افتتاح حساب ترکیه
کاربرد پودر بچه

کاربرد پودر بچه با وجود معمولی ترین کاربرد آن برای رفع سوختگی پا بسیار زیاد است و همه ما می توانیم با این ترفندهای زیادی را بکار ببریم. با ما همراه باشید تا از معجزه هایی که این پودر می کند با خبر شوید.

پودر بچه چیست ؟

پودر بچه که با نام پودر تالک هم شناخته می‌شود، یکی از محصولاتی است که معمولا برای پیشگیری از عرق‌سوز شدن پای نوزادان استفاده می‌کنند.

دو ویژگی مهم پودر بچه‌ی باکیفیت یکی توانایی در جذب رطوبت و دیگری کاهش اصطکاک است. به‌همین دلیل برای پیشگیری از عرق‌سوز شدن پای نوزادان مورد استفاده قرار می‌گیرد. همین دو ویژگی باعث می‌شود که پودر‌ بچه، کاربردهای دیگری هم داشته باشد که در ادامه می‌خوانید.

استفاده از پودر بچه برای از بین بردن نم لباس - کاربرد پودر بچه

تالک چیست

تالک یک ماده کاملا طبیعی و معدنی می باشد. به دلیل اینکه این ماده نرم می باشد راحت تر از سایر مواد معدنی فرآوری می گردد. تالکی که در این پودر مصرف می گردد باید از نوع مرغوب، شسته شده و استریل شده با اشعه گاما یا گاز اتیلن اکساید باشد و از هر گونه ناخالصی مبرا باشد. تاک ها دارای خاصیت ورقه ای می باشند بنابراین در پوست حالت چربی و نرمی ایجاد می کنند.

به همین دلیل تالک باعث می شود که سطوح بدن در صورت برخورد به یکدیگر، لزنده و روان باشند و از اصطکاک سطوح پوست روی هم جلوگیری می نماید. این ماده دارای ذرات بسیار ریزی است که قدرت جذب بالای بو را دارد.

مواد تشکیل دهنده پودر بچه

از جمله موادی که در پودر بچه استفاده می گردد می توان به تالک، زینک اکساید، نشاسته و اسانس اشاره نمود.

پودر بچه - کاربرد پودر بچه

14 کاربرد پودر بچه در منزل

غیر از کاربردی که این محصول برای نوزاد دارد، در شرایط زیر می‌توانید از پودر‌‌ بچه استفاده کنید:

 جدا کردن شن از بدن در ساحل

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در ساحل برای جدا کردن شن‌ها از بدن خود یا کودکتان به مشکل برخورده‌اید.

استفاده از پودر بچه برای جدا كردن شن - کاربرد پودر بچه

شن‌ها به بدن می‌چسبند و به‌سختی جدا می‌شوند. برای جدا کردن دانه‌های شن از بدن از مقداری پودر بچه استفاده کنید. پودر بچه را روی قسمت‌هایی از بدن که شن به آن چسبیده بریزید و بعد روی شن‌ها دست بکشید. متوجه می‌شوید که با وجود پودر‌ بچه، شن‌ها راحت‌تر از بدن جدا می‌شوند.

 از بین بردن بوی بد کفش

اگر کفش‌های شما بوی بدی گرفته و امککان شست‌وشوی آن را ندارید، از پودر‌ بچه کمک بگیرید. مقداری از پودر را داخل کفش بریزید و آن را تکان دهید تا در تمام سطح کف کفش، پخش شود. یک شب صبر کنید و صبح، پودر اضافه را از داخل کفش بیرون بریزید. با این کار بویی که ناشی از عرق کردن پاهای شما است، جذب پودر می‌شود و آن را بیرون می‌ریزید.

استفاده از پودر بچه برای بوي كفش - کاربرد پودر بچه

خنک کردن رخت‌خواب

اگر در شرایطی گیر افتادید که مجبورید در هوای گرم و بدون کولر بخوابید، عرق کردن زیاد باعث می‌شود که بیشتر از حالت عادی، گرما را احساس کنید.

برای اینکه کمتر عرق کنید، یکی دو قاشق پودر بچه در رختخواب خود پخش کنید. این پودر بچه می‌تواند رطوبت و عرق بدن شما را جذب کند. وقتی بدن شما کمتر عرق کند، گرمای کمتری احساس می‌کنید. البته زحمت شست‌وشو و تمیز کردن رختخواب هم خواهید داشت.

کاربرد پودر بچه ؛ از بین بردن سوختگی

چنانچه نگران آفتاب تابستان و سوختگی ناشی از آن هستید و یا می‌ترسید که قسمت‌هایی از بدن شما عرق جوش شود، پودر بچه همه این مشکلات را حل می‌کند. شما می‌توانید برای نواحی که نسبت به آفتاب تابستان حساس‌تر هستند و در آن ناحیه عرق می‌کنید و دچار سوزش و قرمزی می‌شوید از این ماده استفاده کنید.

چندش ترین و کثیف ترین لوازم آشپزخانه که عمرا فکرشو بکنید ؛ اول و آخر هر کاری این لوازم رو خوب تمیز کنید

این ماده می‌تواند برای نواحی مانند کشاله ران، زیر بغل، زیر گلو و گردن، زیر شکم، پشت گردن و قسمت‌های دیگر بدن استفاده شود.

کاربرد پودر بچه ؛  پارکت پرسروصدا

اگر موقع راه رفتن در خانه، با هر قدمی که برمی دارید کفپوش‌های خانه صدا می‌دهند، مقداری پودر بچه روی قسمتی که صدا می‌دهد بریزید و آن را به سمت درز کفپوش‌ها هدایت کنید. پر کردن این فضاهای خالی باعث کاهش اصطکاک بین قسمت‌های مختلف پارکت می‌شود و دیگر صداهای مزاحم را نمی‌شنوید. اگر برای هدایت کردن پودر بچه به داخل درزها مشکل دارید، با استفاده از یک کارت محکم مثل کارت بانک، پودر را روی سطح زمین پخش کنید.

پاک کردن چربی لباس

اگر لباس شما به هر دلیلی با چربی کثیف شد و لکه شد شما می‌توانید کمی پودر بچه را روی آن ریخته و مانند پودر شستشو آن را بر روی لباس بکشید و بعد با آب شسته و دوباره به آن مایع شستشو بزنید. همچنین برای از بین بردن لکه روی لباس بافتنی از این پودر استفاده کنید.

پودر بچه برای پاکسازی لکه‌های چربی معجزه می‌کند و کاملاً می‌توانید لکه‌های چربی لباس را بدون اذیت و آسیب به جنس پارچه از روی پارچه پاک کنید.

از پودر بچه همچنین می‌توانید به عنوان شوینده‌های مختلف برای پاک کردن چربی بر روی سطوح گاز و حتی سینک نیز استفاده کنید ولی بیشترین استفاده‌ای که پودر بچه برای تمیز کردن چربی دارد پاک کردن لکه‌های لباس است.

اضافه کردن پودر بچه به مایع شستشو و یا پودرهای شستشو نیز می‌تواند عملکرد تمیزسازی لکه‌های چربی را بهبود بخشد. حتما معجزه پودر برای تمیز کردن کیف سفید را ببینید.

دئودورانت فوری

در تابستان تعریق بدن بسیار بیشتر است و تعریق زیاد باعث بو گرفتن لباس‌ها می‌شود. اگر در تابستان در شرایطی گیر افتادید که به ضدعرق و مام دسترسی نداشتید، می‌توانید از پودر بچه به‌ عنوان یک دئودورانت فوری استفاده کنید. اگر به حمام دسترسی نداشتید و دئودورانت هم در دسترستان نبود، مقدار پودر بچه روی نواحی از بدن که عرق می‌کند بریزید. مثلا زیر بغل مقداری پودر بچه بزنید. این پودر، عرق را جذب می‌کند و بدن شما دیرتر بو می‌گیرد. البته فراموش نکنید که این راهکار فقط برای زمانی است که به حمام و دئودورانت دسترسی ندارید و به هیچ عنوان جای حمام رفتن را نمی‌گیرد.

کاربرد پودر بچه ؛  باز کردن گره زیورآلات

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که زیورآلاتی که دارید مثلا گردنبند یا دستبند، داخل هم گره می‌خورند و نمی‌توانید آن‌ها را از هم جدا کنید. در این شرایط مقداری پودر‌‌‌‌ بچه روی قسمتی که گره خورده بریزید. این پودر کمک می‌کند که قطعات زیورآلات از هم جدا شوند و گره‌ آن‌ها راحت‌تر باز شود. بعد از باز شدن گره، زیورآلات خود را با یک صابون ملایم و آب بشویید.

استفاده از پودر بچه برای باز كردن گره جواهرات - کاربرد پودر بچه

جذب روغن گریس

اگر لباس هایتان با گریس و روغن آلوده شده اند می توانید مقداری پودر بچه روی آن بریزید تا جذب شان کند.

تمیز کردن کتاب ها

اگر کتاب ها یا جزوه هایتان خیس یا مرطوب شده اند می توان کمی از این پودر روی آن پاشید تا رطوبت و کثیفی آن را بگیرد.

با این ترفندها نون باگت رو تازه نگه دارید !

 تمیز کردن لکه‌های چربی

اگر موقع آشپزی کردن، لکه‌ای چربی و روغن روی لباس شما ایجاد شد، لازم نیست برای یک لکه‌ی کوچک، لباس خود را دائم بشویید. شستن زیاد لباس، باعث خراب شدن آن می‌شود. برای از بین بردن این لکه‌ها، مقداری پودر بچه روی لکه بریزید.

با پنبه یا قلم‌مو پودر بچه را روی لکه بمالید. اجازه دهید که پودر برای مدت ۱۰ دقیقه روی لکه باقی بماند. بعد به آرامی پودر را از روی پارچه بردارید. اگر لکه هنوز باقی مانده، چند بار دیگر این کار را تکرار کنید تا لکه‌ی روی لباس محو شود.

استفاده از پودر بچه - کاربرد پودر بچه

کاربرد پودر بچه ؛ محافظت از پیاز گیاهان

اگر برای کاشت یک گل یا گیاه خاص، پیاز آن را خریداری کرده‌اید، قبل از کاشتن پیاز آن را به پودر بچه آغشته کنید. برای این منظور می‌توانید پیازها را داخل یک کیسه پلاستیکی که در آن بسته می‌شود بگذارید و یکی دو قاشق پودر بچه داخل آن بریزید. در پلاستیک را ببندید و آن را تکان دهید تا پیازها کاملا به پودر بچه آغشته شوند. بعدا پیاز را بکارید.

پودر‌‌‌‌ بچه ریشه و خود پیاز را می‌پوشاند و آن را از ایجاد مشکلاتی مثل پوسیدگی، ایجاد قارچ و مشکلاتی که ناشی از رطوبت زیاد است، حفاظت می‌کند. این مشکلات قبل از اینکه پیاز فرصتی برای رشد کردن پیدا کند، می‌توانند آن را از بین ببرند.

 دور کردن مورچه‌ها

یکی از کاربردهای پودر‌‌‌‌ بچه، دور کردن مورچه‌ها است. اگر در جایی که مورچه مشاهده می‌کنید مقدار پودر بچه یا پودر تالک بریزید، مورچه‌ها از آن قسمت دور می‌شوند. مورچه‌ها دوست ندارند این پودر به بدنشان بچسبد. ثابت شده که مورچه‌ها پودر‌‌‌‌ بچه را دوست ندارند اما هنوز مشخص نیست که چرا از این پودر خوششان نمی‌آید.

استفاده از پودر بچه برای دور كردن مورچه - کاربرد پودر بچه

 استفاده‌ی آسان از دستکش

بسیاری از ما برای انجام کارهای مختلف از دستکش‌های لاتکس یا لاستیکی استفاده می‌کنیم؛ دستکش کار، دستکش آشپزخانه و… از جنس همین دستشکش‌های لاتکس هستند. اگر برای پوشیدن و بیرون آوردن دستکش مشکل دارید، با پودر‌‌‌ بچه می‌توانید مشکل را حل کنید. مقداری پودر بچه داخل دستکش بریزید یا قبل از استفاده از دستکش، دستتان را به پودر آغشته کنید.

پودر بچه رطوبت داخل دستکش را از بین می‌برد. رطوبت و عرق دست باعث می‌شود که دستکش به‌خوبی بیرون نیاید و دست کردن آن سخت شود.

6 كاربرد پودر بچه برای زيبايي

کاربرد پودر بچه ؛ جلوگیری از چرب شدن موها

اگر موهایتان چرب شده بود و نیاز به شامپوی خشک داشتید ولی در منزل موجود نبود، کافی است کمی پودر بچه را به همراه جوش شیرین به یک نسبت ترکیب کرده و از آن به موهایتان بزنید. حتما متوجه این خواهید شد که چربی موهای شما کاهش پیدا کرده و موهای شما مثل زمانی که تازه از حمام بیرون آمده‌اید صاف و یکدست و تمیز است.

آقایان نیز می‌توانند برای حالت دادن موهایشان از این ترکیب استفاده کرده و در هنگامی که ژل، تافت و یا واکس مو ندارند می‌توانند با استفاده از این ماده موهای خود را حالت دهند.

جایگزین فیکساتور

برای نگه داشتن مواد آرایشی روی صورت از فیکساتور استفاده می شود اما به جای استفاده از آن می توان از پودر بچه استفاده نمود.

استفاده از پودر بچه برای تثبیت آرایش - کاربرد پودر بچه

به عنوان ماسک لایه بردار صورت

از پودر بچه می‌توانید به عنوان ماسک لایه بردار در تابستان استفاده کنید. برای بسیاری از شما پیش آمده که در گرمای تابستان عرق زیادی کرده‌اید و پوست شما بسیار چرب و کثیف شده است بهترین راه برای از بین بردن این چربی و عرق صورت استفاده از پودر تالو یا همان پودر بچه است.

روش صحیح تمیز کردن قفس پرنده و چند نکته بسیار کاربردی

کافی است صورت خود را یک بار با آب شسته و بعد از اینکه خشک کردید پودر بچه را به آن به آرامی مانند پنکیک صورت بزنید و بعد با یک پد تمیز در تمام صورت پخش کنید. پس از ۱۰ دقیقه آن را بشویید.

شما حتی می‌توانید در روزمره از این ماسک استفاده کنید و پوست خود را خنک کنید.

استفاده به عنوان شامپوی خشک

اگر به حمام دسترسی ندارید و دوست دارید مو و پوست سر شما تمیزتر به نظر برسد، از پودر‌‌‌‌‌ بچه استفاده کنید. برای این منظور، مقداری پودر را روی شانه یا برس بریزید و موهای خود را شانه کنید و روی کف سر پخش کنید. پودر بچه هرگونه چربی اضافی مو و پوست سر را جذب می‌کند و موهای شما کمتر براق به نظر می‌رسد. کاهش چربی پوست و مو، باعث می‌شود که ظاهری تمیزتر پیدا کند.

کاربرد پودر بچه ؛ مژه ها را پرپشت می کند

قبل از استفاده از ریمل، مژه های خود را با پودر بچه بمالید، این کار مانند پرایمر عمل می کند و مژه های شما را بدون ریمل پرتر نشان می دهد.

استفاده از پودر بچه برای پرپشت کردن ابرو - کاربرد پودر بچه

پودر بچه یا همان پودر تالک، یک ماده موثر برای از بین بردن بوی عرق، جلوگیری از رطوبت، دور کردن مورچه‌ها و … می باشد و می‌تواند در خانه علاوه بر جلوگیری از سوزش نوزاد در فعالیت‌های خانه و حتی فعالیت‌های آرایشی نیز موثر باشد.

کاهش درد وکس

یکی از روش‌های از بین بردن موهای زائد بدن، استفاده از وکس یا موم است. اما این روش معمولا درد زیادی دارد و بعد از انجام کار، پوست به شدت قرمز و ملتهب می‌شود. اگر قبل از استفاده از وکس، مقداری پودر بچه روی پوست بزنید، درد این کار بسیار کمتر می‌شود.

وقتی پودر بچه به پوست می‌زنید، رطوبت و چربی آن جذب می‌شود و وکس یا موم، بهتر به تمام موها می‌چسبد. علاوه‌بر‌این، موقع کندن وکس، درد کمتری حس می‌کنید. پوست شما با این کار نرم‌تر می‌شود و شدت قرمزی آن کاهش پیدا می‌کند. پس، پودر بچه دو حسن بزرگ برای وکس دارد؛ یکی کاهش درد و یکی تاثیرگذاری بیشتر و کنده شدن تمام موها.

استفاده از پودر بچه برای اپیلاسیون - کاربرد پودر بچه

مزایای استفاده از پودر بچه

  • دارای خاصیت جذب رطوبت
  • خشک و خنک کردن بدن
  • جلوگیری از التهاب و عرق سوز شدن بدن
  • کاهش دهنده اصطکاک پوست
  • لغزنده و نرم کننده پوست با رایحه ملایم

عوارض مصرف پودر بچه

از عوارض این پودر روی پوست کودک، استنشاق ذرات ریز موجود در پودر نیست بلکه مشکلات تنفسی، بروز التهاب و عفونت است که برای کودک ایجاد می شود. زیرا همانطور که می دانید در هنگام استفاده از این پودر روی پاهای کودک، مقدار زیادی از آن در هوا معلق می شود. کودکانی که دارای ریسک بالایی برای مشکلات تنفسی می باشند شامل موارد زیر می باشند:

  • نوزادان نارس یا با وزن تولد پایین
  • شیرخواران با مشکلات قلبی ریوی
  • سابقه آسم و حساسیت لوله تنفسی در خانواده

برای جلوگیری از مشکلات تنفسی در کودک می توان مقدار کمی از پودر را کف دست خود ریخته و روی پاهای کودک قرار داد. همچنین طی تحقیقاتی مشخص شده که استفاده از آن ریسک بروز سرطان تخمدان را نسبت به جمعیت عمومی بالاتر می برد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *