افتتاح حساب ترکیه
تشخیص بوی بد دهان

تشخیص بوی بد دهان هر چند کار دشواری است اما با چند نرفند ساده می توانید بوی بد دهانتان را تشخیص دهید. با تشخیص این بو می توانید برای درمان آن اقدام نمایید. ترفند های تشخیص بوی بد دهان توسط خود فرد را در شادمگ بخوانید.

چرا تشخیص بوی بد دهان سخت است ؟

بسیار دشوار است که بتوانیم تنفس بدبوی خود را تشخیص دهیم چرا که افراد به بوی دهان خود عادت می‌کنند و پس از مدتی دیگر آن را تشخیص نمی‌دهند.

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که به منزل کسی رفته باشید که تعداد زیادی گربه یا حیوانات خانگی داشته باشد؟ اگر در مورد بوی نامطلوب خانه که ناشی از وجود حیوانات خانگی است به صاحب خانه چیزی بگویید احتمالاً شگفت زده خواهد شد. واقعیت این است که مشام ما پس از مدتی به بوها عادت می‌کنند.

مسواک زبان - تشخیص بوی بد دهان

مثال ساده‌تر عطر یا ادکلنی است که استفاده می‌کنیم. چند دقیقه که از اسپری کردن آن به لباسمان بگذرد دیگر بوی آن را به سختی تشخیص می‌دهیم چرا که مشام ما به این بو عادت کرده است.

مغز ما بسیار هنرمندانه و عالمانه طراحی شده و اجازه می‌دهد با بوها سازگاری پیدا کنیم. به همین خاطر است که به سادگی متوجه بوهای جدید می‌شویم. اگر قرار نبود که استشمام بوها برایمان عادی شود و با آنها سازگاری پیدا کنیم استشمام رایحه‌های جدیدی همچون بوی غذا و گل‌ها دشوار می‌شد. چراکه بدین ترتیب این بوها با بوی تنفس و محیط اطراف ترکیب شده و قادر به تشخیص آنها نبودیم.

چرا باید بوی دهان خود را کنترل کنیم ؟

مشخص‌ترین دلیلی که همه به آن توجه می‌کنیم و برایمان مهم است مربوط به مواقعی است که مهمانی، جلسه و یا قرار ملاقات مهمی داریم. در اینگونه مواقع تنفس بدبو تاثیر بسیار نامطلوبی در روابط و حتی موقعیت اجتماعی و شغلی ما خواهد داشت.

دلیل دیگری که ممکن است باعث شود ما نیاز به از بین بردن بوی بد دهان خود داشته باشیم تعیین اثربخشی محصولات مختلفِ مراقبت از دهان است. خوشبوکننده، دهان شویه و خمیردندان‌های بسیار متفاوتی در بازار وجود دارد که همه آنها وعده داشتن تنفسی خوش‌بو و دهانی پاکیزه را به ما می‌دهند و مسلماً چند مورد از آنها بهتر از بقیه عمل می‌کنند. ممکن است بخواهید محصولات مختلف را تست کنید و بهترین را برای دهان خود انتخاب کنید.

به هنگام تست این محصولات بسیار مهم است که بتوانید بلافاصله اثر بخشی آنها را کنترل کنید چرا که دهان‌تان رایحه‌‌ی این محصولات را به خود خواهد گرفت. ۱ الی ۳ ساعت بعد از مصرف این محصولات تنفس خود را کنترل کنید، اما مطمئن شوید که در این فاصله به غیر از آب نه چیزی می‌خورید و نه می‌نوشید. بدین ترتیب نتایج هر محصول را در زمان مشخص به دقت بررسی کنید.

خوردن غذاهای مشابه قبل از استفاده از محصولات نیز به همین اندازه مهم است. برای مثال شما برای صبحانه از موادغذایی سیر‌دار استفاده کرده‌اید و پس از آن دندان‌ها را با یکی از خمیردندان ها مسواک نموده و سپس تنفس خود را کنترل می‌کنید.

روز بعد نیز برای صبحانه بیکن و تخم مرغ مصرف کرده و این‌بار با خمیر دندان جدید مسواک نموده و تنفس خود را چک می‌کنید. بسیار واضح است. حاضرم شرط ببندم که اثر بخشی خمیر دندانی که پس از مصرف سیر استفاده شده خیلی بدتر از خمیر دندان دوم خواهد بود.

بوی بد دهان - تشخیص بوی بد دهان

علت بوی بد دهان چیست ؟ 

دلایل زیادی برای توجیه این مشکل یا معضل شایع وجود دارد اما به نظر می رسد که مهم ترین علت های بوی بد دهان این ها هستند:

 • دخانیات (مخصوصاً استعمال سیگار و قلیان)
 • برخی از غذاها (مخصوصا غذاهای حاوی سیر، پیاز و ….)
 • خشکی دهان (که می‌تواند ناشی از مصرف غذاهای اسیدی یا اینکه ناشی از بیماری های خاصی باشد)
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان (مخصوصا در طول درمان ارتودنسی دندان)
 • رژیم های غذایی نامناسب
 • برخی از داروها
 • مشکلات و بیماری های مربوط به دهان، بینی و گلو
 • وجود جسم خارجی در دهان  دندان ها
 • و ….

ترفند های تشخیص بوی بد دهان

تشخیص بوی بد دهان با روش Hand cup

در این روش همانطور که از نام آن پیداست دست خود را به حالت زمانی که فنجانی در دست دارید و یا قصد نوشیدن آب از زیر شیر را دارید در می‌آورید. سپس دست خود را جلوی دهان گرفته و نفس بکشید، سپس بلافاصله دست خود را بو بکشید. البته این روش آنچنان که باید موثر نیست، چرا که همانگونه که پیشتر گفتیم ما به بوی دهان خود عادت کرده ایم.

روش مچ دست

۱- مطمئن شوید که مچ دستتان کاملاً تمیز است و بوی عطر، ادوکلن و یا عرق نمی‌دهد. اگر چنین است آن را بشوئید و خشک کنید.

۲- مچ دست را با زبان خود بلیسید و ۱۰ ثانیه صبر کنید.

۳- همان قسمت از مچ را که لیس زده‌اید بو بکشید. اگر بوی بدی به مشامتان خورد احتمالاً تنفس شما نیز بدبوست، اما اگر هیچ بویی احساس نکردید همه چیز رو به راه است.

نحوه تشخیص بوی بد دهان

تشخیص بوی بد دهان با روش کشیدن گونه‌ ها

۱- گونه های خود را گرفته و بکشید و از دندان ها دور کنید.

۲- گونه ها را به سمت دندان ها فشار دهید.

۳- این عمل را چندین بار با سرعت انجام دهید و هم زمان از راه دهان نفس بکشید.

۴- اگر بوی بدی به مشامتان خورد تنفس شما نیز احتمالاً بدبو است.

دهان و بینی خود را با هر دو دست خود بپوشانید

دو دست خود را به شکل یک فنجان درآورید، به نحوی که هوایی که از دهان شما بیرون می آید، راه دیگری برای خروج نداشته باشد مگر اینکه وارد بینی شود. اکنون به آرامی هوای بازدم را از دهان خود خارج کنید. سپس سریعاً عمل دم را توسط بینی انجام دهید و هوا را از این طریق وارد ریه کنید.

معجزه ای که حذف قند از رژیم غذایی می کنه ؛ این خوشمزه ها رو جایگزین قند کنین

اگر آزمایش را خوب اجرا کرده باشید و راههای خروجی هوا بجز بینی را بسته باشید، می توانید بوی دهان خودتان را تشخیص دهید. اما در بهترین حالت هم، هوا به سرعت از لابلای انگشتان شما فرار می کند، و تشخیص دقیق هالیتوز را مشکل می کند. با این حال، می توان گفت که این روش یکی از صحیح ترین روش ها برای بررسی بوی بد دهان در فضاهای عمومی است.

آزمایش تنفس را به جای استفاده از دست ها می توان با لیوان یا ظروف مناسب دیگر نیز انجام داد.

تشخیص بوی بد دهان با استفاده از زبان

یک قاشق، گوش پاک کن، خلال دندان و یا حتی انگشت خود را در دهان برده و بر روی ته زبان بکشید، چند لحظه صبر کرده و سپس آن را از دهان بیرون آورده و بو کنید. اگر بویی استشمام کردید تنفس شما نیز احتمالاً همان بو را می‌دهد.

استفاده از گونه‌ ها

این روش نیز همانند روش زبانی است منتها این بار به جای کشیدن انگشت یا شیء مورد نظر بر روی زبان، آن را به دیوارۀ داخلی گونه یا لپ می‌کِشیم.

تشخیص بوی بد دهان با بو کردن نخ دندان یا خلال دندان

این روش به نسبت روش‌های پیشین چندان قابل اعتماد نیست، اما این بینش را به شما می‌دهد که ذرات و یا ترکیبات غذای باقی مانده در بین دندان‌ها تا چه اندازه می‌تواند منجر به ایجاد بوی بد در دهان شما شود. تنها کاری که نیاز است انجام دهید این است که بعد از استفاده معمول از نخ دندان یا خلال دندان، آن را بو بکشید.

نکته آخر: یکی از راحت‌ترین و دقیق‌ترین راه‌هایی که شما را از بوی دهانتان مطمئن می‌کند اینست که از نزدیکترین شخص به خودتان که با او کاملاً راحت هستید بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد.

بوی دهان - تشخیص بوی بد دهان

در یک لیوان یا ظرف پلاستیکی تمیز تنفس کنید

ابتدا نفس عمیق بکشید و سپس فنجان را طوری نگه دارید که هم بینی شما و هم دهان شما را با حداقل تهویه بپوشاند تا بتوانید به جواب دقیق نزدیک شوید. از دهان خود هوای بازدم را خارج کنید، آرام آرام فنجان را با نفس گرم خود پر کنید. سپس به سرعت و به طور عمیق هوای دم را وارد بینی خود کنید. قاعدتا باید بتوانید بوی نفس خود را تشخیص دهید.

 • این شیوه ممکن است کمی دقیق تر از آزمایش قبلی باشد که در آن فقط دست های خود را در اطراف بینی و دهان خود می گذاشتید. اما صحت آن به شدت بستگی به این دارد که تا چه اندازه بتوانید لیوان را محکم در اطراف دهان خود قرار دهید، که هوای تنفسی شما را بگیرد و مانع از فرار آن شود.
 • می توانید این کار را غیر از لیوان با هر ظرف دیگری که تنفس شما را در مدار بین بینی و دهان برقرار کند، امتحان کنید. مثلا یک کاغذ کوچک یا یک کیسه پلاستیکی، یک ماسک جراحی مناسب یا هر نوع ماسک صورت که هوا را نگه می دارد.
 • قبل از تنفس مجدد داخل لیوان، یا استفاده از آن برای هر کار دیگر، یا برگرداندن آن به جای خود، لیوان را با آب و شوینده بشویید.

مبارزه با بوی بد دهان

مشخص کنید که آیا نفس شما فقط صبح ها بد بوست یا دچار هالیتوز مزمن هستید

نفس خود را در صبح، بعد از ظهر و عصر، قبل و بعد از مسواک زدن، بررسی کنید تا بدانید که مشکل چقدر پایدار است. اگر بدانید که علت بوی بد دهان چیست، بهتر می توانید برای رفع آن قدم بردارید.

 • بوی بد دهان در صبح هنگام طبیعی است. می توانید بلافاصله پس از بیدار شدن، آن را با مسواک زدن، نخ دندان و شستشو با دهانشویه برطرف کنید.
 • هالیتوز یک عفونت باکتریایی جدی است، اما با این حال، هم رایج و هم قابل درمان است. برای مقابله با آن، شما باید دهان خود را تمیز نگه دارید و باکتری هایی را که باعث بوی بد دهان می شوند مدیریت کنید.
 • شایعترین دلایل بوی بد دهان، حفره های دندانی، بیماری لثه، بهداشت ضعیف دهان و دندان، مشکلات دستگاه گوارش و بار دهان است (پوشش سفید یا زرد رنگی که گاهی روی زبان را می پوشاتد و معمولا دلیل آن التهاب است). اگر نمی توانید خودتان علت را پیدا کنید، دندانپزشک شما می تواند به شما بگوید که چه چیزی باعث بوی بد دهان شما می شود.
 • اگر کسی به شما گفت که نفس شما بوی خیلی خوبی نمی دهد، خجالت نکشید. به عنوان یک انتقاد سازنده به آن فکر کنید.

بهداشت دندان را خوب رعایت کنید

دندان های خود را با دقت بیشتری مسواک بزنید، با دهانشویه ضد باکتری غرغره کنید، بین دندان های خود نخ دندان بکشید تا باکتری ها در آنجا پنهان نشوند، و پلاک تشکیل نشود. آب زیاد بنوشید و برای تازه کردن نفس صبحگاهی، مقداری آب خنک را در دهان خود بچرخانید.

 • مسواک زدن قبل از خواب بسیار اهمیت دارد. می توانید یک دور اضافی هم با جوش شیرین مسواک بزنید تا میزان اسیدیته دهان کاهش یابد و باکتری هایی که باعث بوی بد دهان می شوند، مجال رشد پیدا نکنند.
 • از اسکرابر زبان (موجود در بسیاری از داروخانه ها) برای از بین بردن باقیمانده غذاها در بین جوانه های چشایی و چین خوردگی های زبان استفاده کنید. اگر اسکرابر زبان ندارید، می توانید از مسواک خود برای مسواک زدن سطح زبان هم استفاده کنید.
 • هر دو یا سه ماه یک بار مسواک خود را تعویض کنید. برس مسواک در اثر مرور زمان اثر خود را از دست می دهد و همچنین، ممکن است باعث تجمع باکتری ها شود. بعد از بیماری هم مسواک خود را تعویض کنید تا به مکانی برای مخفی شدن باکتری ها تبدیل نشود.
كدام ميوه براي درمان سرماخوردگي خوب است ؟ | درمان به روش بخور بخور

درمان بوی دهان - تشخیص بوی بد دهان

غذاهایی بخورید که باعث تقویت بوی نفس می شود و از مصرف آنهایی که بوی بد دهان را ایجاد می کنند، اجتناب کنید

مواد غذایی مانند سیب، زنجبیل، دانه رازیانه، انواع توت ها، سبزیجات، خربزه، دارچین و چای سبز باعث تقویت نفس می شوند. سعی کنید برخی از این موارد را در رژیم غذایی خود بگنجانید. در عین حال، سعی کنید از خوردن غذاهایی که باعث بوی بد دهان می شوند، خودداری کنید یا آنها را محدود کنید. معروف ترین مواد غذایی که باعث بوی بد دهان می شوند عبارتند از پیاز، سیر، قهوه، آبجو، شکر و پنیر.

 • غذاهای فرآوری شده سرشار از قند مانند کوکی ها، شیرینی ها و آب نباتها هم می توانند در ایجاد بوی بد دهان نقش داشته باشند.

در مورد سلامتی دستگاه گوارش با پزشک خود صحبت کنید

مشکلات دستگاه گوارش می توانند مقصر اصلی بوی بد دهان باشند. ممکن است شما یک بیماری مانند بیماری زخم معده، عفونت اچ _ پیلوری (H-Pylori) یا ریفلاکس داشته باشید. پزشک می تواند به معالجه همه این مشکلات کمک کند و راهکارهایی برای حفظ سلامت دستگاه گوارش شما ارائه دهد.

مجاری بینی خود را سالم نگه دارید

آلرژی ها، عفونت های سینوسی و ترشحات پشت حلقی بینی همگی می توانند باعث بوی بد دهان شوند، بنابراین باید تمام تلاش خود را برای پیشگیری و درمان این مشکلات بنمایید. همه قسمت های بینی خود را تمیز نگه دارید و قبل از تشدید آلرژی ها، آنها را مدیریت کنید.

 • استفاده از نتی پات (neti pot) می تواند به شستشوی مخاط بینی شما کمک کند.
 • نوشیدن آب گرم به همراه لیمو، استفاده از قطره های نمکی بینی و مصرف ویتامین C می تواند به کاهش چرک و عفونت در بینی کمک کند.
 • هنگام مصرف ویتامین C، توصیه های موجود در برچسب بسته بندی آن را دنبال کنید. بزرگسالان نباید بیش از 2000 میلی گرم ویتامین C در روز مصرف کنند.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید

علاوه بر تاثیر خوردن غذاهای مناسب در خوشبو شدن دهان، پیروی از یک رژیم غذایی سالم می تواند بوی بد دهان را در نطفه خفه کند. توصیه می شود که مصرف غذاهای فرآوری شده، گوشت قرمز و پنیرها را کاهش دهید و بر روی خوردن غذاهای سرشار از فیبر مانند جو دوسر، تخم کتان و کلم تمرکز کنید.

 • شما همچنین باید غذاهای حاوی پروبیوتیک ها را در رژیم غذایی خود قرار دهید. غذاهایی مانند کفیر شیرین نشده، کیمچی (kimchi) و ماست ساده. به جای آن می توانید یک مکمل پروبیوتیک نیز مصرف کنید.

بوی بد دهان را خنثی کنید

قبل از ورود به موقعیتهای حساس اجتماعی آدامس های طعم دار بجوید، نفس خود را با عطر نعنا تازه کنید یا از نوارهای تنفسی لیسترین (Listerine strips) استفاده کنید. البته، ممکن است شما مایل باشید که نهایتا، ریشه های مشکل خود را درمان کرده و بوی بد دهان را از بین ببرید، اما هیچ ضرری ندارد که در همین لحظه هم بطور موقت، نفس خود را خوشبو کنید. آدامس را با خود داشته باشید تا بتوانید در مواقع اضطراری از آن استفاده کنید.

 • مشتی از میخک، دانه رازیانه یا آنیسون را بجوید. خصوصیات ضد عفونی کننده این قبیل دانه ها به مبارزه با باکتری های ایجاد کننده هالیتوز کمک می کند.
 • قسمتی از یک لیمو ترش یا پرتقال را برای بهتر شدن طعم دهان بجوید (ابتدا پوست را خوب بشویید). اسید سیتریک، غدد بزاقی را تحریک می کند و با بوی بد دهان مبارزه می کند.
 • یک جوانه تازه جعفری، ریحان، نعنا یا گشنیز را بجوید. کلروفیل موجود در این گیاهان سبز بوی بد دهان را خنثی می کند.

بد بو شدن دهان - تشخیص بوی بد دهان

از مصرف دخانیات خودداری کنید

اگر تا کنون به دلیل دیگری برای کنار گذاشتن سیگار نیاز داشتید، اینجا یک دلیل ساده وجود دارد: سیگار کشیدن به بوی بد دهان کمک می کند. تنباکوی موجود در سیگار می تواند دهان را خشک کند، و باعث شود بوی بد دهان حتی بعد از مسواک زدن دندان هم باقی بماند.

عوامل ایجاد کننده بوی دهان

دندان ها و لثه ها

شایع ترین دلایل بوی نامطبوع دهان را باید در لثه ها و دندان ها یافت. باقی ماندن ذرات مواد غذایی در دندان ها و شیار لثه به علت عدم رعایت بهداشت دهان (مسواک، نخ دندان و دهانشویه) روزانه سبب تکثیر و فعالیت باکتری ها در این مناطق می شود. پلاک میکروبی، لایه سفید رنگ باکتریایی چسبنده ای است که روی دندان ها و شیار لثه ای (شیار بین دندان و لبه لثه) تشکیل می شود.

باقی ماندن پلاک میکروبی روی دندان باعث ایجاد پوسیدگی می شود که در صورت پیشرفت و ایجاد حفره به محلی مملو از باکتری و مواد حاصل از آن تبدیل می شود که خود از عوامل مهم بوی بد دهان است. پیشرفت پوسیدگی به نوبه خود باعث التهاب و عفونت ریشه ها و ایجاد آبسه های دندانی خواهد شد که خود از دیگر عوامل بوی بد دهان خواهد بود.

شیار لثه ای یک آناتومی طبیعی است که عمق آن می تواند بین یک تا ۳ میلی متر باشد. اینجا یکی از محل های تشکیل پلاک میکروبی است و اگر با یک خلال دندان روی این قسمت بکشید، تجمع پلاک را روی خلال دندان مشاهده خواهید کرد. عدم رعایت بهداشت کافی و نیز تمیز نشدن پلاک میکروبی در ناحیه شیار لثه باعث ژنژیویت (التهاب لثه) و تشکیل جرم و ایجاد بوی نامطبوع می شود.

  در بیماری های لثه شیار طبیعی لثه ای از حد طبیعی عمیق تر شده و اغلب قابل تمیز کردن با مسواک نیستند و محل مناسبی برای تجمع باکتری ها محسوب می شوند. لثه ملتهب بسیار مستعد خون ریزی است و با کوچک ترین تحریکی خون می آید که خود نیز از عوامل ایجاد بوی ناخوشایند است. عدم درمان ژنژیویت آن را به پریودنتیت تبدیل می کند که از مرحله قبل وخیم تر است و به همان نسبت باعث بوی زننده ای می شود.

پوسته شدن اطراف ناخن نشانه بیماریست ؟ علت و درمان خانگی پوسته شدن اطراف ناخن

خشکی دهان

بزاق از ترکیب های بسیار با ارزشی است که دهان را به طور دائم تمیز می کند و ذرات و مولکول های بودار را می شوید. همچنین بزاق ترکیب های حاصل از باکتری های پوسیدگی زا را خنثی و به پیشگیری از پوسیدگی کمک می کند. بنابراین یکی از عوارض کمبود بزاق می تواند بوی بد دهان باشد. کم آب شدن بدن به هر دلیلی مثل تشنگی و گرسنگی طولانی یا مصرف برخی دارو ها می تواند باعث خشکی دهان شود.

 مصرف دائم آب، میوه جات و مایعات (به جز قهوه و الکل) می تواند از ایجاد خشکی دهان جلوگیری کند. جویدن آدامس بدون شکر به ترشح بزاق و تمیز کردن محیط دهان کمک می کند. هنگام خواب میزان ترشح بزاق به طور طبیعی کاهش می یابد که دلیل مهم بوی خاص دهان در ابتدای صبح است به خصوص در افرادی که خرخر می کنند و با دهان باز می خوابند.

گاهی خشکی دهان می تواند به صورت ثانویه به دنبال یک بیماری یا نشانگان یا استفاده از داروها ایجاد شود. در این نوع خشکی دهان، بزاق یا اصلا وجود ندارد یا بسیار اندک است و بوی بد ناشی از آن نیز اغلب شدید است. در این موارد مشکل باید به صورت ریشه ای برطرف شود. خشکی به دنبال مصرف دارو می تواند با افزایش مصرف آب جبران شود.

از بین بردن بوی بد دهان - تشخیص بوی بد دهان

سیگار و بوی بد دهان

دود سیگار هم به علت بوی تند ترکیب شیمیایی آن، باعث خشکی دهان و همچنین مستعد کردن محیط برای ایجاد بیماری های لثه می شود.

خواندن مقاله سیگار و سلامت دهان و دندان توصیه میشود.

زبان و تاثیر آن در بوی بد دهان

سطح زبان مملو از پرزهای چشایی است که طبعا بین پرزها، شیارها و فضاهایی تشکیل می شود به طوری که عمق این شیارها خصوصا در قسمت خلف زبان بسیار بیشتر است. این فضاها منطقه مناسبی برای تجمع موادغذایی، رشد و تکثیر باکتری های گرم منفی است. مشکل بوی بد دهان در بسیاری از بیماران با تمیز کردن دائمی سطح زبان برطرف می شود.

دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی دارای مناطق بسیار مناسبی برای گیر کردن مواد غذایی و رشد میکروب هاست و باید به طور دائم تمیز شوند. همچنین دندان های دائمی که گیر کافی ندارند و اصطلاحا لق هستند، باعث سایش و ایجاد زخم در بافت نرم دهان و تجمع باکتری ها در آن منطقه می شوند که از عوامل مهم ایجاد بوی بد دهان در این افراد محسوب می شود.

دهان و سیستم تنفسی

گاهی بوی دهان به دلیل تخلیه و عبور ترشحات مخاطی از ناحیه پشت حلق ایجاد می شود مانند سینوزیت و آلرژی. ناهنجاری هایی چون شکاف کام، محلی برای احتباس غذا و رشد میکروب هاست. همچنین التهاب و عفونت تونسیل ها می تواند از عوامل بوی بد دهان محسوب شود. شیارهای عمیق موجود در یک لوزه متورم محل مناسبی برای تجمع و تکثیر میکروب هاست.

 سنگ تونسیل (تونسیلولیت) نیز از مناطق مناسب رشد میکروب هاست و ایجاد هرگونه خراشیدگی یا شکستگی در سنگ ها بوی بسیار نامطبوعی را متصاعد می کند. محبوس شدن اجسام خارجی در سوراخ بینی در کودکان از دیگر عوامل بوی بد دهان است. زخم ها، التهابات و عفونت های موجود در قسمت فوقانی و تحتانی سیستم تنفسی مثل برونشیت ها نیز تنفس را بدبو می کند.

 سایر بیماری ها

ریشه ۱۰ درصد از عوامل بوی بد دهان مربوط به خارج از محیط دهان است. از جمله آنها می توان به انواع سرطان ها خصوصا کارسینوماها و بسیاری اختلالات متابولیک اشاره کرد. دیابت، اختلالات کلیوی و کبدی، مشکلات گوارشی مانند ریفلاکس، یبوست و اسهال و استفراغ از بیماری هایی هستند که می توانند منشأ بوی بد دهان باشند. همچنین برخی از داروها و آنتی بیوتیک ها به دلیل شکسته شدن مولکول آنها به ترکیبات بودار و برخی نیز به دلیل ایجاد خشکی دهان می توانند باعث بدبو شدن دهان شوند.

تاثیر تغذیه در بوی بد دهان

در دهان مناطق مختلفی وجود دارد که ذرات غذایی در آن مناطق محبوس می شود و تحت واکنش میکروب ها قرار می گیرند و می توانند بوی بد ایجاد کنند. از جمله این مناطق می توان سطح دندان ها، بین دندان ها، شیار بین لثه و دندان ها و نیز پرزهای سطح زبان را نام برد. غذاهای حاوی پروتئین زیاد مثل گوشت قرمز، ماهی و پنیر این موضوع را تشدید می کند. رژیم غذایی با کربوهیدرات کم نیز می تواند باعث تشدید بوی بد دهان شود.

خوشبو کننده دهان - تشخیص بوی بد دهان

مواد غذایی خشک، سخت و چسبنده مثل چیپس،تافی و… نیز در ناهمواری های دهان و دندان گیر می کند و تنها با مسواک و شستشو از دهان خارج می شوند که خود باعث افزایش در تکثیر میکروب ها، بوی بد و فعالیت پوسیدگی زایی می شوند.

بوی نامطبوع دهان چه زمانی خطرناک است ؟

علت بوی بد دهان همیشه هم از بهداشت دهان و دندان نیست. گاهی اوقات مشکل کمی جدی‌تر می‌شود. باید مشکل را ریشه‌یابی و از ریشه برطرف کنیم. در زیر به برخی بیماری ها که ممکن است خود را به شکل بوی نامطبوع دهان نشان دهد اشاره می کنیم:

 • علائم سرطان معده
 • علائم سرطان ریه
 • مشکلات قلبی از جمله سکته قلبی
 • بیماری دیابت
 • مشکلات نارسایی کلیه
 • مشکلات کبد از جمله نارسایی کبد
 • و …

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

30 مهر 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *