افتتاح حساب ترکیه
علت تلخ شدن کوکو سبزی

علت تلخ شدن کوکو سبزی چیست؟ کوکو سبزی یکی از ساده ترین و پرطرفدارترین غذاها می باشد ولی با این حال باز هم افراد در تهیه آن دچار مشکل می شوند. شادمگ علت تلخ شدن کوکو سبزی و روش حل آن را یادتان می دهد.

چه چیز هایی باعث تلخ شدن کوکو سبزی می شود

در صورت استفاده از جعفری

بهتر است از سبزی جعفری در تهیه کوکو سبزی استفاده نکنید. زیاد ریختن مقدار جعفری در کوکو باعث تلخی کوکو می شود. با نریختن یا کم ریختن مقدار جعفری در غذا می توانید تلخی غذا را بگیرید.

کوکو سبزی - علت تلخ شدن کوکو سبزی

در صورت زیاد ریختن سبزی ریحان

در صورتی که مقدار سبزی ریحان در کوکو شما زیاد باشد، باعث می شود تا غذایتان تلخ شود.

در صورتی که سبزی را زیاد سرخ کنید

دقت کنید اگر سبزی ها را در ابتدا خیلی سرخ کنید، باعث می شود تا کوکو سبزی تان تلخ شود. دقت کنید در حدی باید سبزی را سرخ کنید که مقداری رنگ آن عوض شود.

چگونه برطرف کردن تلخی کوکو سبزی

اضافه کردن تخم مرغ

در صورتی که مواد کوکو سبزی تان تلخ شده بود می توانید به غذا تخم مرغ اضافه کنید تا تلخی غذا برطرف شود.

اضافه کردن مقداری آرد

در صورتی که کوکویتان تلخ شده بود می توانید مقداری آرد به مواد اضافه کنید تا تلخی غذا برطرف شود.

اضافه کردن زرشک و نمک بیشتر

در صورتی که مواد کوکو تلخ شده بود می توانید به آن زرشک و نمک بیشتری اضافه کنید. اضافه کردن زرشک به دلیل طعم ترشی که دارد به همراه نمک می تواند تلخی کوکو را برطرف کند.

فوت و فن خشک کردن شوید با مایکرویو ، فر ، پنکه و بخاری | چکار کنیم شوید خشک سبز و خوش رنگی داشته باشیم

وا رفتن کوکو سبزی - علت تلخ شدن کوکو سبزی

چرا کوکو سبزی وا میره ؟

برخی از افراد هنگام تهیه کوکو سبزی با مشکلاتی چون وا رفتن این کوکو روبرو می شوند. دلیل وا رفتن کوکو این است که شما از تخم مرغ و آرد کافی استفاده نمی کنید و سبزی شما آب می اندازد.

برای وا نرفتن کوکو سبزی:

 • از تخم مرغ و آرد بیشتری استفاده کنید.
 • از مقدار خیلی کم جوش شیرین استفاده کنید.
 • هنگامی که روغن داغ شد کوکو را سرخ کنید و از تابه نچسب استفاده نمایید.
 • تخم مرغ ها را جداگانه هم بزنید و بعد سبزی را اضافه کنید.
 • از مقدار خیلی کم جوش شیرین استفاده کنید.

چرا کوکو سبزی آب میندازه ؟

اگر برای تهیه کوکو سبزی از سبزی یخ زده استفاده می کنید، ممکن است به دلیل خارج شدن از حالت انجماد، کوکوی شما آب بیاندازد و همین آب اضافه باعث وا رفتن کوکو سبزی شود.

زمان تهیه کوکو سبزی بهتر است از سبزی تازه استفاده کنید و اگر از سبزی منجمد استفاده می کنید، اجازه دهید یخ سبزی کامل آب شود، سپس آب سبزی را کاملا با دست بگیرید و یا در آبکش قرار داده تا آب سبزی خارج گردد.

شما می توانید برای جلوگیری از آب انداختن سبزی، سبزی را پس از اینکه یخ سبزی باز شد، آن را روی حرارت کم قرار دهید تا آبش کاملا تبخیر شود و وقتی آب سبزی کاملا کشیده شد، حرارت را خاموش کنید و بگذارید سبزی خنک شود. سپس در ظرف جدا تخم مرغ و ادویه را مخلوط کرده و به سبزی اضافه نمایید.

چرا کوکو سبزی کف میکنه ؟

اگر برای تهیه کوکو سبزی با کف کردن روغن مواجه می شوید، برای رفع این مشکل:

 • یک قاشق چوبی در ماهیتابه قرار دهید.
 • هنگام سرخ کردن از بستن درب ظرف خودداری کنید.
 • روغنی را که یکبار برای سرخ کردن از آن استفاده کرده اید، دوباره مورد استفاده قرار ندهید.
 • روغنی را انتخاب کنید که نقطه دود بالایی دارد.

پف نکردن کوکو سبزی - علت تلخ شدن کوکو سبزی

چرا کوکو سبزی پف نمیکنه ؟

علت پف نکردن کوکو سبزی این است که حجم سبزی نسبت به تخم مرغ کم می باشد.

گوجه شکسته های قرمز این فصل رو دور ننداز ؛ تهیه پوره گوجه فرنگی سالم ترین جایگزین رب

برای پف دار شدن کوکو سبزی:

 • از تعداد تخم مرغ های زیاد استفاده کنید.
 • از کمی بکینگ پودر استفاده کنید.
 • سبزی ها را بعد از شستن خشک کنید.
 • برای درست کردن کوکو سبزی به صورت قالبی از قالب کوچک‌تر استفاده کنید تا حجم کوکوی شما بیشتر شود.

چرا کوکو سبزی میچسبه ؟

اگر کوکو سبزی شما می چسبد ممکن است از آرد و تخم مرغ کمی استفاده می کنید و یا زمانی که روغن خوب داغ نشده سبزی را در تابه سرخ می کنید. اگر می خواهید کوکوی شما به تابه نچسبد، از تابه نچسب استفاده نمایید و بعد از داغ شدن روغن کوکو را در روغن بریزید و سرخ کنید و وقتی یک طرف کوکو سفت شد، کوکو را برگردانید تا طرف دیگر آن سرخ گردد.

علت تیره شدن کوکو سبزی

اگر سبزی کوکو را بیش از اندازه تفت داده و سرخ کنید، بیشتر خاصیتش را از دست می دهد و در نهایت شما یک کوکو سبزی تیره رنگ خواهید داشت.

علت چسبیدن کوکو سبزی - علت تلخ شدن کوکو سبزی

راز کوکو سبزی خوشمزه

اگر می خواهید یک کوکو سبزی بسیار خوشمزه بپزید، از سبزی فریز یا خشک شده استفاده نکنید. به سبزی فروشی محل زندگی تان بروید و سبزی تازه تهیه نمایید. استفاده از سیر تازه یکی دیگر از رازهای خوشمزه تر شدن کوکو سبزی ست.

کالری کوکو سبزی

در هر ۱۰۰ گرم کوکو سبزی، ۱۵ گرم چربی، ۱۰ گرم پروتئین،  ۲۱۸ میلی گرم کلسترول، ۸۸۸ میلی گرم سدیم، ۷ گرم کربوهیدرات و ۱۷۴ کالری وجود دارد.

ادویه کوکو سبزی

فلفل، زردچوبه و نمک از مهم ترین ادویه ها برای پخت کوکو سبزی هستند اما شما می توانید از هر ادویه دیگری برای این غذا استفاده کنید. ترکیب زردچوبه، پودر گل سرخ، پودر دارچین، پودر کاری و پودر فلفل سیاه ترکیب بسیار مناسبی از ادویه ها برای پخت کوکو سبزی ست.

نکات کوکو سبزی در فر

کوکو سبزی را در بیشتر موارد درون تابه سرخ می کنند اما شما می توانید این کوکو را درون فر هم آماده کنید. برای این منظور فر را از ۱۵ دقیقه قبل بر روی حرارت ۱۸۰ درجه تنظیم کنید. قالب را با استفاده از روغن چرب کنید سپس مایه کوکو را درون آن ریخته و صاف کنید. قالب را به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه در طبقه میانی فر قرار دهید تا کوکو مغزپخت شود.

طرز تهیه املت قهوه خانه ای ربی خوشمزه و با طعمی بی نظیر

سبزی مخصوص کوکو سبزی

کوکو سبزی به شیوه های مختلف و با سبزی های متفاوتی پخته می شود. بعضی این کوکو را با تره و پیازچه می پزند و بعضی از ترکیب سبزی های بیشتری استفاده می کنند. تره، ریحان، پیازچه، گشنیز، جعفری، شوید و ترخون از ترکیبات مهم سبزی کوکویی هستند.

کوکو سبزی مجلسی - علت تلخ شدن کوکو سبزی

با کوکو سبزی چی بخوریم

کوکو سبزی را به همراه گوجه فرنگی، خیارشور، پیاز حلقه شده، ماست، ماست و خیار، سبزی خوردن، ترشی کلم قرمز، ترشی مخلوط، ترشی بادمجان، سالاد فصل، سالاد شیرازی، سیرترشی، گوجه گیلاسی، خیار برش خورده، زیتون، زیتون پرورده، گردو، زرشک و … سرو می کنند. سبزی پلو یکی از بهترین پلوهایی ست که می توانید در کنار کوکو سبزی سرو نمایید..

روش از بین بردن بوی زهم کوکو سبزی

برای رفع بوی بد تخم مرغ درون کوکو با سایت الانت همراه باشید. برای این منظور تخم مرغ ها را جداگانه درون کاسه ای بشکنید و با استفاده از چنگال هم بزنید سپس به سبزی کوکو بیافزایید. با این روش بوی بد تخم مرغ برطرف می شود.

ماست در کوکو سبزی

در برخی مناطق از کشور، روشی برای تهیه کوکو سبزی وجود دارد که در آن از ترکیب ماست چکیده و مقداری آرد استفاده می‌شود و سپس مایه کوکو سرخ می‌شود. این روش باعث می‌شود که کوکو بسیار ترد و خوشمزه شود. برای تهیه کوکو سبزی با این روش، برای مقدار ۵۰۰ گرم سبزی کوکویی و ۳ عدد تخم مرغ، حدود ۲۰۰ گرم ماست چکیده و کمی آرد سفید (به منظور جلوگیری از شل شدن مایه کوکو) نیاز دارید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

8 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *