افتتاح حساب ترکیه
باکلاس باشیم

باکلاس بودن به این معنا نیست که ما چگونه بپوشیم و یا چه استایلی داشته باشیم. باکلاس بودن در حرکات، رفتار، صحبت کردن و برخورد اجتماعی خلاصه می شود. گروه موفقیت شادمگ در این مطلب یاد می دهد تا چگونه باکلاس باشیم .

با کلاسی یعنی چه؟

باید قبول کنیم در جامعه ای زندگی می کنیم که تیپ و ظاهرمان تا حدود زیادی نشانگر شخصیت مان است، اما خیلی وقت ها ما درک درستی از با کلاسی نداریم، با کلاسی را با پوشش های نامتعارف، جلف بازی و … اشتباه می گیریم.
همه ی ما قطعا دور و برمان کسانی را داریم که بین اغلب آدم ها، به با کلاسی معروف هستند، کمی که به ظاهر و شخصیت این افراد دقیق می شویم، به دو نکته ی مهم پی می بریم. اینکه با کلاس بودن یک نقش بازی کردن چند ساعته نیست، برای با کلاس بودن علاوه بر ظاهرمان، باید به درون مان هم بپردازیم.
وقتی مجموعه ای از ویژگی های مثبت در یک فرد جمع می شود، باعث دیده شدن او می گردد، باعث می شود با حساسیت بیشتری به خودش و رفتارش نگاه کند و در نتیجه سعی کند مبادی آداب باشد.

بخش اول: باکلاس لباس بپوشید

 خودتان را درگیر مُد نکنید

لذت بردن از مُد یا خریدن لباس‌هایی که برای‌تان جذاب است هیچ ایرادی ندارد، اما از لباس‌هایی که مناسب اندام‌تان نیستند یا رنگ‌هایی که به شما نمی‌آیند صرف‌نظر کنید.

بنده‌ی مُد نباشید، چون در این‌ صورت، مسخره، وسواسی یا سطحی به‌نظر خواهید رسید. لباس شما باید شخصیت‌تان را بالا ببرد، نه اینکه شخصیت جدیدی برای‌تان خلق کند یا تغییرش دهد. این توصیه در جنبه‌های زیادی از زندگی کاربرد دارد؛ جنبه‌هایی که «همرنگ جماعت شدن» ممکن است شما را تحت فشار قرار بدهد. برای شیک بودن کافی است کمی هوشمندانه لباس بپوشید.

خودتان را با ظاهری تمیز و آراسته متمایز کنید

برای اینکه باکلاس باشیم باید ظاهر عالی داشت. لباس‌هایی بپوشید و از زیورآلاتی استفاده کنید که خوشایند و مناسب بدن‌تان باشند و هرگز چیزی نپوشید که با آن احساس راحتی ندارید. شما مجبور نیستید گران‌قیمت‌ترین لباس فروشگاه را به تن داشته باشید یا حتی همین لباس‌های گران‌قیمت را در یک حراجی خوب خریداری کنید، بلکه بهتر است به دنبال ظاهری منحصربه‌فرد و سنجیده باشید.

تمیزی و بهداشت فردی بسیار مهم است. به‌طور منظم دوش بگیرید و همیشه در جاهایی که برای اولین بار حضور می‌یابید با احساس و ظاهری تازه و شاداب حاضر شوید.

باکلاس باشیم

لباس غیر رسمی نپوشید

اگر می‌خواهید برای مکانی رسمی یا نسبتا رسمی لباس بپوشید، بهتر است شرایط را به خوبی درک کنید. اگر کمی رسمی‌تر لباس‌ بپوشید، بهتر از این است که لباس‌ غیررسمی به تن داشته باشید. ضمنا نباید برای حضور در یک محفل رسمی از لباس جین استفاده کنید.

در مورد عُرف و رسوم پوشش جایی که قرار است بروید، اطلاعات کسب کنید و در صورت سردرگمی از میزبان یا دوستانی که آنها هم قرار است بیایند پرس‌و‌جو کنید.

 جوری به‌نظر نرسید که انگار شب قبل تا دیروقت مهمانی بوده‌اید

با نشانه‌های به جا مانده از مهمانی شب قبل، جایی نروید. مثلا آثار آرایش به جا مانده از مهمانی شب را از صورت‌تان پاک کنید و دوش بگیرید. هر جایی که قرار است بروید حتما باید نشان‌دهنده‌ی این باشد که آماده‌ی شروع یک روز جدید هستید.

حتی اگر شب سختی را پشت سر گذاشته‌اید، نگویید: «خسته و خواب آلودم»، این اصلا باکلاس نیست.
برای تهیه مجموعه صوتی «جذابیت و کاریزما» کلیک کنید

 قبل از خروج از خانه، کاملا مرتب و آراسته باشید

ریمل‌زدن، شانه‌زدن، بستن دکمه‌ها، بستن بند کفش و… را در مکان عمومی انجام ندهید. یعنی کارهای لازم برای آماده شدن و کاملا آراسته بودن را پیش از خروج از خانه تمام کنید. قبل از اینکه از خانه بیرون بروید، ریمل‌ و رژلب‌تان را بزنید، لباس‌تان را مرتب کنید و هیچ کدام از این‌ها را برای بیرون از خانه باقی نگذارید.

زیرپوش‌تان نباید معلوم باشد.

 لباس و پوشش‌تان متناسب با جلوه‌ای باشد که می‌خواهید از خودتان نمایش دهید

خوب است که بخواهید زیبایی‌هایتان را به رخ بکشید، اما جلوه‌گری بیش از حد ممکن است تأثیر منفی داشته باشد، مخصوصا اگر در هدف جایی که در آن حضور پیدا کرده‌اید نگنجد. پوشش‌تان را هوشمندانه انتخاب کنید و با آن راحت باشید.

 در همه حال خوش‌ژست باشید

بخشی از باکلاس بودن، داشتن ژستِ خوب و زبان بدن مناسب است. کمرتان را صاف نگه دارید، به جای اینکه به پایین نگاه کنید نگاه‌تان به جلو باشد و تا جایی که می‌توانید شانه‌های‌تان را پایین نیندازید. دست‌های‌تان را روی سینه ضربدری نکنید، آنها را طرفین‌تان نگه‌ دارید تا سینه‌تان فراخ باشد. اگر سرتان را بالا بگیرید، هم احساس باکلاس بودن می‌کنید و هم باکلاس به نظر می‌رسید. وقتی هم که می‌نشینید، قوز نکنید.

بخش دوم: باکلاس حرف بزنید

 بددهنی نکنید

بددهنی کردن اصلا باکلاس نیست. اگر دل‌تان می‌خواهد بددهنی کنید و فحش بدهید، بروید به در و دیوار بدوبیراه بگویید! اما اجازه ندهید دیگران بددهنی‌های‌تان را بشنوند، چون فرد بی‌ارزشی به نظر خواهید رسید. اگر هم دلیل توهین کردن و فحش دادن‌هایتان این است که عصبانی هستید و از کنترل خشم خودتان ناتوان هستید، پس بدانید این حالت، نشانه‌ی بارزِ بی‌‌کلاس بودن است!

از بددهنی کردن در انظار عموم و حتی مهم‌تر از آن از بددهنی کردن نسبت به افراد خاص اجتناب کنید.

پشت سر دیگران حرف‌های خوب بزنید

بله درست است؛ به جای اینکه در مورد خنگی، جلفی، یا آزاردهنده بودن کسی که حضور ندارد حرف بزنید، سعی کنید در غیاب او در موردش چیزهای خوب و خوشایند بگویید. این کار نشان می‌دهد باکلاس‌ هستید و به اندازه‌ی کافی معتمد به نفس و خونسرد هستید که به جای صحبت در مورد نقاط ضعف دیگران، از خوبی‌ها و نقاط قوت آنها سخن می‌گویید.

اگر در غیاب افراد، خوبی‌هایشان را تحسین کنید، فردی مثبت و متین جلوه خواهید کرد، نه کسی که همیشه دنبال کمبودهاست.
اگر مدام در حال غیبت کردن باشید، مردم فکر می‌کنند آدم بی‌کلاسی هستید، چون به حریم شخصی و حدومرز دیگران احترام نمی‌گذارید.

 صدایتان بلندترین صدای جمع نباشد

آیا تا به حال شده در یک مهمانی کسی وارد شود و به شما بگوید: «وقتی جلوی ساختمان بودم فهمیدم درست آمده‌ام، چون صدای تو را شنیدم»؟ پس در این صورت بهتر است صدای‌تان را پایین بیاورید. همین‌ که صدای‌تان قابل شنیدن باشد کافی است. فکر نکنید حتما باید فریاد بکشید یا صدایتان را بالا ببرید تا حرف‌تان را ثابت کنید. آرام و ملایم حرف بزنید.

حتی اگر در یک جمع شلوغ هستید؛ این نشانه‌ی باکلاس بودن است، چون این پیام را می‌رساند که به اندازه‌ی کافی اعتمادبه‌نفس دارید و مجبور نیستید داد بکشید تا توجه دیگران را به خودتان جلب کنید.

با ایجاد انگیزه در خودتون دنیا رو متحول کنید ؛ چطوری ؟ ما بهتون می گیم !

اگر در مورد تُن صدایتان تردید دارید، از دوستان‌تان بخواهید به بلندی صدایتان امتیاز بدهند. اگر امتیازات نزدیک به ۱۰ بود، پس حتما تُن صدای‌تان را پایین بیاورید.

درباره‌ی میزان باکلاسی‌تان حرف نزنید

کسانی که فکر می‌کنند باکلاس هستند، به دلایلی دوست دارند در مورد باکلاس بودن‌شان حرف بزنند، مخصوصا در مقایسه با کسی که «کلاس» ندارد یا بی‌کلاس است. مثلا اگر دیدید در حال گفتن این جمله هستید که «من دختر باکلاسی هستم…»، پس آن‌قدرها هم باکلاس رفتار نمی‌کنید. اجازه دهید دیگران تشخیص دهند شما واقعا تا چه اندازه باکلاس هستید، نه اینکه خودنمایی کنید یا لاف باکلاس بودن بزنید.

ایده‌آل این است که اگر شما باکلاس هستید، هرگز از کلمه‌ی «باکلاس» استفاده نکنید.

در حضور دیگران، آروغ نزنیم تا باکلاس باشیم

آروغ زدن در جمع، خوشایند و خنده‌دار یا راهی برای سرگرم‌ کردن دوستان نیست. اگر عادت کرده‌اید محض خنده و شوخی، آروغ بزنید، لطفا دیگر ادامه ندهید! اگر تصادفا و غیرارادی آروغ زدید، ایرادی ندارد. دست‌تان را جلوی دهان‌تان بگیرید و عذرخواهی کنید.

باکلاس باشیم

 برای استفاده از تلفن همراه‌تان، آداب خاص و مناسبی داشته باشید

اگر باکلاس هستید، پس هر ۵ ثانیه گوشی‌تان را چک نکنید. وقتی در میان جمعی هستید، به‌ندرت این کار را انجام دهید. تلفن همراه‌ را روی ویبره یا تک صدای کوتاه بگذارید و وقتی در میان جمع هستید، شروع به حرف زدن در مورد شخصی‌ترین مسائل‌تان نکنید. فقط وقتی تنها هستید با تلفن‌تان حرف بزنید تا حرف‌های کسی را قطع نکنید، مگر اینکه موردی فوری پیش آمده باشد.

واقعا بی‌ادبی است که در یک جمع بگذارید تلفن‌تان هر دو ثانیه یکبار زنگ بخورد.

 لحن‌تان ملایم باشد، حتی وقتی عصبانی هستید

وقتی در جمع هستید، حتی اگر همسرتان، بهترین دوست‌تان یا یک فرد کاملا غریبه واقعا خشمگین‌تان کرد، شما باید یک نفس عمیق بکشید، چشمان‌تان را ببندید، آرام حرف بزنید و به‌طور کلی خونسردی‌تان را حفظ کنید. اجازه ندهید کسی شما را در حال داد و فریاد زدن ببیند. البته سعی کنید در خلوت‌تان هم این کارها را نکنید!

یادتان باشد اگر داد و بیداد نکنید، معمولا بهتر می‌توانید حرف‌تان را بزنید.

در مورد میزان درآمد حرف نزنید

اینکه در مورد میزان درآمدتان و میزان سرمایه‌تان حرف بزنید یا درباره‌ی اینکه اتومبیل یا لباس یا گوشواره‌های جدیدتان چقدر می‌ارزد یا حقوق‌تان افزایش پیدا کرده‌است، باکلاس نیست. در مورد میزان درآمد پدر و مادرتان، همسرتان، دوست صمیمی‌تان یا هر کس دیگری صحبت نکنید؛ این کار اصلا باکلاس نیست.

هرگز از دیگران در مورد میزان درآمدشان سؤال نکنید.

بخش سوم: باکلاس رفتار کنید

 با اصالت باشید

اگر باکلاس هستید، به گونه‌ای زندگی کنید که باعث سربلندی و افتخارتان باشد. اگر معمولا با نیرنگ و خودنمایی زندگی می‌کنید، حتما دلیلش را بررسی کنید. کسی که منش و طرز رفتارش همراه با بزرگواری و غرور باشد، هرگز نیاز ندارد پشت یک نقاب پنهان شود. اگر نتوانید خود حقیقی‌تان را به دیگران نشان بدهید پس آنها چه کسی را خواهند دید؟ دست از تظاهر بردارید. احتمالا از شنیدن اینکه شما باید خودتان باشید خسته شده‌اید، اما این واقعیت دارد. تظاهر و وانمود کردن مانع باکلاس بودن‌تان می‌شود.

باکلاس باشیم

شما مجبور نیستید در تمام موقعیت‌ها و شرایط ۱۰۰درصد خودتان باشید. مطمئنا باید خودتان را بسته به شرایط سازگار کنید؛ مثلا حین صحبت با استادتان یا با بهترین و صمیمی‌ترین دوست‌تان. اما در مجموع و ذاتا باید همیشه خودتان باشید و اصالت خودتان را حفظ کنید.

متکی به خودتان باشید

شما باید باادب و مبادی آداب باشید، اما برای خوشایند دیگران سر تعظیم فرود نیاورید. اگر این نکته را رعایت کنید، بعدها خواهید دید که چه امتیازاتی نصیب‌تان می‌شود. وقت و زمان در دسترس بودن‌تان را محدود کنید و در برخورد با دیگران برای خودتان حد و حدودی مشخص کنید تا آنها نیز از حریم شخصی‌تان آگاه شوند. به جای اینکه همیشه درگیر مشغله‌ها و برنامه‌های گوناگون باشید، زمانی را به خودتان اختصاص دهید تا خود واقعی‌تان را بهتر بشناسید؛ این شیوه خیلی باکلاس است!

دیگران شما را به‌عنوان فردی خاص خواهند دید و احترام بیشتری برای شما قائل خواهند شد.

جسور و باکلاس باشیم

از طرز تفکر کنش‌پذیر – پرخاشگر دست بردارید؛ با این شیوه‌ی تفکر در نهایت سردرگم و دستپاچه خواهید شد. جسارت و بی‌باکی نشان‌دهنده‌ی پختگی، با فکر بودن و اعتمادبه‌نفس است. باکلاس بودن نیاز به تعادل فکری دارد و جسارت از اولویت‌های آن به شمار می‌رود.

تظاهر به دانایی نکنید

وقتی در گروه یا پیش کسی هستید و صحبت در مورد موضوعی پیش می‌آید که اطلاعی درباره‌اش ندارید، مصلحت این است که بگویید در حال حاضر اطلاعی در این مورد ندارید، یا اگر می‌خواهید خودتان ادامه‌ی بحث را در دست بگیرید، درباره‌ی آن موضوع سؤال کنید و ببینید چه کسی در این مورد اطلاع خاصی دارد. این طر رفتار نه تنها بلوغ و پختگی شما را می‌رساند، بلکه نشان می‌دهد تا چه حد روشنفکر هستید.

وقتی چیزی را نمی‌دانید و این عدم آگاهی را تأیید می‌کنید، دیگران احترام بیشتری به شما خواهند گذاشت.

با دیگران همان‌گونه رفتار کنید که دوست دارید با شما رفتار کنند

یک قانونِ طلاییِ قدیمی وجود دارد که می‌گوید با همه، چه بزرگ و چه کودک، همان‌طور رفتار کنید که انتظار دارید با شما رفتار کنند. مثلا قبل از اینکه دعوت به شام را کنسل کنید به دیگران رسما اطلاع بدهید، صدای کسانی باشید که نمی‌توانند صدای خودشان را به جایی برسانند، با پدر و مادرتان تماس بگیرید و خودتان خبرها را به گوش‌شان برسانید، از دوستان‌تان خبر بگیرید و از حال خودتان هم به آنها خبر بدهید؛ این‌ها نمونه‌های ساده‌‌ی رفتاری هستند که کلاس و اصالت شما را می‌رسانند.

دوستانی را برگزینید که ارزش‌های مشترکی با شما داشته باشند.
با همه‌ی افراد جوری رفتار کنید که گویی با شما برابرند، مگر اینکه خودشان ثابت کنند از شما پایین‌تر هستند. به همه با دید خوش‌بینانه نگاه کنید.
همیشه و همیشه به بزرگ‌تر‌ها احترام بگذارید. بی‌ادبی کردن نسبت به بزرگ‌تر‌ها، بی‌بروبرگرد نشانه‌ی بی‌کلاس بودن است.

باکلاس باشیم

برای پذیرش تغییرات مثبت و رشدِ فردی آماده باشید

خودتان را سرزنش نکنید، بلکه پذیرای تغییرات سازنده باشید. در دنیای امروز ما، تغییر اجتناب‌ناپذیر است؛ با تغییرات نجنگید. شما هم بخشی مثبت و انعطاف‌پذیر از این دنیا باشید و به دیگران هم همین راه را نشان بدهید. به جای اینکه مانند کبک سرتان را در برف فروکنید، با زندگی روبه‌رو شوید، دیگران هم ناگزیر خواهند فهمید شما کسی هستید که عقاید و پندارهای‌تان ارزشمند است.

در کلاس‌هایی ثبت نام کنید که مهارت‌های توسعه‌ی فردی و مهارت‌های جدیدی به شما بیاموزند.
یادتان باشد، یادگیری هرگز پایانی ندارد. این که فکر کنید همه چیز را می‌دانید اصلا باکلاس نیست.

مطلع و آگاه باشید

برای اینکه باکلاس باشیم کار عاقلانه این است که از نظر سیاسی، فرهنگی و مذهبی آگاه باشید. حتی ابتدایی‌ترین دانش هم می‌تواند فرد را از شرمنده شدن و به دردسر افتادن و دست و پاچلفتی جلوه کردن نجات بدهد. اگر از قبل می‌دانید قرار است با کسی که زمینه‌ی علمی یا تحصیلی متفاوتی با شما دارد ملاقات کنید، خوب است کمی در مورد دانش او تحقیق کنید و اطلاعات بیشتری کسب کنید تا دچار اشتباه و خجالت نشوید.

ویژگی های فوق العاده یک دفتر برنامه ریزی خوب | زمان رو تو مشتت بگیر

اهل مطالعه باشید. این مسئله بخشی مهم از باکلاس بودن و حفظ کلاس و پرستیژ در گفتگوهاست.

تشخیص دهید چه زمانی برای درخواست کمک مناسب است، اما رفتارتان ناشی از ناتوانی و ناامیدی نباشد

برای یک آدم باکلاس، بیان عجز و ناتوانی مانندِ مرگ است. یک نفس عمیق بکشید، قوی باشید و با ظرافت و متانت با موقعیت پیش‌آمده کنار بیایید. نتیجه هر چه که باشد، شما پیروز خواهید بود. اگر کنترل امور از دست‌تان خارج شد و شما کاملا احساس آشفتگی و ناتوانی کردید، از یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده کمک بخواهید.

اینکه قبول کنید مشکلی دارید و سعی در برطرف کردنش داشته باشید، باکلاس است. عدم پذیرش مشکل، یعنی بی‌کلاسی.

 مسئولیت‌پذیر باشید

چگونه باکلاس باشیم؟ مسئولیت‌پذیری یکی از روش‌های آن است

افراد باکلاس خودشان کارهای مربوط به خودشان را انجام می‌دهند، مثلا در یک رستوران طبیعی است که تمیز کردن میز و چیدن آن را کسانی انجام دهند که کارشان همین است، اما در مواردی غیر از این، اشخاص باکلاس، خودشان را مسئول زباله‌ای که تولید کرده‌اند می‌دانند یا وسایل‌شان را خودشان حمل می‌کنند و انتظار ندارند دیگران برای‌شان این کار را انجام بدهند.

زمانی که کسی لطفی در حق‌شان می‌کند، فورا متوجه این لطف می‌شوند و قدردانی و سپاس‌شان را ابراز می‌کنند، اما افراد بی‌کلاس و مغرور فکر می‌کنند کارِ انجام شده وظیفه بوده و کمک و لطف دیگران را نادیده می‌گیرند.

اگر در خانه‌ای مهمان هستید، در تمیزکاری‌ها و جمع و جور کردن‌ها به میزبان کمک کنید.

باکلاس باشیم

اتومبیل دوستی را امانت گرفته‌اید، حتما قبل از برگرداندن‌، باکش را از بنزین پُر کنید. اگر اشتباهی مرتکب شدید، مسئولیتش را بپذیرید، نه اینکه تقصیر را گردن کس دیگری بیندازید.

 باملاحظه و دلسوز و باکلاس باشیم

افرادِ واقعا باکلاس، ذاتا حتی از فکر اینکه اسباب مزاحمت دیگران شوند، آنها را برنجانند، راه دیگران را سد کنند یا به هر طریقی زحمتی برای دیگران ایجاد کنند، اجتناب می‌کنند. یک فرد باکلاس وقتی در میان غریبه‌هاست، سرش به کار خودش گرم است و کاری نمی‌کند که دیگران معذب باشند. افرادی که واقعا باکلاس هستند، نسبت به همه مهربان و رئوف هستند؛ چه مدیرعامل شرکت‌شان باشد و چه پستچی یا سرایدار.

اشخاص باکلاس، اسم دیگران را می‌دانند و وقتی مرتبا دیدارشان می‌کنند آنها را به اسم‌شان خطاب می‌کنند، چه دربان باشد و چه همسر رئیس. این افراد با همه یکسان رفتار می‌کنند، با احترام و نزاکت.

 آداب معاشرت را رعایت کنید

تا جایی که می‌توانید از عبارات مؤدبانه استفاده کنید، مثلا بگویید: «بله خانم»، «خیر آقا» و «متشکرم». با بزرگ‌ترها مؤدبانه رفتار کنید. اگر عطسه‌تان گرفت، دستمال جلوی دهان‌تان بگیرید. در میان جمع، خورده‌های غذا را از لای دندان‌هایتان درنیاورید. انگشت‌تان را در دهان یا بینی‌تان نکنید. در میان جمع خودتان را نخارانید، موهایتان را برس نزنید، آرایش نکنید یا با لباس‌تان ور نروید.

همه‌ی این کارها را می‌توانید در خلوت‌تان انجام دهید، پس صبر کنید تا جای مناسبی پیدا کنید. با خنده‌های ناگهانی و پر سروصدا، سکوت را نشکنید. خلاصه اینکه آداب معاشرت را رعایت کنید.

بخش چهارم: باکلاس غذا بخورید

آداب غذاخوردن هم در موقعیت‌های کاری و رسمی و هم در موقعیت‌های اجتماعی و خانوادگی اهمیت زیادی دارد. ممکن است در هر منطقه یا شهری که زندگی می‌کنید، فرهنگ و قواعد خاص خودتان را داشته باشید، اما اصول ثابتی وجود دارند که باید حتما به آنها توجه کنید.

 قبل از شروع غذا

برای اینکه باکلاس باشیم اگر به یک مهمانی شام دعوت شده‌اید، بهتر است هر چه زودتر اطلاع دهید که می‌توانید در آن مهمانی شرکت کنید یا نه. چرا که اگه میزبان مطمئن نباشد شما در مهمانی شرکت می‌کنید یا نه، برنامه ریزی برای او سخت‌تر می‌شود. اگر میزبان درمورد داشتن همراه صحبتی نکرده است،‌ بهتر است کسی را همراهتان نبرید.

هدیه

اگر برای اولین بار است که به منزل میزبان می‌روید، بد نیست چیزی به عنوان کادو همراهتان ببرید. اگر دسر یا هر خوراکی دیگری به همراهتان می‌برید، توقع نداشته باشید میزبان سر میز شام یا در آن مهمانی از خوراکی شما استفاده کند. چون ممکن است با بقیه غذاهایی که میزبان تدارک دیده همخوانی نداشته باشد و به هر حال میزبان برای خوراکی‌هایی که قرار است سرو کند برنامه‌ریزی کرده است.

 شروع به غذا خوردن

اگر بیرون از خانه و در یک رستوران غذا می‌خورید، قبل از اینکه هر کدام از اعضای گروه غذای‌شان را دریافت کنند، شروع به غذا خوردن نکنید. اگر مهمانی در منزل برگزار می‌شود، منتظر بمانید تا میزبان سر میز حاضر شود و قاشقش را بردارد و بعد شروع به خوردن غذا کنید.

باکلاس باشیم

خوردن غذا برای وقتی که باکلاس باشیم

 • قبل از اینکه سر میز بنشینید، تلفن همراهتان را خاموش کنید. وقتی که در جمع حضور دارید، مودبانه نیست با تلفن‌تان صحبت کنید یا پیام بفرستید.
 • هیچوقت با دهان پر صحبت نکنید. این کار چندش‌آور است. حتی اگر کسی از شما سؤالی پرسید، اول غذای‌تان را قورت دهید و بعد پاسخ دهید.
 • قبل از اینکه به غذای‌تان نمک، فلفل یا هر طعم دهنده‌ی دیگری اضافه کنید، اول غذا را بچشید. اگر این کار را نکنید، ممکن است میزبان از این کار شما دلگیر شود.
 • حتما قبل از اینکه شروع به غذا خوردن کنید، همه‌ی غذا را تکه‌تکه نکنید، یا تمام خورشت را به برنج اضافه نکنید، هر بار یک یا دو تکه را جدا کنید، یا یک یا دو قاشق خورشت روی برنج‌تان بریزید.
 • هیچوقت غذای‌تان را فوت نکنید. اگر غذا خیلی داغ است، یکی-دو دقیقه صبر کنید تا سرد شود.
 • بعضی از غذاها باید با دست خورده شوند. در چنین مواقعی منتظر باشید اول میزبان شروع کند.
 • از هر چیزی که روی میز قرار دارد، یک یا دو لقمه امتحان کنید،‌ مگر اینکه به غذای خاصی آلرژی داشته باشید.
 • اگر از غذای میزبان خوشتان آمده، حتما از آن تعریف کنید. اما اگر غذا را دوست نداشتید، در مورد آن حرفی نزنید.
 • از قاشق و چنگال‌تان برای غذا خوردن استفاده کنید نه برای ژست گرفتن!‌
 • آرنج‌هایتان را روی میز نگذارید.
 • آرام غذا بخورید و سرعت‌تان را طوری تنظیم کنید تا به طور تقریبی غذای‌تان همراه با میزبان به پایان برسد.
 • اگر در رستوران چیزی از دست‌تان ریخت به پیش‌خدمت اشاره کنید به شما کمک کند. البته اگر در منزل میزبان هستید، چیزی که ریخته شده را بردارید و لکه را پاک کنید. اگر لکه به این راحتی‌ها قابل پاک شدن نیست، پیشنهاد دهید بعدا در پاک کردن آن کمک کنید.
 • وقتی غذای‌تان تمام شد، قاشق و چنگال‌تان را روی میز یا توی بشقاب‌تان بگذارید.
 • هیچوقت سر میز از خلال‌دندان یا نخ‌داندان استفاده نکنید.

باکلاس باشیم

 بعد از غذا

برای اینکه باکلاس باشیم بعد از اینکه غذا تمام شد، بلافاصله مهمانی را ترک نکنید. حدود یک ساعت در منزل میزبان بمانید، بعد از میزبان تشکر کنید، خداحافظی کنید و بعد مهمانی را ترک کنید. اگر مهمانی غیر رسمی است، برای تمیزکاری به میزبان پیشنهاد کمک بدهید.

بعد از ترک مهمانی

همیشه بعد از اینکه مهمانی را ترک می‌کنید، قبل از اینکه بیشتر از یکی دو روز بگذرد برای میزبان پیغام تشکر بفرستید. از غذای خوشمزه‌ی آنها تشکر کنید و برای نشان دادن قدردانی‌تان، درمورد یکی از چیزهای دیگری که درمورد مهمانی دوست داشتید نظرتان را بگویید. پیغامی که می‌فرستید باید مختصر و احساسی باشد.

گام های فوق العاده آسان و تضمینی برای عادت سحرخیزی | چطور سحرخیز شویم ؟

۱۰ نکته که چگونه فردی باکلاس و با شخصیت باشیم

زبان بدن افراد باکلاس باشیم

از مهمترین دلایلی که یک فرد باکلاس و با شخصیت به نظر می‌رسد، زبان بدن اوست. زبان بدن در مورد شما اطلاعات بسیار زیادی می‌دهد. اگر کمر خود را صاف نگه دارید و همینطور گردن خود را رو به بالا بگیرید نشان دهنده اعتماد به نفس شما خواهد بود. در صورتی که اگر غوز کنید و رو به پایین نگاه کنید نشان دهنده عدم اعتماد به نفس شما خواهد بود. عزت نفس و اعتماد به نفس از مهمترین فاکتورهای باکلاس بودن است.

اگر کفش پاشنه بلند به پا می‌کنید بدون شک باید برای مدت طولانی از آن استفاده کرده باشید تا نوع راه رفتن شما طبیعی و راحت به نظر برسد.

علائم و مواردی که نشان دهد شما استرس و اضطراب دارید خلاف باکلاس بودن است. افرادی که باکلاس به نظر می‌رسند، افرادی آرام و مسلط هستند. بنابراین به هیچ عنوان پاهای خود را مدام تکان ندهید. ناخنهای خود را نجوید با وسیله‌ای مانند خودکار یا هر چیز دیگری بازی نکنید.

مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود شما احساس استرس و اضطراب کنید این است که در ذهن خود احساس می‌کنید همه به شما و حرکات شما توجه می‌کنند. آرام باشید و از محیط و آدم‌هایی که اطراف شما هستند لذت ببرید.

ویژگی های ظاهری برای اینکه باکلاس باشیم

 • شیک پوش هستند؛
 • لباس های ست می پوشند؛
 • از عطر های ناب استفاده می کنند؛
 • همیشه اصلاح کرده و تمیز هستند؛
 • لباس های تکراری نمی پوشند؛
 • کفش هایشان همیشه واکس زده است؛
 • وضعیت دندان هایشان در حد مطلوب است؛
 • از زیورآلات بسته به محیطی که در آن حضور دارند کمک می گیرند؛
 • الزاما همیشه مارک های معروف نمی خرند، بلکه می دانند چه لباسی برایشان مناسب است؛
 • سعی می کنند بر اساس میمیک صورت، آناتومی بدن و استایل خاص خود خرید کنند؛
 • نسبت به وزن شان حساس هستند و هرگز دچار اضافه وزن نمی شوند؛
 • انسان های با کلاس می دانند چه رنگهایی را با هم هماهنگ کنند؛چه رنگ هایی برای چه فصلی مناسب است و چه رنگی به پوست صورت شان بیشتر می آید.

باکلاس باشیم

ویژگی های باطنی افراد با کلاس

 • در نشستن و برخاستن، در مکان های عمومی مبادی آداب هستند؛
 • پر خوری نمی کنند، هنگام راه رفتن و صحبت کردن از خوردن و آشامیدن اجتناب می کنند؛
 • لحن و تن صدایشان هنگام صحبت کردن با اطرافیان مودبانه و سنجیده است؛
 • موقعیت شناس هستند و نحوه ی برخورد درست با افراد مختلف را به خوبی می دانند؛
 • در جمع با صدای بلند نمی خندند، خنده های تمسخر آمیز نمی کنند؛
 • کم حرف هستند و معمولا حرف های مفید می زنند؛
 • اطلاعات عمومی وسیعی دارند؛
 • برای اینکه باکلاس باشیم باید اهل مطالعه بود؛
 • جذبه و اصطلاحا کاریزما دارند؛
 • اصول شهروندی را در حد مطلوب رعایت می کنند؛
 • از محیط زیست حفاظت و حراست می کنند؛
 • به قوانین عمومی احترام می گذارند؛
 • حقوق سایر انسان ها را از هر قشری که باشند رعایت می کنند؛
 • منظم و دقیق و خوش قول هستند؛
 • موقعیت سنج هستند؛
 • با زبان های مختلف آشنا بوده و اهل گفتگو هستند؛
 • برای حضور در موقعیت های مختلف، مطالعه کرده و اطلاعات مفیدی کسب می کنند.

اشتباهاتی که شما را بی کلاس می کند

1-خوردن و آشامیدن و سیگار کشیدن در محیط های عمومی و در حین راه رفتن به شدت منظره ی بدی را ترسیم می کرده و باعث بی کلاسی شما می شود.
2- با صدای بلند صحبت کردن و خندیدن در محیط های عمومی به شدت بی کلاس است.
3- پوشیدن لباس های جلف، تتگ، کوتاه و بد نما، کفش هایی که حفظ تعادل با آنها به مهارت یک سیرک باز نیاز دارد، آرایش های غلیظ، جراحی های زیبایی نامتعارف، برخلاف تصور شما باعث بی کلاسی است.
3-زودتر یا دیرتر از زمان مشخص شده در مهمانی ها و جمع های دوستانه حاضر شدن هم از نشانه های بارز بی کلاسی است. ممکن است حضور زود تر از موعد شما باعث دستپاچگی میزبان شده و برنامه ریزی هایش را مختل کند؛ حضور دیر هنگام هم ممکن است باعث شود دیگران برخلاف خواسته شان منتظر شما شوند و در سرو غذا اختلال ایجاد شود

باکلاس باشیم
4-فخرفروشی و تجمل گرایی نیز یکی دیگر از نشانه های بی کلاسی است. افرادی که ثروت شان را باعث با کلاسی می دانند؛ به شدت در اشتباه هستند. افراد باکلاس حتی اگر بسیار ثروتمند باشند بسیار متواضع و خوش برخوردند.
5- برای اینکه باکلاس باشیم نباید پرخوری و اسراف کنیم. مخصوصا در مهمانی ها و عروسی ها باید در حد مطلوب از غذاهای موجود تناول کرد.
6- عدم احترام به حقوق دیگران، مصداق بارز بی کلاسی است. کسانی که در ماشین یا در منزل صدای ضبط را بیش از حد مجاز بلند می کنند، کسانی که در صف های مختلف نوبت را رعایت نمی کنند، کسانی که در هر موقعیتی دنبال پارتی می گردند، کسانی که بی دلیل بوق میزنند، جای پارک کس دیگری را اشغال می کنند، در کوچه و خیابان زباله می ریزند، قوانین را رعایت نمی کنند و…. همه و همه از جمله افراد بی کلاس جامعه هستند؛ حتی اگر شیک ترین لباس ها را بپوشند!
7- خیره خیره نگاه کردن و زل زدن در افراد در معابر عمومی، در اتوبوس و مترو، یکی دیگر از نشانه های بی کلاسی است.
8- برای تسکین دردهای خود، به عیب جویی از دیگران، حسادت کردن و سعی در دو به هم زنی روی نیاورید. چرا که رذایل اخلاقی آفت با کلاسی شما خواهد شد.
9- از دست دادن عفت کلامی و عدم توانایی در کنترل خشم، بد دهانی،تمسخر دیگران، تعریف کردن مطالب رکیک، مخصوصا در مجامع عمومی از دیگر نشانه های بی کلاسی است.
10-خودستایی، غرور و تعریف های حال به هم زن از محاسن خود و خانواده تان مطمئنا برای کسی جذاب نیست، با گفتن این مسائل به دیگران خودتان را بی کلاس نکنید.

زبان بدن افراد باکلاس چگونه است؟

زبان بدن در مورد شما اطلاعات بسیار زیادی می‌دهد. اگر کمر خود را صاف نگه دارید و همینطور گردن خود را رو به بالا بگیرید نشان دهنده اعتماد به نفس شما خواهد بود. در صورتی که اگر غوز کنید و رو به پایین نگاه کنید نشان دهنده عدم اعتماد به نفس شما خواهد بود.

آداب استفاده از تلفن همراه‌ افراد با کلاس چگونه است؟

اگر باکلاس هستید، پس هر ۵ ثانیه گوشی‌تان را چک نکنید. وقتی در میان جمعی هستید، به‌ندرت این کار را انجام دهید. تلفن همراه‌ را روی ویبره یا تک صدای کوتاه بگذارید و وقتی در میان جمع هستید، شروع به حرف زدن در مورد شخصی‌ترین مسائل‌تان نکنید. فقط وقتی تنها هستید با تلفن‌تان حرف بزنید تا حرف‌های کسی را قطع نکنید، مگر اینکه موردی فوری پیش آمده باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

30 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *