افتتاح حساب ترکیه
چیدمان کتابخانه

نحوه چیدمان کتابخانه در هر خانه ای بسته به فضای خانه و نوع دکوراسیون خانه است ولی آنچه واضح است اینکه کتابخانه می تواند علاوه بر کاربردش، فضایی بسیار شیک و جذاب در دکوراسیون و دیزاین داخلی خانه شما باشد. گروه دکوراسیون شادمگ نکات خوبی را در این خصوص در اختیارتان قرار داده است.

اصول چیدمان کتابخانه چیست؟

کتابخانه برای بعضی‌ها یک بوفه دکوراتیو و برای خیلی‌ها آرام‌ترین جای جهان است. اینکه از دسته اول باشید یا دوم فرقی نمی‌کند. در هر صورت به نظر می‌رسد که تزیین کتابخانه منزل و زیباتر کردن آن کاملا ضروری است. و البته اگر بخواهید کتابی هم بخوانید، آن را راحت‌تر پیدا می‌کنید.

چیدمان کتابخانه

فراموش نکنید که شخصیت یک فرد کتاب‌خوان و اهل مطالعه، باید در جای‌جای زندگی او مشخص باشد که به‌راستی یکی از مهم‌ترین آنها داشتن یک کتابخانه مرتب و زیباست.

معمولا نحوه چیدمان کتاب در کتابخانه به چند روش امکان‌پذیر است. از جمله:

 • دسته بندی موضوعی
 • چیدمان بر اساس رنگ ها
 • افقی کتاب ها
 • عمودی به ترتیب قد
 • blog post

 چیدمان کتابخانه با دسته بندی موضوعی

تصور کنید که در یک روز شیرین و خنک بهاری، فنجان گرمی‌چای به دست دارید و برای آرامش خاطر خود می‌خواهید خواندن کتاب تازه‌ای را شروع کنید. به سراغ کتابخانه خود می‌روید، اما چنان شلوغی و پراکندگی‌ای گریبان گیرتان می‌شود که حتی فراموش می‌کنید که به دنبال چه به اینجا آمده‌اید! پس قبل از هر چیز باید بدانید که جای هر کتابی در کجاست؟

در واقع ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین راه برای چیدمان کتاب در کتابخانه، آن است که آن ها را بر اساس موضوع و مضمونی که دارند طبقه‌بندی کنید؛ برای مثال می‌توانید یک طبقه از کتابخانه خود را به کتاب‌های شعر و دیوان‌های شاعران نامی، طبقه‌ای را به رمان‌ها و طبقه‌ای را به کتاب‌های علمی‌و… اختصاص دهید. با این کار می‌توانید تکلیف خود را برای انتخاب هر موضوع و مضمونی از کتاب‌ها روشن کنید.

اما توجه داشته باشید که لازمه‌ی چیدمان کتاب در کتابخانه با این روش این است که شما کتاب‌های نسبتا زیادی با موضوعات متنوع داشته باشید.

چیدمان کتاب در کتابخانه باید متعادل باشد

برای تزیین کتابخانه منزل مخصوصا اگر در اتاق نشیمن منزلتان قرار دارد باید به چند نکته دقت کنید. اگر در این کتابخانه، تعداد کمی‌کتاب وجود دارد باید آن ها را به بهترین حالت ممکن چیدمان نمایید؛ بنابراین سعی کنید کتاب‌ها را به ‌صورت متقارن در دو طرف کتابخانه قرار دهید؛ یعنی برای مثال در سمت راست کتابخانه، چهار کتاب و در سمت چپ آن دو یا سه کتاب قرار دهید.

ود پیش‌گرفته‌اید بهتر است الگوی تعداد کتاب‌ها را برای طبقه‌های بعدی متفاوت‌تر تعیین کنید؛ مثلا اگر در طبقه اول سمت چپ سه کتاب گذاشته‌اید در همان سمت از طبقه بالا بهتر است تعداد آن‌ها را تغییر دهید. ایجاد تناسب و رعایت زیبایی کتاب‌ها در حقیقت می‌تواند ظاهر برازنده و چشم‌نوازی را برای کتابخانه شما به ارمغان آورد.

چیدمان افقی کتاب ها در کتابخانه

چینش افقی کتاب‌ها بر روی یکدیگر یکی دیگر از روش‌های چیدمان کتاب در کتابخانه است که بیشتر جنبه دکوری به خود می‌گیرد. زیرا استفاده مداوم از کتاب‌هایی که با این روش چیده شده‌اند کمی‌سخت خواهد بود. به همین دلیل این شیوه از چیدمان کتابخانه کمتر توصیه می‌شود.

چیدمان کتابخانه

اما اگر تصمیمتان برای این کار جدی است باید نکاتی را مدنظر داشته باشید. ما فکر می‌کنیم که اگر کتابخانه دفتر و یا فضای کاری و رسمی‌خود را چیدمان می‌کنید، بهتر است که اصلاً سراغ چنین روشی نروید، اما اگر در فضای خانه هستید بهتر است برای چیدمان کتاب‌ها به‌صورت افقی در ابتدا ابعاد کتاب‌ها و در مرحله بعد، رنگ آنها را مدنظر قرار دهید تا شکل بهتری در چیدمان خود به دست آورید.

چیدمان کتابخانه بر اساس رنگ کتاب‌ها

یکی از روش‌های جذاب چیدمان کتاب در کتابخانه، استفاده از رنگ های آن هاست. البته ممکن است کتاب های شما چنین تنوع رنگی برای عملی شدن این ایده را نداشته باشند اما به عنوان یک گزینه می‌توانید به آن فکر کنید. در این حالت کتاب ها علاوه بر عملکرد همیشگی‌شان، جنبه دکوراتیو و تزیینی نیز به خود می‌گیرند و می‌توانند در زیبانر شدن فضایی که کتاخانه در آن قرار دارد نیز کمک کنند.

چیدمان کتابخانه

چیدمان کتاب، هر کدوم کجا؟

یک ایده کاربردی درباره نحوه چیدمان کتاب در کتابخانه جداسازی کتاب‌هاست. نه فقط به معنی جداسازی موضوعی، بلکه ایجاد یک کتابخانه مخصوص برای هر موضوع! البته در صورت امکان.

پیشنهادی که برایتان داریم این است که کتاب‌های آشپزی خود را بر روی پیشخوان آشپزخانه قرار داده و روی آن‌ها را بپوشانید تا آسیبی نبینند.

توجه داشته باشید که اگر در خانه خود کتاب‌هایی نفیس و عتیقه دارید بهتر است آن ها را از سایر کتاب‌های خود جدا نگه دارید، چراکه هم از نظر ظاهری و شکل جلد با آها تفاوت دارد و هم لازم است در نگهداری از آن دقت بیشتری داشته باشید.

پیش‌تر گفتیم که بهتر است هر مضمون از کتاب‌ها را در طبقه‌ای خاص قرار دهید، اما در اینجا به این نکته اشاره کردیم که در صورت امکان و داشتن فضای کافی می‌توانید هرکدام از موضوعات کتاب‌ها را در جای مخصوص به خود قرار دهید؛ برای مثال رمان‌ها و کتاب‌های متفرقه را بهتر است در نشیمن و کتاب‌های مرجع را در نزدیکی میزتحریر خود قرار دهید. برای قرار دادن کتاب‌های مرجع به شما پیشنهاد می‌کنیم که از داشتن یک طبقه در بالای میزتحریر خود غافل نشوید.

چیدمان عمودی کتاب ها به ترتیب قد

بهترین روش چیدمان کتاب در کتابخانه، چینش عمودی کتاب‌ها از بزرگ به کوچک است، آن‌هم به صورتی که کتاب‌های بلندتر در سمت راست و کتاب‌های کوچک‌تر در سمت چپ قرار بگیرند. علاوه بر این بهتر است که کتابخانه‌تان را به‌گونه‌ای بسازیذ که به فاصله 40 سانتی‌متر از سقف قرار گرفته باشد تا برای دسترسی به کتاب‌هایی که در طبقات بالا قرار دارند دچار مشکل نشوید.

تزینن کتابخانه منزل با وسایل دکوری!

درست است که وجود خود کتاب‌ها سراسر حس مثبت است و به‌خودی‌خود حال شما را خوب می‌کند، اما برای افزایش این حال خوب می‌توانید در کتابخانه خود کمی تنوع ایجاد کنید. پیشنهاد می‌کنیم که در کنار آن‌همه یار مهربان از چند عکس خانوادگی، گل‌های طبیعی و وسایل دکوری نیز برای تزیین کتابخانه منزل‌تان استفاده کنید.

چیدمان کتابخانه

تزیین کتابخانه

بهترین آیتم‌ها برای تزیین کتابخانه، اغلب همان مواردی هستند که از قبل در خانه دارید. به گوشه‌های خانه سری بزنید و آثار هنری، قاب عکس‌های زیبا، گلدان‌ها و سایر اقلام دکوراتیو را با سبک‌ها و رنگ‌های هماهنگ پیدا کنید. برای شکل دادن چیدمان کتابخانه، ابتدا بزرگ‌ترین وسایل را روی کتابخانه قرار دهید. سپس خواهید دید بقیه اشیاء به‌طرز حیرت‌انگیزی جای خود را در قفسه‌ها پیدا خواهند کرد. بعد از چیدن همه اشیاء در قفسه‌ها، برای اضافه کردن رنگ و بافت به دکوراسیون، کتاب‌ها یا مجلات را دسته‌دسته، روی هم قرار دهید.

ایده‌های جالب برای تزیین کتابخانه خانگی با گلدان حاوی گیاهان طبیعی

برای تزیین کتابخانه خانگی، از چند گلدان استفاده نمایید. گذاشتن گلدان حاوی گیاهان طبیعی در قفسه‌ها، چیدمان کتابخانه را دلپذیرتر خواهد کرد.

چیدمان کتابخانه

چیدمان کتابخانه با کمک رنگ‌ها

در هنگام چیدمان کتابخانه، در برابر دسته‌بندی وسایل هر قفسه، مقاومت کنید. با انتخاب گلدان‌ها و مجسمه‌های تک‌رنگ یا تن‌های رنگی هماهنگ، برای کتابخانه یک ظاهر مرتب و تمیز ایجاد کنید. مطمئن شوید اشکال را به درستی در کنار هم قرار داده‌اید. برای ارزیابی این مورد، در حین چیدمان کتابخانه، گاهی چند قدم به عقب بروید و به نتیجه کار نگاه کنید. اگر دیدید نحوه تزیین کتابخانه با سلیقه شما مطابقت ندارد، محل اشیاء را عوض کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا به مرحله‌ای برسید که آنچه را می‌بینید، دوست داشته باشید.

قوانین مهم بازسازی ساختمان ؛ از گرفتن مجوز تا اتمام مرمت و طراحی داخلی

ایده‌های جالب برای چیدمان کتابخانه خانگی با اشیای دکوراتیو هماهنگ

برای یک‌دست کردن چیدمان کتابخانه با فضای اطراف، سعی کنید اشیاء دکوراتیو هماهنگ با آن فضا را هم در تزیین کتابخانه به کار ببرید.

تزیین کتابخانه با یادگاری‌ها

اشیایی که برای شما معنای خاصی دارند یا خاطرات ویژه‌ای را تداعی می‌کنند، ظاهر کتابخانه را فوق‌العاده می‌سازند. برای تزیین قفسه‌های خود از یادگاری‌های سفرهایتان یا سوغات‌هایی که دیگران برای شما آورده‌اند، استفاده کنید. برای داشتن ظاهری با پویایی بیشتر، دسته‌ای از کتاب‌ها را به عنوان پایه‌ای برای اشیاء کوچک به کار بگیرید.

چیدمان کتابخانه

روش‌های تزیین کتابخانه با یادگاری‌های و اشیای خاطره‌انگیز و نوستالژیک

تزیین کتابخانه با اشیاء خاطره‌انگیز، جلوه‌ای متفاوت به فضای شما می‌بخشد و جذابیت این بخش از خانه را دوچندان می‌نماید.

بهره‌گیری از لوازم تزیینی در قفسه‌های کتابخانه

برای جلب کردن توجهات به سمت کتابخانه، پیشنهاد می‌کنیم مجلات و کتاب‌ها را در قفسه‌های مختلف به شیوه متفاوت بچینید. یعنی کتاب‌های یک قفسه را عمودی بچینید و کتاب‌های قفسه دیگر را به‌طور افقی روی هم قرار دهید. یکی از بهترین ایده‌ها برای چیدمان کتابخانه، استفاده از لوازم تریینی در قفسه‌هاست. تم‌های رنگی جسورانه و قاب‌ عکس‌ها، ظاهر کتابخانه را عالی می‌نمایند. این اشیاء در قفسه‌هایی با رنگ‌های خنثی، به شدت خودنمایی خواهند کرد.

چیدمان کتابخانه

بهترین روش مرتب کردن و چیدمان کتاب در کتابخانه خانگی

کاربری اصلی کتابخانه، نظم بخشیدن به کتاب‌ها است. اما امروزه از چیدمان کتابخانه برای زیباتر کردن محیط خانه هم استفاده می‌شود.

کتاب‌ها را بر اساس رنگ جلدهایشان جدا کنید تا هر قفسه از کتابخانه، رنگ‌بندی متفاوتی داشته باشد. کتاب‌ها با ارتفاع متفاوت را کنار هم بگذارید تا دید بلند و کوتاه برای آن‌ها ایجاد شود. اگر هنگام چیدمان کتابخانه دیدید تعداد کتاب‌های هم‌رنگ، کم است و قفسه را پر نمی‌کند، آن را دو دسته کنید. یک دسته را به صورت عمودی بچینید و دسته دیگر را با کمی فاصله به صورت افقی قرار دهید.

ایده‌های جالب برای نظم‌بخشی و چیدمان کتاب در کتابخانه خانگی

شاید شما تعدادی کتاب داشته باشید که رنگ جلد آن‌ها باهم هماهنگی ندارند. در این حالت نباید با چیدن آن‌ها در کنار هم، چیدمان کتابخانه را بهم بریزید. بلکه بهتر است آن‌ها را به سمت دیوار بچرخانید تا جلدها دیده نشوند و فقط کاغذهای کتاب قابل‌مشاهده باشند.

چیدمان کتابخانه به صورت لایه‌ای

قفسه‌های کتابخانه‌هایی که عمق بیشتری دارند، به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید با لایه‌ها بازی کنید. آثار هنری را در انتهای قفسه‌ها قرار دهید و جلوی آن‌ها کتاب‌ها یا دیگر اقلام زینتی را بچینید. برای تزیین قفسه کتاب، چند اثر هنری کوچک را وسط قفسه‌ها به نمایش بگذارید تا به آن‌ها عمق دهید. قاب‌های کوچک را جلوی گلدان‌های حجیم یا بشقاب های تزیینی بگذارید. زیرا اشیاء بزرگ می‌توانند از پشت اشیاء کوچک‌تر، خودنمایی کنند.

ایده‌های ساده و کاربردی برای چیدمان کتاب‌ها و تزیین کتابخانه خانگی

کتابخانه‌های دارای عمق بیشتر، مزیت بزرگی دارند. چون برای چیدمان کتابخانه، دست شما در لایه‌بندی خیلی باز است و محدودیتی ندارید.

چیدمان کتابخانه

تزئین کتابخانه به صورت جسورانه و درعین‌حال ساده

اگر جلد کتاب‌های شما فاقد زیبایی خاصی است، قفسه‌های کتابخانه را با یک رنگ متضاد با فضا، رنگ‌آمیزی کنید. به این ترتیب کتابخانه به منطقه‌ای متمایز تبدیل می‌شود. همان‌گونه که در تصویر مشاهده می‌نمایید، در یک فضای نشیمن سفید، کتابخانه با رنگ مشکی نقاشی شده تا در آن فضا، برجسته دیده شود. چرخاندن کتاب‌ها طوری که صفحات به جای جلد دیده شوند، کمک می‌کند که چیدمان کتابخانه با هارمونی رنگی منسجم‌تری دیده شود.

کاربرد ترکیب رنگ متضاد در چیدمان کتابخانه اتاق نشیمن و پذیرایی

برای تزیین کتابخانه که رنگی متضاد با فضا دارد، از رنگ‌های خنثی استفاده کنید. چون این رنگ‌ها، بی‌نظمی و شلوغی ایجاد نمی‌نمایند و به فضا آرامی می‌بخشند.

تبدیل یک فضای غیر قابل‌ استفاده به کتابخانه

سعی کنید از فضاهای آزاد موجود در خانه استفاده کنید و با قفسه‌بندی، آن‌ها را به کتابخانه تبدیل نمایید. به‌طور مثال در عکس زیر، از یک فضای پِرت تورفته به عنوان کتابخانه بهره گرفته شده است. قفسه‌های تعبیه شده در این قسمت، به فضایی برای نگهداری وسایل هم تبدیل شده‌اند. به این شکل که کتاب‌ها و اقلام پرکاربرد در قفسه‌های پایینی چیده می‌شوند. بخش‌های بالایی هم برای اشیاء تزیینی یا سایر مواردی که نیازی به آن‌ها نیست، در نظر گرفته می‌شود.

ایده‌های خلاقانه برای استفاده بهینه از قفسه‌های کتابخانه خانگی

استفاده از سبد یا کیف‌های قدیمی در چیدمان کتابخانه، متداول شده‌اند. اگر کتابخانه شما بلند است، برای تزیین کتابخانه، حتما به استفاده از چنین اقلامی فکر کنید.

ایده‌های مدرن برای چیدمان کتابخانه

ظاهر کتابخانه‌های مدرن، اندکی پراکنده است. در دکوراسیون امروزی، شما دیگر کتابخانه‌ای که قفسه‌هایش با کتاب پر شده باشد را نمی‌بینید. برای تزیین یک کتابخانه شیک و مدرن، مجموعه‌ای از کتاب‌ها با اندازه‌های نسبتاً یکنواخت را در کنار هم قرار دهید. اشیاء دکوراتیو مثل گلدان‌های ساده و مجسمه‌های فلزی را هم به قفسه‌ها اضافه کنید. بگذارید فضای باز زیادی در قفسه‌ها باقی بماند تا لوازم تزیینی خودنمایی کنند.

چیدمان کتابخانه

استفاده از کاغذ دیواری برای تزیین کتابخانه نشیمن و پذیرایی مدرن

استفاده از کاغذ دیواری به عنوان پس‌زمینه‌ای با رنگ شاد اما ملایم، درخشش کتابخانه خانگی و اقلام زینتی آن را چند برابر می‌کند. دقت کنید که رنگ پس‌زمینه با رنگ‌های موجود در فضای شما، هم‌خوانی داشته باشد.

کتابخانه قرینه

برای اینکه در یک فضای اداری، به قفسه‌های کتابخانه حس نظم و ترتیب بدهید، مجموعه‌ای از اشیاء مختلف را گردآوری کنید. آیتم‌های انتخابی خود را بین کتاب‌ها یا زونکن‌ها قرار دهید و در چیدمان کتابخانه، یک تقارن دلپذیر ایجاد کنید. اگر دو کتابخانه، در دو سمت یک دیوار دارید، آن‌ها را با وسایلی با شکل و اندازه مشابه، پُر کنید. در چنین کتابخانه‌ای، مهم است کتاب‌ها را طوری بچینید تا ظاهری بسیار آراسته و مرتب پدید آید.

ایده‌های ساده و جالب برای تزیین کتابخانه خانگی و اداری متقارن

برای تزیین کتابخانه اداری، از اشیاء ساده‌تر استفاده نمایید تا فضای سازمان را منظم و یک‌دست جلوه دهند.

انتخاب رنگ کتابخانه

رنگ غالب در اتاق را در کتابخانه‌تان هم به کار ببرید تا به فضا حس هماهنگی بدهد. به عکس زیر دقت کنید. رنگ لوازم تزیینی روی قفسه‌ها با رنگ آبی روشن کوسن روی صندلی، مطابقت دارد. وسایل اضافی مانند اسباب‌بازی‌ها، فیلم‌ها و وسایل غیر‌کاربردی هم داخل کابینت‌ها قرار داده شده‌اند تا نظم و زیبایی فضا، خدشه‌دار نشود.

چیدمان کتابخانه

نکات مهم انتخاب بهترین ترکیب رنگ کتابخانه خانگی و اداری

برای استفاده از رنگ در کتابخانه احتیاط کنید. به کار بردن رنگی که با فضا مناسبتی ندارد، یکپارچگی فضا را از بین می‌برد.

نگه‌دارنده‌های زیبای کتاب

هنگام تزیین کتابخانه، قدرت بصری نگه‌دارنده‌های کتاب را فراموش نکنید! برای منظم نگه داشتن کتاب‌های سبک و مجله‌ها در قفسه‌ها، از اشیاء دکوری سنگین به‌عنوان نگه‌دارنده کتاب استفاده کنید. نگه‌دارنده‌های کتاب مخصوصاً برای کتاب‌هایی با جلد نازک و کتاب‌های باریک مفید هستند. چون احتمال سقوط این‌گونه کتاب‌ها بیشتر است.

نحوه چیدمان صحیح کتاب‌ها با استفاده از انواع نگهدارنده کتاب دکوراتیو

حتما شما هم در هنگام چیدمان کتابخانه، با کتاب‌هایی مواجه شده‌اید که به این راحتی‌ها، صاف نمی‌ایستند. استفاده از یک نگه‌دارنده زیبا، علاوه بر نگه داشتن کتاب‌ها، چهره کتابخانه خانگی را هم خاص و مدرن می‌نماید.

آشنایی با کاربرد انواع پارتیشن متحرک منزل + مدل های شیک برای دکوراسیون خانه

چیدمان کتابخانه

کتابخانه در اتاق نشیمن

ما برای چیدن کتاب‌های با ارزش شما که جلد زیبایی هم دارند، پیشنهاد ویژه‌ای داریم. چیدمان کتابخانه را به صورت غیرهم‌سطح و پلکانی انجام دهید. یک کتابخانه در فضایی با سقف شیب‌دار (مانند عکس زیر)، با ردیف‌ها و ستون‌هایی که هم‌راستا نباشند، جالب‌تر است. در کتابخانه‌ای که در اتاق نشیمن قرار دارد، جذاب‌ترین کتاب‌ها را هم‌سطح با چشم افراد قرار دهید. به این ترتیب مهمانان این کتاب‌ها را می‌بینند و می‌توانند نگاهی به آن‌ها بیندازند.

ترفندهای جالب برای منزل کتابخوان‌ها و دکوراسیون کتابخانه‌های خانگی

کتابخانه پلکانی، به راحتی شلوغ و بی‌نظم دیده می‌شود. پس برای جلوگیری از این موضوع، هنگام چیدمان کتاب در کتابخانه، به نظم آن دقت کافی داشته باشید.

بهینه کردن کاربرد کتابخانه

کتابخانه‌ها، ابزاری عالی برای سازمان‌دهی به فضای نشیمن هستند. تعدادی جعبه عمودی نگهدارنده مجله را روی قفسه‌ها بگذارید تا کاغذهای اضافی را در خود را نگه دارند. این جعبه‌ها از به‌هم‌ریختگی و پراکندگی کاغذها و مجلات جلوگیری کرده و می‌توانند به دکوراسیون فضای شما رنگ اضافه کنند. برای تکمیل دکوراسیون قفسه‌ها، از ظروف تزئینی و گلدان‌هایی حاوی گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

ترفندهای کاربردی برای چیدمان کتاب‌ها و ساماندهی فضای قفسه‌های کتابخانه

کتابخانه خانگی باید آرامش فضای خانه را حفظ کند. بنابراین شما برای ساماندهی به فضای خود می‌توانید از جعبه‌های عمودی و افقی برای نگهداری وسایل اضافی، کمک بگیرید.

چیدمان کتابخانه

نظم دادن به کتابخانه

همیشه نظم و آراستگی، آرامش محیط را بیشتر می‌کند. چیدمان کتابخانه هم اگر با حوصله و دقت انجام شود، فضای شما را دلپذیرتر می‌نماید. به همین منظور، کتاب‌های هم‌رنگ و هم‌اندازه را کنار هم و در یک قفسه قرار دهید. تا حد ممکن اشیای دکوراتیو اضافه‌ای داخل قفسه‌ها قرار ندهید. به خاطر داشته باشید که برای شکستن خطوط عمودی کتاب‌ها، آویختن اشیاء دکوری مثل تابلو یا ساعت، بی‌نظیر عمل می‌کنند.

ترفندهای نظم دادن به کتاب‌ها و تزیین کتابخانه اتاق نشیمن و پذیرایی

برای برقراری آرامش در محیط، هرگز از نظم و هماهنگی در چیدمان کتابخانه غافل نشوید؛ چون وظیفه اصلی کتابخانه نظم دادن به کتاب‌های موجود در خانه است.

از قفسه‌های کتابخانه می‌توان برای ایجاد جذابیت بصری هم استفاده کرد. عکس زیر را ببینید. در این کتابخانه، تعدادی کتاب در یکی از قفسه‌های میانی، از دو طرف با مجسمه‌های نگه‌دارنده احاطه شده‌اند. این ایده باعث شده که در این طبقه، تقارن زیبایی به وجود بیاید. اما دکور این قفسه، با دکور قفسه بالایی‌اش که کتاب‌ها به صورت نامتقارن در یک سمت چیده شده‌اند، در تضاد است. همین امر تاثیرگذاری دکوراسیون این کتابخانه را چند برابر می‌کند.

در حین چیدمان کتابخانه توجه داشته باشید که اشیاء دکوراتیو، بیشترین تأثیر بصری را روی بیننده خواهند داشت.

چیدمان کتابخانه

تعیین نحوه تزیین قفسه‌های کتابخانه به سبک گزینشی، دشوار است. وقتی تعدادی آثار هنری دارید که متعلق به سبک‌های مختلفی هستند، همه آن‌ها می‌توانند با هم در یک قفسه قرار گیرند، البته به شرطی که رنگ‌هایشان با هم هماهنگ باشند. نگاهی به تصویر زیر بیندازید. در همه طبقات این کتابخانه، رنگ آبی و سفید دیده می‌شوند. همین موضوع ناخودآگاه، یک هماهنگی بصری پدید آورده است.

کاربرد سبک‌های هنری در تزیین و چیدمان کتابخانه خانگی مدرن

در زمان تزیین کتابخانه خانگی، لازم نیست سبک‌های هنری متفاوت را از هم جدا کنید. برخی اوقات سبک‌های هنری متفاوت که هارمونی رنگی دارند، ظاهر کتابخانه را بسیار دیدنی می‌نماید.

یک کتابخانه توکار بالای سر تخت خود بسازید. خواندن چند صفحه کتاب قبل از خواب، شما را به دنیای دیگری می‌برد. ما ایده پیاده‌سازی این کتابخانه را در اختیار شما قرار خواهیم داد. عکس زیر را نگاه کنید. کتابخانه موجود در عکس زیر بسیار شیک به نظر می‌رسد.

در این اتاق خواب، فضای زیادی برای کتابخانه و دکوراسیون در نظر گرفته شده است. چراغ‌های مطالعه قابل‌ تنظیم که در کتابخانه نصب شده‌اند، جذابیت بیشتری به چیدمان کتابخانه بخشیده‌اند. گلدان حصیری هم بافت جذابی را به کل تصویر افزوده ‌است. همچنین قفسه کوچک کنار تخت که ساعت رومیزی را در خود جای داده، دکوراسیون اتاق خواب را ویژه‌تر نموده است.

چیدمان قفسه کتاب

چیدمان قفسه کتاب شاید یکی از مواردی باشد که بسیاری از ما در طراحی دکوراسیون به آن توجه چندانی نداشته باشیم، اما بایستی بدانیم که در دکوراسیون بایستی به کوچکترین نکات نیز توجه کرد. با توجه به این امر، در این مطلب از توکامگ سعی کرده‌ایم که به بررسی نکاتی مهم در مورد نحوه چیدمان قفسه‌های کتاب در منازل پرداخته و نمونه‌هایی زیبا از آن‌ها را نیز معرفی کنیم. در ادامه با ما و امی، یکی از نویسندگان وبسایت designsponge همراه باشید:

من قبل از اینکه نویسنده شوم و برای سایت‌های مختلف کار کنم هشت سال کتابدار بودم؛ بنابراین جای تعجب نیست که کمی با کتاب‌ها مشکل داشته باشم. به نظر می‌رسد وقتی که من به کتاب‌هایم نگاه نمی‌کنم، کتاب‌هایم تکثیر می‌شوند. این موضوع چیزی نیست که به آن اهمیت دهم، بلکه در واقع خانه‌ای که با کتاب پر نشده باشد از نظر من خانه نیست (طوری که می‌توانی به من گواهی کتابداری بدهی!).

من همچنین عاشق دیدن اشیاء مورد علاقه‌ام در میان کتاب‌ها هستم. من یکی از آن افرادی هستم که از هیچ چیز به اندازه اینکه مرا تنها بگذارند تا قفسه‌های کتاب دیگران را بررسی کنم لذت نمی‌برم (بله، من می‌دانم این کار شاید گستاخی باشد، اما به نظر می‌رسد نمی‌توانم این اخلاقم را تغییر دهم!).

چیدمان کتابخانه

کدبندی

قفسه‌های کتاب من اگرچه بر اساس رنگ کدبندی شده‌اند، اما کاملا کاربردی هستند (یکی از تصاویر آن را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید!). من در انتخاب کتاب برای مطالعه گزینشی عمل نمی‌کنم و هر کتابی که در قفسه‌های کتاب من حضور دارد، خوانده شده است. من فقط کتاب‌هایی را نگه می‌دارم که فکر میکنم احتمالا آن را به طور مجدد بخوانم. اما هیچ دلیلی وجود ندارد که یک قفسه کتاب کاربردی، نتواند شیک باشد. در اینجا چند نکته و عکس های الهام بخش برای ایجاد چیدمان قفسه کتاب به صورت کاربردی و شیک آورده شده است.

طبق معمول، اگر فکر می کنید چیزی از لیست جا انداخته شده، آن را در بخش نظرات همین صفحه یادآوری کنید! ما همیشه نکات یا پیشنهاد‌های شما را می‌پسندیم.

۵ نکته برای چیدمان قفسه کتاب

محل قرارگیری کتاب‌ها را به هم بزنید. ترکیبی از چیدمان قفسه کتاب افقی و عمودی را امتحان کنید. این دو کار را در یک قفسه انجام دهید و سپس سعی کنید کل قفسه‌های کتاب را مرتب کنید (به صورت ترکیبی) تا یک چیدمان قفسه تماما افقی، و دیگری عمودی باشد.
سعی کنید کتاب‌ها را بر اساس رنگ مرتب کنید. این کار اغلب بحث برانگیز است، اما اگر مجموعه‌ای بالغ بر ۲۵۰۰ کتاب داشته باشید دیگر پیدا کردن کتاب مورد نظرتان کار دشواری نخواهد بود. یک کتابدار به شما اجازه این کار را می‌دهد.
از اشیاء تزئینی استفاده کنید.

به تندیس‌ها و مجسمه‌ها فکر کنید. یک کاسه یا بشقاب زیبا و یا حتی تعدادی جعبه می‌تواند قفسه کتاب شما را زیباتر نشان دهد.
در چیدمان قفسه کتاب‌هایتان حتما یک چیز طبیعی در نظر بگیرید. قفسه مورد علاقه من شامل ترکیبی از مواد ارگانیک و طبیعی است. من روی قفسه‌ام کاسه‌ای دارم که با سنگ پر شده است! شما هم می‌توانید از مرجان، یک صدف زیبا و یا حتی از گیاهان استفاده کنید.
در چیدمان قفسه کتاب از آثار هنری استفاده کنید. حتما آثار هنری را به قفسه خود اضافه کنید. شما می‌توانید قطعات کوچک را روی قفسه‌ها قرار دهید یا قطعات بزرگتر را روی خود قفسه‌ها آویزان کنید، این کار را می‌توانید برای یک کتابخانه کتاب‌های انگلیسی انجام دهید.

برای عید کوسن روی مبل رو اینطوری بچین ؛ دکوراسیون مبل خفن میشه

بهترین جای کتابخانه در دکوراسیون منزل کجاست؟

کتابخانه در دکوراسیون خانه

بیشتر ما به کتابخانه علاقه داریم اما جالب اینجاست که در کمتر خانه‌ای یک کتابخانه زیبا و در خور توجه مشاهده می‌کنیم. یکی از دلایل دور ماندن ما از این وسیله پرکاربرد نگرش نادرست ما به مقوله زیبایی است. عده‌ای تصور می‌کنند که کتابخانه باید در یک اتاق مجزا (با عنوان اتاق مطالعه) قرار گیرد، برخی دیگر نیز که این نگرش را ندارند در اتاق کوچک خود فضایی برای قرار دادن یک کتابخانه پیدا نمی‌کنند.

چیدمان کتابخانه

از سوی دیگر جمع کثیری از افراد نه‌تنها تصوری از جای دادن یک کتابخانه در اتاق نشیمن یا پذیرایی ندارند بلکه حتی آن را فاقد زیبایی و ناسازگار با دکوراسیون اجراشده در خانه می‌دانند.

هنگامی‌که از این افراد علت این نگرش را جویا می‌شویم پاسخ‌های یکسانی دریافت می‌کنیم. برای بسیاری از افراد دکوراسیون در اشیای گران‌قیمت شیشه‌ای یا فلزی و مبلمان و صندلی‌های خوش‌فرم خلاصه می‌شود. این دسته معمولاً برای زیبایی محیط زندگی خود ناچارند پول زیادی خرج کنند و مجسمه‌ها، آباژور و قاب عکس‌های گران‌قیمتی خریداری کنند. حال آنکه می‌توان از همان کتاب‌هایی که در کمدها و کارتن‌های انباری خاک می‌خورند به‌عنوان اجزای دکوراتیو استفاده کرد و از همه مهم‌تر به آنها دسترسی داشت.

برای درک نادرستی این دیدگاه رایج کافی است تا نام کتابخانه را به فارسی یا انگلیسی در اینترنت جستجو کنید و تا با تصاویری زیبا و دل‌نشین مواجه شوید. در واقع می‌توان با اطمینان گفت که کتابخانه را در هر فضایی که علاقه دارید می‌توانید ایجاد کنید. افزون بر این قرار هم نیست که کتابخانه همواره ظاهری همسان با آنچه در تصور دارید داشته باشد!

جای کتابخانه در دکوراسیون منزل

در منازل کوچک نخستین محدودیتی که برای افزودن لوازم جدید داریم کمبود فضا است اما برای ایجاد یک کتابخانه کافی است کمی خلاق باشید. برای مثال اگر یک راه پله در منزل خود دارید به‌راحتی می‌توانید با فضای بدون استفاده آن یک کتابخانه جذاب و دوست‌داشتنی خلق کنید و یک بخش بی‌روح و انرژی از منزل خود را به کانون توجه دوستان و مهمانان خود بدل نمایید.

در اتاق‌های کوچک و یا حتی محیط نشیمن خانه همیشه قرار نیست فضایی برای قرار گرفتن یک کتابخانه بر زمین وجود داشته باشد. در چنین مواقعی می‌توانید با نصب طبقات چوبی یا باکس‌های دیواری ساده و ارزان‌قیمت هم مکان مناسبی برای کتاب‌های خود ایجاد کنید و هم به دیوارهای یکنواخت و بی‌روح اتاق خود جلوه‌ای بدیع ببخشید.

کتابخانه های دیواری

طراحان حتی برای افرادی که در محیط اطراف خود و حتی روی دیوارها نیز مکانی برای نصب کتابخانه پیدا نمی‌کنند نیز طرح‌های جالبی ارائه می‌کنند. صندلی‌هایی که هم مکانی برای نشستن شما محسوب می‌شوند و هم فضایی برای قرار دادن کتاب‌های مورد علاقه‌تان فراهم می‌کنند! با این وصف، ظاهراً داشتن یک کتابخانه دیگر یک رؤیا یا آرزو محسوب نمی‌شود.

چیدمان کتابخانه

استفاده از مبلمان برای جا دادن کتابها

با وجود اینکه عده‌ای تصور می‌کنند نصب کتابخانه در اتاق نشیمن و پذیرایی یک ناسازگاری و عدم تطابق در دکوراسیون منزل ایجاد می‌کند اما طرح‌های دکوراتیوی وجود دارد که جز با کتاب جلوه خود را به‌خوبی نشان نمی‌دهد. بیایید کمی به گذشته بازگردیم. در خانه‌های قدیمی طاقچه‌ها جز جدانشدنی از فضای نشیمن محسوب می‌شدند که عمدتاً به کتاب و قاب عکس اختصاص داشتند؛ اما سال‌هاست که دیگر در خانه‌های امروزی به‌خصوص منازلی با دکوراسیون مدرن طاقچه‌ها را مشاهده نمی‌کنید.

با این وجود طی سال‌های اخیر طرح‌های دکوراتیو ساده و غالباً چوبی روانه بازار شده‌اند که به‌راحتی نصب می‌شوند تا هم فضای مورد نیاز برای قرار دادن کتاب‌های شما ایجاد کنند و هم زیبایی پذیرایی و نشیمن منزل شما را تکمیل نمایند. این طرح‌ها به دلیل سادگی و استفاده از خطوط ساده و بدون پیچیدگی، به طرز جالبی با دکوراسیون‌های مدرن سازگاری دارند.

آموزش چیدمان کتابخانه خانگی

پیش از هر چیز، برای طراحی دکوراسیون و چیدمان قفسه‌های کتاب، باید بدانید که درون یک کتابخانه خانگی که جزوی از دکوراسیون کلی خانه است، نباید فقط تعداد زیادی کتاب بگذاریم. به‌ویژه در مورد کتابخانه‌هایی که اندازه کوچکی دارند، نکاتی وجود دارد که باید رعایت شود.

چیدمان یک کتابخانه چهار مرحله دارد که با هم این مراحل را بررسی می‌کنیم.

گام اول: وسیله دکوری بلند درون کتابخانه قرار دهید

قبل از اینکه حتی یک جلد کتاب یا هر چیز دیگری درون قفسه کتابخانه قرار دهید، پیشنهاد می‌کنیم یک وسیله دکوری بلند در یکی از قفسه‌های کتابخانه بگذارید. این وسیله می‌تواند یک گلدان بلند، یک مجسمه بلند و باریک یا هر چیز دیگری باشد.

ارتفاع این وسیله باید به اندازه ارتفاع خود قفسه، بلند باشد. با این کار در قدم بعدی می‌دانید ارتفاع اشیایی که قرار است در قفسه‌ها جای گیرند، چقدر باشد.

هر چیز دیگری که در کتابخانه قرار می‌دهید، نباید بلندتر از اولین وسیله دکوری باشد که در کتابخانه قرار گرفته است.

این کار باعث می‌شود که کتابخانه شما پر به نظر برسد و اگر به اندازه کافی کتاب یا اشیای دیگری نداشتید تا در قفسه‌ها بگذارید، دیگر نگران فضای خالی کتابخانه نخواهید بود.

گام دوم: چند کتاب زیبا درون کتابخانه قرار دهید

بهتر است هر کتابی را درون کتابخانه نشیمن یا پذیرایی قرار ندهید. زیرا این کتابخانه برای اتاق مطالعه شما نیست و باید شکل ظاهری آن، زیبایی خانه را دو چندان کند.

بهتر است از کتاب‌هایی با جلد نفیس و زیبا استفاده کنید. رنگ جلد کتاب‌ها باید با کلیت خانه و دکوراسیون کتابخانه هماهنگی داشته باشد.

نکته دیگر اینکه نیازی نیست کتاب‌ها را به ترتیب قد در قفسه‌ها بچینید. اجازه دهید کمی به هم‌ریختگی چاشنی کار شود. در پایان کار، خواهید دید که این به‌ هم‌ریختگی چگونه از یک‌نواختی فضای کتابخانه جلوگیری می‌کند.

گام سوم: به هر قفسه، یک ساختار مجزا بدهید

هیچگاه تمام طبقه‌ها و قفسه‌های کتابخانه را شبیه هم نچینید. برای هر قفسه یک وسیله متفاوت انتخاب کنید که جلب توجه کند.

 

چیدمان کتابخانه

می‌توانید برای یک طبقه از یک جعبه جواهرآلات استفاده کنید و برای یک طبقه دیگر از گلدان. حتی کتاب‌ها را نیز شبیه هم نچینید. اگر در یک طبقه کتاب‌ها را از سمت راست چیده‌اید، طبقه دیگر را از سمت چپ بچینید.

می‌توانید از مجسمه‌ها، قاب عکس، چراغ و دیگر وسیله‌های تزیینی نیز استفاده کنید. ولی از همه آن‌ها به صورت یکسان در قفسه‌ها استفاده نکنید.

گام چهارم: حالا جاهای خالی را پر کنید

حال به مرحله آخر چیدمان کتابخانه خانگی می‌رسیم. وقتی چیدمان قفسه‌ها تمام شد، بگردید به دنبال جاهایی که خالی بودنشان خودنمایی می‌کند و سعی کنید آن‌ها را با وسیله‌هایی پر کنید که با کلیت دکوراسیون کتابخانه خانگی شما هم‌خوانی داشته باشد.

در انتهای کار باید کتابخانه شما دکوراسیونی داشته باشد که وقتی مهمان‌ها از جلوی آن رد می‌شوند، چند دقیقه‌ای مکث کرده و زیبایی آن‌را تحسین کنند. کتابخانه نشیمن، یک کتابخانه شخصی برای اتاق مطالعه شما نیست. کتاب‌های دیگرتان را به اتاق خودتان یا اتاق مطالعه ببرید و در آنجا از آن‌ها استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

3 دیدگاه

 • ایمان شفیعی:

  مدل های جذابی بود

  پاسخ
 • پیمان:

  خیلی مطلب خوبی بود

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *