افتتاح حساب ترکیه
فواید دوستی

شناخت فواید دوستی به شما کمک می کند تا بهترین و مناسب ترین رفیق را برای خودتان انتخاب کنید. دوست خوب برای سلامتی روح و جشم شما مفید هستند. پس حتما در انتخاب آن بیشتر دقت کنید.قبلا در مورد معیار های انتخاب دوست خوب و مناسب توضیحاتی را به شما ارائه کردیم حالا در مورد فایده های این دوستی ها بیشتر بخوانید.

فواید دوستی چیست؟

دوستان خوب برای سلامتی شما مفید هستند. دوست خوب می تواند به شما در روزهای خوب کمک کنند و در مواقع بد ازشما حمایت کنند و کنارتان باشند. دوستان از تنهایی پیشگیری می کنند و به شما فرصتی می دهند تا از زندگی لذت ببرید. دوستان همچنین می توانند:

فواید دوستی

احساس تعلق و حس خوب به شما بدهند
شادی شما را تقویت کرده و استرس شما را کاهش میدهند
اعتماد به نفس و ارزش شما را بهبود ببخشند
به شما در مقابله با آسیب هایی مانند طلاق، بیماری جدی، از دست دادن شغل یا مرگ یک فرد عزیز کمک می کند
شما را تشویق به تغییر یا جلوگیری از عادتهای ناسالم زندگی می کنند، مانند نوشیدن بیش از حد یا عدم ورزش
دوستان همچنین نقش مهمی در ارتقاء سلامت کلی شما دارند. بزرگسالانی که از حمایت اجتماعی قوی برخوردار هستند، خطر بسیاری از مشکلات سلامت از جمله افسردگی، فشار خون بالا و شاخص توده بدنی ناسالم را کاهش می دهند. مطالعات حتی نشان داده اند که افراد مسن با زندگی اجتماعی غنی احتمالاً طولانی تر از همسالان خود با ارتباطات کمتری زندگی می کنند.

چرا گاهی دوست داشتن یا حفظ دوستی کار سختی است؟

برای بزرگسالان دوستی جدید دشوار است. ممکن است دوستی ها از اولویت های دیگر مانند کار یا مراقبت از فرزندان یا پیر شدن والدین، عقب بمانند. ممکن است شما و دوستانتان به دلیل تغییر در زندگی یا علایق خود از هم جدا شده باشید. یا شاید شما به یک جامعه جدید نقل مکان کرده اید و هنوز راهی برای دیدار با مردم پیدا نکرده اید.

تعداد دوستان سالم چقدر است؟

کیفیت بیش از کمیت است. در حالی که خوب است برای ایجاد یک شبکه متنوع از دوستان و آشنایان شما همچنین می خواهید چند دوست واقعی نزدیک را پرورش دهید.

شما باید بدانید که به دلیل داشتن بهترین دوست چقدر خوش شانس هستید. اکنون شما فردی با چنین ویژگی های مهمی دارید:

فواید دوستی

  • صداقت
  • یکدلی
  • شوخ طبعی
  • پشتیبانی
  • قابلیت اطمینان
  • وفاداری
  • اندیشه

مزایای دوستی

دوستان خوب برای سلامتی شما مفید هستند. دوستان می‌توانند به شما در داشتن اوقات خوب کمک کنند و در زمان‌های بد از شما حمایت کنند. همچین دوستان از انزوا و تنهایی جلوگیری می‌کنند و به شما این فرصت را می‌دهند که همراهی لازم را نیز ارائه دهید.

دوستان همچنین می‌توانند:

احساس تعلق و هدف خود را افزایش دهید.
شادی خود را افزایش دهید و استرس خود را کاهش دهید.
اعتماد به نفس و ارزش خود را افزایش دهید.
به شما کمک می‌کند تا با آسیب‌هایی مانند طلاق، بیماری جدی، از دست دادن شغل یا مرگ یکی از عزیزان کنار بیایید.
شما را تشویق به تغییر یا اجتناب از عادات سبک زندگی ناسالم، مانند نوشیدن بیش از حد الکل یا ورزش نکردن کنند.
دوستان همچنین نقش مهمی در ارتقای سلامت کلی شما دارند. بزرگسالان با ارتباطات اجتماعی قوی خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی مهم از جمله افسردگی، فشار خون بالا و شاخص توده بدنی ناسالم (BMI) را کاهش می‌دهند. در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که افراد مسن‌تر که روابط معنادار و حمایت اجتماعی دارند، احتمالاً طولانی‌تر از همسالان خود که ارتباطات کمتری دارند زندگی می‌کنند.

فواید دوستی بر سلامت جسمی

دوستی ها می توانند تأثیر زیادی بر سلامت و رفاه شما داشته باشند، اما ایجاد یا حفظ دوستی ها همیشه آسان نیست. اهمیت ارتباط اجتماعی در زندگی خود را درک کنید و بدانید که چه کاری می توانید برای ایجاد و پرورش دوستی های پایدار انجام دهید. دوستان خوب برای سلامتی شما مفید هستند.

باید بدانیددوستان می توانند به شما در جشن گرفتن اوقات خوب کمک کنند و در زمان های بد حامی و کمک حال باشند.البته  دوستان از انزوا و تنهایی ناخواسته شما جلوگیری می کنند و به شما این فرصت را می دهند که همراهی لازم را نیز ارائه دهید.

دوستان همچنین می توانند احساس تعلق و هدف، شادی خود را افزایش و استرس را کاهش دهید. اعتماد به نفس و ارزش خود را بیشتر کرده و به شما کمک می کند تا با آسیب هایی مانند طلاق، بیماری جدی، از دست دادن شغل یا مرگ یکی از عزیزان کنار بیایید. شما را تشویق به تغییر یا اجتناب از عادات سبک زندگی ناسالم، مانند نوشیدن بیش از حد الکل یا ورزش نکردن کنند.

روش های تضمینی برای مقابله با ترس از شکست

فواید دوستی

دوستی ها سبب افزایش طول عمر می‌شوند

یکی از فواید دوستی در زندگی افزایش طول عمر می‌باشد. افرادی کمتر دچار پیری و مرگ زودرس می‌شوند که دوستان بیشتر و روابط اجتماعی گسترده تری نسبت به افرادی که بیشتر در انزوا هستند دارند. تحقیقات نشان داده است که تاثیر روابط اجتماعی بر طول عمر دو برابر بیشتر از ورزش کردن است. همچنین تنهایی و انزوا، استرس مزمن را افزایش می‌دهد.

دوستان همچنین نقش مهمی در ارتقای سلامت کلی شما دارند. بزرگسالان با ارتباطات اجتماعی قوی خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی مهم از جمله افسردگی، فشار خون بالا و شاخص توده بدنی ناسالم (BMI) را کاهش می دهند. در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که افراد مسن‌تر که روابط معنادار و حمایت اجتماعی دارند، احتمالاً طولانی‌تر از همسالان خود با ارتباطات کمتر، زندگی می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه های بهبود و تقویت روابط اجتماعی کلیک کنید.

 ارتباط با دوستان سبب ارتقای سلامت می شود

ارتباطات اجتماعی تاثیراتی را در سلامت افراد ایجاد می‌کنند. مجموعه‌ای از شاخصه‌های بیولوژیکی در بدن افراد اجتماعی و کسانی که دوستان زیادی در اطراف خود دارند، بهتر از افراد منزوی عمل می‌کنند.
برخی از این شاخصه ها شامل فشار خون،شاخص توده‌ی بدنی (BMI)، اندازه‌ دور کمر و میزان التهاب بدن ( که با اندازه‌گیری میزان «پروتئین واکنشیِ C» در خون به‌ دست می‌آید) می‌باشد. حتی در افراد مسن کاهش روابط اجتماعی سبب افزایش ریسک فشار خون تا بیش از دو برابر شود.

فواید دوستی بر سلامت روحی و ذهنی

دوست شدن با دیگران سبب افزایش سلامت ذهن می‌شود

یکی ازفواید دوستی افزایش سلامت ذهن می‌باشد. افرادی که احساس دوست داشتن را به شما هدیه می‌دهند، باعث افزایش اعتماد به نفس و سلامت روحی شما می‌شوند. برای مثال هرچه میزان احساس تنهایی‌ در سالمندان بیشتر شود، ریسک زوال عقل آنها نیز افزایش می‌یابد. ادراک ذهنی افراد از اینکه دوستی در زندگی ندارند سبب افت توانایی های شناختی در مغز می‌شود.

 دوستان در مسیر زندگی یکدیگر تاثیر می‌گذارند

افرادی که با یکدیگر در یک گروه دوستی قرار دارند می‌توانند در انتخاب مسیرهای زندگی یکدیگر نقش داشته باشند همچنین از فواید دوستی می‌توان به رقابت بین آن‌ها اشاره داشت. مثلا زمانی که فردی تغذیه‌ سالمی دارد و ورزش می‌کند تا وزن خود را کاهش دهد ممکن است دوستان او نیز درباره‌ی سبک زندگی سالم‌تر او ایده بگیرند.

فواید دوستی

 دوستان شما را در شرایط سخت یاری ‍می‌کنند

از فواید دوستی می‌توان به همیاری یکدیگر اشاره داشت. در شرایط سخت دوستان بسیار می‌توانند یاری دهنده و امید دهنده باشند. تحقیقات زیادی نشان داده است که بیماران سرطانی که در ارتباط با افراد دیگر و دوستانشان قرار می‌گیرند روند بهبود سریعتر و عمر طولانی تری نسبت به دیگر بیماران دارند.

10 مزیت برای داشتن بهترین دوست

بهترین دوستان در طول زندگی بسیار مهم هستند و آنها نیز افرادی هستند که می توانند تأثیر شگفت انگیزی در زندگی ما داشته باشند. این نوع تأثیرگذاری به ما کمک می کند تا زندگی کنیم و خودمان باشیم. بنابراین اکنون زمان آن است که در مورد بهترین دوست خود فکر کنید و واقعاً سپاسگزار باشید که این شخص به یک شخص مهم در زندگی شما تبدیل شده است.

دوستان… همه ما آنها را داریم اما گاهی اوقات ما نمی فهمیم که دوستان چقدر ضروری هستند و آنها را به صورت عادی می گیریم. با این حال، بهترین دوستان را فراموش نکنیم چون که زندگی ما را بهتر می کنند. آیا ارزش واقعی بهترین دوست خود را می دانید؟ اگر این کار را نکردید، تا پایان این پست را با دقت بخوانید.

بهترین دوست باعث می شود به هر دلیلی یا حتی بدون دلیل لبخند بزنید

طبق مطالعات اخیر، داشتن یک دوست صمیمی در اطراف می تواند خیلی سریع روحیه شما را بالا ببرد. هر بار که دوست شما لبخند می زند، افکار شما را مثبت تر می کند و شما را به یک فرد خوشبخت تر تبدیل می کند.

بهترین دوست شما را عاری از استرس می کند

دانشمندان نشان دادند که دوست واقعی شما می تواند استرس را کاهش دهد و در صورت تنش احساس بهتر شما کند. وقتی دوست شما در اطراف شما است احساس راحتی می کنید. این فرد نقطه امن آسایش شما را ایجاد می کند و بنابراین، گذراندن زمان با کیفیت با او به شما در کاهش سطح استرس کمک می کند.

راهكارهاي تضميني موفقيت بعد از رد شدن در مصاحبه

 بهترین دوست به شما اجازه می دهد خودتان باشید

وقتی به دوست خود نزدیک هستید، می دانید که می توانید خودتان باشید. بهترین دوست شما همه چیز را راجع به شما می داند، همه چیز بد و همه چیز خوب. بنابراین برای شما منطقی نیست که جلوی او به چیزی غیرواقعی وانمود کنید.

بهترین دوست انتقاد سازنده را به شما می دهد

اگر بهترین دوست شما نباشد ، چه کسی با شما کاملاً صادقانه خواهد بود؟ کسی که شما را بهتر می شناسد. او نقاط قوت و ضعف شما را می داند و می تواند کلمات مناسبی را برای گفتن مانند آن پیدا کند. بعضی اوقات دوست نزدیک شما فردی است که شما را حتی بهتر از خودتان می شناسد و او نمی ترسد چیزهایی را که نمی خواهید به خودتان بگویید به شما بگوید.

فواید دوستی

 بهترین دوست به رشد شما کمک می کند

دوست واقعی شما رشد شخصی شما را تقویت می کند زیرا شما هر دو تجربیات را با یکدیگر به اشتراک می گذارید. این می تواند برای شما بسیار مفید باشد زیرا وقتی در یک رودخانه گیر کرده اید ، شنیدن آنچه دیگران انجام می دهند بسیار جالب است. بنابراین ، دوست صمیمی شما یک محرک قدرتمند برای پیشرفت شماست.

 بهترین دوست همیشه آماده است تا در هر ساعت از شبانه روز به شما گوش کند

وقتی بهترین دوست را پیدا کردید، فردی را پیدا کردید که اگر می خواهید در مورد چیزی صحبت کنید، همیشه می تواند به شما گوش کند. علاوه بر این، می فهمید که می توانید هر چیزی را با دوستان نزدیک خود به اشتراک بگذارید زیرا همه چیز فقط بین شما می ماند.

 بهترین دوست شما مسیر درست را به شما نشان می دهد

داشتن یک دوست واقعی برای به اشتراک گذاشتن چیزها به شما کمک می کند تا چیزهای جدیدی را درباره خود بیاموزید. چیزها و افکاری که دوست شما به اشتراک می گذارد، نه تنها می تواند چشم شما را به سمت ایده های جدید باز کند، بلکه می تواند مسیر صحیحی را که برای حرکت شما لازم است، به شما نشان دهد.

 بهترین دوست اعتماد به نفس به شما می دهد

شخصی که بهترین دوست خود را در نظر می گیرد و به شما کمک می کند تا عالی باشید! به این ترتیب، شما اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید.

 بهترین دوست خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهد

بهترین دوست شما شخصی است که در سلامت شما (روحی و جسمی) نیز تأثیر مثبت دارد. ارتباط نزدیک شما به شما در مبارزه با بیماری هایتان کمک می کند و وقتی احساس حمایت از او می کنید ، رسیدگی به هر بیماری برای شما راحت تر است.

 بهترین دوست در هر شرایطی شما را یاری می کند

بهترین دوست همیشه آماده است تا نه تنها روزهای خوب شما را به اشتراک بگذارد بلکه در اوقات سخت نیز به شما کمک کند. این شخصی است که هنگام گریه کردن اشک شما را پاک می کند، هنگام سقوط از شما حمایت می کند، به طور کلی شانه ای امن را به شما پیشنهاد می کند که اگر لازم بود گریه کنید.

فواید دوستی

چند راه برای ملاقات با دوستان جدید

این امکان وجود دارد که با افرادی که قبلاً در شبکه اجتماعی شما هستند دوستی ایجاد کنید. به افرادی فکر کنید که با آنها تعامل داشته‌اید که تأثیر مثبتی بر شما گذاشته‌اند.

شما می‌توانید دوستان جدیدی پیدا کنید و روابط موجود را با موارد زیر تقویت کنید:

برقراری ارتباط با افرادی که با آنها همکار یا همکلاسی هستید
ارتباط مجدد با دوستان قدیمی
تماس با افرادی که از گپ زدن با آنها در مجامع اجتماعی لذت برده‌اید
معرفی خود به همسایگان
وقت گذاشتن برای ارتباط با اعضای خانواده

نکته

اگر کسی در حافظه شما به عنوان فردی که دوست دارید بهتر بشناسید برجسته است، با او تماس بگیرید. از دوستان یا آشنایان مشترک بخواهید که اطلاعات تماس آن شخص را به اشتراک بگذارند، یا حتی بهتر از آن با یک پیام متنی، ایمیل یا بازدید حضوری، شما دو نفر را مجدداً به هم معرفی کنند. دعوت به قهوه یا ناهار را تمدید کنید.
برای ملاقات با افراد جدیدی که ممکن است دوست شما شوند، باید به مکان‌هایی بروید که دیگران در آنجا جمع شده‌اند. خودتان را به یک استراتژی برای ملاقات با مردم محدود نکنید. هر چه تلاش شما گسترده‌تر باشد، احتمال موفقیت شما بیشتر است.
پشتکار نیز مهم است. ابتکار عمل را به دست بگیرید نه اینکه منتظر دعوت نامه باشید و به تلاش خود ادامه دهید. ممکن است لازم باشد چند بار برنامه‌هایی را پیشنهاد کنید تا بتوانید بفهمید که آیا علاقه شما به دوست جدید متقابل است یا خیر.

چطور مهربان بودن را تمرين كنيم ؟ + راز هاي ساده برای تبدیل مهربانی به یک عادت برتر

ایده های برای دوست بابی

در رویدادهای اجتماعی شرکت کنید

به دنبال گروه‌ها یا باشگاه‌هایی باشید که حول علاقه یا سرگرمی مشترک شما جمع می‌شوند. ممکن است این گروه‌ها را به صورت آنلاین پیدا کنید، یا ممکن است در روزنامه یا در تابلوهای اعلانات جامعه فهرست شده باشند.

برای دوستی داوطلب شوید

دوستان خود را در بیمارستان، مکان عبادت، موزه، مرکز اجتماعی، گروه خیریه یا سازمان دیگر پیدا کنید. وقتی با افرادی کار می‌کنید که دارای علایق متقابل هستند، می‌توانید ارتباط قوی ایجاد کنید.

دعوت‌ها را گسترش دهید و بپذیرید

یک دوست را دعوت کنید تا برای قهوه یا ناهار به شما ملحق شود. وقتی به یک مهمانی دعوت شدید، بله بگویید.

با شخصی که اخیراً شما را به یک فعالیت دعوت کرده است تماس بگیرید و او را دعوت کنید.

فواید دوستی

علاقه جدیدی پیدا کنید

برای ملاقات با افرادی که علایق مشابهی با شما دارند، در یک دوره آموزشی شرکت کنید. به کلاس یک باشگاه ورزشی، مرکز سالمندان یا مرکز تناسب اندام محلی بپیوندید.

قدم بزنید

بچه‌ها یا حیوان خانگی خود را بیرون ببرید. با همسایگانی که بیرون و اطراف هستند چت کنید یا به یک پارک بروید و در آنجا گفتگو کنید.

مهم‌تر از همه، مثبت بمانید

ممکن است با هرکسی که ملاقات می‌کنید با او دوست نشوید، اما حفظ نگرش و رفتار دوستانه می‌تواند به بهبود روابط در زندگی شما کمک کند. همچنین ممکن است بذر دوستی را با آشنایان جدید بکارد.

چگونه می‌توانم دوستی‌هایم را تقویت کنم؟

ایجاد و حفظ دوستی‌های سالم مستلزم ارتباط است. گاهی اوقات شما کسی هستید که حمایت می‌کند و گاهی اوقات شما در سمت دریافت کننده حمایت هستید. به دوستانتان اطلاع دهید که به آنها اهمیت می‌دهید و از آنها قدردانی می‌کنید. اینکار می‌تواند به تقویت دوستی شما کمک کند. دوست خوب بودن برای شما به همان اندازه مهم است که اطرافتان را با دوستان خوب احاطه کنید.

برای تقویت دوستی‌های خود:

مهربان باشید

این اساسی‌ترین رفتار، هسته اصلی روابط موفق است. دوستی را به عنوان یک حساب بانکی احساسی در نظر بگیرید. هر عمل محبت آمیز و هر ابراز قدردانی به این حساب واریز می‌شود، در حالی که انتقاد و منفی بودن ارزش حساب را پایین می‌آورد.

شنونده خوبی باشید

بپرسید در زندگی دوستانتان چه می‌گذرد. از طریق تماس چشمی، زبان بدن و گاه گاه نظرات کوتاهی مانند “به نظر جالب می‌رسد” به طرف مقابل خود اطلاع دهید که به دقت توجه می‌کنید. وقتی دوستان جزئیات دوران سخت یا تجربیات سخت را به اشتراک می‌گذارند، همدل باشید، اما نصیحت نکنید مگر اینکه دوستانتان آن را بخواهند.

صمیمی باشید

صمیمیت با دوستان خود را با راحت بودن در مورد خودتان ایجاد کنید. تمایل به افشای تجربیات و نگرانی‌های شخصی نشان می‌دهد که دوست شما جایگاه ویژه‌ای در زندگی شما دارد و ممکن است ارتباط شما را عمیق‌تر کند.

نشان دهید که می‌توان به شما اعتماد کرد

مسئولیت پذیر، قابل اعتماد و قابل اعتماد بودن، کلید ایجاد دوستی‌های قوی است.

به تعهداتی که در قبال دوستان خود داده‌اید عمل کنید

وقتی دوستان شما اطلاعات محرمانه را به اشتراک می‌گذارند، آن را خصوصی نگه دارید.

خود را در دسترس قرار دهید

ایجاد یک دوستی نزدیک به زمان نیاز دارد. سعی کنید مرتباً دوستان جدید را ببینید و در بین ملاقات‌ها با آنها تماس بگیرید. ممکن است در اولین باری که با تلفن صحبت می‌کنید یا با هم صحبت می‌کنید، احساس ناخوشایندی داشته باشید، اما این احساس احتمالاً زمانی که با یکدیگر راحت‌تر می‌شوید، از بین می‌رود.

فواید دوستی

اعصاب خود را با هوشیاری مدیریت کنید

ممکن است بدترین موقعیت‌های اجتماعی را تصور کنید و ممکن است وسوسه شوید که در خانه بمانید. از تمرینات تمرکز حواس برای تغییر شکل تفکر خود استفاده کنید. هر بار که بدترین حالت را تصور می‌کنید، به این توجه کنید که موقعیت‌های شرم‌آوری که از آنها می‌ترسید چقدر اتفاق می‌افتد. ممکن است متوجه شوید که سناریوهایی که از آن‌ها می‌ترسید معمولاً اتفاق نمی‌افتد.

زمانی که موقعیت‌های بد اتفاق می‌افتد، به خود یادآوری کنید که احساسات شما از بین می‌روند و می‌توانید، با آنها کنار بیایید.

یوگا و سایر تمرین‌های آرام‌سازی ذهن و بدن نیز ممکن است اضطراب را کاهش می‌دهد و به شما کمک کند با موقعیت‌هایی که باعث ایجاد احساس عصبی در شما می‌شوند راحتتر روبرو شوید.

به یاد داشته باشید، برای ایجاد دوستی‌ های جدید یا ارتباط مجدد با دوستان قدیمی هرگز دیر نیست. صرف زمان برای یافتن دوستان و تقویت روابط دوستانه می‌تواند در سال‌های آینده با سلامتی بهتر و چشم‌انداز روشن‌تر نتیجه دهد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

30 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *