شستن پالتو در خانه

شستن پالتو در خانه با  لباس های زمستانی دیگر متفاوت است. با استفاده از تکنیک های ما پالتو و بارانی را به راحتی و بدون نگرانی بشورید. لباس زمستانی شما از ریخت نمیفتد و خوب تمیز می شود.

تکنیک‌ های درست شستن پالتو

پالتوهای زمستانی اغلب از قیمت بالایی برخوردار هستند. بنابراین استفاده از روش‌های صحیح شستن پالتو در حفظ زیبایی لباس شما، کاهش زمان شستشو و صرفه‌جویی در هزینه‌ها اثر بسزایی دارد. اغلب توصیه می‌شود برای شستن پالتوی گران‌قیمت خود به خشکشویی مراجعه کنید.

اما کافی است با دانستن تکنیک‌های مناسب، این کار را به راحتی در منزل انجام دهید. در این مقاله همراه شماییم تا با آموزش تکنیک‌های درست درباره شستن پالتو با جنس‌های مختلف، این امکان را در خانه برای شما فراهم کنیم. در قدم اول کافی است با خواندن اتیکت مراقبت لباس، الیاف تشکیل‌دهنده پالتوی را خود را به درستی شناسایی و سپس دستورالعمل‌های مرتبط را دنبال کنید.

شستن پالتو در خانه

قبل از شروع شستشوی پالتو چه نکاتی را رعایت کنیم؟

شستشو با دست، مدت‌هاست که منسوخ شده است. زندگی امروزی به‌قدری شلوغ و پرمشغله است که فرصتی برای شستشوی لباس با دست را نمی‌دهد؛ اما برای بعضی لباس‌ها بهتر است از شستشوی دستی استفاده کنید تا عمر طولانی‌تری داشته باشند. البته شستن لباس بافتنی و پشمی نیازمند اطلاعاتی است تا بافت لباس از دست نرود و لباس شما از ریخت نیفتد. حتما از تکنیک های شادمگ کمک بگیرید.

پالتو یکی از لباس‌های گران‌قیمت در کمد لباس‌‌هاست. اگر درشستشوی آن دقت نکنیم، ممکن است هر سال مبلغ بسیار زیادی از درآمدمان را صرف خرید پالتو کنیم. پالتوی آسیب‌دیده و مستهلک به چه کار ما می‌آید؟ برای اطمینان از طول عمر آن‌ها، باید زمان و تلاش برای نگهداری و شستشوی مناسب آن‌ها صرف کنید.

یک سری نکات کلی برای نحوه شستن انواع پالتو با هر جنسی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید:

قبل از هر چیز، تمام زیپ‌ها و همچنین دکمه‌ها را ببندید تا از هر نوع آسیبی به کت در هنگام شستشو جلوگیری کنید.
برای خشک‌ و آویزان‌کردن پالتو، از چوب‌لباسی‌های چوبی محکم یا پددار استفاده کنید. به این ترتیب شکل پالتو حفظ می‌شود.
قبل از شستشو، هر نوع پارگی یا شلی را تعمیر کنید تا از آسیب‌دیدن پالتو از محل پارگی جلوگیری شود.
به برچسب مراقبت پالتو دقت کنید. در برچسب مراقبت، تمام توصیه‌های ایمنی و نحوه شستن انواع پالتو به‌صورت تصویری نوشته شده است.

جنس پالتوی شما چیست؟

پالتوی شما ممکن است از جنس‌های مختلفی باشد. قبل از شروع به شستشو دقت کنید که پالتوی شما در کدام دسته قرار می‌گیرد. هر جنس پارچه، شستشوی مخصوص به خودش را دارد. برای دوخت پالتو از پارچه‌های ضخیم استفاده می‌شود. پالتوی شما ممکن است یکی از انواع این جنس‌های ضخیم و گرم را داشته باشد.

شستن پالتو در خانه

پالتوهای پشمی: این نوع پارچه‌ها با نام Woolen یا Fleece در بازار موجود هستند. انواع جنس‌های خز، فوتر، تدی و امثالهم در این دسته قرار می‌گیرند.
بارانی‌ها یا پالتوهای وینیل: پارچه‌های بارانی، پارچه‌های نازک و ضدآب و در عین ‌حال گرم هستند. این پارچه‌ها جنسی شبیه پلاستیک دارند.
پالتوهای چرمی و جیر: این پالتو‌ها طبیعی هستند و از جنس پوست حیوانات تهیه می‌شود.
پالتو با الیاف مصنوعی یا پلی‌استر: در تولید کاپشن و هودی از این نوع پارچه‌ها استفاده می‌شود.

روش شستن انواع پالتو

نحوه شستن پالتوی فوتر

معمولا حدود ۸۰ درصد از بافت پالتوی فوتر را الیاف پشمی و بقیه آن را الیاف مصنوعی و غیر ارگانیک مانند پلی استر یا لیکرا تشکیل می‌دهند. شستن پالتو با چنین جنسی دشوار است و عدم مراقبت از آن حین شستشو باعث گلوله گلوله ‌شدن و پرزدار شدن الیاف پالتو و آب رفتن پارچه آن می‌شود.  با این حساب آیا شستن پالتوی فوتر در خانه ممکن است؟‌ بله. ما در ادامه نکات لازم درباره روش‌ خانگی شستن پالتو را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

چند روش ساده و فوری براق کردن قاشق و چنگال استیل

نکات مهم برای شستن پالتو

در صورت وجود لکه روی پالتوی فوتر، لازم است قبل از آغاز فرایند شستن پالتو اقدام به لکه‌گیری کنید . برای انجام این کار، شیوه لکه‌زدایی و شوینده مناسب برای انجام آن را بر اساس نوع لکه به دقت انتخاب کنید.

شستن پالتو در خانه
بهترین و مطمئن‌ترین روش برای شستن پالتوی فوتر، شستشو با دست است. شوینده‌های حاوی آنزیم باعث افت کیفیت بافت این نوع از لباس‌ها می‌شوند. پالتوی فوتر به دمای بالای آب و سرعت زیاد در هم‌خوردن با شوینده حساس است. نادیده گرفتن این مورد باعث کوچک شدن لباس می‌شود. برای شستن پالتو با دست کافی است سینک ظرفشویی خود را از آب خنک پر کنید و مقدار مناسبی به آن مایع لباسشویی اضافه کنید. تمام قسمت‌های پالتو را به آب و شوینده آغشته کنید. پس از گذشت ۳۰ دقیقه از خیس خوردن لباس به آرامی آن را با آب سرد شستشو دهید.
چنانچه از ماشین لباسشویی برای شستن پالتو استفاده می‌کنید به‌هیچ ‌وجه آن را روی دور تند نگذارید و از پایین بودن دمای آب اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که لباسشویی را باید در حالت شستشوی لباس‌های پشمی یا حساس قرار دهید. پس از اتمام کار دستگاه، لباس را به سرعت از ماشین لباسشویی خارج کنید.
در هنگام شستن پالتوی فوتر از رنگ پس دادن آن نگران نشوید. جنس این پارچه‌ها به گونه‌ای است که رنگ‌های اضافی به راحتی‌ از آن خارج می‌شوند اما در نهایت تاثیر منفی بر جلوه لباس ندارد.

نحوه خشک کردن پالتوی فوتر

بهتر است پالتوی را روی یک حوله بزرگ پهن کنید یا حوله را دور پالتو بپیچید تا آب اضافی آن گرفته شود.
از هوای آزاد برای خشک شدن پالتوی فوتر استفاده کنید اما آن را به‌هیچ وجه در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.
از آویزان کردن پالتوی فوتر حین خشک شدن خودداری کنید.
اگر از خشک‌کن یا اتو استفاده می‌کنید آن را در پایین‌ترین دمای ممکن قرار دهید و از قسمت داخلی، لباس را اتو بکشید.

نحوه شستن پالتوی خزدار

استفاده از ماشین لباسشویی برای شستن پالتوی خزدار مناسب است. کافی است لباس را پشت و رو کنید و به آرامی در ماشین لباسشویی قرار دهید. حالت دستگاه را روی شستشوی لباس‌های حساس تنظیم کنید. توجه داشته‌باشید که دمای آب می‌بایست پایین باشد. از قرار دادن دستگاه روی دور تند بپرهیزید.

شستن پالتو در خانه
توصیه می‌شود در هر فصل بیش از ۲ مرتبه اقدام به شستن پالتوی خزدار نکنید.

نحوه خشک‌کردن پالتوی خزدار

برای خشک کردن پالتوی خزدار به هیچ‌وجه از خشک‌کن استفاده نکنید.
با پیچیدن لباس دور حوله می‌توانید آب اضافی آن را خارج کنید.
لباس را پس از شستشو به قسمت رویی برگردانید و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

نحوه شستن پارچه تدی

در نحوه شستن انواع پالتو با پارچه تدی توجه داشته باشید:

قبل از شستن پالتوهای فلیس، لباس را به داخل بچرخانید. این کار باعث می‌شود پوسته‌ها یا آلودگی‌های فضای ماشین لباسشویی به پرزهای پالتو نچسبد.
پارچه و لباس‌های سنگین را هم‌زمان با پالتوی تدی در ماشین لباسشویی نیندازید. مانند شلوارهای جین.
معمولا کت‌های تدی را با آب سرد می‌شویند. قبل از تنظیم درجه حرارت ماشین لباسشویی، به برچسب مراقبت پالتو نیم‌نگاهی بیندازید.
پس از تکمیل‌شدن چرخه شستشو، کت را صاف بخوابانید و اجازه دهید در هوا خشک شود. بهتر است روی یک چوب‌لباسی پددار آویزان کنید تا چروک نشود.

شستن پالتو در خانه

نحوه شستن پالتوی پشمی

نحوه شستن پالتوی پشمی شباهت زیادی به پالتوهای فوتر دارد. شستن پالتوی پشمی نیازمند دمای پایین آب، سرعت پایین در شستشو و استفاده از مواد شوینده مناسب است. اگر الیاف پشمی پالتوی شما بالای ۸۰ درصد است، توصیه می‌شود آن را به خشکشویی‌های حرفه‌ای بسپارید.

پیش از شروع فرآیند شستن پالتوی پشمی در خانه لازم است تا از یک برس مناسب استفاده کنید و آن را از بالا به پایین روی لباس بکشید.
اگر لکه‌ای روی لباس وجود دارد، متناسب با نوع لکه، شیوه‌‌ی مناسب برای از بین بردن آن را انتخاب کنید.
لباس شما برای شستشو آماده است. برای شستن پالتوی پشمی با دست از تکنیک شستشوی پالتوی فوتر که در ابتدا به توضیح آن پرداختیم، استفاده کنید.
اگر می‌خواهید لباس را در ماشین لباسشویی بشورید ابتدا آن را پشت و رو کنید، داخل کیسه شستشوی مناسب قرار دهید و بعد آن را درون لباسشویی بیندازید. تقریبا تمام لباسشویی‌ها قابلیت تنظیم بر روی حالت شستشوی لباس پشمی دارند. پس از ۳۰ دقیقه پالتو را از لباسشویی خارج کنید.
طی هر فصل، بیش از ۱ مرتبه اقدام به شستن پالتو نکنید.

لکه بری که هر نوع لکه ای رو از فرش پاک میکنه !

نحوه خشک کردن پالتوی پشمی

بعد از اتمام شستن پالتو، لباس را برگردانید و قسمت رویی آن را در هوای آزاد قرار دهید.
از حوله برای گرفتن آب اضافی پالتو استفاده کنید.
پالتو را موقع خشک کردن آویزان نکنید. آن را روی یک سطح صاف قرار دهید تا از شکل نیفتد.
بهترین راه برای از بین بردن چین و چروک پالتوی پشمی آن است که پس از شستن پالتو آن را داخل حمامی قرار دهید که در آن دوش آب گرم گرفته‌اید. بنابراین بهتر است بخشی از فرآیند خشک‌شدن پالتو داخل حمام صورت بگیرد.
نحوه خشک کردن پالتو پشمی

نحوه شستن پالتوی چرم

شستن پالتوی چرم با ماشین لباسشویی به‌هیچ وجه توصیه نمی‌شود. ماشین لباسشویی می‌تواند باعث از بین رفتن سطح چرم پالتو و ترک خوردن آن، کوچک ‌شدن لباس و ایجاد آسیب‌های غیرقابل بازگشت برروی لباس شما شود. حتی شستن پالتوی چرم به روش دستی با شیوه‌های رایج شستشو در دیگر پالتوها متفاوت است.

شستن پالتو در خانه

پس چطور باید پالتوی چرمی خود را تمیز کنید؟

از اسپری‌های مخصوص تمیز کردن لباس‌های چرمی استفاده‌ کنید.
محلولی از آب گرم ( نه داغ) و شوینده مناسب و ملایم تهیه کنید. یک اسفنج یا حوله نرم تهیه کنید و به محلول آغشته کنید. آب اضافی اسفنج یا حوله را حتما بچلانید و اجازه دهید فقط مرطوب باشد چرا که پالتوی چرم نباید از آب و ماده شوینده اشباع شود. حالا با حرکات آرام و تدریجی آن را بر روی لباس بکشید.

در آخر یک حوله نرم دیگر را در آب خالص فرو ببرید و دوباره بر روی همان قسمت‌ها بکشید تا لباس از ماده شوینده پاک شود.
اگر پالتوی چرم شما لکه روغن دارید از جوش‌شیرین یا نشاسته ذرت استفاده کنید. آن را بر روی محل لکه بپاشید و با پارچه مرطوب روی آن بکشید. بعد از یک شب دوباره با پارچه مرطوب این عمل را تکرار کنید و سپس از یک پارچه خشک برای گرفتن رطوبت اضافی کمک بگیرید.

پد لاک پاکن اثر بسزایی در از بین بردن لکه جوهر روی چرم دارد. اما آن را روی لکه نمالید و فقط با پد بر روی محل موردن ظر چند بار به آرامی ضربه بزنید. سپس با پارچه مرطوب آن قسمت را تمیز کنید و در آخر از دستمال خشک استفاده کنید.
خمیردندان و الکل رقیق شده از جمله موثرترین مواد برای از بین بردن انواع لکه‌ها و کپک‌ها بر روی پالتوی چرم هستند.

مراحلی که در استفاده از پد لاک پاک کن گفته‌ شد در این موارد نیز صدق می‌کند. توجه داشته‌ باشید که از خمیردندان به اندازه نوک انگشت استفاده کنید تا چرم آسیب نبیند.

نکته مهم

گر از الکل استفاده می‌کنید حتما آن را با نسبت مناسبی از آب ترکیب کنید. هرگز از این مواد به صورت‌ همزمان استفاده نکنید.

شستن پالتو در خانه

فقط زمانی اقدام به شستشوی کامل پالتوی چرم کنید که هیچ راه دیگری برای از بین بردن کثیفی یا بوی بد پالتو نداشته‌ باشید. ضمنا توجه داشته‌ باشید که شستن پالتوی چرم تنها در صورتی امکان‌پذیر است که چرم لباس طبیعی باشد. برای شستن پالتو با دست لازم است از شوینده‌های بسیار ملایم و آب ولرم استفاده کنید. پس از پر کردن سینک، پالتو را چند بار به‌صورت کامل درون آن قرار دهید و خارج کنید. اجازه دهید لباس شما۱۰دقیقه در محلول باقی بماند. سپس آن را خارج کنید و آبکشی نمایید. شستن پالتو با چرم مصنوعی یا براق به ‌هیچ ‌عنوان توصیه نمی‌شود.

نحوه خشک کردن پالتوی چرم

اگر مجبور شدید تا به‌ طور کامل اقدام به شستن پالتوی چرم کنید باید برای خشک‌شدن آن صبور باشید. زیرا به هیچ‌ وجه نباید از نور خورشید یا دیگر وسایل گرمایشی برای خشک‌کردن استفاده کنید.
پالتوی چرم را نچلانید. اجازه دهید آب به تدریج از آن خارج شود.
می‌توانید پالتو را از چوب ‌لباسی‌های مناسبی که ردی بر روی لباس باقی نمی‌گذارند آویزان کنید و آن را در هوای آزاد قرار دهید تا لباس خشک شود.

نحوه هواگیری شوفاژ با 7 گام ساده بدون نیاز به سرویس کار

نحوه شستن کت‌ های لاستیکی، وینیل و بارانی

قبل از شستن بارانی‌ها یا پالتوهای وینیل، طبق معمول حتما برچسب مراقبت آن را مطالعه کنید. ما معمولا این نوع پالتوها را با نام کاپشن می‌شناسیم. برخی از کت‌های وینیل را می‌توان با ماشین شستشو داد؛ در حالی که برخی دیگر را باید با دست بشویید.

برنامه شستشوی کاپشن در لباسشویی

اگر کاپشن را در ماشین می‌شویید، حتما پس از شستشو اجازه دهید در هوا خشک شود؛ زیرا حرارت زیاد و هم‌زدن در ماشین لباسشویی می‌تواند باعث آسیب شود. این به نحوه شستن انواع پالتو بستگی دارد.

شستن پالتو در خانه

برنامه شستشوی کاپشن با دست

برای شستن دستی کاپشن‌ها، نیم‌ساعت آن را در آب تمیز و سرد در وان حمام قرار دهید تا خیس بخورد؛ درست مانند شستشوی دستی پالتوی پشمی. وقتی کارتان تمام شد، پالتو را با آب سرد آبکشی کنید.

شستن پالتو با ماشین لباسشویی بهتر است یا با دست؟

پاسخ ما برای کسانی که موقعیت و زمان شستشو را دارند، شستن پالتو در خانه و حتی با دست است. لباس‌ها، به‌خصوص پالتوها، با دست خیلی بهتر شسته می‌شوند. عمر آن‌ها هم بیشتر می‌شود.

با دانستن نحوه شستن انواع پالتو، از این مرحله به‌راحتی عبور خواهید کرد. قبل از شروع به شستن پالتو:

درزهای لباس را کنترل کنید. اگر درزی باز شده باشد، بهتر است ابتدا آن را بدوزید.
جیب‌ها را کنترل کنید.
زیپ‌ها را ببندید.

شستن پالتو در خانه
از یک شوینده و تمیزکننده عمیق استفاده کنید.
اگر برای شستشو از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید، بهتر است آب تا نیمه پر شود. پالتو کامل زیر آب قرار بگیرد.
چند حوله هم‌رنگ پالتو در ماشین بیندازید. این کار، بار ماشین را متعادل می‌کند. دقت کنید حوله رنگی استفاده نکنید تا پس از شستشو به‌جای پالتو، پلنگ‌صورتی تحویل نگیرید!
با توجه به برچسب مراقبت، مرحله خشک‌کردن را انجام دهید. اگر خشک‌کردن با ماشین مجاز باشد، می‌توانید از توپ‌های خشک‌کن استفاده کنید. اگر توپ خشک‌کن ندارید، چند توپ تنیس را در یک جوراب پر کنید و درون ماشین بندازید.

استفاده از گزینه مخصوص لباس‌های حساس برای شستن پالتو در ماشین لباسشویی

در این مقاله از مجله تعمیر آنلاین نحوه شستن پالتو با ماشین لباسشویی را بررسی کردیم و به روش‌های شستشوی پالتو با جنس‌های مختلف اشاره‌ای داشتیم. در شستن پالتو حتما به جنس و نوع پالتو دقت کنید. معمولا بیشتر پالتوها یک راهنمای شستشو دارند که تولیدکننده درجه حرارت آب و نوع شستشو را به‌خوبی در این برگه یادآوری کرده است. توجه داشته باشید برای شستن پالتو از مواد شوینده ملایم و معمولی استفاده کنید تا آسیبی به بافت پالتو نرسد.

شستن پالتو در خانه

توصیه می‌کنیم در رابطه با منوهای مختلف ماشین لباسشویی از همکاران ما در تعمیر آنلاین کمک بگیرید. متخصصان تعمیر آنلاین کلیه خدمات در رابطه با تعمیرات لوازم خانگی را به‌عهده می‌گیرند. همچنین قطعاتی که کارشناسان زبده تعمیر آنلاین استفاده می‌کنند، گارانتی 6 ماهه داشته و از این بابت خیالتان راحت باشد. برای مشاهده کلیه خدمات تعمیر آنلاین به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید. در ضمن اگر تجربه مشترکی از شستشوی پالتو دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

دمای آب برای شستشوی پالتو روی چه درجه‌ای باید قرار داشته باشد؟

به‌دلیل جنس متفاوت پارچه‌های پالتو معمولا دمای آب برای شستن پالتو با ماشین لباسشویی باید سرد باشد تا آسیبی به بافت پالتو وارد نشود.

برای شستن پالتو با ماشین لباسشویی از چه مواد شوینده‌ای باید استفاده کنیم؟

برای شستن پالتو معمولا از مواد شوینده معمولی استفاده کنید. شوینده‌هایی که قوی نیستند و آنزیم‌های فراوانی ندارند، مناسب شستشوی پالتو با ماشین لباسشویی هستند.

نحوه خشک کردن پالتو چه اهمیتی دارد؟

نحوه خشک کردن پالتو بعد از شستشو بسیار مهم است. به‌دلیل اینکه اگر آب پالتو به‌خوبی گرفته نشود یا پالتو در زیر تابش خورشید قرار بگیرد، بافت آن آسیب دیده و موجب خراب شدن پالتو می‌شود.

نتیجه‌گیری

شستن پالتو در منزل نه تنها دشوار نیست بلکه به لحاظ اقتصادی به‌ صرفه‌تر است و با مراقبت بیشتری می‌توانید اقدام به شستشو کنید. تنها لازم است که تکنیک‌های مرتبط به‌ درستی اجرا شوند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

17 آبان 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *