افتتاح حساب ترکیه
از بین بردن لکه لبو

از بین بردن لکه لبو کار مهمی است که باید سریعا برای آن اقدام کنید چون این لکه مقاوم بعد از مدتی به راحتی پاک نخواهد شد. اقدام سریع در مورد خیلی از لکه‌ ها مثل پاک کردن لکه انار از اهمیت برخوردار است. هرچه سریع‌ تر برای پاک کردن لکه اقدام کنید در زدودن آن موفق‌ تر خواهید بود. با شادمگ همراه شوید تا اصول اینکار را یاد بگیرید.

لکه لبو

لبو یا همان چغندر پخته‌شده یکی از خوش‌رنگ‌ترین خوراکی‌های فصل سرد محسوب می‌شود.

آب لبو - از بین بردن لکه لبو

همه‌ی اجزای لبو مفید است؛ از ریشه، ساقه و برگ گرفته تا پوست و گوشتش! مفیدترین و بهترین بخش آن، برگش، بعد ساقه‌‌هایش و بعد از آن ریشه است که پخته آن همان لبوی خودمان است. سم‌زدایی، خاصیت ضدسرطانی، کاهش فشار و چربی خون از جمله فواید بی‌شمار این سبزی رنگی است.

لبو به‌خاطر توانایی آن برای رنگ‌آمیزی همه چیز از صفحات ضد آب تا پوست انسان شناخته می‌شود. استفاده از لبو در آشپزی و به عنوان یک میان‌وعده‌ی غذایی به دلیل رنگ‌دهندگی بالای آن گاهی دردسرساز می‌شود.البته این دردسرها باعث نمی‌شود خود را از خواص بی‌نظیر آن محروم کنیم. دانستن روش‌های از بین بردن رنگ لبو از دست و لباس کمک می‌کند تا با خیال آسوده از طعم و خواص آن لذت ببریم.

در این مطلب با روش‌های لکه‌زدایی این خوراکی خوش‌رنگ آشنا می‌شویم.

چند نکته مهم برای از بین بردن لکه لبو

به طور کلی برای پاک کردن لکه ها لازم است به دو نکته توجه شود که این دو نکته شامل موارد زیر می باشد:

نکته ی اول سرعت در پاک کردن است که لکه هر چه زودتر تمیز شود زودتر پاک شده و کاملا تمیز می شود و بلعکس هر چه دیرتر به پاک کردن لکه ها، اقدام شود لکه ماندگار تر خواهد شد و جز سرسخت ها قرار می گیرد.

 نکته ی دوم هم در خصوص شناسایی نوع لکه است که لازم است لکه به خوبی تشخیص داده شود تا روش مناسب جهت پاک شدنش استفاده شود چرا که هر نوع لکه روش مخصوص به خود را جهت پاک کردن احتیاج دارد.

تمیز کردن هود شیشه ای با ساده ترین روش و در کوتاهترین زمان ؛ اثری از چربی دیده نمیشه

از بین بردن لکه لباس - از بین بردن لکه لبو

از بین بردن لکه‌ی لبو از دست

روش اول

دست خود را یک‌بار با مایع دستشویی بشورید. بعد یک سیب‌زمینی را نصف کنید و روی دست خود بکشید و بعد دست‌تان را با آب بشورید تا این رنگ به راحتی از پوست شما پاک شود.

روش دوم

راه دیگری که برای پاک کردن رنگ چغندر وجود دارد، استفاده از لیمو است. یک لیمو تازه را برش بزنید و روی دست خود بکشید و سپس با مایع دستشویی بشویید تا رنگ چغندر پاک شود.

پاک کردن لکه‌ی لبو از لباس سفید

لباس لکه‌دار خودتان را روی یک‌کاسه‌ی آب در حال جوش بگذارید تا بخار آن لکه‌ی حاصل را کم‌رنگ کند. سپس مقداری پودر لباسشویی آنزیم‌دار روی لکه ریخته و پخش کنید. لباس را به مدت دو دقیقه رها کنید و سپس مطابق همیشه شست‌وشو و آبکشی نمایید.

پاک کردن لکه رژ لب بسيار سخت است اما ترفندهایی دادر که در شادمگ آمده.

لکه‌ی لبو روی پارچه

با کمک یک مسواک روی لکه‌ی تازه آب لیمو یا سرکه بزنید و اجازه دهید ۵ دقیقه باقی بماند. سپس پارچه یا لباس را با آب بشویید.
اگر لکه باقی مانده بود ۱ قاشق غذاخوری مایع لباسشویی را با ۳ فنجان آب گرم مخلوط کنید و قسمت لکه شده‌ی لباس یا پارچه را در آن خیس کرده و بشویید.

لبو روی پارچه - از بین بردن لکه لبو
اگر لکه قدیمی است یا با روش‌های بالا پاک نشد، مایع لباسشویی آنزیم‌دار را روی آن بزنید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه باقی بماند. سپس با آب فراوان بشویید.
اگر لکه قوی است می‌توانید از محلول آب و آب اکسیژنه استفاده کنید. فراموش نکنید که این کار ممکن است به پارچه آسیب بزند. همچنین از این محلول فقط روی پارچه‌های با الیافت طبیعی می‌توانید استفاده کنید. پس اگر لکه‌ای قوی و قدیمی روی لباستان وجود دارد، برای پاک کردن آن به خشکشویی مراجعه کنید.

با اصول پاک کردن لکه جوهر آشنا شوید.

از بین بردن لکه لبو از روی خوشخواب

تکه‌های لبو را با کمک خلال دندان یا یک پارچه‌ی خشک بردارید.
۱ قاشق چای‌خوری مایع ظرفشویی را با ۱ فنجان آب مخلوط کنید.
با کمک یک مسواک یا یک حوله، محلول شوینده را روی لکه بمالید. این کار را از لبه‌های خارجی لکه به سمت وسط انجام دهید.
مراقب باشید این کار را با فشار انجام ندهید. باید خیلی آرام لکه را از اطراف به سمت مرکز هدایت کنید.
این کار را آنقدر تکرار کنید تا لکه پاک شود.
اگر لکه قوی است می‌توانید از محلول آب و آب اکسیژنه استفاده کنید. فراموش نکنید که این کار ممکن است به فرش یا خوشخواب آسیب بزند. پس اگر لکه‌ای قوی و قدیمی روی فرش یا خوشخواب وجود دارد، برای پاک کردن آن به قالیشویی مراجعه کنید.

ایده های ناب برای هدیه روز مادر که هیچ به فکرتون هم خطور نمی کرد !

لکه‌ی لبو روی مبل

تکه‌های لبو را با کمک خلال دندان یا یک پارچه‌ی خشک بردارید.

لکه مبل - از بین بردن لکه لبو
روی محل لکه شده یک حوله‌ی کاغذی یا یک تکه نان قرار دهید تا رطوبت را جذب کند. مراقب باشید آن را روی لکه تکان ندهید تا پخش نشود.
۱ قاشق غذاخوری آمونیاک و نصف فنجان آب خنک را مخلوط کنید.
یک پارچه‌ی سفید و تمیز را به محلول آغشته کرده و لکه را با کمک آن،‌ از لبه‌ی بیرونی به سمت مرکز، پاک کنید.
پس از پاک شدن لکه اجازه دهید ۵ دقیقه با همان مواد باقی بماند.
سپس با کمک یک حوله‌ی مرطوب آثار محلول شوینده را پاک کنید. اگر امکان شست‌وشو با آب را دارید می‌توانید محل را با آب فراوان بشویید.

نکته

اگر پس از شست‌وشو هنوز اثر لکه باقی مانده بود مراحل را از اول تکرار کنید.
اگر لکه قوی است می‌توانید از محلول آب و آب اکسیژنه استفاده کنید. فراموش نکنید که این کار ممکن است به پارچه‌ی روکش مبل آسیب بزند. پس اگر لکه‌ای قوی و قدیمی روی مبل وجود دارد، برای پاک کردن آن به متخصص‌های شست‌وشوی مبل مراجعه کنید.

از بین بردن لکه لبو از روی فرش

مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام از بین بردن لکه لبو باید به خاطر بسپارید این است که به محض اینکه متوجه این لکه قرمز و بنفش لبو روی فرش خود شدید؛ برای پاک کردن آن فکری کنید. در واقع واکنش سریع به این مشکل مهم‌ترین نکته و شاید همه راه حل قابل اجرا باشد. پس رها کردن لکه لبو می‌تواند به‌راحتی آن را به رنگ دائمی فرش شما تبدیل کند.

بهترین لکه بر فرش را در شادمگ به شما معرفی کردیم.

لکه لبو روی فرش - از بین بردن لکه لبو

به هر حال برای شروع کار، مراحل زیر را دنبال کنید. بنابر سخت بودن لکه و میزان آن، ممکن است در هر محله‌ای لکه پاک شود. در این صورت می‌توانید سایر مراحل و روش‌ها را ادامه ندهید.

لکه را خیس کنید و پاک کنید

این ساده‌ترین کار برای شروع پاک کردن لکه است. حوله آشپزخانه را در آب سرد خیس کنید؛ و روی محل ایجاد لکه بزنید؛ تا حجم زیادی از رنگ ریخته شده را جذب کنید. سپس لکه را زیر آب سرد بشویید. این کار را باید تا جایی انجام دهید که آب شفاف شود. برای این کار می‌توانید از یک لگن کوچک در زیر فرش استفاده کرده تا مطمئن شوید فقط همان نقطه را شستشو می‌دهید.

پرده زبرا رو با این چند تکنیک ساده بشورید | اصلا سخت و حوصله سر بر نیست

روش های پاک کردن لکه کرم پودر را یاد بگیرید.

از آب داغ بگذرانید و با مواد شوینده شستشو دهید

اگر با وجود مرحله قبلی، هنوز مقداری رنگ سرخ و بنفش لبو روی فرش شما باقی مانده است؛ آن مرحله را چند بار تکرار کنید و در صورت لزوم، به سراغ آب داغ و یک مایع شوینده با کیفیت بروید. برخی از شوینده‌های مایع کارآمد به‌طور خاص طراحی شده‌اند؛ تا به عنوان یک روش جذب و نفوذ سریع عمل کنند. به عنوان مثال انواع شامپو فرش و مایع لباسشویی مناسب ماشین لباسشویی معمولا این ویژگی را دارند.

در این روش باید قبل از خیس کردن فرش به کمک مخلوطی از آب داغ و مواد شوینده به مدت چند ساعت، لکه مدنظر را تنها با مواد شوینده مایع آغشته کرده و بگذارید دقایقی در این حالت بماند. سپس با آب گرم شستشو داده و اگر لکه تمیز نشد، آن را برای چند ساعت در مایع شوینده رقیق شده در آب گرم قرار دهید.

لکه خون و لبو روی لباس - از بین بردن لکه لبو

با دمای پایین بخارشوی بشویید

استفاده از بخارشوی یک راه عالی برای لکه‌های سرسخت‌تر لبو روی فرش است. برای این کار کافی است به دستگاه خود اعتماد کنید. البته این روش را به عنوان اولین روش به‌کار نبرید؛ چراکه گرمای بخارشوی می‌تواند به خودی خود عاملی برای تثبیت رنگ لبو روی فرش باشد. بنابراین اگر روش‌های بالا مشکل را حل نکرد؛ می‌توانید کار را به دستگاه بخارشوی خود بسپرید. همچنین برای این کار و به‌خصوص در فرش‌های ماشینی، بهتر است از دمای بالای دستگاه استفاده نکنید؛ تا از حفظ سلامت فرش خود مطمئن شوید.

اگر لکه لبو قدیمی بود چه کنیم؟

لکه ی لبو اگر قدیمی شود توسط روش های ساده و خانگی نمی تواند به خوبی و کاملی پاک شود چرا که ماندگاری لکه باعث شده است که جز لکه های سرسخت قرار بگیرد و پاک شدن دشوار شود.

سخن آخر

در این مطلب شما با روش های مختلف برای پاک کردن لکه لبو از روی لباس و فرش و مبل آشنا شدید. مهم است که برای پاک کردن این لکه سخت سریع دست به کار شوید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 مهر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *