افتتاح حساب ترکیه
روانشناسی رنگ ها

شاید ندانید که رنگها اثرات بسیاری زیادی را بر اخلاق و زندگی ما می گذارند. پیشنهاد می کنیم این مطلب گروه سبک زندگی شادمگ را کامل مطالعه کنید تا از اثرات فوق العاده رنگ ها و روانشناسی رنگ ها بر انسان مطلع شوید.

راهنمای جامع روانشناسی رنگ ها

روی هم رفته روانشناسی رنگ به معنی مطالعه تأثیرگذاری رنگ‌های موجود در محیط بر ذهن و حالات روحی افراد است.

البته این علم، یک شاخه جداگانه از روانشناسی نیست بلکه در میان زیرمجموعه‌های مختلف روانشناسی، می‌تواند بخشی از «روانشناسی شناختی» باشد.

با وجودی که اثر رنگ‌ها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف با جنسیت، سن و فرهنگ مختلف فرق می‌کند، امّا بیشتر رنگ‌ها دارای معنی و تاثیر یگانه‌ای در سراسر جهان هستند.

برای مثال رنگ‌هایی که در طیف قرمز قرار دارند به عنوان رنگ‌های گرم شناخته می‌شوند که این طیف دامنه‌اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متغیر است.

روانشناسی رنگ‌ها و مطالعه رنگ‌ها به عنوان عواملی که بر رفتار و واکنش‌های افراد تاثیر می‌گذارند، اهمیت و جذابیت فراوانی دارد تا حدی که بعضی اوقات از تست روانشناسی رنگ‌ها برای شخصیت شناسی از روی رنگ مورد علاقه استفاده می‌شود.

البته تست رنگ شخصیت جوابی قطعی درباره شخصیت افراد به شما نمی‌دهد، اما می‌تواند در شناخت بهتر برخی از ابعاد شخصیت مفید باشد.

چرا روانشناسی رنگ ها مهم است؟

اهمیت روانشناسی رنگ ها از این منظر است که می‌توان از رنگ‌ها به عنوان عامل کمکی در درمان بیماری‌های مختلف، ایجاد تغییرات مثبت در فکر، ذهن و جسم، تنظیم اهداف شغلی با کاهش استرس شغلی و ارتقاء مهارت‌های ارتباطی استفاده کرد.

روانشناسی رنگ همچنین به شکلی گسترده در بازاریابی و مسائل تجاری استفاده می‌شود. بسیاری از بازاریابان، رنگ را به عنوان بخش مهمی از بازاریابی می‌شناسند، زیرا از رنگ می‌توان برای نفوذ بر مصرف کنندگان از طریق کالا‌ها و خدمات استفاده کرد.

به همین دلیل است که شرکت‌ها هنگام تصمیم گیری درباره لوگوی برند خود، با توجه به زمینه کسب و کارشان و یا معنا و مفهومی که می‌خواهند به جوامع هدف برسانند، از یک ترکیب رنگی خاص استفاده می‌کنند.

اثرات روانشناختی رنگ‌ ها

چرا رنگ نیرویی قدرتمند در زندگی ما است؟ چه تأثیراتی می‌تواند بر بدن و ذهن ما داشته باشد؟ اگرچه برداشت از رنگ تا حدودی ذهنی است، اما برخی از جلوه‌های رنگی وجود دارند که معنای جهانی دارند.

رنگ‌هایی در طیف رنگ قرمز، به عنوان رنگ‌های گرم شناخته شده اند که شامل قرمز، نارنجی و زرد می‌شوند. این رنگ‌های گرم می‌توانند احساساتی شامل احساس گرما و آسایش تا احساس خشم و خصومت نشان دهند.

روانشناسی رنگ ها

رنگ‌هایی که در طیف آبی وجود دارد به عنوان رنگ‌های خنک شناخته می‌شوند و شامل رنگ‌های آبی، بنفش و سبز می‌شوند.

این رنگ‌ها اغلب به عنوان آرام توصیف می‌شوند، اما می‌توانند احساس غم و بی تفاوتی را به ذهن بسپارند. اما انسان‌ها چگونه به رنگ‌های مختلف پاسخ می‌دهند؟

شخصیت شناسی افراد از روی رنگ مورد علاقه شان

روانشناسان عقیده دارند رنگی که برگزیده و دلخواه کسی است میتواند گویای خصوصیات اخلاقی و روانشناسی او باشد.

رنگ مورد علاقه تان در مورد خصوصیاتتان می گوید، بنابراین در حال حاضر همه ما می دانیم که رنگ ها نقش مهمی در روان شناسی ذهن مردم ایفا می کنند.

روانشناسی رنگ ها

باور نمیکنید؟ به پادشاهی دوران ویکتوریا نگاه کنید، آنها رنگ هایی مانند بنفش و قرمز را به عنوان نمایش ثروت خود استفاده می کردند .

حتی امروزه، رنگ های مختلفی برای نشان دادن احساسات مختلف استفاده می شوند.

روانشناسی رنگ های سرد

رنگ های سبز، بنفش و آبی، رنگ های سرد هستند. این رنگ ها به طور کلی باعث ایجاد احساس آرامش و به همان میزان نیز باعث ایجاد احساس غم و ناراحتی در افراد می شوند.

روانشناسی رنگ های گرم

رنگ های گرم شامل رنگ قرمز، زرد و نارنجی هستند. این طیف رنگی موجب آرامش، عصبانیت و خصومت می‌شود. این رنگ ها اشتها آور هستند و به همین دلیل اکثر رستوران‌ها از این رنگ ها استفاده می‌کنند.

روانشناسی رنگ ها

روش گرفتن تست انتخاب رنگ برای شخصیت شناسی

مداد رنگی یا مداد شمعی رنگی به اندازه کافی خریداری کنید، به طوری که هر فرد دارای مجموعه ای کامل از یک مجموعه رنگ (سیاه، سفید، قرمز، آبی، سبز، زرد، بنفش و قهوه ای) داشته باشد.

در جلسه، تمام مداد رنگی یا مداد شمعی های رنگی را مخلوط کنید و هر شرکت کننده یک رنگ را انتخاب کند. هنگامی که رنگ خود را انتخاب کردند، شما می توانید بگویید که آن ها چه نوع شخصیتی بر اساس رنگ ها دارند.

آبی

آبی رنگ مورد علاقه مردم بسیاری در سراسر جهان است. افرادی که این رنگ را دوست دارند، عمدتا ادم های احساساتی ای هستند که طبیعتا صلح جو هستند و آرامش را در معنویت می بینند.

این رنگ پرطرفدار سبب می شود بدن مواد شیمیایی آرامش بخش تولید کند. پس بسیار مناسب اتاق خواب کودکان است .

این رنگ آبی می تواند سرد و یأس آور هم باشد. در مصاحبه های شغلی پوشبدن رنگ آبی وفادار به نظر برسید . افراد در اتاقهای آبی فعال ترند.

این رنگ مناسب خانه های به شدت آفتاب گیر است زیرا با القای حس سرما، دمای اتاق تعدیل می کند و فضایی با دمای متعادل به وجود می آورد.

این رنگ کاهنده تعداد تنفس است و استفاده از آن برای افراد دارای استرس و فشارهای عصبی بسیار توصیه می شود .

طرفداران این رنگ افرادی زیرک، وفادار، برون گرا و صادق هستند.

اگر در مکانی از خانه از رنگ قرمز استفاده کردید برای کاهش میزان شدت آن در کنار آن از رنگ آبی استفاده کنید. با استفاده از این رنگ می توانید هوس و احساسات و هیجانات خود را کنترل کنید.

افراد علاقمند به این رنگ ظاهر آرام دارند و دیگران به آنها احترام زیادی قائلند.

در مطلب روانشناسی رنگ ها آمده که این افراد در خرید و پوشش لباس قناعت می کنند . میل به تنهایی دارند و پشتکار زیادی دارند و همیشه کارهای خود را از روی نظم و ترتیب و بر پایه قواعد معینی انجام می دهند.

تشخیص ماهی تازه با تکنیک های حرفه ای ؛ شمالی ها هم این نشونه ها رو نمی دونن !

سفید

رنگی که برای پاکیزگی و مترادف با بی گناهی و خلوص است. این ویژگی ها مانند خلاقیت، صلح و آرامش را در افرادی که این رنگ را دوست دارند، نشان می دهد.

به ویژه اگر آن ها در سن نوجوانی هستند، اگر افراد مسن رنگ سفید را دوست داشته باشند، ممکن است نشان دهد که این افراد آرمان های غیرمنتظره ای دارند و ترجیح می دهند که یک زندگی کامل داشته باشند.

رنگ سفید نور به علت منعکس کردن نور رنگ تابستانی محسوب می شودو پرطرفدار برای دکوراسیون و مد است زیرا با همه چیز تناسب دارد.

افراد علاقمند به رنگ سفید افراد آرام و شنونده ای خوب هستند . به نظر دیگران اهمیت می دهند و به دوستی ها بها داده و وقت خود را آزادانه در اختیار دوستانشان قرار می دهند .

سبز

اگر در روانشناسی رنگ ها میل شما به رنگ سبز بود ، احتمالا شما “التیام دهنده” هستید . این اشخاص قبل از کمک به دیگران دوبار فکر نمی کنند و شنوندگان خوبی هستند.

که باعث می شود مشاوران شگفت انگیزی هم باشند و تعجب نکنید در صورتی که بسیاری از این افراد دوست دارِ محیط زیست، فعالان حیوانی و حتی سبزی خوار هستند.

این رنگ مظهر طبیعت و نشاط آور و آرامش بخش است. سبز تیره مربوط به مردان و محافظه کارانه است و نشان دهنده ثروت است.

زندگی با طرفداران این رنگ آسان است. این افراد با افراد علاقه مند به رنگ پرتقالی تفاهم زیادی دارند . برخورد این افراد با دیگران بر پایه ی اصول و قرارداد است. این افراد بسیار کنجکاوند و مایلند از از کار دیگران درآورند.

رنگ خرمایی مایل به قرمز

این رنگ اغلب رنگ موردِ علاقه ی افراد سالمند است، که معمولا در طول زندگی خود با برخی از سختی ها روبه رو هستند و این موضوع آن ها را به دلیل تجربه هایشان ، قوی تر و بالغ تر می کند.

چنین افرادی طبیعتا سخاوتمند هستند و بنابراین در بین دوستان و خانواده شان محبوب می باشند.

سرخ

شما شخصی با انگیزه، بلند پرواز، پرشور و شاید حتی پرخاشگر هستید و قبل از اینکه مردم را به صورت منفی قضاوت کنید، دوبار فکر نمی کنید.

این رنگ گرم نماد هیجان، توانگری، عشق و افراط است و رنگی انرژی زا و نیرو بخش است.

استفاده طولانی مدت از این رنگ باعث بروز پرخاشگری و ایجاد حرکات تکانه ای در افراد می شود. قرمز، پرشورترین و تندترین رنگ است که سبب سریعتر شدن ضربان قلب و تنفس می شود.

این رنگ مظهر عشق و تنفر و فداکاری و خشونت و خون و آتش است . افراد علاقمند به این رنگ هرگز نمی توانند در زندگی بی تفاوت باشند.

اشخاص تند و سرکش و فعال و شجاع و کمی عجول هستند. و ممکن است بارها در عشق شکست بخورند.

با آن که در عشق کاملاً فداکارند اما قضاوتهای عجولانه و ناگهانی در مورد دیگران اغلب سبب از بین رفتن دوستی هایشان می شود.

دو عیب بزرگ خودپرستی و عدم کنترل را دارند اما در مقابل حسن زیادی مانند خوش قلبی و حس بزرگ طلبی دارند. در تجارت تهاجمی عمل می کنند اما در امور شخصی اینگونه نیست .

آنها ترجیح می دهند بیشتر راجع به کار صحبت کنند نه روابط.

ارغوانی

ارغوانی، رنگ سلطنتی نشانگر تجمل، ثروت و ظرافت است. در روانشناسی رنگ ها دوستداران این رنگ پیوسته مجذوب زیبایی ها و ظرافتها می شوند و مغرور و اجتماعی هستند. این افراد بیشتر به امور معنوی می پردازندو این رنگ مورد پسند عرفا می باشد.

صورتی

بله، در حالی که رنگ صورتی رنگی زنانه است، اما امروزه این موضوع چیزی بیش از یک مفهوم جنسیتی نیست، زیرا دختران می توانند رنگ های زیادی داشته باشند .

پسران هم ممکن است رنگ مورد علاقه شان رنگ صورتی باشد، اگر صورتی رنگ مورد علاقه شما باشد، پس شخصی هستید که نیاز به دوست داشته شدن دارید تا احساس امنیت کنید.

چنین افرادی بطور طبیعی آرام هستند ، با این حال، آنها دوست ندارند احساساتشان را بروز دهند ، مگر در مقابل افرادی که خودشان می خواهند.

این رنگ رویایی وآرامش بخش همان قرمز است که کمرنگ شده بنابراین اگر به این رنگ علاقه دارید تمام صفات رنگ قرمز را البته کمی ملایمتر دارا می باشید، با گذشت هستید و در عشق، تندی نشان نمی دهید.

افراد علاقمند به این رنگ دیگران را خوب درک می کنند و با اطرافیان خود با ملایمت و لطف رفتار می کنند و به دلیل نشاط و شادابی محبوب اطرافیان خود هستند.

این افراد در زندگی با شکستها، خشونتها و دشواری های زندگی زیادی مواجه شده اند.

زرد

شما حس شوخ طبعی قوی دارید، عاقل و تخیلی هستید و اغلب در تفکرات و چارچوب های زندگی، خطوط قرمزی دارید، گاهی اوقات در مورد ایده های بزرگ خود فکر می کنید، که به نوبه خود منجر به مسئولیت های شما می شود.

رنگ زرد در روانشناسی رنگ ها تمرکز را افزایش می دهد، متابولیسم ( سوخت و ساز) راتسریع می کند.

طرفداران این رنگ عاشق صحبت کردن هستند و همیشه حرفی برای گفتن دارند. این افراد بسیار اجتماعی و شوخند به همین دلیل افراد زیدی را جذب خود می کنند.

نارنجی

اگر رنگ مورد علاقه شما نارنجی است، پس شما عاشق خارج از منزل هستید، به خصوص طبیعت . راه طولانی در ساحل یا یک پیک نیک در جنگل – هر دو جزئیاتی ایده آل برای شما هستند.

شما دوست دارید با طبیعت هماهنگ باشید و احتمالا عاشق حیوانات نیز هستید.

علاوه بر این، افرادی که نارنجی را دوست دارند تحریک آمیز و متفکر هستند و نمی توانند برای مدت طولانی عصبانی باشند، که این اخلاق باعث می شود آن ها در برابر کسانی که دوست دارند، عزیز شوند.

پرتقالی

افراد علاقمند به این رنگ متکی به نفس نیستند. اجتماعی و خوش خلقند و با مردم خوب رفتار می کنند. به سختی می توان در این افراد نفوذ کرد اما اگر کسی آنها را دوست بدارد می تواند با او به آسانی ازدواج کند.

این افراد هوسباز نیستند و هنگام دوستی بسیار صادق و فداکارند. اگر این افراد با فردی که خصوصیات اخلاقی خودشان را داشته باشد ازدواج کند سعادتمند خواهد شد.

رنگ قهوه ای

شما قابل اعتماد، صبور و مهربان و یک انسان فوق العاده هستید، شما معمولا قبل از تصمیم گیری های مهم باید 1000 بار فکر کنید.

پاک کردن اسلایم از روی لباس ، فرش ، مبل و مو به سادگی

باثبات و مقدس، شاعرپیشه و کمی فیلسوف مآب هستید. به ندرت تغییر عقیده می دهید و بعد از تصمیم گیری آن راعملی می کنید.

این افراد در نگهداری پول و اسرار دیگران قابل اعتماد هستند. آنها به دستی پولشان را خرج و مقداری را نگه می دارند.

برخی مواقع با اطرافیان خود رفتار خشونت آمیزی در پیش می گیرند. در عشق بدبین و تند نیستید. شخصی منطقی هستند و فقط به خودشان اعتماد دارند .

فیروزه ای

از ویژگی های این افراد در روانشناسی رنگ ها ؛ پیچیدگی ، تخیلی و اصیل بودن است، ، این افراد همیشه به نظر میرسد که بانمک هستند.

مهم نیست که چقدر از آشفتگی عاطفی در داخلشان وجود داشته باشد، آنها هوشمند و مقاوم هستند و در برخی موارد ممکن است به عنوان “خارج” از واقعیت ، نامیده شوند و درخواست کسانی که کمک میخواهند را رد میکنند.

دوستداران این رنگ اسرارآمیز، احساساتی هستند و به خوبی از پس کارهای شخصی خودبر می آیند. این افراد پشتکار دارند و باثباتند و به نصایح دیگران توجه نمی کنند.

خاکستری

شما در کسب و کار در دفتر خود شناخته شده هستید، اگرجوان هستید، ممکن است در زندگی خود ، در مسائل مختلف پا پس بکشید .

اگر اینطور است شاید وقت آن باشد که به دنبال کمک حرفه ای باشید. زیرا در این سن، شما باید شاد و آرام باشید، نه اینکه به اندازه جهان غم داشته باشید.

افراد علاقمند به این رنگ اغلب در زندگی احساس رضایت می کنند.

خاکستری رنگ عقلا است و افراد علاقمند به این رنگ درواقع خود را هم شأن و هم طراز اشخاص کهنسال میدانند و در زندگی احساس بی نیازی می کنند.

در عشق تمایل بر افراد مسن تر از خود دارند و توجهشان را کسانی که از نظر فکر و ایده به آنها برتری دارندجلب می کند.

بنفش کمرنگ

در حال حاضر این رنگ یکی از آن رنگ هایی است که اغلب رنگ مورد علاقه مردم نیست، بنابراین اگر این رنگ را دوست دارید، بدانید که منحصر به فرد هستید.

شما دوست دارید که خود را در فرهنگ غوطه ور کنید و این موضوع می تواند در دکوراسیون منزل و لباس پوشیدنتان منعکس شود.

به عنوان مثال، شما همیشه بهترین لباس در یک مهمانی را می پوشید و خانه تان همواره مکمل هایی را برای زیبایی دریافت می کند.

رنگ بنفش

این رنگ بدان معنی است که شما بسیار هوشمند و باهوش هستید و تمایل به ایستادگی دارید. خب، بنفش همچنین به این معنی است که شما یک شخص نا منظم هستید یا طبیعتا یا از طریق تلقین.

دوست دارید که در مقام قدرت قرار داشته باشید. از سویی دیگر، بنفش نیز رنگ معنویت است، بنابراین، اگر در مرحله بعدی زندگی خود، انسانی معنوی شدید ، تعجب نکنید.

این افراد با اراده و تا حدی کله شق هستند و قبل از دیگران به خودشان توجه می کنند .

خردلی

بنا به علم روانشناسی رنگ ها خیلی ملاحظه کارید . دوستی برای شما یک دنیا ارزش دارد با همه دوست هستید مواظب باشید چون بعضی مواقع اعتماد کردن به هر کسی برای شما دردسر ساز می شود .

سیاه

مشکی رنگ سلطه و قدرت است. آه، رنگ لباس مورد علاقه همه، سیاه است. پس اگر شما سیاه را دوست دارید چه شخصیتی دارید؟

خوب، شما ظریف و با شکوه هستید، شخصیتی دارید که خودنمایی را دوست ندارید اما خودتان به یکی از آنها تبدیل شده اید که خود نمایی میکنند.

آنها دوست دارند که به عنوان موجودات مرموز درک شوند و از آشفتگی ظاهری مردم در مورد درک انگیزه های واقعی شان لذت ببرند.

این رنگ برای مد پرطرفدار است چون شخص را لاغرتر نشان می دهد. رنگ مشکی نشان دهنده اطاعت و فرمانبرداری است به همین دلیل کشیشها رنگ مشکی می پوشند.

لباس مشکی می تواند مقهور کننده باشد، یعنی با پوشیدن این لباس منزوی یا شریر به نظر برسید . این رنگ ، رنگ نومیدی و عزا نیست بلکه نشانه خوش ذوقی و ظرافت طبع است.

دوستداران این رنگ به اطرافیان خود احترام می گذارند و از هیچگونه کمکی به آنها دریغ نمی کنند . آنها به عقاید و نظریات دیگران اهمیت داده و نظر دوستانشان برای آنها بسیار مهم است .

نظراتشان را به کسی تحمیل نمی کنند. به دنبال مد هستند و پول زیادی را بابت این چیزها می پردازند.

کاربرد روانشناسی رنگ در زندگی

آگاهی از روانشناسی رنگ ها و استفاده از هر یک از آن‌ها با توجه به خواصشان کاربرد‌های فراوانی دارد. در تبلیغات، پزشکی، طراحی و دکوراسیون منزل، نحوه لباس پوشیدن و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رنگ ها می‌توانند تاثیرات به سزایی بر روحیه افراد بگذارند و استفاده به جا از آن‌ها می‌تواند بسیار سودمند باشد و می‌تواند در همه جنبه‌های زندگی تاثیرات خود را بگذارد.

در کنار این مسئله یکی از روش‌هایی که برای کاهش مشکلات و بیماری‌های روانی استفاده می‌شود بهره بردن از همین رنگ‌ها است.

همچنین با مشاوره روانشناسی می‌توانید آگاهی بیشتری از تیپ شخصیتی خود با توجه به روانشناسی رنگ ها به دست آورید.

آیا رنگ ها عملکرد افراد را در موقعیت های مختلف تحت تاثیر قرار می دهند؟

اکثر روان شناسان رنگ درمانی را با شک و تردید می نگرند و اشاره می کنند که تأثیرات فرضی رنگ اغلب بسیار اغراق آمیز است. همچنین رنگ ها در فرهنگ های مختلف معانی متفاوتی دارند.

تحقیقات در بسیاری از موارد نشان داده است که، تأثیرات خلقی رنگ می تواند موقتی باشد. یک اتاق آبی ممکن است در ابتدا باعث احساس آرامش شود، اما بعد از مدت کوتاهی اثر آرامش از بین می رود.

روانشناسی رنگ ها

با این حال، تحقیقات موجود نشان داده است که رنگ می تواند به طرق مختلف شگفت انگیز روی افراد تأثیر بگذارد:

 

تاثیر رنگ ها

  • در یک مطالعه، قرص های دارونما با رنگ گرم موثرتر از قرص های دارونما با رنگ سرد، گزارش شده است.
  • بر اساس شواهدی، چراغ های خیابانی رنگ آبی می توانند منجر به کاهش جرم شوند.
  • رنگ قرمز باعث می شود افراد با سرعت و نیروی بیشتری واکنش نشان دهند، چیزی که به گفته محققان ممکن است در طول فعالیت های ورزشی مفید باشد.
  • تحقیق جالب دیگر به این نکته اشاره می کند که، لباس مشکی ها بیشتر مجازات خواهند شد.
  • بر اساس مطالعه ای که به بررسی داده های تاریخی تیم های ورزشی و نحوه لباس پوشیدن آن ها پرداخته شد، دانش آموزان به احتمال زیاد به کسانی که لباس سیاه پوشیده بودند، ویژگی های منفی بیشتری تعریف می کردند.
ايده هاي راحت و آسان ساختن تم تولد در منزل با کمترین هزینه

در نهایت رنگ ها می توانند بر عملکرد افراد نیز تاثیر بگذارند و عملکرد افراد را به چالش بکشند. مثلا مطالعه و تحقیقی اذعان کرده است که، دیدن رنگ قرمز قبل از آزمون می تواند بر نمره فرد تاثیر بگذارد و بر آن آسیب بزند.

در مورد این مطالعه روانشناسی رنگ ها ، 6 آزمون انجام داده شد. در اولین آزمون که بر روی 71 دانشجوی آمریکایی انجام شده بود.

پنج دقیقه قبل از امتحان به شرکت کنندگان رنگ هایی مانند قرمز و مشکی و سبز نشان داده شد؛ به نظر شما نتیجه امتحان این دانشجویان چگونه بود؟

نتیجه این آزمایش اینگونه بود که، به دانشجویانی که قبل از امتحان رنگ قرمز نشان داده شد، بیش از 20 درصد آن ها نمرات کمتری نسبت به کسانی که با رنگ سبز و سیاه ارائه شده بود، داشته اند.

انواع آزمون های روانشناسی برای رنگ ها

یکی از این تست های مورد استفاده رنگ که مبنایی روانشناختی در روانشناسی رنگ ها دارد اما روایی بالایی ندارد، تست روانشناسی رنگ لوشر است که توسط مکس لوشر در سوئیس طراحی و تدوین شده است.

مکس لوشر بر این باور بود که، درک حسی ای که ما از رنگ ها داریم، عینی است و به نوعی در همه ی ما مشترک است.

اما ترجیحات رنگی در ما انسان ها ذهنی هستند و این تمایز در ترجیحات به ما اجازه می دهد، تا حالت های ذهنی با استفاده از رنگ های آزمایشی، به طور عینی اندازه گیری شوند.

همچنین لوشر اعتقاد داشت که انتخاب رنگ توسط ما کاملا بر اساس ناخودآگاه است و چون بر اساس ناخودآگاه می باشد، به خوبی نشان دهنده شخصیت ماست.

تست روان شناسی رنگ لوشر چگونه است؟

از آنجایی که لوشر معتقد است ویژگی های شخصیتی را می توان توسط انتخاب رنگ در افراد تشخصیص داد.

بدین منظور او 8 کارت رنگی را طراحی کرده و به افراد نشان میدهد و از آن ها می خواهد که افراد به ترتیب اولویت رنگ ها را انتخاب کرده و بچینند.

در این نوع کارت ها رنگ ها شامل دو دسته ی اصلی و کمکی می باشند. اصلی ها شامل رنگ های زرد، قرمز، آبی و سبز می باشد و در کنار آن ها کمکی ها شامل، نارنجی و خاکستری و صورتی و بنفش هستند.

توجه
نتایج تشخیص رنگ در تست لوشر، حاوی نشانه های مربوط به ارزیابی شخصی و توصیه های تخصصی در مورد چگونگی اجتناب از استرس روانی و علائم جسمی ناشی از آن است.

همچنین اطلاعات اضافی برای درمان کلامی و هومیوپاتی ارائه می دهد.

نتایج بر اساس روانشناسی رنگ ها

آبی: زندگی متعادل همان چیزی است که شما به آن نیاز دارید و برای رسیدن به آن از هیچ تلاشی دریغ نمی کنید.

سبز: آرامش طلب هستید و همیشه سعی می کنید به دنبال آرامش و تعادل باشید. این ویژگی شما را تبدیل به یک دوست و حامی و همسر خوب کرده است.

خاکستری: شما منطقی، معقول، واقع بین هستید. در کنار این موارد حساسیت و سادگی را هم اضافه کنید.

نارنجی: عاشق توجه کردن به جزئیات هستید و هر چیز کوچکی در زندگی شما را شاد می کند. بله! شما چگونه زندگی کردن را بلدید.

قرمز: اگر قرمز اولویت شما بود، باید بدانید که مشتاق هستید که هر آنچه را می دانید به دیگران هم آموزش دهید. از اینکه مورد توجه قرار بگیرید و سخنانتان شنیده شود، استقبال می کنید.

صورتی: شما آرام هستید و در لحظه از زندگی خودتان استفاده می کیند و کنار آن لذت می برید. قدردان هر آنچه که دارید، هستید.

زرد : بله شما فرد مثبت امدیش و خوش بینی هستید. از ریسک کردن گریزان نیستید اما انتخاب هایی بر اساس واقعیت و منطق را ترجیح می دهید.

بنفش: شما فرد حساسی هستید. اما با اعتماد به نفس و خودباوری ذاتی خود می توانید قدم در راه موفقیت بگذارید.

 

روانشناسی رنگ ها

تست شخصیت شناسی هارتمن بر اساس روانشناسی رنگ ها

این تست توسط هارتمن طراحی شده است و 45 سوال دارد و در این تست شخصیت افراد به چهار رنگ دسته بندی می شود.

این چهار رنگ عبارتند از:
قرمز
سفید
زرد
آبی

براساس نتایج تست: قرمز ها رهبرا خوب و مسئولیت پذیری هستند و قدرت به آن ها انگیزه می دهد. دوست دارند در چشم همگان عزیز و قابل احترم باشند.

از اینکه توسط افرادی مورد تائید قرار بگیرند و حق با آن ها باشد، لذت می برند. آبی ها داشتن روابط خوب و صمیمی با دیگران را در اولویت قرار می دهند و صمیمیت به آن ها انگیزه می دهد.

آبی ها صادق و وفادارند و از اینکه در میان همگان عزیز باشند، خوب به نظر برسند و درک و تحسین و تشویق شوند، لذت می برند.

سفید ها صلح طلب و صبور و آرام و مهربانند. شنوندگان خوبی هستند و دوستان خوبی برای دیگران می باشند.

صلح و آرامش به سفید ها انگیزه میدهد و از اینکه دیگران با آن ها مهربان باشند و به آن ها و فضا و حریم شخصیشان احترام گذاشته شود، لذت می برند.

زرد های کاریزماتیک و شوخ طبع! تفریح و سرگرمی به آن ها انگیزه می دهد. زرد ها دوست دارند تایید اجتماعی بگیرنذ و در جمع توسط همگان تایید شوند. اگر مورد ستایش دیگران قرار بگیرند که بسیار لذت می برند.

چرا روانشناسی رنگ ها مهم است؟

اهمیت روانشناسی رنگ ها از این منظر است که می‌توان از رنگ‌ها به عنوان عامل کمکی در درمان بیماری‌های مختلف، ایجاد تغییرات مثبت در فکر، ذهن و جسم، تنظیم اهداف شغلی با کاهش استرس شغلی و ارتقاء مهارت‌های ارتباطی استفاده کرد.

چطور افراد از روی رنگ مورد علاقه شان شخصیت شناسی می شوند؟

روانشناسان عقیده دارند رنگی که برگزیده و دلخواه کسی است میتواند گویای خصوصیات اخلاقی و روانشناسی او باشد. رنگ مورد علاقه تان در مورد خصوصیاتتان می گوید، بنابراین در حال حاضر همه ما می دانیم که رنگ ها نقش مهمی در روان شناسی ذهن مردم ایفا می کنند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

27 بهمن 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *