افتتاح حساب ترکیه
گرفتن تلخی لیمو

اگر به دلیل طعم بسیار خوب لیمو عمانی در خورش ها نمی توانید از خیر آن بگذرید و از طعم دهنده دیگری استفاده نمایید، بايد راهكار گرفتن تلخی لیمو را ياد بگيريد. اين مطلب گروه سبك زندگي شادمگ در اين خصوص گرفتن تلخی لیمو عمانی روش هاي خوبي را به شما آموزش داده است.

لیمو عمانی

لیمو عمانی یا همان لیمو ترش شیرازی خشک شده یکی از بهترین و پرکاربردترین چاشنی ها است که در تهیه انواع غذاهای ایرانی بکار می رود. لیمو عمانی طعم ترش و عطر فوق العاده ای را به غذاهای ایرانی به خصوص قیمه و قورمه سبزی می بخشد اما گاهی پیش می آید که استفاده از لیمو باعث ایجاد تلخی در غذا می شود. این بخش را بخوانید تا با روش های گرفتن تلخی لیمو عمانی آشنا شوید.

گرفتن تلخی لیمو

چطور تلخی لیمو عمانی را بگیرم؟

با استفاده از روش های زیر می توانید تا حد زیادی مانع از ورود تلخی لیمو عمانی به غذا شوید:

لیمو عمانی را بخیسانید

برای گرفتن تلخی لیمو عمانی، لیمو عمانی را بشویید و با چنگال سوراخ کنید و در آب ولرم برای مدت نسبتا کوتاهی بخیسانید و سپس داخل خورشت بریزید. در این روش شما باید از لیمو عمانی بیشتری استفاده نمایید زیرا ممکن است با خیساندن لیمو عمانی طعم ترش آن نیز کاهش یابد.

هسته یا تخم لیمو عمانی را خارج کنید

یکی از علت های تلخی لیمو عمانی به هسته یا تخم لیمو مربوط می شود، بنابراین قبل از استفاده از لیمو عمانی برای جلوگیری از تلخ شدن غذا، لیمو عمانی ها را از وسط نصف کنید، سپس تخم های آنرا خارج کنید و در 20 دقیقه پایانی پخت خورشت به قابلمه اضافه کنید تا خورشت شما طعم بی نظیری یابد.

آموزش مرحله به مرحله نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک ؛ بدون دردسر و آسان

گرفتن تلخی لیمو

لیمو عمانی را بجوشانید

برای اینکه تلخی لیمو عمانی گرفته شود، لیمو عمانی را در آب برای چند دقیقه بجوشانید و آب آن را دور بریزید، سپس از لیمو های جوشیده شده در غذا استفاده کنید.

از پودر لیمو عمانی استفاده نمایید

برای اینکه خورشت شما طعم ترشی داشته باشد و لیمو عمانی آن را تلخ نکند، از مقدار کمی لیمو عمانی پودر شده استفاده کنید. توجه کنید استفاده از پودر لیموعمانی ممکن است باعث تیره شدن رنگ خورشت شود.

گرفتن تلخی لیمو

روش‌های گرفتن تلخی لیمو عمانی

با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید تا حد زیادی مانع از ورود تلخی لیمو عمانی به غذا شوید:

گرفتن تلخی لیمو

 خارج کردن هسته یا تخم لیمو عمانی
از آنجایی که درصد بالای از تلخی لیمو عمانی به تخم‌های آن مربوط می‌شود، بنابراین برای جلوگیری از تلخ شدن غذا بهتر از قبل از استفاده از لیمو عمانی، تخم‌ هسته‌های آن‌ خارج شود. برای این کار لیمو عمانی را شکسته و سپس با چاقو تخم‌های آن را خارج کنید.

 خیساندن لیمو عمانی در آب ولرم
برخی از انواع لیمو عمانی با وجود خارج کردن هسته هایشان باز هم طعم تلخی در خود دارند. برای گرفتن تلخی آن‌ها می‌توانید لیمو‌ها را برای مدت نسبتاً کوتاهی در آب ولرم خیسانده و سپس آن‌ها را بشویید و در غذا بریزید.

جوشاندن لیمو عمانی

یکی دیگر از روش‌های گرفتن تلخی لیمو عمانی، جوشاندن آن در آب برای چند دقیقه و دور ریختن آب آن است. پس از این کار می‌توانید از لیمو‌های جوشیده شده در غذا استفاده کنید.

گرفتن تلخی لیمو

از پودر لیمو عمانی استفاده نمایید

برای اینکه خورشت شما طعم ترشی داشته باشد و لیمو عمانی آن را تلخ نکند، از مقدار کمی لیمو عمانی پودر شده استفاده کنید. توجه کنید استفاده از پودر لیموعمانی ممکن است باعث تیره شدن رنگ خورشت شود.

گرفتن تلخی لیمو

نکات مهم در استفاده از لیمو عمانی

قبل از ریختن لیمو عمانی در غذا روی آن ها چند سوراخ کوچک ایجاد کنید.

تمیز کردن گاز شیشه ای با 4 ترفند ساده خانگی

زود انداختن لیمو عمانی ها در غذا سبب می شود غذایتان بیش از حد طعم لیمو عمانی به خود بگیرد پس لیمو را در دقایق آخر پخت غذا در آن بریزید.

از خوردن لیموی داخل خورشت صرف نظر کنید زیرا لیمو عمانی در خورشت بیشترین مقدار چربی را به خود جذب می کند.

گرفتن تلخی لیمو

تلخی آبلیمو را چگونه بگیریم؟

فصل گرفتن آبلیمو فرا رسیده است، شما می توانید به راحتی آبلیمو را در خانه تهیه کنید. و از خوردن آن لذت ببرید. راهکارهایی برای اینکه چگونه تلخی آبلیمو را بگیریم آورده ایم.

برای تهیه آبلیموی تازه و خانگی، لیموهایی را انتخاب کنید که آبدار باشند. راهکارهایی ساده برای تشخیص لیموی آبدار و خوب را برای شما آورده ایم :

• برای انتخاب لیموترش آب دار، لیموترش باید پوست نازک داشته باشد.

• لیموترش باید سنگین باشد لیمویی که سبک است آب ندارد و خشک است. اگر دو لیمو هم اندازه را بردارید لیمویی که سنگین تر است آب بیشتر دارد.

• وقتی لیمو را فشار می دهید باید فشرده شدن آب آن را حس کنید مانند انار که می فشارید و لیمو باید بافت نرم داشته باشد.

• برای آبگیری لیموهای کوچک، بهتر از لیموهای بزرگ هستند زیرا آبلیموی گرفته شده از آن ها ترش تر می شود. اگر می خواهید آبلیموی شما ترشی کمتری داشته باشد از لیموترش های درشت استفاده کنید.

گرفتن تلخی لیمو

گرفتن آب لیمو با آب میوه گیری در منزل و نحوه ی گرفتن تلخی لیمو ترش

ابتدا، لیمو ترش های سالم و بدون لکه انتخاب کنید و بشویید سپس اجازه بدهید خشک شوند بعد از یک روز که پوست آن ها رو به خشکی رفت. آن ها را با آبمیوه گیری آب بگیرید تا آب زیادی داشته باشد. و تلخ نشوند. هرچه پوست لیموترش سبزتر و کلفت تر باشد تلخی آبلیمو کمتر می شود. سپس آن ها را از داخل صافی خیلی ریز عبور بدهید. برای رفع تلخی ابلیمو، چند هویج را بشویید و پوست بگیرید، اجازه بدهید آب روی هویج ها کاملا گرفته شود و خشک شوند، زیرا خیس بودن هویج ها باعث کپک زدن آبلیمو می شود.

جرم گیری شیرآلات با جوش شیرین و چند ماده طبیعی همیشه در دسترس

اجازه بدهید هویج ها به مدت 24 ساعت داخل آبلیمو بمانند تا تلخی آبلیمو را بگیرند. تعداد هویج ها به میزان آبلیموی شما بستگی دارد. هر 15 کیلو لیموترش 4 عدد هویج متوسط نیاز دارد.

پس از 24 ساعت هویج ها را از داخل آبلیمو جدا کنید و سپس آن ها را داخل بطری های شیشه ای بریزید و در آن را محکم ببندید و در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید.

علت اصلی تلخ شدن آبلیمو، خرد شدن هسته های لیموترش داخل آبلیمو می باشد. بنابراین استفاده از آبمیوه گیری دستی یا آب پرتقال گیری برقی، از تلخ شدن آبلیموی شما جلوگیری می کند.

گرفتن تلخی لیمو

دلیل دیگر تلخ شدن آبلیمو پوست آن است. اگر سبز و ضخیم باشد، آبلیموی شما تلخ می شود.

لیموترش تازه ای که خریداری کرده اید را باید برای تهیه آبلیمو از آن زودتر اقدام کنید. زیرا خیلی زود خراب می شوند و هنگامی که آبلیمو تهیه کردید مزه ی تلخی پیدا نمی کند. مرکباتی که مدت طولانی داخل یخچال نگهداری می شوند طعم تلخی می دهند.

ترفندی برای گرفتن آب لیمو

اگر می خواهید آب‎ لیمو به میزان کم بگیرید ابتدا لیمو را با فشار روی یک سطح صاف بغلتانید. (این کار کمک می کند آب لیموی بیشتری تولید شود.) از یک پوست کن یا رنده برای تهیه خلال پوست لیمو استفاده کنید. (از بریده شدن قسمت سفید پوست لیمو جلوگیری کنید زیرا این بخش طعم تلخی دارد.)

گرفتن تلخی لیمو

برای اینکه آبلیموی شما خوش رنگ بماند باید در بطری های شیشه ای تیره بریزید و نور به آن نرسد و اگر بطری شیشه ای تیره نداشتید از پلاستیک مشکی برای اطراف بطری استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 تیر 1401

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *