افتتاح حساب ترکیه
وازلین برای خشکی پوست

وازلین برای خشکی پوست را بسیاری از افراد پیشنهاد می کنند . اما آیا وازلین خشکی پوست را از بین می برد ؟ آیا وازلین باعث سیاهی پوست نمی شود ؟ جواب این سوال ها را در این مطلب شادمگ بخوانید.

نحوه عملکرد وازلین بر روی پوست

وازلین، که محصولی با پایه پارافین مومی است، با پوشاندن منافذ پوست، برای درمان خشکی پوست دست استفاده می شود و از تعرق زیاد پوست جلوگیری می‌کند. استفاده مداوم از آن می‌تواند نرمی و صافی پوست را افزایش دهد. با این حال، استفاده روزانه از آن می‌تواند باعث ایجاد چربی بیش از حد در پوست شود.

این ویژگی آن باعث می‌شود که افراد با پوست خشک بتوانند بدون نگرانی از وازلین استفاده کنند، در حالی که برای افراد با پوست چرب، استفاده مداوم توصیه نمی‌شود. وازلین حتی برای پوست‌های حساس نیز بدون ایجاد اثرات منفی قابل استفاده است.

وازلین برای پوست خشک چه اثری دارد؟

موارد استفاده از وازلین برای چرب کنندگی و روان کنندگی است. پوست ما نیز به چربی نیاز دارد. در واقع پوست به خودی خود مقداری چربی تولید می کند. اگر مقدار این چربی بیش از حد کم شود پوست آسیب های بیشتری می بیند. و خشکی اش هم بیشتر می شود. در افرادی با پوستهای خیلی خشک پوست میزان چربی کمتری تولید می کند.

دلیل اصلی اش هم کم آبی است که در این نوع پوستها خیلی زیاد وجود دارد. در واقع میزان رطوبت ناکافی باعث می شود که پوست نتواند چربی اش را به میزان کافی تولید نماید. استفاده از وازلین برای پوست چرب به طور موقت شاید قدری حال پوست را بهتر کند.

در واقع در ظاهر کمی چربی ایجاد می کند و آزار پوست به صورت موقت از بین می رود. در واقع می توان گفت در پوستهای به شدت خشک به مانند مسکن عمل می کند. یعنی موقتا خشکی را کمی کنترل می کند. اما مشکلات پوست همچنان باقی است. برای از بین بردن خشکی این جور پوست ها باید منشا اصلی را پیدا کرد و آن را از بین برد. استفاده از وازلین برای پوست خشک هرگز نمی تواند مشکل را برای همیشه از بین ببرد.

وازلین برای پوست خشک بهتر است یا کرم

پوستهای خشک و یا خشک و اگزمایی بیش از همه به مرطوب کننده ها و آبرسانها نیاز دارند. این پوستها به شدت هیدراته و کم آب هستند. باید آب کافی به آنها برسد تا حالشان بهتر شود. استفاده از یک کرم مرطوب کننده که برای چنین پوستهایی باشد می تواند کمک زیادی کند. برای درمان خشکی پوست در زمستان حتما از شادمگ و نکات آن استفاده کنید.

کرمهای مرطوب کننده با توجه به نیازهای پوستهای مختلف تولید می شوند. نمونه ای که برای پوستهای چرب وجود دارد معمولا فاقد چربی و یا با چربی اندکی است. چرا که پوستهای چرب به چربی نیاز دارند و تنها کمی رطوبت می خواهند. نمونه هایی که برای پوستهای نرمال است از نظر رطوبت رسانی و چربی در حد متوسط است. مدلهای مخصوص پوستهای خشک و خیلی خشک میزان بیشتری از چربی دارد. چرا که این پوستها کمی هم چربی می خواهند. وقتی رطوبت و چربی همزمان به آنها تزریق شود حالشان بهتر می شود.

رفع سیاهی زیر بغل با روش های خانگی و گیاهی + معرفی 8 ماسک طبیعی برای از بین بردن تضمینی تیرگی زیربغل

وازلین برای خشکی پوست

معمولا در مدلهای حرفه ای تر و بهتر از ویتامین ها و مواد دیگری که پوست نیاز دارد هم استفاده می کنند. به این ترتیب خشکی های پوست خیلی کمتر می شود. معمولا با استفاده مستمر از این محصولات می توان خشکی ها را تا حد خیلی زیادی کنترل کرد و یا از بین برد. پس تفاوت اثر وازلین برای پوست خشک و یک کرم مرطوب کننده بیش از این حرف هاست. وازلین اثر خاصی ندارد اما کرم می تواند به درمان خشکی کمک نماید.

تاثیر وازلین بر انواع پوست

وازلین برای پوست خشک

افراد دارای پوست خشک می توانند با خیال راحت از وازلین استفاده نمایند زیرا وازلین برای پوست خشک خطری ندارد و با خواص مسدودکنندگی سبب نرمی و لطافت پوست خشک می شود.

وازلین برای پوست چرب

افراد دارای پوست چرب تنها برخی از مواقع می توانند از وازلین استفاده نموده و از خواص آن بهره مند شوند . مصرف مداوم و هرروزه وازلین برای این افراد توصیه نمی شود زیرا وازلین چربی را هم در پوست محبوس می کند.

برای پوست حساس

استفاده از وازلین در افراد دارای پوست حساس، اثرات سوئی ایجاد نمی کند پس این افراد نیز می توانند از خواص وازلین برای پوست بهره ببرند.

ترکیبات وازلین

وازلین معمولاً شامل شش ماده اصلی است این مواد از قبیل، روغن پارافین، موم پارافین، لانولین، پلی پروپیلن، ژله نفتی و برای بسته بندی است. ژله پترولیوم تا زمانی که هنوز فرآوری نشده باشد، ترکیباتی خطرناک و سرطان زا دارد. به همین دلیل باید تحت نظر آزمایشگاه های قوی این محصول ساخته شود.

خواص وازلین و معجزه‌ی پوست‌ شما

حفظ رطوبت پوست

وازلین با پوشاندن منافذ پوستی و نفوذناپذیری پوست مانع از خشکی آن خواهد شد.وازلین از تعریق بیش از اندازه جلوگیری کرده و میزان آب لازم برای پوست را حفظ خواهد کرد.

نرمی پوست

وازلین حاوی پارافین مومی شکل است که استفاده از آن موجب نرمی و صاف شدن پوست می شود. این ماده پوست را بیش از حد برّاق میکند و برای استفاده روزانه مناسب نیست و بهتر است شب ها استفاده شود. از وازلین میتوانید برای برطرف کردن خشکی و ترک دست و پاشنه پا و … هم استفاده کنید.

وازلین برای خشکی پوست

وازلین لایه بردار پوست

برای اینکه بتوانید با استفاده از وازلین پوست خود را لایه برداری نمایید ، وازلین و شکر را ترکیب کرده و روی پوست خود بمالید، زیرا شکر با دانه های ریز خود مانند لایه بردار عمل کرده و سلول های مرده پوست را از بین می برد . قبل از استفاده از وازلین صورت تان را بشویید تا هیچ گونه لوازم آرایشی روی پوستتان نباشد.

همچنین هنگام استحمام می توان از ترکیب وازلین و نمک دریا برای ماساژ بدن بهره برد. این ترکیب می تواند سلول های مرده پوست را به آسانی از سطح آن جدا کرده و در امر لایه برداری مفید واقع شود.

ترمیم زخم ، خراشیدگی و لب های ترک خورده

برای درمان زخم ها و خراشیدگی ها روی پوست می توان از وازلین استفاده نمود. خاصیت انسدادی وازلین سبب جلوگیری از از ورود انواع باکتری ها و سایر میکروب ها به داخل زخم ها می شود و زخم را ترمیم می کند . برای درمان ترک لب وازلین مفید است زیرا موجب حفظ رطوبت و مانع از خشکی لب و ترک خوردن آن می شود.

ساخت کرم پودر خانگی گیاهی با خاصیت پوشانندگی بالا ؛ فرمول ساخت 6 مدل کرم پودر

رفع چین و چروک پوست

برای رفع چین و چروک های پوست از وازلین کنید . درست است وازلین سبب حذف کامل چین و چروک های روی پوست تان نمی شود اما وازلین می تواند از پوست تان محافظت و رطوبت درون آن را حفظ کند تا چین وچروک ها کمتر دیده شوند.

وازلین برای خشکی پوست

برای کاهش چین و چروک پوست، ابتدا پوست تان را با آب سرد و پاک کننده مخصوص صورت بشویید و با یک حوله نرم و تمیز خشک کنید ، سپس مقداری وازلین را با یک گوش پاک کن روی پوست صورت تان بمالید و آهسته و آرام روی وازلین ضربه بزنید تا وازلین را جذب پوست تان کنید. بانوک انگشتان خود به صورت ضربه ای روی چین و چروک ها را ماساژ دهید تا وازلین کاملا جذب شود.

وازلین مفید برای آرنج و زانوها

برای روشن تر و نرم شدن پوست آرنج ، زانوها مقداری وازلین را بر روی دست ریخته و این مناطق را ماساژ دهید.

وازلین مفید برای آقایان

آقایانی که پوست صورت آنها دارای آکنه است ، می توانند برای رطوبت دهی به پوست و جلوگیری از بروز آکنه های جدید و یا خراش جوش های چرکی قبل از اصلاح بر روی پوست خود وازلین بمالند.

درمان سریع برای تسکین آفتاب سوختگی

اگر دچار آفتاب سوختگی شده اید ، از وازلین به عنوان یک درمان سریع برای تسکین آفتاب سوختگی و رفع آثار ناشی از اشعه خورشید استفاده نمایید.

وازلین برای خشکی پوست

هایلایت گونه ها

برای برّاق تر کردن گونه ها و استخوان زیر ابرو، کمی وازلین استفاده کنید تا بدون هیچ وسیله آرایشی گونه هایتان را هایلایت کنید.

جلوگیری از بروز واکنش های پوستی قبل از رنگ کردن مو

وازلین یک ماده عایق است که می تواند از بروز واکنش های پوستی و آلرژی قبل از رنگ آمیزی موی سر و ابرو جلوگیری نماید.

بازسازی و احیا پوست

وازلین نقش احیاء کننده داشته و میتوانید با آن پوست خشک خود را احیا کنید . استفاده از وازلین برای سبب می شود زیباتر و شاداب تر بنظر برسید و از پوست خود دربرابر اشعه های روزانه مراقبت کنید.

رفع چروک زیر چشم

وازلین میتواند برای پیش گیری و درمان چروک دور چشم مفید باشد . قبل از خواب صورت خود را بشویید و قدری روغن وازلین را با عسل و سفیده تخم مرغ ترکیب کنید و بر روی پوست صورت و دور چشم بمالید و خوب ماساژ دهید، سپس 20 دقیقه صبر کنید و سپس پوست را با آب سرد بشویید.

درمان پسوریازیس یا صدفک

علائم پسوریازیس عبارتند از :پوسته پوسته شدن، قرمزی پوست، التهاب و خارش پوست. اگر شما هم به این بیماری مبتلا هستید ، هر روز از وازلین در این بخش از پوست استفاده نمایید تا این علائم برطرف شود.

بهبود رزاشیا

رزاشیا یا رزاسه نوعی ناراحتی التهابیِ رایج پوستی است که علت متفاوتی دارد . وازلین با دارا بودن خاصیت محافظ و مسدودکننده ای این بیماری را بهبود می بخشد.

وازلین برای خشکی پوست

به تعویق انداختن علائم پیری پوست

وازلین با حفظ رطوبت پوست و نرمی پوست و کاهش چین و چروک سبب به تعویق انداختن علائم پیری پوست می شوند. پِپتیدها یکی از ترکیبات اصلی موجود در وازلین سبب زیبایی پوست و سفت کنندگی پوست می شود.

نحوه رنگ كردن ريشه مو به صورت کامل و مرحله به مرحله

درمان سیاهی دور چشم

اگر اطراف چشم هایتان در اثر خستگی، بالا رفتن سن یا کار زیاد، سیاه شده اند وازلین و آب لیمو ترش را ترکیب کنید و به آرامی و با احتیاط دور چشم تان بمالید و یک ساعت بعد آن را با آب بشویید.

وازلین و ماسک صورت

اگر می خواهید پوستی زیبا داشته باشید از ماسک صورت وازلین استفاده نمایید . وازلین، توت فرنگی و آب را مخلوط کرده و خمیر به دست آمده را روی پوست صورت خود قرار داده و پوست خود را ماساژ بدهید، سپس بعد از چند دقیقه صورت تان را با آب گرم بشویید.

درمان سوختگی های نوزادان

برخی از نوزادان به علت پوشک شدن، دچار سوختگی پا می شوند. پس از شستشو و تمیز کردن پای نوزاد، مقداری وازلین روی پای نوزاد بزنید تا پوست مرطوب شده و سوختگی درمان شود.

مضرات وازلین بر پوست

بروز جوش و آکنه

وازلین به دلیل بافت چرب و سنگینی که دارد، بر روی پوست همانند یکی لایه محافظتی است که باعث بسته شدن منافذ پوستی می‌شود، همین ویژگی احتمال بروز جوش و آکنه را افزایش می‌دهد؛ زیرا مانع از خروج گرد و غبار سطح پوست شده و اگر روی پوست چرب یا پوستی آلوده استفاده شود، می‌تواند باعث ایجاد جوش شود.

وازلین برای خشکی پوست

تحریک پوست و ملتهب شدن آن یا واکنش‌های آلرژیک

وازلین‌ها اغلب از هیدروربن‌های تصفیه شده تولید می‌شوند و به همین دلیل فاقد ترکیبات حساسیت‌زا هستند؛ اما برخی اوقات پوست افراد پس از استفاده از آن دچار قرمزی، تورم، درد، خارش پوست و التهاب می‌شود که این نشان‌دهنده حساسیت فرد نسبت به این محصولات است.

تشدید آفتاب‌ سوختگی

زمانی که وازلین بر روی پوست قرار می‌گیرد، همانند یک لایه محافظتی است که مانع از خروج گرما می‌شود، همین امر باعث افزایش سوختگی پوست شده و آسیب شدیدتری به آن وارد خواهد کرد.

آیا وازلین صورت را سیاه میکند؟

در پاسخ به این سوال که آیا وازلین صورت را سیاه میکند؟ باید بگوییم از آنجا که جذب این ماده در پوست به زمان زیادی نیاز دارد، ممکن است در این بازه زمانی عوامل محیطی اثراتی بر آن بگذارند که در نهایت منجر به تیرگی و سیاه شدن پوست صورت بشود. برای جلوگیری از بروز این مساله لازم است قبل از مصرف وازلین، صورت را کاملاً شسته و خشک کنید.

نکات مهم در مورد مصرف وازلین

تمیز بودن پوست قبل از مصرف وازلین، نکته بسیار مهمی است که باید همیشه به آن توجه داشته باشید.
بهترین زمان مصرف وازلین، بعد از استحمام روی پوست تمیز و مرطوب است.
وازلین باید تنها به صورت موضعی مصرف شود و بلعیدن یا تماس آن با چشم و بزاق خطرناک است.
استفاده از وازلین به عنوان روان کننده در رابطه جنسی به هیچ عنوان مناسب نخواهد بود و احتمال ابتلا به واژینوز باکتریایی یا حساسیت را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

13 اسفند 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *