افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

از بین بردن لکه روی لباس بافتنی یک اتفاق غیر منتظره نا خوشایند است که ممکن است در این فصل رخ بدهد. مخصوصا که میوه های این فصل مانند انار و لبو لکه های سرسخت دارند. با شادمگ همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بدانید.

لکه سخت روی لباس بافتنی

لکه‌ها دشمنان کوچکی هستند که از یک لحظه حواس‌پرتی ما استفاده می‌کنند تا به یک پیراهن، کت یا دامن بچسبند و ظاهر آن را خراب کنند، پاک کردن لکه لباس مثلا از بین بردن لکه روغن روی لباس عموما کار بسیار دشواری به نظر می‌رسد.

در واقع بهتر است بگوییم بعضی از لکه‌ها مثل آب یا نمک به راحتی از روی لباس پاک می‌شوند، اما لیست بلند بالایی از لکه‌ها وجود دارند که نمی‌توان با آب و صابون ساده آن‌ها را از بین برد. پس ما با چالشی به نام پاک کردن لکه روی لباس روبه‌رو هستیم. تازه به این مشکل لباس های بافتنی که شستشوی آنها ترفندهای مخصوص خود را دارند هم اضافه کنید.

انواع بافتنی - از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

البته همیشه روش‌های میان‌بری برای انجام کارها وجود دارد و پاک کردن انواع لکه لباس هم شامل این قانون می‌شود. به همین دلیل می‌خواهیم در این مطلب درباره‌ی این میان‌برها صحبت کنیم.

 از بین بردن لکه لباس بافتنی

لباس‌های بافتنی کمی حساس هستند. همان‌طور که برای خشک کردنشان باید دقت کنیم که لباس کش نیاید، باید برای پاک کردن انواع لکه مثلا از بین بردن لکه روغن روی لباس بافتنی هم با دقت و حساسیت عمل کنیم تا لباس آسیب نبیند.

اولین کاری که برای پاک کردن لکه باید انجام بدهیم تشخیص نوع لکه است. ماده‌ای که باعث ایجاد لکه شده است می‌تواند مشخص کند که از چه نوع تمیز کننده‌ای استفاده کنیم. سپس طبق دستورالعمل زیر پیش بروید:

برای پاک کردن لکه از روی لباس بافتنی هرگز لباس را چنگ نزنید یا روی هم نکشید.
ابتدا با پشت چاقو تا جایی که می‌توانید ماده‌ای که باعث ایجاد لکه شده است را از روی لباس جدا کنید. سپس با یک حوله‌ی تمیز یا دستمال کاغذی تمیز روی لکه فشار وارد کنید تا باقی‌مانده‌ی مواد لکه‌زا از لباس جدا شود. حتما زیر لکه هم یک حوله‌ی تمیز قرار دهید تا لکه به قسمت‌های دیگر لباس منتقل نشود.

از بین بردن پرز لباس بافتنی خیلی راحت تر از اون چیزی هست که فکرش رو می کنید.

شستن لباس بافتنی - از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

بهترین شوینده برای از بین بردن لکه لباس بافتنی

سرکه‌ی سفید و مایع شوینده‌ی مناسب پشم را با نسبت ۵۰-۵۰ با هم مخلوط کنید. یک ظرف را با آب خنک پر کنید و محلول تهیه شده را در آن حل کنید. سپس لباس را در آن خیس کنید.
همان‌طور که لباس در آب است، با یک پارچه‌ی تمیز از قسمت پشت لکه ضربه بزنید تا لکه از لباس بافتنی جدا شود. اگر از روی لکه ضربه بزنید به راحتی دیگر قسمت‌های لباس هم لکه می‌شود.
وقتی لکه کاملا پاک شد لباس را به روش معمول بشویید و در جریان هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

لکه روی لباس بافتنی - از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

از بین بردن لکه روی لباس های زمستانی

از بین بردن لکه روی بارانی

ز بین بردن لکه لباس بارانی، حنی از بین بردن لکه روغن روی لباس بارانی کار سختی نیست فقط باید طبق این دستورالعمل ساده به جنگ لکه‌ها بروید:

ابتدا برچسب بارانی را بخوانید تا مطمئن شود مواد شوینده و سفید کننده به آن آسیب نمی‌زند.
یک پارچه‌ی میکروفایبر را مرطوب کنید و با کمک آن، مقداری مایع لباسشویی یا ظرفشویی را روی لکه بمالید.
اجازه دهید لباس ۱۰ دقیقه در همان حالت باقی بماند.
با یک پارچه‌ی میکروفایبر تمیز و مرطوب روی لکه بکشید تا مایع تمیزکننده و لکه پاک شود.
بارانی را طبق روش معمول در ماشین لباسشویی بشویید و در جریان هوای تازه قرار دهید تا خشک شود.

 از بین بردن لکه روی کاپشن

جنس رویه‌ی کاپشن به شکلی است که نمی‌توان به راحتی برای پاک کردن لکه‌ها از روی آن از مایع سفیدکننده استفاده کرد. وینیل به راحتی با مواد شیمیایی آسیب می‌بیند و وقتی هم که آسیب دید، دیگر کاپشن قابل استفاده نیست. پس برای از بین بردن لکه روی کاپشن باید با دقت اقدام کنید. قبل از هر اقدامی هم طبق معمول، برچسب راهنمای لباس را بخوانید تا مطمئن شوید از چه لکه بری می‌توانید استفاده کنید.

ابتدا حدود ۲ میلی‌لیتر مایع تمیز کننده لباس رقیق شده با آب روی لکه بریزید و به آرامی روی آن ماساژ دهید.
اجازه دهید لباس ۱۰ دقیقه به همان حالت باقی بماند.پس از گذشت ۱۰ دقیقه کاپشن را طبق معمول بشویید و آبکشی کنید.

اصل شستشوی لباس بافتنی و پشمی با دست

شستن لباس بافتنی و پشمی کار ساده‌ای نیست و نیاز به صبر و حوصلۀ زیادی دارد. بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند در پاییز و زمستان لباس پشمی خود را نشویند تا گوله یا جمع نشود. با این حال شستشوی لباس پشمی و بافتنی اهمیت بسیاری دارد، چرا که ممکن است باکتری و میکروب‌ها در داخل بافت لباس‌های پشمی رشد کنند و تکثیر شوند.

وایتکس - از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

بنابراین شستن این مدل لباس‌ها را در برنامه شستشوی خود قرار دهید. اگر می‌خواهید هنگام شستشو لباس پشمی شما آسیب نبیند و سالم بماند، این مقاله را دنبال کنید تا یک لباس بافتنی یا پشمی سالم و تمیز در اختیار داشته باشید.

از ماشین لباسشویی استفاده نکنید

بر خلاف تصور بسیاری از مردم، توصیه می‌کنیم لباس، شال گردن و دستکش بافتنی یا پشمی را در ماشین لباسشویی قرار ندهید. چرا که چرخش ماشین لباسشویی و میزان دمای آب گرم به بافت لباس پشمی آسیب می‌رساند و ممکن است روی لباس شما را گوله کند.

ترفندهای ساده و فوری برای تميز كردن سر شعله گاز

اگر روی تَگ لباس پشمی نوشته شده است: شستن با ماشین لباسشویی مانعی ندارد، باز هم در انجام این کار شک کنید و سعی کنید این مدل لباس را با دست بشویید. با این حال بهترین کار این است که لباس پشمی خود را به یک خشکشویی قابل اعتماد بسپارید. کارکنان خشکشویی نحوه شستشوی لباس پشمی را بهتر می‌دانند، تخصص این کار را دارند و مانع آسیب به لباس پشمی می‌شوند.

لباس پشمی را در آب سرد قرار دهید

آب داغ به بافت لباس پشمی آسیب می‌رساند. بنابراین بهتر است از آب سرد به منظور شستشوی لباس پشمی یا بافتنی خود استفاده کنید. آب سرد کمترین میزان آسیب را به لباس‌تان وارد می‌کند.

خیس کردن لباس پشمی در آب سرد

اگر لباس پشمی‌تان بزرگ است، یک قاشق چای خوری ماده شوینده به ظرف آب سرد اضافه کنید. اگر می‌خواهید یک لباس کوچک، شال گردن یا دستکش بشویید، از نصف یک قاشق چای خوری ماده شوینده استفاده کنید.

پیش از شستشوی لباس، 10 تا 15 دقیقه فرصت دهید تا آب به بافت لباس پشمی یا بافتنی نفوذ کند و کاملا خیس شود.

به آرامی لباس بافت را بشویید

مواد شوینده حل شده در آب را روی لباس پشمی بریزید تا مواد شوینده جذب لباس شوند. سپس به آرامی لباس پشمی را بشویید.

اگر ناخن‌تان بلند است از دستکش پلاستیکی آشپزخانه استفاده کنید تا لباس‌تان نخ‌کش نشود و آسیب نبیند.

پس از شستشوی کامل لباس پشمی، آن را از آب کثیف بیرون آورید و با ملایمت فشار دهید تا آب چرک از آن خارج شود.

دوباره لباس پشمی یا بافتنی را با آب سرد بشویید

لباس، شال گردن یا دستکش بافتنی یا پشمی را زیر آب سرد قرار دهید تا هیچ‌گونه ماده شونده در بافت لباس باقی نماند. در آب کشی لباس پشمی دقت کنید، چرا که ممکن است مواد شوینده، لکه یا کثیفی لابه‌لای بافت لباس باقی بماند.

مرحله آب کشی را چندین بار تکرار کنید تا لباس بافتنی یا پشمی کاملا پاک شود. در این مرحله نیز به لباس چنگ نزنید و آن را محکم فشار ندهید تا گوله نشود.

شستن لباس بافت - از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

لباس پشمی را با یک حوله خشک کنید

در صورتی که لباس پشمی کاملا خیس است، هیچ‌گاه از بند آویزان نکنید. با این روش لباس‌تان دیرتر خشک می‌شود. بهترین روش خشک کردن لباس پشمی با استفاده از حوله است:

یک حوله بزرگ و تمیز را روی زمین پهن کنید.
لباس، شال یا دستکش پشمی خود را روی حوله پهن کنید.
پایین حوله را روی لباس پشمی قرار دهید و لباس را به آرامی رول کنید، به طوری که حوله روی لباس قرار گیرد.
حوله را فشار دهید تا آب اضافه لباس پشمی را بگیرید. این مرحله را چند بار تکرار کنید تا آب اضافه لباس گرفته شود.
سپس لباس بافتنی یا پشمی را از روی حوله بردارید تا در هوای آزاد قرار گیرد.

لباس بافتنی خیس را تا نکنید

در مرحله قبل، لباس پشمی را با کمک حوله خشک کردید. با این حال لباس پشمی کاملا خشک نشده و کمی نم دارد. هیچ‌گاه لباس پشمی مرطوب را تا نکنید.

لباس را همان‌گونه که هست روی یک سطح تمیز قرار دهید و با دست کاملا صاف کنید تا به شکل خودش خشک شود و جمع نگردد.

ممکن است خشک شدن لباس پشمی کمی طول بکشید. با این حال اگر می‌خواهید لباس‌تان سالم بماند و گوله نشود، بهتر است از اتو استفاده نکنید یا در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. همچنین استفاده از خشک‌کن ماشین لباسشویی آسیب جدی به لباس‌تان وارد می‌کند.

نکته

لباس پشمی یا بافتنی از پشم طبیعی حیوانات ساخته می‌شود و اگر می‌خواهید لباس‌تان سالم بماند، توصیه می‌کنیم از اشتباهات جبران ناپذیر مانند استفاده از ماشین لباسشویی و آب داغ پرهیز کنید. اگر در شستن این مدل لباس شک دارید، لباس‌تان را به یک خشکشویی قابل اعتماد بسپارید و خیال خودتان را راحت کنید!

از بین بردن 42 نوع لکه روی لباس

 لکه شکلات

برای از بین بردن لکه شکلات روی لباس : شکلات را از روی لباس برداشته و یک پارچه سفید را چند لایه تا کنید و زیر پارچه لباس پشت قسمت لکه قرار دهید.

الکل و سرکه را به صورت مساوی ترکیب کرده و با پنبه روی لکه قرار داده و با پنبه خشک کنید.

 

اگر با این روش لکه پاک نشد از آب اکسیژنه استفاده کنید.

 لکه آبمیوه

برای پاک کردن لکه آبمیوه از روی لباس : در صورتی که پارچه سفید بود لکه را با آب و صابون بشوئید، اگر پارچه‌های ابریشمی بود با آب و الکل سفید 90 درصد مساوی مخلوط کرده و لکه را پاک کنید می‌توانید مقداری نمک روی لکه ریخته و بعد از ده دقیقه در آب سرد خوابانده و با آب گرم و پودر لباسشویی لباس را بشوئید.

اگر پارچه پشمی بود با ترکیب چند قطره آمونیاک و آب اکسیژنه لکه را تمیز کنید.

برای پاک کردن لکه انار هم در شادمگ قبلا توضیح دادیم.

لکه قهوه و چای

جهت از بین بردن لکه قهوه و چای از روی لباس : سریع پارچه خیس را روی لباس بکشید اگر لکه تمیز نشد، پارچه را آغشته به پودر لباسشویی و آب کرده و لباس را آبکشی کنید.

لکه چای - از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

لکه زنگ زدگی

برای از بین بردن لکه زنگ زدگی روی لباس : لکه را به مدت 10 دقیقه در آب لیموی تازه خیسانده و مقداری نمک به آن اضافه کنید سپس لکه را با آب بشویید.

نکات خرید طلا و بایدهایی که نباید فراموش کنید !

لکه زردی اتو

برای رفع لکه زردی اتو از روی لباس : برای رفع زردی لباس در اثر گرمای اتو، یک عدد پیاز را نصف کرده و روی لکه قرار دهید

سپس لباس را 10 دقیقه در آب سرد خیسانده و با محلول آب اکسیژنه بشویید.

حتی برای پاک کردن لکه وایتکس هم ترفندهایی وجود دارد.

لکه شیر

برای از بین بردن لکه شیر روی لباس : محلول آمونیاک را با آب رقیق کرده و مقدار کمی نمک با آن اضافه کنید.

بعد از پاک کردن لکه با این محلول سریع لباس را آبکشی کنید.

لکه مرکب

لباس را در ترکیب سرکه سفید و الکل بخیسانید تا مرکب حل شود سپس با آب سرد لباس را بشوئید. برای پاک کردن لکه خودکار هم از شادمگ کمک بگیرید.

لکه قیر

جهت از بین بردن لکه قیر از لباس : لکه را در بنزین خوابانده و بعد با آب و مواد شوینده لباس را شسته و زیر آفتاب بیاندازید تا بویش برود.

لکه عرق بدن

برای از بین بردن لکه زرد عرق لباس : در صورتی که لباس سفید باشد آن را به مدت یک ساعت در محلول آب و نمک خیسانده تا لکه برطرف شود.

همچنین می‌توانید از محلول سرکه یا آب لیمو نیز کمک بگیرید.

برای رفع لکه عرق روی یقه از ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید استفاده کنید.

لکه چربی

برای پاك كردن لكه چربی از لباس : روی لکه مقداری نمک و الکل بمالید اگر پارچه شما ابریشمی است یک تکه دستمال کاغذی را روی آن قرار داده و روی لکه اتو داغ بکشید تا لکه محو شود.

لکه قدیمی - از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

لکه نوشابه

برای از بین بردن لکه نوشابه از روی لباس : مقداری نمک یا پودر بچه روی لک ریخته و اجازه دهید یک ساعت بماند، سپس پارچه را با مایع ظرف‌شویی و آب گرم شست و شو دهید.

لکه زردی سیگار

یک حبه قند را روی زردی لباس بکشید و این کار را چند بار تکرار کنید تا لکه محو شود.

لکه خون

برای پاك كردن لكه خون از لباس : ابتدا لکه را زیر آب سرد بگیرید لکه پاک می‌شود در غیر این صورت کمی نشاسته را با آب ترکیب کرده تا خمیر شود آن را روی لکه قرار دهید.

وقتی نشاسته روی لباس خشک شد، آن را از روی لباس بلند کرده و لکه را با آب سرد بشویید.

می‌توانید از نوشابه سیاه نیز استفاده کنید لکه را در آن خیسانده و سپس با آب و پودر رخشویی لباس را بشوئید.

لکه آدامس

برای رفع لک آدامس از رو لباس : یک تکه یخ را روی آدامس بکشید تا از روی لباس کنده شود.

اگر این کار مشکلتان را حل نکرد با کمک بنزین آدامس را جدا کنید.

 لکه رُژ لب

برای از بین بردن لکه رژ لب روی لباس : مقداری خمیر دندان را روی لکه مالیده و با آب گرم پارچه را بشویید.

می‌توانید لکه را در گیلیسیرین خیسانده و بعد مقداری الکل یا بنزین روی لک بمالید

سپس پارچه‌ای را که به پودر رخشویی آغشته کردید روی لک فشار داده و لباس را آبکشی کنید.

در مورد پاک کردن لکه رژ لب حتما سری به شادمگ بزنید. پاک کردن لکه کرم پودر هم یادتان دادیم.

لکه لاک روی لباس - از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

لکه آبرنگ

برای محو کردن لکه آبرنگ روی لباس : لکه را با آب سرد بشوئید و سپس با پودر رخشویی و آب ولرم لباس را آبکشی کنید.

اگر لکه هنوز روی لباس بود پنبه را به گیلیسیرن آغشته کرده روی لکه بمالید و بعد با آب ولرم و پودر رخشویی لباس را شست و شو دهید.

لکه رنگ پلاستیکی

لکه را از روی پارچه تراشیده و به مدت 10 دقیقه بگذارید در نفت خیس بخورد بعد با آب گرم و صابون لباس را شست و شو دهید.

پاک کردن لکه شمع

لکه را با نوک کارد برداشته و دو تکه دستمال توالت را روی لک بگذارید سپس اتوی گرم را بر روی پارچه قرار دهید.

با این کار چربی لک آب شده و جذب دستمال می‌شود.

لکه واکس

یک پارچه را خیس کرده و روی لک واکس بکشید سپس مقداری مایع ظرف‌شویی روی پارچه ریخته و لک را تمیز کنید.

دوباره پارچه خیس را روی لک کشیده و اگر لک پاک نشد، پارچه را به الکل آغشته کرده و روی لک بمالید.

 لکه جوهر

برای پاک کردن لکه جوهر : قسمت لک شده را 5 دقیقه در شیر خیسانده و بعد با آب لباس را شست و شو دهید.

یا می‌توانید یک تکه پنبه را در آب گوجه فرنگی خیسانده و روی لک بمالید بعد آبکشی کنید.

لکه گل و لای

برای پاک کردن لکه گل روی لباس : یک سیب زمینی را نصف کرده و روی لکه بکشید، سپس لباس را در آب سرد خیسانده و با پودر لباسشویی لباس را بشویید.

اگر لکه پاک نشد، دستمال تمیزی را به الکل آغشته کرده و روی لکه بکشید.

لکه بستنی

برای رفع لک بستنی از روی لباس : لباس لک شده را در محلول آب و مایع لباسشویی خیس کرده و سپس بیرون آورده و با پنبه آغشته شده به بنزین روی لکه بستنی بکشید و بعد لباس را آبکشی کنید.

لکه بستنی - از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

 لکه تمشک

این لکه را در محلول پودر لباسشویی خیسانده و آبکشی کنید اگر لک برطرف نشد مقداری ماست روی لک ریخته و سپس با آب گرم لباس را بشویید.

لکه رنگ روغن

پاک کردن لکه روغن روی لباس را قبلا در شادمگ آموزش دیدید. اگر سریع اقدام کنید لک تمیز می‌شود اما در مورد لک‌های قدیمی امکان لکه بری وجود ندارد.

ابتدا اضافه رنگ را بتراشید و بعد پنبه‌ای را به تربانتین آغشته کرده و روی لکه بکشید سپس با پنبه خشک آن را تمیز کنید.

از بین بردن لکه آب روی چوب با چند ترفند ساده ؛ دیگه خبری از رد لکه لیوان داغ روی میز نیست

این عمل را تکرار کنید و لباس را با آب ولرم شست و شو دهید.

لکه روی لباس چرم

برای رفع لکه روی چرم یا لباس چرمی : ابتدا پنبه را به روغن زیتون آغشته کرده و روی لکه بمالید و سپس با یک پنبه تمیز لکه برداری کنید.

 لکه سس گوجه

پاك كردن لكه سس از لباس : سس را با نوک کارد از روی لباس برداشته و پارچه‌ای را به الکل آغشته کنید، سپس روی لک فشار داده در آخر با آب سرد لباس را آبکشی کنید.

لکه روغن ماشین

لکه روغن روی لباس با چی پاک میشه ؟ برای پاك كردن لكه روغن از لباس ، برای لباس‌های کتان و یا ابریشمی مقداری روغن مایع ریخته و اجازه دهید یک روز بماند.

سپس با بنزین روی لک را تمیز کنید.

اگر لباس شما چرمی است مقداری وازلین روی لکه مالیده و بعد از یک ساعت و نیم با استفاده از تتراکلرورد و کربن لکه را پاک کنید.

می‌توانید با یک پارچه پشمی چرم را جلا دهید.

لکه تخم مرغ

برای پاک کردن لک تخم مرغ از روی لباس : روی لک آب سرد گرفته و با استفاده از آب ولرم و صابون محل لکه را بشویید. با الکل و آمونیاک رقیق لکه را پاک کنید.

لکه چمن

برای رفع سبزی چمن روی لباس : ابتدا پارچه را با آب سرد و پودر رخشویی بشویید اگر پاک نشد با کمک آمونیاک و سرکه سفید رقیق رنگ سبز پارچه را برطرف کنید.

لکه چسب

لکه چسب روی لباس با چه پاک میشود ؟ برای از بین بردن پارچه را به سرکه آغشته کرده و روی چسب قرار دهید تا نرم شود بعد آن را از روی لباس جدا کنید.

لکه میوه‌های آبدار و رنگی

برای پاک کردن لک میوه‌هایی مانند آلبالو و یا شلیل و هندوانه : می‌توانید لباس را با آمونیاک و آب شست و شو دهید یا مقداری نمک روی لکه ریخته و با پودر لباسشویی لباس را بشویید.

لکه ادویه - از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

لکه روغن

براي پاك كردن لكه روغن از لباس : لباس‌های روغنی شده را در نوشابه کوکاکولا خیسانده و بعد لباس را با پودر رخشویی و آب ولرم بشویید.

 از بین بردن لکه شربت آهن روی لباس بافتنی

برای رفع لکه شربت آهن از روی لباس کودک : می‌توانید از آب‌لیمو استفاده کنید.

لکه عطر

برای از بین بردن لکه عطر روی لباس : اگر شیشه عطر روی لباستان ریخت کافی ست برای پاک کردن لکه آن از الکل استفاده کنید.

مقداری الکل سفید را روی پارچه بانداژ زخم ریخته و روی لک بکشید تا لک برطرف شود.

 لکه لاک

برای از بین بردن لکه لاک روی لباس : قسمت لک شده لباس را روی پارچه نخی قرار داده و بعد با پنبه آغشته به استون آن را پاک کنید.

سپس لباس را با آب گرم شست و شو دهید.

لکه ماست

برای پاک کردن لکه ماست از روی لباس : اگر لکه تازه باشد می‌توانید با خیساندن 30 دقیقه در محلول پودر لباسشویی لکه را پاک کنید

اگر کهنه باشد به مدت چند ساعت لباس را در محلول بخیسانید سپس آبکشی کنید.

 از بین بردن لکه روی لباس بافتنی ؛ ترشی

برای از بین بردن لکه ترشی روی لباس : مقداری آمونیاک را همراه با آب رقیق کرده و قسمت لک شده لباس را درون محلول بخیسانید.

سپس لباس را با مواد شوینده و آب سرد شست و شو دهید.

برای پاک کردن لکه گوشت روی لباس

ابتدا محل مورد نظر را با آب سرد بشویید بعد صابون را روی لک کشیده و با آب گرم لباس را آبکشی کنید.

اگر لک پاک نشد برای لباس‌های سفید می‌توانید از تتراکلروکربن استفاده کنید.

لکه سوختگی

برای از بین بردن لکه سوختگی لباس : اگر پارچه شما پشمی باشد از یک کاغذ سمباده نرم یرای لکه گیری استفاده کنید.

در صورتی که پارچه کتان یا نخی بود اول پارچه را در آب خیسانده و در معرض نور خورشید قرار دهید و چند بار این کار را تکرار کنید اگر لک پاک نشد آن را با آب اکسیژنه بشویید.

لکه آدامس - از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

 از بین بردن لکه کپک روی لباس و بافتنی

برای از بین بردن لک کپک لباس : در صورتی که لباس‌ها خشک نشده باشد آنها را تا کنید و در قفسه لباس قرار دهید آنها کپک می‌زنند.

برای پاک کردن لکه کپک، لباس را یک ساعت و نیم در محلول گرم پربرات دو سود قرار داده و سپس در آب ژاول بگذارید و بعد با آب زیاد آبکشی کنید.

لکه مداد

برای رفع لکه مداد از روی لباس : اگر پارچه شما سفید بود از پاک کن برای پاک کردن لکه استفاده کرده و بعد با صابون پارچه را شست و شو دهید .

همچنین میتوانید مقداری کلروفرم یا الکل روی لکه ریخته و با پارچه تمیز آن را پاک کنید.

البته روش پاک کردن لکه مداد شمعی هم یادتان دادیم.

لکه روغنی روی پارچه ساتن

برای پاک کردن لکه روغن از روی پارچه ساتن : از پودر تالک استفاده می‌شود، مقداری از پودر را روی لک پاشیده و چند دقیقه بگذارید بماند، سپس با فرچه روی لک را سابیده و آبکشی کنید.

سخن آخر

پاک کردن لکه لباس ، از پاک کردن لکه روغن روی لباس گرفته تا از بین بردن لکه روی لباس رنگی و از بین بردن لکه روی لباس سفید، کاری است که نیاز به مهارت دارد. در این مطلب روش‌ های کلیدی برای پاک کردن انواع لکه از لباس بافتنی را آموزش دادیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

11 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *