افتتاح حساب ترکیه
سرکه سیب برای لاغری

اگر شما هم به دنبال یک رژیم لاغری راحت و سریع و آسان هستید پیشنهاد میکنیم این مطلب از گروه سلامت شادمگ در مورد معجزه سرکه سیب برای لاغری را ازد ست ندهید.

سرکه سیب برای لاغری و بهترین زمان مصرف آن

بسیاری از افراد ادعا می‌کنند مصرف سرکه سیب برای لاغری تاثیر دارد و به همین دلیل به طور روزانه آن را مصرف می‌کنند؛ اما هنگام مصرف هر ماده‌ای برای کاهش وزن و لاغری، سوالاتی پیش می‌آید.

برای مثال عوارض سرکه سیب چیست ویا خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری مفید است؟! بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری چیست؟!

به همین دلیل در این مطلب از به سراغ خواص سرکه سیب برای لاغری رفته‌ایم.

سرکه سیب برای لاغری

سرکه سیب چیست

سرکه سیب را از تخمیر سیب، در حضور باکتری به دست می‌آورند که در این حالت قند آن به اسید استیک تبدیل می‌شود.

برای تهیه سرکه سیب به روش سنتی به حدود یک ماه زمان نیاز است؛ اما در فرآیندهای صنعتی می‌توانند سرعت آن را افزایش دهند و حتی به یک روز برسانند. اسید استیک همان ترکیب اصلی در سرکه سیب است که به آن خاصیت چربی سوزی می‌دهد.

۶ درصد سرکه سیب اسید استیک و باقی آن، آب و اسیدهای دیگر است. سرکه سیب هیچ کربوهیدراتی ندارد و هر قاشق غذاخوری از آن تنها ۳ کالری دارد.

خواص سرکه سیب برای لاغری

با اینکه سرکه سیب برای لاغری معروف است؛ اما در کنار آن خواص دیگری نیز دارد.

از فواید سرکه سیب می‌توان خاصیت ضدعفونی کننده آن، کاهش قند، کلسترول و ایجاد احساس سیری را نام برد‌. در ادامه به توضیح خواص سرکه سیب می‌پردازیم.

سرکه سیب برای لاغری

مزایا و خواص سرکه سیب برای لاغری

مطمئنا تا زمانی که روش های لاغری و هر روش درمانی دیگر فوایدی را با خود به همراه نداشته باشد، هیچ یک از افراد به سراغ استفاده از آن نخواهند رفت.

در این قسمت در نظر داریم به فواید سرکه سیب برای لاغری بپردازیم تا افرادی مصرف روزانه آن را در دستور کار خود قرار داده اند با آگاهی بیشتری به سمت جلو حرکت کنند.

 • اشتها را کاهش می دهد.
 • کاهش وزن را به دنبال دارد.
 • PH بدن را به تعادل میکشاند.
 • سطح قند خون بدن را تنظیم می کند.
 • کلسترول خون را کاهش می دهد.
 • عملکرد هاضمه را بهبود می بخشد.
 • به سم زدایی بدن کمک می کند.
 • وضعیت زیبایی پوست را بهبود خواهد بخشید.

خاصیت ضد عفونی کننده

در طب سنتی و از گذشته‌های دور که مواد ضدعفونی‌کننده کمتر بودند، از سرکه سیب برای ضدعفونی کردن سطوح و حتی درمان قارچ، شپش، عفونت گوش و حتی زگیل استفاده می‌کردند.

سرکه سیب به دلیل اسیدی که در آن وجود دارد، خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد و همچنین می‌تواند در افزایش ماندگاری مواد غذایی تاثیرگذار باشد.

کنترل دیابت

دیابت نوع دو که بر اثر عدم تحرک و سبک زندگی نادرست به وجود می‌آید، منجر به افزایش قند خون و مقاومت به انسولین می‌شود. یکی از خواص سرکه سیب، کاهش قند خون است که می‌تواند به کنترل و درمان این نوع دیابت کمک کند.

همچنین برای پیشگیری از آن، در افرادی که به دیابت مبتلا نیستند؛ موثر باشد. این موضوع مورد تحقیق قرار گرفته و تاثیر سرکه سیب بر کاهش قند خون اثبات شده است.

سرکه سیب برای لاغری

درمان اگزمای پوستی

بسیاری از افراد برای درمان خشکی و اگزمای پوست از سرکه سیب استفاده می‌کنند که به میزان اندکی در محصولات مراقبت پوستی نیز به کار رفته است.

عوارض قرص ال دی در دراز مدت می تواند خطرناک باشد

اگزما و خشکی پوست اغلب به دلیل PH قلیایی موجود در صابون‌ها ایجاد می‌شود و به همین دلیل اسیدی بودن سرکه سیب در کاهش خشکی و اگزما برای برخی از افراد کمک کننده است.

همچنین می‌تواند برای کاهش عفونت‌های پوستی نیز موثر باشد. البته بهتر است هیچگاه بدون نظر متخصص از سرکه سیب برای پوست خود استفاده نکنید زیرا ممکن است به آن آسیب بزند.

بهبود سندروم تخمدان پلی‌کیستیک

در برخی از افراد به دلیل ایجاد حساسیت به انسولین ممکن است هارضه تخمدان پلی‌کیستیک ایجاد شود.

در تحقیقی که انجام شده است، با مصرف سرکه سیب به مدت یک ماه و نیم تا ۱۱۰ روز، ۵۷ درصد از افراد توانستند تخمدان پلی کیستیک خود را درمان کرده و دوباره تخمک گذاری داشته باشند.

سرکه سیب برای لاغری

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری

برای اینکه متوجه شوند آیا سرکه سیب روی چربی بدن تاثیر می‌گذارد یا نه؛ یک تحقیق در دوازده هفته انجام دادند که به افرادی در ۳ دسته، به ترتیب روزی یک قاشق غذاخوری سرکه سیب، ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب و نوشیدنی شبیه به دارو دادند .

البته این افراد سبک زندگی عادی و رژیم غذایی معمولی خود را داشتند. در نتیجه‌ای که از این تحقیق به دست آمد، در گروه اول و دوم کاهش وزن، کاهش درصد چربی بدن، کاهش سایز میان‌تنه و کاهش تری گلیسیرید وجود داشت و گروه دوم نیز کاهش وزن بیشتری نسبت به گروه اول داشتند.

اما این میزان به دو برابر نمی‌رسید. گروه سوم نیز نه‌تنها وزن کم نکردند، بلکه وزن آن‌ها اضافه شد و سایز میان‌تنه آن‌ها نیز افزایش پیدا کرد. به این ترتیب به این نتیجه رسیدند که سرکه سفید می‌تواند در چربی سوزی و کاهش تری گلیسیرید خون موثر باشد؛ اما با این وجود به تحقیقات بیشتری نیاز است.

از دیگر خواص سرکه سیب می‌توان به تاثیر آن در کاهش کلسترول بد خون اشاره کرد که در نتیجه نسبت کلسترول خوب به بد را افزایش می‌دهد.

دلیل دیگری که سرکه سیب در کاهش وزن تاثیر دارد، تاثیر آن در ایجاد احساس سیری در افراد است. با ایجاد احساس سیری، افراد غذای کمتری مصرف می‌کنند که در طی یک تحقیق روی ۱۷۵ نفر اثبات شد که بر روی کاهش چربی دور شکم آن‌ها و همچنین کاهش وزن تاثیر داشته است.

البته این تحقیقات در زمان محدود انجام شده‌اند و ممکن است در طولانی‌مدت تاثیر متفاوتی داشته باشند و یا تاثیر خود را از دست بدهند.

خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری پیش از وعده غذایی است. می‌توانید یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در حجم مشخصی از مایعات همچون آب و یا سایر نوشیدنی‌ها حل کنید و میل نمایید.

همچنین می‌توان از سرکه سیب در تهیه سس سالاد و یا در غذای خود استفاده کنید تا خاصیت چربی سوزی آن اثر بگذارد.

سرکه سیب برای لاغری

بسیاری از افراد خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری را موثر می دانند؛ اما در حقیقت با خوردن سرکه سیب قبل از خواب، قند خون کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه چنانچه صبح آزمایش قند بدهید، ۴ درصد قند ناشتای شما کمتر خواهد بود؛ اما نمی‌توان گفت خوردن سرکه سیب قبل از خواب برای لاغری تاثیر دارد.

عوارض سرکه سیب

مصرف سرکه سیب برای لاغری نمی‌تواند کاملا بی‌خطر باشد و ممکن است عوارضی به دنبال داشته باشد که در ادامه عوارض رایج مصرف سرکه سیب برای لاغری را آورده‌ایم.

مشکلات گوارشی

مصرف سرکه سیب می‌تواند مشکلات گوارشی متعدد ایجاد کند که از مهم‌ترین آن‌ها گاستروپارزی است به خصوص در افرادی که به دیابت نوع یک مبتلا هستند.

در طی این عارضه غذا مدت بیشتری در معده می‌ماند و در نتیجه سیستم گوارش از نظم خود خارج می‌شود که علائمی همچون نفخ و حالت تهوع و… دارد.

عوارض گوارشی دیگر ناشی از تاثیر سرکه سیب در کاهش اشتها است. برخی از آزمایش‌ها نشان داده است که احساس سیری و کاهش اشتها، که به کاهش کالری دریافتی منجر می‌شود، به دلیل مشکلات گوارشی است که می‌تواند سبب ایجاد احساس تهوع نیز بشود.

درمان فوری آبریزش بینی با 13 روش خانگی موثر و تضمینی

سرکه سیب برای لاغری

از بین بردن مینای دندان

حالت اسیدی موجود در سرکه که ناشی از استیک اسید است، می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد.

همچنین از آنجایی که با بزاق دهان اسیدی است، می‌تواند عامل تشدیدکننده تاثیر اسیدی سرکه و درنتیجه موجب فرسایش مینای دندان باشد.

کاهش پتاسیم

سرکه سیب در مواردی سبب کاهش سطح پتاسیم خون و همچنین از بین رفتن استخوانها شده است. البته این موضوع با مصرف بیش از اندازه سرکه سیب اتفاق می‌افتد و هنوز تحقیق علمی روی آن صورت نگرفته است.

سوختگی مری و سوختگی پوست

در کودکان خوردن سرکه سیب باعث سوزاندن مری  می شود و باید آن را از دسترس کودکان خارج کرد.

همچنین به صورت خودسرانه برای از بین بردن جوش‌های صورت از سرکه سیب استفاده نکنید، سوختگی پوست در این خصوص بیشتر در کودکان دیده شده است.

تداخل دارویی

سرکه سیب می‌تواند با انواعی از داروها تداخل داشته باشد و به همین دلیل پیش از مصرف آن، باید با پزشک مشورت نمایید. داروهایی که با سرکه سیب تداخل می‌کنند شامل داروهای دیابت، دیگوکسین یا لانوکسین و داروهای ادرار آور هستند.

تاثیر سرکه سیب برای لاغری

همان طور که می‌دانید، مصرف تنها یک ماده غذایی نمی‌تواند تاثیر زیادی در کاهش وزن داشته باشد و بیشتر افراد با مصرف سه ماه سرکه سیب برای لاغری ، تنها در حدود یک کیلوگرم کاهش وزن داشته‌اند.

سرکه سیب برای لاغری

همچنین مصرف سرکه سیب می‌تواند عوارضی به دنبال داشته باشد که بهتر است از مصرف خودسرانه آن پرهیز نمایید‌. برای کاهش عوارض سرکه سیب باید مصرف آن را از میزان کم شروع کنید و بعد به دو قاشق غذاخوری برسانید‌ همچنین پس از مصرف سرکه سیب دهان خود را با آب بشویید و یا آن را با نی مصرف کنید تا به دندان شما آسیب نرسد.

همچنین افرادی که به بیماری گاستروپارزی مبتلا هستند ویا نسبت به سرکه سیب حساسیت دارند، باید از مصرف آن امتناع کنند.

چگونه سرکه سیب را به برنامه غذایی خود اضافه کنیم؟

راه‌هایی برای اضافه کردن سرکه سیب به برنامه غذایی وجود دارد که ساده‌ترین آن ترکیب با روغن زیتون به عنوان سس سالاد است از سرکه سیب برای ترشی سبزیجات نیز استفاده کنید.

بعضی از افراد نیز ترجیح می‌دهند آن را با آب رقیق و به عنوان یک نوشیدنی نوش جان کنند. بعضی از افراد توصیه می‌کنند که از سرکه سیب تصفیه نشده استفاده شود.

آماده سازی سرکه سیب

سیب را پوست بکنید وسط آن را در بیاورید و میوه ها را تکه تکه کنید.

سیب ها را در یک ماهی تابه بریزید و آنها را با شکر (حدود 50 گرم به ازای هر کیلو گرم سیب شیرین و 100 گرم به ازای هر کیلوگرم سیب ترش) و آب بپوشانید.

آب باید بیشتر از 5 سانت بالای سیب ها باشد.

اجازه دهید تا به مدت30 دقیقه بپزد، مخمر را اضافه کنید، برای 2 هفته ظرف را در مکانی تاریک قرار دهید،هر هفت روز مواد را مخلوط کنید، مایع را پس از 14 روز فیلتر کنید و برای 2 ماه مواد را در جایی نگه دارید.

پس از آن, سرکه آماده استفاده خواهد بود، فقط باید در ظروف شیشه ای نگهداری شود.

لاغری با سرکه سیب و عسل

ترکیبی عالی برای رژیم لاغری با سرکه وجود دارد که برای کاهش وزن موثر است. این ترکیبات می توانند تاثیر سرکه سیب برای لاغری را چند برابر کنند و تا جایی از عوارض احتمالی آن بکاهند.

سرکه سیب برای لاغری

مصرف سرکه سیب پیش از غذا ممکن است کمی از اشتها و زیاده روی در مصرف غذا را کاهش دهد. البته افرادی که دستگاه گوارش یا معده و مری آنها با مواد غذایی اسیدی مانند سرکه سیب سازگار نیست باید از مصرف آن اجتناب کنند.

با این حال ترکیب آن با عسل خاصیتی ضد اشتها را برای فرد به همراه دارد که لازم است پیش از غذا از آن مصرف کرد. عسل یک انرژی زای قوی است که در سرکوب اشتها نیز موثر عمل می کند.

رژیم غذایی مناسب ورزشکاران چطور باشد + همه مواد غذایی مفید برای عضله سازی

برای بهره از خاصیت مشترک این دو ماده لازم است:
مقدار 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را به همراه یک قاشق غذاخوری عسل و یک پیمانه آب ولرم را ترکیب کرده و قبل از وعده اصلی غذایی میل کرد. این ترکیب به کاهش اشتها منجر می شود و در پی آن از بی حالی در حین رژیم لاغری جلوگیری خواهد کرد.

لاغری با سرکه سیب و دارچین

افرادی که در رژیم غذایی روزانه خود 2 قاشق سرکه سیب را اضافه کرده اند، اذعان داشتند که به کاهش وزن بین 1 الی 7 کیلوگرمی دست یافته اند.

حتی کاهش سایز چربی دور شکم را نیز تجربه کرده اند که بر اساس آزمایشات آنها میزان تری گلیسیرید و همینطور مقدار چربی آنها نیز کاهش یافته بود.

یکی از این روش ها افزودن دارچین به سرکه سیب است. از دارچین برای بالا بردن متابولیسم بدن و برای چربی سوزی می توان از آن استفاده کرد.

سرکه سیب برای لاغری

برای این منظور لازم است مراحل زیر را طی کنید:

 1. 1 قاشق چایخوری پودر دارچین را به همراه 1 لیوان آب اجازه دهید بجوشد
 2. پس از جوش آمدن از روی حرارت بردارید.
 3. سپس بعد از خنک شدن به آن سرکه سیب را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید و سپس بنوشید
 4. می توانید این ترکیب را قبل از وعده اصلی غذایی یا بعد از آن میل کنید
  نکته: می توانید از چوب دارچین نیز استفاده کنید اما برای رساندن خاصیت بیشتر دارچین به بدن بهتر است از پودر آن استفاده شود.

چند روش برای اضافه کردن سرکه به رژیم غذایی

 • یک روش آسان استفاده از آن به عنوان سس سالاد است. با سبزی‌جات برگ‌دار (مثل ریحان، کاهو و اسفناج)، خیار و گوجه‌فرنگی سالاد درست کنید .سپس به عنوان سس از روغن زیتون و سرکه سیب استفاده کنید.
 • می‌توان از آن برای درست کردن ترشی استفاده کرد.
 • می توانید به‌سادگی سرکه سیب را در آب مخلوط کنید و بنوشید. مقدار سرکه سیب برای کاهش وزن 1 تا 2 قاشق غذاخوری (15-30 میلی لیتر) در روز است. بهتر است این مقدار را در طول روز به 2 تا 3 دوز تقسیم و در آب حل کنید. بهتر است که این محلول را قبل از غذا بنوشید.

 

نکته:

 • مصرف بیش از این مقدار به دلیل اثرات بالقوه مضر در دوزهای بالاتر، مانند تداخل دارویی یا فرسایش مینای دندان، توصیه نمی‌شود. همچنین بهتر است با 1 قاشق چای‌خوری (5 میلی لیتر) شروع کنید تا ببینید چقدر تحمل آن را دارید.
 • بیش از 1 قاشق غذاخوری (15 میلی لیتر) به‌طور هم‌زمان مصرف نکنید؛ زیرا مصرف بیش از حد در یک وعده، ممکن است باعث حالت تهوع شود. ضمنا یادتان باشد که آن را با آب مخلوط کنید؛ چون سرکه رقیق‌نشده، ممکن است داخل دهان و مری شما را بسوزاند.

آماده سازی سرکه سیب چگونه است؟

سیب را پوست بکنید وسط آن را در بیاورید و میوه ها را تکه تکه کنید.سیب ها را در یک ماهی تابه بریزید و آنها را با شکر (حدود 50 گرم به ازای هر کیلو گرم سیب شیرین و 100 گرم به ازای هر کیلوگرم سیب ترش) و آب بپوشانید. آب باید بیشتر از 5 سانت بالای سیب ها باشد. اجازه دهید تا به مدت30 دقیقه بپزد، مخمر را اضافه کنید، برای 2 هفته ظرف را در مکانی تاریک قرار دهید،هر هفت روز مواد را مخلوط کنید، مایع را پس از 14 روز فیلتر کنید و برای 2 ماه مواد را در جایی نگه دارید.

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری چه موقعی است؟

بهترین زمان مصرف سرکه سیب برای لاغری پیش از وعده غذایی است. می‌توانید یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را در حجم مشخصی از مایعات همچون آب و یا سایر نوشیدنی‌ها حل کنید و میل نمایید

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 بهمن 1400

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *