استفاده از شال مبل در دکوراسیون

استفاده از شال مبل در دکوراسیون یکی از آخرین ترندهای دکوراسیون داخلی است. حتما برای استفاده از این اکسسوری جذاب این اصول شادمگ را رعایت کنید تا جذابترین چیدمان را داشته باشید.

شال مبل چیست؟

شال مبل (شال تخت، رانر تخت، پتوی مبلی) یک اکسسوری مدرن در دکوراسیون داخلی و دکوری جدید برای خانه میباشد که به صورت دکوراتیو و در طرحها و جنسهای مختلف با تنوع رنگی بالا در بازار موجود میباشد. ضمن اینکه با کمی خلاقیت، خودمان هم میتوانیم در منزل این دکوری زیبا و مدرن را تولید کنیم.
این شال ها با جنسای نخی، پولیشی و بافتهای مختلف در بازار موجود بوده که برای تزیین مبلمان، تختخواب و گاهی برای فضاهای دیگر منزل هم کاربرد دارند.

این اکسسوری زیبا جدا از زینت بخشیدن به محیط منزل، کاربردی نیز هستند. در اروپا به عنوان رو انداز و در ایران عموما به عنوان کاور مبلی نیز استفاده میشود. این اکسسوری را در چیدمان پاییزی منزل از یاد نبرید.

استفاده از شال مبل در دکوراسیون

اصلی ترین ویژگی شال مبل

ساده ترین، سریع ترین و مقرون به صرفه ترین ایده در تغییر چیدمان منزل استفاده المانهای دکوراتیوی، مثل شال مبل، انواع کوسن مبل، پاف، شمع دکوری و گلدان میباشد: کافیست با کمی دقت نظر به سبک دکوراسیون منزل، بعد از انتخاب رنگ و جنس موردپسند خانه ای شیک و مدرن بسازیم.
با توجه به مبلمان با انتخاب رنگی از طیف رنگهای گرم یا سرد و حتی ترکیب هردوی این رنگها میتوانیم تغییری محسوس، زیبا و سریع در دکوراسیون شاد منزل ایجاد نماییم.

چرا باید از شال مبل استفاده کنیم

استفاده از شال مبل، علاوه بر اینکه به مبلمان جلوه‌ی زیبایی می‌بخشد، می‌تواند بر آرامش و زیبایی کلی فضا تأثیرگذار باشد. رنگ‌ها و طرح‌های متنوع شال مبل، امکان انتخاب بهترین ترکیبات با دیگر عناصر دکوراسیون را فراهم می‌کند.

انواع شال مبل

شال مبل پارچه ای
این جنس بیشتر مناسب مبلمان اسپرت، چیدمان منازل سبک مینیمال، مدرن، بوهومین میباشد. که طرحهای متنوعی به صورت ساده، پوم پوم دار و یا منگوله ای در رنگهای متنوع قابل سفارش هستند.

مدل جدید روتختی با طرح های شیک و لاکچری + معرفی ویژگی های یک روتختی خوب

کاربرد شال مبل بافت
شال مبل بافت مناسب مبلمان کلاسیک، اسپرت، مدرن و چیدمان سبک مدرن، بوهومین، مینیمال، و حتی صنعتی میباشد که نمونه های متنوع دستی و ماشینی با رنگ و طراحای مختلف قابل سفارش هستند.

شال مبل پولیشی(خز)
این جنس که از الیاف مصنوعی خز میباشد مناسب مبلمان استیل و مبلمان های چرم سلطنتی بوده و برای چیدمان سبک های لوکس و مدرن بیشترین کاربرد را دارد. لازم به ذکر است در سبک های مینیمال و برای مبلمان اسپرت رنگهای روشن خز، بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

استفاده از شال مبل در دکوراسیون

شال مبل را با چه چیزی و چطور ست کنیم؟

بهترین مکمل های این اکسسوری زیبا و مدرن، پاف و کوسن هستن که گاها کاملا هم جنس شال مبل هستند و گاهی با متریالی دیگر و رنگی مشابه بازیگران زیبای مبلمان منزل ما هستند.
پاف و کوسن در طرح و رنگ و قیمتهای بسیار متنوع، متناسب با سبک چیدمان دکوراسیون منزل قابل سفارش هستند، پس به یاد داشته باشیم دستمان برای انتخاب باز است.

ابعاد شال مبل

انتخاب ابعاد مناسب برای شال مبل، تأثیر مهمی در زیبایی و چیدمان فضا دارد. باید ابعادی را انتخاب کرد که با اندازه و نوع مبل سازگار باشند.

شال مبل را به چه صورت و کجا در چیدمان منزل استفاده کنیم؟

مرسوم ترین حالت استفاده از این اکسسوری دکوراتیو، چیدمان بر روی نشیمن مبل بوده ولی در ادامه با ما همراه باشید تا نمونه باهم بیبینیم و ایده بگیریم که چطور منزل خودمان را با این شال های دکوراتیو دیزاین کنیم.

استفاده از شال مبل در دکوراسیون

 شال مبل بر روی مبلمان

تاشده روی نشیمن
تاشده مرتب بر روی دسته مبل
آویز شده بر روی دسته ی مبل تا روی زمین
پهن شده بر روی تکیه گاه، نشیمن و دسته مبل

نحوه استفاده از شال مبل

 استفاده از شال مبل در دسته مبل
شال مبل را روی دسته مبل انداختن، به نشستن آسان و راحتی در کنار زیبایی ظاهری کمک خواهد کرد .

استفاده از شال مبل در دکوراسیون

استفاده از شال مبل در تکیه‌گاه مبل
قرار دادن شال مبل در تکیه‌گاه مبل، به طراحی زیبایی کمک می‌کند و نشستن روی مبل را راحت‌تر می‌سازد.

استفاده از شال مبل در نشیمن‌گاه مبل
شال مبل در نشیمن‌گاه مبل، جلوه‌ی دلپذیر و زیبا در فضا ایجاد می‌کندو علاوه بر زیبایی به تمیز ماندن مبلمان کمک شایانی میکند و میتوانید از شال مبل بعنوان کاور مبل نیز استفاده کنید.

استفاده از شال مبل رودر سبد مخصص شال
شال مبل را داخل سبد شال قرار دهید اینکار محیط مبلمان را شیک و مدرن جلوه میدهد و خانه شما مانند عکسهای ژورنالی میشود.

اصولی که باید برای تهیه سرامیک سرویس بهداشتی بدانید + تصاویری از جدیدترین مدل ها

 کاربرد شال مبل برای دیزاین اتاق خواب بزرگسال

آویزی گوشه ی تخت
پهن شده روی تخت تا زمین
جمع شده ی نا مرتب بر روی تخت
استفاده از چندین رنگ و جنس متفاوت بر روی تخت
پهن شده به صورت مرتب پایین تخت

استفاده از شال مبل در دکوراسیون

شال مبل در دیزاین اتاق خواب کودک

شال مبل مخصوص اتاق کودک که عموما رنگی و نرم هستند:

مناسب بر روی تخت
بر روی صندلی تکی
داخل باکس و سبد حصیری و نمدی

شال مبل برای دیزاین با پاف

پهن شده روی پاف حصیری
پهن شده روی پاف تریکو
استفاده همراه با پاف

کاربرد شال مبل برای دیزاین چهارپایه و نیمکت و اتومان

تا شده بر روی چهارپایه های تزیینی همراه با کوسن کنار شومینه
تا شده بر روی چهارپایه های تزیینی همراه با کوسن برای کنج یا دیوارهای خالی

 کاربرد شال مبل برای دیزاین مبل و صندلی تک برای کنج و دیوارهای خالی

اگر به دیوار و یا کنج خالی منزلمان برخوردیم کافیست با رنگ کردن آن بخش از دیوار و یک مبل یا صندلی تکی همراه با شال مبل آویز شده به همراه کوسن، قاب، آینه و گلدان، کنج گوشه خانه در کنار آبنمای خانگی دیواری و رومیزی، یک چیدمان زیبا و مدرن برای فضای بلااستفاده و خالی منزلمان ترتیب دهیم و از دیدن این قاب زیبا کمال لذت را ببریم.

کاربرد شال مبل برای دیزاین روی نردبان

در چیدمان های مینیمال، فارم هاوس، مدیترانه ای، مدرن، ساحلی با نردبان فلزی یاچوبی متناسب با سبک منزل، میتوانیم با آویز کردن یک یا چند شال مبل روی پله ها، دیزاین بسیار زیبا برای منزل ایجاد کنیم.

کاربرد شال مبل دیزاین همراه با باکس و سبد حصیری

سبد و باکس های حصیری به تازگی نقش به سزایی در زیباسازی منازل ایفا میکنند و ما میتوانیم با اضافه کردن شال مبل به این اکسسوری ها، دکوری خاص و زیبا کنار مبلمان ایجاد کنیم.

استفاده از شال مبل در دکوراسیون

کاربرد شال مبل برای دیزاین جلو مبلی

چندیست از میزهای جلو مبلی برای دیزاین هرچه زیباتر مبلمان استفاده میشود و ما با استفاده از این شال مبل ها همراه با شمع، گلدان، مجسمه و کتاب دکوراتیو میتوانیم زیبایی مبلمان را دوچندان کنیم.

کاربرد شال مبل برای دیزاین در تراس

در حال حاضر امکاناتی مهیا شده که میتوان تراسهایی حتی کوچک را به بهشت زیبا تبدیل کرد و از آن نهایت لذت را برد. کافیست با میز و صندلی های کوچک، یا تشک و پاف، فضای بالکن را مبله کنیم و در کنارشان، چند کوسن و شال مبل (پتو مبلی که بالاتر نام بردیم) هم اضافه کنیم، تا هم فصلهای سرد به عنوان روانداز، مورد استفاده قرار گیرند و هم دیزاینی باشند برای این بهشت زیبا که با چند گلدان رنگی عطر طبیعت را به آپارتمان هایمان دعوت کرده ایم.

آشنایی با انواع سنگ فرش حیاط و مزایا و معایب | چطور حیاط خونتون رو لاکچری کنید

چند مدل روز دنیا برای انداختن شال مبل

مدل‌های انداختن شال مبل به سلیقه شخصی و دکوراسیون داخلی شما بستگی دارد. اما در اینجا چند مدل روز دنیا برای انداختن شال مبل آورده شده است:

مدل کلاسیک: این مدل یکی از ساده‌ترین و محبوب‌ترین مدل‌های انداختن شال مبل است. در این مدل، شال مبل به صورت مستطیل یا مربعی روی تمام سطح مبل قرار می‌گیرد.

مدل مدرن: این مدل از شال مبل برای مبلمان مدرن مناسب است. در این مدل، شال مبل به صورت نا منظم روی مبل قرار می‌گیرد و معمولاً از رنگ‌های خنثی یا روشن استفاده می‌شود.

مدل خلاقانه: این مدل از شال مبل برای افرادی که به دنبال چیدمان‌های خلاقانه هستند مناسب است.

استفاده از شال مبل در دکوراسیون

چند نکته مهم در استفاده از شال مبل در دکوراسیون

در انتخاب رنگ شال مبل نیز باید به رنگ مبلمان و سایر وسایل موجود در اتاق توجه کنید.

اگر مبلمان شما دارای رنگ‌های خنثی است، می‌توانید از شال مبلی با رنگ‌های روشن یا طرح‌دار استفاده کنید. اما اگر مبلمان شما دارای رنگ‌های روشن است، بهتر است از شال مبلی با رنگ‌های خنثی یا تیره استفاده کنید.

می‌توانید از شال مبل برای ایجاد تضاد در دکوراسیون داخلی خود استفاده کنید. به عنوان مثال، اگر مبلمان شما دارای رنگ‌های تیره است، می‌توانید از شال مبلی با رنگ‌های روشن استفاده کنید. این کار باعث ایجاد تعادل در دکوراسیون داخلی شما می‌شود.

در نهایت، باید به جنس شال مبل نیز توجه کنید. شال مبل باید از جنس پارچه‌ای باشد که در برابر سایش و پارگی مقاوم باشد.

همچنین، باید از پارچه‌ای استفاده کنید که به راحتی قابل شستشو باشد. در ختم مقاله، باید تأکید کرد که چیدمان شال مبل باعث می‌شود فضاها زیباتر و دلپذیرتر شوند. انتخاب و استفاده درست از شال مبل می‌تواند به طراحی داخلی خانه جلوه‌ی خاصی بدهد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

4 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *