مدل تاج عروس

مدل تاج عروس تنوع زیادی دارد و شما می‌توانید برای هر سلیقه و هر مدل مو شما می‌توانید ده‌ها مدل تاج انتخاب کنید. تاج‌ها از نظر شکل ظاهری تنوع زیادی دارند ولی از نظر سبک اصلی به چند دسته تقسیم می‌شوند. هر مدل تاج کاربردی دارد که در این مطلب از گروه استایل شادمگ اطلاعات کافی در اختیارتان فرار داده شده است.

انواع مدل تاج عروس

مدل تاج عروس عبارت است از:

 • گرد (‌ملکه‌ای‌)
 • نیمه (‌فرحی یا پرنسسی‌)
 • پیشانی (‌جناقی‌)
 • ژله‌ای
 • تاج ریسه
 • گل طبیعی
 • رومی
 • بچه گانه

مدل تاج عروس

در ادامه انواع مدل تاج‌ها و کاریرد آن‌ها را توضیح می‌دهیم‌.

تاج گرد (‌ملکه‌ای‌)

تاج‌های گرد به صورت دایره‌ای هستند که در بیشتر موارد پشت تاج قفلی وجود دارد که تاج باز و یسته می‌شود و کار آرایشگر را راحت‌تر می‌کند‌.

مدل تاج عروس

این مدل تاج در ارتفاع‌های مختلف پهن و باریک موجود است.

در این مدل تاج از طرح‌های به هم پیچیده و گل و برگ تشکیل می‌شود که پر از نگین هستند‌ که در بعضی مدل‌ها از مروارید و کریستال هم استفاده می‌شود که از این مدل‌ها برای ست کردن تاج با لباس‌هایی که در آن‌ها مروارید و کریستال استفاده شده می‌توان استفاده کرد.

در تاج‌های سلطنتی از فلز طلا یا نقره و نگین الماس و سنگ‌های قیمتی رنگی (یاقوت – زمرد و … ) استفاده می‌شود.

تاج‌های گرد اصولا برای مدل موهای شنیون بسته استفاده می‌شود‌.

از ابن مدل تاج اصولا برای عروس خانم‌ها در جشن عروسی و عقد استفاده می‌شود‌.

تاج نیمه (‌فرحی یا پرنسسی‌)

تاج‌های نیمه به صورت نیم دایره هستند و بیشترین تنوع طرح در این مدل تاج موجود است‌.

مدل تاج عروس

این مدل تاج برای همه‌ی مدل‌های مو استفاده می‌شود و محدودیتی ندارد‌.

در این مدل تاج از طرح‌های به هم پیچیده و گل و برگ تشکیل می‌شود که پر از نگین هستند‌ که در بعضی مدل‌ها از مروارید و کریستال هم استفاده می‌شود که از این مدل‌ها برای ست کردن تاج با لباس‌هایی که در آنها مروارید و کریستال استفاده شده می‌توان استفاده کرد.

تاج‌ها بیشتر در رنگ‌های نقره‌ای و طلایی موجود است که شما می‌توانید رنگ تاج را با رنگ سرویس طلا و یا زنگ لباس ست کنید.

شما می‌توانید برای ست کردن رنگ تاج با رنگ لباس سفارش تغییر رنگ نگین تاج هماهنگ با لباس بدهید که این کار باعث جلوه بیشتر لباس و تاج شما می‌شود.

در کشورهای آسیایی اصولا از تاج‌های نیمه با ارتفاع بلند (فرحی) ارتفاع چهار الی دوازده سانتی‌متر استفاده می‌شود و در کشور‌های اروپایی و آمریکای اصولا از تاج‌های بیمه با ارتفاع کم (پرنسسی) ارتفاع زیر چهار سانتی‌متر استفاده می‌شود.

از این مدل تاج در جشن‌های عقد و عروسی استفاده می‌شود‌. البته از تاج نیمه با ارتفاع کم مهمان‌های درجه یک استفاده می‌شود‌.

مدل تاج عروس

تاج پیشانی (‌جناقی‌)

تاج‌های پیشانی فقط بر روی پیشانی نصب می‌شوند‌. این مدل تاج به صورت فلزی و ژله‌ای و ریسه در بازار موجود می‌باشد‌. از این مدل تاج اصولا برای لباس‌های اسپرت استفاده می‌شود.

مدل تاج عروس

اصولا در جشن تولد‌ها، جشن نامزدی، حنا یندان و مهمان‌ها به صورت محفلی استفاده می‌کنند‌.

تاج ژله‌ای از مدل تاج عروس

تاج‌های ژله‌ای ساختاری متفاوت با تاج‌های گرد و نیمه فلزی دارد‌.

مدل تاج عروس

تاج ژله‌ای با چسب حرارتی و نگین ساخته می‌شود به همین دلیل در برابر گرما ضعیف هستند.این مدل تاج بیشتر در سایز‌های کوچک بوده و اصولا برای مدل مو‌های باز استفاده می‌شود و به دلیل انعطاف زیادی که دارند‌ در بغل یا پشت سر فیکس می‌شود.

این نوع تاج از سال 1395 به بعد به دلیل عمر کوتاه و خرابی بالا و تنوع کم استقبال نشده و ساخت آن تقریبا متوقف شد‌ و جای خود را به تاج ریسه داد.

تاج ریسه از مدل تاج عروس

ریسه‌ها از آخرین مدل‌های تاج هستند که به بازار وارد شده و تنوع بالایی دارند‌.ریسه‌ها به دلیل تنوع زیاد و قیمت مناسب‌تر نسبت تاج‌های فلزی برای جشن‌های کوچک استقبال زیادی می‌شود‌.

شیک ترین و جدیدترین مدل های استایل پاییزه مردانه

از این مدل تاج در جشن‌هایی کوچک مانند: نامزدی، حنا بندان، جشن تولد، محفلی، ساقدوش و … استفاده می‌شود‌.این مدل تاج انتخاب خوبی برای دختر خانم‌ها در کلیه جشن‌ها و مهمانی‌ها می‌تواند باشد‌.

مدل تاج عروس

تاج گل طبیعی

تاج با گل طبیعی از نظر فرم به دو دسته تقسیم می‌شود.

1- تاج ایستاده که شبیه به تاج‌های نیمه است با این تفاوت که به جای نگین از گل طبیعی پوشیده شده

2- تاج ریسه که شبیه ریسه‌ها است و از گل طبیعی وسیم تشکیل شده.

تاج گل طبیعی از زیبایی خاصی برخوردار است و طرف دار‌های خاص خود را دارد اما مشکلات و حساسیت‌های خود را دارد.

اگر قصد دارید به جای تاج از گل استفاده کنید باید بدانید گل‌های طبیعی به علت حرارت موها و سر ماندگاری زیادی ندارند و زود خراب و پیر می‌شوند که این مشکل در تابستان چند برابر می‌شود.

بهتر است تاج گل طبیعی را بعد از چند ساعت تعویض کنید.البته اگر امکان این کار باشد و یا از تاج با گل‌های مصنوعی برای این کار استفاده کنید.

تاج رومی از مدل تاج عروس

طرح تاج رومی ریشه در روم باستان دارد به این دلیل که پادشاهان و سران نظامی در روم باستان از شاخه و برگ درخت زیتون به عنوان تاج استفاده می‌کردند.

((در همان زمان شاخه و برگ درخت زیتون نماد صلح و دوستی شناخته شد که هنوز از این نماد بر روی درجه و کلاه نظامیان استفاده می‌شود))

مدل تاج عروس

این نام به همین دلیل روی این مدل تاج عروس گذاشته شده. امروزه تاج رومی با فلز درست می‌شود و در دو طرح موجود می‌باشد.

1- تاج از دو قسمت بستگی به طرحی که دارد (گل یا برگ) به صورت قرینه تشکیل می‌شود که به وسیله یک سیم با انعطاف پذیری بالا به یک دیگر متصل شده. این مدل تاج به صورتی روی سر فیکس می‌شود که هر یک از گل‌ها در یک طرف سر قرار می‌گیرد.

2- شبیه به مدل تاج نیمه و گرد که فقط از طرح ساقه و برگ تشکیل شده.

این مدل تاج تنوع خیلی پایینی دارد و اصولا به صورت محفلی از این مدل استفاده می‌شود.

تاج بچه گانه

تاج‌های بچه گانه در چند مدل (گرد کوچک، نیمه، ریسه و حلقه گل) موجود می‌باشد.

تاج گرد و نیمه شباهت زیادی به تاج عروس نیمه و گرد دارد.ریسه و حلقه گل مصنویی هم دقیقا شبیه به مدل بزرگ‌سالان هست با سایز کوچک‌تری دارند.

این مدل تاج‌ها برای کودکان در جشن‌ها، آتلیه‌ها و ساق دوش‌ها استفاده می‌شود.

مدل تاج عروس و نکات انتخاب آن

اگر مراسم عروسی تان نزدیک است و از بین خریدهای عروسی دوست دارید اول تاج عروس را بخرید بهتر است دست نگه دارید. مدل تاج عروس باید جزو آخرین خریدهای عروس باشد زیرا تاج عروس باید با فرم صورت، لباس عروس، جواهرات و… هماهنگی داشته باشد.

مدل تاج عروس

تاج عروس باید متناسب با فرم صورت باشد اگر فرم صورت تان گرد است و صورت و چاقی دارید باید تاج های بلند و کشیده انتخاب کنید زیرا این سبک از تاج های عروس باعث میشود فرم صورت تان ایده آل تر به نظر برسد.

اما اگر صورت تان کشیده است و مدل موهایتان جمع و بالای سر است بهتر است از تاج هایی که روی پیشانی قرار میگیرند استفاده کنید. اگر تاج های روی پیشانی را دوست ندارید باید تاج های کوتاه انتخاب کنید که نوک تیز نباشند.

مدل لباس عروس هم در انتخاب تاج تاثیر دارد اگر لباس شما بسیار کار شده و پر زرق و برق است باید تاج سرتان ساده باشد و مثلا یک ردیف نگین داشته باشد و برعکس اگر لباس عروسی تان خیلی ساده است و کار شده نیست، باید سراغ تاج های لاکچری و کار شده بروید.

نحوه ست کردن لباس با رنگ سال 1401

یکی دیگر از نکات مهمی که باید به آن توجه کرد قد عروس خانم است، اگر شما قدتان کوتاه است باید از تاج های بلند و کشیده استفاده کنید و برعکس اگر قد بلندی دارید بهتر است تاج های کوتاه را انتخاب کنید فقط حواس تان باشد تاج تان طوری باشد که قدتان از آقا داماد بلندتر نشود.

نکات مهم در انتخاب تاج عروس

چگونه یک تاج عروس مناسب انتخاب کنیم ؟ برای انتخاب تاج عروس و بر سر گذاشتن فوت و فن خاص خودش را دارد. تاج عروسی باید به صورت و مدل موی شما بیاید و شما را یک ملکه تمام عیار کند. پس تاج تان را بادقت انتخاب کنید.

برای انتخاب تاج عروس مناسب باید خیلی چیزها را درنظر بگیرید.

از جمله :

مدل مو
مدل آرایش
فرم صورت و
طرحی که روی لباس‌تان قرار است پیاده شود.

اگر به این موزاد توجه نکنید، قطعا نمیتوانید در انتخاب تاج عروس موفق باشید.

تاجی که شب عروسی روی سرتان می گذارید شما را تبدیل به ملکه می کند. پس با درنظر گرفتن جزئیات، ملکه‌ بی نقصی باشید.

مدل تاج عروس

چه موقع تاج عروس بخریم؟

اگر بین انتخاب و خریدهای عروسی که در بازار دارید چشم‌ تان به مغازه ی جذاب تاج فروشی افتاد و تصمیم گرفتید برای خودتان تاج بخرید، بهتر است خودتان را نظارت کنید و بی گدار به آب نزنید.

در خریدهای عروسی تاج باید جزو آخرین وسایلی باشد که شما می‌ خرید. تاج عروس انتخابی شما باید با لباس و مدل موها و همین طور فرم صورت‌ تان کاملا هم خوانی داشته باشد.

فرم صورت و تاج عروس

همان طور که لازم است آرایش صورت و مو های‌ تان رابا توجه به فرم صورت تان انتخاب کنید، باید برای تاج تان هم حسابی وسواس به خرج بدهید. اگر صورت گرد و تپلی دارید بهتر است بروید سمت انتخاب تاج‌ های‌ بلند و کشیده. این تاج ها باعث می‌ شود صورت شما کمی فرم بگیرد و کشیده تر بنظر بیاید.

اگر صورت کشیده‌ دارید و مو های تان هم بالای سرتان شینیون شده است می‌توانید از تاج هایي که روی پیشانی قرار میگیرند و به اسم هدبندی به فروش میرسند، استفاده کنید. اما اگر برای تان مهم است تاج حتما بالای سرتان باشد، بهترین انتخاب یک تاج با ارتفاع حداقل 5 سانتی متر است که بالای ان هلال باشد نه نوک تیز.

اما اگر صورت‌تان کشیده است، اصلا سمت تاج‌های‌ بلند نروید، حتی همین حالا که این تاج ها مد شده‌ اند و همه ی دست روی ان می گذارند بهتر است شما بیشتر به فرم صورت تان توجه کنید تا مد روز. چون اگر صورت کشیده ی شما با تاج کشیده و مدل موی کشیده ترکیب شود، قطعا افتضاح به بار خواهد آمد.

لباس ساده یا طرح دار؟

اگر لباس شما پر از مروارید، نگین و گل‌های‌ دانتل و تزئینی است بهتر است سمت خرید تاج های‌ شلوغ و پر زرق و برق. برای لباس‌ های‌ شلوغ بهتر است تاجی انتخاب کنید که یک ردیف مروارید یا نگین داشته باشد و نه بیشتر.

مدل تاج عروس

اما برعکس اگر لباس شما خیلی ساده طراحی شده و خبری از شلوغ کاری های‌ طراحی نیست، میتوانید با خیال آسان دست بگذارید روی پر زرق و برق ترین تاجی که در فروشگاه موجود است.

تاج هایي هم بتازگی مد شده اند که از ترکیب گل و برگ‌هایي با جنس خاص ساخته شده اند. این تاج ها هم برای آنهایی که نمیخواهند تاج شان بالای سرشان باشد گزینه ی مناسبی است.

مدل جواهرات تان را فراموش نکنید

انتخاب تاج به مدل جواهراتی که استفاده می‌ کنید هم ربط دارد. اگر شما سرویس جواهرات پر از نگین پوشیده اید و اتفاقا کمربند روی لباس تان هم نگین دار است و تور روی سرتان هم با دانتل و مروارید کار شده، بهتر است ساده‌ترین تاج را انتخاب کنید تا خیلی توی ذوق نزند.

بهترین استایل مخصوص پلاس سایز + ایده هایی مهم برای سایز بزرگ ها !

مدل تاج عروس

اگر سر تا پای شما با مروارید و نگین پوشانده شود، قطعا خوب بنظر نخواهید رسید.

برای مدل تاج عروس قد را در نظر بگیرید

برای انتخاب تاج باید به قد آقا داماد هم توجه کنید. اگر با داماد هم قد هستید یا فقط چند سانت اختلاف قد دارید بهتر است کفش پاشنه کوتاه با تاج کوتاه انتخاب کنید .

مدل تاج عروس

اگر تاج شما بلند باشد و شنیون مو های تان را هم درکنار این بلندی درنظر بگیرید قطعا یک سر و گردن بلندتر از داماد بنظر می‌آیید و این اصلا چیز خوبی نیست.

البته اگر قد عروس خانم خیلی کوتاه باشد، استفاده از تاج های‌ بلند و نوک تیز می‌تواند وی را کشیده و قد بلند تر نشان بدهد که این از مزایای تاج های‌ بلند است.

گل انتخاب نکنید

حتما خیلی رویایی بنظر می‌رسد شب عروسی تاجی از گل و برگ روی سرتان داشته باشید و هر بار که در فیلم های‌ خارجی این صحنه را دیده‌اید با خودتان گفته اید من حتما اینکار را انجام می‌دهم. اما بهتر است قیدش را بزنید.

روز عروسی باید از صبح تا شب بدرخشید و گل های‌ پلاسیده روی سرتان که با هر قدم یک گلبرگش روی زمین میوفتد قطعا این درخشندگی را از شما می‌گیرد.

رفتن به آتلیه، باغ، مراسم عقد و … همگی گل‌های‌ شما رابه سمت نابودی میبرد و زمانی که پای تان به مراسم برسد دیگر خبری از عروس و تاجش نیست. اگر خیلی روی این مسلئه تاکید دارید، بهتر است از حلقه گل های‌ مصنوعی استفاده کنید که نه پلاسیده می شوند و نه پرپر.

با آرایشگرتان مشورت کنید

برای استفاده از مدل تاج عروس دو راه دارید. یکی اجاره کردن از آرایشگاه یا فروشگاه فروش تاج یا خرید کردن. اختلاف این دو خیلی زیاد نیست و دست شما برای انتخاب باز است. اگر فروشگاهی را برای خرید تاج می شناسید قبل از اقدام به خرید با آرایشگرتان مشورت کنید. مدل موهایی که برای شما درنظر گرفته را بپرسید و از او برای مدل و طرح تاج مورد نظر سوال کنید .

این تعامل با آرایشگر هم به زیباتر شدن شما کمک می کند و هم این که روز عروسی آرایشگرتان رابه دردسر نمی اندازد. اگر آرایشگرتان اصرار دارد که حتما از تاج های‌ خودشان استفاده کنید و اگر بین تاج های‌ شان تاجی است که شما طرح و مدل اش را دوست دارید بهتر است حرف اش را قبول کنید و تاج را از خودشان بگیرید، حتی اگر مقداری اختلاف قیمت وجود داشته باشد. ریسک خرید تاج از بیرون ممکن است به ضرر شما تمام شود.

تاج عروس رنگی رنگی

انتخاب تاج طبق معمول دریک رنگ خلاصه می شود؛ نقره ای. اما مدتی است تاج هایي با نگین های‌ رنگی یا حتی جنس طلایی به بازار آمده است که اگر انتخاب درستی دراین مورد داشته باشید ؛ حسابی به زیباتر شدن تان کمک می کند. نگین های‌ رنگی اگر با رنگ لاک، آرایش و دسته گل تان به درستی ترکیب شود، بشما جلوه ی بهتری می بخشند.

مدل تاج عروس

تاج عروسی نرم و انعطاف پذیر

تاج ها چند جنس دارند . دو تا از ان ها در بازار بیشتر دست به دست می‌چرخد. یکی از آن ها جنس سفت و سخت است و دیگری منعطف و نرم. بهترین گزینه برای شما تاج نرم و سبک است.

تاجی که کاملا روی شنیون شما بخوابد و سنگینی اش باعث بهم ریختن مو های تان نشود. تاج را در دست بگیرید، نرمی و انعطاف ان را امتحان کنید، سبکی و اسانی اش را روی سر بسنجید و بعد تصمیم نهایی تان را برای خرید بگیرید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 اردیبهشت 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

1 دیدگاه

 • گرشاسب جلیلی:

  درود بر شما

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *