افتتاح حساب ترکیه
دمنوش برای معده درد

دمنوش برای معده درد بسیار موثر است. گیاهانی وجود دارند که به تسکین معده درد کمک می کند، بیش از 15 نوع دمنوش گیاهی یادتان می دهیم که به درمان معده دردتان کمک میکند. با شادمگ همراه باشید.

بهترین دمنوش برای معده درد

دمنوش - دمنوش برای معده درد

دمنوش زنجبیل

 • این دمنوش می تواند تاثیر زیادی بر روی سلامت شما داشته باشد. ریشه زنجبیل،قرن هاست که در کشورهای مختلف سرتاسر جهان همچون هند و اسیا برای مقاصد پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • دمنوش زنجبیل می تواند درد شکم را تسکین ببخشد، گوارش را بهتر کند، بیماری صبحگاهی و حالت تهوع را کاهش دهد.

این دمنوش برای درمان دل درد بعد از خوردن میوه نیز موثر است.

دمنوش بابونه

 • یکی از گیاهان محبوب در جهان گیاه بابونه است . این گیاه در برگیرنده خاصیت ضد التهابی، ضد اسپاسم و تسکین بخشی است و همه این خاصیت ها برای تسکین دردهای معده عالی هستند.
 • دمنوش بابونه می تواند ناراحتی شکمی ، گرفتگی شکمی ، سندرم روده تحریک پذیر، گاز شکمی را برطرف کند و شرایط شما را بهبود ببخشد. اما همه این مواردی که ذکر کردیم تنها کاری نبود که بابونه برای بدن انجام می دهد. این دمنوش خواص بی نظیر دیگری هم دارد.

دمنوش نعناع فلفلی

 • سال هاست که از برگ های نعناع فلفلی برای درمان حالت تهوع، گرفتگی های دوران قاعدگی، گاز شکمی و سایر مشکلات معده استفاده می شود. مطالعات مختلف نشان می دهد نعناع فلفلی در درمان سندرم روده تحریک پذیر مفید است.
 • شاید این ماده بتواند سیگنال های درد در روده را سرکوب نماید. با اینحال اگر سوزش سر دل دارید بهتر است این دمنوش را مورد استفاده قرار ندهید.
 • این دمنوش بر روی دریچه مری و عضلات آن اثر می گذارد و می تواند بازگشت اسید از معده به مری را بیشتر کند و نشانه های بیماری را بدتر نماید.

دمنوش نعناع - دمنوش برای معده درد

دمنوش نعناع دمنوش برای معده درد

 • نعناع سرشار از آنتی اکسیدان های قدرتمندی است و می تواند بر روی گوارش نیز تاثیر مثبتی داشته باشد. بیشتر افراد از دمنوش نعناع برای تسکین نشانه های حالت تهوع، سوء هاضمه، نفخ و گاز استفاده می کنند.

دمنوش ریحان

 • این ادویه تنها برای سالاد و روی کباب مورد استفاده قرار نمی گیرد. ریحان می تواند به تسکین دردهای گوارشی و ناراحتی شکمی کمک کند و حس و حال شما را بهتر نماید. اگر درد شکمی دارید دمنوش ریحان را فراموش نکنید.

دمنوش شیرین بیان

 • چایی که از ریشه شیرین بیان درست شده است می تواند تعداد زیادی از مشکلات گوارشی همچون زخم معده یا سوء هاضمه را بهبود ببخشد. این گیاه قدرتمند می تواند بر روی دیواره معده نیز اثر بگذارد.

چای سبز دمنوش برای معده درد

 • چای سبز نیز می تواند درد شکمی، گاز و نفخ را بهبود ببخشد. فقط به خاطر داشته باشید که کافئین موجود در این چای شما را بیدار نگه می دارد. پس توصیه می شود از این چای قبل از رفتن به رختخواب استفاده نکنید.
 • همانطور که مشاهده کردید دمنوش ها و چای های زیادی هستند که می توانند ناراحتی و درد شکمی شما را برطرف کنند. با اینحال اگر مشکل بزرگ تری داشتید حتما با پزشک مشورت کنید

درمان زخم معده با چای بابونه

 • رایج ترین چای آرامبخش شناخته شده که می تواند به سهولت دستگاه گوارشی را تحت فشار قرار دهد ، چای بابونه است .
 • چای بابونه دارای اثرات ضد اسپاسم و ضد التهاب است و کمک فراوانی به درمان حالت تهوع و سوزش های سرِ دل می کند. همچنین بابونه معده درد های عصبی را نیز تسکین می دهد.

چای بابونه - دمنوش برای معده درد

دمنوش زیره سبزمفیدترین گیاه برای درمان درد معده

 • خواص زیره سبز :بادشکن، مقوی معده، ضد اسپاسم، افزایش دهنده شیر مادران شیرده ، ضد تشنج، ضد صرع، مقوی معده،عرق آور، ضد سم، ضد صفرا، تقویت کننده قوای جنسی، قابض، ضد نفخ، ضد احتقان، هضم کننده غذا و ادرار آور و دارای خواص آنتی اکسیدانی فراوان می باشد.

طرز نگهداری خرما تازه در خانه دارای اهمیت است چرا که نگهداری نادرست خرما سبب می شود شیرابه هایی در انتهای ظرف مورد نظر جمع گردد و شکل خرما زشت شود. این ترفند را از شادمگ آموزش ببینید.

دمنوش مریم گلی

این گیاه نیز همانند سنبل الطیب دارای آنتی اکسیدان است، که باعث ایجاد خاصیت ضدالتهابی در آن می‌شود. از چای مریم گلی برای ناراحتی‌های معده و دستگاه گوارش استفاده می‌شود. مداومت در استفاده از آن باعث عملکرد بهتر دستگاه گوارش می‌شود. میکروفلورا ارگانیسم موجود در دستگاه گوارش است که در این گیاه به وفور یافت می‌شود، در نتیجه استفاده از آن باعث تعادل در این ارگانیسم می‌شود. یکی از ویژگی‌های این گیاه خاصیت ضد ویروسی و ضدباکتری آن است. همچنین از این دمنوش گیاهی برای درمان گرفتگی معده، نفخ بیش از حد معده، یبوست و تعادل گاز معده استفاده می‌شود.

طرز تهیه آش شلغم برای سرماخوردگی و روزهای سرد

دمنوش قاصدک

دمنوش قاصدک برای درمان ناراحتی‌های معده استفاده می‌شود. از این گیاه برای درمان نفخ معده و تعادل گازهای معده استفاده می‌شود، در نتیجه بهتر است آن را با مشورت پزشک در برنامه رژیم غذایی خود جای دهید. اگر از نارحتی‌های گوارشی و معده رنج می‌برید این دمنوش را امتحان کنید، زیرا برای درد معده معجزه می‌کند.

دمنوش گل ماهور دمنوش برای معده درد

برای اینکه به مبارزه با مشکلات گوارشی بروید از دمنوش گل ماهور استفاده کنید. تاثیرگذاری این دمنوش را دست کم نگیرید، زیرا بیشترین مشکلات گوارشی با مصرف آن قابل حل می‌باشد. کسانی که از یبوست و یا اسهال رنج می‌برند می‌توانند از دمنوش این گیاه برای درمان خود در کمترین زمان استفاده کنند. همچنین مصرف گل ماهور برای دفع سموم و اجابت مزاج توصیه می‌شود.

بادرنجبویه و تاثیر فوق العاده آن بر کاهش درد معده

 • بادرنجوبه گیاهی از خانواده نعناع است که شباهت زیادی به نعناع دارد ولی دارای بوی متفاوت است. این گیاه پر مصرف دارویی که از گیاهان مشهور به نام ملیسا از زمان های قدیم در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان ضدنفخ، ضدتب ، ضددرد، ضدباکتری، ضدویروس تبخال، ضدهیستامین، ضدتب، ضدنفخ، آرام بخش، خواب آور، مقوی قلب، مقوی معده و ضداسپاسم است.

دمنوش گیاهی - دمنوش برای معده درد

بومادران بهترین درمان کننده معده درد

 • بو مادران برای درمان ناراحتی شکم، اسهال ، دل درد، خونریزی معده، تنظیم قاعدگی زنان، اشتها آور، نیرو بخش و مسکن و سوزش ادرار استفاده می شود .

دمنوش گلپر دمنوش برای معده درد

 • گلپر از خانواده کرفس هاست. چای ان طعم تلخی دارد و بهتر است قبل از مصرف کمی آبلیمو به آن اضافه کنید. جوشانده ریشه این گیاه باعث هضم سریع و صحیح غذا شده و ترشح اسید معده را تنظیم می‌کند. گلپر در درمان یبوست نیز مفید است و نفخ معده را کاهش می‌دهد.
 • برخی از متخصصان بر این باورند که گلپر را نباید در دوران بارداری مصرف کرد و برای استفاده حتما باید با پزشک مشورت شود.

دمنوش رازیانه

 • برای تهیه چای رازیانه از دانه‌های آن به همراه کمی شیرین بیان استفاده می‌کنند. رازیانه در طب سنتی برای درمان اختلالات گوارشی، درد‌های شکمی، التهاب و گاز معده و یبوست استفاده می‌شده است.
 • در آزمایشاتی که روی موش‌ها صورت گرفت ترکیب رازیانه با عصاره زعفران، زخم معده آن‌ها را درمان کرد. هماهنطور که قبلا گفته شد یکی از دلایل نفخ شکم، زخم معده است.
 • چای رازیانه باعث ملین شدن معده شده و در نتیجه یبوست را درمان می‌کند. اگر مبتلایان به یبوست یک فنجان چای رازیانه در روز بنوشند به طور حتم درمان می‌شوند.

دمنوش ریشه کوشاد یا ژنسیان

 • کوشاد گلی است که گل‌های زرد و ریشه‌ای ضخیمی دارد. چای این گیاه ممکن است کمی بی مزه باشد پس در صورت استفاده قبل از نوشیدن به آن بابونه و عسل اضافه کنید.
 • در طب سنتی استفاده از ژنسیان بسیار معمول بوده و برای درمان بیماری‌های گوارشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ریشه ژنسیان حاوی مقدار زیادی فلاونوئید و ایریدوئید است که باعث کاهش نفخ معده می‌شوند.

دمنوش لیمو نعناع دمنوش برای معده درد

 • گزارش آژانس دارویی اروپا نشان می‌دهد که استفاده از چای لیمو-نعناع بر اساس طب سنتی در رفع گاز و کاهش نفخ معده بسیار مؤثر است.
 • این چای بهترین نوشیدنی برای هضم آسان غذاست که درد‌های شکمی، یبوست و بیماری‌های گوارشی را درمان می‌کند. لازم به ذکر است اثرات آن روی معده هنوز به طور کامل مورد آزمایش قرار نگرفته است و به تحقیقات بیشتری نیاز است.

دمنوش لیمو - دمنوش برای معده درد

درمان زخم معده در طب سنتی

درمان‌های طب سنتی برای مشکل زخم معده، شامل مجموعه‌ای از تدابیر است. بخشی از این تدابیر، مربوط به رژیم غذایی و بایدها و نبایدهای خوراکی است که مصرف انواع بهترین دمنوش برای زخم معده هم در این دسته جای می‌گیرد. در این مورد، مصرف روغن‌هایی مانند روغن بادام شیرین یا روغن زیتون بعد از غذا هم می‌تواند به کنترل ترشح اسیده معده کمک کند.

طرز تهیه سمبوسه میگو مخصوص جزیره هنگام

علاوه بر این‌ها، طب سنتی معتقد است که برای درمان زخم معده، از طب سوزنی هم می‌توان کمک گرفت. این روش، با تحریک نقاط حساس بدن، باعث کاهش اسید معده شده و طبع بیمار را اصلاح می‌کند. اصولا غلظت اسید معده در کسانی که طبع گرم و خشکی دارند بیشتر است و در چنین مواردی طبیب طب سنتی می‌کوشد تا با تعدیل گرما و خشکی طبع بیمار، تعادل اسید معده او را تنظیم کند.

عرقیجات مناسب برای درمان معده درد

اگر به دنبال یک رژیم و یا تغذیه برای درمان معده درد هستید می‌توانید از خواص عرقیجاتی همچون خواص عرق نعنا استفاده کنید. نعنا و عرق به دست آمده در آن به واسطه حضور مواد بسیار مغذی، یکی از راه‌حل‌های مطمئن برای درمان مشکلات و عوارض گوارشی همچون ورم معده و درد به وجود آمده بر اثر آن است. از دیگر خواص عرق نعنا برای سلامتی می‌توان به موارد دیگری همچون:

 • تقویت عملکرد دستگاه گوارش
 • موثر در درمان اسهال و نفخ شکم
 • موثر در تسکین دل درد و دل پیچه
 • و …

اشاره کرد. خواصی که سبب شده بتوان از عرق نعنا به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی برای بیمار معده درد استفاده کرد.

غذاهای مفید برای زخم معده در طب سنتی

انواع دمنوش مناسب زخم معده را برای شما گفتیم. برای مدیریت بهتر زخم معده، لازم است تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کرده و در کنار دمنوش‌ها، مواد غذایی مفید برای معده را نیز مصرف کنید.  به این منظور، به موارد زیر توجه کنید و البته پیش از افزودن آن ها به رژیم غذایی خود، حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

نوشیدنی مفید آب و عسل

شاید مانند تهیه بهترین نوشیدنی برای کاهش فشار خون ، تهیه دمنوش آب و عسل نیز بیش از حد آسان به نظر آید. در این بین، نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که استفاده از عسل و ترکیب آن در آب ولرم، همیشه نافع و کاربردی است. بدون شک، عسل درمان قطعی برای زخم معده به حساب می‌آید؛ ماده اولیه چسبناک و شیرینی که عناصر گوناگون موجود در آن، شامل مواد اولیه پلی‌فنول‌ها و انواع آنتی اکسیدان‌ها است. عسل یک ضد باکتری بسیار قوی است که می‌تواند از رشد کردن هلیکوباکتر در معده جلوگیری کند.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا زمانی که سطح قند خون طبیعی دارید، حتماً از عسل استفاده کنید. این ماده طلایی رنگ می‌تواند یک شیرین‌کننده طبیعی باشد که قدرت معجزه‌آسایی در تسکین و ترمیم زخم معده دارد. حتی با مالیدن عسل بر زخم‌های پوستی و سوختگی‌ها می‌توانید شاهد بهبود سریع آن‌ها و تاثیر مستقیم عسل باشید. پس حتما سعی کنید که روزانه خود را به یک ترکیب منحصر به فرد از آب ولرم و عسل یا دمنوش عسل مهمان کنید.

دمنوش چهل گیاه - دمنوش برای معده درد

مواد غذایی دارای فلاونوئید

فلاونوئیدها، آنتی اکسیدان‌هایی هستند که می‌توانند با حفاظت از سلول‌های پوشش داخلی معده در برابر هلیکوباکتر، به بهبود زخم معده کمک کنند. این ترکیبات گیاهی در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات مانند انواع توت‌ها، سیب، زیتون، کلم بروکلی، کلم پیچ، انگور قرمز، سویا و حبوبات وجود دارند. البته شما می‌توانید این ترکیبات را از طریق مصرف مکمل‌ها هم به بدن خود برسانید. البته توجه داشته باشید که مصرف دوز زیاد این مکمل‌ها می‌تواند در فرایند انعقاد خون اختلال ایجاد کند.

مواد غذایی حاوی پروبیوتیک

پروبیوتیک‌ها، باکتری‌های زنده‌ای هستند که به حفظ تعادل باکتریایی دستگاه گوارش کمک می‌کنند. البته آزمایش‌های انجام شده در سال 2014 نشان داد که این ترکیبات نمی‌توانند هلیکوباکتر پیلوری را به طور کامل از بین ببرند، با این حال، وجود آن‌ها در کاهش مقدار باکتری‌ها و سرعت گرفتن فرایند درمان موثر است. پروبیوتیک‌ها در بسیاری از مواد غذایی بخصوص مواد غذایی تخمیر شده مانند ماست و پنیر وجود دارند و به علاوه، مصرف آن‌ها به صورت مکمل هم امکان‌پذیر است.

موز سبز

تحقیقاتی در سال 2011 نشان داد که موز سبز یا نارس، حاوی فلاونوئیدی به نام لوکوسیانیدین است. این ترکیب، باعث افزایش غشای مخاطی معده می‌شود. همچنین، به نظر می‌رسد اسیدیته معده را نیز کاهش می‌دهد و از این طریق، هم به جلوگیری از زخم معده کمک می‌کند و هم می‌تواند باعث تسکین درد و سایر علائم این بیماری شود.

آلوئه ورا

آلوئه ورا، گیاهی ضد‌میکروب است و به خوبی می‌تواند تولید بیش از حد اسید معده را کنترل کند. این گیاه، باعث مهار رشد بیش از اندازه هلیکوباکتر پیلوری‌ها شده و بافت آسیب دیده ناشی از اسید زیاد معده را ترمیم می‌کند. همچنین، یک تحقیق فاز حیوانی نشان داده است که اثرات درمانی مصرف آلوئه ورا در بهبود زخم‌هایی مانند زخم معده، قابل مقایسه با امپرازول، یکی از داروهای قوی و رایج ضد زخم است.

9 ترفند طلایی برای پخت فوری گوشت | سه سوته غذای گوشتی بار کن !

دمنوش سرماخوردگی - دمنوش برای معده درد

آب کلم

بله، حق با شماست! آب کلم دمنوش نیست، اما می‌توانید آن را جایگزین دمنوش مناسب زخم معده کنید. پزشکان سال‌های زیادی است که آب کلم را به عنوان یک درمان قطعی برای زخم معده معرفی کرده‌اند. حتی پیش از ظهور و به وجود آمدن آنتی‌بیوتیک‌ها، آب کلم پیشنهاد شد و مورد استفاده قرار گرفت. کلم ویتامین C فراوانی دارد و کمک می‌کند که معده شما در مقابل عفونت هلیکوباکتر پیلوری کاملا مقاوم باشد. مطالعات اخیری که انجام شده، نشان می‌دهد آب کلم قادر است طیف وسیع و گسترده‌ای از زخم‌های گوارشی منجمله زخم معده را بهبود ببخشد.

در یک پژوهش انجام شده که  ۱۳ شرکت‌کننده در آن حضور داشتند، نتایج نشان‌دهنده این موضوع بود که بسیاری از مشکلات دستگاه گوارش فوقانی و زخم معده، با ۹۴۶ میلی لیتر از آب کلم تازه در طول روز مرتفع شده است. به عبارتی، زخم معده این ۱۳ نفر، بعد از 7 الی 10 روز بهبود یافت. حتی وقتی این مقدار آب کلم به ۱۰۰ شرکت‌کننده دیگر که مبتلا به مشکل زخم معده بودند، داده شد درد زخم معده ۸۱ درصد از این افراد کاملاً تسکین یافت.

سیر

سیر، خاصیت ضد‌باکتریایی و ضد‌میکروبی دارد و یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای مقابله با هلیکوباکتر پیلوری است. مطالعات فاز حیوانی هم نشان می‌دهد که مصرف عصاره سیر می‌تواند روند بهبود بیماری‌هایی مانند زخم‌های معده و اثنی‌عشر را سرعت ببخشد و حتی احتمال ایجاد آن‌ها را کمتر کند. اگر عطر و بوی سیر را دوست ندارید، می‌توانید از مکمل‌های سیر استفاده کرده و از خواص درمانی آن‌ها بهره‌مند شوید. البته توجه داشته باشید که سیر، یک رقیق‌کننده خون است. بنابراین، در صورت مصرف داروهایی مانند آسپرین یا وارفارین، پیش از مصرف سیر با پزشک خود مشورت کنید.

زردچوبه

تا به حال، مطالعات انسانی محدودی درباره خواص زردچوبه صورت گرفته است. اما نتایج همین مطالعات هم نشان می‌دهد که زردچوبه، پتانسیل فوق‌العاده‌ای در درمان بیماری‌های گوارشی دارد. برای مثال، به نظر می‌رسد که خاصیت ضد التهابی این ماده که ناشی از کورکومین است، به افزایش ترشح مخاط معده کمک کرده و یک سد دفاعی موثر برای محافظت از دیواره معده در برابر عوامل محرک است. همچنین کورکومین می‌تواند جلوی آسیب ناشی از عفونت‌های هلیکوباکتر پیلوری را بگیرد و عملکرد عروق خونی را بهبود ببخشد.

هویج

هویج دارای خاصیت قلیایی است و مقادیر زیادی از انواع ویتامین‌های A،B ، Cو D را در خود جای داده است. مصرف این ماده غذایی مفید، علاوه بر زخم معده، در درمان زخم‌های روده هم موثر است و وجود فیبر آن می‌تواند جلوی ابتلا به بیماری‌هایی مانند یبوست و بواسیر را بگیرد.

معده درد - دمنوش برای معده درد

غذاهای ممنوعه برای درمان زخم معده

تا اینجا، با انواع بهترین دمنوش برای زخم معده آشنا شدید و برخی مواد غذایی مفید برای درمان این مشکل را هم شناختید، اما در پایان این مقاله، لازم است کمی هم درباره ممنوعه‌های زخم معده بدانید.

اگر دچار این مشکل هستید یا شخصی را می‌شناسید که با این مشکل روبرو است، حتماً به این موارد دقت کنید. در مشکل زخم معده شما به هیچ عنوان نباید از نوشابه، قهوه، شیر، الکل و غذاهای چرب و تند استفاده کنید. به توضیحات زیر دقت کنید:

 • شیر باعث افزایش ترشح اسید معده شده و مشکل شما را سخت‌تر می‌کند. این موضوع درباره خامه هم صدق می‌کند.
 • صبحانه برای زخم معده می‌تواند شامل موادی مانند عسل، غلات صبحانه، چای گل بابونه، ارده و نان قهوه‌ای یا نان‌های سبوس‌دار باشد.
 • الکل می‌تواند سبب ایجاد آسیب جدی به معده و بدتر شدن مشکل زخم معده شما شود.
 • نوشابه‌ها و قهوه نیز به راحتی می‌توانند اسید معده را افزایش داده و مخاط معده شما را تحریک کنند.
 • غذاهای چرب و تند سبب سوزش معده می‌شوند.

فراموش نکنید که غذا را باید آهسته بجوید و در طول روز میان‌وعده‌های کوچکی داشته باشید. ضمن اینکه حتماً از سیگار و استرس دوری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

30 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *