افتتاح حساب ترکیه
نگهداری از فرش وینتیج

نگهداری از فرش وینتیج که این روزها طرفداران بسیاری دارد نیازمند رعایت اصولی است که اگر شما هم از علاقمندان به این سبک های کهنه نما هستید حتما باید بدانید. این مدل فرش شبیه عتیقه در بسیاری از دکوراسیون ها غوغا به پا کرده است. حتما این مطلب شادمگ را مطالعه کنید.

فرش وینتیج چیست ؟

این فرش که با نام فرش پتینه با کهنه نما هم شناخته می شود از نظر ظاهر بسیار به شبیه های کهنه استفاده شده و قدیمی است. در واقع معنی کلمه وینتیج کهنه و قدیمی است و و در زبان فرانسه به المان‌ ها ، اشیا و لوازم عتیقه و قدیمی نسبت داده می‌شود. از این رو این فرشها به وینتیج معروف شده اند.

نگهداری از فرش وینتیج

این مدل فرش های جدید و مدرن امروزه طرفداران و علاقمندان بسیاری پیدا کرده و محبوبیت بالایی دارد. این فرش ها طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی دارند و با الباف های متنوعی تولید می شوند. هر چند که ظاهر زیبا و جذاب ، مراقبت و نگهداری راحت تر نسبت به فرش های کلاسیک و همچنین قیمت مناسب تر نسب به فرش های دستبافت از دلایل محبوبیت این فرشها ست.

حتما برای ست مبل با فرش فیلی از مجله شادمگ کمک بگیرید.

چگونگی تولید فرش وینتیج

این روزها استفاده از لوازم دکوری عتیقه و آنتیک  بسیار متداول شده است. در بسیاری از خانه لوکس از تضاد بین سنتی و مدرنیته نهایت استفاده را کرده و چشم نوازترین ابعاد هنری زندگی بوجود می آید. این علاقه باعث شده که فرش وینتیج هم در خانه ها حسابی بدرخشد و طرفدارا پیدا کند. این علاقمندی حتی باعث شده بسیاری از کارخانجات فرش بافی بزرگ هم سبک وینتیج را وارد خط تولید خود کنند و در این عرصه به رقابت می پردازند.

یکی از مهمترین نکاتی که برای تولید فرش وینتیج خوب است بدانید روند تولید اینگونه فرش هاست. این فرشها به فرشهای کهنه نما هم معروف است توسط مواد شیمیایی به فرش قدیمی تبدیل می شود. تا جایی که برخی از این فرش ها با مدل دستبافت قدمی و کهنه مو نمی زند.

یکی از فرش های بسیار زیبا که هیچ کس نمیتواند منکر زیبایی و اصالت آن شود فرش های دستبافت هستند. فرش‌ های دستبافت قدیمی تر که به اصطلاح پاخور هم داشته طبیعتا ارزش بیشتری دارند و امروزه قیمت‌ های زیادی دارد و بسیاری توان خرید این فرشها را ندارند. خوبی فرشهای پتینه این است که شما با هزینه بسیار کمتر بک فرش باکیفیت با طرح و نقشه قدیمی خواهید داشت. برخی فرش های پتینه با طرح های تار وپود از دست داده و سنگ شور شده بدل خوبی برای فرش های دستبافت قدیمی شده اند.

با این دکوری جدید و مدرن دکوراسیون خونه تون رو بترکونید

نگهداری از فرش وینتیج

تاریخچه کهنه کردن فرش

به گفته برخی کارشناسان کهنه کردن فرش در قدیم هم متداول بوده است. مثلا در قدیم فرش را در کوچه و محل عبور پهن می‌کردند تا بر اثر عبور و مرور مرم و آفتاب خوردگی شکل و ظاهر نو و اولیه خود را از دست بدهد. این فرشها را سپس با خاکستر و آب و چوبک می‌شستند تا زودتر شکل کهنگی به خود بگیرد.

اما امروزه برای کهنه کردن فرش از روش دواشور کردن استفاده می‌کنند. در این روش از هیپوکلریت کلسیم استفاده کرده و فلس، رنگ و الیاف فرش را از بین می برند.  فرش از حالت تازگی در آمده و کهنه نما می شود.

در واقه این کار بیشتر در صادرات فرش مرسوم است و بازرگانات با کلرینه کردن فرش ارزش بیشتری به آن می‌دهند تا قیمت بالاتر برود.

کاربرد فرش وینتیج در دکوراسیون

فش وینتیج را در بسیاری از فضاها از جمله پذیرایی ، نشیمن و اتاق خواب می توانید استفاده کنید. نیاز نیست حتما دکوراسیون منزل شما سنتی باشد. این فرش ها در دکوراسیون مدرن جلوه فوق العاده ای دارند و زیبایی خاصی به فضا می بخشند.

 اصلا تصور نکنید که فرش وینتیج زیبایی و اصالت فرش های دیگر و کلاسیک را ندارد چرا که تمام خواص یک فرش زیبا و با اصالت را در فرش وینتیج می بینید.

همانطو که قبلا هم گفتیم شاید در نگاه اول برخی فرش های وینتیج با فرش‌ های نفیس دستبافت قدیمی و آنتیک قابل تشخیص نباشد چرا که گاهی طرح های سنتی و مدل کهنه نما شده این فرش شما را گول بزند.

نگهداری از فرش وینتیج

اصول مهم نگهداری از فرش وینتیج

شاید تصور کنید که نگهداری از فرش وینتیج به دلیل طراحی و رنگ‌بندی که دارند، خیلی سخت نیست  اما این فرش‌ ها باید مانند فرش‌ های ماشینی و دستباف محافظت و نگهداری شوند. این فرش ها هم باید به صورت مستمر تمیز شده و با استفاده از جاروبرقی، گرد و غبار موجود در آن‌ها را از بین برد.

 قرار دادن اشیای تیز و سنگین بر روی این فرش ها و  عدم شستشوی مناسب، فرش را دچار آسیب کرده و در نتیجه فرش جذابیت و زیبایی خود را از دست می‌ دهد.

روش شستشوی فرش وینتیج

برای شستشوی این مدل فرش ها می‌ توان از روش‌ های سنتی و مدرن استفاده کرد. البته شستن فرش‌ های پتینه واقعی و قدیمی نیاز به دقت و توجه بالایی دارد و باید به متخصص سپرده شود. البته شستن فرش وینتیج مدرن هم بهتر است توسط قالیشویی انجام شود تا با استفاده از شوبنده های معتبر و تجهیزات مدرن آسیب کمتری به فرش وارد شود.

بهترین روش استفاده از آبی کلاسیک در دکوراسیون منزل که هیچ وقت از مد نمیفته !

تمیز کردن فرش از گردوخاک با جاروبرقی

یکی از روش های نظافت فرش که باید روتین انجام شود تمیز نگه داشتن فرش از گرد و خاک و جارو برقی کشیدن است. اگر شما روش صحیح جاروبرقی کردن را آموزش ببینید و به طور مرتب اینکار را انجام دهید قطعا آلودگی وارد پرزهای فرش نشده و تیاز به شست و شو کمتر می شود. در نتیجه احتمال پوسیدگی فرش هم کمتر می شود.

مراقبت از فرش در قسمت پایه‌ های لوازم خانگی

هنگامی که خانه را فرش می کنید برای بهتر چیدمان و دکوراسیون منزل اطراف آن را با مبل ، لوازم خانگی و لوازم دکوراتیو پر می کنید تا فضای شما شکیل تر شود. حتما باید حواستان باشد که پایه های لوازم اطراف فرش و مبل و میزها روی فرش رد می اندازند و به مرور زمان باعث کوبیده شده و جا انداختن روی فرش می شوند.

نگهداری از فرش وینتیج

در نتیجه فرش شکل خود را از دست می دهد. برای حل این مشکل می توانید از فرش های کوچکتر نسبت به فضای محیط استفاده کنید یا از هر از گاهی پایه مبل و میزها را جا به جا کنید. می توانید از ضربه گیرهایی که در بازار برای این منظور تولید شده هم استفاده کنید. به این ترتیب میزان آسیب دیدگی به فرش کمتر خواهد شد.

تمیز کردن به‌ موقع فرش

یکی دیگر از روش های نگهداری اهر نوع فرشی شست و شوی به موقع و از بین بردن کثیفی های روی فرش است. تمیز کردن فوری و به موقع لکه ها و مایعاتی که روی فرش ریخته می شود می تواند جلوی آسیب های بعدی که به فرش وارد می شود را بگیرید. این موضوع احتمال پوسیدگی فرش ماشینی ار کاهش می دهد.

روش نگهداری فرش ماشینی در انبار

ممکن است که شما به دلایلی نیاز به فرشی نداشته باشید و باید آن را به مدت طولانی در انبار نگه دارید. برای نگهداری از فرش در انبار حتما مراقب دما و میزان رطوبت فرش باشید. ممکن است رطوبت انباری باعث جمع شدن حشرات موذی  و بیدزدگی فرش شود.

همچنین هوای انباری ها مستعد رطوبت هستند و ممن است این رطوبت تار و پود فرش را بپوساند. پس لازم است به شیوه درست فرش را در انبار قرار داده و به طور مرتب آن را چک کنید.

نگهداری فرش ماشینی لوله شده

یکی از نکات مهمی که درباره نگهداری از فرش باید بدانید ، نگهداری از فرشی است که کنار گذاشته می‌ شود. همانطور که گفتیم فرش کنار گذاشته شده ممکن است با بیدزدگی و پوسیدگی در درازمدت مواجه شود.

مدل پرده پانچی شیک و جدید برای عید / دکوراسیون خونه تون رو این مدلی بترکونین

برای نگهداری از فرش ماشینی لوله شده حتما فرش را بشویید. اینکار باعث می شود تا در زمان جمع بودن آن، کمتر حشره‌ ای به سراغ فرش برود.

نگهداری از فرش وینتیج

موادی چون نفتالین را در کنار فرش قرار دهید تا دوام فرش را در مدت زمان نگهداری افزایش دهید.

نحوه لوله کردن فرش نیز در نگهداری فرش لوله شده اثرگذار است. هر چه فضای بین فرش کمتر شود دوام فرش افزایش می یابد. ضمن اینکه فرش فضای کمتری را هم اشغال خواهد کرد.

سپس فرش را در یک پارچه تمیز و ترجیحا روشن بپیچید.  حتما فرش را در محیطی به دور از رطوبت قرار دهید.

اگر قرار نیست حالا حالا از فرش استفاده کنید هرچند وقت یکبار، فرش لوله شده را باز کنید تا هوا در آن جریان پیدا کند. سپس دوباره تمامی مراحل را اجرا نمایید.

از بین بردن رطوبت برای نگهداری از فرش

همانطور که گفتیم یکی از موضوعات نگهداری از فرش ، از بین بردن میزان رطوبت فرش برای نگهداری آن است. رطوبت به راحتی می‌ تواند موجب پوسیدگی فرش شود.حتما پس از شستشوی فرش آن را خوب خشک کنید. بهتر است تا فرش را مقابل آفتاب قرار دهید یا با استفاده از وسایل گرمایشی ، سرعت خشک شدن آن را بالا ببرید. بهترین زمان برای خشک کردن فرش کمتر از 12 ساعت بودن زمان خشک شدن آن است.

نگهداری از فرش وینتیج

انواع فرش وینتیج

فرش‌ وینتیج هم مانند همه نوع فرش‌ بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی شده اند. دسته بندی این فرش‌ ها شامل موارد زیر است:

 طرح : فرش‌ وینتیج در طرح‌ های ترک، کاشان، بلژیکی و… وجود دارند.
رنگ : تنوع بالایی از نظر رنگ در این فرش‌ ها وجود دارد که رنگ‌ های مختلفی با طیف رنگی سرد و گرم را شامل می‌شود.
 سبک : فرش‌ وینتیج مدرن،  کلاسیک، آنتیک کاری،  پلاستر و برجستهاز جمله سبک های فرش وینتیج هستند.
تراکم و تعداد شانه : این فرش‌ ها عموما در ۷۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰۰ شانه وجود دارند.

نگهداری از فرش وینتیج

مزایای فرش وینتیج و معایب فرش

مانند هم نوع فرش کلاسیک ، دستبافت و مدرن این مدل فرش ها هم  مزایا و معایب خاصی دارند که  توجه شما را به عنوان خریدار جلب می کنند. برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب فرش پتینه عبارتند از:

  • طراحی خاص و اصالت ویژه فرش‌ وینتیج
  • سازگاری بالای فرش وینتیج با انواع دکوراسیون
  • زیبا، جذاب و شیک بودن ظاهر فرش‌ های وینتیج
  • قیمت به صرفه بودن فرش‌ وینتیج در مقایسه با سایر فرش‌ ها

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

19 فروردین 1403

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *