جاهای دیدنی ترکیه

جاهای دیدنی ترکیه که ارزش حداقل یک بار دیدن را دارند برایتان لیست کرده ایم. ترکیه یکی از زیبا ترین کشور ها برای سفر است که به دلیل نزدیک بودن فرهنگ و فاصصله به ایران بسیار مورد توجه ایرانیان است. در این مقاله از شادمگ به معرفی زیباترین مکانهای دیدنی شهر های معروف ترکیه پرداخته ایم.

جاهای دیدنی استانبول ترکیه

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه - جاهای دیدنی ترکیه

این مسجد به عنوان یکی از مناطق تاریخی کشور ترکیه شناخته می‌شود که در سال‌های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شد. این مسجد به دستور سلطان سلیمان و به واسطه معمار معروفی به نام سنان بنا شد. در معماری این بنا شاهد چهار منار و تلفیقی از معماری اسلامی و بیزانسی هستیم. این مسجد دارای بخش‌های بسیار زیادی است که برخی از آن‌ها شامل مدرسه، کاروانسرا، حمام و آشپزخانه خواهد بود. در حال حاضر این مسجد بر روی تپه سوم استانبول قرار گرفته و ذکر این نکته ضروری است که مسجد استانبول مربوط به دوران امپراتوری عثمانی بوده و به عنوان دومین مسجد بزرگ استانبول و یکی از مناظر زیبای این شهر شناخته می‌شود.

برج گالاتا

برج گالاتا - جاهای دیدنی ترکیه

از دیگر جاذبه‌های دیدنی استانبول برج گالاتا است که حدود هفتصد سال برای نظارت و دیدن کشتی‌های دوست و دشمن احداث شده و سپس پس از گذشت سال‌ها این بنا، میزان زندانیان شد. در این حین که کاربرد این برج تغییر پیدا می‌کرد، همچنان بارها تعمیرات و بازسازی‌هایی هم بر روی این جاذبه صورت دادند که امروزه با ارتفاع 67 متری نماد استانبول شناخته می‌شود. بالا رفتن از این جاذبه و تماشا کردن شهر زیبای استانبول و جزیره پاریمآدا لذتی را می‌تواند برای بازدیدکنندگان رقم بزند که در هیچ جایی از استانبول نمی‌تواند تجربه کنید.

این جاذبه در قرن 18 و 19 میلادی دوبار آتش سوزی را تجربه نمود و سپس به علت باد و طوفان آسیب‌هایی را دیده که تعمییراتی هم انجام شده. در طبقات بالایی این جاذبه، رستوران هایی احداث شده که پذیرای توریستان هستند. همچنین این بنا تا در سال 1749 به عنوان بلندترین ساختمان استانبول شناخته میشد. پله‌های مارپیچی را که برای بالا رفتن طبقات در نظر گرفته‌اند می‌تواند هر توریستی را به خود جذب کند. همچنین در این جاذبه آسانسورهایی احداث شده که تا طبقه هفتم بالا می‌رود و دو طبقه دیگر را باید با پله رفت.

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه - جاهای دیدنی ترکیه

در زمان‌های گذشته این مکان به عنوان کلیسای مسیحیت شناخته می‌شد و پس از فتح شهر استانبول توسط محمد دوم این کلیسا به یک مسجد تبدیل گشت. کلیسای ایاصوفیه به دستور ژوستین یکم در تاریخ ۵۳۲ ساخته شد. پس از تغییرات بسیار زیادی که در کلیسا به وجود آمد باعث شد تا این مکان به یک مسجد با شکوه تبدیل گردد و به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری شناخته شود.

این تغییرات شامل نقاشی‌ها و نوشته‌های قرآنی بر روی دیوار بود. علاوه بر این ساخت مناره، منبر و محراب بخشی دیگر از تغییرات به وجود آمده بود. سال‌ها بعد پس از به قدرت رسیدن آتاتورک این مسجد به یک موزه تبدیل شد و در حال حاضر جزو جاذبه‌های گردشگری استانبول شناخته می‌شود.

کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی - جاهای دیدنی ترکیه

از دیگر جاهای دیدنی استانبول می توان به کاخ توپکاپی که یکی از برترین بنا های به جا مانده از قرن پانزدهم میلادی می باشد، اشاره کرد.
این کاخ که در واقع نشان دهنده قدرت و عظمت امپراتور عثمانی است، وسعت بسیار زیادی دارد و گردشگران باید حدود سه الی چهار ساعت از زمان خود را به بازدید آن اختصاص دهند، جالب است بدانید در دور تا دور کاخ توپکاپی حدود 5 کیلومتر دیوار سنگی کشیده شده و 27 برج دیدبانی دارد که به وسیله آن ها می توانید قسمت های مهم شهر نظیر شاخ طلایی و ساحل مرمره را مشاهده کنید، نوع معماری، وسعت و امنیت بالای کاخ توپکاپی نشان از اهمیت بسیار ویژه این بنا در میان عثمانی ها دارد، گفتنی است که گردشگران تور استانبول با بازدید از این مجموعه می توانند تا حد زیادی با نوع معماری خاورمیانه در قرن پانزدهم میلادی آشنا شوند.

منطقه سلطان احمد

منطقه سلطان احمد - جاهای دیدنی ترکیه

در صورتی که به دنبال یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین مناطق گردشگری در استانبول هستید حتماً به منطقه سلطان احمد سفر داشته باشید. در این منطقه می‌توانید جاذبه‌های بسیار زیادی مانند کاخ توپکاپی و مسجد کبود را ببینید. از دیگر جاذبه‌های گردشگری منطقه سلطان احمد می‌توان به موزه هنر‌های ترکی و مسجد ایاصوفیه اشاره کرد. علاوه بر این بازار آستارا و حمام ترکی یکی دیگر از پر استقبال‌ترین مناطق گردشگری در منطقه سلطان احمد به حساب می‌آید. این منطقه دارای فضای بسیار آرامش بخش و زیبا برای گردشگران و مسافران خواهد بود.

تنگه بسفر

تنگه بسفر - جاهای دیدنی ترکیه

یکی دیگر از مناطق دیدنی استانبول تنگه بسفر نام دارد که دارای سواحلی بسیار بی‌نظیر است. در حقیقت در اطراف این تنگه شاهد انواع قلعه‌ها و خانه‌های بزرگ چوبی هستیم، همچنین مکان‌های تاریخی و هتل‌ها از دیگر مناطق حائز اهمیت اطراف تنگه بسفر شناخته می‌شوند. پیشنهاد می‌گردد در صورتی که به این منطقه مسافرت کردید از منطقه آنادولو کاوایی، آرناووت کوی، ببک، اورتاکوی و رستوران توگرا دیدن کنید.

به دلیل موقعیت قرارگیری تنگه بسفر سالانه تعداد بسیار زیادی از گردشگران و مسافران اقدام به بازدید از آن می‌کنند، در واقع یکی از مهمترین دلایل مسافرت به تنگه بسفر وجود اماکن و جا‌های دیدنی مهم در اطراف آن است.

جاهای دیدنی آنکارا ترکیه

شهر آنکارا به عنوان پایتخت ترکیه و پس از شهر استانبول به عنوان دومین شهر بزرگ این کشور شناخته می‌شود. آنکارا دارای جنگل‌های بسیار وسیع و مناطق کوهستانی متعددی است. مناطقی مانند دشت خشک قوینیه و رودخانه‌ها و زمین‌های کشاورزی زیاد، از مناطق دیدنی آنکارا به شمار می‌آید. علاوه بر این، در این شهر شاهد موزه‌ها و معابد زیادی هستیم. در زمان سفر به کشور ترکیه پیشنهاد می‌شود تا حتماً از دیدنی‌های آنکارا بازدید نمایید. این دیدنی‌ها شامل:

آنیت کابیر از جاهای دیدنی ترکیه

آنیت کابیر - جاهای دیدنی ترکیه

آنیت کابیر به معنی قبر یادمان است. در واقع این مکان محل دفن رهبر جنگ استقلال ترکیه و بنیانگذار و نخستین رئیس جمهور به نام مصطفی کمال آتاتورک است. این مکان در شهر آنکارا قرار دارد و طراحی آن به وسیله اساتیدی مانند استادیار ارهان آردا انجام شده است. نکته مهم و حائز اهمیت این بوده که آنیت در زبان ترکی به معنای یادبود و کابیر به معنای قبر است. این مکان به عنوان یکی از مکان‌های بسیار مهم شهر آنکارا شناخته می‌شود که آرامگاه عصمت اینونو، دومین رئیس جمهور ترکیه نیز است. در واقع این رئیس جمهور پس از مرگ در تاریخ ۱۹۷۳ در این محل دفن شد. آرامگاه او دقیقاً روبروی آرامگاه نخستین رئیس جمهور کشور ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک است.

در قسمت هدایای این آرامگاه شمشیری با نشان پادشاهی کشور ایران نیز وجود دارد که هدیه رضا شاه به آتاتورک بوده است. در واقع این شمشیر در سال ۱۹۳۴ به عنوان هدیه به مصطفی آتاتورک تقدیم شد، همچنین عکسی از رضا شاه نیز در بخش هدایا وجود دارد که با خط خود به آتاتورک تقدیم کرده است. جهت بازدید از آنیت کابیر باید از متروی خط آنکارا استفاده کنید.

 دریاچه موگان

دریاچه موگان - جاهای دیدنی ترکیه

دریاچه موگان دریاچه کوچکی در جنوب شهر گل باشی است، شهر گل باشی در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب آنکارا قرار دارد و به دلیلی زیبایی بی نظیریش به یک مکان توریستی و پرطرفدار برای پیک نیک  تبدیل شده است. این دریاچه ۶۱/۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و یک بزرگراه در امتداد ساحل شرقی آن ساخته شده و متوسط عمق دریاچه ۵ متر می باشد. در امتداد ساحل این دریاچه رستوران ها و مکان های کمپینگ و ماهی گیری ساخته شده است. صید خرچنگ در این دریاچه بسیار رایج است. در سال ۲۰۰۱ مکان تفریحی به نام پارک موگان به مساحت ۶۰۱۸۷۹ متر مربع در ساحل غربی دریاچه ساخته شد و ۲۰۳۶۵۰ متر مربع از آن به منظور حفاظت از پرندگان آبزی در حال انقراض انتخاب شد.

موزه تمدن آناتولی

موزه تمدن آناتولی - جاهای دیدنی ترکیه

شهر آنکارا به عنوان یکی از مهمترین مقاصد برای ایرانی‌ها به شمار می‌آید که دارای مناطق مختلف دیدنی و موزه‌های زیادی است. یکی از مهمترین موزه‌های آنکارا، موزه تمدن آناتولی نام دارد. در موزه آناتولی می‌توانید آثاری از گذشته‌های سرزمین آناتولی را ببینید.

به عقیده برخی از باستان‌شناسان، آناتولی در گذشته‌های بسیار دور محل سکونتگاه انسان‌های اولیه نیز بوده است. این موزه در بخش جنوبی قلعه معروف آنکارا واقع شده و محلی که برای موزه تمدن آناتولی در نظر گرفته شده است یک بازار سرپوشیده قدیمی بوده که قدمت آن در حدود شش قرن است. ساختمان‌ها و بنا‌های قدیمی بسیار زیادی مانند بازار محمد پاشا و مسافرخانه‌ای به عنوان کورشونلو در این مکان وجود دارد.

زمانی که به موزه تمدن آناتولی مسافرت می‌کنید می‌توانید آثار به جای مانده از دوران آشوریان، سلجوقیان و عثمانی‌ها را ببینید. علاوه بر این دیدن صنایع دستی که به واسطه کاوش‌های باستانی به دست آمده است خالی از لطف نیست. ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از آثاری که در این موزه به چشم می‌خورد مربوط به دوران پالئولاتیک خواهد بود.

راهنمای جامع سفر به ارمنستان با ماشین شخصی + لیست مدارکی که لازم دارید !

علاوه بر این، آثار به جای مانده از دوران امپراتوری رومی‌ها و یونانی‌ها نیز در این موزه وجود دارد. این مکان بی‌نظیر دارای دو طبقه است که در طبقه اول آثار به جای مانده از دوران رومی‌ها و یونانی‌ها در معرض نمایش گذاشته شده است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مشخصه‌های این موزه، کسب جایزه سال موزه‌های اروپا است که در سال ۱۹۹۷ توسط این موزه کسب شد. نکته مهم و حائز اهمیتی که در رابطه با آن وجود دارد این است که علاوه بر به نمایش گذاشتن بسیاری از آثار تاریخی، بسیاری از کنسرت‌ها و مراسمات و جشنواره‌های ویژه نیز در این موزه برگزار می‌شود.

عبادتگاه آگوستوس | Temple of augustus

این عبادتگاه که در کنار مسجد حاجی بایرام قرار دارد، در قرن اول میلادی ساخته شده است. سالم ترین سنگ نوشته به جای مانده از شرح حال زندگی و جنگ های آگوستوس اولین امپراطور روم که توسط خود او نوشته شده است، بر روی دیوارهای این معبد حکاکی شده است.

موزه رحمی کوچ

موزه رحمی کوچ - جاهای دیدنی ترکیه

این موزه به عنوان یک موزه خصوصی شناخته می‌شود که برای به تصویر کشیدن تاریخ حمل و نقل، صنعت و ارتباطات ترکیه تأسیس شده است. رحمی کوچ عضوی از یک خاندان ثروتمند در کشور ترکیه بوده و به عنوان رئیس بازنشسته گروه کوچ نیز معرفی می‌شود. این شخص این موزه را در سال ۱۹۹۱ در شهر استانبول تأسیس کرد و در سال ۱۹۹۴ اقدام به افتتاح آن نمود. ذکر این نکته ضروری بوده که موزه خواهر که کوچکتر از موزه اصلی است در سال ۲۰۰۵ در شهر آنکارا افتتاح گشت.

مسجد حاج بیرم

مسجد حاج بیرم - جاهای دیدنی ترکیه

بخش بسیار زیادی از آثار تاریخی کشور ترکیه به مساجد اختصاص دارد. یکی از معروف‌ترین و مشهورترین آثار تاریخی و قدیمی که در شهر آنکارا قرار دارد، مسجد حاج بیرم است. این مسجد یادگار دوران عثمانی بوده و به عنوان یکی از آثار تاریخی کشور ترکیه شناخته می‌شود. معماری این مسجد مربوط به اواخر قرن هفدهم و ابتدای قرن هجدهم است.

بر روی سقف این مسجد شاهد تزیینات چوبی و نماد‌هایی از گل و گیاه هستید. نکته مهم و حائز اهمیت در رابطه با مسجد حاج بیرم این است که نام این مسجد به افتخار صوفی و شاعر ترک به نام حاج بیرم انتخاب شده است. این مسجد در سال ۲۰۱۶ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و علاوه بر این، بازدید از این مسجد برای عموم مسافران و گردشگران رایگان است.

محله تاریخی هامامونو | Hamamonu Restored Area

هامامونو - جاهای دیدنی ترکیه

محله تاریخی هامامونو از دیگر جاذبه های گردشگری آنکارا می باشد، در این محله بیشتر خانه های از چوب ساخته شده اند و سبک معماری آن ها عثمانی است. خانه های قدیمی و بناهای تاریخی این محله در کوچه های باریکی جای گرفته اند. اکثر خانه های قدیمی در حال حاضر تبدیل به رستوران، کافه و فروشگاه های سوغات و صنایع دستی شده اند، علاوه بر این در هامامونو ۴ مسجد به نام های حاجی موسی، تاکتین سلطان، کاراکابی و ساریکادی وجود دارد. خانه مهمت آکیف ارسوی شاعر معروف ترک، که سرود ملی ترکیه را سروده است، در این محله تبدیل به موزه شده و مجسمه او در میدان مرکزی منطقه قرار گرفته است.

به منظور بازدید از محله هم روز خوب و هم شب اما زمانی که هوا تاریک می شود جنب و جوش بیشتری در این محله وجود دارد. در طول ماه رمضان، مسئولین محلی رویدادهای متنوعی در این محله اجرا می کنند و حال و هوای خاصی را در شب در این محله جاری می کنند. اگر می خواهید بدانید که شهرها در دوره عثمانی چگونه بودند، حتماً از هامامونو بازدید کنید و در آنجا یک فنجان قهوه ترک بنوشید.

موزه زندان اولوکانلار

این موزه در واقع یک زندان ایالتی سابق در شهر آنکارا به شمار می‌آید و به عنوان اولین زندان جمهوری ترکیه نیز شناخته می‌شود. موزه زندان اولوکانلار در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد. علاوه بر این در سال ۱۹۲۵ در زمینی به مساحت حدود ۳۴ هزار مترمربع به واسطه وزارت امور داخلی بنا شد. پس از گذشت ۸۱ سال در اوایل سال ۲۰۰۶ اولوکانلار تعطیل شد و در سال ۲۰۱۱ به واسطه شهرداری آلتیندا مورد مرمت و بازگشایی قرار گرفت. از آن زمان به بعد به عنوان نخستین موزه زندان در ترکیه شناخته شد. در قسمت ورودی این موزه بخش نهم و دهم وجود دارد که به دلیل اندازه کوچک‌تر در مقایسه با سایر قسمت‌های زندان به نام هیلتون معرفی می‌شود.

در بخش چهارم موزه زندان، ۲۲ مجسمه مومی وجود دارد که بیانگر موقعیت‌های مختلف زندانیان در زندگی روزمره است. در بخش پنجم این موزه زندان شاهد زندگینامه زندانیان خواهید بود و در بخش ششم علاوه بر زندگی نامه بیشتر زندانیان، بسیاری از وسایل شخصی مانند ساعت، ظروف، عینک و بسیاری از لوازم شخصی به چشم می‌خورد. در قسمت حیاط زندان نیز حمامی وجود دارد و عکس بسیاری از زندانیان بر روی شاخه‌های درخت آرزو در حیاط زندان مشاهده می‌شود. یک چوبه دار در حیاط تعبیه شده است که حدود نوزده زندانی به واسطه آن اعدام شدند. یک سلول جدا شده ویژه نیز وجود دارد که در صورت تمایل، بازدیدکنندگان می‌توانند با پرداخت هزینه برای ۱۵ دقیقه تا یک ساعت در این سلول زندانی شوند تا شرایط زندانیان را بهتر درک نمایند.

جاهای دیدنی‌ آنتالیا ترکیه

آنتالیا در جنوب غربی کشور ترکیه و در بین رشته کوه‌های توروس و دریای مدیترانه قرار دارد. به طور کلی می‌توان گفت آنتالیا دارای موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب و طبیعتی بی‌نظیر است و یکی از مقاصد گردشگری مناسب در فصول گرم سال به شمار می‌آید. سالانه حدود ۳۰ درصد گردشگران و مسافران ترجیح می‌دهند تا در فصول گرم به شهر آنتالیا سفر داشته باشند. دیدنی‌های آنتالیا بسیار زیاد و متنوع است بنابراین برای بازدید از تمامی مناطق دیدنی این شهر نیاز بوده تا زمان کافی داشته باشید.

پارک Hip-notics از جاهای دیدنی ترکیه

پارک هیپنوتیکس - جاهای دیدنی ترکیه

یکی از مراکز تفریحی بسیار مناسب در آنتالیا پارک هیپنوتیکس به شمار می‌آید. این پارک در واقع یک پارک اسکی کابلی است که طناب و دسته اسکی باز به واسطه یک سیستم کابلی کشیده می‌شود. در حال حاضر اسکی کابل یکی از ایمن‌ترین و بهترین تفریحات آنتالیا محسوب می‌شود. این پارک دارای وسعت بسیار زیادی است و دارای سه رودخانه بزرگ برای انجام انواع ورزش‌های آبی بوده و استفاده از امکاناتی مانند زمین والیبال، و بسکتبال و تنیس وجود دارد. در این پارک شاهد انواع کافه‌ها و رستوران‌های بسیار باکیفیت هستیم، بنابراین در صورتیکه به شهر آنتالیا سفر کردید حتماً پیشنهاد می‌شود تا از پارک هیپنوتیکس دیدن کنید.

دروازه هادریان؛ دروازه‌ای به افتخار ورود امپراطور روم

دروازه هادریان - جاهای دیدنی ترکیه

دروازه هادریان یا هادریانوس به اوچ کاپلار به معنای سه دروازه هم معروف است. این دروازه در سال ۱۳۰ قبل از میلاد به افتخار ورود امپراطور روم به هادریانوس بنا شد. این دروازه در اصل دو طبقه بوده که امروز فقط طبقه اول از آن برجا مانده است.

معماری دروازه هادریان سه طاق کنار یکدیگر است که سرستون‌های آن معماری رومی کورینس را منعکس می‌کنند. کنار این دروازه دو برج قرار دارد که برج سمت راست در دوره بیزانس مرمت شده است.

موزه آنتالیا

موزه آنتالیا - جاهای دیدنی ترکیه

موزه آنتالیا از ۱۳ سالن تشکیل شده که تداعی‌کننده دوران پارینه سنگی است. در واقع این موزه آثار به جای مانده از دوران عثمانی را به نمایش می‌گذارد. مجسمه‌های خدایان و الهه‌ها و بخش مخصوصی برای کودکان در نظر گرفته شده است. در حال حاضر استقبال و بازدید از موزه آنتالیا هر ساله در حال افزایش بوده، چرا که آثار بسیار با ارزش فرهنگی و تاریخی در این مکان وجود دارد و علاقمندانی که به دنبال آثار تاریخی هستند می‌توانند از موزه آنتالیا دیدن کنند.

ترمسوس از جاهای دیدنی ترکیه

شهر باستانی ترمسوس - جاهای دیدنی ترکیه

این مکان بی‌نظیر در واقع یکی از مهم‌ترین شهر‌های تاریخی آنتالیا به شمار می‌آید که از آثار به جای مانده از دوران باستان است. با توجه به اینکه این شهر به خوبی مورد مرمت قرار گرفته است مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان به تاریخ خواهد بود. این شهر در نزدیکی آنتالیا قرار گرفته و تنها حدود ۳۴ کیلومتر با آن فاصله دارد.

ترمسوس محبوب‌ترین شهر آنتالیا بوده که در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا و بر روی کوه توروس قرار دارد. اولین ساکنانی که در ترمسوس اقامت داشتند افرادی به نام سولیم‌ها بودند. سولیم‌ها این شهر را در بین دو قله بنا کردند و با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی و فراز و نشیب‌هایی که برای دسترسی به ترمسوس وجود داشت از حمله بسیاری از دشمنان و رومی‌ها در‌ امان بود، تا جایی که حتی اسکندر مقدونی نیز قادر به فتح ترمسوس نشد.

اگه دل و جرات دارید حتما سری به ترسناک ‌ترین مکان‌ های ایران بزنید !

ذکر این نکته نیز ضروری است که به دلیل فرسایش و نابودی شهر به دلیل زلزله و از بین رفتن قنات‌ها، ساکنین این شهر مجبور شدند تا در قرن پنجم میلادی آن را ترک کنند و به مکان دیگری مهاجرت نمایند. به دلیل قرارگیری در دل طبیعت و در میان جنگل‌های بی‌نظیر و پوشیده، این منطقه یکی از مناطق سرسبز و دیدنی آنتالیا به شمار می‌آید، همین موضوع باعث شده تا گردشگران و مسافرانی که به ترمسوس سفر می‌کنند بتوانند علاوه بر دیدن آثار و بنا‌های تاریخی از طبیعت بکر منطقه نیز لذت ببرند.

منطقه کالیچی از جاهای دیدنی ترکیه

منطقه کالیچی - جاهای دیدنی ترکیه

شهر قدیم یا منطقه کالیچی یکی از جاذبه‌های استثنایی شهر آنتالیا محسوب می‌شود. این منطقه یکی از قدیمی‌ترین مناطق آنتالیا بوده و در زمان‌های گذشته به واسطه دیوار‌هایی محصور شده بود. شهر قدیم دارای یک پیشینه بسیار طولانی است و قدمت برخی از بنا‌ها و سازه‌های این شهر قدیمی به دوران بیزانس و سلجوقیان بر می‌گردد.

علاوه بر این بنا‌های مربوط به دوران روم و عثمانی نیز در منطقه کالیچی به چشم می‌خورد. این شهر به واسطه رومیان به منظور واردات و صادرات کالا مورد استفاده قرار می‌گرفت. هم اکنون در برخی از خانه‌های کالیچی ساکنین اقامت دارند اما بیشتر خانه‌های این منطقه به بوتیک، هتل، رستوران و بسیاری از فروشگاه‌های صنایع دستی تبدیل شده‌اند.

دلیل معروفیت و محبوبیت کالیچی، معماری جذاب آن بوده که به صورت ترکیبی از معماری قدیم و مدرن است. با توجه به اینکه این شهر به واسطه رومیان ساخته شده اما سازه‌های مربوط به دوران دیگر، مخصوصاً دوران عثمانی نیز در این شهر دیده می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت آثار به جای مانده بیشتر مربوط به قرن هجدهم و نوزدهم میلادی است و دلیل آن هم این بوده که کالیچی توسط صخره‌ها بنا شده است.

بنابراین در زمان بازدید از آن با کوچه‌های مارپیچی و باریک روبرو خواهید شد. از مهمترین جاذبه‌های آن می‌توان به دروازه هادریان و برج ساعت آنتالیا اشاره کرد. علاوه بر این مسجدی تحت عنوان مسجد تکلی محمد پاشا و ساحل مرمرلی از جاذبه‌های مهم به شمار می‌آیند.

بهترین زمان برای بازدید از کالیچی با توجه به آب و هوای مدیترانه‌ای که دارد، بهار و پاییز است. برای دسترسی به این منطقه می‌توانید از تاکسی‌های اینترنتی یا خطی استفاده کنید. هتل‌های بسیار با کیفیتی مانند هتل آرگوس و هتل دوگان نیز در مجاورت و نزدیکی آن قرار دارند.

آسپندوس ؛ یک یادگاری خیره‌کننده از رومی‌‌ها در آنتالیا

آسپندوس - جاهای دیدنی ترکیه

دیدن آمفی‌تئاتر آسپندوس شما را یاد فیلم‌های تاریخی از روم باستان می‌اندازد. این آمفی‌تئاتر یکی از جذاب‌ترین یادگاری‌های تاریخی برجای مانده از قرن دوم میلادی و از حضور امپراطوری روم در ترکیه امروزی است.

داستان ساخت آسپندوس از این قرار است که پادشاه شهر باستانی آسپندوس برای ساختن این آمفی تئاتر و قنات‌های شهر مسابقه گذاشته بود و جایزه آن هم ازدواج با دختر پادشاه بود. درنهایت معمار آمفی‌تئاتر موفق به ازدواج با دختر پادشاه شد. این قلعه رومی آنتالیا یکی از زیباترین جاهای دیدنی ترکیه است.

ساحل کاپوتاس

ساحل کاپوتاس - جاهای دیدنی ترکیه

ساحل کاپوتاس به دلیل موقعیت جغرافیایی، زیبا و طبیعی که دارد بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. شایان ذکر بوده که در این منطقه شما شاهد امکانات ثابتی نخواهید بود چرا که دست فروشان به صورت دوره‌ای اقدام به فروش غذا‌های سبک و نوشیدنی می‌کنند و در طول روز چتر‌هایی را به گردشگران و مسافران کرایه می‌دهند.

برای دسترسی به این ساحل باید از پله‌های نزولی از جاده استفاده کنید. علاوه بر این پارکینگ با جای پارک محدود در کنار خیابان وجود دارد. نکته مهم و حائز اهمیت این است که به واسطه شهرداری کالکان حفاظت می‌شود و توقف‌گاه کشتی‌های تفریحی است. ذکر این نکته ضروری بوده که آب‌های نزدیک به ساحل کم عمق هستند اما هرچه از ساحل به سمت جلو حرکت کنیم، عمیق‌تر خواهند شد.

جاهای دیدنی وان ترکیه

جزیره آختامار ، جزیره عشق از جاهای دیدنی ترکیه

جزیره ی آختامار - جاهای دیدنی ترکیه

افسانه‌ها می‌گویند نام این جزیره از عشق متولد شده است. طبق همین افسانه‌ها مردی وجود داشته که عاشق دختری از این جزیره می‌شود. او هر شب از دریاچه وان عبور می‌کرده تا با دختر ملاقات کند، اما یکی از این شب‌ها هوا طوفانی می‌شود و پیش از غرق شدن نام دختر یعنی تامار را فریاد می‌زند که اسم جزیره از آن گرفته می‌شود. جاذبه اصلی این جزیره کلیسای ارمنی صلیب مقدس است که قدمتش به سال ۹۱۵ باز می‌گردد. معماری این کلیسا واقعا منحصربه‌فرد است اما زیبایی اصلی این بنا به‌خاطر آثار هنری روی دیوارهای خارجی‌اش است که صحنه‌هایی از کتاب مقدس را به تصویر کشیده است. منظره‌ای که از این جزیره می‌توان دید آن را به یکی از زیباترین جاهای دیدنی وان ترکیه تبدیل کرده است.

کتیبه خشایارشاه (Xerxes I inscription at Van)

کتیبه خشایارشاه - جاهای دیدنی ترکیه

یکی از مهم‌ترین جاذبه های وان در صخره‌ بیست متری قرار دارد که روی آن سنگ نوشته‌ای از حکومت هخامنشیان حک شده است. این جاذبه فاصله زیادی با قلعه وان ندارد و گفته می‌شود دستور ساخت آن را داریوش صادر کرده بود، اما ایجاد آن در زمان خشایارشاه تمام می‌شود. این کتیبه که نشانی از تاریخ تمدن و فرهنگ ایرانی هست، به سه زبان پارسی، بابلی و ایلامی نوشته شده است.
کتیبه خشایارشاه از نظر شکل و ساختار شباهت زیادی با نمونه‌های داخل ایران (کتیبه گنجنامه دارد) که در آن ابتدا به ستایش اهورامزدا پرداخته و در ادامه‌اش از پهناوری سرزمین داریوش و خشایارشاه، صحبت شده است. تا این قسمت از متن حتما دریافته‌اید که دیدنی های وان ترکیه به جاذبه‌های ایرانی شبیه هستند.

آبشار مرادیه ، یکی از دیدنی‌های وان

آبشار مرادیه - جاهای دیدنی ترکیه

این آبشار فوق‌العاده زیبا در فاصله حدود ۸۰ کیلومتری از مرکز شهر وان و درست در نزدیکی جاده قرار دارد. در مقابل آبشار پلی معلق برای گردشگران احداث شده تا بتوانند بهتر آن را مشاهده کنند. نام این آبشار از اسم پادشاه عثمانی سلطان مراد ششم گرفته شده که در زمان لشکرکشی به بغداد در کنارش چادر زده بوده است. در کنار آبشار یک چایخانه و محل فروش سوغاتی نیز قرار دارد. محیط آبشار برای پیکنیک و خوردن فنجانی چای عالی است. آبشار مرادیه یکی از جاهای دیدنی وان ترکیه است که نباید بازدید از آن را هرگز از دست داد.

مسجد کایا چلبی از جاهای دیدنی ترکیه

مسجد کایا چلبی یکی دیگر از جاهای دیدنی وان محسوب می‌شود. قدمت این مسجد به سال ۱۶۶۰ میلادی باز می‌گردد. بر اساس اسناد تاریخی، فردی با نام کایا چلبی، این مسجد را با هزینه شخصی خود بنا کرده است. این مسجد ۵۰۰ ساله، دارای پلان مستطیلی است. در گوشه شمال‌غربی مسجد، یک مناره به چشم می‌خورد. روی درب ورودی می‌تواند طرح‌هایی از طبیعت و اشکال هندسی را مشاهده کرد. محراب مسجد نیز تزئینات هندسی و گل‌وبوته‌های مختلف دارد. این مسجد از نظر تاریخی، یکی از مهم‌ترین مساجد وان به حساب می‌آید.

همچنین باید بدانید که مسجد کایا در بین مردم محلی نیز ارزش بسیاری دارد و به آن اهمیت خاصی می‌دهند. این مسجد ظاهری بسیار ساده و بدون آلایش دارد و خوشبختانه ظاهر آن بسیار سالم باقی مانده است. رو سقف مسجد ۶ گنبد به چشم می‌خورد. یک گنبد بزرگ و گنبد اصلی به حساب می‌آید. ۵ گنبد دیگر نیز به‌صورت قرینه بالای ایوان اصلی مسجد و جلوی گنبد بزرگتر قرار دارند. این مسجد از جنس سنگ ساخته شده است و ظاهری سرخ و زیبا دارد. بازدید از این مسجد را حتماً باید در لیست برنامه‌های سفرتان به وان قرار دهید.

جاهای دیدنی‌ قونیه ترکیه

به دلیل وجود آرامگاه مولوی در قونیه این منطقه دارای اهمیت بسیار بالایی است و تمامی گردشگران و مسافران علاقه بسیار زیادی برای بازدید از آن را دارند. علاوه بر آرامگاه مولوی، موزه مولوی نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری قونیه به شمار می‌آید و تمامی افرادی که به این منطقه سفر می‌کنند می‌توانند از آرامگاه و موزه مولوی دیدن نمایند. در رابطه با دیدنی‌های قونیه می‌توان به مسجد عزیزیه و باغ پروانه گرمسیری اشاره کرد. همچنین مسجد مقبره شمس تبریزی و روستای سیله نیز از مهمترین دیدنی‌های قونیه به شمار می‌آیند.

مسجد عزیزیه

مسجد عزیزیه - جاهای دیدنی ترکیه

مسجد عزیزیه مربوط به دوران عثمانی بوده و در بخش تجاری شهر قار واقع شده است. این مسجد به واسطه مصطفی پاشا همسر خدیجه سلطان دختر سلطان احمد چهارم تأسیس شد و در حقیقت زمان تأسیس این مسجد به سال‌های ۱۶۷۱تا ۱۶۷۶ بر می‌گردد. ذکر این نکته ضروری است که در سال ۱۸۶۷ مسجد عزیزیه دچار آتش سوزی شد و بخشی از آن ویران گشت.

اما در سال‌های بعد مادر سلطان عبدالعزیز اقدام به بازسازی آن کرد. نکته مهم و حائز اهمیت در رابطه با مسجد عزیزیه این است که این مسجد در حال حاضر در نزدیکی موزه مولوی قرار دارد و پیشنهاد می‌شود تا در صورتی که اقدام به بازدید از موزه مولوی کردید از مسجد عزیزیه نیز دیدن نمایید.

معرفی جاذبه ها و جاهای دیدنی رشت شگفت انگیز

کاپادوکیا از جاهای دیدنی ترکیه

کاپادوکیا - جاهای دیدنی ترکیه

کاپادوکا به شهر بالون‌ها معروف است و با فاصله  ۲۰۰ کیلومتری از شهر قونیه قرار گرفته است که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری قونیه به حساب می‌آید. جذابیت این شهر تاریخی به اندازه‌ای است که کمتر توریستی رفتن به آن را از دست می‌دهد. این منطقه به خاطر فعالیت‌های آتش فشانی شکل گرفته است. پدید آمدن خانه‌های صخره‌ای حیرت‌انگیز، ثمره این فعالیت‌ها بوده است.

آرامگاه و موزه مولانا

این آرامگاه در واقع مقبره جلال الدین محمد رومی است. داستان آرامگاه و موزه مولانا به زمانی که پدر مولانا در سال ۱۲۳۱ فوت شد بر می‌گردد. در آن زمان سلطان علاءالدین کیقباد که به عنوان پادشاه سلجوقی شناخته می‌شد دستور داد تا بهاءالدین ولد پدر مولانا را در باغ رز خود دفن نمایند و هنگامی‌ که جلال الدین فوت کرد او را در کنار پدرش دفن نمودند. این بنا در سال ۱۹۲۷ به یک موزه تبدیل شد و دارای اتاق‌های متعدد و بسیار زیادی است.

روستای سیله از جاهای دیدنی ترکیه

این روستا یکی از معدود روستا‌هایی بود که تمامی ساکنان آن تا سال ۱۹۲۲ به زبان یونانی کاپادوکیه صحبت می‌کردند. ترک‌ها و یونانی‌ها برای مدت ۸ سال در این مکان به صورت مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر زندگی نمودند. در واقع دلیل این صلح و آرامش وجود شخصی به نام جلال الدین محمد رومی بود. جلال الدین اقدام به ساخت یک مسجد کوچک در داخل صومعه کرد و نکته جالب این است که اشعاری را به زبان یونانی و با دست خط عربی و ترکی نوشت. همین موضوع باعث شد تا روستاییان ترکی را با الفبای یونانی بنویسند. این نوع نوشتن و الفبای یونانی در سرتاسر منطقه رواج پیدا کرد و در حال حاضر به خط کارمانلی ترکی معروف شده است.

باغ پروانه گرمسیری قونیه

باغ پروانه قونیه - جاهای دیدنی ترکیه

در صورتی که به محیط زیست علاقه دارید می‌توانید به باغ پروانه گرمسیری قونیه سفر داشته باشید. در این باغ می‌توانید انواع پروانه‌ها و حشرات را ببینید. این باغ از سه ساختمان تشکیل شده است که تمامی این ساختمان‌ها با یکدیگر و در کنار هم، شکل یک پروانه را تشکیل می‌دهند. مساحت باغ پروانه ۲۱۰۰ متر مربع و موزه حشرات حدود ۵۵۰ متر مربع است. سالن دیگری به نام سالن مخلوط در این باغ تعبیه شده که دارای مساحتی بالغ بر ۸۰۰ متر مربع است. در این باغ شاهد چندین سالن هستیم و علاوه بر این دفاتر و واحد‌های خرده‌فروشی نیز در باغ پروانه گرمسیری قونیه مشاهده می‌شود.

شهرهای زیرزمینی قونیه

این شهرهای زیرزمینی در چند جای ترکیه قابل مشاهده است و داستان ساخت آن‌ها تلاش برای محفوظ ماندن از شر دشمنان در زمان حمله آن‌ها بوده است. همانند سایر شهرهای زیرزمینی واقع در برخی از نقاط دنیا، شهرهای زیرزمینی ساخته شده در اعماق شهر قونیه ترکیه نیز جزو خاص‌ترین و شگفت‌آورترین مکان‌های دیدنی محسوب می‌شوند. تعدادی از آن‌ها در فاصله ۳۰ کیلومتری از کاراپینار واقع شده‌اند. شهرهای زیرزمینی شهر قونیه شامل انبار مواد غذایی، کلیسا، سنگ آسیاب، آب انبار و قبرستان هستند.

مسجد و مقبره شمس تبریزی

مقبره شمس تبریزی - جاهای دیدنی ترکیه

مسجد شمس در بین مردم قونیه به شمس مکامه شناخته می‌شود. این مسجد در قرن سیزدهم میلادی ساخته شد و ساختار و بنایی که در حال حاضر مشاهده می‌کنید به دلیل بازسازی‌ها و پروژه‌های گسترده‌ای است که در سال ۱۵۲۰ به واسطه‌امیر اسحاک انجام شد. این مسجد از قسمت‌های بسیار مختلفی تشکیل شده است. در داخل مسجد، مقبره به چشم می‌خورد که به صورت ایوانی ساخته شده است و در امتداد آن یک طاق چوبی بورسا به وسیله قلم مزین شده و به مسجد متصل گردیده است. زمانی که به این مسجد سفر می‌کنید دو پنجره زیبا که یکی از این پنجره‌ها در قسمت بالا و دیگری در قسمت پایین ساختمان است را می‌بینید.

نکته مهم و حائز اهمیت در رابطه با مسجد و مقبره شمس تبریزی این بوده که بدنه مقبره شمس سنگی و سقف آن به صورت مخروطی است. علاوه بر این در قسمت زیرین تابوت مقبره شمس تبریزی انبار مومیایی قرار گرفته است که پیشنهاد می‌شود در زمان بازدید از این مکان بی‌نظیر اقدام به تماشای این مقبره مومیایی کنید. نکته مهم دیگری که در رابطه با آن وجود دارد این است که مقبره و مسجد شمس تبریزی در سال ۱۹۷۷ مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

جاهای دیدنی‌ مارماریس ترکیه

در مجاورت دریای مدیترانه و دریای اژه شهری ساحلی به نام مارماریس قرار گرفته است، این شهر به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب و طبیعت بی‌نظیری که دارد، دارای محبوبیت زیادی است. مارماریس در جنوب غرب ترکیه و در استان موغله واقع شده و به عنوان یک شهر قدیمی که قدمت آن به قرن ششم قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد شناخته می‌شود.

در این منطقه شاهد دیدنی‌های بسیار زیادی هستیم که هر گردشگر و مسافری را به سوی خود جلب می‌کند. در سال‌های اخیر نیز مارماریس به یکی از انواع تور‌های ترکیه‌ای پرطرفدار تبدیل شده است. این شهر دو لنگرگاه اصلی و بنادر بسیار زیبایی را شامل می‌شود.

مارماریس مارینا از جاهای دیدنی ترکیه

مارینا - جاهای دیدنی ترکیه

مارماریس مارینا یکی از مناطق بسیار مناسب برای رفت و آمد کشتی‌های تفریحی و لوکس است، علاوه بر این مقصد بسیار مناسبی برای گردشگرانی بوده که قصد استفاده از رستوران‌های مناسب و باکیفیت را دارند. در مارماریس مارینا شاهد انواع مراکز خرید بزرگ و سواحل زیبا هستیم و در صورتی که به این منطقه سفر کنید می‌توانید از مناطق تفریحی بسیار زیادی استفاده نمایید.

یکی از جاذبه‌های اصلی مارماریس وجود چشم انداز‌های زیبای دریا و قایق‌های رنگارنگ است. رستوران‌های شلوغ یکی از مشخصه‌های مارماریس مارینا به شمار می‌آید. پیدا کردن رستوران‌هایی با قیمت مناسب در این منطقه کار آسانی است، بنابراین می‌توانید با پرداخت هزینه‌های معقول ساعاتی را در کنار دریا و قایق‌های تفریحی بگذرانید و از نوشیدنی‌های گوارا در کنار ساحل لذت ببرید.

آبشار تارگوت

آبشار تارگوت - جاهای دیدنی ترکیه

آبشار تارگوت یکی از بهترین جاذبه های مارماریس است که در فاصله‌ی کمی از شهر واقع شده است و به هیچ وجه نباید آن را از دست داد، زیرا که صدای آرامش بخش جریان پر خروش آب و چشم انداز زیبای آن می‌تواند خستگی‌ یک روز فوق العاده را از تن‌تان بیرون کند و شما را غرق در آرامش کند.

منطقه و نهر دالیان از جاهای دیدنی ترکیه

یکی از بهترین مناطقی که می‌توانید اقدام به شنا کردن کنید و یا برای بازدید از مقبره‌های حکاکی شده در اطراف کوه‌ها و استفاده از قایق بپردازید، نهر دالیان است. در منطقه و نهر دالیان می‌توانید اقدام به تماشای حیات وحش و تماشای مرغ ماهی خوار سفید و قره غاز کنید.

در این منطقه امکان سوار شدن بر قایق و تماشا و لذت بردن از رودخانه وجود دارد و می‌توانید از سواحل لاکپشت نیز دیدن کنید. این منطقه به عنوان یکی از مناطق تاریخی مارماریس به حساب می‌آید و دولت ترکیه به منظور حفاظت از آن زیرساخت‌های بسیار مناسبی را در نظر گرفته است.

جزیره کلئوپاترا

جزیره ی کلئوپاترا - جاهای دیدنی ترکیه

در اطراف جزیره‌ی مارماریس، جزیره های کوچک و جالب دیگری نیز وجود دارد که یکی از آن ها به نام کلئوپاترا مشهور است. ساحل این جزیره با ماسه های طلایی رنگ پوشیده شده که همین امر سبب شده تا به این جزیره، ساحل طلایی نیز بگویند.  آب و هوای کلئوپاترا که تنها ۱۶ کیلومتر از مارماریس فاصله دارد، نیز مانند آب و هوای مارماریس است و مناسب طبیعت‌گردی و ماجراجویی می‌باشد. با اینکه این جزیره مساحت کمی دارد و جمعیت کمی نیز در آن سکونت دارند، اما دارای تاریخچه ای غنی می‌باشد و در دل خود یک شهر باستانی جای داده است. پس اگر هم عاشق طبیعت هستین و هم به مکان های تاریخی علاقه دارید، سفر به کلئوپاترا هم فال است و هم تماشا.

جزیره سدیر از جاهای دیدنی ترکیه

جزیره ی سدیر - جاهای دیدنی ترکیه

این جزیره به نام جزیره گلئوپاترا شناخته می‌شود. در واقع این جزیره در خلیج گوکوا قرار دارد. یکی از مواردی که باعث محبوبیت آن شده، وجود سواحل صدفی است. شایان ذکر بوده که شن ارگانیک این منطقه به واسطه کشتی از دریای سیاه به این منطقه آورده شده است.

در حقیقت هر دانه شن کاملاً گرد و کروی بوده و به همین دلیل به واسطه دولت به شدت محافظت می‌شود. در واقع محافظت از شن‌ها به دلیل عدم از بین رفتن آن‌ها به واسطه گردشگران و مسافران است. نکته مهم و حائز اهمیت این بوده که به عقیده بسیاری از افراد این شن‌ها فقط در مصر یافت می‌شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

2 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *