پروتز گونه

پروتز گونه یا کاشت گونه از جمله عمل‌ های زیبایی است که امروزه در میان زنان بسیار رایج شده است. این عمل سبب خوش فرم شدن گونه ها و شادابی چهره می شود. گروه زیبایی شادمگ در این مطلب به شرایط لازم برای این عمل و مزایا و معایب گونه گذاری، مراقبت های پس از جراحی و همچنین قبل از جراحی خواهد پرداخت.

پروتز گونه چیست؟

هدف از جراحی پروتز گونه افزایش حجم و لیفت گونه‌ها است. برای برخی خانم‌ها و حتی آقایان از بین رفتن برجستگی گونه‌ها و افتادگی این قسمت از صورت با افزایش سن بسیار آزاردهنده است. با استفاده از عمل گونه، جراح پروتزهایی در گونه‌ها قرار داده و آن‌ها را به شکل طبیعی حجیم می‌کند.

پروتز گونه

برخی از پروتزها از سیلیکون ساخته شده و می‌توان پس از مدتی آن‌ها را برداشت. اما برخی از آن‌ها از جنس مواد کامپوزیتی است. این مواد با بافت طبیعی استخوان ترکیب شده و جزئی از بافت گونه می‌شود. معمولا پزشکان برای عمل صورت از پروتزهای سیلیکونی طبی استفاده می‌کنند. ایمنی این روش بالا بوده و می‌توان در صورت تمایل آن‌ها را برداشت. علاوه بر پروتز روش‌های دیگری برای برجسته کردن گونه‌ها وجود دارد. روش‌هایی مانند تزریق چربی یا تزریق ژل به بزرگ شدن گونه‌ها کمک می‌کنند.

ضرورت عمل پروتز گونه

استخوان گونه در داشتن چهره ای جوان تر و متعادل تر ، دخیل می باشد. جذابیت صورت در برابر آسیب پذیری ناشی از تاثیرات پیری ، نیروی جاذبه و قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، مستعد می باشد. با گذر زمان ، کانتورهای فوق العاده صورت ، به سمت صاف شدن پیش رفته و حجم در بخش میانی صورت ، از دست می رود. هرچند قرار گرفتن تحت تاثیر این تاثیرات ، امری اجتناب ناپذیر است ؛ ولی پروتز گونه می تواند راه حلی برای حل این مشکل و بازیابی حجم از دست رفته در استخوان گونه ها ، محسوب شود.

انواع روش بزرگ کردن گونه

همانطور که گفتیم برای بزرگ و برجسته کردن گونه علاوه بر روش عمل پروتز دو روش دیگر نیز وجود دارد. جراح پلاستیک با توجه به انتظارات شخص و نوع آناتومی صورت یکی از روش‌ها را پیشنهاد می‌دهد. این سه روش به صورت زیر انجام می‌شوند.

پروتز گونه

تزریق فیلر

ساده‌ترین و غیرتهاجمی‌ترین روش بزرگ کردن گونه تزریق فیلر است. برای تزریق ژل از یک لوله نازک به نام کانولا استفاده می‌شود. معمولا حدود یک میلی‌لیتر ژل با استفاده از کانولا در وسط گونه تزریق می‌شود. محل تزریق دقیقا بالای استخوان گونه است. رگ‌های خونی در این ناحیه کمتر بوده و احتمال کبودی پایین می‌آید. معمولا تزریق فیلر حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. قبل آن از کرم بی‌حسی استفاده می‌شود. ماندگاری ژل معمولا ۶ ماه تا یک سال است.

تزریق چربی

یکی از بهترین روش‌ها برای بزرگ کردن گونه تزریق چربی است. چربی از ران یا شکم شخص برداشته می‌شود و با استفاده از میکروکانول به وسط گونه تزریق می‌شود. انجام این روش حدود یک ساعت طول می‌کشد. قبل از آن از بی‌حسی استفاده می‌شود. از آن‌جایی که چربی از بدن خود شخص گرفته می‌شود، مدت زمان بیشتری ماندگاری دارد.

پروتز گونه

پروتز گونه

پروتزها طی عمل جراحی از طریق برش در دهان یا پلک پایین در گونه‌ها قرار می‌گیرند. زمان این عمل بین ۱ تا ۲ ساعت است. عمل طی بی‌حسی موضعی یا بیهوشی انجام می‌شود.

آموزش سایه چشم ساده ، ملایم و دخترونه

انواع مدل پروتز گونه

پروتزهای گونه مدل‌های مختلفی داشته و می‌توانند، در موقعیت‌های متفاوتی قرار بگیرند. طی دهه‌ گذشته اصلاحات قابل توجهی در شکل و نحوه قراردهی پروتزها ایجاد شده است. پروتزها می‌توانند پیش‌ساخته باشند و یا برای مطابقت با آناتومی صورت سفارشی طراحی شوند.

جراح با توجه به استخوان‌بندی و اندازه گونه‌های بیمار بهترین مدل پروتز گونه را پیشنهاد می‌دهد. در جلسه مشاوره حتما این مورد را از پزشک خود سوال کنید. جراحان با تجربه با توجه به آناتومی صورت بیمار پروتز را انتخاب کرده و بهترین نتیجه را ارائه می‌دهند.

پروتز گونه مالار: این نوع پروتزها دقیقا روی استخوان گونه قرار می‌گیرند. با این روش گونه‌ها مشخص‌تر دیده شده و صورت جوان‌تر می‌شود.
پروتز گونه ساب مالر: این نوع پروتزها در زیر گونه قرار می‌گیرند. باعث ایجاد حجم در گونه‌ها و لیفت صورت می‌شوند. با افزایش سن فرورفتگی در گونه ‌ها ایجاد می‌شود. این نوع پروتز فرورفتگی‌ها را کاهش می‌دهد.
پروتز گونه ترکیبی: همانطور که از اسم آن مشخص است، از ترکیب دو مدل پروتز ایجاد شده است و هم گونه و هم زیر گونه‌ها را برجسته می‌کند.

پروتز گونه

مراحل جراحی پروتز گونه

در جراحی پروتز گونه برش‌ها مشخص نبوده و پس از عمل اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند. زیرا این برش‌ها معمولا داخل دهان یا در پلک پایین ایجاد می‌شوند. بیشتر جراحان از برش داخل دهان استفاده می‌کنند. اگر جراحی ترکیبی باشد و بیمار بخواهد، در کنار پروتز گونه جراحی‌ دیگری مثل لیفت صورت، جراحی بینی یا لیفت ابرو انجام دهد، برش‌های دیگری به همین شکل ایجاد می‌شود. پس از قرارگیری پروتز، برش‌ها بخیه زده می‌شود.

این جراحی یک عمل سرپایی محسوب شده و در طول عمل از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. بسته به شرایط بیمار و نوع پروتز استفاده شده، عمل ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.

مراقبت های قبل از گونه گذاری با کاشت پروتز

اطلاع از مراقبت‌های قبل از پروتز گونه، به شما کمک می‌کند تا بهترین و مناسب‌ترین شرایط را برای کاشت پروتز فراهم کنید. در واقع، گونه گذاری با کاشت پروتز نیازمند درنظر گرفتن ملاحظاتی است که به‌وسیله آن می‌توانید بهترین نتیجه را از پروتز گونه و زیبایی آن به‌دست آورید. در ادامه، به مهم‌ترین مراقبت‌ها و ملاحظات قبل از گونه گذاری با کاشت پروتز اشاره می‌کنیم:

حتما دو هفته قبل از گونه گذاری با کاشت پروتز استعمال دخانیات را قطع کنید. بهتر است این کار را حدود ۶ هفته پیش از جراحی انجام دهید.
داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین را از حدود ۲ هفته پیش از جراحی گونه گذاری با کاشت پروتز قطع کنید.
انجام لیزر و تزریق ژل، چربی یا بوتاکس از یک ماه پیش از گونه گذاری با کاشت پروتز ممنوع است.
حتما استفاده از نوشیدنی‌های الکلی را دو هفته قبل از کاشت پروتز قطع کنید.
سوابق پزشکی را حتما در اختیار پزشک متخصص‌تان قرار دهید.

پروتز گونه

مراقبت های بعد از گونه گذاری با کاشت پروتز

معمولا مراقبت‌های بعد از جراحی‌های زیبایی مهم‌ترین بخش ماجرا است. شما باید بعد از انجام پروتز گونه مراقبت‌هایی را از عمل زیبایی‌تان انجام دهید تا بهترین نتیجه را از آن مشاهده کنید. توصیه می شود که با جدی گرفتن این مراقبت‌ها و پیگیری جدی آن‌ها، بهترین نتیجه را از گونه گذاری با کاشت پروتز مشاهده کنید.

در ادامه به مهم‌ترین موضوعاتی که بعد از گونه گذاری باید به آن توجه کنید، اشاره خواهیم کرد:

تا ۶ هفته از انجام هر گونه ورزش و فعالیت سنگین پرهیز کنید.
حتما تا دو هفته پس از جراحی گونه گذاری با کاشت پروتز، از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید و مرتب مسواک بزنید.
نسبت به مصرف داروهای آنتی بیوتیک جدیت به خرج دهید و حتما زمان مصرف هر کدام از داروها را مشخص کنید.
به تغییراتی مثل تورم، خون ریزی و درد عجیب و بی دلیل بعد از هفته ابتدایی، توجه کنید و از پزشک‌تان پی‌گیری کنید.
وعده‌های غذایی بعد از جراحی پروتز گونه، باید بسیار نرم باشد و نیازمند جویدن و ایجاد فشار به فک نباشد.
در زمان خواب، حتما تخت را به‌صورت شیب‌دار تنظیم کنید تا میزان تورم، درد و کبودی در ناحیه گونه کاهش پیدا کند.

آموزش روش صحیح سشوار کردن مو و فوت و فن هایش

پروتز گونه
حتما به مدت یک هفته طبق دستور پزشک از پانسمان‌های محافظتی استفاده کنید تا ریسک بروز عفونت و آسیب به گونه کاهش پیدا کند.
تا ۶ هفته بعد از کاشت گونه، فعالیت‌های روزانه‌تان را محدود کنید.
حتما از قرص یا میوه‌هایی استفاده کنید که ترمیم ناحیه زخم را به سرعت بهبود می‌دهد.

مزایای پروتز گونه

یکی از مزایای استفاده از پروتزهای سیلیکونی دائمی بودن آن‌ها است. پس از انجام عمل پروتز تنها باید چند معاینه داشته باشید و بعد از عمل نیازی به تمدید نیست. همچنین اگر از نتیجه عمل خود راضی نباشید، می‌توانید از جراح بخواهید پروتزها را خارج کند. با عمل کاشت گونه می‌توان به نتایج زیر دست پیدا کرد.

بزرگ و برجسته شدن گونه‌ها
رفع افتادگی گونه که به دلیل افزایش سن ایجاد شده است.
ایجاد خطوط در صورت و جوانسازی.
نمونه-پروتز-گونه
نمونه پروتز گونه و تغییر در حجم و اندازه گونه‌ها

معایب و عوارض پروتز گونه

همانند سایر جراحی‌ها عمل پروتز گونه عوارض و خطراتی به همراه دارد. برخی از عوارض پروتز گونه شامل موارد زیر است.

خونریزی بیش از حد
آسیب به اعصاب که منجر به تغییر در حس بینایی یا سایر حواس می‌شود.
التهاب و عفونت
آسیب به ماهیچه‌های صورت
عدم تقارن در صورت.
در صورتی که جراح پلاستیک باتجربه و حرفه‌ای پیدا کنید، احتمال ایجاد چنین عوارضی بسیار پایین می‌آید. برخی عوارض کاملا طبیعی بوده و بیشتر افراد این عوارض را تجربه می‌کنند. ممکن است، کمی بی‌حسی یا خونریزی در ناحیه گونه‌ها داشته باشید. لبخند و صحبت کردن تا چند هفته بعد از عمل کمی سخت می‌شود. یکی از خطرات عمل پروتز احتمال لخته شدن خون و عفونت پروتز است. در این حالت جراح مجبور است، پروتز را خارج کند.

پروتز گونه

مدل گونه

قبل از عمل پروتز جراح پلاستیک با توجه به انتظارات شما نوع و اندازه پروتز را انتخاب می‌کند. دقت داشته باشید، پروتز گونه طبیعی بهترین مدل است. بسیاری از پزشکان مدل‌های گونه خیلی بزرگ را پیشنهاد نکرده و در صورت اصرار بیمار نیز آن را انجام نمی‌دهند. سعی کنید، نمونه مدل گونه‌ طبیعی را به پزشک نشان دهید و از او بخواهید، پروتز گونه نچرال را برای شما انجام دهد.

مقایسه پروتز گونه با لیفت گونه

در روش‌های مختلف لیفت گونه مانند لیفت با نخ یا جراحی لیفت صورت پوست به سمت بالا کشیده شده و چین وچروک و افتادگی در ناحیه گونه از بین می‌رود. اما در روش جراحی پروتز گونه از پروتزهای سیلیکونی برای برجسته شدن و حجیم شدن گونه‌ها استفاده می‌شود. افرادی که استخوان گونه صاف دارند یا در اثر افزایش سن قسمتی از حجم گونه‌های خود را از دست داده‌اند، با استفاده از لیفت گونه به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسند. این افراد باید با استفاده از پروتز یا تزریق چربی به صورت خود حجم بدهند.

چگونه یک جراح پروتز گونه خوب انتخاب کنیم ؟

در زمان انتخاب جراح پروتز خود ، نکات زیر را مد نظر قرار دهید :

جراح انتخابی شما باید دارای بورد تخصصی در شاخه زیبایی مورد نظرتان باشد.

از بین بردن موهای زائد با راهکارهای فوق العاده آسان خانگی

پروتز گونه
حتماً در کارنامه سوابق کاری خود ، سابقه درخشان فعالیت در بیمارستان را داشته باشد.
در میان همکاران خود ، از شهرت خوبی برخوردار باشد.
یکی از اقداماتی که می تواند به شما در انتخاب جراح پروتز گونه خوب کمک کند ، صحبت با بیماران قبلی جراح و پرسیدن نظر آنها در خصوص سطح رضایت از نتیجه جراحی ، کیفیت تعاملات پزشک ، سطح اطلاع رسانی و همراهی بیمار و موارد دیگر می باشد.

یک جراح خوب ، کسی است که نه تنها دارای مهارت اجرایی در زمینه درمان می باشد ؛ بلکه نیازهای فردی بیمار را نیز به خوبی درک کرده و شنونده خوبی برای گوش کردن به دغدغه های بیمار ، و اجرای روند جراحی برای رفع این دغدغه ها می باشد.

یک جراح خوب در جلسه مشاوره خود ، با فراهم کردن فضایی صمیمی ، این فرصت را به بیمار خود می دهد تا بدون احساس نگرانی و ترس ، دغدغه های خود را مطرح کرده و بتواند ارتباط قابل اعتمادی ، را با پزشک شکل دهد.

تکنیک های جراحی پروتز گونه

پروتز گونه از طریق ایجاد برش های کوچک در دهان و قرار دادن ایمپلنت ، مستقیماً بر روی استخوان گونه انجام می شود. ایمپلنت های قابل استفاده در پروتز ، از نظر اندازه و شکل بر حسب تجزیه و تحلیل ساختار گونه ، متفاوت می باشند. در زیر فهرستی از روش های رایج استفاده شده ، در تکنیک های پروتز گونه آمده است :

پروتز گونه با ایمپلنت سیلیکون

پروتز با ایمپلنت سیلیکون ، یک راه حل دائمی برای افزودن حجم گونه ها با تنوع وسیعی از شکل ها و اندازه ها ، متناسب با ترجیحات بیمار می باشد. جراح شکل ، اندازه و میزان برجستگی ایمپلنت را مشخص می کند. این نوع ایمپلنت بر خلاف ژل سیلیکون مورد استفاده در پروتز سینه ، به شکل جامد می باشد.

پروتز گونه با ایمپلنت پلی اتیلن متخلخل

گزینه رایج دیگر ایمپلنت پلی اتیلن متخلخل می باشد ، که به همان روش مورد استفاده در پروتز سینه با ایمپلنت سیلیکون ، در ناحیه مورد نظر قرار داده می شود. با توجه به اینکه ماده پلی اتیلن ، متخلخل می باش د، به طور طبیعی ، متناسب با کانتور داخلی گونه ها ، با ساختار گونه ترکیب می شود. این نوع ایمپلنت ، به استخوان و بافت متصل می شود و به بافت فرصت رشد می دهد و به این ترتیب ، با شکل طبیعی گونه هماهنگ می شود. مزیت این ایمپلنت ، قدرت تلفیق آن در بافت می باشد. برداشتن این ایمپلنت ، دشوار است.

پروتز گونه

هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید ، ماده ای است که به طور طبیعی در بدن ، اغلب در بافت همبند یافت می شود. این ماده به صورت یک فیلر قابل تزریق ، مورد استفاده قرار می گیرد. در این روند ، که در مقایسه با سایر روش ها ، حداقل تهاجمی ترین روند محسوب می شود ، فیلر در لایه های عمیق در ناحیه میانی صورت ، تزریق می شود. بدین ترتیب، نتایج طبیعی و زیبایی خلق می شود که البته این نتایج ، دائمی نمی باشد. بیشتر فیلرها دارای ماندگاری بین 6 الی 12 ماه می باشند.

تزریق چربی

ماده طبیعی دیگری که در بخش میانی صورت قابل تزریق می باشد ، بافت چربی خود بیمار است که از نواحی دیگر بعنوان ناحیه دهنده براشت می شود. این چربی با استفاده از روند لیپوساکشن ، از ناحیه دهنده برداشت شده و بعد از فرآوری ، به گونه تزریق می شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.