افتتاح حساب ترکیه
برنزه کردن پوست

اگر شما هم دوست دارید از برنزه کردن پوست خود لذت ببرید پیشنهاد میکنیم ابتدا با مطالعه این مطلب از گروه زیبایی شادمگ از مزایا و معایب برنزه کردن پوست اطلاع پیدا کنید و سپس بهترین روش را مناسب پوست خود پیدا کنید.

برنزه کردن پوست با روش های طبیعی

برنزه کردن پوست طرفداران بسیاری در بین همه افراد به خصوص خانم ها دارد و بسیاری از این افراد برنزه کردن را یکی از ملاک های زیبایی می دانند . برای برنزه کردن پوست راه های مختلفی وجود دارد از جمله آفتاب گرفتن، سولاریوم، داروهای تیره کننده و کرم های اتوبرنز که هریک مزایا و معایب خود را دارند اما شما می توانید در خانه و بدون پرداخت هزینه هنگفت پوست خود را بدون اشعه و استفاده از سولاریوم و بدون عوارض برنزه کنید.

روش های برنزه کردن پوست

سه روش برای برنزه نمودن پوست وجود دارد که عبارتند از :

 • ماندن زیر نور آفتاب
 • استفاده از دستگاه های برنزه کننده یا سولاریوم
 • محصولات شیمیایی برنزه کننده پوست

برنزه کردن پوست

سولاریوم چیست؟

سولاریوم یک دستگاه برای برنزه کردن پوست بدن است که دارای تختی می باشد که در دیواره های آن لامپ های اشعه فرابنفش قرار دارد. هنگام قرار گرفتن شخص درون این وسیله ، درِ این دستگاه که حاوی لامپ های فرابنفش است ، بسته می شود و بدن درون جعبه حاوی نور فرابنفش قرار می گیرد و بدین ترتیب پوست بدن شخص پس از چند دوره تکرار برنزه شود.

علت خطرناک بودن روش سولاریوم

اشعه ماورای بنفش در دستگاه سولاریوم با تابیدن به پوست سبب تخریب پوست شده پس سلول هایی از پوست به نام ملانوسیت ماده ای به نام ملانین ترشح می کنند که تیره شدن پوست و برنزه شدن آن می شود . در واقع برنزه شدن واکنش دفاعی بدن انسان در مقابل اشعه است.

از عوارض استفاده از سولاریوم در طولانی مدت ، پیری پوست، افزایش چین و چروک های پوستی و شلی و افتادگی پوست هستند . افراد پس از قرار گیری در معرض اشعه فرابنفش خیلی زود تر گرفتار پیری پوست و بروز لکه های پوستی، کک ومک، کدرشدن پوست، چین و چروک پوست و ضخیم شدن سطح پوست می شوند و احتمال ابتلا آنها به سرطان های پوستی به دلیل کاهش قدرت ایمنی پوست افزایش می یابد.

برنزه شدن با حمام آفتاب

برای برنزه شدن و گرفتن حمام آفتاب ابیتدا با کرم های ضدآفتاب با spfهای مختلف اشعه مضر آفتاب را گرفته و از ساعات و زمان کم آفتاب گرفتن را شروع و بعد به مرور، مدت آن را زیاد کنید و برای زودتر برنزه شدن از لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده کنید.

پس از اتمام زمان آفتاب گرفتن حتما با آب ولرم یا نسبتا خنک دوش بگیرید و روغن های اضافی را خوب بشویید و چنانچه در دنیای مد نمناک گفته ایم با یک حوله به آرامی رطوبت پوست را بگیرید سپس حتما از یک لوسیون مرطوب کننده استفاده کنیدزیرا لوسیون ها و ژل های مخصوص بعد از آفتاب پوست را خنک، ترمیم و رنگ برنزه پوست را تثبیت می کنند.

برنزه کردن پوست

بهترین زمان برای برنزه شدن

صبح بهترین زمان برای برنزه شدن است زیرا بدن پروتئین هایی را در این زمان تولید می کند که می تواند آسیب رسیدن به پوست در اثر تابش نور خورشید را ترمیم کند اما این پروتئین ها با نزدیک شدن به شب کمتر تولید می شوند.

میزان این پروتئین در ساعت 8 صبح بیشتر از بقیه زمان هاست بنابراین این ساعت بهترین زمان برای استفاده از نور آفتاب برای برنزه شدن است . همچنین آفتاب گرفتن در بعد از ظهر خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.

کرم ها و محصولات برنزه کننده

برخی از کرم ها، لوسیون ها یا روغن های اتوبرنزه وجود دارند که موجب رنگ دارشدن پوست می شوند و به لایه های عمیق پوست نفوذ می کنند. برخی از این محصولات را باید همراه با آفتاب گرفتن به طریق زیر مصرف کنید :

 1. ابتدا دوش بگیرید تا پوست تان مرطوب شود.
 2. لیف یا دستکش لایه برداری تان را خیس کنید و سپس مقداری از اسکراب دلخواه تان را روی بدن بریزیدو با دستکش لایه برداری یا لیف برای از بین بردن سلول های مرده پوست تان ، بدن خود را لایه برداری کنید.
 3. قبل از استفاده از محصولات برنزه کننده موهای زائد بدن تان را اصلاح کنید.
 4. یک لایه نازک مرطوب کننده بر پایه آب، روی پوست تان بزنید زیرا مرطوب کننده موجب پخش شدن یکنواخت و راحت تر برنزه کننده روی پوست تان می شود. مرطوب کننده های بر پایه روغن نمی گذارند که برنزه کننده به پوست تان برسد.
 5. برای جلوگیری از رنگی شدن دستتان دستکش بپوشید و سپس برنزه کننده را روی پوست تان بمالید تا به صورت موقتی پوست تان برنزه شود .
 6. حدود یک هفته برای ماندگاری ، از یک لوسیون یا موس برنزه کننده استفاده کنید.
 7.  موس یا لوسیون برنزه کننده را برای جلوگیری از تیره نشدن آرنج ها و زانو هایتان ،قبل از استفاده با مرطوب کننده مخلوط کنید.
ترفندهای ساده و فوق العاده آرایشی برای لاغری صورت با روش کانتورینگ

عوارض استفاده از برنزه کننده ها

در یک مطلب مجزا و کامل در بخش سلامت نمناک توضیح دادیم که ماده اصلی این کرم ها دی هیدروکسی استون است که استفاده بی اندازه و مداوم از این محصولات می تواند مشکلاتی مانند مقاومت به انسولین، ابتلا به دیابت، ایجاد اختلال های هورمونی در بدن یا حتی نازایی را به وجود آورد.

برنزه کردن پوست

نواحی خشک بدن تان -مانند آرنج ها و زانو ها– را قبل از برنزه کردن لایه برداری کنید. به حمام بروید و پوست تان را با مخلوط ½ پیمانه شکر و 1 قاشق غذاخوری آب لیمو، بشویید .

چه کسی پوست برنزه را مُد کرد

در گذشته پوست تیره مربوط به کارگرها و برده ها بود و پوست روشن، مختص اشراف بنابراین اشراف پوست خود را باسرب سفید می کردند تا جایی که ملکه الیزابت اول، به خاطر مسمومیت با سرب مرده است.

بئاتریس، یکی از شخصیت های نمایش در یکی از نمایشنامه های شکسپیر، گوشه ای نشسته است و گریه کنان می گوید:«و به این دلیل که من آفتاب سوخته ام باید این گونه تنها در کناری بنشینم و برای خاطر شوهر اشک بریزم.»در زمان شکسپیر و قبل از انقلاب صنعتی هنوز داشتن رنگ پوست روشن و حتی ظاهری رنگ پریده یک امتیاز محسوب می شد.

در اواسط قرن دهم خانم ها همیشه از چتر استفاده می کردند و در معرض آفتاب قرار نمی گرفتند و. همچنین از ترکیبات ارسنیک برای سفید کردن پوست خود استفاده می کردند که نتایج مرگباری به دنبال داشت.

سال ١٩٣٠ مد های جدید به تدریج جای خود را بین زنان باز کرد. خانم کوکوکانل (از طراحان مد) برای شرکت در یک فستیوال مد در حین سفر از پاریس به کن خیلی اتفاقی با قرار گرفتن در فتاب برنزه شد و به همین دلیل طرفداران مد از آن به بعد برنزه شدن علاقمند شدند تا جایی که گروه های مختلف از هر رده سنی خودشان را زیر آفتاب کباب می کردند اما با افزایش میزان سرطان پوست این برنزه کردن جای خود را به روش های دیگری داد.

برنزه کردن پوست

حمام آفتاب پرخطرتر است یا سولاریوم؟

آفتاب خطرکمتری نسبت به دستگاه های سولاریوم دارد زیرا آفتاب واکنش های حفاظتی پوست را نسبت به مقابله با عوارض نورآفتاب تحریک و پوست را ضخیم تر می کند. ابتلا به سرطان پوست در اثر تابش نور آفتاب یا اشعه های مضر دستگاه سولاریوم از عوارض برنزه کردن پوست با این روش هاست پس بهتر است بدون آفتاب و استفاده از سولاریوم به روش های زیر پوستتان را برنزه کنید.

چطور بدون اشعه برنزه شویم؟

لیمو

استفاده از لیمو می تواند تولید ملانین را افزایش دهد و پوست شما را برنزه کند تنها لازم است برایبرنزه شدن پوستتان با لیمو ابتدا عصاره یک لیمو را گرفته و آن را بر نواحی پوست تان بگذارید. بعد از 15 دقیقه، می توانید آن را با آب ولرم بشویید.

برنزه کردن پوست

از روغن های طبیعی استفاده کنید

روغن های طبیعی زیادی مانند :روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن جوانه گندم ، روغن فندق ، روغن آووکادو ، عصاره چای سبز ، روغن آفتاب گردان، روغن کنجد وجوددارند که می توانند نور خورشید را جذب کرده و پوستتان را برنزه کنند . برنزه کردن پوست با تخم مرغ و هویج

روش های تضمینی از بین بردن خط لبخند + مزایا و معایب + روش های خانگی رفع خط خنده در خانه

شما می توانید با استفاده از یک زرده تخم مرغ، پنج قاشق غذاخوری روغن هویج و پنج قطره اسانس هویج به راحتی پوست خود را برنزه کنید. این مواد را به میزان مساوی با هم مخلوط کرده و بر روی پوست خود بمالید و اجازه دهید تا 15 تا 20 دقیقه روی پوست شما باقی مانده و سپس پوست را بشویید.

برنزه کردن پوست با روغن زیتون

روغن زیتون در تغییر رنگ و برنزه کردن پوست تاثیر گذار است. این روغن به سرعت از طریق پوست جذب شده و دارای خواص ضد التهابی است و عوارض مواد شیمیایی را ندارد. برای برنزه کردن پوست با این روش ، کمی روغن زیتون را به پارچه ای آغشته کرده و سپس روی پوست بزنید وپوست خود را برنزه کنید. پس از گذشت بیست تا سی دقیقه، پوست خود را بشویید.

استفاده از چای برای برنزه شدن

چای نیز یکی از درمان های خانگی برای برنزه شدن در خانه است که نباید از قلم بیندازید. سه عدد چای کیسه ای را در سه چهارم فنجان آب جوش قرار دهید و بگذارید ده دقیقه خیس بخورد سپس چای را با یک چهارم فنجان روغن کنجد ترکیب کنید و با استفاده از یک اسفنج این محلول را بر پوست تان بمالید.

برنزه شدن سریع پوست با حنا و قهوه بدون آفتاب

برای برنزه کردن پوست، با استفاده از حنا و قهوه که خاصیت رنگ دهی بالایی دارند ابتدا سه قاشق غذا خوری حنا و یک قاشق غذاخوری قهوه را با هم مخلوط کرده و کمی آب به آن اضافه کرده و مخلوط کنید. سپس، این ترکیب را روی بدن خود زده و اجازه دهید تا چند دقیقه بماند و وقتی پوستتان رنگ گرفت آن را بشویید.

برنزه شدن پوست در خانه با قهوه

قهوه با خاصیت رنگ دهی، می تواند رنگ پوست شما را کمی تیره تر کند. کمی قهوه را با آب مخلوط کرده و روی حرارت بگذارید تا رنگ دهی آن افزایش یابد سپس بعد از خنک شدن روی پوست خود بگذارید و بعد از گذشت زمان آن را بشویید.

پودرکاکائو

برای سریع برنزه شدن پوستتان ، پودرکاکائو یک برنزه کننده موثر است.بنابراین برای برنزه کردن پوست خود یک چهارم فنجان پودرکاکائورا با لوسیون سفیدکننده همیشگی تان به خوبی مخلوط کنید و این مخلوط را بر نواحی پوست تان بمالید و اجازه دهید این مخلوط 15 تا 20 دقیقه برروی پوست تان بماند سپس آن را با آب ولرم بشویید.

برنزه کردن پوست

شکلات

استفاده از شکلات می تواند به طور طبیعی پوست تان را برنزه کند بدین طریق که شکلات را با مقدارکافی ازکرم آرایشی طبیعی موردعلاقه تان ترکیب کنید و این مخلوط را به طورمساوی بر نواحی پوست تان بگذارید و اجازه دهید 30 دقیقه بماند . این مخلوط را چند هفته پشت سر هم بر روی پوستتان بگذارید تا به نتیجه دلخواهتان برسید.

روش برنزه کردن با روغن بچه

برای برنزه شدن سریع پوست ، از روغن بچه استفاده کنید ، بدین صورت که کمی روغن بچه را درون بطری ریخته ویک روز در میان روی پوست خود اسپری کنید تا پوست شما برنزه شود و پوسته پوسته نشود.

استفاده از خوردنی های رنگ دار مثل آب گوجه

استفاده از این مواد روی بدن می تواند حتی بدون آفتاب هم به بدن رنگ بدهد. افراد علاقمند به برنزه شدن آب گوجه را روی بدنشان می مالند و حمام آفتاب می گیرند، آفتاب به آن ها کمک می کند تا منافذ پوستیشان بهتر باز شود و رنگ این مواد طبیعی در لایه های عمیق تر پوست نفوذ کند.

برنزه کردن پوست با کمک هویج

آیا تا به حال می دانستید که هویج می تواند پوست بدن را برنزه کند؟ یک دستورالعمل بسیار سالم و مناسب و طبیعی برای برنزه کردن پوست، استفاده از روغن هویج است. برای این کار به این موارد نیاز داریم:

 • یک زرده تخم مرغ
 • پنج قاشق غذاخوری روغن هویج
 • اسانس هویج پنج قطره

به وسیله این مواد به سادگی می توانیم پوست خود را به سادگی در منزل برنزه کنیم.

برای برنزه کردن پوست در منزل به کمک هویج، فقط کافی است تا این مواد را به اندازه ی مساوی با هم ترکیب کنیم و بر روی پوست خود بمالیم و در برابر آفتاب قرار بگیریم. بعد از گذشت دقایقی می توان پوست را آب کشید. پس از این مدت پوست ما به رنگ برنز در می آید.

مدل جلوی موی جدید و شیک ترند 2024 دخترانه برای زیر شال و روسری

توصیه مفید در زمینه برنزه کردن

برای یک مدت از برنزه کردن فاصله بگیرید و به پوست خود استراحت بدهید. این کار باعث سلامت و ماندگاری رنگ پوست می‏ گردد.

» عوارض سولاریم:
باید توجه کرد که برای جلوگیری از پیری زودرس، خطرات سرطان و آسیب ‏های پوستی مراقبت‏ های لازم رعایت شود.طرفداران سولاریوم بهتر است از این روش صرف نظر کنند. به دلیل UV نامناسب و پمپاژ مقدار زیاد UVA که با UVB (تحریک ویتامین D) همراه نیست و خطر ابتلا به سرطان پوست را تا 75% افزایش می‏ دهد.

برنزه کردن پوست

برنزه شدن در تابستان» توصیه برای محافظت از پوست
› کرم ضدآفتاب مناسب پوست خود را استفاده کنید. علاوه بر SPF دیگر مشخصات درج شده بر روی بسته بندی کرم نیز مهم هستند. از SPF30 به سراغ SPF50 بروید زیرا 98% اشعه‏ ها را فیلتر می‎کند. اگر پوست شما خیلی تیره است SPF15 جوابگو است.

› هیچ گونه محصولی بر روی پوست تولید ملانین را افزایش نمی‎دهد. اما مصرف 25 گرم مکمل بتاکاروتن این کار را انجام می‏ دهد. این مکمل نیاز به ضدآفتاب را کمتر و سلول‏ های پوست را در برابر UV مقاوم می‏ کند. در نهایت بدن آماده آفتاب گرفتن می‏ شود.
مواد غذایی که با نور خورشید تطابق دارند میل کنید. آنتی‏ اکسیدان موجود در گوجه ‏فرنگی و پرتقال می‏ تواند تا 33% محافظت از پوست را در برابر نور خورشید افزایش دهد. از دیگر منابع آنتی کسیدان ها می توان به چای سبز و شکلات تلخ اشاره کرد. بهترین منبع آنتی کسیدان رب گوجه فرنگی است. قبل از استخر رفتن حتما مقداری رب نوش جان کنید!

نکات کلی درباره برنز کردن پوست بدن

۱. اگر به دنبال برنزه کردن پوست خود هستید مطمئن شوید که در یک دوره مشخص پوست خود را لایه برداری نکرده اید، چون امکان دارد پیوستگی رنگ برنزه روی پوست ناموزون شود.

۲. اگر اپیلاسیون انجام دادید و یا صورت خود را اصلاح کرده اید حتما ۲۴ ساعت بعد پوست خود را برنزه کنید.

۳. هر وقت شما تصمیم داشتید که پوست بدن را برنزه کنید شب قبل پوست را چرب و مرطوب کنید تا کاملا نرم شود.

۴. برای استفاده از کرم برنز از دستکش لاتکس یا ماله استفاده کنید . پشت دست‌ها را یک باره کرم را بمالید و با مرطوب کننده رقیق کنید. اگر بعد از برنزه کردن پوست بخش‌هایی را که نمی‌خواهید برنزه شوند را پاک کنید ظرف ۴ ساعت از کرم ریمور استفاده کنید.

۵. وقتی که شما کرم برنزه استفاده می‌کنید مطمئن شوید که همه سطح پوست از آن پوشیده شده. اگر یک یا دو نقطه را فراموش کردید نگران نباشید!

۶. مراقب باشید که به تدریج کرم را بمالید و کم کم برنزه کنید. کرم را ملایم هر جا که می‌خواهید پخش کنید سپس اجازه دهید که محصول کار خود را انجام دهد. مالش بیش از اندازه باعث ناهمگون شدن رنگ برنزه پوست می‌شود.

ادامه

۷. سعی کنید از شستن دست‌ها تا هر زمان که امکان دارد حداقل ۲ ساعت خودداری کنید. سپس با یک ضد عفونی کننده و دستمال مرطوب شروع به پاک کردن پوست کنید.

برنزه کردن پوست

۸. برای به دست آمدن رنگ طلایی طبیعی به مقدار لازم که در برابر آفتاب می‌مانید از کرم برنزه استفاده کنید، زیرا ممکن است نور خورشید عمق زیادی از پوست را بسوزاند. برای تیرگی بیشتر رنگ برنزه ۲-۳ روز متوالی از کرم استفاده کنید.

۹. وقتی از کرم اتوبرنزه استفاده کردید لباس تنگ و رنگ سیاه نپوشید؛ و اجتناب کنید از هرگونه فشار بر روی پوست.

۱۰. دست‌ها و صورت سریع‌تر از بقیه بدن رنگ می‌گیرند؛ بنابراین برای رنگ گرفتن پوست بدن می‌بایست ۲-۳ روز پوست را برنزه کنید.

راههای برنزه کردن پوست چیست؟

آفتاب گرفتن، سولاریوم، داروهای تیره کننده و کرم های اتوبرنز ک

سولاریوم چیست؟

سولاریوم یک دستگاه برای برنزه کردن پوست بدن است که دارای تختی می باشد که در دیواره های آن لامپ های اشعه فرابنفش قرار دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

12 فروردین 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *