افتتاح حساب ترکیه
شستن کفش با دست

شستن کفش با دست به ظاهر بسیار سخت است. البته اینکار زمانبر ترفندهای ساده ای دارد که اگر مطابق آن کفش و کتانی خود را بشورید شستن فش برای شما لذت بخش می شود به خصوص که تا مدت ها ظاهر کفش نو و زیبا باقی خواهد ماند . با شادمگ و ترفندهایش همراه شوید.

مراحل شستن کفش ورزشی با دست

قبلا در مورد شستن کفش در لباسشویی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم حالا در این مطلب به شما آموزش میدهیم که چطور کفش و کتانی خود را بدون آسیب دیدن و براحتی با دست بشورید.

شستن کفش با دست

1- آماده کردن وسایل مورد نیاز

برای شستشوی کفش ورزشی با دست به وسایل زیر نیاز داریم:

  • یک جفت کفش ورزشی کثیف!
  • یک ظرف آب ولرم
  • مواد شوینده مایع و ملایم
  • یک برس نرم و یا مسواک قدیمی
  • چند تکه حوله تمیز یا دستمال پارچه ای نخی

2- شستن زیره کفش ورزشی

برای شستشوی زیره کفش ورزشی، ابتدا باید گل و لای یا سایر آلودگی‌های بزرگ را از آن جدا کنید. برای این کار می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

کفی‌ها را به هم بچسبانید و روی هم بکشید. این کار باعث می‌شود تا گل و لای به راحتی از زیره کفش جدا شود.
با یک کاردک پلاستیکی به آرامی و بدون آسیب رساندن به کفش، آلودگی‌ها را جدا کنید.
اگر کفش‌ها را خشک کنید، گل و لای خشک شده به راحتی از زیره کفش جدا می‌شود. سپس می‌توانید با کفی‌ها روی هم بکشید تا آلودگی‌ها جدا شوند.
پس از جدا کردن آلودگی‌های بزرگ، می‌توانید از مسواک یا یک برس نرم برای پاک کردن آلودگی‌های باقیمانده استفاده کنید. برای این کار، مقداری آب و مایع لباسشویی را با هم مخلوط کنید و مسواک یا برس را به این محلول آغشته کنید. سپس زیره کفش را به آرامی و با حرکات دورانی تمیز کنید.

مستجاب شدن فوری و تضمینی دعا ؛ حاجت روایی قطعی در شب قدر

روش شستن دمپایی حوله ای را در شادمگ آموزش ببینید.

شستن کفش با دست

نکات مهم برای شستن زیره کفش

از استفاده از مواد شوینده قوی یا سفیدکننده برای شستشوی زیره کفش خودداری کنید. این مواد ممکن است به کفش آسیب برسانند.
اگر کفش شما از جنس چرم یا جیر است، از یک شوینده مخصوص کفش‌های چرم یا جیر استفاده کنید.
پس از شستشوی زیره کفش، آن را کاملا خشک کنید. برای این کار می‌توانید کفش را در دمای اتاق یا زیر نور آفتاب خشک کنید.

3- شستن رویه کفش ورزشی

برای شستن رویه کفش ورزشی مراحل زیر را طی کنید:

بندهای کفش را درآورده و کفی داخلی را نیز از کفش خارج کنید. دقت کنید که ابتدا زیره کفش را بشویید و بعد به سراغ رویه بروید زیرا اگر اول رویه شسته شود، چون اصولا زیره کفش کثیف تر است آلودگی ها به رویه کفش می چسبد.
در یک ظرف آب نیم گرم و مواد مایع لباسشویی ملایم ریخته و با یک دستمال پارچه ای یا یک مسواک یا برس که موهای نرم دارد، لکه ها را به آرامی پاک کنید. نوار دور کفش را هم خوب تمیز کنید و قسمت هایی که کثیف تر است از کمی فشار دست کمک بگیرید.
پارچه را چندین بار در آب گرم بشویید و مجددا بر روی کفش بکشید، تا کاملا لکه ها از روی کفش پاک شود. در صورت لزوم، این کار را چندین بار تکرار کنید. اگر از برس استفاده می کنید نباید آن را محکم بر روی کفش بکشید چون ممکن است بافت رویه کفش خراب شود.
با یک پارچه تمیز و خشک کف های اضافی را از روی کفش بردارید و آن را کاملا تمیز کنید. سپس در فضای داخلی و در دمای اتاق به دور از نور مستقیم آفتاب بگذارید تا خشک شود. دو تکه پارچه حوله ای خشک درون کفش ها قرار دهید تا بعد از خشک شدن، کفش ها از فرم نیوفتند.

شستن کفش با دست

شستشو بندهای کتانی

لازم است مراحل زیر را طی کنید:

بندها را از کفش جدا کنید.
بند را با دست زیر آب نیم گرم و کمی مایع لباسشویی بشویید.
بندها را خوب ماساژ دهید تا کثیفی‌ها از بین بروند.
با یک دستمال یا حوله خشک آب بندها را بگیرید.
بگذارید تا بندها کاملاً خشک شوند.
بندها را دوباره به کفش‌ها ببندید.

بهترین هدیه روز زن که خانم ها عاشقش میشن | چیزهایی که نباید بخرید

شستن کفش با دست

نکات مهم برای شستن بندهای کتانی

از استفاده از مواد شوینده قوی یا سفید کننده برای شستشوی بندهای کتانی خودداری کنید. این مواد می‌توانند باعث آسیب دیدن بندها شوند.
برای شستشوی بندهای کتانی سفید، می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین به سفید شدن بندها کمک می‌کند.
اگر بندهای کتانی شما خیلی کثیف هستند، می‌توانید آن‌ها را در یک کیسه پارچه‌ای قرار دهید و در ماشین لباسشویی با دمای پایین بشویید.

چند راه ساده برای شستن کفش کتانی با دست

استفاده از کاردک پلاستیکی

برای از بین بردن گل و لای کف کفش، ابتدا کفی‌ها را به هم چسبانده و آن‌ها را بهم بکشید. روش دیگر استفاده از یک کاردک پلاستیکی است. برای پاک کردن باقیمانده آلودگی‌ها از یک مسواک استفاده کنید. بعد از این مرحله برای پاک کردن کامل زیره کفش همان مسواک یا برس را آغشته به مایع لباسشویی کنید و زیره را کاملا تمیز نمایید.

شستن کفش با دست
بندهای کفش را باز کرده و کفی‌ها را خارج کنید و کفش را داخل یک ظرف آب ولرم قرار داده و مقداری ماده شوینده به آب اضافه کنید.
سپس برای شستن کفش کتانی با دست از یک برس یا مسواک نرم استفاده کنید و تمامی قسمت‌های کفش را به خوبی تمیز کنید. به جای برس و مسواک امکان استفاده از یک تکه پارچه تمیز نیز وجود دارد. برای از بین بردن کامل لکه‌ها از روی کفش یک پارچه را چندین بار با آب ولرم شسته و روی کفش‌ها مجددا بکشید.
در این مرحله از روش شستن کفش کتانی با دست، کف‌های اضافی روی کفش را با استفاده از یک پارچه کاملا تمیز بردارید.
در نهایت کفش کتانی شسته شده را در فضایی به دور از نور خورشید قرار دهید تا خشک شود. برای اینکه فرم کفش‌ها تغییر نکند دو تکه پارچه حوله‌ای خشک درون کفش‌ها قرار دهید.

مرتب کردن انباری با ترفندهای بسیار ساده | سه سوته انباری رو خلوت کن

شستن کفش با دست

کفش را با جوش شیرین و مسواک تمیز کنید

یکی از راهکارهای شستشوی کفش اسپرت که این روزها مورد استقبال قرار گرفته، استفاده از جوش شیرین و مسواک است. این راه حل تاثیر موثری در تمیز کردن کفش‌های سفید نیز دارد.
ابتدا یک قاشق چای خوری جوش شیرین را درون یک ظرف بریزید، سپس نصف یک قاشق چای خوری پودر ماشین لباسشویی را به همراه یک قاشق غذا خوری آب به درون ظرف اضافه کنید. ترکیب آب، جوش شیرین و پودر لباسشویی را خوب مخلوط کنید تا خمیر شوید. (نکته: این ترکیب نباید آبکی شود!)
در مرحله بعد این ترکیب را روی کفش کثیف بمالید، سپس یک روز صبر کنید تا خمیر جوش شیرین روی کفش خشک شود. پس از یک روز خمیر را به نرمی با یک مسواک کاملا تمیز از کفش پاک کنید. همچنین در این مرحله می‌توانید از مقداری آب به منظور تمیز کردن کفش نیز استفاده کنید.
توجه داشته باشید این راهکار مناسب کفش‌ اسپرت پارچه‌ای همچون کانورس است. علاوه بر این خمیر جوش شیرین و پودر لباسشویی کفش‌های سفید را تمیزتر می‌کند. همچنین این ترکیب برای تمیز کردن بند کفش نیز روش مناسبی است.

شستن کفش با دست

نحوه شستن کفش و کتانی

کفش اسپرت را با دست بشویید

اگر به شستن کفش اسپرت با ماشین لباسشویی اطمینان ندارید، از روش سنتی استفاده کنید و کفش را با دست بشویید.

در این روش می‌توانید کفش کتانی را درون آب ولرم قرار دهید، سپس مقداری پودر پاک‌کننده لباس داخل آب اضافه کنید. پس از چند دقیقه که کفش کاملا خیس شد، آن را با یک مسواک تمیز کنید. همچنین می‌توانید کفش را با یک پارچه نخی تمیز کنید.

به منظور خشک کردن، کفش تمیز را در هوای آزاد یا در برابر نور خورشید قرار دهید. البته ممکن است یک روز طول بکشد تا کفش خشک شود، با این حال امن‌ترین روش خشک کردن کفش اسپرت آفتاب و هوای آزاد است.

شستن کفش با دست

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

9 اسفند 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *