افتتاح حساب ترکیه
کوتاه کردن ناخن سگ

کوتاه کردن ناخن سگ در منزل کار سختی به نظر می رسد اما شما با رعایت برخی اصول این کار را به راحتی می توانید انجام دهید. دانستن این نکات برای شما که حیوان خانگی دارید ضروری است. پس با شادمگ همراه شوید.

کوتاه کردن ناخن سگ

کوتاه کردن ناخن بخش مهمی از نظافت سگ است، و از نشانه‌های سلامت و بهداشت پت شماست. البته آرایشگران حرفه‌ای این کار را برای پدرومادرهای بی‌حوصله انجام می‌دهند، اما کوتاه کردن ناخن سگ در منزل هم کار چندان دشواری نیست! کافی است ابزارش را تهیه کرده، و کمی دقت و حوصله به خرج بدهید. ضمن مطالعه قوانین نگهداری از حیوان در آپارتمان  راهنمای قدم‌به‌قدم مرتب کردن ناخن سگ را برایتان آماده کرده‌ایم.

کوتاه کردن ناخن سگ

آیا کوتاه کردن ناخن سگ در منزل سخت است؟

کوتاه کردن ناخن، برای بسیاری از سگ‌ها تجربه پراسترسی است. توصیه می‌شود از زمانی که پت‌تان توله کم‌سن‌وسالی است، مدام به پاهایش دست بزنید، و ناخن‌هایش را کوتاه کنید، تا به این روند عادت کند.

بعضی سگ‌ها موقع کوتاه کردن ناخن، روی پاهای پدرومادرشان یا روی میز به‌آرامی می‌نشینند، اما بعضی دیگر را باید مهار کرد. پس انتظار نداشته باشید همه سگ‌ها شبیه به‌هم رفتار کنند.

البته کارهایی هستند که می‌توانید برای آرام کردن پت انجام بدهید. برای نمونه، مت دیواری سیلیکونی تهیه کنید، روی آن کمی کره بادام‌زمینی بمالید، و همین‌طور که پت‌تان مشغول خوردن کره‌هاست، ناخن‌هایش را کوتاه کنید.

این مت دیواری سیلیکونی را که در تصویر بالا می‌بینید، می‌توانید از داروخانه‌های دام‌پزشکی یا فروشگاه‌های حیوانات خانگی تهیه کنید.

جمع کردن موی حیوان خانگی از روی سطوح مختلف را از شادمگ آموزش ببینید.

زمان مناسب گرفتن ناخن سگ چه موقع است؟

اگر هر زمان صدای کشیدن ناخن آنها را بر روی یک سطح سخت شنیدید، زمان آن رسیده است که ناخن­ های او مرتب و کوتاه شود.
به طور متوسط، در بیشتر سگ ها باید هر ماه یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید.
و همچنین علاوه بر کوتاه کردن ماهانه هر هفته باید ناخن های سگ خود را سوهان بکشید و مرتب کنید.

کوتاه کردن ناخن سگ
مگر اینکه سگ شما روی سطوح سختی در رفت و آمد باشد
(مثل زمین خاکی و سنگی) که باعث کوتاه ماندن ناخن های پای او شود.

چگونه برای کوتاه کردن ناخن سگ در منزل او را آرام کنم؟

با نکته‌هایی که  آموزش می‌دهیم، در عرض یک هفته، می‌توانید یکی از آن سگ‌هایی داشته باشید که برای کوتاه کردن ناخنشان هیچ مشکلی ندارند!

اما اگر عادت دادن پت شما کمی بیشتر طول کشید هم ناامید نشوید. صبور باشید، نگرش مثبتی داشته باشید، و مدام از رفتار او تعریف و تمجید کنید.

در کنار همه این‌ها، توصیه مهم اینکه برای کوتاه کردن ناخن سگ در منزل حتما از قیچی‌ها یا ناخن‌گیرهای ایمن و ویژه سگ‌ها استفاده کنید.

اگر از همان روزهای اول، مدام پنجه‌های سگتان را به‌آرامی لمس کرده، آن‌ها را در دست نگه داشته، و حرکت‌هایی شبیه ناخن گرفتن انجام بدهید، او عادت خواهد کرد و دیگر برای دست زدن به پاهایش حساسیتی نشان نمی‌دهد.

 برنامه یک‌هفته‌ای برای کسانی که قصد کوتاه کردن ناخن سگ در منزل را دارند

روز اول: به پت‌تان اجازه بدهید قیچی یا ناخن‌گیر را بو کند. در همان حال، او را تحسین کنید.
روز دوم: قیچی یا ناخن‌گیر را به‌آرامی روی پنجه‌هایش بکشید. در همان حال، از او تعریف و تمجید کنید.
روز سوم: ناخن‌گیر را به پنجه‌های پت‌تان بکشید. با گیره ناخن‌گیر بازی کنید تا سگتان صدایش را بشنود. فعلا ناخن‌هایش را کوتاه نکنید، صرفا بگذارید عادت کند. بازهم او را تحسین کنید.
روز چهارم: باز هم وسیله کوتاه کردن ناخن سگ در منزل را به پنجه‌هایش بکشید. همین‌طور که این کار را انجام می‌دهید، او را تشویق هم بکنید.
روز پنجم: در این روز، کوچک‌ترین نوک ناخن پنجه جلویی را کوتاه کنید. فقط یک بار تلاش کنید. اگر پت‌تان با این کار کنار آمد، او را حساب تشویق کرده و پاداش (treat) بدهید.
روز ششم: حالا نوک دو ناخن پنجه جلویی حیوان را کوتاه کنید.

کوتاه کردن ناخن سگ
روز هفتم: هر روز ناخن‌های بیشتری را کوتاه کنید، تا وقتی سگتان عادت کرده باشد و اجازه بدهد همه این کارها را در یک جلسه انجام بدهید.

نکته

توصیه کاربردی اینکه حتی وقتی نیازی به کوتاه کردن ناخن سگ در منزل هم نیست، این تمرین را انجام بدهید. اصلا تظاهر به ناخن گرفتن کنید. هدف این است که پت‌تان به این کارها عادت کند.

آموزش روش صحیح کوتاه کردن ناخن سگ

ابزارهای مختلفی برای کوتاه کردن ناخن سگ در منزل وجود دارد، از جمله قیچی، ناخن‌گیر انبری، ناخن‌گیر گیوتینی، سوهان برقی و ابزارهای دیگر.

رفع صدای تیغه برف پاک کن بدون نیاز به تعویض آن

بهتر است سراغ وسیله‌ای بروید که هم پت‌تان خوشش می‌آید، و هم خودتان با آن راحت‌تر کار می‌کنید. مقداری پودر استیپتیک هم برای جلوگیری از خونریزی در دسترس داشته باشید.

برای کوتاه کردن ناخن سگ در منزل این مراحل را طی کنید:

۱. ابتدا پا را ثابت اما به آرامی نگه دارید.
۲. کمی از انتهای هر ناخن پا را قیچی کنید.
۳. با استفاده از ناخن گیر سگ کمی از ناخن را در گیره قرار دهید و با ضربه آرام قطع کنید.
۴. اگر در حالی که می­خواهید ناخن را قطع کنید، احساس می­کنید که ناخن اسفنجی است
فوراً متوقف شده و ناخن گرفتن سگ را کنار بگذارید و اگر باعث خون ریزی شد فوراً جلوی هرگونه خونریزی را بگیرید.

۵. اگر سریع ناخن را قطع کنید برای یک سگ ناخوشایند است و مقداری خونریزی خواهد داشت.
اگر ناخن گرفتن سگ خونریزی زیادی ایجاد می­کندو یا می­توانید با استفاده از یک پنبه برای قطع خونریزی استفاده کنید.

کوتاه کردن ناخن سگ
یک دستمال مرطوب در دسترس داشته باشید تا در صورت لزوم برای تمیز کردن خون استفاده نمایید.

ادامه مراحل

۶. با سرعت ناخن گرفتن سگ صدمه زیادی به او می زند، پس به آرامی اینکار انجام دهید چرا که بیشتر سگ ها مدتها بعد این تجربه را به یاد می­ آورند.

۷. اگر پنجه سگ شما دارای ناخن های میخچه ­ای است آنها را فراموش نکنید.
آنها تمایل به رشد طولانی دارند زیرا به طور معمول با زمین در تماس نیستند و اگر آنها را قطع نکنید،
در نهایت دوباره به داخل پای سگ شما رفته و رشد می­کنند، که این بسیار دردناک است.

۸. اگر به جای ناخنگیر از سوهان برقی ناخن استفاده می­کنید.
مثل قبل پای سگ خود را نگه دارید، و بعد سوهان برقی را روشن کنید و هر ناخن را کمی سوهان کشیده و تیز کنید.

کوتاه کردن ناخن سگ

راهکارهایی برای کاهش استرس سگ

در آموزش ناخن گرفتن سگ در رابطه با اینکه چه راهی انجام دهید تا سگ شما نسبت به کوتاه کردن ناخن هایش نترسد می توانید:
برای عادت دادن هر چند روز یک بار ادای ناخن گرفتن را دربیاورید به طوری که ناخن سگ را کوتاه نکنید اینکار انجام دهید
همچنین ناخن گیر را فشار دهید تا صدای آن را بشنود و بعد ها نسبت به این صدا واکنش تندی انجام ندهد.
در انجام اینکار مهم است خود شما هم استرس نداشته باشید چرا که سگ شما متوجه این استرس خواهد شد.

ویدئو روش کوتاه کردن ناخن سگ در منزل

گرفتن ناخن گربه در منزل

سوت اول: گربه را آماده کنید

در سوت اول بایستی گربه خود را برای گرفتن ناخن آماده کنید و سپس با نکات گفته شده عمل گرفتن ناخن را انجام دهید. به طور کلی مطمئن شوید که گربه شما کاملا سیر است و بازیگوشی خود را کرده است و کمی خواب آلود است. در سوت اول سه گام زیر را انجام دهید.

نوازش

برای این کار ابتدا با نوازش گربه خود شروع کنید و پنجه هایش را نوازش کنید.این کار را طبق گفته تام و جری انجام دهید و صبر کنید تا گربه آرام بگیرد و دراز بکشد.

نکته مهم در نوازش کردن پنجه ها این است که تنها بر نوازش پنجه هایش تمرکز نکنید و قسمت های مورد علاقه بدن گربه مثل (پشت گردن، چانه و…) را همزمان نوازش کنید. ممکن است گربه پنجه اش را از دست شما بیرون بکشد و حتی بلند شود و برود! هیچ عیبی ندارد به زور کاری نکنید… بگذارید راحت باشد و برود؛ اما هر زمان فرصت کردید این اعمال را از ابتدا انجام دهید تا جواب بگیرید.

هر بار که گربه تان آرام و مهربان است و اجازه می‌دهد پنجه‌هایش را لمس کنید؛ به او جایزه دهید یا رفتاری ستایش گرانه و همراه با تمجید را نثارش کنید. این کار باعث افزایش احتمال برقراری ارتباط مثبت بین شما و گربه تان می شود. برای جایزه اسباب بازی های ارزان قیمت، بستنی گربه ها یا میوه موردعلاقه اش را برایش بخرید.

گرفتن پنجه گربه در دست

به محض اینکه گربه تان به شما اعتماد کرد و اجازه داد پنجه اش را نوازش کنید؛ گربه را طوری قرار دهید تا پشتش به شما باشد. سپس پنجه او را روی کف دست خود بگذارید و در همان حال به تعریف، تمجید و تشویق گربه آرامتان ادامه دهید.

هر زمان که گربه عادت کرد پنجه اش را روی دستتان نگه دارد؛ همان پنجه ای که قصد گرفتن ناخن هایش را دارید. هر پنجه آن را به آرامی با عبور انگشتان خود از رو و زیر، ماساژ دهید.

به ناخن ها با دقت نگاه کنید!

به بالشتک های پنجه کمی فشار آورید تا ناخن ها بیرون بزند و بتوانید آن ها را به خوبی مشاهده کنید.اگر دقّت کنید متوجّه میشوید که ناخن ها تشکیل شده از:

نحوه تمیز کردن ایرپاد در خانه بدون آسیب رسیدن به آن

قسمت شفاف، سفید رنگ و ضخیم (قسمتی از ناخن که باید کوتاه شودکوتاه کردن ناخن سگ
قسمت صورتی رنگ حاوی رگ های خونی (قسمت خونی هیچگاه نباید گرفته شود.)
اگر رنگ ناخن ها مات است؛ قسمت شفاف تر همان بخش سفید و قسمت کدرتر، همان بخش صورتی است.اگر شک دارید، فقط سر کوچکِ نوک تیزِ ناخن را ببرید.

حالت بدن شما و گربه

اگر تنها هستید؛ گربه باید به حالت عادی، روی پهلو نشسته و پشتش به سمت شما باشد. گربه خود را به این گونه نشستن عادت دهید و هر پنجه را در دست بگیرید.

اگر کسی هست که به شما کمک میکند؛ می تواند گربه را در مقابل شما نگه دارد یا آن را در آغوش بگیرد، در حالی که شما یک پنجه را در یک دست و ناخن گیر را در دست دیگر دارید.

سوت دوم: گرفتن ناخن گربه

در سوت دوم به معرفی زمان مناسب و ابزار مورد نیاز برای گرفتن ناخن گربه میپردازیم.

زمان مناسب برای گرفتن ناخن گربه

شما نمی توانید هر زمان که وقت خودتان آزاد است تصمیم به کوتاه کردن ناخن گربه بگیرید! حتی ممکن است نتوانید همه ناخن های گربه تان را در یک جلسه کوتاه کنید. زمانی را انتخاب کنید که گربه آرام است. مانند:

بعد از چرت زدن گربه
وقتی که قصد دارد چرت بزند

کوتاه کردن ناخن سگ
زمانی در طول روز که بی سر و صدا در محل مورد علاقه خود مستقر شده
بعد از غذا (چون در آن زمان، خواب آلود و راضی خواهد بود)
بعد از بازی کردن زمانی است که گربه بی قرار است و در حال دویدن یا بدخلقی است و در آن لحظه تایم بسیار بدی برای گرفتن ناخن گربه است.
شاید زمانی ناگهان متوجه شکسته شدن ناخن گربه تان شوید و بخواهید بلافاصله آن را کوتاه و مرتب کنید. لطفاً بعداً این کار را انجام دهید! وقتی گربه آرام است… چون در غیر این صورت ممکن است او را بیشتر ناراحت کنید.
ناخن گربه ها با سرعت های مختلفی رشد می کند. اما به طور کلی هر دو هفته یک بار ناخن های گربه تان را چک کنید تا اگر نیاز به کوتاه شدن داشت آن ها را کوتاه کنید.

نکته مهم

زمان چک کردن ناخن گربه را به تعویق نیندازید. ممکن است؛ ناخن ها خیلی بلند یا حتی شکسته شوند و گربه نازنینتان را اذیت کنند. حتی اگر گربه شما قبل از شما دست به کار شده و ناخن هایش را خراشیده است؛ شما باز هم در تایم مقرر به بررسی ناخن ها بپردازید تا چیزی از قلم نیوفتد.

ناخن های گربه های پیر به توجّه بیشتری نیاز دارد؛ زیرا ضخیم تر هستند و اگر نیاز داشت فقط سر آن را ببرید چون اگر صبرکنید بلند شود؛ ممکن است پنجه ها را با آسیب مواجه کند و مجبور شوید به دستور دامپزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید! ناخن های گربه های پیر هر هفته باید بررسی و کوتاه شوند. اگر ناخن را بد کوتاه کردید از سوهان مخصوص برای مرتب کردن آن بهره ببرید.

ابزار مورد نیاز برای کوتاه کردن ناخن گربه

ناخن گیر مخصوص

سوهان مخصوص
بتادین
پودر بچه یا آرد یا آرد ذرت
دستمال تمیز
آب ولرم
تشویقی
اسباب بازی

ناخن گیر مخصوص گربه نه قیچی خیاطی!

برای گرفتن ناخن گربه بایستی حتما از ناخن گیر مخصوص گربه استفاده کنید نه ناخن گیر مخصوص انسان و نه حتی قیچی خیاطی! ناخن گیر های مخصوص گربه دو نوع دارد: قیچی شکل و قلمی شکل.

کوتاه کردن ناخن سگ

 

ناخنگیرهای قیچی شکل: معمولاً در اندازه های بزرگ و کوچک فروخته می شوند. ناخن گیرهای کوچک قیچی شکل برای مبتدیان بهترین گزینه است. همچنین اگر فقط میخواهید نوک ناخن ها را بگیرید؛ ناخن گیرهای کوچک انتخاب بسیار مناسبی هستند. نحوه عمل ناخن گیرهای قیچی شکل اینطور است که وقتی بالشتک انگشت را فشار می دهید و ناخن بیرون میزند؛ ناخن گربه بین دو تیغه قرار می گیرد و با کمی فشار دسته های ناخن گیر، ناخن بریده می شود. ناخن گیر های بزرگ، بیشتر مناسب چنگال های قدیمی و سخت تر هستند.

اگر ناخن گیر تیز باشد، گربه هیچ چیزی احساس نخواهد کرد. توجه کنید که ناخن گیرها برای همیشه تیز نمی مانند، در صورت کند شدن تیغه ها باید آنها را تیز کرد. هنگامی ناخن گیر شما کند شده که وقتی میخواهید ناخن را ببرید باید فشار بیشتری به دسته ها بیاورید و در انتها ناخن به جای بریده شدن از آن ناحیه خم میشود.

اگر ناخن گیر تیز باشد، گربه هیچ چیزی احساس نخواهد کرد. توجه کنید که ناخن گیرها برای همیشه تیز نمی مانند، در صورت کند شدن تیغه ها باید آنها را تیز کرد.

هنگامی ناخن گیر شما کند شده که وقتی میخواهید ناخن را ببرید باید فشار بیشتری به دسته ها بیاورید و در انتها ناخن به جای بریده شدن از آن ناحیه خم میشود.

آرد ذرت، انعقاد سریع خون

اگر به اشتباه قسمت صورتی ناخن گربه را بریدید نگران نباشید!
آرد گندم و آرد ذرت و یا پودر بچه را روی آن قسمت بریزید و صبر کنید تا خونریزی بند بیاید. همچنین میتوانید از قلم یا پودر منعقد کننده خون نیز میتوانید استفاده کنید.بعد از بند آمدن خونریزی، قسمت آسیب دیده را در ظرفی حاوی آب ولرم قرار داده و بعد از ۱۰ دقیقه با دستمال تمیز، ترجیحاً پارچه نخی خشک کنید. برای ضد عفونی بیشتر می توانید اطراف محل بریدگی را بتادین بزنید.

تميز كردن شيشه عينک با چند ترفند ساده ولی مهم

مراحل گرفتن ناخن گربه

ناخن گیر را در یک دست بگیرید و در دست دیگر پنجه گربه خود را بگیرید.

کوتاه کردن ناخن سگ
بالا و پایین ناخن گربه خود را به آرامی فشار دهید تا ناخن گربه بیرون بیاید.
تیغه ناخن گیر باید در زاویه ۴۵ درجه با ناخن گربه قرار بگیرد.
اگر مبتدی هستید؛ باید فقط نوک ناخن را قطع کنید. و وقتی ماهر تر شدید می توانید قسمتی نزدیکتر به ناحیه صورتی را ببرید.
حواستان را متمرکز کنید! قسمت صورتی را هرگز نبرید.
همه ناخن ها را یکباره نبرید. هم شما و هم گربه نیاز به استراحت دارید.
تشویقی و هدیه دادن به گربه باعث تشویق او شده و کار شما را برای دفعه های بعدی راحت تر میکند. پس در پایان کارحتی اگر او همکاری نکرده بود؛ خوراکی مورد علاقه اش را تقدیمش کنید.
عصبانی نشوید گربه شما ممکن است اعتراض کند؛ میو میو کند؛ یا سعی کند شما را بخراشد. اما سر او داد نزنید و سعی نکنید او را بترسانید.
گربه شما می ترسد زیرا نمی داند شما چه کاری انجام می دهید باید احساس اطمینان کند. با اطمینان دادن به او، با در آغوش کشیدن و… آرامَش کنید.

گرفتن ناخن گربه بد اخلاق

اگر گربه شما با گرفتن ناخن هایش کنار نمی آید، خشن و ناراحت میشود؛ نگران نباشید در زیر به آموزش نکاتی برای گرفتن ناخن گربه های بداخلاق میپردازیم.

بسیاری از گربه ها وقتی میخوابند؛ پنجه های خود را رها میکنند. اگر بتوانید به آرامی بدون اینکه اذیت شوند؛ ناخن هایشان را کوتاه کنید؛ عالی است. اگر گربه های شما موهای متراکم و بلندی دارد قبل از گرفتن ناخن سرپنجه ها را کمی خیس کنید. از قیچی یا ناخن گیر انسان استفاده نکنید؛ چون ناخن گربه را می شکند و صدایی ایجاد می کند که گربه را می ترساند.

پوشاندن چشم گربه بد اخلاق میتواند راه حل جالبی باشد برای اینکه گربه نبیند؛ اما همین ندیدن اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن است؛ ممکن است باعث ایجاد ترس و وحشت بیشتر در گربه شود. خیلی خیلی بهتر است گربه های خود را از همان کودکی به این کار عادت دهید.

اگر گربه شما به هیچ عنوان راه نمی آید و به این دلیل که از بچگی عادت نکرده یا تجربه بدی در این زمینه داشته و… پرخاشگری می کند. بهتر است او را در پتو یا حوله بپیچید و یک پنجه اش را بیرون آورید.
البته اگر گربه تان پرخاشگر شده ما توصیه می کنیم کوتاه کردن ناخن گربه را به دامپزشک بسپارید.

سوت سوم: فوت کوزه گری در گرفتن ناخن گربه

در سوت سوم به بررسی نکاتی برای آسان تر شدن روند گرفتن ناخن گربه میپردازیم.

گرفتن ناخن گربه را به تجربه ای شیرین تبدیل کنید.

توصیه میکنیم در دفعات اول که ناخن هایش را کوتاه میکنید حتما به او تشویقی و یا جایزه بدهید. میتوانید بعد از گرفتن ناخن هر پنجه به او یک تشویقی بدهید. همچنین با رعایت تمام اصول از آسیب رساندن به گربه جلوگیری کنید و خیال او را راحت کنید.

از دیگران کمک بگیرید.

شاید گربه شما آرام و متین باشد و روند کوتاه کردن ناخن او به راحتی پیش برود. اما اگر شرایط خیلی خوب پیش نرفت و گربه بی قراری کرد؛ پیشنهاد میکنیم از یک نیروی کمکی بهره ببرید! شخصی که برای کمک به شما می آید نباید برای گربه تان غریبه باشد.بهترین گزینه یکی از اعضای خانواده است.

کوتاه کردن ناخن سگ

در درجه دوم، اعضای فامیل، دوست یا همسایه ای که با شما رفت و آمد دارد و گربه شما سابقه رفتن در آغوش او را دارد است. بعد از انتخاب یار کمکی، این نکته حائز اهمیت است که شما دو نفر، آرام باشید و بدون استرس به گربه تان آرامش و اطمینان دهید.

با ۲ حالت می توانید اقدام به کوتاه کردن ناخن گربه کنید:

دوستتان گربه را نگه دارد؛ او را نوازش کند و با او صحبت کند و در همان حین شما ناخن گربه را بچینید.
گربه را روی یک سطح مرتفع مثل میز یا اپن آشپزخانه بگذارید و در دو طرف میز بیاستید. همزمان با اینکه دوستتان حواس گربه را با اسباب بازی یا خوراکی پرت می کند و… شما ناخن گربه را کوتاه کنید.

 

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *