افتتاح حساب ترکیه
بوی دهان - از بین بردن بوی بد دهان

از بین بردن بوی بد دهان با روش های بسیاری امکان پذیر است اما ما در این مطلب شادمگ 10 روش خانگی را به شما آموزش دادیم که معجره می کند. امتحان کنید.

 بوی بد دهان

بوی بد دهان که در اصطلاح علمی به آن هالیتوزیس هم گفته می شو از مشکلات شایع مراجعین دندانپزشکی است و می تواند برای هر کسی در هر سنی ایجاد شود. برآورد می شود که بعد از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه بیشترین معضل افراد جامعه در خصوص سلامت دهان و دندان، هالیتوزیس است. این مساله طیف وسیعی از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است باعث استرس و اضطراب قابل توجهی شود. این مقاله را بخوانید و با علل و روش های درمان بد بویی دهان آشنا شوید.

بوی بد - از بین بردن بوی بد دهان

علت بوی بد دهان چیست؟

دلایل زیادی برای توجیه این مشکل یا معضل شایع وجود دارد اما به نظر می رسد که مهم ترین علت های بوی بد دهان این ها هستند:

 • دخانیات (مخصوصاً استعمال سیگار و قلیان)
 • برخی از غذاها (مخصوصا غذاهای حاوی سیر، پیاز و ….)
 • خشکی دهان (که می‌تواند ناشی از مصرف غذاهای اسیدی یا اینکه ناشی از بیماری های خاصی باشد)
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان (مخصوصا در طول درمان ارتودنسی دندان)
 • رژیم های غذایی نامناسب
 • برخی از داروها
 • مشکلات و بیماری های مربوط به دهان، بینی و گلو
 • وجود جسم خارجی در دهان دندان ها

سایر دلایل بوی بد دهان چیست؟

اگر بهداشت دهان و دندان به طور کامل و اصولی رعایت شود اما بوی بد دهان هنوز برطرف نشده بود، احتمالا باید به دنبال دلایل دیگری باشیم تا ببینیم چرا دهانمان هنوز بو می دهد. یکی از مقصرهای احتمالی در این خصوص ابتلاء به بیماری ها یا اختلالات پزشکی خاص است است. برخی بیماری ها هستند که نه مستقیماً، اما با تحت تاثیر قرار دادن لثه و دندان ها می توانند موجب نامطبوع شدن مزه و بوی دهان می شوند. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

معاینه - از بین بردن بوی بد دهان

 • دیابت
 • نارسایی کبد
 • نارسایی مزمن کلیه
 • غلظت بالای اوره
 • سینوزیت
 • ذات الریه
 • برونشیت
 • ریفلاکس معده و عوامل دیگری نیز باشد .
 • غذاهایی که علت بوی بد دهان هستند

تشخص علت اصلی بد بویی دهان

اگر خودتان هنوز نمی دانید که علت ایجاد بوی نامطبوع در داخل دهانتان از چیست به یک دندانپزشک مراجعه کنید زیرا او در یافتن علل به شما کمک می کند. دندانپزشک با بررسی موارد زیر محتمل ترین علت و منشاء هالیتوزیس را مشخص می کند:

 • بررسی میزان رسیدگی به بهداشت دهان و دندان
 • دندان پزشکی - از بین بردن بوی بد دهان
 • پرکردگی هاو روکش های دندانی
 • بررسی میزان بزاق و کیفیت ترشح آن
  بیماری های احتمالی که می توانند در ایجاد هالیتوز نقش داشته باشند.

چگونه برای همیشه از شر بوی بد دهان خود خلاص شویم؟

اگر بیماری دهان و دندان دارید آن ها را درمان کنید

گفتیم که از علل اصلی تغییر مزه دهان ممکن است در وهله اول بیماری های دهان و دندان باشد. مثلا بیماری های مرتبط با لثه، پوسیدگی دندان، عفونت پالپ و مشکلاتی از این دست واقعا در نهایت باعث بد بویی دهان می شوند.

درمان فوری زردی نوزاد با روش های طبیعی و خانگی

اگر فکر می کنید با مشکلات این‌چنینی مواجه هستید حتما با یک دندانپزشک صحبت کنید. اگر خودتان می دانید مشکل اصلی از کجاست، مستقیما به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید. مثلا اگر لثه‌ عفونت کرده مستقیما یک متخصص لثه یا پریودنتیست پیدا کنید.

بعد از غذا دهان خود را بشویید

قرار نیست بعد از خوردن هرچیزی آب بخوریم. تنها می خواهیم دهان خود را با آن شستشو داده و تمیز کنیم. فرقی هم نمی کند که چه خورده ایم یا چه نوشیده ایم، اگر بعد از آن دهان خودمان را با آب تمیز بشوییم و به اصطلاح آبکشی کنیم، محیط دهان از حالت اسیدی خارج شده و ذراتی که در لابلای دندان ها گیر کرده اند خارج می شوند. این کار تا حد زیادی باکتری های بد و مضر دهان را نیز کم می کند و در نتیجه اگر بوی بد دهان نیز ایجاد شود، بسیار جزئی و اندک خواهد بود.

صرف نظر از اینکه بوی بد دهان از چیه، نوشیدن آب خنک در طول روز میتونه به کاهشش کمک کنه.

اصولی مسواک بزنید

نیم تا 1 ساعت بعد از هر وعده غذایی (بعد از اینکه دهان خود را با آب تمیز کردید) نوبت به مسواک زدن می رسد. مسواک حتما باید نرم باشد تا به دندان ها آسیب نرسد. همچنین مهمتر از مسواک زدن این است که چگونه و به چه روشی اینکار را انجام می دهید.

صرفاً چون مسواک به دست می گیریم و روی دندان ها می کشیم دلیل نمی شود که دندان ها تمیز شوند و یا دیگر بوی بد دهان نداشته باشیم. با یادگیری اصولی مسواک زدن نه تنها دندان ها بهتر سفید می شوند بلکه بوی نامطبوع دهان نیز به خوبی از بین می رود.

مسواک زدن کافی نیست، به فکر نخ دندان هم باشید

حدأقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. با مسواک زدن تنها 70 درصد دندان ها تمیز می شود. 30 درصد دیگر را حتما باید با نخ دندان تمیز کرد. نخ دندان کشیدن صحیح ذرات غذا و پلاک را از بین دندان های شما پاک می کند و به کنترل بوی بد دهان کمک می کند.

نخ دندان - از بین بردن بوی بد دهان

تمیز کردن زبان را فراموش نکنید

زبان محل بسیار بسیار مناسبی برای تجمع باکتری های مضر دهان است زیرا بستری برای تغذیه و تکثیر آن ها فراهم می کند. به جرات می توان گفت که تمیز کردن زبان می تواند در 80 درصد مواقع می تواند به رفع بوی بد دهان کمک کند. زمانی که باکتری های روی زبان برداشته شوند دیگری فعالیتی انجام نمی شود تا بوی بدی به دنبال آن تولید شود.

اگر بگن که در اوایل صبح علت ریشه ای بوی دهان از چیه می تونیم بگیم که حضور باکتری ها و تاثیرات اون ها روی زبان هست. با پاک کردن روزانه زبان از بروز این بو میشه جلوگیری کرد.

دهانشویه و خمیردندان خوب بخرید

اگر بوی بد دهان شما به دلیل تجمع باکتری یا پلاک روی دندان‌هایتان باشد، دندانپزشک ممکن است دهانشویه‌ای را توصیه کند که باکتری‌ها را از بین ببرد. دندانپزشک شما همچنین ممکن است خمیردندانی را توصیه کند که حاوی یک عامل آنتی باکتریال باشد تا باکتری هایی که باعث ایجاد پلاک می شوند را از بین ببرد.

دهانشویه - از بین بردن بوی بد دهان

اگر پروتز دندان دارید آن را تمیز کنید

اگر از بریج یا دندان مصنوعی استفاده می کنید، حداقل یک بار در روز یا طبق دستور دندانپزشک آن را به طور کامل تمیز کنید. چنانچه نگهدارنده ارتودنسی دندان یا محافظ دهان دارید، هر بار قبل از گذاشتن آن در دهان، آن را تمیز کنید. دندانپزشک شما می تواند بهترین محصول پاک کننده را برای خرید به شما توصیه کند.

درمان خانگی اسهال در خانه ؛ فوری و مطمئن + علائم و علت بروز اسهال را بشناسید

به درمان خشکی دهان کمک کنید

برای مرطوب نگه داشتن دهان خود، از مصرف تنباکو خودداری کنید و مقدار زیادی آب بنوشید. سعی نکنید که جای آب قهوه، نوشابه یا الکل بنوشید زیرا این ها می تواند منجر به خشکی بیشتر دهان شود.

برای تحریک بزاق، آدامس بجوید یا آب نبات بمکید (ترجیحاً بدون قند). برای خشکی مزمن دهان، دندانپزشک یا پزشک شما ممکن است بزاق مصنوعی یا یک داروی خوراکی که جریان بزاق را تحریک می کند، تجویز کند.

رژیم خود را از نو برنامه ریزی کنید

از خوردن غذاهایی مانند پیاز و سیر که باعث بوی نامطبوع دهان می شوند خودداری کنید. همچنین مصرف زیاد غذاهای شیرین و سرشار از کربوهیدارت به همین شکل با بد بویی ارتباط دارند. بنابراین در انتخاب غذاهایی که میخورید دقت بیشتری داشته باشید. هر چند که ما قبلا در خصوص از بین بردن بوی پیاز از دهان  مفصل با شما صحبت کردیم.

مسواک خود را هر 3 ماه یکبار تعویض کنید

برخی از مراجعان میپرسند که بعد از سرماخوردگی و یا بیماری ویروسی علت بوی بد دهان از چیه؟ علت این بو معمولا استفاده از مسواک قدیمی میتواند باشد. پس از هر بار ابتلاء به بیماری ویروسی مانند سرماخوردگی، بهتر است که مسواک را عوض کنید.

و به طور مرتب باید یک مسواک جدید تهیه کنید تا از آلودگی مسواک قبلی رنج نبرید. هر سه تا چهار ماه یکبار مسواک خود را پس از ساییدگی عوض کنید و مسواک نرم دیگری انتخاب کنید زیرا گاهی اوقات مسواک قدیمی که بستری برای باکتری ها و میکروب ها شده خودش می تواند باعث بوی بد دهان شود. مخصوصا اگر مسواک خود را در نزدیک توالت در دستشویی قرار می دهید احتمال آلوده شدن آن بیشتر می شود.

سالی 2 بار به دندانپزشکی مراجعه کنید

به طور منظم معمولا دو بار در سال برای معاینه و تمیز کردن دندان ها یا پروتزهای خود به دندانپزشک خود مراجعه کنید. خوبی این مراجعات این است که در صورت بروز هر مشکلی سریع درمان را شروع می کنید و از پرداخت هزینه های دندانپزشکی سرسام آورد در آینده مصون می مانید. همچنین در طی این جلسات آموزش های اصولی برای پیشبرد بهداشت دهان و دندان دریافت می کنید.

دندانپزشکی - از بین بردن بوی بد دهان

ارتودنسی کنید

اگر دندان هایتان کج است یا فک هایتان در موقعیت نامناسبی قرار دارد هرچقدر هم سعی کنید نمی توانید دندان هایتان را به خوبی منظم کنید. در این مواقع مرتب کردن دندان ها راه حلی برای تسهیل در مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها است. با یک متخصص ارتودنسی صحبت کنید و طرح درمان خود جهت منظم شدن دندان ها را آغاز کنید.

رفع بوی بد دهان ناشی از معده با خوراکی های طبیعی

اگر نفس بد دهان شما ناشی از معده و ریفلاکس اسید معده است. استفاده از مواد غذایی زیر میتواند دارویی موثر برای شما باشد.

 • جویدن هویج، یک تکه کرفس یا یک سیب
 • استفاده از سبزیجات
 • ماست پروبیوتیک
 • چای سبز
 • مرکبات
 • چای لیمو زنجبیل

از بین بردن بوی بد دهان با چند ماده طبیعی

1. دانه رازیانه برای رفع بوی بد دهان

رازیانه برای تمیز کردن دهان، بسیار عالی عمل میکند و به کنترل بوی بد دهان کمک زیادی می‌کند. دانه رازیانه حاوی خواص ضد میکروبی است که با باکتری های درون دهان مبارزه می‌کند. یک قاشق سوپ خوری تخم رازیانه را بعد از هر وعده غذایی بردارید و بجوید. همچنین می‌توانید برای خودتان یک فنجان چای رازیانه دم کنید.

لاغری شکم بدون ورزش با 33 روش حرفه ای | نکاتی که برای آب کردن چربی دور شکم باید بدانید

رازیانه - از بین بردن بوی بد دهان

2. دانه شنبلیله

دانه شنبلیله در از بین بردن بوی بد دهان بسیار خوب عمل می‌کند. نوشیدن چای شنبلیله برای درمان بوی بد دهان بسیار موثر است. یک قاشق چای خوری دانه شنبلیله را در یک فنجون آب جوش بریزید. این چای را روزی یک بار مصرف کنید.

3. میخک

میخک برای تمیز و تازه کردن نفس شما عالی عمل می‌کند و همچنین حاوی خواص ضد باکتری هست که برای خلاص شدن از شر بوی بد دهان مفید است. می‌توانید چند تکه میخک را بعد از هر وعده غذایی بجوید. شما همچنین می‌توانید از چای میخک استفاده کنید.

میخک - از بین بردن بوی بد دهان

4. آب لیمو برای تازه کردن نفس

محتوای اسیدی در آب لیمو از رشد باکتری در دهان شما جلوگیری می‌کند. یک قاشق سوپ خوری آب لیمو را به یک لیوان آب اضافه کنید و دهان خود را با آن تمیز کنید.

5. سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان خانگی عالی برای رفع بوی بد دهان است، که به خاطر تاثیر سرکه در تعادل pH دهان این کارایی را دارد. البته تاثیر سرکه در مقابله با باکتری‌های موجود در دهان قابل انکار نیست. مقداری سرکه سیب را هر روز صبح با یه لیوان آب مخلوط کنید و در دهان خود نگه دارید تا بوی بد دهان را کنترل کند.

سیب - از بین بردن بوی بد دهان

6. دارچین

دارچین می‌تواند شما را از شر بوی بد دهان خلاص کند زیرا که حاوی آلدهید سینامیک است. این ترکیب باعث کاهش میزان باکتری‌ها در دهان می‌شود. یه قاشق چای خوری از پودر دارچین را درون یه کاسه آب بجوشانید. مقداری هل به آن اضافه کنید. محلول را تصفیه کنید و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

7. روغن درخت چای

روغن درخت چای حاوی خواص ضد عفونی کننده هست که به عنوان دارویی ضد عفونی کننده و قدرتمند برای دهان شما عمل می‌کند. شما می‌توانید چند قطره روغن درخت چای، روغن نعناع و روغن لیمو را در یک لیوان آب بریزید و از این مخلوط به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

8. جویدن آدامس

جویدن آدامس بدون قند نفس بدبوی شما را خوش بو می‌کند. این باعث بهبود جریان سالم بزاق در دهان شما می‌شود. بهتر است آدامس با طعم هایی مثل نعناع رو انتخاب کنید.

9. استفاده از جعفری

جعفری یک درمان خانگی بسیار خوب برای از بین بردن بوی بد دهان هست. جعفری بخاطر داشتن کلروفیل که به عنوان یه ترکیب ضد باکتری عمل می‌کند و به از بین بردن بوی بد دهان کمک می‌کند. می‌توانید چند برگ جعفری تازه را بجوید تا از فواید آن بهره مند شوید.

10. آب نمک

آب نمک، pH دهان را خنثی می‌کند و همچنین محیط دهان شرایط را برای رشد باکتری‌ها سخت می‌کند. این محلول خواص ضد میکروبی دارد. یک قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب ولرم اضافه کنید. این مخلوط را هر روز در دهان خود نگه دارید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

10 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *