درب یخچال - تمیز کردن لاستیک درب یخچال

تمیز کردن لاستیک درب یخچال کاری است که باید هرچند وقت یک بار انجام دهید چرا که نوار دور درب یخچال و فریزر، به مرور زمان آلوده شده و نیاز به پاکسازی دارد. شما می توانید با استفاده از ساده ترین ابزار، یعنی یک دستمال تمیز و محلول های مخصوص، این بخش را پاکسازی و ضدعفونی کنید.

تمیز کردن لاستیک درب یخچال

همانطور که می‎دانید اطراف درب یخچال و فریزر شما، نواری به جنس پلاستیکی کشیده شده است که خاصیت آهن ربایی نیز دارد و از باز شدن خودکار درب یخچال جلوگیری می‎کند. اگر به تمیزی این قسمت توجه نکنید از عمر مفید نوار دور یخچال و در نتیجه دستگاه شما کاسته خواهد شد. با ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با نحوه تمیز کردن نوار دور یخچال فریزر آشنا نماییم.

تمیز کردن لولای یخچال - تمیز کردن لاستیک درب یخچال

اهمیت نوار دور یخچال

واشر یا نوار دور درب یخچال، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یخچال منزل شماست. اهمیت آن بیش از آن است که شما فکر کنید. این نوار لاستیکی که در اطراف مرز خارجی یخچال و فریزر شما متصل شده، به طور خاص طراحی شده تا از خارج شدن هوای سرد و ایجاد هوای گرم در دستگاه شما جلوگیری کند. به طور خلاصه، برای تنظیم جو داخلی یخچال، مانند درزگیر عمل می‌کند.

با وجود اینکه مرتب کردن یخچال همیشه کار سخت و کسل کننده ای است اما یکی از اقداماتی که در هنگام سرویس یخچال فریزر باید انجام دهید همان تمیز کردن نوار دور یخچال فریزر است. اگر این قسمت یخچال شما به خوبی کار نکند باعث خواهد شد یخچال شما به درستی خنک نشده و منجر به مصرف انرژی بیشتر شود. اولین قدم برای جلوگیری از مهر و موم آسیب دیده، یادگیری نحوه تمیز کردن نوار دور یخچال است.

تعویض لاستیک یخچال - تمیز کردن لاستیک درب یخچال

زمان تمیز کردن لاستیک درب یخچال

نگه داشتن واشر در یک شرایط خوب یکی از ضروری‌ترین اقدامات پیشگیرانه است که می‌تواند از نظر صرفه جویی در هزینه و وقت شما بسیار کمک کند. توصیه می‌شود واشر یخچال خود را هر سه ماه یکبار تمیز کنید. در صورت مشاهده هرگونه کپک بر روی واشر و ریخته شدن مواد غذایی روی نوار دور یخچال، سریعا این منطقه را تمیز کنید.

راهکارهای موثر و فوری برای رفع بوی بد کفش و پا

بوی بد یخچال رایحه‌های تند و کپک زده‌ای که از یخچال منتشر می‌شود می‌تواند در اثر رشد میکروب در نوار یخچال ایجاد شود.

برای اینکه از این دست اتفاقات برای شما رخ ندهد بهتر است یخچال خود را به درستی و با وسایل مناسب تمیز کنید تا از آسیب‎های جدی جلوگیری کند.

چه ترکیباتی برای تمیز کردن لاستیک درب یخچال نباید استفاده نشود :

در هنگام تمیز کردن نوار دور یخچال فریزر، کار تمیزی نوار داخلی ساده به نظر می‎رسد، اما در صورت استفاده از پاک کننده‌های نامناسب به پلاستیک و نوار داخلی آسیب وارد خواهید کرد.

باز کردن در یخچال - تمیز کردن لاستیک درب یخچال

۱) محصول‌ها و مقطرهای نفتی و سفیدکننده‌ها امکان دارد به پلاستیک نوار دور یخچال آسیب وارد کند بنابراین بهتر است از این دست محصولات استفاده نشود.

۲) سفید کننده رقیق شده را می‌توان به مقدار کم روی نوار دور درب یخچال که با قالب پوشانده شده استفاده کرد. با این حال، این می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد و باعث خراب شدن پلاستیک یا فرسودگی درب یخچال شود که قبلاً در معرض خطر قرار گرفته است. اگر تصمیم دارید از سفید کننده برای تمیز کردن نوار دور یخچال استفاده کنید، اجازه ندهید تا مدت زمان بیشتری از حد لازم روی مواد بماند.

از هر پاک کننده‌ای برای تمیز کردن نوار دور یخچال استفاده کردید لازم است با آب گرم پاک کنید و حتما نوار دور یخچال را خشک کنید و مطمئن شوید که هیچ موادی روی آن باقی نمانده است.

مراتب تمیز کردن لاستیک درب یخچال

در اولین مرحله تمیز کردن نوار دور یخچال فریزر باید دقت کنید که دستگاه را از برق جدا کنید تا به یخچال آسیب وارد نشود.

نوار دور یخچال ممکن است با پیچ یا مهره‌ای به درب یخچال وصل شده باشد. در این صورت لازم است در مرحله اول این مناطق را جدا کنید.

زمانی که نوار یخچال را جدا کردید اگر نوار سالم بود و کمی کثیف بود از محلول‌هایی که در ادامه اشاره می‎کنیم استفاده کنید و محل مورد نظر را تمیز و خشک کنید.

معرفی گیاهان آپارتمانی سایه دوست و روش نگهداری از آنها

درب یخچال - تمیز کردن لاستیک درب یخچال

بهتر است برای عملکرد بهتر نوار دور یخچال بعد از اینکه آن را تمیز کردید، برای انعطاف پذیری لاستیک، به آرامی مقدار کمی روغن لیمو، روغن معدنی یا لوسیون بدن معمولی را در اطراف لبه‌های واشر مالش دهید.

در مرحله آخر تمام اتصالات را دوباره سر جای خود وصل کنید. توجه داشته باشید به هیچ وجه از فشار اضافی برای بستن نوار استفاده نکنید؛ زیرا باعث خواهد شد آسیب جدی به نوار دور یخچال وارد شود.

چند راه حل برای تمیز کردن لاستیک درب یخچال

روش اول: سرکه و آب

در یک ظرف مناسب اسپری کردن، یک فنجان سرکه را به همراه دو فنجان آب رقیق کنید.

محلول آماده شده را به نوار دور یخچال اسپری کنید و با یک اسفنج مرطوب و یا مسواک، آرام آلودگی‌ها را از سطح مورد نظر پاک کنید. بعد از اینکه نوار دور یخچال تمیز شد. در این مرحله با یک دستمال تمیز محیط را از مخلوط آب و سرکه پاک کرده و کاملا خشک کنید.

سرکه معجزه ایست که برای تمیز کردن سرامیک و شستن مبل با سرکه نیز بسیار مورد توجه است.

روش دوم: آب و جوش شیرین

یکی از راه حل‎های ایمن برای تمیز کردن نوار دور یخچال استفاده از مخلوط آب و جوش شیرین است. در این روش یک واحد آب جوش را با ۱ گرم یا یک قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کنید.

محلول جوش شیرین- تمیز کردن لاستیک درب یخچال

در مرحله بعد مخلوط آماده شده را به نوار دور یخچال اسپری کرده و با یک اسفنج محیط را تمیز کنید. به مانند روش قبل بعد از تمیز شدن نوار دور یخچال، لازم است محل را با یک دستمال پاک کنید. در آخر فراموش نکنید محیط را باید کاملا خشک کنید تا آسیبی به نوار دور یخچال وارد نشود.

روش سوم: آب و مخلوط سفید کننده

البته استفاده مستقیم از مواد سفیدکننده باعث خواهد شد که نوار دور یخچال شما دچار مشکل شود. بهتر است که از محلول رقیق شده استفاده کنید تا از آسیب‌های احتمالی دوری کنید. بدین منظور لازم است مواد را در یک ظرف با هم مخلوط کنید.

تعویض تیغه برف پاک کن با روش ساده و فوری بدون نیاز به متخصص

برای تمیز کردن نوار دور یخچال فریزر در این حالت، از ترکیب واحد مواد سفید کننده و سه واحد آب استفاده کنید. محلول رقیق شده را بر روی محل اسپری کنید و با یک اسفنج محل را تمیز کنید. لازم است در این مرحله با یک دستمال نم‎دار نوار دور یخچال را از محلول پاک کنید و به خوبی خشک کنید تا آسیب به نوار دور یخچال وارد نشود.

روش چهارم: آب و پودر صابون

برای اینکه این محلول را آماده کنید لازم است یک قاشق پودر صابون را به دو واحد آب اضافه کرده و مواد را باهم به خوبی مخلوط کنید. به کمک اسفنج یا مسواک مواد را بر روی نوار دور یخچال بزنید. در مرحله بعد مانند گذشته با یک دستمال، تمام جرم‌های پاک شده و محلول تمیز کننده را از سطح نوار دور یخچال پاک کنید. رعایت کنید تمام سطوح بعد از پاک شدن از کثیفی‌ها باید به درستی خشک شوند.

تمیز لولای یخچال - تمیز کردن لاستیک درب یخچال

با استفاده از موادی که در این مقاله ذکر کردیم می‎توانید به راحتی در منزل به صورت دوره‎ای کار تمیز کردن نوار دور یخچال فریزر را انجام داده و از آسیب‎های جدی دوری کنید.

فیلم آموزشی تمیز کردن لاستیک درب یخچال

آزمایش سالم بودن لاستیک دور درب یخچال

برای اینکه از سالم بودن کلی و مگنت یا آهن ربا نوار دور درب یخچال مطمئن شوید لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

  • تمیز کردن کامل نوار دور درب یخچال
  • آزمایش کاغذ A4

یک کاغذ A4 را بین درب یخچال و بدنه یخچال قرار دهید و درب را ببندید.

حالا کاغذ A4 را به بیرون بکشید. اگر کاغذ راحت به بیرون کشیده شود همان قسمت لاستیک ایراد دارد. یا مگنت (آهن ربا) دیگر قدرت خود را از دست داده است یا لاستیک ایراد دارد.

کاغذ A4 را بین تمام قسمت های درب بکشید تا محل سست بودن یا شل بودن مگنت را پیدا کنید.

اگر هم خود لاستیک پاره شده باشد که پیشنهاد می کنیم حتما کل لاستیک درب را تعویض کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 دی 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *