افتتاح حساب ترکیه
لباس مناسب کوهنوردی

لباس مناسب کوهنوردی از ضروریات این ورزش است و بایست بر اساس شرایط به درستی انتخاب شود. داشتن یک لباس مناسب باعث می شود که شما یک کوهنوردی مفرح و لذت بخش را تجربه کنید. پس اگر اهل کوهنوردی هستید حتما این مطلب شادمگ را مطالعه کنید.

برای کوهنوردی چی بپوشیم ؟

با توجه به زندگی پر هیاهوی امروز، حضور در طبیعت تبدیل به یک نیاز ضروری شده است که اغلب از سوی پزشکان نیز توصیه می شود. طبیعت گردی نیز همانند سایر فعالیت‌ها نیاز به پوشاک ویژه دارد. خصوصیات ویژه کوهنوردی باعث شده است تا لباس های خاصی برای آن طراحی شود. از طرف دیگر یکی از پارامترهای مهم در انتخاب لباس مناسب کوهنوردی توجه به فصل های سال است. در واقع برای هر یک از چهار فصل سال لباس هایی از پارچه ها و الیاف مختلف تولید می شود.

لباس مناسب کوهنوردی

اگر قصد دارید که این ورزش را به طور حرفه ای دنبال کنید پیش از خرید پوشاک کوهنوردی بهتر است نکاتی که در ادامه مقاله آمده است را مطالعه کنید.

شاید برای بعضی افراد، انتخاب پوشاک کوهنوردی یکی از سخت‌ترین کار‌های دنیا باشد! زیرا همزمان باید پوشاکی انتخاب کنند که در آن امنیت داشته باشند، مناسب آناتومی بدنشان باشد و در هنگام فعالیت موجب سلب آزادی حرکت نشود. داشتن همه‌ی این ویژگی‌ها بدون داشتن اطلاعات و علم این موضوع محال به نظر می‌رسد. اما ما خیلی ساده سعی بر توضیح این اطلاعات و افزایش آگاهی شما در این زمینه داریم. فراموش نکنید پوشاک کوهنوردی مانند تمام تجهیزات آن به اندازه‌ای تأثیر‌گذار است که انتخاب نا‌درست آن می‌تواند بر سلامتی شما تأثیر بسزایی بگذارد.

دسته‌بندی لباس کوهنوردی

به دلیل گستردگی پوشاک کوهنوردی می‌خواهیم آن‌ها را از چند زاویه بررسی کنیم. بررسی کلی و اولیه پوشاک کوهنوردی را به این نحو می‌توانید مشاهده کنید که اکثر افراد به آن آشنایی دارند:

الف) پایین‌تنه

ب) بالا‌تنه

ج) پوشاک جانبی

الف) لباس کوهنوردی پایین‌تنه

پوشاک پایین تنه همان‌طور که از اسمش پیداست؛ پوشاکی می‌باشند که پایین‌تنه و پاهای افراد را می‌پوشانند. از نمونه این محصولات باید به شلوار، شلوارک و حتی دامن‌های کوهنوردی بانوان اشاره کنیم که خود دنیای شلوار کوهنوردی، جهانی گستره با جزئیات و مدل های بسیار است. برای مثال نام شلوار‌های سه فصل که به شلوار ترکینگ معروف هستند را از زبان کوهنوردان زیاد می‌شنوید.

این شلوار‌ها را با توجه به برنامه و اقلیم منطقه در بسیاری از روزهای سال می‌توانید بپوشید. البته اهمیت شلوار کوهنوردی زمستانه را نمی‌توان نادیده گرفت، زیرا می‌دانید که کوهستان و ارتفاعات سرمای غیر‌قابل ‌وصفی دارند و در شرایط این چنینی باید حتماً محافظت کامل‌تری به عمل آورید.

البته در انتخاب پوشاک کوهنوردی پایین‌تنه باید دقت بیشتری داشته باشید، زیرا در انتخاب پوشاک بالاتنه شما مانور بیشتری دارید و لایه‌بندی گسترده‌تری را می‌توانید تجربه کنید؛ اما در پایین‌تنه انتخاب‌ها محدود‌تر است. پس در انتخابتان وسواس به خرج دهید!

ب) لباس کوهنوردی بالا‌تنه

پوشاک کوهنوردی بالا‌تنه که انواع آن بر همه آشکار است از اهمیت زیادی برخوردار می‌باشد. از پیراهن و تیشرت گرفته تا انواع کاپشن‌ها در این دسته قرار می‌گیرند. از پوشاک دیگر بالا‌تنه می‌توان به بادگیر یا وینداستاپر و پانچو‌ها اشاره کرد که حضورشان در مواقع نیاز از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌توانند کیفیت برنامه‌هایتان را دگرگون کنند.

ج) پوشاک جانبی

پوشاک جانبی کوهنوردی جزئیات زیادی دارد که هر کدام از آن‌ها در زمان کوهنوردی مسئولیتی برعهده دارند که آن هم محافظت از شماست. از جمله این پوشاک کوهنوردی جانبی به انواع کلاه‌های کوهنوردی اعم از کلاه آفتابی یا کلاه‌های زمستانی، انواع جوراب‌ها، دستمال سر، هدبند و گتر می‌توان اشاره کرد که حضور هر یک می‌تواند برای شما آسایشی به ارمغان آورد.

لایه‌بندی لباس کوهنوردی

زمانی که اسم پوشاک در کوهنوردی می‌آید؛ اولین جرقه‌ای که در ذهن ما زده می‌شود، لایه‌بندی است. این علم معجزه‌گر در کوهنوردی موجب آسایش شما خواهد شد. در حقیقت حتماً می‌دانید که یک روز عادی در کوهستان می‌تواند درجه حرارت متفاوتی داشته باشد. از دمای صفر درجه صبح زود تا آفتاب‌های گرم و سوزان سر‌ظهر، باد و حتی باران‌های شدید! پس قطعاً لباسی که صبح زود انتخاب می‌کنید را نمی‌توانید در هنگام ظهر نیز بر تن داشته باشید. چون شما را کلافه می‌کند.

پوشش لایه‌لایه این امکان را به شما ارائه می‌دهد که هر زمان به پوشاک کوهنوردی متفاوتی نیاز پیدا کردید به آن لباسی اضافه یا از آن کم کنید تا به دمایی معتدل برای آسایش برسید.

یک سیستم لایه‌بندی مناسب باید کاربردی باشد؛ یعنی هم در زمانی که احساس گرما کردید بتوانید با کم کردن لباس به تعادل برسد و هم زمان که دمای هوا رو به کاهش است با پوشیدن لایه‌ی اضافه به دمای ایده‌‌آل برسید. این استراتژی طی سال‌های متوالی امتحان شده و نتیجه‌ای شگفت‌انگیز داشته است. کافیست به این باور برسید که هر لایه لباس عملکردی منحصربفردی دارد و شما این لایه‌ها را با توجه به شرایط تغییر می‌دهید تا به دمایی مطلوب برسید.

سفر شاد و مفرح به طبیعت بکر تنگ دار نوشهر را از دست ندهید

لباس مناسب کوهنوردی

نکته

اما اولین نکته‌ای که نیاز دارید در لایه‌بندی لباس‌ کوهنوردی به آن فکر کنید؛ پیش‌بینی شرایط است و با توجه به شرایط پیش رو، فصل و اقلیم محل برنامه لایه‌بندی لباس خود را انتخاب کنید.
به زبان ساده‌تر باید به شما بگوییم که یک سیستم لایه‌بندی مناسب باید همه کاره باشد. یعنی هم در زمانی که احساس گرما کردید بتوانید با کم کردن لباس به تعادل برسید و هم زمانی که دمای هوا رو به کاهش است با پوشیدن لایه‌ای اضافه به دمای ایده‌آل دست پیدا کنید. اما به یاد داشته باشید که وضعیت جسمانی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است پس سیستم‌های لایه‌بندی متفاوتی نیز باید داشته باشند و هر دو فرد نمی‌توانند پوشش یکسانی داشته باشند.

الف) پوشاک کوهنوردی لایه‌ بیس

لباس بیس کوهنوردی اولین لایه‌ی لباس کوهنوردی می‌باشد که در تماس مستقیم با پوست شما قرار می‌گیرد و از این نظر باید به متریال آن توجه ویژه‌ای شود. لباس بیس کاملاً جذب بدن هستند و در حقیقت مانند پوست دوم شما عمل می‌کنند. در واقع جذب‌بودن لباس بیس کوهنوردی به این دلیل است که مانع آزادی عمل در فعالیت‌های شما نشوند.

لباس بیس کوهنوردی قرار است پوست شما را گرم و خشک نگه دارد و هم‌زمان حس راحتی را به شما القا کند. یک باره دیگر با هم مرور می‌کنیم که این لایه قرار است به پوست دوم شما تبدیل شود. پس مهم‌ترین نکته، راحتی آن در هنگام پوشش خواهد بود. شاید لباس‌های نخی از نظر شما پوشش راحتی باشند؛ اما به یاد داشته باشید که این دسته از متریال رطوبت را به خود جذب می‌کنند و خیس باقی می‌مانند.

پس باید نوعی متریال در لباس بیس انتخاب کنید که رطوبت را به خوبی به خود جذب کند و خاصیت تبخیر شوندگی عالی داشته باشد. این عوامل در طراحی لباس بیس باعث می‌شود که خشک ماندن شما تضمین شود و احساس راحتی مورد قبولی را تجربه کنید.

البته حتماً باید توجه داشته باشید که لایه بیس باید تنفس‌پذیری کافی داشته باشد تا آسایش شما سلب نشود. خود این نوع لباس کوهنوردی نیز به دو نوع زمستانی و تابستانی دسته‌بندی می شود که با هم تفاوت دارند.

ب) پوشاک کوهنوردی لایه میانی

این لایه را روی لایه‌ی اول می پوشند و وظیفه ی آن گرم نگه داشتن بدن است و به همین دلیل به آن لایه‌ی گرمایشی می‌گویند. لایه از لباس‌ها وظیفه دارند گرمای بدن شما را حفظ کنند. این لایه را از دو جهت بررسی می‌کنیم.

دسته اول آن لایه لباس‌هایی هستند که از پلار و پشم‌های طبیعی یا مصنوعی تولید شده‌اند و به آن ها لایه‌ی فعال (Active Layer) گفته می­‌شود. از این جهت که این لایه تا زمانی که مشغول فعالیت هستید گرمای بدن شما را حفظ می­‌کنند و زمانی که دست از فعالیت بر­می‌­دارید؛ بدن شما شروع به کاهش دما می­‌کند. این فرآیند به دلیل تنفس‌پذیری بالای این محصولات صورت می‌پذیرد و در زمان استراحت درون چادر پر‌رنگ‌تر از همیشه حس می‌شود؛ به همین دلیل لایه میانی را از دو گروه بررسی می‌کنیم و گروه دوم پوشاک میانی را پَر‌های سبک تشکیل می‌دهند.

این دسته از لایه میانی گرمای بدن را حفظ می کنند. شاید برای بعضی افراد عجیب باشد، زیرا همیشه عادت دارند کاپشن‌های پَر را لایه بیرونی محسوب کنند. اما باید بدانید که این دسته از کاپشن‌ها لایه میانی هستند که محافظت چندانی ندارند. به همین دلیل روی آن‌ها گورتکس یا یک لایه‌ی عایق قرار می‌گیرند.

پاور استرج‌های پلار‌دار، محصولات پشمی و … از نمونه‌های لایه میانی هستند که وظیفه گرمایشی شما را بر دوش دارند و این کار را نیز مانند بقیه‌ی محصولات به نحو احسنت انجام می‎‌دهند.

ج) پوشاک کوهنوردی لایه‌ عایق

این یک لایه‌ی محافظتی است! در واقع تأثیری بر گرمایش بدن شما ندارد؛ بلکه تنها نقش محافظتی را ایفا می‌کند و از شما در مقابل نفوذ باد و باران حفظ خواهد کرد. برعکس دو لایه‌ی گذشته، این لایه برای راحتی نیست و تنها نقش مراقبتی دارد و عایقی بر لایه‌ی گرمایشی شما خواهد بود. اما فراموش نکنید که در کنار عایق بودن، حتماً باید تنفس‌پذیری عالی داشته باشد تا موجب تعریق شما و خیس ماندن در زمان فعالیت نشوید. حتماً می‌دانید که این اتفاق تا چه اندازه در کوهستان می‌تواند خطرناک باشد؛ پس حتماً به این قضیه توجه کنید.

اینکه شما به چه مقدار عایق نیاز دارید بستگی زیادی به مکان مورد‌نظر و زمان برنامه کوهنوردی شما دارد. انواع کاپشن‌های پر سنگین، الیاف، گورتکس‌ها در این دسته قرار می‌گیرند و می‌توانید با توجه به برنامه کوهنوردی انتخابی خود، محصول مورد‌نظر را انتخاب کنید.

لباس مناسب کوهنوردی

لباس مناسب کوهنوردی در هر فصل

به طور کلی پوشاک کوهنوردی شامل سه لایه مختلف است:

لایه اولیه که به آن لباس زیر گفته می شود، نقش عرق گیر را دارد. این لباس ها قدری جذب هستند تا بتوانند عرق بدن را به خوبی در خود نگه دارند و مانع از چسبندگی و عرق سوز شدن دست ها و پاها شوند.
لایه میانی همان لباس های عادی هستند که شما به تن می‌کنید و شامل تیشرت و شلوار است.
این لایه لباس هایی هستند که از شما در برابر سرما، گرما و یا باران محافظت می کنند. لایه سوم می‌تواند یک کاپشن پشمی برای گرم نگه داشتن بدن در زمستان و یا یک بارانی ضد آب باشد.

دیدن کوه های آلاداغ لار را از دست ندهید | رنگین کمان خاکی ایران زمین

لباس مناسب کوهنوردی در فصل بهار

در فصل بهار هوا، روزها نسبتاً خنک و شب ها سرد می شود. با این حال نیازی به پوشیدن لباس های پشمی و نایلونی نیست. زیرا باعث عرق سوز شدن بدن شما می شود.

برای لباس مناسب کوهنوردی در فصل بهار بهتر است از لباس های گشاد و نخی استفاده کنید تا هوا در بدن شما جریان داشته باشد. همچنین به همراه داشتن یک سویی شرت نازک برای عصر و شب لازم است.

نیازی به پوشیدن چکمه های زمستانی نیست. چون در هر صورت با فعالیت شدید کوهنوردی بدن شما حرارت تولید می کند که برای گرم نگه داشتن شما در فصل بهار کافی است. برای خرید کفش کوهنوردی از یک کفش کوهنوردی با لژ سبک و رویه ضد آب استفاده کنید. یک جوراب نخی و نسبتاً نازک به پا داشته باشید تا باعث عرق کردن پاهای شما در کفش نشود.

فصل بهار به معنای وجود حشرات موذی است که در این صورت حتما کلاه و دستکش به همراه داشته باشید. علاوه بر آن استفاده از ضد آفتاب و کرم های ضد گزش ضروری است. در فصل بهار هنوز بارش های پراکنده وجود دارد پس حتما یک عدد بارانی ضد آب به همراه داشته باشید.

لباس کوهنوردی تابستان

بهترین لباس کوهنوردی در تابستان، لباس های نخی نازک و آستین کوتاه به همراه شلوارک است. توجه داشته باشید که تابش آفتاب در ارتفاعات آزاردهنده تر می شود. پس برای این فصل از سال حتما عینک مناسب، کلاه آفتابگیر و کرم ضد آفتاب به همراه داشته باشید. از آنجایی که خنکی شب در کوهستان ممکن است برای برخی از افراد آزاردهنده باشد، می توانید از یک سویی شرت نخی نازک استفاده کنید. ترجیحا جوراب های اضافه به همراه داشته باشید تا به محض تعریق پا نسبت به تعویض آنها اقدام کنید.

لباس مناسب کوهنوردی

لباس کوهنوردی در فصل پاییز

از جمله لباس های مناسبی که برای کوهنوردی در فصل پاییز می توانید استفاده کنید، بلوزهای آستین بلند به همراه سویی شرت است. بهتر است که سویی شرت شما اندکی از مدل های بهاره و تابستانه ضخیم تر باشد. همچنین پارچه آن از جنسی باشد که رطوبت را به خود جذب نکند.

پاییز فصل بارندگی است و بهتر است لباس های شما از انواع ضد آب باشد. ضمن آنکه قابلیت ورود هوا به داخل بدن و تنفس پوست را فراهم کند. همچنین به همراه داشتن بارانی و کفش ضد آب ضروری است.

پوشاک مناسب کوهنوردی در فصل زمستان

پوشاک مناسب کوهنوردی در زمستان باید به گونه‌ای باشد که از بدن شما در برابر سرما کاملا حفاظت کند. پس انتخاب لباس های مختلف برای این فصل نیاز به دقت بیشتری دارد.

زمستان فصل سرما است و در ارتفاعات این سرما بیشتر هم می‌شود. بنابراین حتماً یک بلوز آستین بلند و زیر شلواری عرق گیر پشمی به تن داشته باشید. این لباس ها باعث می شوند تا گرما در بدن شما ذخیره شود.

از آن‌جایی که فعالیت کوهنوردی منجر به تولید حرارت در بدن می‌شود، بهتر است از پوشیدن لباس های زیاد خودداری کنید. زیرا باعث بالا رفتن دمای بدن و خستگی و کلافگی شما می شود.

حتما کاپشن های پشم شیشه ای، دستکش و کلاه مخصوص زمستان و چکمه های ساق دار به همراه داشته باشید. اینکه شلوار، کاپشن و کفش شما ضد آب باشد، برای فصل زمستان اهمیت زیادی دارد.

آفتاب زمستانه گاه می تواند از آفتاب تابستان نیز سوزاننده تر باشد. پس حتماً کرم و لوسیون ضد آفتاب به همراه داشته باشید و هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنید.

لباس مناسب کوهنوردی

استراتژی‌های خرید لباس کوهنوردی

گاهی یک لباس کوهنوردی دل شما را آنچنان می‌برد که به هیچ نکته‌ای توجه نمی‌کنید. اگر چه خوش‌پوشی و داشتن یه ظاهر خوب خواسته‌ی همه‌ی افراد است. اما قبل از خرید حتماً باید مسائلی را مد‌نظر قرار دهید. در غیر این صورت لباس کوهنوردی شما چندان کاربردی نخواهد بود!

چه انتظاراتی باید از پوشاک کوهنوردی داشته باشیم؟ در واقع لباس کوهنوردی باید به گونه‌ای باشد که از پوشش آن لذت ببرید و خواسته‌هایی که از لباس کوهنوردی دارید را بتوانید در آن بیابید. آن زمان است که هر بار به پوشاک کوهنوردی خود نگاه کنید در دلتان می گوئید این لباس کوهنوردی شایسته ستایش است.

ایمنی

ایمنی که لباس کوهنوردی شما می‌تواند برایتان تعیین کند تا حد زیادی به محیطی که در آن قصد فعالیت دارید و شرایط آب و هوایی احتمالی و اقلیم آن بستگی دارد. به غیر از شرایط هوایی فصلی، بعضی از مناطق آب و هوای متفاوتی دارند یا به طور ناگهانی دچار افت دما یا افزایش دما شود پس قبل از شروع برنامه اطلاعات خود را تکمیل کنید تا با آمادگی کامل آن را شروع کنید. به غیر از شرایط آب‌و‌هوایی فصلی که تعیین‌کننده نوع پوشش شما می‌شود.

ماه عسل کجا بریم که ارزان و لاکچری باشه !

موارد اقلیمی مانند حضور حشرات مؤذی می‌توانند دردسر‌ساز باشد. پس در هنگام ورود به این مناطق از پوشاکی با تکنولوژی ضد‌حشرات استفاده کنید. البته شما اهمیت یک پانچو ضد‌آب کوهنوردی را تا زمانی که در یک منطقه‌ی باران‌خیز باشید؛ درک نخواهید کرد!

راحتی

سطح راحتی پوشاک کوهنوردی انتخابی شما بسته به چند عامل است. این عوامل به ظاهر ساده هستند اما تأثیر هنگفتی بر میزان راحتی شما خواهند داشت. مهم‌ترین این عوامل انتخاب سایز ایده‌آل و متریال مناسب است. تنظیم درجه حرارت هنگام فعالیت از اهمیت بالایی برخوردار است و متریال پوشاک کوهنوردی نقش پررنگی در این زمینه ایفا می‌کنند. با به‌هم‌ریختن این تنظیمات دمایی، آسایش شما نیز سلب می‌شود. پس توجه ویژه‌ای به متریال انتخابی و تناسب آن با برنامه‌هایتان داشته باشید.

از موارد دیگری که تعیین‌کننده میزان راحتی شما خواهد بود سایز مناسب پوشاک شماست. متفاوت از بقیه‌ی لباس‌ها، برای پوشاک کوهنوردی نباید سایز معینی تعیین کرد بلکه با توجه به مدل لباس کوهنوردی، سایز متناسب را انتخاب کرد. به نوعی که لباس بیس کوهنوردی باید کاملاً فیکس تن و مانند پوست دوم بدن شما باشد و کاپشن‌های لایه بیرونی باید با سایز بزرگ‌تر از شما انتخاب شود، زیرا در کوهستان تعداد لایه‌ها افزایش می‌یابد و حجیم‌تر می شود پس حتماً به این نکات در خرید پوشاک کوهنوردی توجه کنید.

بعضی از بانوان در اولین روز‌های کوهنوردی مانند همیشه به فکر زیبایی و خوش‌پوشی هستند و با انتخاب لباس‌های تنگ‌تر به دنبال آن می‌گردند. اما این انتخاب به معنای حرکات محدود‌تر و کم شدن آزادی حرکات خواهد بود و قطعاً شما را در طول مسیر کلافه خواهد کرد. بیایید اعتراف کنیم که هرکسی وقتی کلافه، خسته و ناراحت به نظر می‌آید دیگر نمی‌تواند زیبا باشد! پس این گزینه را همیشه مد نظر داشته باشید.

لباس مناسب کوهنوردی

پوشاک کوهنوردی چند منظوره

حقیقتاً همه می‌دانیم که خرید پوشاک کوهنوردی هزینه سنگینی بر می‌دارد و خرید لباس کوهنوردی علاوه بر دلتان کیف پول شما را نیز برده و آن را حسابی خالی می‌کند. پس چه بهتر که در هنگام خرید لباس کوهنوردی به چند منظوره بودن آن نیز توجه کنید. برای مثال شلوار‌های شلوارک شو می‌توانند یک شلوار کوهنوردی با کیفیت باشند اما با گرم شدن هوا تبدیل به شلوارکی مناسب گردند.

تکنولوژی‌های مورد نیاز پوشاک کوهنوردی

برند‌های مطرح دنیا هر روزه در حال آپدیت تکنولوژی‌های خود هستند و تنها به آسایش شما در طول فعالیت‌هایتان فکر می کنند. با توجه به خواسته‌هایتان می‌توانید تکنولوژی دلخواه خود انتخاب کنید. تکنولوژی‌های تنفس‌پذیری، ضد حشره، محافظت در برابر اشعه‌های مضر خورشید و … می‌باشند که می‌توانید با توجه به نیازتان از آن‌ها بهره بگیرید.

جزئیات طراحی لباس کوهنوردی

این مورد از آن دسته عواملی است که معمولاً توجهی به آن نمی‌شود و وقتی متوجه می‌شوند که وسط برنامه کمبود مسأله‌ای را احساس می‌کنند. برای شروع به تعداد جیب‌ها اشاره می‌کنیم که تعداد کافی آن از فردی تا فرد دیگر متفاوت است و برای بعضی افراد تعدّد آن می‌تواند مهم باشد.

زیپ‌های طراحی شده در پوشاک کوهنوردی که به کیفیت آن‌ها اهمیتی نمی دهیم. اما فرض کنید یک کاپشن ضد‌آب گران‌قیمت دارید که به ضد‌آب بودن جیب‌های آن فکر نشده باشد! به نظر ما نپوشیدن آن کاپشن مناسب‌تر است تا پوشیدن و خیس‌شدن عذاب‌آوری که تنها از قسمت زیپ‌ها نصیب شما می‌شود.

جالب اینجاست که بسیاری از افراد در هنگام خرید لباس کوهنوردی مانند کاپشن و بادگیر به حضور کلاه در آن اهمیت خاصی نشان نمی‌دهد اما در وسط شرایط اضطراری برنامه‌های کوهنوردی یک آن آرزو می‌کردند کاش کلاه‌دار بود یا کلاه مناسبی داشت! به کاربردی بودن کلاه نیز باید توجه کنید. دقت کنید شما چه انتظاری از یک کلاه کوهنوردی دارید؟

برای مثال بعضی افراد نیاز دارند کلاه کاپشن کوهنوردی خود را روی کلاه ایمنی بکشند تا محافظت کاملی داشته باشند. پس لزوماً این کلاه باید دارای بند های تنظیم کننده باشد یا حضور یک سایه‌بان در این کلاه‌ها برای بعضی افراد اهمیت خاصی پیدا می‌کند پس شما هم به نیاز‌هایتان توجه کنید.

لباس مناسب کوهنوردی

سوراخ حرارتی موجود در لباس مناسب کوهنوردی

نکته جالب این است که حدود ۵۰ درصد گرمای موجود در بدن شما از طریق سر و گردن هدر می­رود. از طرفی این هدر رفتن می‌­تواند کارساز باشد و زمانی که گرمتان شد فقط کلاه خود را بردارید.

انواع زیپ در پوشاک کوهنوردی

زیپ­ها همانقدر که در درجه‌بندی سایز لباس به شما کمک می‌­کنند، همانقدر هم در مدیریت کردن دمای بدن می­۲توانند کارساز باشند. در صورت سرد شدن زیپ خود را کامل بالا بکشید و برعکس در صورت گرم شدن زیپ خود را پایین بکشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

2 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *