افتتاح حساب ترکیه
گوشی خیس شده

گوشی خیس شده را باید قبل از اینکه کار از کار بگذرد خشک کنید. حتما در نظر داشته باشید انجام یک سری کار ها آسیب بیشتری به گوشی شما وارد می کند. شادمگ روش خشک کردن گوشی خیس شده را یادتان می دهد.

هنگام خیس شدن گوشی موبایل چه کارهایی را نباید انجام دهید

خشک کردن گوشی - گوشی خیس شده

  • گوشی را روشن نکنید.
  • گوشی را به شارژ نزنید.
  • هیچ دکمه یا کلیدی را فشار ندهید ( تا آب از درزهای آن وارد گوشی نشود)
  • گوشی را تکان ندهید یا به آن ضربه نزنید.
  • از سشوار، ماکروویو و یا دیگر وسایل خشک کننده استفاده نکنید.
  • گوشی خیس را فوت نکنید، این کار باعث می‌شود که آب وارد قسمت‌های داخلی که هنوز به آن نرسیده بشود.

دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی را در شادمگ بخوانید.

روش های نجات گوشی خیس شده

از یک حوله کاغذی کمک بگیرید

پس از آنکه آب اضافی سطح گوشی را کمی برطرف کردید می توانید برای خشک کردن سطح خارجی گوشی از یک حوله کاغذی کمک بگیرید. به آرامی حوله را روی اجزای بیرونی گوشی بکشید بدون آنکه موبایل تکان زیادی بخورد.

از یک جاروبرقی کمک بگیرید

وقتی سطح بیرونی گوشی را خشک کردید قسمت هایی هم وجود دارند که نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید و با حوله خشک کنید. همانطور که گفتیم نباید گوشی را تکان داد یا با فوت کردن سعی کنید آن را خشک کنید. در اینجا ما پیشنهاد می کنیم که از یک جارو برقی کمک بگیرید. جاروبرقی با مکشی که دارد به خوبی می تواند آب داخل گوشی بگیرد بدون آن که آسیبی به آن بزند. سعی کنید جاروبرقی را با فاصله مناسبی به گوشی نزدیک کنید. جاروبرقی هرگز نباید خیلی نزدیک گوشی بگیرید.

خشک کردن گوشی خیس - گوشی خیس شده

استفاده از برنج

استفاده از برنج یکی از بهترین راهکارهای خشک کردن تلفن همراه مرطوب می‌باشد. به این منظور فقط کافیست یک کاسه بزرگ بردارید، تلفن خیس خود را داخل کاسه قرار دهید و سپس روی آن را به طور کامل با برنج بپوشانید. لازم به ذکر است که گوشی همراه باید به مدت 24 ساعت داخل برنج بماند تا آب آن به طور کامل گرفته شود. فراموش نکنید که فقط پس از اتمام زمان مشخص شده شما می‌توانید دستگاه را روشن کنید. اگر پس از 24 ساعت تلفن همراه روشن نشد، مجددا آن را درون برنج قرار دهید و روز بعد دوباره امتحان کنید. پس از سومین یا چهارمین تلاش ناموفق لازم است شروع به بررسی زمان از کار افتادن گوشی همراه کنید.

استفاده از سیلیکا ژل برای گوشی خیس شده

ناگفته نماند که برخی از کاربران برای خشک کردن تلفن همراه موافق استفاده از برنج نیستند زیرا معتقدند که این روش باعث می‌شود خاک و خرده برنج در داخل گوشی رسوب پیدا کند. از این رو سیلیکا ژل را جایگزین برنج می‌کنند که در جذب رطوبت بسیار قوی عمل می‌کند و برای خشک کردن تلفن‌های مرطوب ایده‌آل می‌باشد. شما می‌توانید این مواد رطوبت‌گیر را در کیف‌های نو، لباس‌های نو و یا در بسته‌های لوازم الکترونیکی بیابید. اما از آن‌جایی که تلفن همراه باید کاملا در این مواد قرار بگیرد لازم است مقداری از آن را خریداری کنید و مورد استفاده قرار دهید.

هر آنچه در مورد هدفون بی سیم جدید سامسونگ گلکسی بادز 2 پرو می‌دانیم

قرار دادن تلفن همراه در فضایی با گرمای مناسب

گذاشتن تلفن همراه در یک فضایی با گرمای مناسب نظیر کابینت آبگرمکن، پکیج و… به مدت یک یا دو روز نیز می‌تواند در بیرون کشیدن رطوبت دستگاه بسیار تاثیرگذار باشد.

خشک کردن گوشی خیس شده با استفاده از الکل خالص

اگر هیچ کدام از سه روش بالا برای خشک کردن تلفن مرطوبتان کارساز نبود، به احتمال زیاد استفاده از الکل خالص مفید واقع خواهد شد. توجه داشته باشید خسارتی که آب به تلفن همراه شما وارد کرده است نتیجه فیزیک پایه می‌باشد. بنابراین خشک شدن دستگاه در حالت خاموش پس از فرو رفتن آن به درون الکل مالشی نیز نتیجه شیمی پایه به حساب می‌آید. از این رو از الکل به جای آب استفاده می‌شود و پس از خارج شدن تلفن همراه از مایع، بخار می‌شود.

خشک کردن گوشی با برنج - گوشی خیس شده

مراجعه به تعمیرگاه برای تعمیر گوشی خیس شده

در صورتی که هیچ کدام از روش‌های بالا منجر به خشک شدن تلفن مرطوب شما نشد، لازم است که به تعمیرگاه‌های گوشی موبایل مراجعه کنید تا با استفاده از دستگاه‌های مخصوص نسبت به خشک کردن تلفن همراهتان اقدامات لازم را انجام دهند. ناگفته نماند که چنین روشی نیز ممکن است نتیجه صد در صد ندهد و استفاده از این روش برای مواقعی توصیه می‌شود که روند خشک کردن دستگاه در کمترین زمان ممکن آغاز شود و مراکز تعمیر گوشی‌های همراه در نزدیکی موقعیت شما باشد.

اقدامات لازم برای قبل از خیس شدن تلفن همراه

• سعی کنید تا جای ممکن از تلفن همراه خود در توالت و نزدیک سینک استفاده نکنید، زیرا هر گونه خیس شدن بیش از حد ممکن است تلفن شما را به طور کامل از کار بیندازد.
• تلفن همراه خود را به هیچ عنوان در حمام قرار ندهید، زیرا میعان بخار آب داغ نیز همانند خیس شدن کامل گوشی موبایل می‌تواند به دستگاه آسیب جدی وارد کند.
• از سخت افزار تلفن همراه خود با مراقبت کامل استفاده نمایید، زیرا هرگونه جایگزینی زمان و هزینه اضافی در برخواهد داشت.

آب خوردگی گوشی چه مشکلی برای گوشی ایجاد می کند ؟

افتادن گوشی از جیب داخل جوی آب یا رودخانه، ریختن نوشابه یا سایر مایعات سر سفره، افتادن گوشی از دست داخل سوپ و غذا و …

این‌ها فقط چند مورد از صدها اتفاقی است که گوشی شما توسط آب و سایر مایعات در معرض خطر قرار می‌گیرد. خیس شدن گوشی ممکن است خسارت جبران‌ناپذیری به بار بیاورد. آب رفتن زیر ال سی دی آیفون و سامسونگ که ال سی دی را نابود می‌کند. باتری‌های لیتیوم یونی گوشی‌ها که خطر انفجار دارند. سوختن مادربرد که هزینه سنگینی روی دست‌تان می‌گذارد.

گوشی آبخورده - گوشی خیس شده

از کار افتادن باتری

آب به دلیل رسانا بودن، یعنی داشتن یون‌های مثبت و منفی مانع از انتقال جریان می‌شود. حالا تصور کنید با نفوذ آب روی مدارهای پیچیده گوشی چه اتفاقی خواهد افتاد. هزاران اتصال کوتاه در گوشی در حال کار رخ می‌دهد. وقتی گوشی آب خورده را شارژ یا استفاده می‌کنید، مثل زمانی است که قسمت مثبت و منفی باتری را بهم وصل می‌کنید. جریان از قسمت منفی خارج، از آب عبور کرده و دوباره به قسمت مثبت آن بر می گردد. برای همین خرابی باتری در اثر آب رفتن داخل گوشی دور از انتظار نیست. در این میان گوشی‌های قدیمی که باتری قابل جداسازی دارند، کمتر آسیب می‌بینند.

بررسی همه قابلیت های فوق العاده ویندوز 11 | چه کامپیوتری قابلیت نصب این ویندوز را دارد ؟

خرابی مادربرد

سنسورهای گوشی بسیار حساس هستند. در اثر آب خوردگی گوشی ممکن است این سنسورها از کار بیافتند. شاید در ابتدا این خرابی‌ها را مشاهده نکنیم. حتی گوشی را استفاده کنیم. اما بعد از چند روز قسمت‌های مختلف گوشی از کار می‌افتد. وقتی آب روی مادربرد باقی می‌ماند، بعد از چند روز بخار می‌شود. این بخار باعث آسیب به قسمت‌های مختلف مادربرد گوشی می‌شود. برای مثال ممکن است بلوک دوربین یا بلوتوث از کار بیافتد. برای همین حتماً باید به متخصص برای چک کردن گوشی مراجعه کنید. متخصص تعمیرات با تینر فوری یا بنزین، آب باقی‌مانده روی مادربرد را از بین می‌برد.

آب گرفتن ال سی دی گوشی

آب گرفتن ال سی دی گوشی در اثر ماندن گوشی در آب رخ می‌دهد. آب رفتن زیر ال سی دی آیفون و سامسونگ می‌تواند برای شما گران تمام شود. اگر آب گرفتگی زیاد باشد، ال سی دی به کل از کار می‌افتد یا قسمتی از آن مخدوش می‌شود. در این حالت چاره‌ای جز عوض کردن ال سی دی باقی نمی‌ماند.

گاهی اوقات هم گوشی بعد از خشک کردن از کار می‌کند. اما ناگهان یک حباب زیر ال سی دی گوشی می‌بینید. این حالت نشان می‌دهد شما در خشک کردن گوشی موفق عمل نکردید. اگر حباب زیر ال سی دی گوشی دیدید، مجدداً یکی از روش‌های بالا را انجام دهید. گوشی را باید سریع خاموش کنید. فراموش نکنید گوشی را نباید تکان دهید. چون ممکن است آب به جاهای دیگر منتقل شود. در اولین فرصت برای جلوگیری از بین رفتن کلی ال سی دی به یک تعمیرکار مراجعه کنید.

گوشی آب خورده - گوشی خیس شده

آسیب‌های دیگر مانند پرش نور، افت آنتن گوشی، از کار افتادن سوکت‌ها، خراب شدن آی سی گوشی و زنگ خوردگی پورت گوشی ممکن است به مرور زمان اتفاق بیافتد.

متاسفانه آب خوردگی گوشی شامل گارانتی نمی‌شود. تعمیرکاران گوشی به راحتی می‌توانند از طریق LCI گوشی تشخیص دهند که خرابی گوشی‌تان بخاطر خیس شدنش است. LCI یا نشانگر تماس مایعات یا لیبل وید برچسبی بی رنگ یا سفید داخل گوشی است. هنگام تماس گوشی با مایعات برچسب به رنگ قرمز درمی‌آید. چون تعمیرات آب خوردگی گسترده و هزینه‌بر است، شرکت‌های سازنده گوشی آن را پوشش نمی‌دهند. اما این کمپانی‌ها راه کار بهتری ارائه دادند و آن سازگار کردن گوشی‌ها با آب است.

چگونه گوشی ضدآب را تشخیص دهیم ؟

اصولاً گوشی‌ها ضدآب نیستند. فقط برخی مدل‌های پیشرفته سازگاری بیشتری با آب دارند. این یعنی برای چند دقیقه یا نیم ساعت گوشی داخل آب بدون آسیب می‌ماند. International Protection Marking یا IP استانداردی است که نشان می دهد گوشی شما در چه حد در مقابل گردوغبار و آب مقاوم است. معمولاً از روی بسته بندی یا با سرچ مدل گوشی، مشخصات آن را می توانیم ببینیم. یکی از این مشخصات IP است.

بعد از IP عددی دور رقمی می‌بینید. عدد اول نشان دهنده‌ی محافظت گوشی مقابل گرد‌وغبار و عدد دوم محافظت در برابر آب را نشان می‌دهد. عدد دوم یا میزان ضدآبی گوشی بین 0 تا 8 هستند. عدد صفر عدم محافظت و عدد هشت نشانگر بالاترین میزان محافظت است.

صفر تا صد آموزش بازی مافیا به همراه همه نکات حرفه ای شدن و قوانین بازی

در صورتی که گوشی IP هشت را پشتیبانی کند یعنی تا عمق 1 متری در آب خالص، دمای 15 تا 35 درجه، کمتر از نیم ساعت مشکلی برای گوشی پیش نمی‌آید. اما باز هم باید سریع گوشی را خشک کنید.

تفاوت ضد آب بودن و مقاومت در برابر آب گوشی موبایل

درک اینکه بین ضد آب و مقاومت در آب تفاوت وجود دارد، ممکن است برای بسیاری از افراد خیلی دیر اتفاق بیفتد. بسیاری از تلفن‌های هوشمند مدرن حداقل برای مدتی در برابر نفوذ آب دارای گواهینامه محافظت هستند.

در حالی که بسیاری دیگر نمی‌توانند در برابر پاشش آب مقاومت کنند و استفاده از آن در حمام یا استخر می‌تواند حکم اعدام را برای این دستگاه‌ها داشته باشد و به راحتی از کار بیفتند. از این رو حتما قبل از اینکه تلفن همراه یا سایر فناوری‌های شما در محلی نزدیک به آب قرار گیرد، میزان مقاومت آن در برابر آب را مورد بررسی قرار دهید تا به آگاهی کامل دست یابید.

گوشی ضد آب - گوشی خیس شده

IPXX از جمله مشخصات بسیار مهم تلفن همراه می‌باشد که با بررسی آن شما می‌توانید از میزان مقاومت دستگاه خود در برابر آب و ذرات جامد مطلع شوید. به این صورت که X اول در این عبارت (IPXX) مربوط به ذرات جامد همانند گرد و غبار است و تا 6 می‌رسد. X دوم نیز برای مقاومت در برابر آب می‌باشد و از مقیاس 0 تا 9 می‌رود. هنگامی که X دوم 0 باشد یعنی محافظت صفر و 9 کاملترین حفاظت ممکن در برابر آب است.

رایج‌ترین آن (IPXX) برای گوشی‌های هوشمند شاید IP67 باشد که 7 در اینجا به این معنی است که دستگاه توانایی غوطه‌ور شدن در آب تا عمق 1 متر به مدت 30 دقیقه را دارد. IP68 نیز به این معنی است که گوشی همراه می‌تواند عمق حداکثر 1 و نیم متری آب را به مدت 30 دقیقه تحمل کند. اما رتبه برتر به IP69K می‌رسد و به این معنی است که دستگاه می‌تواند در جت‌های آب با درجه حرارت بالا یا قدرتمند نیز جان سالم به در ببرد.

توجه داشته باشید که در هر یک از این موارد، مقاومت در برابر آب فقط تا عمق مشخص و برای مدت زمان مشخص تضمین می‌شود. اما این بدان معنا نیست که اگر گوشی همراه شما بیشتر از 30 دقیقه در زیر آب قرار گرفت و یا تا دو متر زیر آب رفت دچار تزلزل می‌شود و کاملا از کار می‌افتد. در این مرحله است که بدون شک شما به توصیه‌های مفید و کاربردی تکنولایف برای خشک کردن تلفن مرطوب یا خیس نیاز پیدا خواهید کرد.

چه مدت طول می‌کشد تا عوارض خیس شدن گوشی بروز کند ؟

گوشی پس از افتادن در آب و خشک شدن در ابتدا 2، 3 یا 4 هفته کار می‌کند. اگر آب موجود در گوشی از بین نرفته باشد، روی قطعات الکترونیکی رسوب می‌کند. در نتیجه باعث خوردگی آن می‌شود. حتی ممکن است این رسوبات مانع جریان برق شوند که نتیجه‌ی آن انفجار باتری است.

گوشی خیس شده سامسونگ

گوشی خیس شده چند ساعت در برنج بماند ؟

بسته به شرایط، می‌توانید گوشی را ۱ تا ۳ روز در برنج بگذارید. همچنین می‌توانید گوشی را ۳ تا ۵ روز در برنج قرار دهید تا مطمئن شوید که کاملا خشک شده است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

5 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *