افتتاح حساب ترکیه
شستن کوسن مبل

طریقه شستن کوسن مبل مانند تمیز کردن مبل نیست و نیاز به کمی دقت دارد. کوسن مبل به دلیل ظرافت در بافت نیاز به برخوردهای ملایم تر دارد و نیاز است که شما اصول شستشوی این بالشت های جذاب را بدانید. همراه شادمگ باشید تا از این اصول با شما سخن بگوییم.

طریقه شستن کوسن مبل

شستشوی کوسن مبل از سری اقدامات ضروری در زیبایی و تمیز جلوه دادن فضای منزل به شمار می‌آید. روش‌های زیادی برای شستشوی کوسن در منزل با مواد شوینده در دسترس وجود داشته که شما را در تمیز کردن ساده این وسایل همراهی می‌کند. از آنجایی که مبلمان وسیله‌ای برای استراحت روزانه و پذیرایی میهمان است، همواره در معرض آلودگی و کثیفی است. ما قبلا ترفندهای ساده ای برای تمیز کردن مبل چرم به شما آموزش دادیم. این بار با روش ها اصولی شستشوی کوسن در خدمت شما هستیم.

شستن کوسن مبل - شستن کوسن

شستشوی کوسن مبل که از آن به عنوان بالشتک مبلمان نیز یاد می‌شود، با ترفند‌های جذاب و ساده‌ای در منزل قابل انجام است. در واقع شستشوی کوسن را می‌توان یکی از مراحل اصلی تمیز کردن مبلمان در منزل دانست. از این رو پروسه رسیدگی به نظافت و تمیزی مبلمان با شستشوی کوسن مبل تکمیل می‌شود.

شستن کوسن با چند روش ساده و کاربردی

همانطور که مشاهده کردید، روش‌های کاربردی و ساده‌ای برای شستشوی کوسن مبل در منزل وجود دارد که بیشتر آنها با دستورات خانگی و مواد طبیعی قابل انجام است.

به عنوان نمونه تمیز کردن مبل با جوش شیرین و آبلیمو بهترین لکه‌برهای طبیعی برای از بین بردن آلودگی و لکه‌های مختلف از سطح کوسن و مبل هستند.

شستن کوسن مبل - کوسن کثیف

از این رو با روش‌های آسانی مثل زدودن سریع گرد و غبار از سطح کوسن، لکه زدایی سریع، جارو کردن سطح کوسن به راحتی می‌توانید در دیر به دیر آلوده شدن این لوازم تزیینی منزل تاثیر داشته باشید.

شستن مبل با سرکه یکی از آسان ترین و کم هزینه ترین روش های پاکسازی مبل است. با کمک محلول خانگی که به شما یاد می دهیم مبل هایتان را مثل روز اولش برق بیندازید.

مراحل شستشوی کوسن مبل در منزل

۱. سطح کوسن مبلمان را جارو و گردگیری کنید

با استفاده از سری مخصوص جاروبرقی، سطح کوسن‌ها را از گرد و خاک و کرک و موی حیوانات خانگی پاک کنید. این کار در شستشوی بهتر کوسن‌ها مؤثر است.

شستن کوسن مبل - سیتن مبل یا بخارشور

۲. جنس پارچه کوسن مبل خود را بشناسید

برای انتخاب یک شوینده مناسب که بیشترین تأثیر را در تمیزی کوسن مبل‌هایتان داشته باشد، باید جنس کوسن‌ها را بشناسید. به‌طور معمول از پارچه‌های ترکیبی پنبه، چرمی، وینیل و متان در دوخت کوسن‌ها استفاده می‌کنند.

تیز کردن قیچی در خانه با چند ترفند فوق العاده ساده

اگر کوسنی از جنس چرم دارید، برای تمیزی کوسن‌ها از واکس مبل چرم مصنوعی استفاده کنید.

۳. برچسب مربوط به اطلاعات نحوه شستشوی کوسن مبل را بخوانید.

خیلی از کوسن‌ها نیز مانند بسیاری از محصولات پارچه‌ای دیگر، دارای تگ اطلاعات پارچه و نحوه شستشوی آن هستند. در ادامه به برخی از این اطلاعات اشاره می‌کنیم:

S: این حرف نشان‌دهنده این است که پارچه باید بدون آب و به صورت خشک شوی شسته شود.
WS: این حروف نشان‌دهنده این است که می‌توانید کوسن‌ها را هم به‌صورت خشک و هم به‌صورت تر بشویید.
W: این حرف نشان‌دهنده این است که کوسن‌ها را باید با حلال بر پایه آب بشویید.
قبل از شستشوی کوسن مبل، مواد شوینده‌ای که انتخاب کرده‌اید را روی بخشی از کوسن که دیده نمی‌شود، امتحان کنید. در این صورت اگر پارچه کوسن به شوینده عکس‌العمل نشان دهد، از ادامه شستشو با این شوینده خودداری کنید.

۴. قبل از شستشوی کوسن مبل لکه زدایی را انجام دهید

در صورتی که کوسن‌ها با مواد چرب، رنگ یا هر چیز دیگری لک شده‌اند، قبل از شروع شستشوی کوسن مبل آن‌ها را لکه‌گیری کنید

شستن کوسن مبل - دستمال کردن کوسن

برای از بین لکه گیری کوسن مبل می‌توانید از لکه‌برهای طبیعی و شیمیایی استفاده کنید؛ اما حتماً قبل از استفاده از هر نوع لکه بری، مواد را روی بخش کوچکی از پارچه کوسن امتحان کنید.

شستشوی کوسن مبل در انواع مختلف

به‌طور کلی کوسن‌ها در ۲ مدل تهیه می‌شوند. یک مدل از کوسن‌ها ترکیب بالش و کاور هستند و کاور کوسن جدا می‌شود و در مدل دیگر، کاور کوسن جداشدنی نیست.

اگر کوسن شما مدل اول باشد، برای شستشوی کوسن مبل می‌توانید به‌راحتی کاور کوسن را جدا کرده و با ماشین لباسشویی یا دست بشویید؛ اما اگر کوسن مبل شما از نوع دوم باشد باید از روش‌های دیگر استفاده کنید.

۱. شستن کوسن مبل با شامپو فرش

برای شستشوی کوسن مبل با شامپو فرش باید طبق دستورالعمل روی محصول شامپو فرش را با آب ترکیب کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج کوسن‌ها را بشویید.

برای این‌که نتیجه بهتری بگیرید، می‌توانید چند قطره مایع ظرفشویی نیز به این ترکیب اضافه کنید. بعد از شستشو، آب اضافی سطح کوسن‌ها را بگیرید و اجازه دهید کوسن‌ها به طور کامل خشک شوند.

۲. شستشوی کوسن مبل بخارشوی

یکی دیگر از روش‌های شستشوی کوسن مبل در منزل، استفاده از بخارشوی است. برای شستن کوسن با بخارشوی، نازل دستگاه با سری اسپری را به‌صورت مستقیم و از فاصله نزدیک روی کوسن‌ها بگیرید تا جرم و آلودگی از روی سطح کوسن‌ها پاک شود.

این روش بیشتر برای شستن کوسن‌هایی با پارچه‌های ضخیم مناسب است. بهتر است برای شستشوی کوسن‌های قدیمی یا ظریف از این روش استفاده نکنید.

شستن کوسن مبل - بخارشور

۳. شستشوی کوسن با استفاده از حلال‌ها و مواد شوینده خشک

ممکن است در بعضی مواقع بخواهید کوسن‌ها را بدون استفاده از آب یا روشی خشک تمیز کنید. در این صورت استفاده از مواد شوینده خشک بهترین روش است.

روش نگهداری گوشت و مرغ پخته در فریزر ؛ دیگه از بو فریزر و طعم بد خبری نیست

برای شستشوی کوسن مبل با مواد خشک باید به این نکته دقت کنید که این مواد بوی قوی دارند و حتماً باید در مکانی با تهویه مناسب انجام شود. برای جلوگیری از آسیب زدن این مواد به کوسن، از یک پارچه بین مواد و کوسن استفاده کنید.

مراحل پاک کردن لکه از روی کوسن

با استفاده از لبه یک قاشق یا یک چاقوی کند، باقیمانده لکه‌ها را از کوسن خارج کنید.

شستن کوسن مبل - لکه گیری مبل
یک دستمال پارچه‌ای را با آب سرد نم‌دار کنید و لکه را از بیرون به داخل تمیز کنید. با این کار دیگر لکه روی کوسن پخش نمی‌شود.
برای پاک کردن لکه‌های چربی باید از صابون جامد، کمی آب جوش و اسکاچ استفاده کنید.
۱۰ دقیقه صبر کنید تا لکه کاملاً از بین برود.
در پایان مجدداً با استفاده از یک قاشق، بقایای لکه و رطوبت را از پارچه کوسن خارج کنید.

شستشوی کوسن مبل با دستگاه مبل شویی

در صورتی که کوسن شما قابل شستشو است و از کار نیروی مبل شویی اطمینان دارید، استفاده از دستگاه مبل شویی هم روش مناسبی برای تمیز کردن کوسن‌ها است. این کار علاوه‌بر تمیز کردن کوسن‌ها، باعث دوام و طول عمر کوسن‌ها نیز می‌شود.

شستن کوسن مبل - تمیز کردن مبل با بخارشور

یکی از ویژگی‌های مهم شستشوی کوسن مبل با دستگاه مبل شویی، خارج کردن کثیفی‌ها و آلودگی‌ها با استفاده از دستگاه وکیوم است؛ در نتیجه همه آلودگی‌ها از کوسن خارج می‌شود و هیچ رطوبتی در بافت کوسن باقی نمی‌ماند.

نحوه شستشن بالشت مبل با لباسشویی

قبل از هر چیز برچسب‌های حاوی اطلاعات مربوط به بالش مبل و پارچه آن را مطالعه کنید و مطمئن شوید که قابلیت شستن کوسن مبل با ماشین لباسشویی وجود دارد.
با توجه به توضیحات مربوطه روی تگ، دما و نوع چرخه شستشو، نوع شوینده و سایر موارد را تنظیم کنید.
اگر هیچ نوع برچسبی روی بالش شما وجود ندارد، بهتر است دمای آب را روی سرد تنظیم کنید و دور شستشوی آرام را برای شستشو انتخاب کنید.
برای این‌که در زمان شستشو، تعادل دستگاه حفظ شود، یک جفت بالش را در ماشین قرار دهید یا یک بالش را با یک پتوی کوچک بشویید.
شوینده را اضافه کرده و ماشین لباسشویی را روشن کنید.
برای اطمینان پیدا کردن از تمیز شدن بالش‌ها از مواد شوینده، بهتر است دوباره چرخه آبکشی را تکرار کنید.

شستن کوسن مبل - سرکه

نکاتی که باید هنگام شستن بالش در لباسشویی رعایت کنید

در زمان قرار دادن بالش‌ها در ماشین لباسشویی، آن‌ها را از وسط تا کنید.
به‌جای پودر لباسشویی از مایع لباسشویی استفاده کنید.
همه بالش‌ها به جز بالش‌هایی از جنس فوم و پنبه را می‌توانید با ماشین لباسشویی بشویید.
بهتر است روکش بالش‌هایی از جنس فوم یا پنبه که امکان شستشو ندارند را زود به زود عوض کنید تا از نفوذ آلودگی به داخل بالش جلوگیری شود.

خشک کردن

بالش‌های خود را باید طبق برچسب مراقبت خشک کنید. اگر شما می‌توانید آن‌ها را در خشک کن قرار دهید، چند توپ تنیس را در بالش قرار دهید تا سرعت خشک شدن را تسریع کرده و الیاف داخل را از چسبندگی حفظ کنید.

فریز کردن سبزیجات را اینگونه انجام دهید ؛ سالم ، آسان و درست

اگر قابلیت استفاده از خشک کن وجود ندارد، بهتر است آن‌ها را به‌صورت افقی و خوابیده در هوای باز قرار داده تا خشک شود.

تمیز نگه داشتن کوسن مبل

تمیز کردن بالشتک مبل یا کوسن مبل کار سختی نیست اما گاهی برای شما مشکل است و زمان‌بر است. همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، بهتر است ماهی یک‌بار آن‌ها را بشوييد.

اما برای این که نیاز کمتری به شستن کوسن مبل داشته باشید، می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

شستن کوسن مبل - شستن میل

از کاور کوسن استفاده کنید. این نوع کاور‌ها معمولا قابل شستشو در ماشین لباسشویی هستند. همین‌طور در طرح‌ها و مدل‌های مختلف در بازار موجود هستند.
این نوع کاور‌ها، شستشو را راحت‌تر می‌کنند و نگرانی شما را در خصوص لکه‌ها، کم میکند.
با جاروبرقی آن ها را تمیز کنید. هر بار که مبل و لوازم خانه را گردگیری می‌کنید، برای تميز کردن کوسن ها از جاروبرقی استفاده کنید. این کار می‌تواند به تمیز ماندن آن‌ها کمک کند.

نکته مهم

از رنگ‌های چرک تاب استفاده کنید. اگر شستن کوسن مبل برای شما دشوار است، می‌توانید از رنگ‌هایی مانند رنگ مشکی، سبز ماشی و طوسی کمک بگیرید. این رنگ‌ها معمولا با بقیه رنگ‌ها به‌خوبی هماهنگ هستند.

شستن کوسن مبل - کوسن های سیاه سفید
همین‌طور آلودگی را کمتر نشان می‌دهند. البته به سلامت خود توجه داشته باشید. استفاده از لوازم آلوده باعث بروز آلرژی و بیماری‌ می‌شود.
یکی از کارهایی که معمولاً به‌طور سالانه و به‌خصوص در زمان خانه تکانی انجام می‌دهند، شستشوی مبل هاست؛ اما شستشوی مبل‌ها به‌تنهایی کافی نیست.
شستشوی کوسن مبل ها نیز از جمله کارهایی‌ست که باید هر چند وقت یک‌بار انجام شود. در این مقاله قصد داریم تا درباره روش‌های مختلف شستشوی کوسن مبل و همه نکاتی که باید در زمان شستن آن‌ها رعایت کنید توضیح دهیم.

اهمیت شستشوی کوسن مبل

تمیز بودن کوسن‌ها می‌تواند بر تمیز نشان دادن محیط تأثیر زیادی داشته باشد. کوسن‌ها در طرح‌ها و رنگ‌ها و مدل‌های مختلفی وجود دارند و نحوه شستشوی کوسن مبل با توجه به جنس و بافتشان ممکن است متفاوت باشد.

کوسن‌ها در واقع نوعی لوازم دکوری محسوب می‌شوند و می‌تواند ظاهر متفاوتی به مبل‌ها ببخشند. به همین دلیل تمیز بودن کوسن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. معمولاً لک و کثیف شدن کوسن‌ها به دلایل مختلفی اتفاق میفتد و در خیلی مواقع کوسن‌ها از خود مبل بیشتر کثیف می‌شوند.

شستن کوسن مبل - کوسن رنگی

روش شستشوی کوسن مبل، مانند شستشوی مبل نیست و باید روش‌های مختلف آن را بدانید. برای این‌که بتوانید روش مناسبی را برای شستن کوسن مبل انتخاب کنید، باید جنس پارچه، درصد ظرافت و حساسیت پارچه کوسن‌ها را بشناسید تا در حین فرایند شستشو آسیبی به کوسن‌ها وارد نشود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

3 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

  • علی عسگری:

    مرسیییی

    پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *