افتتاح حساب ترکیه
نشت آب از شوفاژ

نشت آب از شوفاژ مشکلی است که با سرد شدن هوا و راه اندازی رادیاتور ممکن است پیش بیاید. آیا با چگونگی برطرف کردن نشتی شوفاژ آشنایی دارید؟ این مطلب شادمگ مفید خواهد بود.

رفع نشت آب از شوفاژ و رادیاتور

شوفاژ یکی از وسایل گرمایشی است که به پکیج متصل می شود و می تواند گرمای موردنیاز برای محیط خانه را فراهم کند، اما گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی برای شوفاژ ایجاد شود که باید بدانید این مشکلات به چه دلیلی اتفاق می افتند تا بتوانید به بهترین شکل ممکن و در سریعترین زمان، آن مشکلات را حل کنیم. یکی از مشکلاتی که ممکن برای راه اندازی رادیاتور شوفاژ است با آن مواجه شوید، نشتی آب از شوفاژ است که می تواند باعث شود زمین خیس شده و حتی به وسایلی مانند فرش و لوازم خانگی دیگر برسد. اما دلیل این موضوع چیست؟

نشت آب از شوفاژ

در این مقاله می خواهیم درباره علت نشتی آب از شوفاژ صحبت کنیم و بگوییم که دلیل این مشکل چیست و چطور می توانید آن را سریعا حل کنید. اگر شوفاژ شما نشتی دارد و می خواهید آن را برطرف کنید و یا دوست دارید اطلاعات بیشتری در مورد شوفاژ به دست بیاورید و از آن مراقبت بهتری انجام دهید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی جذاب و فوق العاده در مورد نشتی آب از شوفاژ به شما بدهیم.

نحوه کار شوفاژ چگونه است؟

قبل از اینکه به سراغ علت نشتی آب از شوفاژ برویم، بهتر است با روش کار شوفاژ آشنا شویم تا بتوانیم دید بهتری در مورد آن داشته باشیم و بدانیم که اصلا نشتی آب به چه خاطر رخ می دهد و چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟ علت صدای آب رادیاتور  را بشناسید.

شوفاژ با استفاده از دو لوله خروجی و ورودی به پکیج متصل می شود و پکیج آب را گرم کرده و به شوفاژ ارسال می کند، جنس به کار رفته در شوفاژ وقتی این آب گرم را دریافت می کند، گرمای آن را می گیرد و سپس آب را از لوله خروجی مجددا به پکیج ارسال می کند و در این فرآیند ورودی و خروج یا گردش آب در شوفاژ، گرم شدن خانه اتفاق می افتد.

حالا گاهی اوقات ممکن است شیر پایین شوفاژ که همان شیر خروجی است، نشتی داشته باشد و این موضوع باعث شود وسایل خانه خیس شوند و نیاز به تعمیر سریع این قسمت داشته باشیم. در ادامه می خواهیم ببینیم که علت نشتی آب از شوفاژ چیست و چطور باید آن را برطرف کنیم؟

شگفت انگیزترین کاربرد قرص ماشین ظرفشویی در خانه ؛ برای خونه تکونی روش حساب باز کن !

علت نشتی آب از شوفاژ

موارد زیر را می توان از دلایل نشتی آب از شوفاژ دانست:

 جنس نامناسب شوفاژ

گاهی اوقات ممکن است شوفاژی که شما خریداری کرده اید، جنس نامرغوبی داشته باشد و این موضوع باعث شود که بعد از مدتی بدنه شوفاژ یا شیر آن سوراخ شود و شاهد نشتی آب از شوفاژ باشید.

نشت آب از شوفاژ

برای حل این مشکل حتما باید از یک متخصص در سرویس شوفاژ کمک بگیرید و این مشکل را سریعا برطرف کنید، معمولا می توان این مشکل را تعمیر کرد و شوفاژ را به حالت اول برگرداند؛ اما گاهی اوقات هم ممکن است نیاز به تعویض شوفاژ داشته باشید!

توصیه می کنیم که قبل از خرید شوفاژ حتما نکات مهم در مورد خرید آن را یاد بگیرید تا بتوانید یک جنس خوب و مرغوب را انتخاب کنید که سالها بدون مشکل برایتان کار کند و دردسری ایجاد نکند.

 پوسیدگی رادیاتور

گاهی اوقات ممکن است به دلیل رطوبت زیاد هوا یا استفاده زیاد از رادیاتور شوفاژ، شاهد این باشیم که بدنه شوفاژ سوراخ شود و آب از آن خارج شود. در این حالت هم باید از یک متخصص کمک بگیرید تا با روش های اصولی و مناسب پوسیدگی را ترمیم کند و بتواند از نشتی آب جلوگیری کنید.

اگر شوفاژ شما خیلی قدیمی است و پوسیدگی آن زیاد است، توصیه می کنیم به جای ترمیم، حتما آن را تعویض کنید؛ چون در صورت ترمیم ممکن است مدتی بعد جاهای دیگر آن خراب شود و مجددا نیاز به ترمیم داشته باشید.

 رسوب زدگی رادیاتور

گاهی اوقات ممکن است رسوب زدگی رادیاتور یا وجود جرم در آن، باعث شود که آب به خوبی در آن گردش نداشته باشد و این موضوع باعث می شود که آب راهی برای خارج شدن پیدا کند. در این زمان اگر شیر رادیاتور کمی شل باشد و راه نشتی داشته باشد، آب به راحتی از آن خارج می شود و این موضوع می تواند دلیل اصلی نشتی آب از شوفاژ شما باشد.

نشت آب از شوفاژ

 ترکیدگی لوله ها

ممکن است همیشه مشکل از خود شوفاژ نباشد و لوله هایی که در دیوار هستند ترکیده باشند و این موضوع باعث شود که شاهد نشتی آب از شوفاژ باشید. برای این موضوع توصیه می کنیم که لوله ها را به خوبی بررسی کنید و ببینید که آیا ترکیدگی وجود دارد یا خیر.

اگر قسمتی از دیوار رطوبتی شده باشد یا پف کرده است، احتمالا لوله ای در داخل دیوار ترکیدگی دارد و این مشکل را ایجاد کرده و مشکل از شوفاژ نیست. برای حل این مشکل سریعا باید از یک لوله کش کمک بگیرید تا لوله را تعویض کند و از خراب شدن بیشتر دیوارها جلوگیری کند.

نشت آب از شوفاژ

 لوله بی کیفیت

لوله های بی کیفیتی مانند گالوانیزه، می توانند به راحتی دچار ترک و پوسیدگی شوند و آب از آنها خارج خواهد شد. اگر در لوله کشی ساختمان خودتان یا لوله کشی شوفاژ از چنین لوله هایی استفاده کرده باشید، احتمالا شاهد نشتی آب از شوفاژ خواهید بود و این موضوع می تواند باعث شود که دردسرهای زیادی برایتان ایجاد شود.

مستجاب شدن فوری و تضمینی دعا ؛ حاجت روایی قطعی در شب قدر

به همین خاطر توصیه می کنیم که حتما از لوله های مناسب برای لوله کشی ساختمان استفاده کنید و اگر در حال حاضر لوله های شما دچار خرابی شده اند، برای تعویض لوله کشی ساختمان، حتما از لوله های با کیفیت و مناسب استفاده کنید.

با انجام بعضی کارها مانند سرویس پکیج و شوفاژ، سرویس آبگرمکن و تعویض لوله های ساختمان می توانید از بروز مشکلات جدی در ساختمان خود پیشگیری کنید. برای تمام این کارها می توانید از تیم هوم سرویز کمک بگیرید و کار را به متخصصان باتجربه و کاربلد بسپارید.

وجود مواد شیمیایی در آب

گاهی اوقات ممکن است در آبی که در حال گردش در پکیج و شوفاژها است، مواد شیمیایی وجود داشته باشد که با آب ترکیب شود و باعث سوراخ شدن لوله ها شود. در این حالت می توانید با تخلیه آب شوفاژ به صورت کامل و وارد کردن آب جدید به آن، مشکل را حل کنید و از به وجود آمدن مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

اگر هیچ کدام از نشانه های دیگر را مشاهده نکردید ولی متوجه سوراخ شدن لوله ها شدید، احتمالا مشکل از همین موضوع خواهد بود.

 خراب شدن شیر شوفاژ

گر از افرادی هستید که شیر شوفاژ را زیادی باز و بسته و دستکاری می کنید، احتمالا دلیل نشتی آب از شوفاژ، خراب شدن شیر شوفاژ است. در این حالت می توانید با تعویض شیر شوفاژ به راحتی مشکل را حل کنید و از نشتی آب جلوگیری کنید و توصیه می کنیم که برای پیشگیری از این موضوع، شیرهای شوفاژ را خیلی دستکاری نکنید.

نشت آب از شوفاژ

چون این شیرها برای باز و بسته شدن زیاد طراحی نشده اند و بسیار ضعیف هستند و اگر زیاد با آنها کار کنید، قطعا به زودی مشکل دار می شوند و نشتی خواهند داشت.

شیرهای بی کیفیت شوفاژ

یکی دیگر از دلایل نشتی آب از شوفاژ، استفاده از شیرهای بی کیفیت است، گاهی اوقات ممکن است شما زیاد از شیرها استفاده نکنید اما کیفیت پایین شیرهای شوفاژ، باعث شود که آنها نشتی داشته باشند یا ترک بخورند و آب از آنها بیرون بزند.

در این حالت باز هم نیاز به تعویض شیر شوفاژ خواهید داشت و توصیه می کنیم که با تحقیق، حتما یک شیر مناسب و با کیفیت خریداری کنید که این مشکل مجددا برایتان ایجاد نشود.

روش ساده رفع نشتی لوله شوفاژ

برای رفع نشتی لوله شوفاژ ابتدا بایستی مشکل شوفاژ را پیدا کرد و سپس اقدام به رفع آن نمود. نشتی شوفاژها اگر از بدنه رادیاتور باشد که قابل تعمیر نبوده و بایستی رادیاتور تعویض شود. در رادیاتورهای پره ای میتوان با حذف پره های سوراخ این مشکل را حل نمود. اما اگر رادیاتور از نوع پنلی و فولادی باشد , هیچ راهی جز تعویض کل رادیاتور وجود ندارد.

نگران کثیف کاری شیرینی پزی نباش ؛ تمیز کردن سینی فر با ما ؛ همینقدر آسون و بی دردسر

در مورد رادیاتورهای پره ای برخی اوقات نشتی از واشر بین دو پره است که ممکن است با بازکردن رادیاتور و تعویض واشر یا سفت کردن پره ها , نشتی آب بندی شود. به هر حال رفع نشتی شوفاژ و لوله های مربوط بایستی به صورت فوری انجام شود. به خصوص در مورد خدمات سرویس و تعمیر پکیج که با وجود نشتی, باعث افت بار پکیج شده و پکیج روشن نمیشود یا فورا خاموش میشود. در سیستم های دارای موتورخانه نیز راندمان کار را تا حد زیادی کاهش میدهد.

نشت آب از شوفاژ

رفع نشتی شیر رادیاتور شوفاژ

بسیاری از نشتی های شوفاژ مربوط به نشتی از شیر رادیاتور یا اتصالات اطراف آن است. هر رادیاتور دارای یک شیر رفت یا بالا ویک شیر برگشت یا زانو رادیاتور است. معمولا برای استفاده از رادیاتور یا بستن آن ما به شیر پایین کاری نداشته و شیر بالا را باز و بسته میکنیم.

اغلب نشتی ها هم در شیر بالای رادیاتور است , که ممکن است حتی احتیاج به تعویض کل شیر منجر شود . نشتی از اتصالات رادیاتور یا لوله و اتصال نزدیک شیر هم یک مورد شایع است , که اغلب بخاطر فشار آوردن به رادیاتور هویدا شده و بخاطر کثیف بودن آب شوفاژ ممکن است خود بخود آب بندی شود.

اما اگر نشتی شیر رادیاتور شوفاژ و اتصالات آن برطرف نشده , بایستی فورا اقدام به رفع نشتی نمایید , زیرا در سیستمهای پکیجی باعث افت فشار پکیج و در سیستمهای موتورخانه ای موجب هواگرفتن سیستم کل شوفاژ میشود. برای این نشتیها بایستی ابتدا شیر فلکه شوفاژ کاملا قطع شود تا بتوان اقدام به تعمیر شیر رادیاتور و لوله شوفاژ نمود.

تخلیه آب رادیاتور شوفاژ در تابستان، نقشی در سالم ماندن آن دارد؟

یکی از دلایلی که باعث ایجاد شدن نشتی آب از شوفاژ می شود، این است که شما در تابستان به شوفاژ توجهی نمی کنید و آب های آن را تخلیه نمی کنید و این موضوع می تواند باعث شود که آب در شوفاژ باقی مانده و شوفاژها را دچار خوردگی و خرابی کند.

نشت آب از شوفاژ

توصیه می کنیم که زمانی که دیگر نمی خواهید از شوفاژ استفاده کنید و هوا گرم شده است، حتما یا خودتان یا سرویس کار پکیج آب شوفاژها را تخلیه کند و شیرهای ورودی و خروجی آب را ببندد تا در این فصل ها آب باعث خوردگی لوله ها و بدنه شوفاژ نشود و مشکلی برای این دستگاه ها ایجاد نکند.

همچنین سعی کنید در این فصل ها کار سرویس شوفاژ خانگی را هم انجام دهید تا از ایجاد مشکلات جدی برای آنها جلوگیری کنید و بتوانید سالها از شوفاژ های خودتان بدون هیچ مشکلی استفاده کنید.

نشتی آب رادیاتور شوفاژ و راهکار رفع نشتی

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

3 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *