افتتاح حساب ترکیه
بهترین جای تلویزیون

بهترین جای تلویزیون کجاست ؟ آیا فقط به صرف تطبیق جا با امکانات محل قرار گیری را انتخاب می‌کنید یا از روی اصول و قواعد طراحی دکوراسیون؟ گروه دکوراسیون شاد مگ در این مطلب به شما کمک میکند تا با رعایت اصول اساسی بهترین جای تلویزیون را در دکوراسیون منزل پیدا کنید.

بهترین جای تلویزیون در دکوراسیون

در جامعه امروز وجود تلویزیون در هر خانه‌ای امری ضروری است؛ چراکه تلویزیون یکی از راحت‌ترین و به‌صرفه‌ترین ابزار برای تماشای برنامه‌های موردعلاقه، پیگیری اخبار و از همه مهم‌تر سرگرمی است. به همین خاطر طبق تحقیقاتی که در آمریکا صورت گرفته است بیش از ۹۶% خانه‌ها دارای تلویزیون هستند؛ این یعنی وجود تلویزیون‌ها مثل حضور اعضای خانواده حائز اهمیت است. بنابراین محل قرارگیری تلویزیون و جای مناسب با دکوراسیون و ابعاد خانه نیاز به کمی دقت، سلیقه و ریزبینی دارد.

بهترین جای تلویزیون

پیش از انتخاب و تعیین محل قرارگیری تلویزیون باید بدانید که امروزه تلویزیون عمومی‌ترین وسیله مشترک بین اعضای خانواده است، به‌طوری‌که همه افراد خانواده اجازه و اشتیاق استفاده از آن را در ساعت‌های متفاوت دارند؛ بنابراین محل قرارگیری تلویزیون باید با در نظر گرفتن این مهم که امکان استفاده از آن در ساعت‌های متفاوت برای همه اعضای خانواده فراهم باشد، انتخاب شود.

هنگام انتخاب محل مناسب قرارگیری تلویزیون عواملی چون نور مناسب، امکان چیدن نشیمن مناسب برای تماشای تلویزیون و حتی ارتفاع مناسب برای نصب تلویزیون و …را مدنظر قرار می‌دهند. در ادامه این نوشتار قصد داریم تا بهترین جای خانه را برای قرارگیری تلویزیون به شما معرفی کنیم تا بتوانیم نه‌فقط به‌صرف تطبیق جا با امکانات، محل قرارگیری تلویزیون را انتخاب کرده بلکه از روی اصول و قواعد طراحی دکوراسیون جای تلویزیون را تعیین کنیم.

کدام اتاق مناسب‌ترین فضا برای بهترین جای تلویزیون را دارد؟

معمولاً اولین و بهترین پیشنهاد برای محل قرارگیری تلویزیون اتاق نشیمن است. اتاق نشیمن احتمالاً بزرگ‌ترین فضای قابل‌استفاده در خانه شماست. شما باید بتوانید از این فضا بهترین استفاده را برای دکوراسیون منزل و ایجاد فضایی برای سرگرمی و کنار هم نشستن افراد خانواده فراهم کنید.

ساعاتی که شما در اتاق نشیمن رو به روی تلویزیون می‌نشینید و با همسر و فرزندان یا میهمانانتان یک برنامه تلویزیونی یا یک مسابقه فوتبال را تماشا می‌کنید، می‌تواند بهترین ساعت روز شما باشد؛ بنابراین برای تماشای تلویزیون و لذت بردن از یک جمع خانوادگی و یا به‌تنهایی دیدن برنامه موردعلاقه‌تان به دنبال پیدا کردن جای تلویزیون در اتاق نشیمن باشید.

اندازه مناسب تلویزیون برای هر فضایی چطور تعیین می‌شود؟

شما باید پیش از هر چیز از خودتان بپرسید:”بهترین جای تلویزیون در این خانه کجاست؟”، ” با توجه به ابعاد اتاق نشیمن بهتراست تلویزیون را روی میز تلویزیون قرار دهیم یا روی دیوار نصب کنیم؟”. سپس اقدام به خرید تلویزیون کنید.
بسیاری از خریداران تلویزیون دوست دارند بزرگ‌ترین تلویزیون موجود در فروشگاه را برای خانه‌ی خود تهیه کنند اما ما باید بدانیم چه اندازه‌ای مناسب فضای ماست؟! آیا این تلویزیون به‌سلامتی چشمان ما آسیب نمی‌رساند؟
به‌عنوان‌مثال اگر شما یک تلویزیون ۴۲ اینچی دارید، فاصله‌ی استاندارد برای مشاهده‌ی تلویزیون ۱۶۰ تا ۳۲۰ سانتی‌متر است که بازهم بهتر است شما بیشترین فاصله را در نظر بگیرید تا به چشمانتان آسیبی نرسد.

بهترین جای تلویزیون

باید بدانید ارتفاع جای تلویزیون‌ها بایستی بر اساس ارتفاع خط دید افراد تنظیم شود، یعنی زمانی که نشسته‌اید، سر شما و قسمت وسط صفحه‌ی تلویزیون باید در یک راستا باشد.
نکته مهم این است که اندازه تلویزیون شما باید با ابعاد اتاق نشیمن خانه شما هماهنگی داشته باشد. برای دستیابی به بهترین مکان برای قرارگیری تلویزیون در اتاق نشیمن اول‌ازهمه باید فضای اتاق را در نظر بگیرید؛ اتاق‌های کوچک یا بزرگ، متقارن یا نامتقارن، دراز و طویل هرکدام سبک چینش متفاوتی را برای جای تلویزیون طلب می‌کند.

آشنايی كامل با اصول طراحی نمای ساختمان مدرن + طرح های جذاب لوكس از نمای ساختمان

مهم‌ترین مورد در دکوراسیون اتاق نشیمن این است که تلویزیون در انتها نقطه کانونی فضای خانه شما خواهد شد و اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که وقتی شما اطراف تلویزیون را می‌چینید و چیدمان مخصوص خود را پیاده‌سازی می‌کنید همه توجه‌ها به سمت تلویزیون کشیده می‌شود و حواس همه به آن سمت معطوف خواهد شد و عدم وجود تعادل در این منطقه یک حس نامطلوب و انرژی منفی را در پی خواهد داشت.

بهترین جای تلویزیون و چیدمان اطراف آن

محل قرارگیری تلویزیون در خانه جای مناسب سایر لوازم منزل شمارا نیز تعیین می‌کند. اگر تلویزیون را روی دیوار نصب کنید فضای زیادی را در اتاق نشیمن صرفه‌جویی خواهید کرد.
همه ما عادت کرده‌ایم که در فضای اتاق نشیمن حتماً میز تلویزیون قرار داده و تلویزیون را روی آن بگذاریم. اما با نصب تلویزیون روی دیوار در هزینه خرید سایر وسایل و حتی فضا بسیار صرفه‌جویی جانبی خواهد شد.

بهترین جای تلویزیون
حتی اگر ایده نصب تلویزیون روی دیوار یا آویزان کردن آن دور از سلیقه شماست بد نیست آن را یک‌بار امتحان کنید؛ مطمئناً نظر بسیاری از شما دراین‌باره تغییر خواهد کرد. با این کار تلویزیون مانند یک تابلوی بزرگ روی دیوار اتاق نشیمن شما قرار می‌گیرد.

اگر ایده نصب تلویزیون روی دیوار و یا آویزان کردن آن را امتحان کردید اما همچنان برای شما جذاب و خوشایند نبود، ما به شما پیشنهاد دیگری میکنیم. شما میتوانید تلویزیون را روی طاقچه قرار دهید. این روزها طاقچه های از پیش ساخته شده با جنس های گوناگونی مثل چوب، نئوپان یا PVC به بازار آمده اند که در طراحی و دکوراسیون منزلتان به شما کمک خواهند کرد.

 

بهترین جای تلویزیون

نقش طاقچه

شما می توانید یک یا چند عدد از این طاقچه ها را روی دیوار نصب کنید و تلویزیون را روی آن قرار دهید. حتی میتوانید از این طاقچه ها در سایز کوچکتر در اطراف تلویزیون برای قراردادن اقلام دکوری نیز استفاده کنید. البته شاید شما ترجیح بدهید در کنار تلویزون خود از قفسه یا طاقچه استفاده نکنید، این موضوع کاملاً به نظر شخصی و سلیقه شما بستگی خواهد داشت.

اما فراموش نکنید که تلویزیون خالی روی دیوار کمی عجیب به نظر می‌رسد. پیشنهاد می‌کنیم با جا به جا کردن طاقچه‌ها به سمت گوشه‌های دیوار و همین طور استفاده از کمدهای مسطح دیواری نمایی متفاوت و مخصوص به خودتان طراحی و پیاده سازی کنید. هنر خلاقانه خود را برای رسیدن به بهترین محل قرارگیری تلویزیون در اتاق پذیرایی و یا نشیمن به کار گیرید.

یکی از نکات مهمی که باعث می‌شود پیشنهاد بهترین جای تلویزیون روی دیوار در این مطلب به شکل جدی مطرح شود این است که این کار باعث می‌شود خانه شما ایمن‌تر نیز باشد. به این معنی که اگر شما در خانه فرزند خردسال داشته باشید نصب تلویزیون روی دیوار باعث می‌شود فضای خانه برای بازی و دویدن‌های او امن باشد. بسیار پیش‌آمده است که کودکان هنگام بازی به خودشان یا تلویزیون آسیب وارد کرده‌اند.

نکات مهمی که در هنگام نصب تلویزیون روی دیوار باید مدنظر قرار دهید

اگر توانایی فنی نصب تلویزیون به دیوار را ندارید، هیچ‌گاه این کار را انجام ندهید. نصب تلویزیون به دیوار نیاز به ابزار و تجهیزات مناسب هم دارد.
اگر در نظر دارید تا خودتان این کار را انجام دهید، بهتر است این نکات را رعایت کنید.
قبل از سوراخ‌کاری از شابلون موجود در جعبه‌ی تلویزیون استفاده کنید تا محل دقیق سوراخ‌ها را پیدا کنید.

بهترین جای تلویزیون
قبل از نصب پایه‌ها بر روی دیوار، یک‌بار عملیات نصب پایه بر تلویزیون را انجام دهید تا از روال کار آگاه شوید.
هیچ‌گاه با میخ پایه‌ها را به دیوار متصل نکنید.
قبل از سوراخ‌کاری از نوع مصالح استفاده‌شده در دیوار مطمئن باشید تا رول‌پلاکی مناسب تهیه کنید.
در هنگام سوراخ‌کاری مراقب باشید سیم‌های داخلی دیوار را پاره یا خراشیده نکنید.
پایه‌ها را تراز کنید.

ایده های جالب از اپن آشپزخانه جدید و مدرن + تصاویر و توضیحات

فضاسازی در اتاق نشیمن

گاهی اتاق نشیمن خانه شما فضای بسیار کوچکی دارد. بااین‌حال شما چاره‌ای جز اینکه تلویزیون را در این فضا قرار دهید ندارید. در این حالت می‌توانید با نصب پرده‌های نازک اما به رنگ روشن فضاسازی کنید و محیط اتاق را بزرگ‌تر جلوه دهید.
صندلی‌های راحتی به رنگ روشن و کوسن‌ های زیبا و راحت نیز برای ایجاد یک‌گوشه دنج برای تماشای تلویزیون به شما کمک خواهد کرد.

در این حالت که فضای اتاق نشیمن کوچک است و خانه شما اتاق مجزایی برای قرارگیری تلویزیون ندارد بهتراست که تلویزیون را در گوشه‌ای از اتاق نشیمن قرار دهید و خودتان به‌نوعی با نحوه چیدن مبل و فرش فاصله بین دیوار و جای نشستن را ایجاد کنید.

این را فراموش نکنید که میزان تابش نور در اتاق نشیمن و محل قرارگیری تلویزیون در میزان زیبایی و لذت بخشی دکوراسیون منزل شما بسیار مؤثر است.

بهترین جای تلویزیون

توجه به نور

زمانی که قصد انتخاب جای تلویزیون را دارید خوب دقت کنید که نور خورشید مستقیماً داخل صفحه تلویزیون نتابد، در این صورت تمام‌روز وقتی مشغول تماشای تلویزیون هستید نور خورشید که در صفحه تلویزیون منعکس می‌شود چشم شمارا اذیت خواهد کرد.
این نکته را بررسی کنید که نور چراغ یا لوستر اتاق نشیمن نیز در صفحه تلویزیون بازتاب نداشته و شما هم‌زمان با مشاهده برنامه تلویزیون تصویر چراغ یا لامپ را در آن تماشا نکنید.
یکی از نکات مهم در انتخاب جای تلویزیون، پنجره است. اگر تلویزیون را در مقابل پنجره قرار دهید، این احتمال وجود دارد که نور، روشنایی ملایمی بر روی صفحه‌ی نمایشگر ایجاد نماید و شما دید درستی نسبت به صفحه نخواهید داشت. برای فرار از این مشکل، استفاده از پرده‌ی ضخیم گزینه خوبی است که از عبور نور جلوگیری کنید.

هرجایی از فضای خانه که بخواهید تلویزیون خود را قرار دهید دو راه بیشتر پیش روی شما نیست. یک دیوار و دو میزها یا استندها. اگر به سمت میزها گرایش دارید مطمئن شوید میز مورداستفاده شما با چیدمان منزل شما در یک مسیر قرار دارند و تداخل رنگی یا شکل به وجود نمی‌آورند.

محل قرارگیری تلوزیون در جایی به جز اتاق نشیمن

درست است که اتاق نشیمن بهترین جا برای قرارگیری تلویزیون است، اما گاهی بنا به دلایلی وجود تلویزیون در آشپزخانه و یا اتاق خواب هم وجود دارد. مثلاً اغلب زنان خانه دار که ساعات زیادی از روز را در فضای آشپزخانه سپری میکنند ترجیح میدهند که در حین آشپزی و پخت و پز برنامه های تلویزیون را تماشا کنند یا از اخبار روز نیز مطلع شوند.
اگر می‌خواهید تلویزیون را در آشپزخانه نصب نمایید، باید بدانید بهترین گزینه این است که آن را مابین کابینت و در راستای اجاق گاز نصب کنید تا با کمترین حرکت چشم و با سر، به صفحه‌ی نمایشگر دسترسی داشته باشید.
همچنین بعضی از طراحان، تلویزیون را در قسمت کابینت‌های بالایی نصب می‌نمایند. این نکته در مورد ارتفاع تلویزیون را باید در نظر داشته باشیم که ارتفاع قرارگیری تلویزیون می‌تواند سلیقه‌ای و بر اساس نیاز شما باشد.

بهترین جای تلویزیون
اما اگر تمام روز را سر کار هستید و میخواهید تنها دقایقی قبل از خواب کاووشی در کانالهای تلویزیون داشته باشید محل مناسب قراگیری تلویزیون پایین و روبه روی تختخواب شماست. جایی که کنترل تلویزیون به راحتی کار کند و در صورت تمایل به راحتی بتوانید تلویزیون را خاموش کنید.

شومینه

باید بدانید قرار دادن تلویزیون روی شومینه درست نیست. اما بعضی صاحبخانه ها برای چیدن دکوراسیون اتاق نشیمن و انتخاب محل قرارگیری تلویزیون بالای شومینه را انتخاب میکنند. قرارگیری تلویزیون روی شومینه بنا به دلایل الکترونیکی و آسیب هایی که ممکن است از گرمای شومینه به تلویزیون برسد گزینه مناسبی نخواهد بود.
اگر هنوز مجبورید تلویزیون را بالای شومینه قرار دهید. سعی کنید ساختار شومینه شما بسیار ساده و نزدیک به سطح زمین باشد تا این امکان را فراهم کند که تلویزیون در ارتفاع مناسب‌تری قرار گیرد. البته قراردادن تلویزیون در کنار آکواریوم و یا پنجره های بلند با امکان برخورد قطره های باران نیز توصیه نمی شود.

صفر تا صد نکات مهمی که برای انتخاب هود آشپزخانه باید بدانید

بهترین جای تلویزیون

درباره تلویزیون هایی که به طور مدام و طولانی مدت برای دیدن فیلم و … استفاده می شود و تلویزیون اتاق نشیمن خانه محسوب می شود در نظر گرفتن ارتفاع مناسب بسیار مهم است.

بهترین جای تلویزیون در فنگ شویی

طبق اصول فنگ شویی قراردادن تلویزیون در اتاق خواب مناسب نیست. زیرا انرژی مثبت موجود در اتاق خواب را کاهش می دهد. انتخاب بهترین جای تلویزیون در فنگ شویی باعث افزایش انرژی مثبت در فضا و در نهایت در رفتار و سلامت شما می شود. از این رو بهترین مکان برای قراردادن میزتلویزیون در قوانین فنگ شویی، گوشه ای دنج از اتاق پذیرایی است. می توانید با استفاده از مبل و نشیمن های راحتی در پذیرایی، اکسسوری و لوازم دکوری زیبا در محل قرارگیری میز محیطی زیبا و امن برای گذراندن اوقات خود فراهم نمایید.

بهترین جای تلویزیون

نکات مهم برای بهترین جای تلویزیون در دکوراسیون خانه

جایگاه تلویزیون در دکوراسیون منزل از اهمیت ویژه ای برخوردار است, برای انتخاب مناسب ترین جایگاه تلویزیون این نکات مهم را در نظر بگیرید.

قرار دادن تلویزیون در مکان پر رفت و آمد ممنوع

برای انتخاب بهترین مکان برای قرار دادن تلویزیون مکان پر رفت و آمدی را انتخاب نکنید . بهتر است تلویزیون را در قسمتی قرار دهید که رفت و آمد کم باشد تا در آرامش بیشتری تلویزیون نگاه کنید پس هیچگاه تلویزیون را کنار ورودی آشپزخانه یا نزدیک درب ورودی قرار ندهید.

زاویه مستقیم مبلمان با صفحه تلویزیون

بهترین حالت برای چینش مبلمان ، زاویه مستقیم مبلمان با صفحه تلویزیون است. بهتر است دکوراسیون نشیمن توسط مبلمان طوری باشد که در اطراف تلویزیون یک فضای محصور و دنج به وجود آوریدتا با لذت بیشتری به تماشای برنامه های محبوب خود بنشینید.

بهترین جای تلویزیون

جایگاه تلویزیون و مبل در دکوراسیون اتاق نشیمن

همچنین بهتر است مبلمان را در فاصله مناسب با تلویزیون قرار دهید .جایگاه مبلمان را باید نسبت به بزرگی صفحه نمایش تلویزیون خود در نظر بگیرید. زیرا نزدیکی مبل به تلویزیون چشم شما را آزار می دهد.

سعی کنید تلویزیون را در راستای محور اصلی و کشیدگی اتاق قرار دهید. به این شکل شما می توانید چیدمان بهتری برای مبلمان اتاق پذیرایی خود داشته باشید.و همچنین تاثیر گذاری بیشتری را در اتاق پذیرایی و تلویزیون خود مشاهده کنید.

بهترین جای تلویزیون نسبت به منبع نور

وضعیت قرارگیری تلویزیون نسبت به منبع نور نکته ای است که اهمیت بسیار دارد. در بخش دنیای مد نمناک اشاره کرده ایم که برای این منظور تلویزیون را پشت به پنجره قرار ندهید زیرا گذاشتن تلویزیون جلوی پنجره به دلیل ضد نور بودن سبب تاریک شدن صفحه تلویزیون و اذیت شدن چشم شما با نور مستقیم می شود.

بهترین جای تلویزیون در فضایی با دید کافی

تلویزیون خود را در مکانی قرار دهید که از همه قسمت ها برای تماشای تلویزیون دید داشته باشید .و نبایدهیچ مبل و صندلی را پشت به تلویزیون قراردهید.

بهترین جای تلویزیون

جای تلویزیون کنار منبع گرمایشی ممنوع

زمستان ها با سرد شدن هوا بهترین مکان برای استراحت و نشستن کنار شومینه است. بنابراین اگر در فضای داخلی منزل شما شومینه وجود دارد، بهتر است تلویزیون را در مجاورت شومینه قرار ندهید .زیرا استراحت در این مکان سبب می شود فاصله کم با تلویزیون داشته باشیم و برای چشم آسیب رسان است.

همچنین نباید منبع گرمایشی مانند رادیاتور و شوفاژ را در پشت تلویزیون قرار دهیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 مرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *