درمان سریع گرفتگی بینی

درمان سریع گرفتگی بینی قطعا اولین گزینه شما برای مواقعی است که دچار گرفتگی بینی شدید. ما قبلا درمان گرفتگی بینی کودکان را در شادمگ با روش های ساده به شما آموزش دادیم. این مقاله به شما آموزش میدهد که چگونه مشکل کیپ شدن و گرفتگی بینی را حل کنیم.

همه چیز درباره گرفتگی بینی

گرفتگی بینی چه زمانی اتفاق می‌افتد که بافت‌ها و رگ‌های خونی مجاور بینی با مایع اضافی متورم می‌شوند و باعث ایجاد احساس گرفتگی می‌شوند. این اختلال اغلب با آبریزش بینی همراه است. همچنین ممکن است با آبریزش بینی همراه نباشد.

دلایل متنوعی برای احتمال وجود این بیماری پیش بینی می شود. گرفتگی بینی معمولا در عرض یک هفته از بین می رود. اما اگر اینطور نیست، یا در زمان‌های خاصی دچار آن می شوید، با مراجعه به پزشک می توانید آلرژی خود را تایید کنید و برای درمان خشکی بینی اقدام کنید.

باز کردن بینی با قطره - درمان سریع گرفتگی بینی

علت گرفتگی بینی چیست؟

گرفتگی بینی هنگامی رخ می دهد که بافتهای بینی عفونی یا ملتهب شوند؛ گرفتگی بینی ممکن است به علت عفونت، یعنی آنفولانزا، سرماخوردگی و سینوزیت، انواع مختلف آلرژی و دیگر عوامل تحریک کننده مانند دود، ذرات و پولیپ ها و تومور رخ دهد.

مراقب گرفتگی طولانی مدت بینی باشید

در صورتی که بینی به صورت طولانی مدت مسدود باشد، ممکن است برای شما عوارضی در پی داشته باشید. احتقان بینی معمولا در عرض چند روز برطرف می شود. اگر اینطور نباشد، ممکن است دچار عفونت و عوارض بعدی آن شوید. در صورتی که شما از سینوزیت مزمن رنج می برید، لازم است برای جلوگیری از عوارض بعدی و برای درمان آن هر چه سریع تر اقدام کنید.

گرفتگی بینی بعد از جراحی زیبایی بینی

یکی از شایع ترین عوارض در هفته های اول بعد از جراحی زیبایی بینی گرفتگی بینی است. این اختلال به دلیل ترمیم بافت بینی در روز های اول و جود اسپیلت بینی ایجاد خواهد شد. بنابراین به مرور زمان درمان شده و نیاز به مداخلات پزشکی ندارد. اما این یکی از عوارض جراحی بینی است که در هفته های اول برای کسی که رینوپلاستی انجام داده است، اذیت کننده است. البته در صورتی که بعد ازجراحی بینی مشکلات تنفسی داشتید، لازم است هر چه سریع تر متخصص را در جریان قرار دهید.

علائم گرفتگی بینی چیست؟

هنگام گرفتگی بینی، این علائم بروز می کنند:

  • سینوس های دردناک
  • وجود مخاط
  • تورم بافت بینی
  • ریزش اشک چشم
  • سردرد ناگهانی

تمام راه و روش های خانگی موثر برای گرفتگی بینی

سرکه سیب برای درمان گرفتگی بینی

روش1:
در یک فنجان آب گرم 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید و مخلوط کنید. این مخلوط را دوبار در روز مصرف کنید تا مشکل شما بهبود یابد.

روش 2:
مقداری سرکه سیب را در یک قابلمه بریزید و همان مقدار آب هم اضافه کنید و بگذارید بجوشد. چشمانتان را ببندید و بخار را نفس بکشید.هر روز دو بار این کار را انجام دهید.

مخاط بینی - درمان سریع گرفتگی بینی

درمان گرفتگی بینی با استنشاق بخار

روش 1:
یک قابلمه آب را بجوشانید. پس از جوشیدن آب چند قطره روغن اساسی، مانند اکالیپتوس یا روغن نعناع را به آن اضافه کنید. سر تان را بالاتر از قابلمه قرار دهید و روی سر و قابلمه یک حوله تمیز بیاندازید و بخار را 10 دقیقه نفس بکشید.

روش 2:
به یک قابلمه آب جوش یک قاشق غذا خوری دانه های زنیان خرد شده را اضافه کنید. سر خود را بالاتر از قابلمه بگیرید و با یک حوله تمیز پوشانید. بخار را در 10 دقیقه نفس بکشید.

روش 3:
به دستگاه بخور اضافه کنید و بخارش را نفس بکشید.

توجه:

این روش برای کودکان زیر 12 ساله انجام نشود، زیرا بخار داغ می تواند آنها را بسوزاند.توصیه نمی شود که زنان باردار و افرادی که دارای فشار خون بالا، مشکلات قلبی و همچنین کسانی که دارای اختلال در سیستم عصبی مرکزی خود هستند، از این درمان استفاده کنند.

درمان گرفتگی بینی با زردچوبه

روش 1:
به یک لیوان شیر، یک قاشق چای خوری زردچوبه بریزید و بگذارید مخلوط برای چند دقیقه بجوشد. سپس مخلوط را در یک لیوان بریزید و کمی عسل اضافه کنید. این مخلوط را دو بار در روز مصرف کنید.

روش 2:
به 2 قاشق غذاخوری آب زردچوبه، یک قاشق غذاخوری آب لیمو، یک قاشق غذاخوری عسل و مقداری فلفل کایین بیافزایید و خوب آنها را مخلوط کنید و دو بار در روز مصرف کنید.

روش 3:
کمی ریشه زردچوبه را در یک لیوان بریزید و یک قاشق غذاخوری آب لیمو، یک قاشق غذاخوری عسل، کمی فلفل کایین و آب و در نهایت، مقدار موز رسیده را به آن اضافه کنید. این مخلوط را هر روز مصرف کنید.

فلفل کایین برای درمان گرفتگی بینی

روش 1:
1/2 قاشق چای خوری پودر فلفل کایین را در یک فنجان آب بریزید و سپس یک قاشق غذا خوری عسل را اضافه کنید. این مخلوط را چند بار در روز مصرف کنید.

روش 2:
یک گوش پاک کن را به فلفل کایین آغشته کنید و آن را در یک سوراخ بینی خود قرار دهید تا عطسه کنید. این روش را دو بار در روز استفاده کنید.پ

نکات مهمی که برای مصرف قرص کلسیم باید بدانید | سن مصرف قرص کلسیم از چند سالگی ؟

عطسه زدن زن -

محلول شستشوی بینی

روش 1:
به ظرف مخصوص شستشوی بینی یک قاشق چای خوری نمک غیر ید دار اضافه کنید ، سپس دو فنجان آب مقطر داغ را اضافه کنید.از این محلول برای شستن سینوس هایتان استفاده کنید.

سر خود را به عقب برگردانید و محلول را به یکی از سوراخهای بینی ببرید. این کار را برای بینی دیگر هم انجام دهید. این روش را دو بار در روز انجام دهید.

روش 2:
ابتدا دست های خود را با دقت شستشو دهید. یک قاشق چای خوری نمک غیر ید را به دو فنجان آب گرم اضافه کنید و مخلوط را با یک سوراخ بینی نفس بکشید. اجازه دهید مخلوط از سوراخ بینی دیگر بیرون بیاید. این درمان را 2 بار در هر روز انجام دهید.

روغن اوکالیپتوس برای درمان گرفتگی بینی

استنشاق بخار با روغن اوکالیپتوس یکی دیگر از داروهای خانگی موثر برای گرفتگی بینی است.

روش 1:
یک قابلمه آب را بگذارید تا بجوشد سپس 5 قطره روغن اوکالیپتوس را درون آب بریزید و سر قابلمه را با یک پارچه تمیز پوشانید.بخار را از طریق بینی خود به مدت 2 دقیقه نفس بکشید. چشمانتان را بسته نگه دارید تا از تحریک توسط روغن جلوگیری شود. این روش را 2 بار هر روز انجام دهید.

روش 2:
روی یک دستمال تمیز 2 قطره روغن اوکالیپتوس بریزید و هر روز چندین بار تنفسش کنید.

روش 3:
3 قطره روغن اوکالیپتوس بر روی بالش خود بریزید. هر زمانی که می خوابید، عطرش را تنفس کنید.

روش 4:
وان حمام را با آب گرم پر کنید و چند قطره روغن اوکالیپتوس را بریزید. هر روز 15 دقیقه در وان بمانید.

سیر برای درمان گرفتگی بینی

روش 1:
گل حبه سیر و یک فنجان آب را در قابلمه بریزید و بگذارید بجوشد. سپس 1/2 قاشق چای خوری پودر زردچوبه اضافه کنید و اجازه دهید مخلوط خنک شود. این مخلوط را 2 بار بنوشید تا زمانی که حس بهتری پیدا کنید.

روش 2:
کمی آب را بجوشانید و به آن حدود 3 حبه سیر خرد شده اضافه کنید و اجازه دهید چند دقیقه بجوشد. سرتان را با فاصله روی قابلمه بگیرید و سر و قابلمه را با یک پارچه تمیز پوشانید و بخار را نفس بکشید.

برای به دست آوردن نتایج بهتر، هر روز 2 بار این روش را انجام دهید.

روش 3:
یک فنجان آب را در قابلمه بریزید و حرارت دهید. وقتی آب جوش آمد، حدود 2 حبه سیر را اضافه کنید و بگذارید دو دقیقه بجوشد. نصف قاشق سوپخوری پودر زردچوبه را اضافه کرده و مخلوط کنید. قابلمه را از روی حرارت بردارید و در یک لیوان بریزید. این مخلوط را هر روز مصرف کنید.

درمان گرفتگی بینی با آب گوجه فرنگی تند

روش اول :
گوجه فرنگی را شسته و در مخلوط کن بریزید تا یک فنجان آب گوجه به دست آید. 2 حبه سیر را به قطعات کوچک برش دهید. سپس یک فنجان آب گوجه فرنگی را در قابلمه بریزید و تکه های سیر را اضافه کنید. 2 قاشق چای خوری آب لیمو و 1/2 قاشق چای خوری فنجان فلفل کایین را به قابلمه اضافه کنید. در نهایت، کمی نمک دریایی را به قابلمه اضافه کنید و مخلوط را بجوشانید. مخلوط داغ را روز 2 بار در روز مصرف کنید.

روش دوم :
یک لیوان آب گوجه فرنگی را در یک لیوان بریزید و یک قاشق غذاخوری آب سیر و کمی نمک را به آن اضافه کنید. این مخلوط را دو بار در روز مصرف کنید.

پیاز برای برطرف کردن گرفتگی بینی

روش 1:
پوست پیاز را بگیرید و عطر آن را چند دقیقه بو کنید.

روش 2:
پیاز خرد شده را در یک کاسه قرار دهید و آب جوش را به کاسه اضافه کنید. سرتان را روی کاسه گرفته و یک پارچه تمیز روی سرتان بیاندازید. بخارش را نفس بکشید. این روش را برای 2 بار در روز بکار ببرید.

عطسه زدن مرد - درمان سریع گرفتگی بینی

روش 3:
پیازهای خرد شده را در مخلوط کن بریزید تا آبش گرفته شود. 2 قاشق غذاخوری آب پیاز را گرم کنید و در یک لیوان به همراه کمی شکر یا عسل بریزید. هر روز این نوشیدنی را مصرف کنید.

زنجبیل برای برطرف کردن گرفتگی بینی

روش 1:
کمی زنجبیل را شسته و خرد کنید. 2 فنجان آب جوش را به یک قوری اضافه کنید و یک قاشق چایخوری از تکه های زنجبیل را در قوری بریزید و بگذارید 10 دقیقه روی حرارت غیر مستقیم بماند. مخلوط را صاف کنید و کمی آب لیمو درون آن بریزید. هر روز 2 لیوان بنوشید.

روش 2:
زنجبیل را تکه تکه کنید و روی برش های زنجبیل نمک بپاشید. چند بار هر روز آنها را بجوید تا سرفه و انسداد بینی را کاهش دهید.

روش 3:
یک تکه ریشه زنجبیل را برش دهید و درون یک قابلمه آب جوش بریزید و بگذارید 20 دقیقه بجوشد. سر خود را بالای قابلمه نگه دارید و سر خود را با پارچه بپوشانید.

روش 4:
پوست ریشه های زنجبیل را بکنید و آنها را به تکه های کوچک ریز ریز کنید و 4 تکه از آنها را به قابلمه آب جوش اضافه کنید و بگذارید 20 دقیقه بجوشد و خاموش کنید. مخلوط را صاف کنید. یک قاشق چای خوری عسل و کمی آب لیمو را اضافه کنید. یک مقدار کمی از مخلوط را در زمانی که گرم است را بنوشید.

درمان گرفتگی بینی با ریحان

روش 1:
هر روز دو بار قبل از صبحانه و بعد از خوردن شام برگ ریحان بخورید.

روش های تضمینی درمان خانگی استفراغ + 24 فرمول برای درمان تهوع و استفراغ در خانه

روش 2:
حدود 10 برگ ریحان را بشویید و سپس برگ ریحان را همراه فلفل سیاه و یک تکه کوچک از زنجبیل له و خرد کنید. سپس 1/4 لیتر آب درون قابلمه ریخته و مخلوط را به قابلمه اضافه کنید و تا جایی که مقدارشان نصف شود، بجوشانید. مخلوط را صاف کنید و کمی آب قند اضافه کنید و هنگامی که مخلوط گرم است مصرف کنید. این مخلوط را بهتر است هر بار صبح با شکم خالی بنوشید و تا 2 ساعت بعد از مصرف این نوشیدنی، حمام نکنید.

درمان گرفتگی بینی با استفاده از ترب کوهی

روش 1:
مقدار ریشه ترب کوهی را رنده کنید و 1/4 قاشق چای خوری از آن را برای 30 ثانیه در دهان خود نگه دارید.

روش 2:
یک مقدار ریشه ترب کوهی رنده شده را در یک لیوان ریخته و عسل و سرکه سیب را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. مخلوط را روی یک تکه نان قرار دهید و نان را در زمان خوردن بو کنید.

برگ بادرنجویه برای درمان گرفتگی بینی

چند برگ بادرنجویه را بشویید و آنها را در یک قوری قرار دهید. یک لیوان آب را به قوری اضافه کنید. بگذارید سرد شود. این مخلوط را بیش از 4 بار در هر روز غرغره کنید.

برگ و روغن نعناع برای درمان گرفتگی بینی

روش 1:
برگ های نعناع را با دقت بشورید و در یک لیوان آب جوش قرار دهید.

سپس مخلوط را صاف کنید. کمی عسل اضافه کنید و 2 بار در روز بنوشید.

روش 2:
کمی آب جوش به یک کاسه بزرگ اضافه کنید و چند قطره روغن نعناع را در آن بریزید.

سر و کاسه را با یک پارچه تمیز بپوشانید.

بخار را نفس بکشید. این روش را دوبار در روز استفاده کنید.

آبریزش بینی - درمان سریع گرفتگی بینی

عصاره دانه گریپ فروت برای درمان گرفتگی بینی

روش 1:
در یک کاسه آب داغ، چند قطره عصاره دانه گریپ فروت اضافه کنید و بخارش را نفس بکشید. این روش را دو بار در روز انجام دهید.

روش 2:
1/4 قاشق چایخوری نمک دریا و چند قطره عصاره دانه گریپ فروت را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و مخلوط را به هم بزنید تا نمک به طور کامل در مخلوط حل شود. این مخلوط را در ظرف مخصوص شستشوی بینی بریزید و از این محلول برای برطرف شدن گرفتگی بینی استفاده کنید.

درمان خانگی گرفتگی بینی

درمان خانگی باید روی مرطوب نگه داشتن مجاری بینی و سینوس‌ها تمرکز کند تا از تحریک بیشتر جلوگیری شود و علت گرفتگی یکی از سوراخهای بینی را رفع کند. در این قسمت چند روش درمان خانگی گرفتگی بینی را به شما معرفی می‌کنیم:

از دستگاه بخور استفاده کنید

استفاده از دستگاه بخور در خانه یا محل کار یک راه ساده و مؤثر برای کاهش گرفتگی بینی یا رفع کیپ شدن بینی است. تنفس در هوای مرطوب به تسکین بافت‌های تحریک‌شده بینی، کاهش التهاب سینوس و رقیق‌شدن مخاط کمک می‌کند.

دستگاه‌های بخور گرم و سرد برای افزایش سطح رطوبت و کاهش تراکم به یک اندازه مؤثر هستند. با ‌این حال، همیشه از دستگاه بخور سرد برای کودکان استفاده کنید. آب داغ یا بخار حاصل از یک دستگاه بخور گرم می‌تواند باعث سوختگی کودک شود؛ اگر کودک خیلی به دستگاه نزدیک شود یا اگر دستگاه ضربه بخورد و آب به بیرون بریزد.

بوخور دادن - درمان سریع گرفتگی بینی

هر نوع دستگاهی که انتخاب می‌کنید، حتماً آب آن را روزانه تعویض کنید و دستگاه را طبق دستورالعمل سازنده تمیز کنید تا از رشد باکتری‌ها و کپک‌ها جلوگیری کنید.

 برای بهبود کیپ بودن بینی دوش آب گرم بگیرید

آیا تا به حال در هنگام سرماخوردگی، دوش آب گرم را امتحان کرده‌اید؟ با دوش آب گرم در زمان سرماخوردگی احساس خواهید کرد که فرد جدیدی هستید و انگار بار سنگینی را از روی دوش خود برداشته‌اید. دلیل این سبکی و احساس خوب با دوش آب گرم ‌این است که استنشاق بخار، درد و فشار سینوسی را با کمک به تخلیه مخاط کاهش می‌دهد. ‌این امر می‌تواند به تنفس شما کمک کند که حداقل برای مدتی به حالت عادی بازگردد.

همچنین اگر نمی‌توانید دوش بگیرید، می‌توانید سینک روشویی را پر از آب گرم کنید، یک حوله را روی سر خود قرار دهید و سر خود را روی سینک بگیرید، مراقب باشید که خیلی نزدیک نشوید و پوست خود را نسوزانید. انجام ‌این کار چندین بار در روز بی خطر است.

 یک ضداحتقان طبیعی را امتحان کنید

آیا ویتامین C نیز می‌تواند به کاهش احتقان کمک کند؟ در برخی مطالعات نشان داده شده که ویتامین C مدت سرماخوردگی را کوتاه می‌کند و شدت علائم را کاهش می‌دهد؛ اما مستقیماً بر احتقان تأثیر نمی‌گذارد.

با ‌این حال، اگر با کیپ شدن بینی ناشی از سرماخوردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، مصرف مقداری ویتامین C اضافی ممکن است به شما کمک کند علائم خود را برطرف کنید و کمی‌سریع‌تر بهبود یابید.

یک کمپرس گرم را امتحان کنید

اگر در اثر احتقان سردرد یا درد سینوسی دارید، سعی کنید یک کمپرس گرم را مستقیماً روی بینی و پیشانی خود قرار دهید. ‌این کار می‌تواند به کاهش التهاب و فشار بینی کمک کند.

شما می‌توانید یک کیسه آب گرم را خریداری کنید یا به سادگی یک پارچه شستشو یا حوله را با آب گرم خیس کنید، سپس آن را تا کنید و روی بینی، گونه‌ها و پیشانی خود قرار دهید. سعی کنید ‌این کار را به مدت ۲۰ دقیقه انجام دهید و هر چند وقت یک‌بار که لازم است، تکرار کنید.

روزه گرفتن بیماران دیابتی ؛ آیا دیابتی ها می توانند روزه بگیرند ؟

 مصرف مایعات را افزایش دهید

در حالی که مصرف مایعات، راه درمان سریع گرفتگی بینی نیست؛ اما نوشیدن مقدار زیادی مایعات و هیدراته‌ماندن به رقیق‌شدن مخاط در مجرای بینی کمک کرده و تخلیه سینوس‌های احتقانی را آسان‌تر می‌کند.

طی مطالعه‌ای، محققان روی گروهی از افراد مبتلا به علائم سرماخوردگی و آنفولانزا مطالعه کرده و آن‌ها را به دو دسته تقسیم کردند. به دسته اول یک نوشیدنی گرم و به دسته دوم نوشیدنی هم دما با اتاق دادند و هیچ تفاوت قابل ملاحظه‌ای در احتقان بینی پیدا نکردند.

جالب توجه است در گروهی که نوشیدنی گرم مصرف کردند، تسکین ذهنی بیشتری نسبت به علائم سرماخوردگی در مقایسه با گروه دیگر گزارش شد. محققان می‌گویند که ‌این می‌تواند به دلیل گرمای نوشیدنی باشد که می‌تواند طعم و تجربه مصرف یک نوشیدنی را افزایش دهد و احساس بهتری در شما ‌ایجاد کند.

شستشوی بینی را امتحان کنید

شستشوی مجرای بینی می‌تواند به شل‌شدن مخاط غلیظ و حذف محرک‌ها، آلرژن‌ها و میکروب‌ها کمک کند.

قطره بینی - درمان سریع گرفتگی بینی

 روال خواب شبانه خود را اصلاح کنید

همه افرادی که تا به حال حتی یک‌بار دچار احتقان بینی شده‌اند، تأیید می‌کنند که احتقان اغلب در شب بدتر می‌شود. دلیل بدتر شدن وضعیت گرفتگی بینی در شب، این است که وقتی به پشت دراز می‌کشید، جاذبه باعث می‌شود که مخاط به جای تخلیه، جمع شود یا به عقب برگردد.

برای مبارزه با ‌این مشکل و درمان گرفتگی بینی هنگام خواب، یک یا دو بالش اضافی زیر سر خود قرار دهید تا نیروی جاذبه به نفع شما عمل کند نه بر علیه شما! برای رقیق‌کردن مخاط بینی و تخلیه آن، یک دستگاه بخور سرد را در کنار تخت خود قرار دهید.

همچنین می‌توانید از نوار تنفس بینی استفاده کنید که دو طرف بینی را بلند می‌کند و ممکن است به باز شدن مجاری بینی، تسهیل تنفس در طول شب و درمان گرفتگی بینی هنگام خواب کمک کند.

 دارو برای گرفتگی بینی

این داروها نیازی به نسخه ندارند و می‌توانند به کاهش علائم شما کمک کنند:

ضداحتقان‌ها: ‌این داروها به کاهش تورم مجرای بینی و کاهش گرفتگی و فشار سینوسی کمک می‌کنند. آن‌ها به صورت اسپری بینی مانند نافازولین (پرایوین)، اکسی متازولین (افرین، درستان، نوستریلا، اسپری بینی سینوس ویکس) یا فنیل افرین (نئو سینفرین، سینکس، راینال) عرضه می‌شوند و برای علت گرفتگی یک طرفه بینی هم مؤثر هستند.

همچنین آن‌ها به عنوان قرص، مانند فنیل افرین (Sudafed PE) و pseudoephedrine (Sudafed) عرضه می‌شوند.

در استفاده از داروهای کیپ شدن بینی موارد زیر را رعایت کنید:

حواستان باشد که دستورالعمل‌های استفاده از این داروها را دنبال کنید.
بیش از یک هفته بدون مشورت با پزشک از داروهای ضداحتقان استفاده نکنید.
شما نباید بیش از ۳ روز از اسپری بینی ضداحتقان استفاده کنید؛ در غیر ‌این صورت ممکن است احتقان شما را بدتر کند. همچنین، آن‌ها می‌توانند فشار خون شما را افزایش دهند، بنابراین در صورت داشتن هرگونه مشکل سلامتی یا مصرف داروهای دیگر، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. هرگز داروهای ضداحتقان یا داروهای سرماخوردگی بدون نسخه را به کودکان زیر ۴ سال ندهید.
اگر علت آبریزش و گرفتگی بینی شما آلرژی و حساسیت است، سیتریزین می‌تواند گزینه خوبی برایتان باشد. همچنین اسپری بینی استروئیدی‌ می‌تواند به بهبود احتقان ناشی از آلرژی کمک کند.
شما می‌توانید از مسکن‌ها هم استفاده کنید. اگرچه آن‌ها احتقان را از بین نمی‌برند، اما مسکن‌هایی مانند استامینوفن، ‌ایبوپروفن و ناپروکسن می‌توانند درد ناشی از فشار سینوسی را کاهش دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

گاهی اوقات، درمان‌های خانگی برای از بین بردن احتقان کافی نیست، به خصوص اگر علائم شما ناشی از بیماری دیگری باشد.

معاینه بینی - درمان سریع گرفتگی بینی

در ‌این موارد، ممکن است به درمان پزشکی نیاز باشد، به خصوص اگر وضعیت به شکلی باشد که در فعالیت‌های روزمره شما اختلال ‌ایجاد کند.

اگر هریک از موارد زیر را تجربه کردید، فوراً به دکتر گوش حلق بینی مراجعه کنید:

احتقان بیش از ۲ هفته طول بکشد
احتقان همراه با تب بالا که بیش از ۳ روز طول بکشد
ترشح سبز رنگ بینی همراه با درد سینوسی و تب باشد
سیستم ‌ایمنی ضعیف باشد و دچار آسم یا آمفیزم باشید
همچنین اگر اخیراً آسیبی به سرتان وارد شده و اکنون ترشحات خونی بینی یا جریان دائمی‌ ترشحات شفاف دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر به تازگی عمل جراحی بینی هم انجام داده‌اید و گرفتگی بینی دارید، بهتر است به جراح بینی خود مراجعه کنید.

سوالات متداول

موثرترین راه رفع انسداد و گرفتگی بینی چیست؟

مصرف قرص های ضد احتقان موثر ترین راه برطرف کردن گرفتگی بینی است. اما برای این کار لازم است ابتدا دلیل آن کاملا بررسی شود.

چقدر زمان می برد گرفتگی بینی از بین برود؟

چیزی در حدود یک هفته الی ده روز زمان می برد تا گرفتگی بینی از بین برود. در صورتی که در این زمان درمان نشد،، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

سخن اخر

گرفتگی بینی ممکن است یکی از نشانه های بیماری های گوش و حلق و بینی باشد. همچنین ممکن است به دلیل بیماری های طولانی مدت ایجاد شده باشد. در هر صورت این اختلال بعد از ۱۰ روز از بین می رود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

30 آبان 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *