افتتاح حساب ترکیه
تمدید پاسپورت

تمدید پاسپورت یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در سفرهای خارجی و قبل از سفر به آن توجه داشته باشید. گروه سبک زندگی شادمگ در این مطلب تمام نکاتی که در خصوص تمدید پاسپورت باید بدانید در اختیارتان قرار داده است.

معرفی انواع گذرنامه

مطابق با قانون جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۴۰۱ گذرنامه های ایرانی به سه دسته تقسیم بندی می شوند.

پونزاین سه دسته عبارتند از:

پاسپورت گردشگری

از این نوع پاسپورت بیشتر برای سفر، تجارت و تحصیلات خارج از کشور استفاده خواهد شد. پاسپورت گردشگری در خارج از کشور توسط ماموران کنسولی وزارت امور خارجی و در داخل کشور به وسیله مامورین نیروی انتظامی صادر می گردد.

تمدید پاسپورت

پاسپورت دیپلماتیک

این گذرنامه مختص دیپلمات ها و مسئولین سیاسی کشورها صادر می شود. مراحل صدور این نوع پاسپورت ها و مدارک مورد نیاز آن ها با سایر پاسپورت های موجود در کشور متفاوت است.

پاسپورت خدمت

گذرنامه خدمت، مربوط به کارمندان دولت است که برای سفرهای کاری صادر می شوند. گرفتن پاسپورت خدمت، مانند گرفتن پاسپورت دیپلماتیک مراحل متفاوتی دارد.

مدارک لازم برای تمدید گذرنامه

برای تهیه گذرنامه و یا تمدید آن، لازم است یک سری مدارک مهم که از طرف پلیس ۱۰+ اعلام شده است را در دست داشته باشید تا هنگام ارائه مدارک به مشکل بر نخورید.

البته در نظر داشته باشید مدارکی که برای آقایان اعلام شده است با مدارک مورد نیاز بانوان متفاوت است؛ اما موارد زیر برای هر دو گروه مشترک است.

توجه کنید برای تهیه پاسپورت و حتی تمدید آن، مراجعه خود شخص متقاضی (در هر رنج سنی) به دفاتر پلیس ۱۰+ الزامی است.

پونزاین مدارک عبارتند از:

شناسنامه به همراه کارت ملی و یا برگه تاییدیه که از طرف ثبت احوال دریافت کرده اید.

اگر برای تمدید گذرنامه مراجعه کرده اید، باید اصل آخرین گذرنامه را در صورتی که هنوز معتبر است به همراه داشته باشید.

گرفتن تصویر بیومتریک از شخص متقاضی

افرادی که سنشان زیر ۱۸ سال است باید اجازه محضری از طرف پدر یا قیم قانونی خود را به همراه داشته باشند.

متقاضیان بالای ۱۵ سال علاوه بر اینکه در دفاتر پلیس ۱۰+ حضور می یابند باید شناسنامه خود را به صورت عکس دار ارائه بدهند.

متقاضیان بالای ۱۵ سال برای دریافت پاسپورت باید دفترچه بیمه خود را به همراه گواهی اشتغال به تحصیل و یا گذرنامه عکس دار، به مامور صدور گذرنامه تحویل دهد.

افراد نظامی که ۵ سال کامل از بازنشستگی شان نگذشته است، باید برای دریافت اجازه نامه خروج از کشور به حفاظت یگان خود مراجعه کنند.

تمدید پاسپورت

اشخاص نظامی که پنج سال کامل از بازنشستگی آنها می گذرد برای تهیه گذرنامه و یا تمدید آن، اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را به همراه داشته باشند و دیگر نیازی به ارائه گواهی نیست.

افراد نظامی که هنوز در سازمان مشغول به کار هستند، برای صدور گذرنامه می بایست نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه را به دبیرخانه اداره گذرنامه ارسال کند و پس از ثبت نهایی به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کنند.

اشخاصی که در خارج از کشور متولد شده اند برای دریافت گذرنامه می بایست مدارک نحوه ورود به کشور خود را به پلیس ۱۰+ تقدیم کنند.

هزینه تمدید گذرنامه

پونزدر سال ۱۴۰۱، هزینه های تعویض و تمدید گذرنامه شامل موارد زیر می شود:

 • مبلغ ۳،۷۵۰ هزار تومان در وجه سازمان شهرداری
 • ۱۰۰ هزار تومان بابت تمدید پاسپورت
 • مبلغ ۴۳ هزار تومان (با احتساب هزینه پست) برای گذرنامه های مفقودی
 • ۱،۰۰۰ تومان بابت اخذ شناسه گذرنامه
  بازه زمانی ارسال گذرنامه جدید در سال ۱۴۰۱، چیزی در حدود یک هفته الی ده روز کاری بوده و متقاضیان ملزم به پرداخت حدود ۱۲۵ هزار تومان برای تمدید و یا تعویض گذرنامه و ارسال پستی گذرنامه جدید به آدرس محل سکونت خود خواهند بود.

مدارک لازم برای تمدید پاسپورت

مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت شامل یک سری موارد مشترک میان بانوان و آقایان(برای کلیه متقاضیان) و یک سری مدارک جداگانه برای هرکدام از این دسته است. بنابراین تهیه موارد مشترک و مدارک اختصاصی مربوط به بانوان و آقایان برای گرفتن پاسپورت ضروری است. توجه داشته باشید که هنگام ارائه مدارک در دفتر پلیس +10، حضور شخص متقاضی (صاحب گذرنامه) در همه گروه‌های سنی الزامی است.

روش تشخیص انار قرمز و شیرین با 8 نشانه ! دیگه گول نخور

تمدید پاسپورت

 • اصل شناسنامه و کارت ملی و یا تاییدیه ثبت احوال برای کلیه متقاضیان دریافت پاسپورت
 • ارائه اصل آخرین گذرنامه (در صورتی که هنوز معتبر است.)
 • تصویر بیومتریک که در دفاتر پلیس+10 انجام می‌شود. (موارد مربوط به تصویر بیومتریک در بخش بعدی به‌طور کامل شرح داده شده است.)
 • برای افراد زیر 18 سال، اجازه محضری از سوی پدر و یا قیم قانونی ضروری است.
 • افراد بالای 15 سال ضمن حضور در دفتر، می‌باست شناسنامه عکس‌دار ارائه دهند.
 • افراد زیر 15 سال، برای اخذ پاسپورت باید دفترچه بیمه، گواهی اشتغال به تحصیل و یا گذرنامه عکس‌دار خود را تحویل ماموران صدور دهند.
 • بازنشستگان نظامی که 5 سال تمام از بازنشستگی آن‌ها نگذشته است، باید از حفاظت یگان خود اجازه کتبی به همراه داشته باشند.
 • بازنشستگان نظامی که 5 سال تمام از بازنشستگی آن‌ها گذشته می‌گذرد، می‌بایست اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را ارائه دهند. (نیازی به ارائه گواهی از سازمان متبوع نیست.)
 • نظامی‌هایی که هنوز مشغول کار هستند، باید نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارائه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه کنند.
  برای متولدین خارج از کشور، ارائه مدرک نحوه ورود الزامی است.

مدارک اختصاصی آقایان جهت تهیه گذرنامه

آقایان باید برای گرفتن گذرنامه، کارت پایان خدمت یا معافیت خود را به همراه داشته باشند. توجه داشته باشید که تمامی کارت ‌ها باید هوشمند سازی شوند و کارت های قدیمی فاقد اعتبار هستند.

اگر شخصی سربازی خود را انجام نداده است و مشمول وظیفه عمومی است، باید مجوز رسمی از سمت سازمان وظیفه به همراه داشته باشد.

آیا سوال شما این است که بدون کارت پایان خدمت سربازی، باز هم امکان دریافت پاسپورت هست یا نه؟! توصیه می کنیم مقاله چگونه بدون کارت پایان خدمت پاسپورت بگیریم؟ را مطالعه بفرمایید.

اگر برای دریافت گذرنامه خود عجله دارید، پس از ۲۴ ساعت از درخواست تعویض کارت قدیمی و هوشمند سازی آن، با به همراه داشتن برگه ثبت درخواست تعویض کارت، به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی مراجعه کنید و با استناد به این برگه درخواست صدور تعویض گذرنامه بدهید.

آقایانی که بیشتر از ۵۰ سال دارند، دیگر نیازی به داشتن کارت پایان خدمت ندارند. دانشجویان یا دانش ‌آموزانی که می خواهند از کشور خارج شوند باید نامه ای از محل تحصیل خود به همراه داشته باشند و آن را به سازمان نظام وظیفه عمومی تقدیم کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، برای دوستانی که مشمول نظام وظیفه هستند و نیاز به خروج از کشور دارند، مقاله شرایط خروج از کشور برای مشمولان نظام وظیفه (مشمولین سربازی) در سال ۱۴۰۱ را آماده کرده ایم و توصیه می کنیم خواندن آن را از دست ندهید.

مدارک اختصاصی بانوان برای دریافت و تمدید پاسپورت

بانوانی که متاهل هستند، باید همراه مدارک خود اجازه کتبی و محضری که از همسر خود گرفته اند را به مامور صدور گذرنامه بدهند.

تمدید پاسپورت

بانوانی که مقیم خارج از کشور هستند، در صورتی که همسرشان خارجی باشد، دیگر نیازی به ارائه مدارک محضری اجازه نامه همسر خود ندارند.

خانم هایی که همسرشان را از دست داده اند، باید اصل گواهی فوت همسرشان یا اصل شناسنامه باطل شده همسر خود را به مامورین تقدیم کنند؛ اما بانوانی که از همسر خود جدا شده اند، باید برای اخذ یا تمدید گذرنامه، اصل طلاق نامه را به همراه داشته باشند.

تصویر بیومتریک چیست؟

دفاتر پلیس ۱۰+ برای عکس برداری از چهره و انگشت نگاری، مطابق با استانداردهای مد نظر جمهوری اسلامی ایران، تجهیزات لازم را دارند؛ لذا تصویر برداری فقط در این مراکز انجام می شود.

بانوانی که برای گرفتن عکس به این دفاتر مراجعه می کنند، باید شرایط اختصاصی تصویربرداری بیومتریک را رعایت کنند.

به خاطر داشته باشید که اگر سه سال از تصویربرداری از چهره شما نگذشته است، نیازی به تهیه تصویر بیومتریک نیست؛ چراکه تاریخ انقضای تصویر چهره در دفاتر پلیس به علاوه ده ۳سال کامل می باشد.

تمیز کردن ظروف مسی با چند ترفند فوق العاده کاربردی

شرایط تصویربرداری مختص به بانوان

حجاب کامل بدون هیچ گونه نمایشی از تار و ریشه موها

نداشتن آرایش های غلیظ و غیر متعارف

عدم استفاده از هر نوع عینکی در زمان تصویر برداری

عدم استفاده از مقنعه و روسری طرح دار یا رنگ های سبز تیره و روشن

در چهره خود از وسایل تزیینی مانند نگین و پرسینگ بر روی بینی و دندان خود استفاده نکنید.

رعایت حجاب برای دختران بالای ۵ سال الزامی می باشد.

دخترانی که زیر پنج سال هستند باید در هنگام عکس برداری یک لباس پوشیده داشته باشند و گوش آنها در عکس کاملاً نمایان باشد.

تمدید پاسپورت

شرایط اختصاصی آقایان برای عکس برداری

آقایان به هیچ عنوان نباید آرایش داشته باشند.

استفاده از هر نوع عینکی در زمان تصویربرداری مجاز نیست.

آقایان باید بدون کلاه در برابر دوربین قرار بگیرند.

آویختن کراوات و گردنبند در زمان عکس برداری مجاز نیست.

آقایان باید از لباسی برای تصویربرداری استفاده کنند که بر روی آن نوشته یا برچسب خاصی وجود نداشته باشد.

پوشیدن لباس هایی با رنگ سفید و یا سبز مجاز نمی باشد.

لباس هایی که دارای یقه باز و یا کاپشن هایی که یقه بسیار بلند دارند در زمان تصویربرداری ممنوع است.

آقایان توجه داشته باشند که در زمان عکس برداری بیومتریک، باید تمام اجزای صورت مخصوصاً هر دو گوش نمایان باشد؛ لذا از آویزان کردن گوشواره و یا مواردی همچون گوشواره بر گوش های خود خودداری نمایند.

استفاده از مدل مو های غیر متعارف و مخالفت با عرف جامعه، روند تصویربرداری را با مشکل مواجه می ‌کند.

محاسن آقایان باید به طوری باشد که در عکس لب ها به طور کامل پیدا باشد؛ همچنین استفاده از ریش پروفسوری جهت تصویربرداری برای کارت پایان خدمت یا معافیت و همچنین گذرنامه قابل قبول نمی باشد.

پوشیدن لباس روحانیت و عمامه برای روحانیون بلامانع است.

استثنائات شرایط اخذ چهره برای تصویر بیومتریک

افرادی که شامل موارد زیر می‌شوند نمی‌توانند از کیوسک‌های دفاتر استفاده کنند و می‌بایست در زمان مراجعه به دفاتر، عکسی مطابق با استاندارد‌های ذکر شده را همراه خود داشته باشند.

 • نوزادان زیر 3 سال
 • افراد دارای جراحت از ناحیه سر
 • شفاجویانی که شیمی درمانی می شوند
 • افرادی که جراحی زیبایی روی صورت داشته اند و هنوز دوره درمان کامل نشده است.
 • اقلیت مذهبی با محاسن خاص

مدت زمان اعتبار گذرنامه چقدر است؟

برخلاف باور عمومی که فکر می کنند پاسپورت همچون شناسنامه مدرکی است که در تمام عمر می ‌توان از آن استفاده کرد، باید خدمتتان عرض کنیم که پاسپورت ها دارای اعتبار هستند و پس از اتمام مدت زمان اعتبار، باید مجدداً فرآیند دریافت گذرنامه را طی کرد.

تمدید پاسپورت

به طور کلی پاسپورت ها ۵ سال معتبر هستند و در صورت استفاده کردن از آن یا عدم استفاده، لازم است که آن را تمدید کنید و سپس به تهیه بلیط خروج از کشور بپردازید.

برای اخذ پاسپورت چقدر باید بپردازیم؟

گذراندن مراحل اداری به منظور اخذ گذرنامه یکی از مراحل دریافت گذرنامه است. کسی که قصد گرفتن پاسپورت با تمدید آن را دارد، باید به دفاتر دفاتر الکترونیکی نیروی انتظامی یا پلیس+10 مراجعه کند. انجام هرکدام از مراحل دریافت گذرنامه در این دفاتر شامل هزینه‌های مختلفی است که طبعا مبلغ آن سالانه دچار تغییر می‌شود. در حال حاضر هزینه پاسپورت در 1400 شامل موارد زیر است:

 • هزینه صدور گذرنامه: 3,850,000 ریال
 • هزینه عوارض شهرداری: 62,500 ریال
 • خدمات گذرنامه: 731,520 ریال
 • هزینه عکاسی و احراز هویت که در کیوسک‌های مستقر در دفاتر به صورت جداگانه انجام می‌شود: 430,000 ریال
  لازم به ذکر است که پرداخت مبالغ نام برده تنها از طریق دستگاه کارتخوان مستقر در پلیس +10 امکان‌پذیر است و واریز از طریق اینترنت، فیش واریزی بانک و یا عابربانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.

چه کسانی شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت را ندارند؟

اخذ گذرنامه به قوانین مربوطه بستگی دارد، اما صدور آن به شرایطی وابسته است. به همین خاطر افرادی که در ادامه می‌گوییم، شرایط گرفتن پاسپورت را ندارند:

افرادی که طبق دستور کتبی مسئولین قضایی، اجازه ندارند از ایران خارج شوند.
کسی که سوءپیشینه داشته باشند، اجازه خروج از کشور را ندارند. (افراد 2 سال پس از زمان سوءپیشینه‌شان می‌توانند پاسپورت بگیرند.)
کسانی که خروجشان از کشور بنا بر نظر مسئولین به حکومت آسیب می‌رساند.
کسانی که مالیات و مبالغی را به دادگستری و ثبت اسناد بدهکار باشند.

کم کردن هزینه عروسی فقط با حذف چند کار ساده

تمدید پاسپورت

چه کسانی شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت را دارند؟

تمام افرادی که مشکلات فوق را نداشته باشند، می‌توانند با ارائه مدارک لازم برای گرفتن پاسپورت به دفاتر پلیس+10 مراجعه کنند. علاوه‌براین صدور گذرنامه برای کودکان زیر 18 سال با اجازه ولی کودک مانعی ندارد. افراد مشمول خدمت سربازی نیز تنها در صورت داشتن دستور کتبی از اداره وظیفه عمومی می‌توانند از کشور خارج شوند.

همان طور که پیشتر اشاره شد، خانم‌های متاهل هم برای خروج از کشور به اجازه رسمی و کتبی همسرشان نیاز دارند. البته لازم به ذکر است که افراد در شرایط حاد و بحرانی می‌توانند با تهیه مجوز از دادگستری شهر خود، اقدام به خروج از کشور کنند.

پاسپورت برای افراد زیر 18 سال

در حال حاضر برای تمام شهروندان و بدون هیچ‌گونه محدودیت سنی، پاسپورت مستقل صادر می‌شود اما گرفتن پاسپورت برای افراد زیر 18 سال با اجازه کتبی ولی امکان‌پذیر است.

اگر پاسپورت خود را گم کردیم چه کنیم؟

چنانچه پاسپورت خود را گم کردید یا دفترچه پاسپورتتان به هر علتی مخدوش شد باید از پلیس+10 کمک بگیرید. اگر در تهران ساکن باشید، ابتدا باید گزارش مفقودی پاسپورت خود را به اداره گذرنامه تهران واقع در خیابان مطهری، خیابان کوه نور، ارائه دهید، در صورتی که ساکن سایر استان‌ها هستید، باید گزارش مفقودی را به اداره گذرنامه استان خود اعلام کنید.

تبصره: اگر اعتبار گذرنامه شما به اتمام رشده و مفقود یا مخدوش شده است، احتیاجی به اعلام مفقودی نخواهید داشت و فقط کافی است به دفاتر مراجعه کنید، بعد از اعلام مفقودی هم، باید همان روند گرفتن گذرنامه را برای صدور مجدد طی کنید.

شرایط گرفتن و تمدید پاسپورت برای مشمولان خدمت وظیفه عمومی

قوانین و شرایط گرفتن پاسپورت برای افرادی که مشمول خدمت وظیفه عمومی هستند، نسبت به افرادی که کارت پایان خدمت دارند کمی متفاوت‌تر است. بنابر قوانین، مردانی که به سن قانونی رسیده باشند مشمول خدمت وظیفه خواهند بود. حال ممکن است فرد کارت معافیت از خدمت وظیفه دریافت کند یا مشمول معافیت تحصیلی شود، در غیر این صورت مشمول خدمت خواهند بود.

شرایط کلی مشمولان برای خروج از کشور

مشمول فاقد غیبت باشد.
دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی مشخصی داشته باشد.
در سنوات اولیه تحصیلی و یا سنوات ارفاقی (دارای مجوز سنوات ارفاقی) باشند.
مشمولانی که تحصیل آنان به اتمام رسیده است و در مهلت معرفی یکساله باشند. (فارغ‌التحصیل، انصرا، اخراج و ترک تحصیل منجر به اخراج)
برای مراجعت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بسپارند.
ارائه گواهی اشتغال‌به‌تحصیل برای دانش‌آموزان و درخواست مجوز خروج موقت از کشور برای دانشجویان

تمدید پاسپورت

فرآیند رسیدگی به درخواست خروج از کشور مشمولین

دانشجویی: از طریق سایت سازمان وظیفه عمومی بخش خدمات الکترونیک به صورت اینترنتی
دانش‌آموزی: ارائه اشتغال به تحصیل به همراه وثیقه سفر مربوطه به وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه یا سکونت مشمول و سپس صدور و ارسال مجوز خروج از کشور توسط سامانه وظیفه عمومی به پلیس گذرنامه ناجا. در نهایت برای صدور گذرنامه یا تمدید آن به اداره گذرنامه ناجا مراجعه شود.

مدت زمان سفرهای مطالعاتی برای مشمولان خدمت

افرادی که به منظور تحصیل به خارج از کشور سفر می‌کنند، می‌توانند بر اساس مدرک خود دوره‌ای را در خاک کشور دیگر بمانند. این دوره برای کارشناسی ارشد 6 ماه و برای دانشجویان مقطع دکتری 12 ماه است. پس از آن نیز می‌توانند به محل وظیفه عمومی خود بازگشته و مبلغ پرداختی خود را دریافت کنند.

این مشمولان می‌توانند برای سفرهای ورزشی، علمی، کاری و… از کشور با شرایطی خاص خارج شوند. یکی از شرایط گرفتن پاسپورت برای این افراد این است که باید متناسب با سفری که در پیش دارند، مبلغی به عنوان وثیقه به بانک پرداخت کنند. این مبلغ که از پیش تعیین شده است، برای سفرهای پژوهشی، تفریحی و زیارتی متفاوت است و معمولا مبلغ وثیقه سفرهای تفریحی از سایر سفرها کم‌تر است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 مرداد 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *