افتتاح حساب ترکیه
مرتب کردن یخچال

مرتب کردن یخچال همیشه کار سخت و کسل کننده ای است. اما اگز به این نکات گروه سبک زندگی شادمگ توجه کنید مرتب کردن یخچال کاری راحت و بدون اتقلاف وقت خواهد بود.

ضرورت مرتب کردن یخچال

صرف زمان کمتر برای یافتن غذا: بدون شک وقتی گرسنه هستید، دوست ندارید وقت خود را صرف پیدا کردن غذا در یخچال کنید. بدون شک شما در این حالت دوست دارید به راحتی غذای مورد نظر خود را پیدا کنید.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه: با مرتب کردن یخچال مواد غذایی روی هم تلنبار نمی‌شوند و یخچال برای سرد نگه داشتن آنها بیشتر کار نمی‌کند و فشاری بر موتور آن وارد نمی‌شود. این کار علاوه بر صرفه جویی در انرژی، از خراب شدن این وسیله و صرف هزینه برای تعمیر آن نیز جلوگیری می‌کند.

همچنین نظم دادن و مرتب کردن یخچال علاوه بر مزایای که از لحاظ بصری و زیبایی دارد، شانس رشد کپک و باکتری ها و به دنبال آن بیماری‌های ناشی از غذا و آلودگی آنها را کاهش می دهد.

مرتب کردن یخچال

تمیز کردن لاستیک درب یخچال از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا محل تجمع باکتری هاست و باعث ایجاد بوی بد یخچال می شود.

راهنمای گام به گام مرتب کردن یخچال

اگر به دنبال سازماندهی یخچال خود به بهترین شکل هستید، خواندن این راهنمای گام به گام سازماندهی یخچال را از دست ندهید؛ تا یخچال شما در کمترین زمان بدرخشد و مرتب‌تر از همیشه به نظر برسد.

مرحله اول: تمیز و ضدعفونی کردن یخچال

قبل از ساماندهی باید یخچال خود را تمیز و ضدعفونی کنید. برای ضد عفونی کردن آسان یخچال خود، این مراحل را دنبال کنید:

یخچال را کاملاً خالی کنید. همه چیز را از یخچال خارج کنید تا بتوانید به راحتی آلودگی‌ها و لکه‌ها یا باقیمانده مواد غذایی سخت شده روی سطوح را پاک کنید. اگر نگران خراب شدن موادغذایی‌تان هستید، می‌توانید در در چند مرحله این کار را انجام دهید. گزینه دیگر این است که مقداری یخ درون یه ظرف بزرگ بریزید و مواد غذایی فاسد شدنی خود را به طور موقت در آن قرار دهید.یخچال هایی که فقط یخچال هستند و فریزر ندارند مراحل پاکسازی راحت تری دارند مانند یخچال نوفراست مدل BNR برفاب که به راحتی به دلیل متریال های خوبی که در ساخت آن استفاده شده است قابل تمیز کردن می باشد.

بعد همه سطوح را پاک کنید. یک دستمال مرطوب یا مقداری حوله کاغذی و اسپری ضدعفونی‌کننده در این راه به شما کمک خواهد کرد. تمام سطوح شامل داخل محفظه‌های درب و تمام قفسه‌ها است. کشوها را بیرون آورده و بگذارید داخل مقداری آب گرم و شوینده خیس بخورند و بعد آنها را شسته، پاک کرده و دوباره داخل یخچال قرار دهید.

بعد از تمام شدن کار یک بوگیر نیز داخل یخچال قرار دهید، وجود یك خوشبو كننده در یخچال می‌تواند از ایجاد بوی نامطبوع در داخل آن جلوگیری كند. جوش شیرین به عنوان یک ماده بوگیر عالی عمل می‌کند.

مرحله دوم: ساماندهی یخچال و مرتب کردن آن

اکنون که یخچال شما لکه‌زدایی و ضد عفونی شده است می‌توانید برای مرتب کردن یخچال شروع به برنامه‌ریزی کنید. این کار کمک می‌کند تا یخچال را به صورت ذهنی تقسیم‌بندی کرده و این کار راحت‌تر صورت بگیرد.

مرتب کردن یخچال

انواع مختلف موادغذایی باید در قفسه‌های بالا، قفسه‌های پایین، درها و کشوها ذخیره شوند، بنابراین سازماندهی متناسب با آنها مهم است.

می‌توانید هر قسمت را یکی یکی مرتب کنید یا بخشی از یخچال را که بیشتر به آن علاقه‌مند هستید برای شروع کار انتخاب کنید. از آنجا که قفسه‌های بالایی شما بالاترین نقطه در یخچال شما هستند، شما باید از ذخیره سبزیجات در آنجا خودداری کنید. بهترین چیزهایی که می‌توانید در قفسه‌های بالا نگهداری کنید، مواردی مانند غذای باقیمانده، نوشیدنی‌ها و غذاهای آماده و مواردی مانند ماست و پنیر است. این مواد غذایی معمولاً ماندگاری کمتری نسبت به چاشنی‌ها یا روغن‌ها و کره‌ها دارند، بنابراین بهتر است که در قسمت بالایی یخچال و به صورت منظم قرار بگیرند.

همچنین برای مرتب کردن یخچال مراحل زیر را رعایت کنید:

یک جعبه برای مواد غذایی که زودتر منقضی می‌شوند، بسازید

یکی از راه‌های مرتب کردن یخچال این است که برای غذاهای که زودتر منقضی می‌شوند جعبه‌ای تهیه کرده و آنها را درون این جعبه قرار دهید.

همچنین آن را با عباراتی چون ” اول از مواد داخل این جعبه مصرف کن” برچسب گذاری کنید و هر چیزی را که به تاریخ انقضا آن نزدیک است را در داخل آن قرار دهید.

از یک صفحه چرخان برای یافتن آسان غذا استفاده کنید

قسمت پشتی قفسه‌های یخچال می‌تواند به سیاه‌چاله‌ای از مواد غذایی تبدیل شود که موادغذایی تا مدت زیادی پس از تاریخ انقضا دور از دسترس و دید در آن قرار بگیرند. با یک صفحه چرخان این مواد غذایی به راحتی در دسترس قرار دهید! استفاده از این صفحات و سینی‌های چرخان که به طور سنتی در کابینت ادویه‌جات به کار برده می‌شود، برای مرتب کردن یخچال نیز مفید است.

مواردی مانند شیشه‌های ترشی و مربای باز شده، تنقلات یا چاشنی‌ها را در قسمت بالا درون این سینی‌ها قرار دهید و در صورت لزوم دیسک را بچرخانید تا به آنها دسترسی پیدا کنید.

 برای استفاده از فضای دیواره‌ها از سبدها آویزان استفاده کنید

می توانید سبدهایی را خریداری کنید که قابلیت چسبیدن به دیواره یخچال را دارند. آنها برای قرار دادن چیزهای کوچک بسیار مفید هستند که در غیر این صورت ممکن است در یخچال گم شوند. به عنوان مثال، می‌توانید پنیر‌های کوچک، دسرها تک نفره و مواردی از این دست را داخل این سبدها قرار دهید.

ترفندهای ساده برای از بین بردن لکه روی لباس بافتنی

مرتب کردن یخچال

مواد غذایی و مصرفی خود را گروه‌بندی کنید

برای مرتب کردن یخچال، می‌توانید سبدهای شفاف را در داخل یخچال قرار داده و مواد غذایی هم گروه را داخل آن بگذارید تا اطمینان حاصل کنید که به راحتی در دسترس هستند. سبدها می توانند حاوی مواد باقیمانده، مواد مورد نیاز تهیه ساندویچ، مواد تشکیل دهنده اسموتی یا سس‌ها باشد.

 برای نگهداری تنقلات می‌توانید از File Organizers یا همان جعبه پرونده‌ استفاده کنید

این روزها بیشتر کارهای اداری به صورت دیجیتالی انجام می‌شود و جعبه‌هایی که در گذشته برای نگهداری پرونده استفاده می‌شد کارایی چندانی ندارد. با این وجود ابزار بسیار مناسبی برای مرتب کردن یخچال محسوب می‌شوند.

می توانید از این جعبه‌ها برای قرار دادن شکلات‌ها، انواع سس‌های تک نفره و … استفاده کنید که با برچسب هم از هم جدا شده باشند و مشخص شود چه مواردی داخل هر جعبه وجود دارد.

 از گیره‌های حلقه‌ای برای آویختن مواد داخل کیسه‌های پلاستیکی استفاده کنید

بسیاری از یخچال‌ها میله‌هایی در لبه قفسه‌ها دارند. اگر وسایلی مانند پنیر خرد شده یا کاهو در پلاستیک دارید، می‌توانید آنها را از لبه قفسه‌های خود به کمک گیره پرده آویزان کنید تا از فضای زیر استفاده کنید!

 حواستان به کشوهای پایینی یخچال باشد

کشوها که در بخش پایینی اکثر یخچال‌ها قرار دارد و به عنوان کریسپر نیز شناخته می‌شوند دارای دما و میزان رطوبت مشخصی هستند که نگهداری مواد‌غذایی را راحت‌تر می‌کنند. این بخش‌ها به دلیل میزان رطوبت و دمای خاص بهترین مکان برای تازه نگه‌داشتن میوه‌ها و سبزیجات به شمار می‌روند.

البته بهتر است برای جلوگیری از لهیده و پلاسیده شدن میوه و سبزیجات از قرار دادن آنها روی هم خودداری کنید و این کشوها دارای نظم باشد.

برای برقراری نظم و مرتب کردن یخچال، در کشوهای پایینی یخچال از درایور یا تقسیم کننده‌ها استفاده کنید بهتر است برای جلوگیری از لهیده و پلاسیده شدن میوه و سبزیجات از قرار دادن آنها روی هم در کشوها خودداری کنید و این کشوها دارای نظم باشد.

بدین منظور می‌توانید از تقسیم کننده‌هایی که به طور معمول برای کشوهای لباس استفاده می‌شوند، استفاده کنید! فقط نوع قابل تنظیم آن را بخرید و مطابق میل خود سازماندهی کنید. بهتر است سبزیجاتی مانند کاهو و اسفناج را با هم گروه کنید. پیاز، سیر و زنجبیل می‌توانند در یک گروه دیگر قرار بگیرند و مواردی مانند هویج و نخود فرنگی نیز در یک داریور دیگر.گاهی این کشوهای پایینی کشوهای فریزر می باشد مثل یخچال فریزر مدل 60-40 برفاب.

مرتب کردن یخچال

در بخش پایینی یخچال از دستمال‌های کاغذی حوله‌ای استفاده کنید

برای مرتب کردن یخچال و البته تمیز ماندن آن به ویژه در بخش‌های پایینی و کشو توصیه می‌شود از حوله‌های کاغذی یا در صورتی که در دسترس نیست از روزنامه استفاده کنید.

قبل از قرار دادن میوه‌ها و سبزیجات، با قرار دادن یک لایه حوله کاغذی در پایین کشوها، آنها را تمیزتر نگه دارید. حوله‌های کاغذی مانع ریختن اضافه‌های سبزیجات و برگ‌ها و پوست آنها در کشو می‌شوند و به راحتی هم تعویض می شوند. بهتر است هر دو هفته یکبار آنها را تعویض کنید تا یخچال مرتب و تمیز به نظر برسد.

درباره میزان رطوبت قسمت‌های مختلف یخچال اطلاعات کسب کنید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، دانستن نحوه استفاده صحیح از خود تنظیمات رطوبت روی کریسپر شما به میوه ها و سبزیجات شما دوام بیشتری می‌بخشد. در اکثر یخچال ها می توانید رطوبت را از زیاد به کم تنظیم کنید، بنابراین یک کشو را روی رطوبت بالا و یکی را در پایین قرار دهید.

شما باید هر چیزی را که می‌تواند سریع پوسیده شود در کشوی کم رطوبت قرار دهید. این موارد شامل میوه‌ها و سبزیجاتی است که مانند سیب، گلابی، آووکادو و اغلب میوه‌هایی است که گاز اتیلن ساطع می‌کنند. گاز اتیلن از برخی میوه‌ها (و برخی از سبزیجات) ساطع می شود و باعث می‌شود بسیاری از موادغذایی زودتر منقضی شوند.

مرتب کردن یخچال

در کشوی رطوبت بالا باید سبزیجات برگ‌دار خود مانند اسفناج ، جوانه‌ها و مواردی از این دست را قرار دهید. رطوبت سبزیجات را تردتر نگه می‌دارد و مدت زمان بیشتری تازه می‌مانند. دانستن اینکه چه چیزی را باید در کجا نگه دارید می‌تواند به نوعی مشکل باشد، اما به مرور زمان شما با این تجربه و دانش خواهید رسید.

همچنین فراموش نکنید که درب یخچال گرمترین قسمت یخچال است، بنابراین فقط باید چاشنی‌ها در آنجا قرار بگیرند. قرار دادن بطری شیر در درب اصلاً توصیه نمی‌شود، زیرا باید در قسمت سردتری از یخچال که کره و سایر اقلام حساس‌تر قرار می‌گیرند نگهداری شود.

 هر بخش درب را برای مواد غذایی خاصی در نظر گرفته و برچسب گذاری کنید

برای مرتب کردن یخچال به شکل ایده‌آل و عالی نقش درب و قفسه‌های تعبه شده در آن را نادیده نگیرید. در هر قسمت مواد شبیه هم را قرار دهید و با یک برچسب یا آهنربا نام مواد غذایی را روی هر بخش بچسبانید. نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از: سس‌ها (سس تند، سس سویا و…)، سس‌های مختص ساندویچ (سس مایونز، خردل، سس گوجه فرنگی) و یا اقلام خاص (زیتون، سس پستو و …).

برای نگهداری چاشنی‌ها و سس‌های کوچک از شانه تخم‌مرغ استفاده کنید

یک شانه تخم‌مرغ را در پایین هر بخشی که در آن بطری‌های کوچک چاشنی و سس نگهداری می‌کنید، قرار دهید. مواردی مانند بطری خردل، سس مایونز و سس گوجه فرنگی را به صورت وارونه در شانه تخم‌مرغ نگهداری کرد. با این کار آنها مرتب شده و می‌توانید تا آخرین قطره از آنها استفاده کنید زیرا تمام مایعات درون بطی‌ها نزدیک دهانه قرار می‌گیرند.

روش تمیز کردن رنده به طور اصولی ، حرفه ای و راحت

یک قفسه پایینی از درب را با نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های مخصوص کودکان پر کنید

در قفسه پایینی یخچال یک منطقه قابل دسترسی برای کودکان ایجاد کنید. آن را با نوشیدنی‌های بچه‌گانه یا میان وعده‌هایی مثل ماست میوه‌ای و دنت پر کنید. به بچه‌های خود یاد بدهید که هر وقت تشنه هستند می‌توانند یک نوشیدنی از آنجا بردارند و دسرهای مورد علاقه آنها نیز تنها در همان قفسه قرار دارد.

مرتب کردن یخچال

با این کار از کنجکاوی کودکان و بهم ریختن سایر بخش‌های یخچال جلوگیری می‌شود. در واقع یک راه‌حل عالی برای مرتب کردن یخچال و مرتب ماندن آن به شمار می‌رود.

مرتب کردن یخچال در چند گام

گام اول، تمیز کردن یخچال

قبل از این که یخچال و آنچه را که داخل آن است مرتب کنید، باید آن را به خوبی تمیز کنید. برای این منظور، تمام خوراکی ها و ظروف را بیرون آورده و فضای داخلی را خالی کنید. سپس قفسه ها و کشوها را بیرون آورده در صورت نیاز، آنها را بشویید تا کاملا تمیز شوند. در مرحله بعدی فضای داخلی یخچال را هم با یک دستمال مرطوب تمیز و سپس خشک کنید. لاستیک دور درب را هم تمیز کنید چون می تواند تبدیل به محلی برای تجمع انواع باکتری ها و قارچ ها تبدیل شود.

گام دوم، چیدن مواد غذایی

دومین مرحله مرتب کردن یخچال ، مربوط به چیدن مواد غذایی داخل آن است. در این مرحله باید هر ظرف و ماده خوراکی را در طبقه مخصوص خود قرار دهید. معمولا ترتیب و اولویت بندی بیشتر یخچال ها به شکل زیر است:

طبقه بالایی

معمولا بهتر است در بالاترین طبقه ی یخچال خود مواد غذایی آماده را قرار دهید. این بخش گرمای زیادی دارد و به همین دلیل بهتر است این مواد را که به مدت طولانی در یخچال نمی مانند در آن قرار دهید.

مرتب کردن یخچال

طبقه وسط

طبقه وسط یخچال معمولا بسیار خنک تر از دیگر بخش هاست و برای مواد فاسد شدنی مثل گوشت، شیر، تخم مرغ و … مناسب تر است.

کشوی مواد غذایی

یخچال دارای یک یا چند کشو هستند که بهترین فضا برای نگهداری میوه به شمار می روند. البته به جز میوه، خوراکی های دیگری مثل سبزی و … را نیز می توانید در کشوهای یخچال نگهداری کنید.

طبقه پایین

این بخش هم قسمت مناسبی برای قرار دادن مواد غذایی باز نشده است. اگر آنها را باز کردید بهتر است به کشوی مواد غذایی انتقالشان دهید.

مرتب کردن یخچال

درب یخچال

برای مرتب کردن یخچال ، درب و فضایی که در آن تعبیه شده بسیار کمک کننده است. موادی که نیاز به سرمای خیلی زیادی ندارند مثل بطری های سس، مربا، برخی از دارو ها و … بهتر است که در درب یخچال چیده شوند.

کف یخچال را بپوشانید

یکی از کارهایی که کمک زیادی به مرتب کردن یخچال می کنید، پوشاندن کف آن است. طبقات را با پوشش های مخصوص موجود در فروشگاه ها بپوشانید تا سالم تر و تمیز تر باشند. با این کار دیگر نگران ریختن مواد شیرین یا چرب روی طبقه ها و کف یخچال نخواهید بود.

مواد غذایی را دسته بندی کنید

بد نیست با سبدها و جعبه های پلاستیکی، وسایل داخل یخچال را دسته بندی کنید. به این ترتیب نظم داخل یخچال بیشتر می شود و برای پیدا کردن هر چیزی، سراغ ظرف مخصوصش می روید تا زمان کمتری از شما گرفته شود.

برچسب بزنید

برای مرتب کردن یخچال ، می توانید روی مواد خوراکی و طبقه ها لیبل یا برچسب بزنید. این نکات به ظاهر ساده هستند و شاید تصور کنید که تفاوتی در مرتب بودن یا نبودن یخچال شما ایجاد نمی کنند. اما وقتی آنها را انجام دادید، متوجه می شوید که تا چه اندازه تاثیرگذار هستند و شکل و چیدمان یخچال شما را به طور کلی تغییر می دهند.

دمای یخچال را به گونه ای تنظیم کنید که مواد غذایی تازه تر بمانند

درها و طبقات بالای یخچال، گرم ترین قسمت های آن، طبقات میانی دارای ثابت ترین دما و طبقات پایینی نیز سردترین قسمت های یخچال هستند. کشوهای یخچال هم معمولا نوعی تناسب و دمای کنترل شده تری دارند که می تواند در تازه تر نگه داشتن میوه و سبزیجات در مدت بیشتری به شما کمک کنند.

مرتب کردن یخچال

چه چیزی را در کجا نگه داریم

  • طبقات بالا: غذاهای باقی مانده، اسنک ها و نوشیدنی ها
  • میانی: تخم مرغ، لبنیات و مواد گوشتی
  • طبقات پایینی: گوشت خام و ماهی
  • کشوهایی با رطوبت بالا: سبزیجات تازه
  • کشو هایی با رطوبت پایین تر: میوه های تازه
  • در: کره، پنیر تازه، آب میوه ای طبیعی و داروهای گیاهی

چگونه مواد غذایی را آماده کنیم

زمانی که از فروشگاه به خانه بر می گردید، مواد غذایی را شستشو دهید تا در زمانی که فرصت ندارید، کار خود را جلو انداخته باشید. با توجه به اینکه رطوبت مانده در میوه و سبزیجات باعث پلاسیدن و کهنه شدن آنها می شود، قبل از قرار دادن آنها در یخچال، از خشک شدن کاملشان اطمینان پیدا کنید.
در مجموع دقت کنید که بعد از شستشوی فلفل دلمه ای، هویج و کرفس های خود، خشک شوند تا بتوانید آنها را درون یخچال بگذارید.
کاهوهای تازه ای را که شستشو می دهید را به آرامی در حوله قرار داده و بعد از اینکه کمی خشک شد، آنها را درون زیپ کیف و یا ظروف بزرگ نگهداری غذا قرار داده و در یخچال بگذارید.
اگر می خواهید سبزیجات و یا میوه های خود را خرد کنید، از ظروف بسته بندی شده غذا استفاده کرده و میوه و سبزیجات خرد شده خود را درون آنها قرار دهید.
سبزیجات در یخچال

سبزیجات تازه خود را چگونه نگهداری کنیم

همه ما دوست داریم که در دکوراسیون آشپزخانه خود گلدان هایی از سبزی های تازه داشته باشیم. اگر شما هم باغچه ای از سبزیجا دارویی دارید فقط میزانی که لازم دارید را برداشته و استفاده کنید. با کمک این روش ها کمک کنید تا گیاهان و سبزیجاتی را پرورش دهید که تا جایی که امکان دارد عمر طولانی داشته باشند.

کادوی روز مرد چی بخریم که با ارزش و کاربردی باشه ؟

ریحان تازه و گشنیز را مانند دسته گلی بچینید: پایین ساقه های آنها را قطع کنید و آنها را درون لیوان آبی قرار دهید و آن را بر روی کابینت خود بگذارید. این کار به شما کمک می کند تا گیاهی تازه و همراه با ریشه قوی و عمر طولانی تری داشته باشید( مثل جعفری)
بسته بندی های کوچک تری را تهیه کرده و سبزیجات خود را درون آنها قرار دهید. آنها را درون کیسه های پلاستیکی جمع آوری کرده و در در یخچال خود نگهداری کنید.

مرتب کردن یخچال

چه چیزهایی را در یخچال خود نگهداری نکنیم

اگر یخچال شما بیش از حد پر شده است، باید به این توجه کنید که می توانید برخی از مواد غذایی خود را درون فضایی سرد و تاریک و یا روی کابینت خود قرار دهید.

موز، آووکادو . هرمیوه دیگری را که نیاز به رسیدن دارد را می توانید خارج از یخچال نیز نگه دارید.
گوجه فرنگی، هندوانه، خربزه، انواع توت و… را می توانید تا دو روز بعد از خریداری کردنشان در خارج از یخچال نیز نگه دارید، اما اگر می خواهید عمر طولانی تری دشته باشند، بهتر است آنها را در یخچال نگه داری کنید.
روغن، قهوه، نان، سیب زمینی، پیاز و سیر را در یک فضایی خنک و تاریک نگهداری نمایید.

ایده های مرتب سازی یخچال فریزر

مرتب سازی یخچال و استفاده از ظروف داخل یخچال یکی از بهترین روش ها برای حفظ و سالم نگه داشتن مواد غذایی به شمار می رود که در ادامه شما را با ایده های دیگری برای چیدمان داخل یخچال و فریزر آشنا می کنیم:

طبقه بندی بر اساس درجه حرارت پخت مواد غذایی

در این روش، مواد غذایی آماده که نیازی به پخته شدن ندارند؛ در قسمت بالایی یخچال فریزر قرار گرفته و سپس به این ترتیب پیش رفته و مواد غذایی که به میزان حرارت بیشتری برای طبخ و پخته شدن نیاز دارند؛ در قسمت ها و کشوهای پایین تر قرار می گیرند.

این چیدمان داخل یخچال به شما کمک می کند که دیگر با خراب شدن یا فاسد شدن مواد غذایی مواجه نشوید؛ زیرا قسمت های بالایی فریزر بیشتر در معرض هوای گرم بوده و قسمت های پایین تر نیز در معرض هوای سرد بیشتری می باشند.

استفاده از کشوهای یخچال برای نگهداری سبزیجات و میوه ها طراحی تمام یخچال ها به گونه ای است که کشوهای آن ها رطوبت را در داخل خود نگه داشته و به تازه و سالم ماندن میوه ها و سبزیجات کمک فراوانی می کند.

انتخاب ظروفی با بهترین جنس برای نگهداری مواد غذایی داخل یخچال فریزر

در هنگام خرید ظروف داخل یخچال باید به این نکته توجه داشته باشید که بهترین جنس را برای نگهداری موادّ غذایی خریداری کرده و از خریدن جنس های پلاستیکی ارزان قیمت و نا معتبر پرهیز کنید. در واقع ظرف های پلاستیکی که در کف یا پشت آن ها علامت Food Grade یعنی مناسب برای غذا و یا عکس قاشق و چنگال کوچک درج شده باشد، بهترین جنس برای نگهداری مواد غذایی داخل یخچال فریزر می باشند.

افزایش کارآیی یخچال فریزر و ساید بای ساید

با رعایت 5 نکته زیر، مصرف انرژی یخچال شما کاهش پیدا کرده و در نتیجه هزینه قبض کمتری پرداخت می کنید. همچنین کارایی و عملکرد یخچال بهبود می یابد.

1- گردگیری پشت یخچال

یخچال خود را از دیوار فاصله دهید و هرچند وقت یکبار پشت آن را گردگیری کنید زیرا گرد و خاک در کویل های کندانسور که در پشت یخچال قرار دارد جمع می شود و باعث می شود گرما به سختی از یخچال خارج شود و در نتیجه انرژی بیشتری مصرف کند.

مرتب کردن یخچال

2- لاستیک و نوار دور درب یخچال را بررسی کنید

از یک تکه کاغذ برای بررسی لاستیک دور درب یخچال و هدر رفتن سرمای داخل آن استفاده کنید. ابتدا از بسته بودن درب یخچال مطمئن شوید و بعد از آن تکه کاغذ را بالای لاستیک دور درب یخچال قرار دهید. در صورتی که کاغذ به حرکت دربیاید باید به فکر تعویض نوار دور درب یخچال باشید که البته بر خلاف تصور عمومی کار بسیار راحتی می باشد.

3- روی تمام مواد غذایی را بپوشانید

اکثر مواد غذایی دارای رطوبت هستند و در صورتی که بدون بسته بندی و یا داخل ظرف درب بسته قرار نداشته باشند باعث میشوند هوای داخل یخچال نیز دچار رطوبت شده و در نتیجه کمپرسور یخچال باید برای از بین بردن آن دو برابر کار کند.(در ضمن اکثر غذاها بوی مواد غذایی دیگر را به خود جذب میکنند که باعث می شود مواد غذایی شما بوی عجیب و غریبی بدهند!)

4- غذای گرم را درون یخچال نگذارید

در صورتی که غذایی درست کرده اید ولی نمی توانید تا سرد شدن آن منتظر بمانید و شدیدا خوابتان می آید، میتوانید آنرا درون یخچال قرار دهید ولی باید توجه داشته باشید که یخچال شما باید چند برابر انرژی مصرف کند تا غذای گرم را خنک کند. پس بهترین کار این است که ابتدا صبر کنید تا غذا سرد شود و سپس آنرا درون یخچال قرار دهید تا انرژی کمتری مصرف شود.

مرتب کردن یخچال

5- فضای خالی یخچال را با پارچ آب پر کنید

پر کردن فضای خالی یخچال باعث می شود که مواد غذایی درون یخچال سرد بمانند و یخچال انرژی کمتری بر سرد نگه داشتن آنها مصرف کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *