افتتاح حساب ترکیه
جوراب ساق بلند

جوراب ساق بلند یکی از پرکاربردترین البسه برای مجالس می تونه باشه به شرطی که اصول ست کردن با این پوشش رو بلد باشید. ما در شادمگ راهنمایی تون کردیم که می تونید جوراب ساق بلند رو با این لباس ها بپوشید. از تاثیر جوراب در استایل خودتون غافل نشید.

جوراب ساق بلند چیست و چگونه آن را بپوشیم؟

جوراب ساق بلند یک پوشش تنگ معمولا کشباف است که زنانی که ساق ها و ران های خود را می پوشانند می پوشند. و می تواند تا زانو (سه ربع) یا ران پا باشد. برای یک غیر حرفه ای جوراب ساق بلند شبیه یک جوراب است فقط بلندتر و ساخته شده در جنس بهتر.

معمولا جوراب ساق بلند توسط نواری لاستیکی که در بالای آن قرار می گیرد در محل خود ثابت می ماند. نوار بالایی جوراب ساق بلند معمولا از سیلیکون کشسان خیلی نازک است که مانع به پایین لغزیدن جوراب سه ربع یا بلند می شود. نوار بالایی می تواند ساده یا دارای طرحی مشبک باشد که خیلی زنانه به نظر بیاید. در زمان انتخاب جوراب های دارای نگهدارنده، آن ها را امتحان کنید و ببینید زیاد برای شما تنگ نباشد. در حقیقت اگر تنگی آنها ناراحت کننده است، یک خط قرمز بر روی پاهای شما خواهد انداخت.

جوراب های ساق بلند همچنین می توانند توسط بند جوراب در محل خود نگهداشته شوند. بند جوراب یک بند کشسان از پارچه است (معمولا قیطان) که در دور کمر قرار می گیرد و گیرها یا بندهایی که قسمت بالایی جوراب را در محل خود نگه می دارد.

هر دو روش نگهداری جوراب معمول است.

البته این را هم بدانید که پوشیدن صندل با جوراب ، ترند جدید دنیای مد شده است.

جوراب ساق بلند - جواب شطرنجی

هنگام خرید به این نکات توجه کنید

سایز

معمولا این جوراب ها سایزبندی دارند. سعی کنید جورابی را انتخاب کنید که کاملا فیکس پاهای شما باشد. جوراب بزرگ و گشاد به سمت پایین تا می شود و چسبندگی و زیبایی خود را از دست می دهد. اگر جوراب برای شما کوچک باشد هم خیلی زود پاره می شود و معمولا زمان زیادی دوام نخواهد آورد. پس سعی کنید جوراب را بنا به چاقی، لاغری و قد پاهای خود انتخاب کنید.

بند جوراب

اگر می خواهید ازجوراب های ساق بلند استفاده کنید پس حتما باید بند جوراب را هم خریداری کنید. نشست و برخاست های مکرر، تعریق و جنب و جوش که معمولا در مهمانی ها و یا محل کار زیاد اتفاق می افتد سبب بد حالت شدن جوراب و پایین آمدن و سرخوردن آن می شود. استفاده از بند جوراب به شما کمک می کند تاجوراب ها در حالت اولیه ی خود مانده و حرکت نکند.

 توجه به کش جوراب

جوراب هایی را انتخاب کنید که کش های پهن داشته باشد چرا که وجود این کش ها سبب فیکس شدن بهتر و چسبیدن جوراب به پا می شود. چسبیدن جوراب به پا، ظاهر آن را زیباتر و لطیف تر نشان می دهد. بهترین و مناسب ترین اندازه برای کش جوراب 3 تا 4 اینچ و یا 7 تا 10 سانتی متر است.

 دامن های کوتاه، جوراب های مشکی

بهترین انتخاب برای ست کردن دامن های کوتاه، جوراب هایی با رنگ مشکی است. این کار از بلند نشان دادن بیش از حد پاها جلوگیری می کند.

جوراب ساق بلند - جواب پارازین

جوراب بلند با چه کفشی بپوشیم؟

جوراب بلند را می توانید بنا به موقعیت خود با انواع کفش های مختلف استفاده کنید و هر چقدر کفش ها باز تر و سطح بیشتری از جوراب در معرض دید قرار بگیرد استایلتان متفاوت تر خواهد بود و بیشتر جلب توجه می کند.

1- پوشیدن با بوت ، نیم بوت: اگر تمایل به پوشیدن بوت با دامن و یا شلوارک های کوتاه دارید از جوراب فانتزی بلند با پترن های مناسب با رنگ لباستان استفاده کنید. ترکیب جوراب های بلند رنگی با چکمه زیرزانو را برای فصل پاییز گزینه ای عالی برای عکاسی می باشد که می توان این ظاهر را با پلیور یا ژاکت کامل کرد.

اصول ست کردن با جواب ساق بلند

جوراب ساق بلند بالای زانو

معمولا مدل شیشه ای و توری در جوراب های ساق بلند بسیار پرطرفدار هستند. این جوراب با طرح شیشه ای با دامن به شما یک استایل کلاسیک می دهد. البته پوشیدن جوراب ضخیم از مدل ساق بلند بالای زانو می تواند به شما در داشتن استایل گرانج کمک کند. استایل گرانج در اوایل دهه 1990 در آمریکا متولد شد.

مدل جدید پالتو زنانه و دخترانه ی پاییزه و زمستانه 1402

این مد که همراه با شلوار های ساده جین و لباس های چهارخانه زاپ دار بود توسعه و گسترش پیدا کرد. همراه این جوراب شیشه ای می توانید از کفش کانورس استفاده کنید. انتخاب بسیار خوبی برای استایل گرانج به همراه این جوراب می باشد. کتونی معروف برند کانورس، یک کتونی ساده و بند داری است که ساق دار و بدون ساق آن در بازار مشاهده می شود. از دیگر کتونی های ساده ای که برای این استایل به همراه جوراب ساق بلند شیشه ای یا طرح دار شما می تواند مناسب باشند، برند ونس است. همراه این مدل کفش ها، باید پیراهن مناسب برای پوشیدن با جوراب ساق بلندی که انتخاب کرده اید پیدا کنید.

نوع جوراب برای استایل گرانچ

برای استایل گرانج اگر جوراب زنانه شما شیشه ای و طرح دار با رنگ مشکی می باشد، با یک تیشرت اورسایز مشکی یا یک رنگ تیره، سبز لجنی یا آبی پررنگ بپوشید. یک دامن کوتاه یا شلوارک های با جنس کتان یا جین های بسیار ضخیم به رنگ خاکستری یا یخی می تواند انتخاب مناسبی باشد برای استایلی که انتخاب کرده اید.

جوراب ساق بلند - جواب بلند

اگر می خواهید ظاهر رسمی تری داشته باشید، یا در مجالس و مهمانی های رسمی می خواهید از جوراب استفاده کنید توصیه ما این است که سعی کنید جورابی را که انتخاب می کنید به رنگ مشکی باشد و همراه با دامن بلند بپوشید و یا یک شلوار مناسب بپوشید. یا می توانید از جوراب های تک رنگ استفاده کنید. جوراب ساق بلند بالای زانو با ضخامت بیشتر، اگر به حالت رنگی و با طرح های روشن باشد، پوشیدن آن می تواند استایل عروسکی برای شما بسازد. این مدل جوراب ساق بلند را با دامن یا با پیراهن های بلند که رنگ روشن و مناسب با جورابتان دارند انتخاب کنید.

 جوراب ساق بلند زیر زانو

این جوراب دخترانه از مدل جوراب هایی ست که هیچ گاه قدیمی نمی شوند. در قدیم این طرح جوراب را بیشتر دختران در سنین کمتر و با پیراهن های طرح دار می پوشیدند. اغلب جوراب های ساق بلند زیر زانو را به رنگ های مختلف تولید می کنند. اما این مدل جوراب در بزرگسالان نیز طرفدار دارد. این جوراب ها با لباس و دامن بلند پوشیده می شوند. کاربرد دیگری که می تواند داشته باشد برای محافظت از پا، در سرمای زمستان می باشد. اگر انتخاب شما جوراب تک رنگ باشد، می توانید رنگی را انتخاب کنید که به زمینه لباس یا پیراهن شما تناسب داشته باشد.

جوراب ساق دار زیر زانو از جمله جوراب هایی است که برخی از ورزشکاران هم از آن استفاده می کنند. البته می توان انتخاب مناسبی حتی برای آقایان نیز باشد. جوراب های زیر زانو و جوراب های ساق بلند بالای زانو در صورتی که به صورت رنگی تهیه می کنید، باید بدانید که این جوراب ها به چند دسته تقسیم می شوند که ما به دو مورد آن اشاره می کنیم. استایل مونوکوروم یا تک رنگ که همانطور که می دانید به لباس های با رنگ های مختلف نمی توان در این استایل استفاده کرد.

استایل مونوکروم و نوع جوراب

این مدل استایل از دو بخش مونو به معنی تک و کروم به معنی رنگ تشکیل شده است. به این معنی می باشد که لباس هایی که برای استایل خود انتخاب می کنید، باید همگی تک رنگ باشند. در استایل ماکسیمال نیز می توانید از جوراب های رنگی ساق بلند یا زیر زانو استفاده کنید.

جوراب ساق بلند - جواب مونو کروم

ستایل ماکسیمال، یک پیچیدگی و نامرتبی و بی پروایی خاصی در استایل شما می باشد. خیلی از افرادی که از این استایل استفاده می کنند. معمولا همراه این جوراب های رنگی کفش های پاشنه دار می پوشند و از دامن های چهارخانه و رنگی استفاده می کنند.

جوراب نیم ساق

از دسته مدل جوراب های پرطرفدار در بین زنان و مردان و کودکان است. جوراب های نیم ساق را در استایل ماکسیمال استفاده می کنند. اگر می خواهید یک جوراب مناسب برای محل کارتان انتخاب کنید که هنگام نشستن مچ پای شما مشخص نباشد و در عین حال استایل شما نیز بهم نریزد، این مورد جوراب ساق کوتاه زنانه مناسب استایل اداری شما می باشد.

از جوراب نیم ساق و جوراب زیر زانو می توانید در استایل کژوال نیز استفاده کنید. استایل کژوال استایلی است که حالت رسمی نداشته باشد. این استایل کژوال یک استایل بسیار راحتی می باشد و برای هم مردان و هم زنان مورد استفاده قرار می گیرد. اگر بخواهید جوراب زیر زانو یا نیم ساق را در این استایل ست کنید باید یک دامن در کنار آن داشته باشید. در واقع از این استایل در مراسم ها و مهمانی ها پوشیده می شود. معمولا لباس های مورد نظر در این استایل پرزرق و برق و خیلی تنگ یا تهیه شده از پارچه های پر از رنگ و شلوغی بیش از حد نیستند.

عینک آفتابی زنانه اصل چی بخریم ؟ راهنمای خرید عینک آفتابی زنانه

نکات انتخاب رنگ جوراب بلند

انتخاب اشتباه یک جوراب میتواند هارمونی تیپ شما را بر هم بزند بنابراین بهتر است در این مورد دقت زیادی داشته باشیم.

۱_جوراب را با شلوارتان ست کنید نه کفش ! این یک اشتباه رایج است و طبق اصول مد و استایل باید رنگ جوراب و شلوار سایه روشن یا مکمل یکدیگر باشند.

۲_سعی کنید رنگ الگو و پترن های بکار رفته در جوراب با رنگ شلوارتان هماهنگی داشته باشد مثلا رنگ های جیغ و طرح فانتزی مناسب تیپ های کلاسیک و رسمی نیستند.

3_استفاده بیش از حد از جوراب های طرح دار از جذابیت استایلتان کم میکند بهتر است شلوار یا جوراب را ساده انتخاب کنید.

جوراب ساق بلند - جواب لنه به لنگه

4_طرح ها و الگو ها شخصیت شما را نشان می دهد اگر میخواهید حس شوخ طبعی و سرگرمی به لباس خود اضافه کنید به دنبال طرح های شاد و جالب بگردید تا ظاهری منحصر به فرد داشته باشید.

تاریخچه جوراب ساق بلند

در مورد تاریخچه‌ی جوراب روایت زیاد است و ظاهرا قدمتی دیرینه دارد. اما همگانی شدن آن طبق گفته‌ها برمی‌گردد به حدود قرن بیستم که پیش از این قرن هر گونه اشاره ای به پای زنان ناشایست قلمداد می شد.

اما در دهه ی 1930 با معرفی نایلون و انقلابی که این محصول در بازار جوراب به پا کرد، دیگر تولید محصولاتی مرتبط با پا برای بانوان مورد پذیرش عموم قرار گرفت. استقبال از این محصول به قدری بالا بود که در اولین روز فروش آن در مغازه ها بیش از 780 هزار جفت به فروش رسید. الیزابت یکم انگلستان اولین نفری بود که از جوراب های بلند ابریشمی استفاده کرد.

با شروع جنگ جهانی دوم درخواست مردم ( به علت کاربرد پایین آن در طول جنگ)، برای خرید این جوراب ها به شدت کاهش یافت و مردم بیشتر به استفاده از جوراب های کوتاه و بلند روی آوردند. این موضوع ادامه پیدا کرد تا اینکه در دهه ی 60 با ظهور دامن کوتاه مردم وادار به استفاده مجدد از جوراب های ساق بلند روی آوردند.

جوراب نایلون

از آن پس با روی کار آمدن طرح های متنوع از این محصول، استفاده از جوراب های نایلونی و بند جوراب به یکی از ضروریات زندگی خانم ها تبدیل شد.

استفاده از این جوراب ها فراتر از مهمانی ها و مراسم های خاص رفت، به گونه‌ای که کارمندان دولتی نیز ملزم به استفاده از این جوراب ها زیر دامن های خود شدند.ا

ز آن به بعد تا به امروز سالیان سال است که جوراب های ساق بلند را با پیراهن های مجلسی کوتاه یا دامن های کوتاه می پوشن

جوراب ساق بلند بعنوان پوشش بیرون از خانه

در مهمانی ها جوراب ساق بلند همیشه با دامن یا پیراهن پوشیده می شود. جوراب ساق بلند برای پوشاندن نقص ها و علامات ناخوشایند روی پاهای شما مناسب هستند. آن ها پاهای شما را صاف، نرم و صیقلی می کنند و برای مدل هایی از لباس که پاهای شما را به نمایش می گذارد به شما احساس اطمینان بیشتر می دهد.

ولی برای احتیاط مطمئن شوید که بلندی دامن یا پیراهن آنقدر هست که معلوم نباشد که جوراب ساق بلند چطور در محل خود نگه داشته شده است. نمایش غیر عمدی بند جوراب یا نوار نگهدارنده جوراب برابر یک اشتباه و اجتناب پذیر است

بعنوان لباس زیر هرچند جوراب ساق بلند معمولا به تنهایی پوشیده می شوند، هنگام پوشیدن با سایر لباس های زیر مثل سوتین یا ست های ۲ تکه، جوراب ساق بلند توانسته برای هر مردی هوس انگیز باشد.

کاربرد پزشکی جوراب نازک بلند

همچنین می توان از جوراب بلند برای کمک به وضیت طبی پا استفاده کرد که امروزه بسیار مورد علاقه زنان و دختران است. جوراب های ساق بلند ساپورت به کنترل مشکلاتی نظیر واریس کمک می کند و مانع ایجاد آن برای افرادی که زیاد می ایستند و پیشگیری برای سایر افراد می شود.

اصول جوراب پوشیدن

از نظر طراحان مد، پوشیدن جوراب سفید برای آقایان فقط زمانی مجاز است که آن ها با شلوارک های ورزشی و کتونی در باشگاه در حال ورزش کردن باشند.

تناسب رنگ جوراب با شلوار

این ابتدایی‌ترین قانون در اصول جوراب پوشیدن است. شلوار عنصری است که جوراب باید از نظر رنگ، طرح و حتی جنس با آن هماهنگ باشد. البته در این مورد نمی‌توان و نباید از مدل کفش غافل بود. اما در اولین قدم، جوراب خود را باید با شلوارتان هماهنگ کنید.

صفر تا صد نکات مهم برای خرید شلوارک زنانه شیک و لاکچری

دقت در انتخاب جوراب‌ های یک دست سفید یا مشکی

این قانون در اصول جوراب پوشیدن بیشتر مختص به تیپ‌های رسمی آقایان است. جوراب‌های تک رنگ، به ویژه سفید خالص یا مشکی یک دست را باید با احتیاط بیشتری با تیپ رسمی مثل کت و شلوار پوشید.

جوراب ساق بلند - جوراب با دامن

در واقع جوراب سفید فقط زمانی مزاحم خوش تیپی شما نیست که با شلوار و کفش سفید پوشیده شود. در غیر این صورت به هیچ عنوان و با هیچ رنگ شلواری نباید جوراب سفید خالص پوشید.

این قانون در خصوص جوراب مشکی یک دست نیز صدق می‌کند. البته خطر پوشیدن جوراب مشکی برای تیپ شما، با شلوارهایی که مشکی نیستند به نسبت جوراب سفید کمتر است. اما انتخاب جوراب‌های طرح دار که یکی از اجزای طرح آن با رنگ و طرح شلواری که می‌پوشید هارمونی داشته باشد، هوشمندانه‌تر است.

از نظر طراحان مد، پوشیدن جوراب سفید برای آقایان فقط زمانی مجاز است که آن‌ها با شلوارک‌های ورزشی و کتونی در باشگاه در حال ورزش کردن باشند.

در انتخاب جوراب شلواری هم اصولی را مراعات کنید که مهم است.

پوشیدن جوراب‌ های ساق بلند

در خصوص این قانون قدرت عملکرد خانم‌ها کمی بالاتر است. یعنی خانم‌ها می‌توانند جوراب‌های مچی بپوشند. اما آقایان، نه. مردان نه با تیپ‌های رسمی و کت و شلوار، نه با تیپ های اسپرتی مثل شلوار جین و کتونی، نباید جوراب مچی بپوشند.

جوراب مچی برای آقایان یعنی برای آن‌ها مهم نیست که دیگران پای پر موی آن‌ها را، موقع نشستن و وقتی پا روی پا می‌اندازند، ببینند. صحنه‌ای که نه تنها اصلاً جذاب نیست، که نشان دهنده بی مبالاتی و بی‌توجهی آن‌ها به اصول اجتماعی و حضور در جمع و جلسه‌های جدی است.

آداب جوراب پوشیدن

اگر قصد خرید جوراب مردانه را کردید، بیشتر به کیفیت، رنگ، دوخت و کاربرد آن توجه کنید بسیاری از مارک‌ های جوراب مردانه که شهرت کمتری دارند، از کیفیت بالاتری برخوردار هستند.

جوراب ساق بلند - جواب اسپرت

انتخاب جنس‌ های اعلا

همان‌طور که در بخش دلایل جوراب پوشیدن و کاربرد این پوشینه ذکر کردیم، جوراب پیش از هرچیز نقش محافظت از پا را بر عهده دارد. بنابراین باید به جنس آن اهمیت داد.

پوشیدن جوراب‌های نایلونی که با مواد شیمیایی رنگ‌شده‌اند هیچ نتیجه‌ای جز آسیب رساندن به پا و ایجاد خطر برای سلامت پوست پا را ندارد. بنابراین هنگامی‌که در قفسه‌های فروشگاه به دنبال جوراب مورد نظر خود می‌گردید، قبل از نگاه کردن به اتیکت قیمت، به جنس آن توجه کنید.

همواره به پا داشتن جوراب

نه خانم‌ها و نه آقایان، با هیچ تیپی، اعم از رسمی و غیر رسمی، نباید بدون پوشیدن جوراب از منزل خارج شوند. جوراب از پای شما محافظت می‌کند و زشتی‌های آن را می‌پوشاند. بنابراین اگر قرار است بیش از یک ساعت بیرون از منزل باشید، حتماً جوراب بپوشید.

دقت در انتخاب جوراب برای تیپ‌ های رسمی

در خصوص تیپ‌ های رسمی، وسواس در انتخاب اجزای لباس کمی بالاتر از تیپ‌های اسپرت است. جوراب مناسب کت و شلوار از نظر رنگ، جورابی است که یا دقیقاً با شلوار شما هم رنگ باشد، یا سایه روشن و هم طیف رنگ شلوار شما باشد.

در واقع رنگ جوراب رسمی، رنگی است که با شلوار شما هارمونی داشته باشد. البته این هارمونی می‌تواند به معنی هم رنگ بودن، تیره‌تر بودن، روشن‌تر بودن یا داشتن اجزایی در طرح است که با شلوار شما از نظر رنگ همخوان باشد.

آزادی در انتخاب جوراب برای تیپ های اسپرت

منظور ما از تیپ‌های اسپرت در واقع پوشیدن شلوار جین با کتونی یا کفش‌های اسپرت است. اگر اغلب اوقات چنین تیپی می‌زنید، رنگ و طرح جورابی که می‌پوشید چندان هم با اهمیت نیست. فقط به یاد داشته باشید که پوشیدن جوراب با کفش اسپرت به منظور مراقبت از پا امر بسیار مهمی است.

جوراب ساق بلند - جوراب قرمز

ممنوعیت پوشیدن کفش تابستانی با جوراب

یکی از توصیه‌های ما در خصوص آداب جوراب پوشیدن این بود که همواره و تحت هر شرایطی جوراب بپوشید. این قانون تنها در خصوص زمان‌هایی که قرار است صندل یا کفش تابستانه به پا کنید، صدق نمی‌کند.

هیچ صندل یا کفش تابستانه‌ای وجود ندارد که بتوانید جورابی با آن ست کنید. هدف از پوشیدن صندل آزاد گذاشتن پا در هوای گرم و امکان ارتباط آن با هوا است. بنابراین پوشیدن کفش تابستانی با جوراب را برای همیشه فراموش کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

31 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *