افتتاح حساب ترکیه
رفع بوی بد آبسردکن - آب سرد آبسرد کن

رفع بوی بد آبسردکن یکی از مهمترین کارهایی است که قبل از گرم شدن هوا باید انجام دهید. شادمگ اینبار ترفندهایی برای از بین بردن بوی بد آّسرد کن یخچال پیش پایتان قرار داده است. با ما همراه شوید.

علت بوی بد آبسردکن چیست

باید بدانید که دستگاه آبسردکن یک روش عالی برای خنک نگه داشتن آب است، اما با گذشت زمان املاح و مواد معدنی موجود در آب درون لوله آبسردکن رسوب می کند. این رسوبات و املاح مختلف هستند که روی طعم و بوی آب تاثیر می‌گذارند.

بنابراین راهکار آن از بین بردن رسوبات و باکتری‌هایی موجود درون لوله‌ها است و باعث می شود تا دوباره آبی خوش طعم و گوارا داشته باشید. همانطور که قبلا هم در مورد بوی بد یخچال با هم صحبت کردیم و راه کارهایی برای از بین بردن این بوی بد در یخچال و فریزر ارائه کردیم.

رفع بوی بد آبسردکن - آب در آبسرد کن

اگر به تازگی آب خروجی از دستگاه آبسردکن شما دارای عطر و طعم نامطبوع شده است، نکات این مقاله را تا انتها بخوانید. در پاره ای از موارد خود شما قادر به برطرف کردن آنها هستید. اما برای تعویض قطعاتی چون فیلتر، سرویس دهی و تعمیر آبسردکن توصیه می شود تا صرفا از سرویسکاران و تعمیرکاران مجرب و حرفه ای کمک بگیرید.

بخ موقع تمیز کردن لاستیک درب یخچال نیز می تواند از ایجاد بوی بد یخچال جلوگیری کن.

اهمیت رفع بوی بد آبسردکن

آبسردکن‌ها از لوازم پرکاربرد در محیط‌های اداری و شرکت‌ ها هستند اما مانند هر وسیله دیگری به مرور زمان نیاز به سرویس دهی و تمیزکاری دارند. عدم نظافت به موقع باعث ایجاد عطر و طعم نامطلوب در آب می‌شود. این امر مسئله کم اهمیتی نیست و می‌تواند زمینه ساز بیماری‌های عفونی و گوارشی در بدن شود. بنابراین اگر در اداره و یا منزل خود دستگاه آبسردکن در اختیار دارید حتما برای تمیز کردن آن برنامه ریزی کنید.

زمان لازم برای تعویض فیلترها به مدت زمان استفاده از فیلتر، تاریخ انقضا فیلتر، کیفیت آب ورودی و فیلتر بستگی دارد و با در نظر گرفتن این چند عامل بهتر است نسبت به تعویض به موقع فیلتر آبسردکن اقدام کنید.

دلایل مهم بوی بد آبسردکن

تمیز کردن آبسردکن با پارچه های آلوده

استفاده از پارچه های کثیف برای تمیز کردن مخزن داخل آبسردکن باعث می شود تا آلودگی های موجود در آن به راحتی بر روی سطح آب آبسردکن شما جمع شود. این آلودگی ها مطمئنا روی طعم آب آبسردکن شما تاثیر خواهد گذاشت.
لذا همواره از از پارچه های مخصوص، نو و تمیز برای نظافت شیرها آبسردکن استفاده کنید. پس از آن اجازه دهید۳۰ تا ۴۰ ثانیه آب از شیرها عبور کند تا آلودگی های موجود در مسیر خارج شود.

بوی بد آبسردکن به دلیل نو بودن دستگاه

بوی غیر طبیعی پلاستیک و یا مزه آهنی در روزهای اولیه پس از خرید آبسردکن های نو و تازه طبیعی است. این مشکل پس از چندین بار پر و خالی شدن مخزن دستگاه به سادگی رفع خواهد شد.

روش صحیح تنظیم دمای آب مناسب ماشین لباسشویی ؛ آب سرد مناسب تره یا گرم ؟

رفع بوی بد آبسردکن - خوردن آب

در مورد آبسردکن های دو منظوره بهتر است تا حداقل برای یک بار مخزن آب دستگاه را پر کرده و سپس از طریق شیر آب، مخزن را خالی نمایید. در مورد مدل های استیل نیز شیر آب را کمی باز گذاشته تا آب به خوبی در مخزن و اتصالات داخلی آن به گردش درآید. سپس به تدریج مزه آب به حالت طبیعی باز می گردد.

بوی بد آبسردکن به دلیل استفاده از آب تصفیه نشده

طعم نامطلوب در آب تصفیه نشده طبیعی است و املاح موجود در آن باعث رسوب گیری و ایجاد بوی نامطبوع می شود. بنابراین در صورتیکه آب تغذیه آبسردکن تصفیه نیست و یا سختی آن بالا است، حتما آبسردکن های حاوی فیلتر و یا دستگاه تصفیه آب استفاده نمایید. همچنین به موقع فیلتر دستگاه را تعویض کنید.

استفاده از فیلترهای بی کیفیت

یکی از علل بوی بد آبسردکن استفاده از فیلترهای بی کیفیت است. کلر موجود در آب پس از عبور از فیلتر مرحله ۲ حذف می شود و آب خالص را نتیجه می دهد. در صورتی که این فیلتر قدرت لازم برای جذب کلر موجود در آب را نداشته باشد نتیجه خروجی دستگاه، آب دارای عطر و طعم نامطلوب است.

رفع بوی بد آبسردکن - فیلتر آبسرد کن

یکی از دلایل مهم بوی بد آبسردکن، تجمع آلودگی میکروبی است که برای پیشگیری بهتر است تا هر چند وقت یکبار محفظه آبسردکن را خارج کرده و با آب و شوینده آن را خوب بشویید.

بوی بد آبسردکن به دلیل عدم تعویض به موقع فیلتر

تمامی فیلترهای تصفیه بعد از مدتی از املاح اشباع شده و مانند روز اول قادر به جذب ناخالصی های آب نخواهند بود. لذا باید به موقع تعویض شوند.

در بسیاری از موارد فیلتر زودتر از موعد کیفیت خود را از دست می دهند. عدم تعویض بموقع فیلتر به دلیل هزینه های بالای خرید، باعث می شود تا مخزن آبسردکن و اتصالات داخلی آن بو بگیرد. همچنین استفاده از فیلترهای بی کیفیت باعث بو گرفتن دستگاه آبسردکن و هدر رفت سرمایه شما می شود. ضمن آنکه ممکنه است به اجزای دستگاه صدمه زده و باعث از کار افتادن آبسردکن شود.

بو گرفتن آب در اثر TDS نامطلوب

TDS شاخصی برای ارزیابی کیفیت آب آشامیدنی است. مطابق با استانداردها، TDS بین ۵۰ الی ۱۵۰ برای آب آشامیدنی مناسب است.

نکته جالب توجه آن است که همان طور که بالا بودن سختی آب باعث عطر و طعم نامطبوع آب می شود، پایین بودن بیش از حد سختی آب نیز باعث تلخ شدن و بد مزه شدن آب می گردد. بنابراین در صورت مناسب بودن درجه سختی آب استفاده از فیلترهای تصفیه می تواند باعث کاهش بیش از حد TDS آب و بد مزه شدن آن شود.

بوی بد آبسردکن به دلیل ماندن بیش از حد آب در داخل مخزن

ساکن ماندن آب در داخل یک ظرف برای مدت زمان طولانی بستر لازم برای افزایش فعالیت باکتری ها و میکروارگانیسم ها می شود. در صورت عدم نیاز به آبسردکن به مدت چند روز بهتر است مخزن بیرونی و داخلی آبسردکن را تخلیه کنید. در مورد آبسردکن های استیل نیز بهتر است با باز نمودن شیر دستگاه، مخزن داخلی آن را کامل تخلیه نمایید و آب و برق دستگاه را قطع نمایید.

نحوه درست اتو زدن اینطوریه ! دیگه اشتباه اتو نزن

رفع بوی بد آبسردکن - آبسردکن

آسیب دیدن لوله های انتقال آب و اتصالات داخلی آبسردکن

در صورتی که در لوله های بیرونی انتقال آب به دستگاه و یا اتصالات داخلی آبسردکن شکاف و درز ایجاد شده باشد، آب داخل دستگاه به راحتی آلوده شده و عطر و طعم نامطلوب به خود می گیرد. بنابراین بررسی دوره ای لوله های انتقال آب به داخل دستگاه و مخزن ضروری است.

بوی بد آبسردکن به دلیل کثیف بودن بدنه بیرونی آبسردکن

خزن داخلی آبسردکن به صورت بسته طراحی می شود اما با این وجود ممکن است در اثر آلودگی بدنه بیرونی آبسردکن، میکروب ها و باکتری ها رشد کرده و آب داخل دستگاه را آلوده کنند. به خصوص قسمت پساب و ظرف آب آبسردکن های فانتزی و یا استیل به راحتی آلوده می شود. پس لازم است تا همیشه بدنه بیرونی، شیر تخلیه، دکمه ها و قسمت پساب آب تمیز و ضدعفونی شود.

پیشگیری از بو گرفتن آب آبسردکن

برای جلوگیری از تجمع آلودگی میکروبی بهتر است تا هر چند وقت یکبار محفظه آبسردکن را خارج کرده و با آب و شوینده آن را خوب بشویید. وجود قارچ و کپک در ته محفظه باعث طعم و بوی نامطبوع در آب می شود.
راهکار بعدی استفاده از فیلترهای نانو و تعویض به موقع فیلتر آبسردکن است.

رفع بوی بد آبسردکن - بوی یخچال

زمان لازم برای تعویض فیلترها به مدت زمان استفاده از فیلتر، تاریخ انقضا فیلتر، کیفیت آب ورودی (میزان سختی آن) و کیفیت فیلتر بستگی دارد و با در نظر گرفتن این چند عامل بهتر است نسبت به تعویض به موقع فیلتر آبسردکن اقدام کنید.

راهکارهای مفید برای رفع بوی بد آبسردکن

در صورتیکه آبسردکن بو گرفته باشد و یا طعم و مزه آب خروجی آن نامطلوب باشد، هر چه سریعتر می بایست نسبت به رفع مشکل اقدام نمود. زیرا آلوده بودن آب در داخل این دستگاه ها، زمینه برخی از بیماری های عفونی را تشدید می سازد و ممکن است سلامت افراد را به خطر بیاندازد. برای شست شو مخزن داخلی آبسردکن و از بین بردن بوی بد آن می توانید از رورش های زیر استفاده کنید:

ضد عفونی مخزن داخلی و بیرونی آب سردکن با سرکه

محلول سرکه سفید و آب یکی از روش های رایج برای تمیز نمودن آبسردکن و مخزن داخلی آن می باشد. برای تهیه این محلول ضد عفونی کننده می بایست به نسبت مساوی سرکه سفید و آب گرم با هم ترکیب نمایید. چند قطره لیمو نیز می تواند اثر این ضدعفونی کننده را تقویت دهد. محلول به دست آمده را در داخل مخزن آبسردکن بریزید و به مدت 5 الی 10 دقیقه صبر کنید.

13 دلیل رایج روشن نماندن شعله اجاق گاز و راهکار ساده حل مشکل

ترکیب سرکه سفید و آب گرم یک شوینده قوی و موثر برای پاکسازی محفظه داخلی آبسردکن از میکروب ها و باکتری ها می باشد. سپس آب داخل دستگاه را کامل تخلیه نموده و مجددا آب تمیز به داخل مخزن اضافه کنید. دوباره آب دستگاه را تخلیه کنید تا بوی سرکه نیز کاملا از دستگاه رفع شود.

ضدعفونی مخزن آبسردکن با جوش شیرین

محلول جوش شیرین و آب نیز خاصیت شویندگی قوی دارد و می تواند بوی بد مخزن آبسردکن را رفع کند. برای تهیه این محلول کافی است به ازای هر یک لیتر آب، 3 قاشق چای خوری جوش شیرین به آب اضافه کنید. بعد از حل شدن کامل جوش شیرین در آب، محلول به دست آمده را در داخل مخزن دستگاه بریزید. به مدت 10 دقیقه الی یک ربع صبر نموده و اجازه دهید محلول به خوبی اثر کند.

سپس به طور کامل آب مخزن دستگاه را خارج نموده و مجددا آب تمیز در داخل مخزن بریزید. لازم است که چند بار آب دستگاه را کامل تخلیه نمایید تا مزه آب بهتر شود. همچنین در نظر داشته باشید که ممکن است با یکبار ضدعفونی مخزن با محلول سرکه و یا جوش شیرین، بوی بد آبسردکن رفع نشود. بنابراین در صورت لزوم دوباره یکی از این روش ها را اجرا کنید.

رفع بوی بد آبسردکن - تنظیمات آبسرد کن

لازم به ذکر است که قبل از شست شوی مخزن داخلی آبسردکن، حتما برق دستگاه را قطع کنید. همچنین در زمان تمیز نمودن آبسردکن، از محلول های گفته شده می توانید برای تمیزکاری ظرف آبگیر، شیر تخلیه و بدنه گالن و دستگاه و سایر قسمت های آبسردکن نیز استفاده کنید. برای اینکار کافی است که دستمال را به محلول گفته شده آغشته نموده و با آن دستگاه را تمیز نمایید.

از مواد دیگر نیز همچون قرص کلر، مایع سفید کننده (وایتکس) و برخی مواد شیمیایی دیگر نیز می توان استفاده نمود. اما این ضدعفونی کننده ها بوی بسیار تندی دارند و برای شست شوی مخزن آبسردکن مناسب نیستند. مخصوصا ضدعفونی کننده های شیمیایی اکثرا خطرناک بوده و باید به هنگام استفاده از آنها بسیار احتیاط نمود.

رفع بوی بد آبسردکن یخچال با استفاده از فیلترهای نانو

همان‌طور که در بالا هم اشاره کردیم، فیلترها یکی از عواملی هستند که در ایجاد بو بد تأثیر به سزایی خواهند داشت. برای مثال، فیلترهای نانو و تعویض فیلتر به چند عامل بسیار مهم بستگی دارد که عبارت‌اند از:

  • تاریخ انقضاء
  • میزان مصرف
  • کیفیت ورود و خروج آب از مخزن
  • کیفیت فیلتر نانو

رفع بوی بد آبسردکن - آب سرد کن

این چند عامل مهم را می‌توان در ایجاد بوی مخزن آبسرد کن یخچال تأثیرگذار دانست. پس از انجام تمام مراحلی که در این مقاله گفته شد، به شما توصیه می‌کنیم از فیلتر با کیفیت نانو استفاده کنید تا با خیالی آسوده و به دور از هیچ نگرانی از فیلتر آبسردکن یخچال و آبسردکن تصفیه آب تا مدت‌ها دچار مشکل نشوید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

23 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *