افتتاح حساب ترکیه
علت پشت و رو شستن لباس‌

علت پشت و رو شستن لباس‌ را می دانید؟ معمولا اغلب حوصله ندارند که لباس را موقع شست و شو پشت و رو کنند ولی اگر این مطلب را تا انتها بخوانید برای حفظ و دوام بیشتر لباس هم که شده تنبلی را کنار گذاشته و حتما قبل از شستشو لباس ها را پشت و رو خواهید کرد. با شادمگ همراه شوید.

چرایی پشت و رو شستن لباس‌

شستن لباس روش های متفاوتی دارد که یکی از آن ها پشت و رو کردن آن است. دلایل اصلی پشت و رو شستن لباس‌ ها دو دلیل اصلی است.

علت پشت و رو شستن لباس‌

آشکار شدن قسمت های کثیف لباس

اول اینکه با پشت و رو کردن لباس‌ ها قسمت‌ های کثیف‌ تر آن تمیزتر و آشکار می‌شود.

علت پشت و رو شستن لباس‌

اغلب قسمت‌ های داخلی لباس‌ از بخش بیرونی آن کثیف‌ تر می شود. چرا که عرق بدن که معمولا بدون بو است در تماس با برخی از باکتری‌ ها، قارچ‌ ها روی پوست تغییر رنگ می دهد. همچنین بخش داخلی لباس بوسیله روغن‌ های پوست، پوسته‌ های ریخته شده‌، موهای بدن ، ترشحات و سایر مایعات بدبو آلوده می شود و در نتیجه، بیشتر کثیف می‌شود.

البته گاهی روی لباس لکه قابل مشاهده‌ است که باید برطرف شود. و این یستگی دارد که بخواهید لکه را با ماشین لباس‌شویی یا دست تمیز کنید.

جلوگیری از ساییدگی روی لباس

دلیل دوم هم این است که با اینکار به لباس آسیب بیشتری وارد می شود. در واقع وقتی لباس‌ را پشت و رو  در ماشین لباس‌ شویی می اندازید، بخش‌ های بیرونی و ظاهر آن در برابر ساییدگی ناشی از شستشو محافظت می‌ شوند. در واقع پشت و رو شستن لباس‌ ها راهی ساده برای محافظت و حفظ کیفیت لباس است.

علت پشت و رو شستن لباس‌

دیگر مزایای پشت و رو شستن لباس‌

 پشت و رو شستن لباس‌ مزایای دیگری دارد که مهم‌ ترین آن‌ ها عبارت‌اند از :

جلوگیری از بوی بد بدن

پشت و رو شستن لباس‌ به جلوگیری از بوی بد بدن کمک می‌کند. چراکه سطح داخل لباس به دلیل نزدیکی به بدن آلودگی بیشتری دارد و می‌تواند بدن شما را بدبو تر کند.

کاهش پرز لباس

یکی از دلایل پشت و رو شستن لباس‌ کاهش پرز لباس است. شستشوی مداوم لباس‌ مخصوصا با لباسشویی ظاهر لباس را تغییر داده و روند ایجاد پرز را تسریع می کند. با اینکار لباس‌ ها پرز کمتری خواهند داشت .

تمیز کردن مایکروفر با چند ترفند ساده چربی زدایی ولی موثر

محافظت از رنگ لباس

با پشت و رو شستن لباس‌ از رنگ لباس‌ محافظت می‌شود و آسیب کمتری به رنگ آن‌ وارد می شود. همچنین اینکار از بین رفتن طرح‌ های چاپی، برچسب‌ ها، گلدوزی‌ ها و تزیینات روی لباس ها را به تاخیر می اندازد.

عدم آسیب دیدن زیپ و دکمه

با اینکار شما ، امکان در رفتن زیپ‌ یا دکمه‌ های لباس هم کمتر می شود. ضمن اینکه پشت و رو شستن لباس‌ ها از گیره‌ ها و گره‌هایی که لباس‌ ها را محکم نگه داشته اند، محافظت بیشتری می‌ کند.

حفظ شکل لباس

وقتی لباس‌ را به صورت پشت و رو داخل ماشین لباس‌شویی می‌ اندازید یا با دست می‌شویید، طبیعتا سطح لباس کمتر دچار اصطکاک ناشی از شستشو می‌ شود و کمتر آسیب می‌ بیند.  اینکار شکل اصلی لباس را برای مدت‌ بیشتری حفظ می‌ کند.

علت پشت و رو شستن لباس‌

جلوگیری از لکه ناشی از مواد شوینده

گاهی مواد شوینده در حین شستشو به خوبی در آب حل نمی شوند در نتیجه روی لباس لکه های ناهنجاری دیده می شود که دائمی نیست ولی ظاهر لباس را زشت می کند. قطعا پشت و رو شستن لباس‌ از ایجاد لکه مواد شونده روی لباس پیشگیری می کند.

علت هایی که اغلب برای پشت و رو نکردن لباس مطرح می کنند

همانطور که دیدید پشت و رو شستن لباس‌‌ ها مزایای زیادی دارد، اما برخی از افراد مخالف این کار هستند . علت‌ هایی که برخی برای پشت و رو نکردن لباس‌ ها مطرح می کنند عبارتند از:

علت پشت و رو شستن لباس‌

زمانبر بودن

پشت و رو شستن لباس‌ها زمان بیشتری نیاز دارد چرا که شما باید قبل شستشو لباس را پشت و رو کرده و بعد هم آن را به حالت اول برگردانید که وقت زیادی را هدر خواهد داد.

مقاومت لکه ها در برابر شستشو

با پشت و رو کردن لباس‌ برای شستشو لکه‌ هایی که روی سطح لباس هستند کمتر تمیز می شوند و این روش برای تمیزی آن فایده‌ ای ندارد.

آسیب به پارچه های ظریف

 پشت و رو شستن لباس‌ به پارچه‌ های ظریف آسیب می‌ رساند. برخی پارچه‌ ها مانند پارچه‌ های ابریشمی بافت ظریفی دارند و الیاف آنها هنگام شستشو نیاز به مراقبت دارد . شمت با پشت و رو شستن لباس های ظریف به بافت آن آسیب می‌ سانید.

علت پشت و رو شستن لباس‌

حتما قبل از شستشوی لباس‌ به جنس پارچه‌ توجه کنید. حتی الامکان برچسب راهنمای شستشوی لباس‌ ها را مطالعه کنید.

ترفند تمیز کردن سرامیک و برق انداختن آن با تکنیک های آسان خانگی

آیا باید لباس‌ ها را پشت و رو در خشک‌ کن قرار داد ؟

مطابق قوانینی که برای شستشوی لباس و پشت و رو کردن آن وجود دارد برای خشک کردن لباس هم باید نکاتی را رعایت کرد. چون همان مشکلاتی که برای شستشوی لباس بوجود می آید و به لباس آسیب می رساند توسط خشک کن لباسشویی هم بوجود می آید.

هنگام چرخیدن لباس‌ در خشک کن ، لباس‌ ها به یکدیگر ساییده شده و به مرور از بین می روند. در نتیجه اینکار بار الکتریکی ایجاد می‌شود که مشکلاتی را در تا کردن و اتو کردن بوجود می آورد. برای به حداقل رساندن الکتریسیته‌ ساکن لباس‌ بهتر است که لباس‌ را مانند شستشو ،  پشت و رو خشک کنید. اینگونه سطح بیرونی لباس ها کمتر با سطوح دیگر برخورد می‌کند.

حتی برای خشک کردن لباس روی بند هم بهتر است که لباس را پشت و رو کنید. اینکار باعث شده که نور خورشید آسیب کمتری به رنگ و بافت لباس وارد کند. 

پس می‌ توانید لباس‌ های خیس و شسته شده‌ را برای خشک شدن در مجاورت با هوای آزاد هم بگذارید. توجه کنید که برای خشک کردن لباس‌ هایی مانند ژاکت‌ و بافتنی نباید این کار را انجام بدهید.

آویزان کردن لباس‌ های بافتنی روی بند باعث کشیده شدن پارچه‌ آن‌ها می شود و حالت اصلی بافت را از بین می رود. چنین لباس‌ هایی را در خشک‌ کن ماشین لباس‌شویی خشک کنید و سپس روی بند رخت پهن کنید.

لباس‌ هایی مانند شلوار، جین، پیراهن، دامن و هودی هم بهتر است برای خشک شدن پشت و رو شود. این کار باعث می‌شود که بخش‌ های داخلی لباس مانند جیب‌ در معرض هوای آزاد بهتر و زودتر خشک شوند.

علت پشت و رو شستن لباس‌

پشت و رو شستن جوراب‌

شاید باور نکنید ولی جوراب‌ ها را هم باید پشت و رو کنید و بشویید. این کار باعث می شود داخل جوراب که مستقیم با خاک و عرق پاها تماس پیدا می‌کند ، شسته شده و بوی بد آن‌ ها از بین برود. با پشت و رو کردن جوراب مواد شوینده کثیفی‌ های داخل جوراب را بهتر از بین می برد و جوراب‌ ها کاملا تمیز می شوند.

پشت و رو شستن لباس‌ نوزاد

بهتر است که لباس‌های نوزاد را هم به صورت پشت و رو شده بشویید. این کار به محافظت از پارچه‌ لباس‌ های نوزاد و درزهای آن در برابر ساییدگی و پارگی کمک می‌کند.

از بین بردن کپک و قارچ دستشویی و حمام‌ با چند راهکار ساده و فوری | با کمترین هزینه و بدون مواد سمی

برای محافظت بیشتر از لباس‌ های نوزاد بهتر است که همه‌ دکمه‌ ها و زیپ‌ های آن را ببندید و بعد آن‌ را پشت و رو  داخل ماشین لباس‌شویی بندازید.

بایدها و نبایدهای شستن لباس در لباسشویی

برای اینکه لباس ها بهتر شسته شوند فقط کافی نیست که آن ها را پشت و رو بشورید باید نکات دیگری را نیز مدنظر قرار دهید که در زیر آمده است:

حتما لباس ها را بر اساس رنگ و جنس آنها تفکیک و در لباسشویی قرار دهید. ممکن است برخی لباس ها رنگ پس داده و لباس های دیگر را رنگی کنند. همچنین ممکن است جنس برخی لباس ها خشن باشد و نیاز به درجه شستشوی دیگری داشته باشند.

علت پشت و رو شستن لباس‌

بهتر است برای شست لباس از مواد شونده خانگی و یا نرم کننده خانگی استفاده کنید. ساخت شوینده طبیعی خانگی کار ساده و لذت بخشی است. مواد شیمیایی می تواند باعث آلرژی و حساسیت روی پوست شما شود و یا روی پرز لباس قرار گرفته و جلوب نفوذ هوا به داخل لباس را بگیرید.

قبل از شستشوی لباس حتما لکه های آن را لکه گیری کنید. از بین‌ بردن لکه چربی کهنه کار بسیار سختی است ولی با ترفندهایی که در شادمگ آموزش دیدید شدنیست. قبل از انداختن لباس درون ماشین لباس‌شویی حتما مواد جامد روی لباس را از روی آن بردارید و یا مایعات را با یک پارچه‌ تمیز پاک کنید.

برای شستشوی لباس نوزاد از شوینده های ملایم استفاده کنید تا پوست نوزاد تحریک نشود. صابون‌ یا مایع‌ های لباس‌شویی مخصوص لباس نوزاد نسبت به شوینده‌های معمولی حالت قلیایی کمتری دارند.

لباس‌ های ظریف را حتما با دست بشویید تا عمر بیشتری کنند. هنگام شستشوی این جنس لباس‌ ها بهتر است از محلول آب ولرم و مواد شوینده‌ ملایم استفاده کنید.

ماشین لباس‌ شویی و خشک‌ کن را حتما درست تنظیم کنید. موقع شستشوی لباس‌ های مختلف به جنس آن‌ ها توجه کنید  تا بر اساس آن مدت زمان و تنظیمات ماشین لباس‌شویی و خشک‌کن را تنظیم کنید.

علت پشت و رو شستن لباس‌

کلام آخر

بکب از بهترین روش ها برای شستشوی لباس که آسیب کمتری به بافت لباس می زند و تمیزتر شسته می شود پشت و رو کردن لباسهاست. البته برخی لباسها به دلیل جنس پارچه نیاز به پشت و رو کردن ندارند که در این مطلب نام بردیم. حتما به جنس پارچه‌ و مراقبت از تزیینات ظریف لباس توجه کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

14 فروردین 1403

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *