افتتاح حساب ترکیه
خاموش شدن ناگهانی گوشی

خاموش شدن ناگهانی گوشی به هر دلیل بسیار آزار دهنده است مخصوصا وقتی که در حال انجام کار مهمی هسنید. شادمگ در این مطلب به بررسی علت خاموش شدن ناگهانی گوشی پرداخته و راهکارهایی برای این مشکل به شما ارائه می دهد.

آموزش حل مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی تلفن همراه

اگر شما هم از دسته افرادی هستید که فکر می کنید وقتی برای گوشی های اندرویدی مشکلی پیش می آید به این معنی است که باید قید آن را بزنید، همین ابتدا به شما میگوییم که این باور کاملا اشتباه است. برخی از افراد نسبت به گوشی های هوشند اندروید و آیفون این حساست را دارند که اگر قسمتی از عملکرد گوشی مختل شود به این معنی است که این گوشی دیگر برایشان گوشی نخواهد شد!

آپدیت گوشی - خاموش شدن ناگهانی گوشی

در صورتی که روزانه میلیون ها افراد با مشکلات متفاوت که برای گوشی هایشان پیش می آید درگیر هستند. به طور مثال خراب شدن ای سی شارژ گوشی یا مسئله خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ و آیفون از چنین مواردی است. اما به صورت کلی پیشنهاد ما این است که خراب شدن های مقطعی را نشانه مرگ گوشیتان ندانید.

خیلی از مشکلات گوشی های همراه با شناسایی دلیل آن و بررسی راه حل های متفاوت حل خواهند شد. در این مقاله به بررسی دلیل و راه حل مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی خواهیم پرداخت. مطمئن باشید در این مقاله پاسخ سوالات خود در مورد جوانب مختلف این مشکل را پیدا خواهید کرد.

چرا گوشی های هوشمند به شکل ناگهانی خاموش می شوند؟

مسئله مهمی که در مورد این مشکل وجود دارد این است که نباید به دنبال راه حل های متفاوت برای گوشی های مختلف باشید! منظورمان در مورد گوشی های مختلف این است که دلیل خاموش شدن ناگهانی بین گوشی های سامسونگ متفاوت نیست!

اما شاید بین گوشی سامسونگ، آیفون یا نوکیا متفاوت باشد. به طور مثال علت خاموش شدن ناگهانی گوشی نوکیا با آیفون کاملا متفاوت باشد اما قطعا علت خاموش شدن گوشی سامسونگ a50 چیزی متفاوت تر از علت خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ j7 نیست و باتری گوشی سامسونگ J7 هم میتواند دچار خرابی شود. در ادامه به بررسی رایج ترین دلایلی که باعث به وجود آمدن این مشکل می شوند خواهیم پرداخت.

دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی سامسونگ

معیوب بودن باتری

باتری یکی از قطعات اصلی گوشی های موبایل در برند های متفاوت بوده که خراب شدن آن باعث زود خالی شدن باتری و خاموش شدن ناگهانی گوشی می شود. در صورت استفاده گوشی در دراز مدت شاهد متورم شدن باتری، ایجاد نشتی و اختلال در شارژ شدن باتری خواهید بود.

در مواردی ممکن است میزان شارژ دستگاه 30 تا 40 درصد نمایش داده شود اما پس از استفاده کوتاه به طور ناگهانی خاموش شود. در همه ان موارد علت خاموش شدن گوشی، خراب بودن باتری می باشد.

گوش خاموش - خاموش شدن ناگهانی گوشی

یکی از راه های چک کردن سلامت باتری در گوشی ها مراجعه به بخش تنظیمات و مشاهده اطلاعات باتری می باشد. به دلیل حساسیت زیاد باتری و امکان آسیب زدن خرابی باتری به قطعات دیگر روی برد الکترونیکی موبایل لازم است نسبت به تعمیر باتری گوشی آیفون یا سامسونگ خود بپردازید. در صورت برطرف نشدن مشکل تنها راه حل، تعویض باتری توسط تعمیرکاران حرفه ای موبایل می باشد.

گیر کردن دکمه پاور

یکی از علت های روشن نشدن گوشی آیفون، گیر کردن دکمه پاور در لبه سمت راست دستگاه می باشد. دکمه پاور که وظیفه روشن و خاموش کردن دستگاه را بر عهده دارد ممکن است در اثر استفاده زیاد خراب شده باشد و گیر کرده باشد.

دکمه پاور باید به صورت صاف در دستگاه قرار گرفته باشد و پس از فشردن آن، بلافاصله از بدنه گوشی خارج شود. ممکن است به دلیل استفاده از قاب های نامناسب و بیش از حد محکم، دکمه خاموش و روشن در قسمت بدنه داخلی گیر کرده باشد و گوشی خاموش بماند. برای تعمیر گوشی آیفون در این حالت کافی است قاب گوشی را جدا کرده و با کمک پنس یا موچین، دکمه را به آرامی بیرون بکشید.

گوشی تا ۳ میلیون تومان چی بخریم ؟ + مشخصات کامل و عکس

وارد شدن ضربه به گوشی

یکی از دلایل خاموش شدن گوشی، وارد شدن ضربه محکم به دستگاه می باشد. در صورتی که گوشی از دست شما بیفتد و از ارتفاع بالایی سقوط کند، به دلیل به وجود آمدن مشکلات سخت افزاری قادر به روشن کردن دستگاه نبوده و گوشی خاموش خواهد ماند.

وارد شدن ضربه سهمگین به بدنه گوشی باعث ایجاد اختلال در قطعات داخلی و عدم عملکرد صحیح گوشی می شود.

آب خوردگی گوشی

یکی از اتفاقاتی که ممکن است برای گوشی بیفتد، پرت شدن گوشی در آب و وارد شدن آب و مایعات از طریق پیچ های ریز بدنه گوشی به داخل دستگاه می باشد. استفاده از گوشی تلفن با دست خیس و مرطوب نیز باعث آب خوردگی و نفوذ آب به قطعات داخلی موبایل می شود.

خیس شدن گوشی - خاموش شدن ناگهانی گوشی

از آن جایی که اجزای الکترونیکی موجود در تلفن همراه به آب حساس می باشند، نفوذ آب به آن ها باعث خاموش شدن دستگاه و حتی سوختن هارد آن می شود. توصیه می شود از روشن کردن گوشی آب خورده بپرهیزید و برای رفع مشکل به وجود آمده به تعمیر گوشی آیفون خود توسط تعمیرکاران با تجربه بپردازید.

مشکلات نرم افزاری

یکی از علت های خاموش شدن گوشی موبایل آیفون، سامسونگ و شیائومی، ایجاد مشکلات نرم افزاری به دلیل نصب نرم افزار های مخرب و ناسازگار با مدل گوشی و به اصطلاح بد افزار ها می باشد.

گوشی اپل - خاموش شدن ناگهانی گوشی

در صورتی که از نصب یک نرم افزار مدت زمان زیادی نگذشته باشد و در هنگام استفاده از آن، دستگاه مرتبا هنگ می کند و صفحه نمایش آن تیره می شود به دلیل مشکلات نرم افزاری پیش آمده در تلفن همراه بوده و باید هر چه سریع تر نرم افزار را پاک کنید. در این حالت قادر به روشن کردن گوشی نخواهید شد.

برای چک کردن خاموش شدن گوشی به دلیل مشکلات نرم افزاری کافی است اجازه دهید گوشی بدون تاثیر از نرم افزار های نصب شده کار کند یا به اصطلاح در حالت Safe Mode قرار بگیرد. در صورتی که در حالت Safe Mode گوشی به خوبی کار کند و خاموش نشود به این معنی است که مشکلات نرم افزاری باعث خاموش شدن گوشی شده است.

برای رفع مشکل در قدم اول می توانید نرم افزار های مخرب را پاک کرده و گوشی خود را توسط تعمیرکار موبایل فلش کنید. نصب آنتی ویروس های قدرتمند و مناسب مدل گوشی می تواند مانع از به وجود آمدن مجدد چنین مشکلی شود. به روز نگه داشتن سیستم عامل گوشی و استفاده از آخرین نسخه نرم افزار ها تا حد زیادی مانع از به وجود آمدن مشکلات نرم افزاری در گوشی می شود.

گرم شدن و سرد شدن بیش از حد گوشی

گرم شدن و سرد شدن بیش از حد گوشی باعث خاموش شدن دستگاه با وجود داشتن شارژ می شود. در صورتی که گوشی آیفون شما به مدت طولانی در معرض آفتاب قرار بگیرد، به منظور جلوگیری از آسیب دیدن برد الکتریکی و قطعات داخلی سنسور دما باعث خاموش شدن گوشی می شود.

یکی از مواردی که باعث گرم شدن بیش از حد گوشی می شود، متصل بودن گوشی به شارژر برای مدت طولانی باشد که در این حالت دمای باتری بالا رفته و بدنه دستگاه داغ می شود. به همین دلیل توصیه می شود هنگام شارژ کردن گوشی، آن را از قاب جدا کرده و سپس به شارژر وصل کنید. داغ شدن گوشی خطرناک است.

داغ شدن گوشی - خاموش شدن ناگهانی گوشی

سرمای شدید نیز باعث از کار افتادن گوشی های هوشمند و خاموش شدن آن ها می شود. مقاومت گوشی ها در برابر سرما نسبت به گرما بیشتر بوده اما در صورت رسیدن دما به زیر صفر ممکن است گوشی آیفون یا سامسونگ شما خاموش شود. به منظور جلوگیری از خاموش شدن گوشی در اثر تغییر دمای شدید می توان از قاب های با جنس مرغوب و با کیفیت استفاده نمود.

پاک کردن حافظه کش گوشی با روش های ساده

استفاده از آداپتور و کابل شارژ تقلبی

ممکن است دلیل روشن نشدن گوشی موبایل به دلیل نداشتن شارژ باشد و هیچ یک از قطعات داخلی آن با مشکل روبرو نشده باشد. در این صورت با شارژ کردن دستگاه مشکل به راحتی حل خواهد شد. در بعضی موارد که گوشی سالم است ولی روشن نمی شود با اتصال گوشی به شارژ هم هیچ تغییری به وجود نیامده و گوشی روشن نمی شود.

استفاده از آداپتور ناسازگار با مدل گوشی، شارژر های تقلبی و وجود نقص در کابل شارژ یکی از دلایل روشن نشدن گوشی ها می باشد. توصیه می شود از شارژر های مناسب مقدار ولتاژ ورودی دستگاه خود استفاده نموده و از اصل بودن آداپتور و کابل شارژ اطمینان حاصل کنید.

توجه کنید که شارژ کردن گوشی با شارژر مدل های دیگر ممکن است باعث وارد شدن ولتاژ برق نامتعارف به دستگاه شده و عملکرد دستگاه را مختل کرده و در مواردی باعث سوختن هارد آن شود.

اشکال در صفحه نمایش گوشی

یکی از دلایل روشن نشدن گوشی موبایل سامسونگ، اشکال در صفحه نمایش آن می باشد. در صورت شکستگی و ایجاد ترک در صفحه نمایش، با وجود روشن شدن گوشی صفحه نمایش روشن نخواهد شد و عملا موبایل روشن نمی شود.

در این حالت زمانی که دکمه پاور دستگاه را فشار می دهید، متوجه لرزش یا حتی صدای کوچکی به معنای روشن شدن گوشی خواهید شد اما به دلیل خرابی LCD، نمایشگر روشن نشده و هم چنان صفحه گوشی تیره خواهد ماند.

به منظور برطرف کردن مشکل و تعمیر گوشی سامسونگ کافی است پس از بکاپ گرفتن از اطلاعات روی گوشی به تعمیر و تعویض صفحه نمایش گوشی سامسونگ توسط تعمیرکاران حرفه ای بپردازید.

اختلال در اتصال بین باتری و گوشی

در مدل های قدیمی گوشی که قاب پشتی دستگاه قابل جدا شدن است، ممکن است باتری در جایگاه اصلی خود قرار نگرفته باشد و اتصالات به درستی برقرار نباشد. در این مواقع به دلیل وصل نبودن کانکتور های باتری و تراشه تغذیه، گوشی روشن نخواهد شد.

در مواردی به دلیل استفاده بلند مدت از گوشی تلفن، با فرسودگی و معیوب شدن باتری شاهد تغییر اندازه خیلی کم در اندازه باتری هستیم. در این موارد رابط های باتری و گوشی شل شده و با تکان دادن گوشی، صدای برخورد باتری را به بدنه گوشی متوجه خواهید شد. در مواردی که باتری گوشی متورم شده و به اصطلاح باد کند، صفحه بین برد اصلی و باتری به درستی کار نکرده و موجب خاموش شدن گوشی می شود.

استفاده فراتر از حد از ظرفیت پردازنده گوشی

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن ناگهانی باتری گوشی استفاده بیش از حد از ظرفیت پردازنده موبایل می باشد. CPU یا همان پردازنده یکی از قطعات اصلی گوشی می باشد که وظیفه پردازش اطلاعات را بر عهده دارد. پردازنده هر گوشی موبایل ظرفیت مشخصی داشته و در صورت استفاده بیش از حد از این ظرفیت، دستگاه قادر به کارکرد صحیح نبوده، هنگ کرده و در نهایت خاموش خواهد شد. نصب بازی با حجم بالا و استفاده همزمان از چندین نرم افزار موجب در گیر کردن کل CPU و خاموش شدن تلفن همراه می شود.

این مشکل در بسیاری از گوشی های شیائومی رده پایین اتفاق می افتد. در صورت مشاهده هنگ کردن گوشی پس از نصب بازی و نرم افزار های سنگین، به منظور برطرف شدن مشکل و تعمیر گوشی شیائومی کافی است آن ها را حذف نمایید.

پاور گوشی - خاموش شدن ناگهانی گوشی

چگونه مشکل خاموش روشن شدن مدام گوشی را حل کنیم؟

همان طور که اشاره کردیم این مشکل دلایل بسیاری مختلفی دارد. بنابراین، راهکارهایی هم که برای حل این مشکل می‌توان پیشنهاد داد، زیاد است. در ادامه به برخی از مهم‌ترین و راهگشاترین این راه‌حل‌ها اشاره می‌کنیم:

خالی کردن کش گوشی

اجرای برنامه‌های مختلف و زیاد به صورت هم‌زمان روی گوشی فشار زیادی به CPU گوشی وارد می‌کند. از طرف دیگر، بسیاری از کاربران عادت ندارند که بعد از خارج‌شدن برنامه‌ها آن‌ها را ببندند. این موضوع باعث می‌شود که برنامه‌ها در پس زمینه گوشی باز بمانند و بخشی از ظرفیت حافظه و پردازنده را هم‌چنان به خود اختصاص دهند.

راهنمای خرید و آشنایی با بهترین گوشی سامسونگ سری a

اگر این برنامه‌ها سنگین باشند، پردازنده در پردازش به مشکل برمی‌خورد. این موضوع گاهی باعث خاموش و روشن شدن مدام گوشی می‌شود. این مشکل را می‌توان با بستن تمام برنامه‌ها و آزادکردن کش گوشی حل کرد. در مقالۀ آموزش خالی کردن کش گوشی مراحل انجام این کار را توضیح داده‌ایم.

ویروس‌کشی موبایل

ویروسی‌شدن گوشی یکی دیگر از دلایلی است که باعث خاموش و روشن‌شدن پشت سرهم آن می‌شود. بنابراین، برای حل مشکل می‌توانید از یک آنتی‌ویروس مناسب استفاده و گوشی خود را اسکن کنید. آیا می‌دانید که بهترین آنتی‌ویروس‌ برای گوشی سامسونگ کدام است؟

بررسی تنظیمات گوشی

در گوشی‌های اندروید گزینه‌ای برای خاموش و روشن‌کردن خودکار تعریف شده است. اگر این گزینه را به صورت تصادفی روشن کرده باشید، موبایل شما در ساعت مشخصی خاموش یا روشن می‌شود. می‌توانید نگاهی به تنظیمات گوشی خود داشته باشید تا از فعال‌نبودن این گزینه مطمئن شوید. برای این کار باید ابتدا setting و پس از آن system را باز کنید. سپس روی گزینه Schedule power on & off ضربه بزنید. اگر این گزینه فعال است، آن را غیرفعال کنید.

حذف برنامه‌های نصب شده جدید

اگر به تازگی یک برنامه روی گوشی خود نصب کرده‌اید و بعد از آن گوشی شما شروع به ریستارت کرده است، حتما آن را حذف کنید. اگر هم نمی‌دانید که کدام‌یک از برنامه‌های جدید نصب شده منبع مشکل است، می‌توانید از فعال کردن حالت safe mode اندروید کمک بگیرید.

پاور گوشی - خاموش شدن ناگهانی گوشی

زمانی که گوشی خود را در این حالت قرار می‌دهید، برنامه‌ها و فایل‌های اضافی نصب شده همگی غیرفعال می‌شوند. بنابراین، اگر در این حالت هم گوشی شما خاموش و روشن ‌شود، یعنی مشکل از برنامه‌ها نیست و باید به سراغ سایر راه‌حل‌ها بروید. در غیر این صورت باید برنامه‌های نصب شده را یکی یکی حذف کنید تا بلاخره برنامه مشکل‌دار حذف شود.

خالی‌کردن حافظه گوشی

زمانی که فضای ذخیره سازی روی گوشی شما بسیار کم باشد، عملکرد آن با مشکل مواجه می‌شود. گاهی این مشکل خود را با خاموش و روشن‌کردن مدام گوشی نشان می‌دهد. پس اگر حافظه گوشی پر است، حتما فایل‌های اضافه را حذف کنید. برای این کار می‌توانید نگاهی به «6 روش کاربردی برای خالی کردن حافظه گوشی» داشته باشید.

آپدیت‌کردن سیستم‌عامل

به‌روزنبودن سیستم‌عامل گوشی هم می‌تواند یکی دیگر از دلایل ایجاد باگ نرم افزاری باشد. اگر مدت‌هاست که گوشی خود را به‌روزرسانی نکرده‌اید، به تنظیمات آن مراجعه کنید. سپس گزینه system و پس از آن Software update را انتخاب کنید. اگر نسخه آپدیتی در این قسمت مشاهده می‌کنید، آن را روی گوشی نصب کنید.

ریست فکتوری گوشی

ریست فکتوری مثل همیشه آخرین راه‌حلی است که برای رفع مشکلات نرم‌افزاری گوشی‌ها توصیه می‌شود. با این کار تمام اطلاعات و برنامه‌های ذخیره شده روی گوشی حذف می‌شوند. به همین دلیل قبل ازاین کار حتما مطمئن شوید که از اطلاعات مهم خود بکاپ گرفته‌اید. مراحل ریست فکتوری در گوشی‌های مختلف متفاوت است. اگر نمی‌توانید این گزینه را در گوشی خود پیدا کنید، به مقالۀ «آموزش ریست فکتوری گوشی اندروید» مراجعه کنید.

در مواقعی که گوشی هنگ می‌کند یا به طور کلی قفل است و نمی‌توانید به تنظیمات آن دسترسی داشته باشید، باید از ترفندهای دیگری برای ریست فکتوری گوشی خود کمک بگیرید. مثلا برای ریست فکتوری سامسونگ می‌توانید از کد مخصوص *2767*3855# استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که به محض واردکردن این کد فرایند بازنشانی به تنظیمات کارخانه شروع می‌شود. پس زمانی این کد را در گوشی خود وارد کنید که از حذف اطلاعات و ریست فکتوری گوشی خود مطمئن هستید.

سخن آخر

دلایل مختلفی می‌تواند باعث خاموش شدن ناگهانی گوشی و روشن نشدن آن شود؛ اما راهکارهایی وجود دارد که بتوان مشکل به وجود آمده را شناسایی و سپس آن را رفع کرد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *