افتتاح حساب ترکیه
بشقاب دیوارکوب

بشقاب دیوارکوب در دکوراسیون داخلی تاثیر به سزایی در تزیین دیوارها دارد. این تزیینات جذاب طرفداران خاصی برای خود دارد چرا که مدرن شدن زندگی به تزیینات داخلی راه پیدا کرده که یکی از اینها تزیین دیوار با بشقاب دیوارکوب است. گروه دکوراسیون شادمگ از کاربردهای این بشقاب های کوچک در دکور خانه صحبت کرده است.

آشنایی با بشقاب دیوارکوب

روزگاران قدیم تنوع چندانی بین لوازم خانه و آشپزخانه نبود اما حالا با این همه تنوع هر سلیقه ای را می توان به خرید نهایی رساند.

بشقاب دیوارکوب

بشقاب های قدیمی که در اکثر خانه ها پیدا می شود اینک به محبوبیت خاصی رسیده اند. در دهه ی شصست بشقاب های گل سرخی بسیار مد شده بود .طوریکه اکثر افراد خریدار و طرفدار این مدل ظروف شده بودند اما آن زمان کسی اصلا فکرش را هم نمی کرد که شاید روزی این بشقاب های زیبا نقشی روی تزیین دیوار داشته باشند.

سبکهای بشقاب دیوارکوب دکوراسیون

بشقاب های دیوارکوب که جزو لوازم دکوری پرکاربرد محسوب می شوند، تاریخچه ای بسیار طولانی دارند و اولین آنها به آثار هنری مربوط به آسیای شرق دور همان چین و ژاپن بر می گردد.

این چشم نوازان دلفریب می توانند سبکهای مختلفی را برای خود داشته باشند. سبکهایی چون سبک هندی ، چینی، ژاپنی طوریکه سلیقه ی مشکل پسندان هم راضی شود. هر کشوری می تواند بشقابی با نماد خاص خود داشته باشد مثلا کانگورو نمادی از کشور استرالیاست.

عده ای از افراد هم هستند که سبکهای مینیمال را می پسندند و این بشقابهای زیبای تزیینی به راحتی می تواند سلیقه ی این خاص پسندان را هم در بر بگیرد.

در واقع تزیین دیوار با بشقاب دیوارکوب محدود به سبک و سلیقه خاصی نیست .

دکوراسیون فضایی که در آن قرار دارید نشانگر سلیقه و باورهای شما ست. پس می توان با انتخابهای درست آنچه را در ذهن و روح خود دارید مهمان چشمهای خود و دیگران کنید.

بشقاب دیوارکوب

خاستگاه بشقاب دیوارکوب

شکل‌گیری بشقاب دیوارکوب به آسیای شرق دور یعنی ژاپن و چین برمی‌گردد. به طور معمول بر روی آنها از تصاویر مینیاتوری شرقی ، ایرانی و اسلامی بهره برده می‌شود.

مناسب سلیقه های مختلف

گاهی افراد به خصوص خانم ها دوست ندارند سالها یک دکوراسیون داشته باشند. حتی یک تغییر کوچک برای رضایت و شادی آنها کافی است. برخی اوقات یک تغییر خلاقانه فضای خانه را کاملاً تغییر می دهد.

تزیین با بشقاب دیوارکوب فضا و شخصیت خانه شما را کاملاً تغییر می دهد. تصاویر طبیعی و ساده و نیز سبک مدرن بر روی این بشقاب ها مورد استقبال سلیقه های مختلف است.

بشقاب دیوارکوب ، در واقع ابزاری برای تزئین خانه به سبک دوران باستان است. این واقعیت که بشقاب های معتبر و دست ساز ، که از زمان های قدیم رایج بوده ، در تزئین نیز استفاده می شود و با تنوعی که در طول زمان پیدا کرده ، بسیار خیره کننده است.

نماد اشراف و عزت

سالهاست که بشقاب دیوارکوب در تزئینات خانه به عنوان نماد اشراف و عزت مورد استفاده قرار گرفته است. از طرف دیگر ، مدل های این بشقاب های مدرن که برای مقاصد تزئینی طراحی شده اند ، توجه زیادی را به خود جلب می کند.

بشقاب دیوارکوب

درک معاصری از هنر

بشقاب دیوارکوب سنت قدیمی اشراف را حفظ کرده و طعم طراحی زیبا در فضاهای زندگی را به خانه ها می چشاند. در میان بشقاب های تزئینی تولید شده توسط بسیاری از مارک های مختلف ، گزینه های زیادی وجود دارد که ارزش های اسلامی را منعکس کرده و درک معاصری را از هنر بیان می کند.

هارمونی و تحرک

انواع بشقاب دیوارکوب ، هارمونی و تحرک را برای انواع سبک های خانه به ارمغان می آورند. از اتاق نشیمن گرفته تا اتاق پذیرایی ، از آشپزخانه تا اتاق خواب ، مهم نیست که کجا باشد ، دیوارها اساسی ترین عنصر دکوراسیون خانه هستند.

بشقاب های دیوارکوب را کجا نصب کنیم

مسئله ای که در رابطه با این بشقاب های دیوارکوب در دکوراسیون مطرح می شود این است که این زیباهای دلبر را کجا می توان نصب کرد؟

جاکفشی کم جا شیک ، مدرن و جدید رو چطور انتخاب کنیم ؟

بشقاب دیوارکوب

برای این منظور بهتر است که دقت نظر داشت و به فضاهای داخلی خود که قصد تزیین آنها را داریم به خوبی توجه کنیم تا بتوانیم بهترین جایگاه را برای این بشقاب های تزیینی در نظر بگیریم.مثلا اگر تصمیم دارید که بشقاب های دیوارکوب را در اتاق نشیمن خود نصب کنید شاید بهتر باشد که به بالای دیوار شومینه ی خود نگاهی بیندازید.

پس نکته ی مهمی که در تزیین دیوار با بشقاب دیوارکوب باید در نظر بگیریم این است که ابتدا نقطه ی کانونی فضا را پیدا کنیم و سپس بر اساس آن اقدام به نصب تزیینات روی دیوار کنیم.

رنگ بشقاب های دیوارکوب را طوری انتخاب کنید که با دیگر وسایل شما هماهنگی و هارمونی خوبی داشته باشد تا بتوانید فضایی ایده ال برای خود بسازید.

یادمان باشد که تنها جایگاه نصب بشقابها فقط دیوارهای اتاق نشیمن و پذیرایی نیست. دیوارهای خالی راهروها و دیگر دیوارهای خالی مانده منزل حتی دیوار قسمت نهار خوری می توانند میزبان اصلی برای این مهمان زیبا باشند.

گاه پیش می آید که این زیباهای تزیینی یادگاری از نسلهای پیشین در اقوام ما می باشند که امروزه به دست ما رسیده اند. و می توانند نقش تاثیر گزاری در تزیین برای ما ایفا کنند. ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که اگر طرحی سنتی در بین این بشقاب های دیوارکوب دارید سعی نمایید که آن را به خوبی با وسایل دیگرتان هماهنگ سازید چرا که بشقاب دیوار کوب سنتی در فضایی مدرن و فانتزی نمی تواند قدمت و زیبایی خاص خودش را به نمایش بگذارد.

جنس ،رنگ و طرح تزیینات بشقاب دیوارکوب دکوراسیونی

برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه باید بتوانیم انتخابی درست از جنس و رنگ بشقاب ها ی دیوارکوب داشته باشیم.مثلا طرحهای متنوعی مانند طرح گل سرخی شاه عباسی گل مرغی و… برای سنتی نشان دادن محیط بسیار جذاب و دلنشین می باشد.بعضی از بشقاب های دیوارکوب دکوراسیون با خمیرهای آلمانی به نام فیمواستدلر تزیین شده اند.

بشقاب دیوارکوب

جنس بشقاب های دیوارکوب مختلف می باشد مثل حصیری، سفالی، مسی ، مینا کاری نقره و… که با هنر دست یک هنرمند عاشق باظرافت چشم نوازی طراحی شده اند. طرحهای مینیاتوری، تصاویر هندسی ، سبکهای مدرن و اسلامی هر کدام جلوه ی ویژه ای به دکوراسیون فضای شما خواهد داد.

هر بشقاب می تواند نمایانگر آداب مذهب ،سلیقه و یا حتی سمبلهای مقدسی از مکانهای مختلفی باشد. حتی بشقابهای دیوار کوبی با درج نامهای مقدس امامان هم جزیی از بشقاب های دیوارکوب دکوراسیون می باشد که مورد استقبال افراد قرار دارد.

بشقاب های دیوارکوب سنتی می تواند با رنگهای فیروزه ای و سبز آبی جلوه ی خاصی به فضای مورد نظر شما بدهند.در باورهای قدیمی می گویند که رنگ فیروزه ای عاملی خنثی کننده برای انرژیهای منفی می باشد. یا اینکه رنگ قرمز نشانه ی سر زندگی و تحرک است.

ایده ی هایی متفاوت برای تزیین دیوار با بشقاب های دیوار کوب

این زینتی های ارزشمند چنان چشم نواز و روح پرورند که می توانند سبکی خاص به فضای مورد نظر شما دهند.یک ایده ی جالب می تواند این باشد که شما تاریخ خاصی را که برایتان یاد آور روزی رویایی و منحصر به فرد است (روز تولدتان ، روز تولد فرزندتان یا روز ازدواجتان و…)را در نظر بگیرید و آن را روی بشقاب ساده ای نقاشی و طراحی کنید و این تقویم خاص را که نمایانگر روزی باشکوه در زندگیتان می باشد را به خود هدیه دهید و از دیدن آن روی دیوار فضای مورد نظرتان غرق لذت شوید.

ایده ی زیبای دیگر این است که می توانید طرح خاصی را به صورت متناوب روی تعدادی از بشقابها بکشید و سپس آنها را به صورت متناوب و حالت پازل روی دیوار مد نظر خود نصب نمایید و با چیدمانی زیبا هماهنگی خاصی در تزیین فضای مورد نظرتان ایجاد کنید.

یا حتی این کار را برای یک دوست عزیز انجام دهید و سوپرایز ویژه ای برایش تدارک ببینید. سوپرایز منحصر به فردی که قطعا او را بسیار خوشحال خواهد کرد. و او همواره با دیدن این هدیه ی خاص شما را تا ابد در ذهن و قلب خود به عنوان یک هدیه دهنده ی شیک و ایده پرداز جذاب در نظر خواهد داشت.

صفر تا صد نکاتی که برای بازسازی حمام قدیمی مهم است

بشقاب دیوارکوب

تزیین دیوار با بشقاب های دیوار کوب

یکی از دغدغه های اساسی انسان زیبا سازی محیط اطرافش می باشد .از دیرباز تا کنون زیستن در فضای زیبا و آرام بخش ذهن و فکر انسانها را به خود درگیر کرده است.

تزیین دیوار با بشقاب های دیوار کوب یکی از راه های زیباسازی و تغییر دکوراسیون برای فضای مورد نظر شماست. به راحتی و با سلیقه ی شخصی خود از طرحها و جنسهای مختلف این بشقابها می توانید آنچه را مد نظر دارید در دکور فضای منزل یا محیط کار پیاده سازی نمایید.

حتی دختران جوان و زیبا پسند هم می توانند با انتخاب طرحهای فانتزی و شیک از سری بشقابهای دیوارکوب در کوراسیون اتاق خواب خود بهره ببرند و چشمان زیبا پسند خود را مهمان دیدن این تزیینات خاص و شکیل نمایند.

چه نوع طرح‌هایی را انتخاب کنیم؟

همان‌طور که می‌بینید با چند ایده ساده می‌توانید بشقاب‌های دیوارکوب زیبایی بسازید که نه تنها هزینه زیادی برای شما به ارمغان نیاورند، بلکه بتوانید از آن‌ها به عنوان هدیه به دوستان خود نیز استفاده کنید. اما اگر وقت کافی برای ساخت این بشقاب‌ها را ندارید، باید بدانید که هم‌اکنون هنرمندان بسیاری در حال ساخت این تابلوها هستند و شما می‌توانید از بین طرح‌های خلاقانه آن‌ها انتخاب کنید یا خودتان طرح‌هایی را ایجاد کنید.

بشقاب دیوارکوب

مدل‌های خاص انتخاب کنید

در برخی از تابلوها واقعا خلاقیت‌های خاصی نهفته است، به عنوان مثال، شما می‌توانید بشقاب‌های دیوارکوبی با طرح تقویم انتخاب کنید. این مدل می‌تواند علاوه بر این‌که در زیبایی نقش داشته باشد، به عنوان یا سالگرد یک اتفاق خاص نیز کاربرد داشته باشد.

به تناسب طرح با پس‌زمینه دیوار توجه کنید

دقت کنید که طرح بشقاب با پس‌زمینه دیوار شما متناسب باشد. یکی از مهم‌ترین المان‌ها در طراحی دکوراسیون تناسب رنگ‌ها هستند. اگر بتوانید رنگ‌های متناسبی انتخاب کنید، جذابیت تابلوهای شما چندین برابر خواهد بود.

اگر از کاغذ دیواری استفاده می‌کنید، حتما طرح بشقاب‌ خود را ساده انتخاب کنید تا دیوار خیلی شلوغی نداشته باشید. هم‌چنین از انتخاب رنگ‌های متضاد خودداری کنید.

می‌توانید از طرح‌های تناوبی یا چند تایی استفاده کنید

این روزها هنرمندان از طرح‌های متناوب برای بشقاب‌های دیوار کوب استفاده می‌کنند. در بالا نیز شاهد نمونه‌ای از این تصاویر بودید. منظور از طرح‌های متناوب طرح‌هایی هستند که در کنار یکدیگر یک تصویر واحد را می‌سازند. به عنوان مثال، در چند بشقاب متفاوت بخش‌های مختلفی از یک درخت به تصویر کشیده می‌شود و سپس با قرار دادن آن‌ها کنار هم تصویر درخت روی دیوار نقش می‌بندد.

بشقاب دیوارکوب

چیدمان بشقاب های دیوارکوب در دکوراسیون

در چیدمان بشقاب های دیوار کوب می توانید طرحی خاص با الگویی شخصی در نظر بگیرید تا چیدمانی ویژه از این تزیینات روی دیوار داشته باشید و از شلوغی و درهم ریختگی بشقابها روی دیوار جلوگیری نمایید.

و در نهایت بشقاب های دیوارکوب دکوراسیون را می توانید با گیره های مخفی یا قلابهای مخصوص به دیوار مدنظرتان وصل نمایید و از زیبایی و انرژی آنها لذت ببرید .

درچیدمان بشقابهای دیوارکوب برای حفظ تعادل حدود پانزده سانتیمتر بین بشقابها و از آنها تا سقف فاصله بگذارید. این نکته را به خاط داشته باشید که قلاب یا گیره ی انتخابی شما تحمل وزن بشقاب را داشته باشد پس مسلما استفاده از قلابهایی که چهار طرف بشقاب را در بر می گیرد ایمن تر است.

بشقاب دیوارکوب

پیشنهاد آخر اینکه حتی می توانید این بشقاب های دیوارکوب را کنار آینه ای طرح دار یا آینه ای با قابی زیبا و شکیل نصب کرده و ترکیبی شکیل از این دو کنار هم داشته باشید.

بشقاب دیوارکوب نمایانگر مذهب، فرهنگ، آداب و رسوم

با دیدن هر بشقاب به سلیقه، آداب، دین، مذهب و سمبل‌های مقدس و مهم در هر مکان می‌توان پی برد. بشقاب‌هایی با درج اسما و نام‌های مقدس چون الله، محمد، علی، حسین، رضا و مهدی و یا چاپ مراسم حج، مبین دین افراد است.

بشقاب‌هایی با رنگ فیروزه‌ای و سبزآبی پرده از علاقه افراد به سبک‌های سنتی بر می‌دارد. طرفداران سبک هندی، ژاپنی یا چینی ممکن است ممکن است از بودا، زن ژاپنی، اژدها و یا هر نماد دیگری استفاده کنند. البته، بیشتر کشورها بشقاب‌هایی با نماد خاص خود را دارند. در سفر به استرالیا ممکن است یک بشقاب با طرح کانگورو به یادگار خریداری نمایید.

انواع بشقاب دیوارکوب

بشقاب دیوارکوب حصیری

دیزاین دیوارها با بشقاب حصیری، ایده‌ای نسبتا جدید و خلاقانه است که از طریق آن می‌توانید زیبایی منحصر به فردی را به خانه خود بخشیده و دیوارهای خود را به بافت‌های زیبای حصیری مجهز نمایید. استفاده از این بشقاب‌های حصیری در دکوراسیون کار ساده‌ای است و کمتر کسی ممکن است از آن‌ها به اشتباه کمک بگیرد.

روفرشی کشدار خوبه یا نه ؟ آشنایی با همه مزایا و معایب پنهان روفرشی

بشقاب دیوارکوب

به همین خاطر نیز انواع بشقاب‌های حصیری گزینه بسیار مناسبی برای دیزاین دکوراسیون‌های داخلی، توسط افراد مبتدی در حوزه دکوراسیون می‌باشند.

بشقاب سفالی  و سرامیک

بشقاب‌های دیوارکوب از دو جنس سرامیک و سفال تهیه می‌شوند

سفال به ساخت اشیا و ظروف از خاک رس گفته می‌شود و سرامیک به هر چیزی گفته می‌شود که در مواجهه با حرارت تغییر ماهیت می‌دهد. از همین رو می‌توان سفال را نوعی از سرامیک دانست که ماده‌ی اصلی آن خاک رس است. سرامیک فقط از خاک رس نیست بلکه با فرمولاسیون پیشرفته تر از چند نوع خاک و مواد معدنی غیر فلزی، به شکل دوغاب (خمیر رقیق) در می آورند و این دوغاب را در قالب‌های مخصوص ریخته و اصطلاحا قالب می‌زنند که به آن ریخته گری هم می‌گویند و بعد در کوره با دمای بالا پخته می‌شود.

ظروف سفالی چون با چرخ یا دست تهیه می‌شوند معمولا نسبت به سرامیک ضخیم‌تر و سنگین‌تر هستند و چون دمای کمتری برای پخت آن‌ها استفاده می‌شود استحکام کمتری دارند. ظروف سرامیک با دوام تر از ظروف سفالی هستند، زیرا به خاک این ظروف، کمی شیشه و مواد دیگر اضافه شده تا مقاومت آن را بالا ببرد.

بشقاب دیوارکوب

عمولا بشقاب‌هایی که از جنس سفال هستند، قیمت مناسب‌تری نسبت به سرامیک دارند. بنابراین، زمانی که می‌خواهید بشقاب‌های دیوارکوب را خریداری کنید، به جنس آن‌ها دقت کنید.

بشقاب دیوارکوب چینی

بشقاب دیوارکوب جلوه ای متفاوت و آرامش بخش ایجاد کرده و به فضای خانه ظرافت می بخشد. بهترین نمونه از این نوع محصول ، صنایع چینی است که از قدیم تا به امروز جایگاه خود را در بین خانواده ها حفظ کرده است. تزئین دیوارها با بشقاب چینی اقدامی است که تقریباً در فرهنگ همه کشورها وجود دارد.

دیوار کوب مسی

بشقاب دیوار کوب مینا کاری

بشقاب دیوارکوب

بشقاب دیوارکوب قدیمی

تا به این‌جای کار نمونه‌هایی از طرح‌های مدرن و لوکس را دیدیم. این طرح‌ها مناسب دکوراسیون‌هایی بودند که اکثرا با سبک مینیمال چیده شده بودند، اما اگر دکوراسیون شما به سبک سنتی چیده شده باشد، آیا باز هم می‌توانید از بشقاب‌های دیوار کوب استفاده کنید؟ بله!

بشقاب دیوارکوب

همان‌طور که در هر دوی خانه‌های مدرن و سنتی از تابلو استفاده می‌شود و همه چیز به طرح تابلو بستگی دارد، در بشقاب‌های دیوارکوب هم همین‌گونه است. همه‌چیز به طرح بشقاب‌ شما و رنگ بندی آن بستگی دارد.در ادامه چند بشقاب دیوارکوب با طرح سنتی را مشاهده می‌کنید.

ایده هایی برای استفاده از بشقاب ها بر روی دیوار

آشپزخانه ها و فضاهای ناهار خوری

استفاده از بشقاب در آشپزخانه و ناهارخوری ها کاملا بجاست، چراکه آنها بشقاب هستند !! می توان از بشقاب های با طرح های مختلف (گلدار یا طرح میوه و …) در فضای ناهارخوری یا دیوار آشپزخانه استفاده کرد. بشقاب با رنگ های مختلف بر روی دیوارهای با رنگ خنثی یا تیره، به دیوار جلوه خوبی می دهد (رنگ بشقاب ها می تواند هم با رنگ آشپزخانه همخوانی داشته باشد و هم همخوانی نداشته باشد).

بشقاب دیوارکوب

سایر فضاها

از بشقاب ها می توان برای تزیین دیوار اتاق نشیمن، راهروهای ورودی منزل و حتی اتاق خواب ها استفاده کرد. بشقاب های گلدار و همخوان (با سایزهای مختلف) نمای خوبی به خانه می دهند. بشقاب های رنگی که با دست بر روی آن ها نقاشی شده است و طرح هایی که با هم همخوانی ندارند، برای فضاهای مدرن کاربرد دارند.

بشقاب دیوارکوب

در واقع از بشقاب ها می توان برای هر نوع دکوراسیون داخلی استفاده کرد، نکته اینجاست که چگونه رنگ و سایز بشقاب ها انتخاب شده و چیده شود.

نکات نصب بشقاب دیوارکوب

قبل از این که نسبت به نصب دیوارکوب‌ها اقدام کنید، سطح دیوار را با سمباده صاف کنید و روی آن را با چسب مناسب بپوشانید. اسپری وارنیش به براق شدن کمک می‌کند. طرح‌ها را درون یک روزنامه چینش کنید. مکان‌ها را با خودکار یا ماژیک مشخص کنید و سپس کاغذ ار با چسب نواری بر روی دیوار بچسبانید. حالا وقت نصب کردن است و باید نسبت به انجام این کار اقدام فرمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

1 تیر 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *