افتتاح حساب ترکیه
رایج ترین مشکلات زودپز

رایج ترین مشکلات زودپز نیاز به سرویس کار ندارد . شما با داشتن برخی اطلاعات که در این مطلب در اختیارتان قرار می گیرد می توانید اکثر مشکلات را خودتان حل کنید.

راهنمای تعمیر رایج ترین مشکلات زودپز

همه لوازم برقی بعد از گذشت مدتی از شروع استفاده، دچار مشکلاتی می‌شوند. این مشکلات، گاهی به دلیل کیفیت پایین دستگاه و گاهی به دلیل استفاده نادرست است. زودپز برقی هم مانند سایر وسایل ممکن است دچار مشکل شود. مشکلات زودپز و پلوپز برقی گاهی ساده هستنند و با مراجعه به دفترچه راهنما و تغییر روش استفاده حل می‌شوند.

در مقابل مشکلات کوچک، گاهی دستگاه دچار مشکلاتی می‌شود که باید یک شخص ماهر آن را برطرف کند و نیاز به تعمیر زودپز است.  مشکلات زودپز برقی که متداول هستند را در این مقاله شادمگ بررسی و راه‌حل مناسب برای برطرف کردن آن‌ها را معرفی می‌کنیم. در ادامه همراه ما باشید.

غذا پختن در زودپز - رایج ترین مشکلات زودپز

رایج ترین مشکلات زودپز برقی

براساس تجربیات تکنسین‌های لوازم خانگی، رایج‌ترین مشکلاتی که ممکن است برای زودپز برقی ایجاد شود، عبارتند از:

  •  گیر کردن سوپاپ
  • بوق زدن مدام و خطای «BURN»
  •  بو گرفتن دیگ دستگاه
  •  عدم پخت درست مواد غذایی با وجود انتخاب برنامه درست
  •  نشت بخار از دستگاه
  •  باز نشدن درب دستگاه
  •  خطای e4 در زودپز برقی
  •  فشار کم دستگاه و پخته نشدن مواد غذایی در آن
  •  روشن نشدن صفحه نمایشگر زودپز برقی

مشکلات زودپز برقی و پلوپز

در این بخش، تمامی مشکلات زودپز را به همراه دلایل به وجود آمدنشان و همچنین راه حل های پیشنهادی برای برطرف کردن شان آورده ایم. حتما اگر مشکلی برای دستگاه شما به وجود آمد با دقت کامل بررسی کنید چرا که ممکن است ضرر جبران ناپذیری را به وجود بیاورید.

 تاخیر زمانی در شروع به کار تایمر دستگاه

به خاطر داشته باشید که دستگاه به زمان احتیاج دارد تا برای حالتی که روی آن تنظیم شده است گرم شود، مگر زمانی که بخواهید از تابه ی سرخ کن آن استفاده کنید. برای حالت زودپز و دیگر حالت ها، معمولاً ده الی پانزده دقیقه زمان لازم است که دستگاه داغ شود و سطح فشار آن به میزان لازم برسد، پس از آن تایمر شروع به فعالیت می کند.

بنابراین اگر در دستور آشپزی زمان پخت 5 دقیقه ذکر شده است شما باید این مدت زمان را به تایم پخت اضافه کنید. اگر باز هم زمان زیادی طول می کشد تا تایمر به کار بیفتد دستورالعمل دستگاه خود را با دقت مطالعه کنید تا مطمئن شوید که دستگاه در حالت صحیحی قرار دارد.

رایج ترین مشکلات زودپز

نحوه هواگیری شوفاژ را یادتان داده ایم در صورت نیاز خودتان بدون حضور تعمیرکار مشکل را حل کنید.

 پیام ” BURN ” در زودپز برقی و پلوپز

دیدن این پیام یک موضوع نگران کننده است. این پیام معمولاً زمانی نشان داده می شود که سنسورها احساس می کنند دستگاه پیش از اندازه داغ شده است و احتمال سوختن غذای شما و آسیب رسیدن به دستگاه وجود دارد.

اغلب اوقات این بدان معناست که در داخل ظرف به اندازه ی کافی آب وجود ندارد یا میزان مایع داخل آن به همه ی گوشه های ظرف نمی رسد، بنابراین حل کردن این مشکل کار راحتی است.

اگر با دمایی بالا از سرخ کن استفاده کرده اید باید اجازه دهید که دستگاه خنک شود. برای پختن غذاهای پیچیده تر، مواد نشاسته ای و سس های خود را روی مواد دیگر بریزید تا بین آن ها و هیتر کف دستگاه یک لایه از مواد وجود داشته باشد.

به علاوه هنگام پختن گوشت استفاده از صفحه ی میله ای مخصوص می تواند به پخت بهتر کمک کند. در نهایت، اگر یک سس مایع یا ماده ای شبیه به آن را در داخل دستگاه درست کرده اید، قبل از این که از دستگاه استفاده ی دیگری بکنید و مواد دیگری داخل آن قرار دهید مطمئن شوید که هیچ ذره ای از آن سس داخل دستگاه باقی نمانده است.

کاهش استرس پیش از خواب + 15 راهکار برای مدیریت اضطراب شبانه

روشن نشدن شعله گاز چه دلایلی دارد؟ حتما سری به شادمگ بزنید.

نشت بخار از زودپز برقی

طبیعی است که در حین افزایش فشار، مقدار کمی بخار از دستگیره یا سوپاپ زوپز خارج شود. مخصوصاً اگر در حال تهیه یک دستور غذا با مایعات زیاد، مانند سوپ هستید، دستگاه تا بخار گرفتن به زمان بیشتری نیاز دارد. پس تا زمانی که زودپز تحت فشار قرار نگیرد و سوپاپ بالا نیاید، مقدار کمی بخار خارج می شود و جای هیچ نگرانی نیست.

اما اگر زودپز برقی به نشت بخار از اطراف و یا از سوپاپ یا از دستگیره ادامه دهد، علامت خوبی نیست و باید برای برطرف کردنش اقدامات زیر را انجام دهید.

نشت بخار از اطراف

اگر بخار با فشار بیرون می زند یا از اطراف دیگ خارج می شود، می تواند به خاطر یکی از دلایل زیر باشد:

واشر ندارد، که در این حالت باید فورا واشر را نصب کنید.
واشر به خاطر گرما زیاد شل و کشیده شده است. بهتر است کمی آن را در فریزر بگذارید تا سفت شود.
واشر دچار پارگی شده است که طبیعتا باید آن را عوض کنید.
واشر کثیف شده است. آن را جدا کرده و بشویید تا مواد غذایی چسبیده به آن جدا شوند.

نشت بخار از سوپاپ

اگر بخار به طور مداوم و بیش از 2 دقیقه از سوپاپ نشت می کند، در اینجا چند دلیل وجود دارد:

سوپاپ زودپز - رایج ترین مشکلات زودپز

بقایای مواد غذایی روی درزگیر سیلیکونی سوپاپ، و اطراف آن را تمیز کنید.
واشر سیلیکونی سوپاپ فرسوده شده است. در نتیجه نیاز به تعویض دارد.

بیرون آمدن بخار از دستگیره

دستگیره تخلیه بخار (مدل DUO) در وضعیت “venting” است؛ دستگیره تخلیه بخار را به موقعیت “sealing” منتقل کنید.
دکمه تخلیه بخار (مدل ULTRA) در موقعیت پایین (“venting “) است؛ دکمه تخلیه بخار را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا به حالت بالا (“sealing “) برود.
دستگیره درست جا نیفتاده است؛ آن را بررسی کرده و مطمئن شوید به درستی به داخل فشار داده شده است.

 ارور e4 در زودپز

کد خطا E4 به این معنی است که سوئیچ فشار خراب است و قبل از رسیدن به دمای دستگاه شما قطع می شود. در این حالت باید دستگاه خود را حداقل به مدت 30 ثانیه تا 1 دقیقه از برق بکشید، زمان بدهید تا خنک شود و دوباره آن را به برق وصل کنید.

 گیر کردن سوپاپ زودپز از رایج ترین مشکلات زودپز

ممکن است فکر کنید سوپاپ گیر کرده است. اما آیا واقعاً اینطور است؟ مدل های مختلف زودپز دارای موقعیت های مختلفی هستند که سوپاپ هنگام کار می تواند در آن قرار گیرد. درب زودپز برقی را بررسی کنید و توجه داشته باشید که وقتی درب روشن نیست، موقعیت معمولی/پایین کجاست. برخی از مدل ها دارای سوپاپ قرمز رنگ هستند.

اگر سوپاپ در موقعیت “بالا” گیر کرده است، ممکن است به دلیل چسبندگی مواد غذایی باشد. از یک قاشق یا چوب غذاخوری بلند استفاده کنید و به آرامی سوپاپ را فشار دهید. اگر سوپاپ در موقعیت «پایین» گیر کرده است، احتمالاً به این دلیل است که زودپز در قسمت واشر مشکل دارد.

 بوی بد درب زودپز یا واشر

جنس واشری که در درب این قابلمه ها استفاده شده است از سیلیکون است و بوی هر غذایی که در زودپز پخته شده است را در خود نگه می دارد. کارهای مختلفی برای از بین بردن بوی واشر می توان کرد. مثلا قرار دادن در آفتاب، استفاده از پاک کننده ها، سرکه و راه های دیگر.

با این ترفندها نون باگت رو تازه نگه دارید !

واقعیتی که وجود دارد این است این بو همیشه هست و هیچوقت به صورت کامل از بین نمی رود. خوشبختانه بوی درب زودپز روی طعم غذاها تاثیری ندارد، مگر اینکه بخواهید با این وسیله کیک یا خوراکی های دسر مانند درست کنید. تنها پیشنهاد این است که چند واشر داشته باشید و برای موارد خاص آن ها را تفکیک شده داشته باشید. می توانید چند رنگ واشر تهیه کنید و مشخص کنید از هر رنگ برای چه غذاهایی استفاده می کنید.

 ترکیدن زودپز

عوامل مختلفی باعث ترکیدن زودپز می شوند که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

خرابی واشر دور درب: این واشر یا لاستیک به نوعی عایق بندی زودپز را انجام می دهد و در صورت خرابی باعث وارد آمدن فشار بیش از حد بخار برای خارج شدن است که در نهایت بخار با حالت انفجاری خارج شده و زودپز می ترکد.
خرابی سوپاپ: سوپاپ یکی از مهمترین قطعات زودپز محسوب می شود که در زمان افزایش فشار داخل محفظه علامت هشداری مانند صدای سوت زدن ایجاد می کند. در این صورت باید شعله گاز کم شود. زمانی که سوپاپ خراب باشد این سوت شنیده نمی شود و در نهایت با افزایش فشار و بخار درون محفظه زودپز می ترکد.
استفاده از آب بیش از حد: زمانی که آب درون زودپز بیش از حد مجاز باشد، در اثر جوشیدن و بخار شدن فشار زیادی ایجاد می شود و به دنبال راهی برای خروج است. در این صورت زودپز با احتمال ترکیدن مواجه می باشد.

 هوا دادن زودپز

هوا دادن زودپز مسئله ای مهم است که اگر به موقع به آن رسیدگی نشود، باعث ترکیدن آن می گردد. مهمترین علت هوا دادن زودپز خراب بودن واشر دور درب است. اگر این واشر معیوب باشد هوا با فشار زیادی خارج می شود که در این صورت باید سریعا از سوپاپ اطمینان استفاده کرد تا بخار به شکل کنترل شده ای خارج گردد و ترکیدگی اتفاق نیفتد.

پلو پز - رایج ترین مشکلات زودپز

 سوت زدن زودپز از رایج ترین مشکلات زودپز

سوت زدن زودپز زمانی اتفاق می افتد که میزان بخار جمع شده درون محفظه آن بیش از اندازه باشد. زمانی که فشار بخار برای خروج از زودپز زیاد شود سوپاپ اطمینان شروع به کار می کند و با سوت زدن به شما هشدار می دهد تا شعله کمتر شده و از فشار بخار کاسته شود.

 علت صدا دادن زودپز

عوامل مختلفی باعث صدا دادن زودپز می شوند که از مهمترین آنها می توان به خرابی واشر درب، فشار زیاد بخار و اعلام هشدار از طریق سوپاپ، معیوب بودن محفظه و … اشاره کرد.

کار نکردن زودپز

کار نکردن زودپز و نپختن غذا نشان از وجود ایرادی در زودپز دارد. خرابی واشر یکی از مهمترین این علت ها محسوب می شود. زودپز با فشار بخار باعث پخت غذا در زمان کمی می شود. وقتی واشر درب ایراد داشته باشد عملکرد زودپز دچار اختلال شده و جریان بخار از زودپز خارج می شود. در نتیجه بخار کافی برای پخت غذا تامین نمی شود.

خرابی سوپاپ اطمینان نیز مانع تراکم بخار به شکل درست درون زودپز شده و در نتیجه بخار در کمترین سطح لازم قرار می گیرد. این امر موجب می شود غذا به طور کامل نپزد.

 بخار نکردن زودپز

اصلی ترین دلیل بخار نکردن زودپز، خروج بخار است. یعنی در زمان فعالیت زودپز اگر منافذی همچون واشر درب یا سوپاپ اطمینان دچار مشکل شده باشند و باعث خروج بخار شوند، میزان بخار لازم برای پخت سریع غذا تشکیل نمی شود. سوپاپ اطمینان اگر عملکرد صحیحی نداشته باشد، بخار درون محفظه به محض تشکیل شدن خارج می شود و درون زودپز باقی نمی ماند.

3 روش متفاوت کاشت سبزه به شکل قلب | سفره هفت سین تون رو عشقولانه کنید

پلوپز برقی - رایج ترین مشکلات زودپز

بو دادن زودپز

اصلی ترین دلیل بو دادن زودپز، تمیز نبودن واشر پلاستیکی درب است. این واشر به مرور زمان با جذب بخار یا گیر کردن مواد غذایی درون آن آلوده شده و در استفاده مجدد باعث تولید بوی نامطبوعی می شود. برای برطرف کردن این موضوع باید پس از هربار استفاده از زودپز، واشر آن را شستشو داده و تمیز کنید.

نپختن غذا در زودپز از رایج ترین مشکلات زودپز

مهمترین دلیل نپختن غذا در زودپز، تشکیل نشدن بخار کافی است. گاهی اوقات به خاطر میزان آب کم بخار تشکیل نمی شود. کم بودن حرارت و نرسیدن گرمای لازم از عوامل دیگر تشکیل نشدن بخار و نپختن غذا در زودپز محسوب می شود.

همچنین درصورت خراب بودن واشر پلاستیکی درب و یا ایراد در سوپاپ اطمینان بخار از زودپز خارج شده و درنتیجه غذا نمی پزد.

قفل شدن درب زودپز برقی

خراب شدن واشرهای پلاستیکی یکی از دلایل قفل شدن درب زودپز برقی به شمار می رود. این واشرها ممکن است به خاطر مستهلک شدن تغییر حالت داده و سفت شوند که در این صورت باز کردن درب زودپز برقی با مشکل مواجه می شود.

یکی دیگر از دلایل این مشکل بروز ایراد در قفل ایمنی می باشد. این قفل به گونه ای عمل می کند که تا زمان پخت کامل غذا اجازه باز شدن درب را نمی دهد. اما بعضی مواقع با اختلال مواجه شده و موجب قفل شدن درب و باز نشدن آن می گردد.

سفت کردن بیش از حد قفل ها نیز از دیگر دلایل به وجود آمدن این مشکل محسوب می شود. در این صورت باید زودپز را چند دقیقه زیر آب گرم بگیرید تا قفل ها شل شده و بتوان راحت تر آنها را باز کرد.

خارج شدن آب از سوپاپ زودپز

مهمترین دلیل خارج شدن آب از سوپاپ خراب بودن این قطعه می باشد. وقتی سوپاپ دچار مشکل شود نمی تواند به درستی بخار لازم را خارج کند و دمای زودپز را کنترل نماید. درنتیجه آب درون زودپز در اثر به جوش آمدن حالت سرریز شدن پیدا کرده و تنها راه خروج آن سوپاپ است.

بسته نشدن درب زودپز

تغییر حالت از مهمترین دلایل بسته نشدن درب زودپز است. اگر درب زودپز بر اثر ضربه دچار تغییر فرم اولیه شود، بسته شدن آن با مشکل مواجه می گردد. همچنین خراب شدن واشر پلاستیکی نیز یکی دیگر از دلایل محسوب می گردد. ایراد در قفل ها نیز می تواند موجب بسته نشدن کامل و صحیح درب زودپز باشد. اگر قفل ها شل شده باشند و کارایی خود را از دست دهند، نمی توانند باعث بسته شدن و چفت شدن درب زودپز شوند.

واشر در زودپز - رایج ترین مشکلات زودپز

نحوه جلوگیری از بروز مشکل روشن نشدن زود پز برقی

برای جلوگیری از بروز مشکل روشن نشدن زودپز برقی می‌توانید نکات زیر را رعایت کنید:

زودپز را به درستی تمیز و نگهداری کنید.
زودپز برقی را بیش از ظرفیت آن پر نکنید.
از مواد غذایی سفت و سخت در زودپز استفاده نکنید.
زودپز را در معرض حرارت مستقیم قرار ندهید.
زودپز برقی را به طور منظم سرویس کنید.

سخن آخر در خصوص رایج ترین مشکلات زودپز

استفاده از زودپز برای پخت غذا در کمترین زمان روشی کارآمد در مواقع ضروری است که وقت کمی در اختیار داریم. رعایت یکسری نکات باعث می شود غذا در بهترین حالت توسط زودپز طبخ شود. با بررسی وضعیت بخش های مختلف زودپز مانند سوپاپ اطمینان، واشر درب و … می توانید از پخت کامل غذا در امنیت و بدون بروز مشکل اطمینان حاصل کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

30 مهر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *