افتتاح حساب ترکیه
از بین‌ بردن لکه چربی کهنه

از بین‌ بردن لکه چربی کهنه کار بسیار سختی است. اکثر خانمها تجربه جنگ با لکه های قدیمی روی لباس ها و تلاش برای از بین بردن این لکه ها را دارند. حتی گاهی که این تلاشها بی نتیجه است قید لباس را زده و آن را دور می اندازند. شادمگ چند ترفند ساده برای پاک کردن لکه چربی کهنه روی لباس در اختیار شما قرار داده. امتحان کنید.

از بین بردن لکه چربی قدیمی لباس

بسیاری از کارشناسان خشکشویی بر این باورند که اگر می‌خواهید لکه‌ای به سادگی از روی لباس یا پارچه پاک شود، باید سریع برای پاک کردن لکه روغن روی لباس  آن اقدامات لازم را انجام دهید. در غیر این صورت ممکن است لکه ماندگار و ثابت شود و دیگر پاک نشود. با این حال اگر دیر متوجه یک لکه شویم، باید با لباس وداع کنیم؟

از بین‌ بردن لکه چربی کهنه

به بیان دیگر آیا راه حلی برای پاک کردن لکه قدیمی از روی لباس نیست و باید از تمیز شدن لباس ناامید شویم؟ خبر خوب اینکه لکه‌های قدیمی نیز ممکن است پاک شوند، اما پاک کردن آن‌ها نیاز به زمان، تجربه و تلاش بیشتری دارد.

در این میان یکی از لکه‌هایی که ممکن است شما را بیشتر نگران کند، لکه چربی است. معمولا لکه چربی دیرتر از لکه‌های دیگر پاک می‌شود و بسیاری بر این باورند که برای تمیز کردن لکه چربی باید اقدامات لازم را به سرعت انجام دهید تا لکه خشک نشود.

اما به نظر شما آیا برای پاک کردن لکه چربی کهنه امیدی نیست و لکه چربی همیشه روی لباس ثابت باقی می‌ماند؟ از این رو در این مقاله سعی کردیم از بین بردن لکه چربی قدیمی لباس را به شما آموزش دهیم تا لباس خود را حفظ کنید

11 روش برای از بین بردن لکه روغن روی لباس

به صورت کلی، برای از بین بردن لکه چربی کهنه روی لباس، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید اما لازم است بدانید بهترین روش برای از بین بردن لکه چربی مانده و قدیمی شده استفاده از انواع لکه بر لباس خارجی می باشد.

 به کار بردن پودر بچه

اگر به این فکر می‌کنید که چگونه لکه‌های چربی را از روی لباس پاک کنید، پودر بچه برای شما بسیار مفید خواهد بود. لکه چربی روی لباستان را با مقداری پودر بچه بمالید. اطمینان حاصل کنید که آن را به خوبی مالش داده‌اید و سپس پودر اضافی را بردارید و با یک برس بر روی آن بکشید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا لکه ها از بین بروند. سپس لباس را با شوینده مناسب بشویید.

قبل از استفاده از پودر بچه، بهتر است چربی اضافه روی لباس را با یک دستمال کاغذی بگیرید.

از بین‌ بردن لکه چربی کهنه

 از بین بردن لکه چربی با سرکه

برای از بین بردن لکه روغن روی لباس، در حالی که پارچه خشک است روغن اضافی آن را بگیرید اما توجه کنید که آن را بر روی لباس پخش نکنید. سپس مقداری سرکه روی پارچه بریزید و اجازه دهید به مدت 1 دقیقه روی پارچه بماند. سپس لباس را با یک مایع شوینده مناسب بشویید.

گرفتن تلخی بادمجان قبل و بعد از پخت با چند ترفند ساده | راهنمای انتخاب و خرید بادمجان شیرین

 از بین بردن لکه چربی روی لباس با جوش شیرین

راهکار‌ بعدی از بین بردن لکه چربی روی لباس با استفاده از جوش شیرین است. مقداری از جوش شیرین را روی لکه روغن بریزید. مطمئن شوید که بیش از آنچه فکر می‌کنید نیاز دارید اضافه کرده‌اید! با کمک یک مسواک، جوش شیرین را روی لکه پخش کنید. مسواک زدن را ادامه دهید تا زمانی که به‌ خوبی لکه‌ها از روی پارچه کمرنگ شوند. مهم است که جوش شیرین را به خوبی روی پارچه بمالید تا همه روغن‌ها خارج شوند.

اگر لکه پاک نشد، بهترین کار این است که روند تمیز کردن جوش شیرین را تکرار کنید. مقدار بیشتری جوش شیرین روی لکه‌های چربی بریزید و جوش شیرین را با قلم مو روی پارچه بمالید.

 لکه چربی روی لباس با استفاده از لکه‌بر

بیشتر روغن‌ها و چربی ها در دمای اتاق نیمه جامد یا جامد هستند، به این معنی که برای حذف آنها از روی پارچه، نیاز به آب گرم یا آب داغ دارد. این موضوع به جنس پارچه نیز بستگی دارد. الیاف مصنوعی مانند پلی استر چربی و روغن را به خود جذب می کنند و از بین بردن آنها بسیار سخت است. بنابراین در هنگام خرید لباس هایتان از این پس بیشتر به این نکته توجه نمایید.

از بین‌ بردن لکه چربی کهنه

برای از بین بردن لکه روغن از روی لباس بهتر است هرچه سریعتر اقدام کنید زیرا پس از خشک شدن یا سفت شدن، از بین بردن آن لکه روغنی آزاردهنده بسیار سخت‌تر خواهد بود.

مایع لکه بر را روی لکه بمالید و بگذارید خیس بخورد، به آرامی با انگشتان دست، یک مسواک تمیز و نرم و یا یک پارچه لکه بر را بروی لکه چربی بمالید. اجازه دهید مایع لکه بر، حدود پنج دقیقه خیس بخورد، سپس با آب گرم بشویید. اگر می خواهید در این مرحله از لباسشویی استفاده کنید توجه کنید که لکه به طور کامل برطرف شده باشد. در صورتی که با معنی کلمات روی ماشین لباسشویی سامسونگ نیستید می توانید مقالات دیگر ما را مطالعه بفرمایید.

محصولات پاک‌کننده مختلفی در بازار هستند سعی کنید یک محصول باکیفیت بخرید تا با استفاده از آن الیاف لباس شما همچنان خوب بماند و از بین نرود. پیشنهاد ما استفاده از قرص لباسشویی می‌باشد.

از بین بردن لکه روغن با نمک

یکی از راه های از بین بردن لکه روغن با نمک می باشد. نمک می تواند لکه های چربی را به خود جذب و از روی لباس آن را جدا کند. در این روش می توانید از الکل هم کمک بگیرید برای اینکار یک واحد نمک را به 4 واحد الکل مخلوط کنید و بر روی لباس جایی که لکه ایجاد شده است بمالید.

استفاده از مایع ظرفشویی، شامپو یا صابون

اگر با شامپو می توان چربی موها را از بین برد، پس می توان چربی روی لباس هم پاک کرد.شامپو را در سراسر ناحیه آسیب دیده بریزید و آن را پخش کنید. طبق دستورالعمل های برچسب لباس آن را بشویید.اگر می خواهید از پاک کننده غذایی برای از بین بردن لکه ها استفاده کنید، از نشاسته ذرت استفاده کنید و بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه خیس بخورد. مواد شوینده و یا صابون را بردارید و از یک برس ناخن برای کار در مناطق آسیب دیده استفاده کنید.بعد از آن با توجه به دستورالعمل های ارایه شده در برچسب لباس، آن را بشویید.

تمیز کردن نرده راه پله چوبی و فلزی با ساده ترین روش ؛ باورتون نمی شه که دکور خونه اینطور تغییر کنه

از بین‌ بردن لکه چربی کهنه

از بین‌ بردن لکه چربی کهنه روی لباس با مایع سفید کننده

استفاده از مایه سفید کننده برای حذف لکه های روغنی از لباس یک ایده ابتکاری است، اما قبل از ادامه کار یک آزمایش نقطه ای انجام دهید.مقداری مایه سفید کننده بردارید و به آرامی آن را روی مناطق آسیب دیده اسپری کنیدبگذارید برای ۲۰ دقیقه روی محل بماند. یک تشت آب گرم بیاورید و لباس های خود را با آن خیس کنید.

اکنون مایه سفید کننده را بشویید.آب را تخلیه کرده و لباس های خود را با مواد شوینده بشویید. بگذارید لباستان خشک شود.در صورتی که فکر می کنید راه های مختلفی برای حذف این لکه های روغنی وجود دارد، خبرهای خوبی برای شما داریم.

پاک کردن لکه خودکار غیرممکن نیست ترفند دارد.

گچ برای خلاص شدن از شر لکه های روغنی کهنه

مقداری پودر گچ بردارید و آن را روی مناطق چرب بمالید.بگذارید برای چند دقیقه بماند و اجازه دهید لکه را جذب کند.گچ را پاک کنید. لباس را بشویید.

لکه روغن ماشین در حیاط یا کف پارکینگ منزل اغلب ما وجود دارد، معمولا استفاده از بخارشور، جوهر نمک و… این لکه‌ها را تمیز می‌کند.

استفاده از ژل آلوئه ورا

لباس های خود را خیس کنید و بگذارید کمی در آب بمانند.آن را بیرون بیاورید و ژل آلوئه ورا را روی مناطق آسیب دیده بمالید.لباس را بشویید.

از بین‌ بردن لکه چربی کهنه

از بین‌ بردن لکه چربی کهنه با استفاده از ذغال

روی لکه ها ذغال بمالید. بگذارید تقریبا ۱ تا ۲ ساعت بگذارید. سپس لباس را بشویید.

 خمیر دندان برای از بین‌ بردن لکه چربی کهنه روی لباس

روی لکه ها خمیر دندان بزنید.با مسواک آن را روی لکه ها بمالید. لباس را بشویید.

برای از بین بردن لکه لبو حتما از این روش ها استفاده کنید.

از بین بردن لکه چربی قدیمی روی لباس

از بین بردن لکه روغن روی لباس روی لباس، بسیار دشوارتر از لکه های تازه ایجاد شده است، اما چند ترفند وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید.

از بین‌ بردن لکه چربی کهنه

ابتدا، باید سعی کنید با استفاده از آب داغ لکه روغن را به حالت مایع برگردانید. سپس با استفاده از چند بار مسواک زدن یا مالیدن جوش شیرین بر روی لباس ابتدا لکه را خیس کنید، با مایع ظرفشویی بشویید و خشک کنید. اگر لکه چربی بر روی لباس کودک ایجاد شده است بهتر است از پودر صابون ماشین لباسشویی استفاده نمایید.

نکته جانبی : هرگز لباس آغشته به روغن را در خشک کن قرار ندهید. حرارت زیاد باعث می‌شود روغن گیر کند و پاک کردن لکه را تقریباً غیرممکن می‌کند.

دعای مخصوص محرم برای حاجت روا شدن

پاک کردن لکه قدیمی روغن از روی لباس لی

برای پاک کردن لکه قدیمی روغن از روی لباس باید جوش شیرین را با کمی مایع ظرفشویی ترکیب کنیدو اجازه دهید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی لکه باقی بماند.
با یک مسواک بلااستفاده که به مایع ظرفشویی و جوش شیرین آغشته است روی لکه بکشید. این کاررا تا زمانی که لکه کم‌رنگ شود، تکرارکنید.
بعد از اینکه لکه تا حدودی پاک شد، لباس خود را با مایع یا پودر لباسشویی شستشو دهید تا به خوبی تمیز و پاک شود.

از بین بردن لکه روی لباس بافتنی  را با ترفندهای شادمگ انجام دهید.

وسایل مورد نیاز پاک کردن لکه روغن از روی لباس

در صورتی که می‌خواهید در خانه لکه روغن کهنه را از روی لباس‌تان پاک کنید به وسایل ساده‌ای نیاز دارید که در هر خانه‌ای به راحتی پیدا می‌شود. از این رو شما به یک حوله تمیزی که دیگر از آن استفاده نمی‌کنید نیاز دارید.

وسیله دیگری که به آن نیاز دارید یک مسواک قدیمی است. همچنین شما به مقداری مایع ظرفشویی و جوش شیرین نیاز دارید تا لکه روغن را به سادگی از روی لباس‌تان پاک کنید. البته ناگفته نماند که پاک کردن هر گونه لکه کهنه به صبر و حوصله نیز نیاز دارد.

از بین‌ بردن لکه چربی کهنه

نحوه پاک کردن لکه قدیمی چربی

ابتدا حوله تمیز را روی یک سطح صاف پهن کنید.
قسمت لکه لباس را روی حوله قرار دهید.
در صوتی که لکه چربی قدیمی نیست و هنوز خشک نشده است، مقداری جوش شیرین روی لکه روغن بریزید.
در صورتی که لکه چربی قدیمی است، مقداری مایع ظرفشویی روی آن بریزید و اجازه دهید از 10 تا 15 دقیقه روی آن بماند.
سپس روی لکه آغشته به مایع ظرفشویی یا جوش شیرین را به آرامی مسواک بزنید. (مراقب باشید که به لباس آسیب نرسد.)
در صورتی که لکه چربی کهنه نیست، رنگ جوش شیرین تغییر می‌کند. از این رو جوش شیرین را از روی لکه پاک کنید و مقداری جوش شیرین تازه اضافه کنید و دوباره 10 تا 15 دقیقه صبر کنید و سپس آن را با مسواک پاک کنید.
پاک کردن مایع ظرفشویی و جوش شیرین به همراه مسواک را چندین مرحله ادامه دهید تا میزان لکه چربی روی لباس کم رنگ‌تر شود.

از بین‌ بردن لکه چربی کهنه

نکته مهم

هنگامی که لکه چربی لباس پاک شد، ابتدا برچسب یا تگ راهنمای روی لباس را بررسی کنید تا میزان دمای آب و نوع شستشو را بشناسید. سپس لباس را با روش مناسب بشویید.
توصیه می‌کنیم از آب سرد برای شستن لباس لکه‌دار استفاده نکنید.
بهتر است لباسی که لکه چربی دارد را با آب ولرم بشویید.
پیش از آنکه لباس را خشک کنید، آن را روبه‌روی نور قرار دهید تا از پاک شدن کامل لکه چربی مطمئن شوید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 اسفند 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *