افتتاح حساب ترکیه
فرش مناسب اتاق خواب

فرش مناسب اتاق خواب باید مطابق با اصولی انتخاب شود که دیزاین اتاق شما را متحول کند. فرش یکی از مهمترین بخش های دکوراتیو است که باید براساس سبک دکوراسیون و رنگ‌بندی سایر وسایل باشد. با شادمگ همراه باشید تا در مورد فرش مناسب اتاق خواب بیشتر بخوانید.

انتخاب فرش براساس سبک دیزاین اتاق‌های خواب

هماهنگی وسایل اتاق با یکدیگر و پیروی از یک سبک دکوراسیون خاص باعث می‌شود که فضا جلوه بیشتری داشته باشد. همانطور که چیدمان فرش در پذیرایی اهمیت دارد باید به نکاتی در خصوص چیدمان فرش در اتاق هم دقت کرد. از‌این‌رو پیشنهاد می‌کنیم که هنگام تهیه فرش به سبک سایر وسایل نیز توجه داشته باشید. در ادامه نکاتی را بیان کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند، فرش مناسب برای هر سبک را بشناسید.

فرش مناسب اتاق خواب

فرش مدرن

در ادامه شناخت سبک‌های فرش مناسب اتاق خواب باید به استایل نو اشاره کنیم که در آن نظم مشخصی وجود ندارد و از هیچ چهارچوبی پیروی نمی‌کند. این موضوع باعث شده است که بسیاری از افراد تمایل به خرید فرش مدرن برای اتاق خود داشته باشند. از محبوب‌ترین مدل‌های فرش مدرن می‌توان به طرح شگی، فریز، فانتزی، شنل، گبه و گلاریس اشاره کرد.

به هم ریختگی طرح فرش مدرن و نظم نداشتن اشکال آن باعث می‌شود که وسایل خواب همچون تخت و میز آرایش، نقش نظم‌دهنده به محیط را در اتاق داشته باشند. به همین دلیل هنگام خرید سرویس خواب باید به سادگی طرح و هماهنگی آن با سبک مدرن توجه داشته باشید.

فرش روستایی یا بومی

فرش‌های روستایی یا بومی یکی از جلوه‌بخش‌ترین سبک‌های فرش مناسب برای اتاق خواب هستند. فرش بومی با هر طرحی که بافته شود، فضا را از یکنواختی خارج می‌کند. از‌این‌رو اگر برای سرویس خواب اسپرت جدید خود نیاز به یک فرش شلوغ دارید، فرش‌های بومی مناطق مختلف ایران را مورد بررسی قرار دهید.

در فرش‌های روستایی معمولا از اشکال هندسی، کاشی کاری‌ها، تزیین سقف بناها، گل‌های معروف همچون شاه عباسی، بته جقه و درختان استفاده می‌کنند. فرش‌های قشقایی، بختیاری، کاشمر و لیلی و مجنون از معروف‌ترین انواع قالیچه در سبک روستایی هستند.

فرش مینیمال

در فرش مینیمال اثری از خطوط و نقوش شلوغ نیست؛ طراحان فرش مینیمالی با رعایت تعادل از رنگ‌های متضاد سیاه و سفید استفاده می‌کنند. گاهی طراحی فرش‌های مینیمال به قدری ساده است که همچون موکتی تک رنگ به‌نظر می‌رسند. در مورد انتخاب فرش مینیمال، علاوه‌بر انتخاب فرش با طرح ساده باید سایر اجزای اتاق مانند سرویس‌های چوبی خواب و کمد لباس را بدون طرح‌های شلوغ انتخاب کنید.

فرش مناسب اتاق خواب

فرش تک رنگ

درصورتی‌که به دنبال یک فرش مناسب اتاق خواب با طراحی ساده هستید، سبک تک رنگ یکی از انتخاب‌های ایده‌آل است. در قالیچه مونوکروم فقط از یک رنگ در طراحی فرش استفاده می‌شود. در کنار فرش مونوکروم باید از طیف رنگی فرش استفاده شود و همه اجزای دکوراسیون نیز رنگ‌بندی ساده و تک رنگ داشته باشند.

انواع مدل کابینت روشویی + ویژگی ها و مزايا و كاربردهايش

در‌مورد انتخاب فرش سبک تک رنگ باید از قبل ایده‌پردازی داشته باشید و وسایلی هم‌رنگ آن تهیه کنید. مهم‌ترین نکته در انتخاب فرش تک‌رنگ برای اتاق خواب، توجه به رعایت تضاد بین فرش و دیوارها در اتاق‌های کوچک و هماهنگی رنگ فرش با دیوارها در اتاق‌های بزرگ است.

معیارهای انتخاب یک فرش مناسب

فرش مناسب اتاق خواب

نرمی و لطافت:

اولین معیار مهم نرمی و لطافت است تا موقع خوابیدن بر روی فرش بدن شما اذیت نشود. اما چه فرش هایی نرم ترند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که لطاف فرش به جنس نخ آن بستگی دارد. نرم ترین نخ، نخ ابریشم، سپس اکریلیک، بعد ورجین و در آخر بی سی اف و پلی استر است.

چنان چه توان مالی شما خوب است هیچگاه فرش های پلی استر را برای اتاق خواب خریداری نکنید زیرا پرزهای الیاف آن موقع خوابیدن به بدن شما کوبیده می شود. در واقع فرش پلی استر فرش مناسب اتاق خواب نیست. فرش های اکریلیک و ورجین از لطافت و قیمت معقولی برخوردار بوده و برای اتاق خواب مناسب ترند.

رنگ مناسب:

دومین معیار مهم رنگ مناسب است. رنگ های آبی، فیلی و کلاً رنگ های سرد و آرامش بخش مناسب هستند و رنگ های مهیج مثل قرمز و نارنجی مناسب نیستند. هنگام خرید دقت کنید که رنگ زمینه فرش شما قرمز، نارنجی و رنگ های مهیج نباشد. در مقابل فرش های با زمینه آبی و فیلی به جهت سکونی که به لحاظ روانی در انسان ایجاد می کنند بهتر هستند.

فرش مناسب اتاق خواب

طرح مناسب:

چنان چه قصد دارید که اتاق کودک خود را فرش کنید توجه به طرح و نقش فرش نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. امروزه فرش های کودک زیادی در صنعت فرش تولید می شوند که منقش به طرح های مختلف‌اند. با توجه به ذائقه خود می توانید یکی از فرش های اتاق کودک ملک شاه را انتخاب کنید.

انتخاب بافت و جنس فرش براساس چیدمان اتاق استراحت

در‌مورد بافت فرش باید به جنس سایر اجزای اتاق خواب نیز توجه داشته باشید؛ مثلا برای پیاده‌سازی دکوراسیون اصولی اگر مدل میز ارایش کشو دار شما از نوع چوبی است، باید به‌سراغ فرش‌هایی با متریال طبیعی و گیاهی بروید. با شناخت بافت فرش‌ها می‌توانید تصمیم آگاهانه‌تری در‌مورد انتخاب قالیچه برای اتاق خواب بگیرید. در ادامه به چندین نوع بافت فرش اشاره کرده‌ایم.

فرش بافته شده با متریال گیاهی

در بعضی از فرش‌ها، بافندگان به‌جای استفاده از متریال مصنوعی به سراغ بافت فرش با الیاف طبیعی می‌روند. فرش‌های طبیعی با گیاه seagrass، کنف، بامبو، سیزال و نخ جوت هندی بافته می‌شوند. رنگ این گیاهان در طیف رنگی کرمی-طلایی است؛ از‌این‌رو برای تنوع بخشیدن به ساختار فرش گیاهی از طراحی‌های نوآورانه مانند ایجاد حفره یا طرح گل برجسته کمک می‌گیرند. در کنار فرش‌های گیاهی بهتر است وسایل چوبی، شیشه‌ای و سنگی قرار دهید و از گل‌ها برای تزیین اتاق کمک بگیرید.

فرش مناسب اتاق خواب

فرش‌های ابریشمی

قالیچه ابریشمی را باید یک فرش مناسب اتاق خواب بدانیم که لطافت و گرما را برای افراد به ارمغان می‌آورد. بافت فرش‌های ابریشمی تراکم بسیاری دارد؛ از این‌رو در اتاق گرما ایجاد می‌کند. وقتی صحبت از فرش‌های ابریشمی می‌شود، باید چیدمان لوکس و کلاسیک را در کنار آن قرار داد؛ فرش ابریشمی با وسایل کلاسیک جلوه بیشتری دارد. بهتر است برای اتاق خواب از قالی ابریشمی کم تراکم با قابلیت شست‌و‌شوی آسان استفاده کنید. قالیچه‌های ابریشمی معمولا به دلیل جنس لطیف و کیفیت خود در فضاهای پر رفت‌و‌آمد و اتاق‌های خواب کاربرد دارند.

بهترین جای تلویزیون در دکوراسیون خانه کجاست ؟ + اصول مهم محل قرارگیری تلویزیون

فرش ماشینی

فرش ماشینی یکی از بهترین گزینه‌ها برای اتاق خواب است؛‌ زیرا به دلیل تنوع بالای آن، امکان ست کردن فرش با سایر اجزای اتاق به‌راحتی وجود دارد. بافت ماشینی از انواع نخ‌ها استفاده می‌شود و هر سبکی در آن قابل اجرا است. حتی امکان طراحی فرش ماشینی با طرح دلخواه شما نیز وجود دارد. پس اگر برای اتاق خواب خود به دنبال یک فرش خاص مانند اجرای یکی از تصاویر خود در پس زمینه فرش هستید، یک فرش ماشینی با تراکم دلخواه را انتخاب کنید.

فرش مناسب اتاق خواب

انتخاب فرش براساس رنگ‌بندی اجزای دکوراسیون اتاق خواب

انتخاب رنگ فرش، قاعده و قوانین خاص خود را دارد. در انتخاب بهترین رنگ برای اتاق خواب زوجین باید به بخش‌هایی مانند رنگ دیوار، سرویس خواب و حتی فرش نیز توجه داشته باشید. در ادامه چندین ترکیب مناسب برای فرش اتاق را بررسی کرده‌ایم:

انتخاب فرش تیره: اگر دیوارهای اتاق خواب شما رنگ روشنی دارد، توصیه می‌کنیم سایر اجزای اتاق مانند فرش‌ها را با رنگ تیره مثل سبز، قهوه‌ای، سرمه‌ای و زرشکی انتخاب کنید. در‌واقع رنگ فرش اتاق خواب را معیاری برای انتخاب سایر وسایل مانند لوستر، سرویس خواب و پرده‌ها قرار دهید یا بالعکس.
استفاده از فرش رنگ خنثی: رنگ‌هایی همچون طوسی، کرمی و سفید با ترکیب رنگ همه وسایل هماهنگ می‌شوند. از‌این‌رو اگر نمی‌خواهید فرش را نقطه کانونی دکوراسیون اتاق خود قرار دهید، از یک رنگ خنثی استفاده کنید.
فرش رنگ روشن: اگر قصد استفاده از فرش‌های فانتزی را دارید، فرش‌هایی با زمینه روشن را انتخاب کنید که اشکال به‌کار‌رفته در آن بیشتر از رنگ فرش نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند.
انتخاب رنگ فرش به سلیقه شخصی شما و پیروی از سبک‌های دکوراسیون بستگی دارد. اگر علاقه‌مند به فرش‌های فانتزی هستید، سایر وسایل اتاق مانند تخت‌خواب را هماهنگ با آن و باتوجه‌به سبک مدرن انتخاب کنید.

فرش مناسب اتاق خواب

حتما اصول نگهداری از فرش روشن را از شادمگ آموزش ببینید.

ابعاد و اندازه فرش مناسب اتاق خواب

گذاشتن فرش زیر تخت خواب

اگر داخل اتاق خواب خود تخت دارید باید به یک نکته توجه داشته باشید. چنانچه تمایل دارید که زیر تخت خود فرش پهن کنید خرید هر فرش با هر نوع جنس نخی برای شما مناسب نیست. به دلیل این که وزن تخت از طریق پایه ها به فرش منتقل می شود باید فرشی را خریداری کنید که بازگشت پذیری الیاف آن بالا باشد.

فرش مناسب اتاق خواب

فرش های اکریلیک بازگشت پذیری بیشتری نسبت به فرش های پلی استر و بی سی اف دارند. یا به عبارت بهتر می توان گفت که فرش های بی سی اف تقریبا بازگشت پذیری ندارند، یعنی چنانچه تخت خود را روی فرش قرار دهید پس از مدتی جای پایه های تخت داخل فرش فرو رفته و قسمت فرو رفته در فرش های بی سی اف و پلی استر به راحتی به حالت اولیه باز نمی گردد. در حالی که فرش های اکریلیک اینطور نیستند. آن هم فرش های با شانه و تراکم بالاتر که بازگشت پذیری خیلی خوب و بالایی دارند.

جدیدترین و مدرنترین مدل کابینت آشپزخانه کوچک و بزرگ

مشکل دیگری که با گذاشتن تخت روی فرش برای شما ایجاد می شود کثیف شدن فرش زیر تخت است. از آنجایی که جابجایی تخت چندان آسان نیست تمیز کردن فرش زیر تخت مقداری سخت به نظر می رسد. از این رو بهتر است که قسمت زیرین تخت خود را فرش نکنید.

استفاده از فرش های کوچکتر در کنار تخت خواب

برای تزئین اتاق خود می توانید به جای فرش کردن تمامی مساحت اتاق، از فرش های کوچکتر در کنار تخت خواب استفاده کنید. فرش های 1.5 در 2.25 سانتی متری برای این کار به لحاظ سایز مناسب هستند. پیشنهاد ما این است که برای پای تخت خود از فرش ماشینی چهل تکه و مدرن ملک شاه استفاده کنید. این فرش ها بسیار خاص و به روز بوده و از نوآوری های منحصر به فرد ما هستند.

همچنین برای قسمت های کناری تخت نیز می توانید از میان فرش های چهل تکه موجود انتخاب کرده یا طرح مورد نظر خود را جهت تولید به ما سفارش دهید. البته فراموش نکنید که در بالای تخت خواب خود می توانید عکس های مورد نظر خود را هم تبدیل به تابلو فرش کرده و بالای تخت خواب نصب کنید.

فرش مناسب اتاق خواب

استفاده از چندین فرش برای جدا کردن بخش های مختلف اتاق خواب

در چیدمان اتاق خواب سعی کنید بخش های مختلف را از هم جدا کنید. این کار را می توانید به واسطه فرش های مختلف انجام دهید. به این صورت که فرش پائین تخت طرح و رنگ متفاوتی نسبت به فرش های کنار تخت داشته باشد. و یا فرش پادری ورودی متمایز از آنها باشد. قسمت هایی که می توانید آنها را از هم جدا کنید یکی قسمت درب ورودی است، دیگری قسمت پائین تخت و کناره های تخت است که فرش های آنها نیز می تواند از یک سبک باشد و قسمت دیگر هم جلو میز آرایش است.

فرش اتاق خواب مناسب کودک و نوجوان

سه معیاری که در ابتدا برای فرش مناسب اتاق خواب بیان شد یعنی نرمی و لطافت، رنگ و طرح مناسب در انتخاب فرش کودک و نوجوان هم باید مراعات شوند. چنان چه قصد خرید فرش کودکان را دارید باید فرش های اتاق کودک را انتخاب کنید.

فرش مناسب اتاق خواب

تمامی این فرش ها تنها با نخ های پلی پروپیلن بافته می شوند که نسبت به فرش های اکریلیک کاشان لطافت کمتری دارند. البته از آنجایی که مادران هیچ وقت کودکان خود را روی فرش نمی خوابانند این موضوع به هیچ وجه برای آنها و کودک دلبندشان آزاردهنده نخواهد بود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

23 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *