افتتاح حساب ترکیه
جنگل جیغ مشهد

برای بازدید از جنگل جیغ مشهد باید دل شیر داشته باشید؛ زیرا این جیغ‌ها کاملا واقعی هستند و این داستان تنها برای جذب گردشگر روایت نشده است. چه بسیار افرادی که در ابتدا فکر می‌کردند با داستانی تخیلی روبه‌رو هستند؛ اما با شنیدن صدای جیغ‌ها در جنگل پا به فرار گذاشته‌اند.  گروه سفر شادمگ این بار شما را به سفری در میان جنگل مخوف و ترسناک با جیغ‌های گوش‌خراش دعوت می کند.

جنگل جبغ مشهد کجاست؟

جنگل جیغ یکی از جاهای دیدنی استان خراسان رضوی در روستای سربرج، در بخش طرقبه است. این روستا در جنوب مشهد قرار دارد و فاصله آن تا مرکز این شهر تنها ۳۲ کیلومتر است. بسته به ترافیک و ساعت حرکت، حدود ۴۰ تا ۵۰ دقیقه برای رسیدن به سربرج از مشهد باید رانندگی کنید. فاصله جنگل جیغ تا تهران ۹۲۴ کیلومتر است و طی کردن این مسافت حدود ۱۱ ساعت به طول می‌انجامد.

جنگل جیغ مشهد

آدرس روستای سربرج: استان خراسان رضوی، جنوب مشهد، بخش طرقبه، دهستان طرقبه، روستای سربرج (مشاهده روی نقشه)

مسیر دسترسی به جنگل جیغ

برای دسترسی به جنگل جیغ نیازی به پیاده‌روی طولانی نیست و افراد کم‌توان و میان‌سال نیز می‌توانند به بازدید از آن در روستای سربرج بروند
برای رسیدن به جنگل جیغ مشهد از تهران باید از طریق اتوبان آزادگان وارد اتوبان امام رضا شوید.

سپس مسیر را برای حدود ۸۷۰ کیلومتر ادامه دهید تا پس از گذر شهرهای سمنان، دامغان، شاهرود و سبزوار به نیشابور برسید. پس از عبور از نیشابور، ملک آباد و باغچه، کمی بعد از پلیس راه باغچه از اتوبان نیشابور – مشهد وارد آزادراه مشهد – باغچه شوید. انتهای این آزادراه به بزرگراه سلسله الذهب و سپس بزرگراه کلانتری می‌رسد. مسیر را ادامه دهید و وارد این بزرگراه‌ها شوید.

ادامه

پس از چند کیلومتر رانندگی در بزرگراه کلانتری، پس از عبور باغ گیاه‌شناسی مشهد از طریق خروجی وارد خیابان حافظ در سمت چپ جاده شوید. خیابان حافظ را تا انتها بروید و در انتها به‌سمت راست وارده جاده خلج شوید. از ابتدای این جاده نسبتا پرپیچ‌وخم تا روستای سربرج ۲۳ کیلومتر (حدود نیم ساعت) راه است.

جنگل جیغ مشهد

در دوراهی اول پس از دیدن تابلوی روستا به‌سمت راست بپیچید. از اینجا حدود هفت کیلومتر تا روستای سربرج راه است و جنگل‌های معروف جیغ در سمت چپ جاده قرار دارند. البته بعضی از این جنگل‌ها باغ شخصی هستند و گردشگران نمی‌توانند وارد آن‌ها شوند. برای دسترسی به جنگل جیغ نیازی به پیاده‌روی طولانی نیست و افراد کم‌توان و میان‌سال نیز می‌توانند به بازدید از آن در روستا بروند.

دلیل نام‌گذاری جنگل جبغ مشهد

جنگل جیغ را به خاطر صداهای عجیبی (شبیه به سوت یا جیغ) که در طول شب تا سپیده‌دم در آن طنین می‌اندازد به این نام نام‌گذاری کرده‌اند. تمام افرادی که تا به امروز از جنگل جیغ مشهد دیدن کرده‌اند، این صدای جیغ گوش‌خراش و عجیب را تایید می‌کنند. یک نکته ترسناک دیگر درباره این جنگل این است که صدای جیغ به‌محض تاریک شدن هوا به گوش می‌رسد و روزهای این جنگل با دیگر جنگل‌های معمولی هیچ تفاوتی ندارد.

صدای جیغی که در جنگل جیغ مشهد به گوش می‌رسد دقیقا به صدای جیغ زنی شباهت دارد که گویی در حال سوختن در آتش است و از ته دل فریاد می‌زند. بدون شک، شنیدن این صدا هر کسی را خواهد ترساند. در سال‌های اخیر بسیاری از افراد که این داستان را باور نداشتند یا اهل ماجراجویی بودند به بازدید از جنگل جیغ رفته‌اند؛ اما بسیاری از آن‌ها در نیمه راه پشیمان می‌شوند و بازمی‌گردند.

در جنگل جیغ که با نام جنگل سربرج و جنگل مج نیز شناخته می‌شود، گیاهانی چون درختان میوه گیلاس، گردو، سیب و چنارهای سر به‌فلک کشیده در اطراف رودخانه و حیواناتی چون گرگ، روباه و پرندگانی چون عقاب و قرقی دیده می‌شوند.

راز جنگل جیغ مشهد

باور به مسائل ماورایی در قرن بیست‌ویکم شاید کمی مشکل به نظر بیاید؛ پس آیا توجیهی علمی برای صداهای جیغ در جنگل جیغ وجود دارد؟ راز جنگل جیغ مشهد چیست؟

قبل از توضیح علمی صداهای عجیب جنگل جیغ بهتر است بدانید که این جنگل در دره و در کنار رودخانه سربرج، یکی از سرچشمه‌های سد طرق قرار دارد. رودخانه سربرج در دوران گذشته رودی بسیار پرآب و خروشان بود؛ اما متاسفانه خشک شد و تنها در برخی فصول سال جریان داشت. این رودخانه پس از سال‌ها دوباره در سال ۱۳۹۰ پرآب شد. در سال ۱۳۹۰، هم‌زمان با پرآب‌شدن عجیب و رمزآلود این رودخانه، صداهای جیغ در این روستا و جنگل شنیده شدند. نکته جالب توجه در داستان این روستا این است که پس از به وجود آمدن صدای جیغ، آب رودخانه در تمام فصول سال جریان دارد و در هیچ فصلی بی‌آب نمی‌شود. همین مسئله باعث شد تا افسانه‌ها و روایات بومی بسیاری درباره منشا صداهای این جنگل به وجود بیایند.

آشنایی با دیدنی های برج میلاد + معرفی کامل تفریحات و امکانات

 

برخی افراد اعتقاد دارند که جنگل جیغ، محل سکونت اجنه و شیاطین است و شب هنگا

جنگل جیغ مشهد

م، شیاطین و روح‌های نفرین شده در این روستا پرسه می‌زنند و این صداهای دلخراش را از خود درمی‌آورند. برخی نیز بر این باور هستند که زنی در این جنگل در بین شعله‌های آتش سوزانده شده و به قتل رسیده است و به همین دلیل، هر شب با صدای جیغ به‌دنبال قاتل خود می‌گردد.

افسانه های وارده

طبق یک افسانه زنی در جنگل جیغ مشهد در بین شعله‌های آتش سوزانده شده و به قتل رسیده است و به همین دلیل، هر شب با صدای جیغ به‌دنبال قاتل خود می‌گردد
تحقیقات بسیاری درباره علل به وجود آمدن صدای جیغ در جنگل جیغ مشهد انجام شده است. یکی از نظریه‌ها حمله تعداد زیادی ملخ در سال ۱۳۹۰ به این جنگل است. این ملخ‌ها به‌دلیل وجود آب رودخانه به روستای سربرج حمله‌ور شدند و در طول شب صداهایی از خود درمی‌آورند که باعث به وجود‌ آمدن صدای عجیب و غریب جیغ شده است.

برخی نیز باور دارند که تغییرات آب و هوایی و صدای پیچیدن باد در بین شاخ و برگ درختان، صداهای جیغ مانند این جنگل را تولید می‌کند؛ البته باید بدانید که در بسیاری از شب‌ها، حتی نسیمی ملایم نیز در جنگل نمی‌وزد و بازهم این صداها به گوش می‌رسند. با وجود این نظریه‌ها باز هم پاسخ مشخصی برای چگونگی به وجود آمدن این صداها به دست نیامد؛ زیرا خود این پاسخ‌ها باعث به وجود آمدن سوال‌های جدیدی شدند. به‌طور مثال، چرا ملخ‌ها خسارتی به این منطقه وارد نمی‌کنند؟ یا اینکه آیا پیش از سال ۱۳۹۰، باد در این جنگل نمی‌وزید؟

اوایل اهالی روستا توجهی به جیغ ها نشان نمی‌دادند؛ اما به مرور و با ادامه‌دار شدن آن، دهیار روستای سربرج طرقبه تصمیم گرفت موضوع را پیگیری کند. ابراهيم عرب، دهيار این روستا درباره منبع صداهای جنگل جیغ این‌طور می‌گوید:

صداي جيغ

هنگامی که اين صدا باعث ترس برخی اهالی روستا و گردشگران شد، موضوع را به بخشداری منطقه اطلاع داديم و آن‌ها نيز با اعزام كارشناس به اين منطقه و تحقيقات ويژه اعلام كردند اين صدا مربوط به‌نوعی خاص از جيرجيرک است كه در زبان محلی به آن «كز» یا «چز» می‌گویند. در واقع سال‌های پربارش كه آب فراوان است و رودخانه سربرج خشک یا کم آب نمی‌شود، اين جیرجیرک‌ها به روستا حمله می‌کنند و در لابلای درخت‌ها و گياهان پنهان می‌شوند.

جنگل جیغ مشهد

ممکن است روی هر درخت نزدیک ۳۰۰۰ جیرجیرک بنشیند. تمام این جیرجیرک‌ها در حاشیه‌ دو كيلومتری رودخانه هستند و تعداد زياد آن‌ها باعث شده است که آواز دسته‌ جمعی‌شان مانند صدای جيغ و زوزه به نظر برسد. اين جيرجيرک‌ها تا ۴۰ روز زنده هستند و بعد از بين می‌روند.

تحقیقات جنگل جبغ مشهد

با وجود تحقیقات و معرفی جیرجیرک‌های محلی (چز، زنجره یا جیرجیرک دشتی) به‌عنوان منشا صدای جیغ، این سوال مطرح می‌شود که چرا از سال ۱۳۹۰ و زمانی که این رودخانه دوباره به جریان افتاد، دیگر حالت فصلی ندارد و همیشه پرآب است؟ یا اینکه چرا تاکنون هیچ یک از گردشگران این تعداد جیرجیرک را در نزدیکی رودخانه روستای سربرج ندیده‌اند؟ تا به امروز پاسخ مشخصی به این سوال‌ها داده نشده است و برخی باور دارند که نتیجه این تحقیقات، تنها تلاش مسئولان برای جلوگیری از رعب و وحشت بیشتر در روستا است.

در سفر به روستای سربرج به خاطر داشته باشید که به فرهنگ اهالی احترام بگذارید و مراقب محیط زیست باشید. از ریختن زباله (ته سیگار، پوست میوه، پلاستیک و غیره) و همچنین آسیب رساندن به درختان و آتش روشن کردن در جنگل نیز بپرهیزید.
در انتها باید بگوییم که وجود این شایعات باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای روستاییان شده است؛

مشکلاتی چون ارزان شدن زمین‌ها و باغ‌های منطقه و عدم تمایل غیربومیان برای خرید ملک. یک جاذبه رعب‌آور مانند جنگل جیغ شاید برخی از گردشگران را به این سمت بکشاند؛ اما بیشتر افراد یا به بازدید از روستای کوهستانی و تاریخی سربرج نمی‌آیند یا شب را در این منطه سپری نمی‌کنند.

اعتقاد مردم در مورد جنگل جبغ مشهد در روستای سربرج چیست؟

مردم روستا و قدیمی های منطقه طرقبه با اطمینان کامل می گویند که این صداها منشأ طبیعی ندارد. تا قبل از ‏سال ۱۳۹۰ رودخانه جنگل سربرج فقط در برخی فصول سال پر آب بوده و گاهی اوقات کاملا خشک می شد. اما ‏بعد از اینکه صدای جیغ ها به گوش رسیدند این رودخانه در تمام طول سال پر آب است.‏
مردم این روستا و کسانی که دلایل قبلی را باور ندارند، مطمئن هستند که جنگل جیغ نفرین شده است. جنگل ‏مشهد با صدای جیغ خود ترس و وحشت را وارد روستا کرده است. این افراد عقیده دارند صدای جنگل جیغ ‏مشهد در شب به خاطر سکونت اجنه و شیاطین است. این شیاطین در شب داخل جنگل پرسه می زنند و این ‏صداها را تولید می کنند. البته برخی هم معتقدند صدای زنی است که در این جنگل در آتش سوخته و از آن موقع ‏صدای جیغ او به گوش می رسد.‏

آیا امکان بازدید از جنگل جبغ مشهد وجود دارد؟

بله! شما می‌توانید از جنگل جیغ مشهد بازدید کنید؛ اما بهترین راه بازدید استفاده از تورهای طبیعت‌گردی و به‌صورت گروهی است. بهتر است بدانید که داستان روستای سربرج طرقبه افسانه نیست و واقعا چنین صداهایی از جنگل به گوش می‌رسند؛ پس اگر بیماری قلبی دارید یا حس می‌کنید که ترس روی روحیه شما تاثیر منفی می‌گذارد، از بازدید از این منطقه صرف‌نظر کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتی برای ماجراجویی و کنجکاوی، نیمه‌شب را برای بازدید از جنگل انتخاب نکنید. در نظر داشته باشید که هنوز تحقیقات کاملی درباره این جنگل انجام نشده است؛ پس بهتر است کودکان را در زمان بازدید از جنگل جیغ مشهد به‌همراه خود نیاورید.

آشنایی کامل با جاهای دیدنی ماسال + مشخصات دقیق بکرترین مناطق

 

جنگل جیغ مشهد

اقامت در جنگل جیغ مشهد

برای اقامت در روستای سربرج طرقبه چند گزینه از جمله اقامتگاه بومگردی، اجاره خانه روستاییان و کمپینگ در خود جنگل جیغ دارید. کمپینگ در منطقه رعب‌آوری چون جنگل جیغ مشهد یکی از گزینه‌هایی است که می‌توانید آن را امتحان کنید؛ البته اگر جسارت آن را دارید.

تاکنون گردشگران معدودی در این جنگل کمپ کرده‌اند؛ زیرا صداهای جیغ شبانه در این منطقه واقعا ترسناک هستند. در ضمن باید بدانید که هوا در شب‌های جنگل جیغ بسیار سرد است و برای کمپ کردن باید وسایل لازم گرمایش، کیسه خواب و دیگر وسایل لازم را به‌همراه داشته باشید.

بهترین زمان سفر به جنگل جبغ مشهد

روستای سربرج، منطقه‌ای ییلاقی در دهستان طرقبه است و دمای هوا در آن همیشه چند درجه خنک‌تر از مشهد است. بیشتر گردشگران فصل بهار و تابستان را برای بازدید از جنگل جیغ انتخاب می‌کنند؛ زیرا در این زمان از سال، جنگل جیغ با مناظر سرسبز بسیار چشم‌نواز است. بهتر است بدانید صدای این جیغ‌ها در تمام طول سال به‌طور واضح به گوش نمی‌رسد و اگر می‌خواهید این صداهای عجیب را بشنوید، باید در ماه خرداد به این منطقه سفر کنید.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که فصل پاییز و زمستان را برای بازدید از جنگل جیغ مشهد انتخاب نکنید؛ زیرا هوا در این زمان از سال بسیار سرد است و به احتمال زیاد با بارش سنگین باران یا برف روبه‌رو خواهید شد.

بهترین زمان بازدید از جنگل جیغ مشهد، در فصل بهار و تابستان است. فصل بهار و تابستان روستای سربرج آب ‏و هوای خیلی بهتری دارد. ضمنا جنگل کاملا سرسبز است و طبیعت بکر آن بسیار دیدنی است. با این حال تحت ‏هر شرایطی ماندن در شب را توصیه نمی کنیم. همانقدر که چهره جنگل جیغ در روز بسیار زیباست به همان ‏اندازه در شب ترسناک است.‏

راز جنگل نفرین شده جیغ در مشهد را چه کسانی می دانند؟

اگر تا اینجا هنوز وجود چنین صداهایی را باور نکرده اید حق دارید. شاید در دوره کنونی اینجور مسائل، دروغ و ‏تبلیغات به نظر برسند. اما واقعا این صداها وجود دارد و به نظر می رسد جنگل جیغ مشهد نفرین شده است. ‏حتی برخی کارشناسان هم چند دلیل و توجیه آوردند. اما اهالی روستا و کسانی که اطلاعات کافی دارند، ‏این دلایل را کاملا رد می کنند. پس راز جنگل جیغ مشهد چیست؟

قبل از اینکه به علت این صداهای جیغ مانند جنگل بپردازیم دلایلی کارشناسان منطقه را برای شما می گوییم. ‏

دلیل اول

برخی کارشناسان عقیده دارند که علت ماجرای جنگل جیغ مشهد، حمله ملخ های بسیار زیاد در سال ۱۳۹۰ ‏است. دلیل حمله این ملخ ها، آب رودخانه ای است که در این جنگل جریان دارد. در نتیجه صدای حرکت این ‏ملخ ها، صدایی شبیه به جیغ بلند ایجاد می کند. اما به نظر مردم چنین چیزی نیست. مردم و اهالی ‏روستا معتقدند پس چرا درختان و پوشش گیاهی آسیب ندیدند؟ یا مثلا قبل از سال ۱۳۹۰ باد نمی وزید؟ علت ‏صداهایی که به الان می شنویم چیست؟

دلیل دوم‏

برخی عقیده دارند به علت متراکم بودن درخت های جنگل جیغ مشهد و اختلاف دمای زیاد شب و روز، صدای ‏پیچیدن باد شبیه به صدای جیغ است. اما مردم معتقدند حتی در شب هایی که نسیم ملایم هم نمی وزد باز هم ‏صدای جیغ به گوش می رسد.‏

جنگل جیغ مشهد

دلیل سوم

بخشدار منطقه از کارشناسان محیط زیست درخواست کمک کرد. این تیم تحقیقاتی ادعا کردند که این صداها ‏مربوط به نوع خاصی جیرجیرک به اسم «کز» یا «چز» است. این جیرجیرک تا چندین هزار عدد به فاصله ۲ ‏کیلومتری رودخانه بر روی درختان هستند. در واقع در مواقعی که رودخانه پر آب است این جیرجیرک ها به این ‏جنگل می آیند.

صدای دسته جمعی این جیرجیرک ها در لا به لای درخت ها شبیه به صدای جیغ است. عمر ‏این جیرجیرک ۴۰ روز است و پس از آن می میرند.‏
اما باز هم مردم عقیده دارند این ادعاها از پایه و اساس صحت ندارد و برای جلوگیری از ترس بیشتر اهالی ‏روستاست. به عنوان مثال چرا از سال ۱۳۹۰ به بعد رودخانه همیشه پر آب است؟ یا چرا تاکنون هیچ از اهالی ‏روستا و گردشگران این تعداد جیرجیرک را ندیده اند؟

از مسائل ماورایی تا حقایق علمی

جنگل جبغ مشهد به یکی از ترسناک‌ترین جنگل های ایران تبدیل شده است و گردشگران بسیاری برای بازدید از آن عازم روستای سربرج می‌شوند. در اینکه چنین صدایی در جنگل جیغ به گوش می‌رسد که هیچ تردیدی وجود ندارد. منتها واقعاً دلیل این صدا چیست؟

غروب هاي جادويي كنار دریاچه حلیمه جان رودبار را از دست ندهيد

بسیاری از کسانی که به دنیای ماورا و این‌طور مسائل اعتقاد ندارند، ترجیح می‌دهند که توجیهی علمی برای این صدای جیغ پیدا کنند و به‌دنبال راز جنگل جیغ مشهد بگردند. در این قسمت از مقاله قصد داریم تا درباره راز جنگل جیغ مشهد با شما عزیزان همراه صحبت کنیم.

جنگل جیغ مشهد

پیش از آغاز بهتر است این موضوع را با شما عزیزان در میان بگذاریم که در روستای سربرج، رودخانه‌ای با همین نام وجود دارد. این رودخانه در دوران گذشته رودی بسیار پرآب بود که متأسفانه برای سالیان سال، خشک باقی مانده بود. نهایتاً در سال ۱۳۹۰، این رودخانه دوباره مثل گذشته پرآب شد. جالب است حتی زمانی که این رودخانه خشک نشده بود نیز حالت فصلی داشت و تنها در برخی فصول سال به جریان درمی‌آمد.

در سال ۱۳۹۰، هم‌زمان با پرآب‌شدن عجیب و شوکه‌کننده این رودخانه، صداهای جیغ در این روستا و جنگل شنیده شد. نکته جالب این است که با به‌وجودآمدن صدای جیغ، آب رودخانه در تمام فصول سال جریان دارد و در هیچ فصلی بی‌آب نیست. همین مسئله باعث شده تا روایات مردم محلی قدرت بیشتری پیدا کند.

جاهای دیدنی اطراف جنگل جیغ مشهد

روستای سربرج طرقبه مشهد

رودخانه سربرج به طول ۱۳ کیلومتر از ابتدای جاده پیر رودخانه تا روستای سربرج و سپس روستای تجر ادامه دارد و یکی از مناطق مناسب برای پیک نیک و لذن بردن از طبیعت است. اگر مسیر هفت کیلومتری روستای سربرج را پس از آخرین دوراهی بپیمایید و از جنگل‌های جیغ عبور کنید، به قلعه ویران شده روستا می‌رسید که مکانی تاریخی و حائز اهمیت است.

روستای تجر

روستای تجر کمتر از ۱۰ کیلومتر با جنگل جیغ فاصله دارد.

جنگل جیغ مشهد

این روستای ییلاقی و پلکانی در مثلث سه شهر مشهد، طرقبه و نیشابور واقع شده است و موقعیتی استراتژیک دارد. کوه‌های مرتفع، رودخانه‌ای پر آب و طبیعت سرسبز از جمله جاذبه‌های روستای تجر هستند که مکانی مناسب برای پیک نیک و طبیعت گردی به شمار می‌آید.

فاصله تا روستای سربرج: چهار کیلومتر (۱۵ دقیقه)
آدرس: استان خراسان رضوی، شهرستان طرقبه و شاندیز، بخش طرقبه، دهستان طرقبه (مشاهده روی نقشه)

غار مغان

غار مغان یکی دیگر از دیدنیهای اطراف جنگل جبغ مشهد است که در امتداد جاده خلج پس از روستای سربرج قرار دارد. فسیل‌های حلزونی و شواهد موجود در این غار نشان می‌دهند که قدمت آن به دوره دوم زمین‌شناسی یعنی حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش باز م‌یگردد. غار مغان دارای دو دهنه اصلی است و ۲,۹۱۰ متر از سطح آب های آزاد ارتفاع دارد. در این غار دهلیزها، راه‌های پرپیچ‌وخم و پرتگاه‌های بسیاری وجود دارند و ورود به آن بدون راهنما امکان‌پذیر نیست. درون غار مغان چشمه، چاه و راهروهای متعددی وجود دارند که فضایی زیبا و خیره‌کننده را در غار ایجاد کرده‌اند.

فاصله تا روستای سربرج: ۳۰ کیلومتر (یک ساعت)
آدرس: استان خراسان رضوی، جاده خلج، نزدیک روستای مغان

جنگل جیغ مشهد

جنگل جبغ مشهد کجاست و مسیر دسترسی به آن

جنگل جبغ مشهد به عنوان یکی از جاهای تفریحی مشهد، در بخش طرقبه و در روستایی به نام سربرج که در بخش جنوبی شهر مشهد است قرار دارد. فاصله این جنگل تا مرکز شهر حدود 32 کیلومتر بوده و به راحتی و تنها در حدود 50 دقیقه رانندگی می توانید از مرکز شهر خود را به آن برسانید. چنان چه بخواهید از تهران به سمت این جاذبه گردشگری بروید، حدود 924 کیلومتر فاصله وجود دارد که می توانید در مدت زمان تقریبی 11 ساعت به آن دسترسی پیدا کنید.

در این صورت می بایست از تهران خود را به اتوبان آزادگان برسانید و سپس وارد اتوبان امام رضا شده و حدود 870 کیلومتر که در این مسیر پیش رفتید و شهرهایی همچون سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار، نیشابور، ملک آباد و باغچه را پشت سر گذاشتید، به پلیس راه باغچه خواهید رسید که باید از طریق اتوبان نیشابور – مشهد به سمت آزادراه مشهد – باغچه حرکت کنید.

آدرس جنگل جبغ مشهد : استان خراسان رضوی، شهر مشهد، منطقه طرقبه، روستای سربرج

بزرگراه هایی به نام سلسله الذهب و کلانتری در مقابل شما وجود دارد که می بایست در ادامه مسیر وارد آن ها شوید و چند کیلومتری که در این مسیر پیش رفتید، باغ گیاه شناسی مشهد را پشت سر گذاشته و در سمت چپ جاده یک خروجی وجود دارد که از طریق آن می بایست وارد خیابان حافظ شوید. این خیابان را تا انتها پیش بروید و سپس جاده ای به نام خلج در سمت راست جاده وجود دارد که باید وارد آن شوید.

این جاده با مسافت 23 کیلومتر، پر پیچ و خم بوده و طی کردن آن حدود نیم ساعت زمان می برد. در این مسیر به یک دو راهی خواهید رسید که تابلوی راهنمای روستا را مشاهده خواهید کرد که بر اساس آن سمت راست را انتخاب کنید. حدود 7 کیلومتر باید در این مسیر حرکت کنید تا به جنگل جیغ که در سمت چپ جاده قرار گفته برسید. ماجراجویی در این جنگل درست از همینجا شروع می شود و پس از پیاده شدن از خودرو وارد جنگل شوید و به گشت و گذار در آن بپردازید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

10 شهریور 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *