افتتاح حساب ترکیه
بوی بد یخچال

بوی بد یخچال چرا ایجاد می شود؟ وجود بوی بد در یخچال و فریزر بسیار آزار دهنده می باشد. خوشبختانه با ترفند های خانگی می توانید این بوی بد را از بین ببرید. با این مقاله از شادمگ همراه باشید تا به شما یاد بدهیم چگونه از ایجاد این بوی بد پیشگیری کنید.

علت بوی بد یخچال و فریزر

 • فاسد شدن مواد غذایی
 • قراردادن مواد غذایی درباز
 • استفاده نکردن از یخچال به مدت طولانی
 • تمیز نکردن به موقع یخچال، مرتب کردن یخچال بسیار موثر خواهد بود
 • تمیز کردن یخچال با مواد شوینده
 • جنس بدنه یخچال

بوی ماهی یخچال - بوی بد یخچال

فاسد شدن مواد غذایی از دلایل بوی بد یخچال

شرح فاسد شدن مواد غذایی از دلایل بوی بد یخچال به قرار زیر است:

 • همه ما با پدیده فاسد شدن مواد غذایی مواجه شده‌ایم. ایجاد کپک در غذاها و فساد آن‌ها با بوی بدی همراه است.
 • حال اگر این پدیده در یخچال اتفاق بیفتد؛ سبب ایجاد بوی بد در یخچال نیز خواهد شد.

تمیز کردن فریزر و یخچال می تواند از ایجاد بوی بد و انباشته شدن میکروب ها جلوگیری کند .

قراردادن مواد غذایی درباز از عوامل بوی بد یخچال

شرح قراردادن مواد غذایی درباز و دلیل بوی بد یخچال به قرار زیر است:

 • از دیگر دلایلی که سبب، ایجاد بوی بد در یخچال می‌شوند، قراردادن مواد غذایی بدون روکش مناسب در آن است.
 • بسیاری از مواد غذایی دارای بوی تندی هستند. وقتی آن‌ها را بدون روکش و ظرف مناسب در یخچال قرار دهیم، بوی آن‌ها کل فضای یخچال را فرا می‌گیرد.

استفاده نکردن از یخچال از دلایل ایجاد بوی بد در آن

شرح استفاده نکردن از یخچال و علت بوی بد آن به قرار زیر است:

 • اگر برای مدت بیشتر از 3 روز از یخچال استفاده نشود، بوی بدی در آن ایجاد خواهد شد.

بسته بندی مواد غذایی در یخچال - بوی بد یخچال

تمیز نکردن هم می تواند دلیل بوی بد یخچال باشد

دلیل بوی یخچال می‌تواند ناشی از تمیز نکردن آن نیز باشد.

 • بو گرفتن آبسردکن میتواند موجب بو گرفتن یخچال شود، پس رفع بوی بد آبسردکن نیز مهم است.
 • همانطورکه می‌دانید سطح داخلی یخچال‌ها پس از مدتی استفاده ممکن است در اثر ریختن مایعات، باقی ماندن سبزی و میوه در آن و … کثیف شود.
 • در چنین حالتی اگر یخچال به موقع تمیز نشود، بوی بد در آن ایجاد خواهد شد.
 • تمیز کردن لاستیک درب یخچال هم از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا این مکان محل تجمع باکتری هاست و باعث ایجاد بوی بد می شود.

تمیز کردن یخچال با مواد شوینده باعث ایجاد بوی بد در یخچال میشود

شرح تمیز کردن یخچال با مواد شوینده و علت بوی بد یخچال به قرار زیر است:

 • توصیه می‌شود که برای تمیزکردن یخچال از مواد شوینده‌ای همچون مایع ظرفشویی و … استفاده نکنید.
 • چراکه این مواد کف‌زا هستند و بدون دخالت آب فراوان از محفظه داخلی یخچال پاک نخواهند شد.
 • از همین رو باقی ماندن کف در یخچال سبب ایجاد بوی بد در آن می‌شود.

جنس بدنه یخچال عامل ایجاد بوی بد در آن

جنس بدنه یخچال و علت بوی بد آن به شرح زیر است:

 • جنس بدنه یخچال‌ها از نوع پلاستیک است.
 • به‌طورکلی، پلاستیک‌ها، بو را به خود جذب می‌کنند و ساختار آن‌ها به‌گونه‌ای است که پس از مدتی استفاده به روش‌هایی برای از بین بردن بوی بد یخچال نیاز پیدا خواهید کرد.

ترفند های خانگی برای از بین بردن بوی بد یخچال

جوش شیرین

از جوش شیرین می ‎توان برای از بین بردن موفقیت آمیز همه بوهای ناخوشایند یخچال استفاده کرد . با قرار گرفتن جوش شیرین درون یخچال، کلیه ذرات بوی موجود در هوا جذب جوش شیرین شده و از بین خواهند رفت .

یخچال و فریزر خود را از کلیه مواد غذایی مانده که خراب شده اند و یا در حال خراب شدن هستند، خالی کنید و آن را از برق بکشید . یک کاسه پر از جوش شیرین را بر روی یکی از طبقات یخچال قرار داده و اجازه دهید که درب یخچال حداقل 5-6 ساعت بسته بماند و سپس می ‎توانید در یخچال را باز کرده و جوش شیرین را بیرون بیاورید و همچنین می‎ توانید برای جلوگیری از ایجاد بوی بد درون یخچال، همیشه یک کاسه جوش شیرین درون یخچال خود نگهداری کنید .

بوگیری یخچال - بوی بد یخچال

رفع بوی بد یخچال با قهوه

قهوه تازه نه تنها باعث از بین رفتن بوی بد یخچال و فریزر می ‎شود، بلکه باعث خوشبو شدن آن نیز خواهد شد ، بنابراین اگر به بوی قهوه علاقه مند هستید از این روش استفاده کنید .

مقداری قهوه تازه را درون ظرفی خشک و تمیز بریزید و درون یخچال خود قرار دهید و اجازه دهید که 2 تا 3 روز آن جا بماند ، به این ترتیب همه بو های ناخوشایند درون یخچالتان از بین رفته و بویی معطر در آن ایجاد خواهد شد . همچنین می ‎توانید مخلوطی از قهوه و جوش شیرین را درون یخچال قرار دهید تا از مزایای دوگانه آن ها برای از بین بردن بو های ناخوشایند و ایجاد رایحه ی معطر قهوه بهره مند شوید . روش تهیه قهوه بدون دستگاه قهوه ساز را می وانید اینجا بخوانید.

فرمول جادویی نگهداری طولانی مدت دسته گل طبیعی

لیمو

لیمو انتخابی فوق العاده برای از بین بردن بوهای نامطبوع و ایجاد رایحه ای خوشایند است؛ به همین دلیل بسیاری از مواد شوینده خانگی دارای رایحه لیمو هستند . شما همچنین می ‎توانید برای از بین بردن لکه های ایجاد شده بر روی ظروفتان نیز از لیمو استفاده کنید .

چند لیمو را به چهار قسمت تقسیم کرده و روی تمام طبقات یخچال قرار دهید و اجازه دهید که تکه های لیمو به مدت 3 تا 4 روز درون یخچالتان باقی بمانند تا بوهای ناخوشایند به خوبی از بین بروند . برای معطر کردن داخل یخچال می ‎توانید همیشه چند تکه لیمو درون آن نگه داری کنید و هفته ای یکبار لیمو های تازه را به جای لیمو های قدیمی جایگزین کنید .

ذغال

ذغال ماده ای موثر برای از بین بردن بوهای نامطلوب درون یخچال است. شما همچنین می‎ توانید از ذغال برای تمیز کردن منافذ و رهایی از مسمومیت های غذایی نیز استفاده کنید .

دمای یخچال را به حداقل برسانید و یک کاسه کوچک حاوی پودر ذغال را درون یخچال قرار داده و اجازه دهید درب یخچال به مدت 3 روز بسته بماند تا بوهای ناخوشایند به کلی برطرف شوند.

در این مدت می ‎توانید مواد غذایی که ممکن است خراب شوند را درون یخچال قرار دهید و بهترین بخش در مورد استفاده از این روش این است که از پودر ذغال می ‎توانید مجددا نیز استفاده کنید . کافی است به مدت 20 دقیقه آن را درون فر قرار دهید تا خاصیت خود را بازیابی کند.

بو فساد در یخچال - بوی بد یخچال

سیب زمینی برای خوشبو کردن یخچال

سیب زمینی را پوست کنید و داخل یخچال قرار دهید برای از بین بردن تمام بوهای یخچال باید هر 2 – 3 روزسیب زمینی را عوض کنید و در یخچال نگه دارید تا وقتی بو از بین رود.

سرکه

برای خلاصی از بوی بد دورن یخچال می ‎توانید به چندین روش مختلف از سرکه استفاده کنید . درست مانند جوش شیرین ، سرکه سفید نیز می ‎تواند بوهای نامطبوع درون یخچال را از بین ببرد .

سرکه سفید مانند یک ضدعفونی کننده قوی عمل می ‎کند و همه باکتری ها و میکروب های ایجاد کننده بوی بد را از بین می ‎برد ، فقط کافیست از آن برای تهیه محلول تمیز کننده یخچال خود استفاده کنید .

یک فنجان سرکه سفید را درون یک کاسه ریخته و به مقدر مساوی، آب به آن اضافه کنید و کاسه مورد نظر را به مدت 3 تا4 روز درون یخچال قرار دهید تا بوهای نامطبوع درون یخچال از بین بروند.

شما همچنین می ‎توانید از این محلول برای تمیز کردن درون یخچال خود نیز استفاده کنید تا لکه و بوهای ناخوشایند به طور کامل از بین بروند . از آن جایی که سرکه خاصیت پاک کنندگی بسیار بالایی دارد، شستن مبل با سرکه به خانم های خانه دار بسیار توصیه می شود.

رفع بوی بد یخچال با اسانس وانیل

استفاده از اسانس وانیل یکی دیگر از راه های عالی برای از بین بردن بوی نامطبوع درون یخچال است . با استفاده از این ماده معطر، یخچال شما دارای رایحه ی مطلوبی نیز خواهد شد .

مقداری عصاره وانیل را درون کاسه ای بریزید و سپس یک تکه پنبه را به آن آغشته کرده و به طبقات یخچالتان بمالید تا بو های نامطبوع آن از بین بروند .

همچنین می ‎توانید پنبه آغشته شده به عصاره وانیل را درون کاسه ای درون یخچال نگهداری کنید تا بو های ناخوشایند درون یخچال از بین بروند ، فقط هر 7 روز یک بار پنبه آغشته شده به عصاره وانیل جدیدی را به جای پنبه قبلی جایگزین کنید تا کپک نزند .

جلوگیری از بوی یخچال - بوی بد یخچال

جو دو سر

جو دو سر ماده موثر دیگر در از بین بردن بوهای نامطبوع یخچال است . این روش بسیار آسان است و کافی است که یک کاسه حاوی جو دو سر را به مدت 4 تا 5 روز درون یخچال نگهداری کنید تا بوهای ناخوشایند از بین بروند و همچنین می‎ توانید از این روش به طور دائم برای جلوگیری از بروز بوی ناخوشایند درون یخچال بهره ببرید . فقط لازم است به خاطر داشته باشید که باید کاسه حاوی جو دو سر را در فواصل 7 تا 10 روز با کاسه جدیدی جایگزین کنید .

تمیز کردن یخچال با سرکه سیب

خواص سرکه سیب آنقدر زیاد است که شما را ترغیب می‌کند تا حتما در خانه‌تان سرکه سیب داشته باشید. این ماده خواص بسیاری برای سلامتی جسم دارد و البته کاربردهای زیاد آن در خانه‌داری را هم نمی‌توان نادیده گرفت. یکی از مهمترین کاربردهای سرکه سیب، قابلیت ضدعفونی کنندگی و پاک کنندگی آن است. به همین دلیل می‌توان از آن برای شستن یخچال استفاده کرد. برای این کار یک لیتر آب را با ربع لیوان سرکه سیب ترکیب کرده و سپس یخچال را با این محلول نظافت کنید. پس از شست و شو هم نصف لیوان سرکه را برای مدت 2 ساعت داخل یخچال قرار دهید. پس از آن یک ساعت درب یخچال را باز بگذارید تا بوی سرکه نیز از محیط یخچال برود. با این کار بوی شدید یخچال رفع خواهد شد. علاوه بر خاصیت ضدعفونی کنندگی، سرکه سیب برای لاغری هم بسیار توصیه می شود.

جلوگیری از پاشیدن روغن روی گاز هنگام سرخ کردن و آشپزی

رفع بوی بد یخچال با نوشابه

نوشابه یکی از موادی است که می‌توان از آن برای برطرف کردن بوی بد یخچال استفاده کرد زیرا نوشابه می‌تواند همه بوهای یخچال را به خود جذب کند. برای این کار مقداری نوشابه گازدار را در یک ظرف بدون در بریزید و آن را در یخچال قرار دهید. پس از گذشت چند ساعت بوی بد یخچال از بین می‌رود. با اضافه کردن یک قاشق غذاخوری وانیل به نوشابه بوهای تندتر زودتر رفع شده و باعث خوشبو شدن یخچال می‌شود.

سریع‌ترین راه از بین بردن بوی بد یخچال چیست ؟

سریع‌ترین راه از بین بردن بوی بد یخچال را در ادامه براستان شرح داده ایم:

پیشگیری از ایجاد بو در یخچال - بوی بد یخچال

 • روش‌های متفاوتی برای رفع بوی بد یخچال بیان شده است.
 • اما سریع‌ترین راه برای تمیز کردن کامل و دقیق تمام قسمت‌های آن است.
 • برای تمیز کردن یخچال ابتدا آن را از برق بکشید.
 • 3 ساعت آن را به حال خود رها کنید تا برودت به‌طور کامل در آن متوقف شود.
 • سپس تمام قفسه‌ها و طبقات یخچال را خارج کنید.آن‌ها را شسته و خشک نمایید.
 • سپس فضای داخل یخچال را با استفاده از محلول جوش شیرین و آب یا محلول سرکه و آب به‌طور کامل پاک کنید.
 • نیم ساعت منتظر بمانید تا داخل یخچال کاملاً خشک شود.
 • سپس آن قفسه‌ها و طبقات را در جای خود قرار دهید و یخچال را به برق وصل نمایید.
 • با تمیز کردن صحیح بوی بد یخچال به‌طور کامل از بین می‌رود.
 • برای سرعت بخشیدن به این کار می‌توانید از بوگیرهای یخچال استفاده کنید.

سایر نکات برای از بین بردن بوی بد یخچال

 1. باید از ایجاد هر نوع بوی بدی در یخچال جلوگیری کنیم که برای این منظور تمیز کردن مرتب قفسه ها و مواد داخل یخچال الزامی است.
 2. غذاها و مواد خوراکی در ظرف های در بسته عامل مهمی است در کاهش بوهای ایجاد شده داخل یخچال.
 3. توجه داشته باشید که باید هر 3-2 روز یک بار به تمام قفسه های یخچال سر بزنید و تاریخ مصرف مواد درون یخچال را چک کنید.
 4. مهم ترین کاری که باید برای جلوگیری از ایجاد بوی ناخوشایند درون یخچال خود انجام دهید ، تمیز کردن مرتب آن در فواصل زمانی منظم است .
 5. مواد غذایی تاریخ گذشته و یا در معرض خراب شدگی را از یخچال خود خارج کنید .
 6. در صورت ریختن مواد غذایی مصرفیتان به روی طبقات یخچال ، فورا آن را با استفاده از یک دستمال مرطوب و یا با استفاده از محلول سرکه سفید تمیز کنید .
 7. با قرار دادن چند دانه میخک درون دو نیم از پرتقال و یا لیمو و قرار دادن آن ها درون یخچال نیز می ‎توانید به از بین رفتن بوی بد یخچال کمک کنید ، از این روش برای دور کردن حشرات از منزل خود نیز می ‎توانید استفاده کنید .

چطور از ایجاد بو در یخچال جلوگیری کنیم ؟

طبقه بندی مواد غذایی به رفع بوی نامطبوع یخچال کمک می‌کند

مواد غذایی که داخل یخچال قرار می‌گیرند، هر کدام طول عمر متفاوتی دارند. اگر یخچالتان دارای طبقات متفاوت است، به خوبی از آن استفاده کنید. برای مثال میوه‌ها و سبزیجات را جدا از هم نگه‌داری کنید. نوشیدنی‌ها را درکنار هم قرار دهید و سایر محصولات لبنی را در کنار هم بچینید. در صورتی که تعداد طبقات یخچال شما کافی نیست، می‌توانید جداکننده‌های داخل یخچال تهیه کرده و از آنها استفاده کنید.

تمیز کردن یخچال - بوی بد یخچال

برای جلوگیری از بوی بد یخچال به تاریخ انقضا مواد غذایی توجه کنید

فراموش کردن تاریخ انقضای مواد غذایی، مخصوصا محصولات لبنی، باعث می‌شود تا این مواد فاسد شده و بوی نامطبوعی در فضای داخلی یخچال ایجاد کنند. به همین خاطر دسته‌بندی مواد غذایی را براساس تاریخ انقضای آن انجام دهید. محصولاتی که زودتر منقضی می‌شود را جلوی دید قرار دهید تا زودتر مصرف شوند.

مشکل بوی بد یخچال را با نرم‌افزارهای مدیریت یخچال حل کنید

می‌توانید برای مدیریت بهتر تاریخ انقضای محصولات و موجودی مواد غذایی از نرم افزارهای موبایل استفاده کنید. برای این منظور نرم افزارهایی مثل اپلیکیشن مدیر یخچال و آشپزخانه (دانلود از کافه بازار) و اپلیکیشن Freezly (دانلود از گوگل‌پلی) وجود دارند که مواد غذایی را بر اساس تاریخ انقضا ثبت کرده و شما را از انقضای آنها مطلع می‌کنند. به علاوه بعضی از این نرم افزارها با توجه به موجودی مواد غذایی دستور پخت‌های متنوع هم پیشنهاد می‌دهند که جالب توجه است.

باقیمانده وعده‌های غذایی باعث بوی بد یخچال می‌شوند

برخی مواد غذایی هستند که خودتان برای شام یا ناهار درست کرده یا بدون بسته بندی تهیه کرده‌اید. باید برای این مواد نیز تاریخ انقضایی در نظر بگیرید تا قبل از فاسد شدن حتما استفاده شوند. می‌توانید با زدن برچسب بر روی درب یخچال و یا استفاده از نرم افزارهای یادآوری هم این کار را انجام دهید. غذاهای پخته شده بین 3 تا 4 روز در یخچال سالم می‌مانند و پس از آن دیگر کیفیت خود را از دست می‌دهند و شروع به فاسد شدن می‌کنند. اگر فکر می‌کنید در 3 یا 4 روز آتی نمی‌توانید از غذا استفاده کنید، بهتر است غذا را در کیسه فریزر بسته بندی کنید و در فریزر قرار دهید. اینفوگرافیک زیر از سایت StateFoodSafty راهنمای خوبی برای نگهداری انواع مواد غذایی خواهد بود.

معرفی گیاهان آپارتمانی سایه دوست و روش نگهداری از آنها

با دستمال حوله‌ای به جنگ بوی بد یخچال بروید

برای هر کدام از کشوهای داخل یخچال یک دستمال حوله‌ای بگذارید. ممکن است آب خارج شده از مواد غذایی در کف کشو بماند و به مرور زمان بوی نامطبوعی در محیط یخچال ایجاد کند. همچنین هر هفته این دستمال را تعویض کنید.

با ظروف دربسته از بوی بد یخچال و فریزر جلوگیری کنید

برای نگهداری غذاهای اضافی از ظروف دربسته استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا بوی غذا به سایر مواد غذایی منتقل نشود و بو و مزه غذا نیز تغییر نکند. اگر حتی غذا را با قابلمه در یخچال قرار می‌دهید درب آن را حتما بگذارید. بعد از شستن و ضد عفونی کردن میوه و سبزیجات آن ها را درون ظروف مناسب خود نگهداری کنید.

پر کردن بیش از ظرفیت باعث بوی بد یخچال می‌شود

اگر یخچال و فریزر خانه زیاد پر شده باشد، سیستم خنک کننده آن دچار اختلال می‌شود و نمی‌تواند در حد مطلوب فضای داخل یخچال را خنک کند. به همین خاطر ممکن است مواد غذایی زودتر از زمان انقضایی که برای آن‌ها در نظر گرفته‌اید، خراب شوند. البته که پر کردن بیش از ظرفیت یخچال با توجه به وضع اقتصادی برای بسیاری از خانواده‌ها مقدور نیست. اما اگر این مشکل در مورد شما صدق می‌کند، بهتر است یا خرید کمتری انجام دهید و یا زودتر مواد غذایی را مصرف کنید.

علت بوی بد یخچال - بوی بد یخچال

تمیز کردن یخچال و فریزر هر دو هفته یکبار ضروری است

حتما تمیز کردن یخچال را هر دو هفته یک بار در برنامه‌ی خانه‌داری خود قرار دهید. ممکن است در هنگام برداشتن مواد غذایی مقداری از این مواد داخل یخچال ریخته باشند و به مرور زمان باعث ایجاد بوی بدی شوند. با داشتن برنامه منظم شست و شوی یخچال، از جمع شدن این مواد جلوگیری کنید.

از ایجاد بوی بد یخچال در زمان مسافرت جلوگیری کنید

همانطور که گفته شد، باقیماندن غذاها و خوراکی‌ها داخل یخچال در زمان مسافرت، یکی از مهمترین دلایل بو گرفتن یخچال است. برای جلوگیری از این موضوع به نکات زیر توجه کنید:

تاریخ مصرف غذاهای داخل یخچال را چک کنید. اگر زودتر از بازگشت شما از سفر منقضی می‌شود، فکری به حال آنها کنید. مثلا می‌توانید میوه، غذا و خوراکی‌ها بجز مایعات را به ابعاد کوچکتر تقسیم کرده و با کیسه فریز بسته‌بندی کنید. سپس این کیسه‌ها را در داخل فریزر نگهداری کنید تا دیرتر فاسد شوند. همچنین می‌توانید مواد غذایی را در ظروف غذای قابل حمل بسته بندی کرده و در طول سفر میل کنید. اگر هیچکدام از دو روش فوق قابل انجام نیست، مواد غذایی را در ظروف یکبار مصرف چیده و آن را کمی تزئین کنید. اگر با همسایگانتان صمیمی هستید، غذا را به آنها بدهید و دلیل این کار را هم بیان کنید. یا اگر خانواده نیازمندی می‌شناسید، غذا را به آنها هدیه کنید. نیازی نیست دلیل این کار را به آنها توضیح دهید.

قبل از سفر حتما از درست بسته شدن درب یخچال و فریزر مطمئن شوید. باز ماندن درب یخچال و فریزر به موتور آن آسیب زده و باعث از دست رفتن هوای سرد درون یخچال و فریزر می‌شود. در نتیجه مواد غذایی زودتر فاسد می‌شوند.

حتما از اتصال یخچال و فریزر با برق مطمئن شوید. قطع کردن برق و یا رفتن برق باعث می‌شود تا یخچال دیگر کار نکند و مواد غذایی به سرعت خراب شوند. برای پیشگیری از این موضوع به راهکارهای زیر توجه کنید:

 • برای جلوگیری از اتصالی کردن برق و همچنین کاهش مصرف برق، بهتر است تمامی وسایل برقی بجز یخچال را از مدار برق خارج کنید. هیچ وقت به جای این کار فیوز برق خانه را قطع نکنید. زیرا با این کار برق یخچال هم قطع می‌شود و یک دردسر بزرگ پیش خواهد آمد.
 • اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که قطعی برق زیاد اتفاق می‌افتد، یک پیشنهاد نسبتا گران قیمت، استفاده از یک ژنراتور یا موتور برق خانگی است. ژنراتور یا موتور برق در زمان قطعی برق به کار می‌افتد و باتوجه به توان موتور، برق دستگاه‌های متصل به خود را تامین می‌کند. تهیه یک موتور برق گازی با استارت اتومات که از گاز شهری به عنوان سوخت استفاده می‌کند و بصورت اتومات در زمان قطعی برق فعال می‌شود، گزینه دیگر شما خواهد بود. مجتمع‌های ساختمانی بزرگ معمولا به این سیستم مجهز هستند. اما استفاده از آن برای بسیاری از خانه‌ها مقرون به صرفه نیست. البته زیاد نگران نباشید. دمای داخل یخچال خاموش در صورت بسته ماندن درب تا 4 ساعت حفظ می‌شود. دمای داخل فریزر نیز در صورت بسته ماندن درب تا 2 روز باقی می‌ماند. بنابراین برای قطعی برق کوتاه مدت نیاز به نگرانی نیست.
 • اگر برای مدت بیش از دو هفته به سفر خواهید رفت، بهتر است چک کردن خانه را به بستگان یا آشنایان مورد اعتماد خود بسپارید و یا یخچال و فریزر را قبل از سفر خالی کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

23 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *