افتتاح حساب ترکیه
ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲ بسیار ساده است کافیست مراحلی که در این مطلب شادمگ با شما به اشتراک گذاشتیم را در سامانه سماح به ترتیب پشت سر بگذارید. ما در این مطلب از شرایط حضور در این راهیمایی باشکوه هم برایتان نوشتیم.

پیاده روی اربعین چیست ؟

پیاده‌روی اربعین به حرکت شمار زیادی از مسلمانان شیعه به سمت شهر کربلا، در جنوب بغداد، به منظور جمع شدن همه آن‌ها در چهلمین روز پس از سالگرد شهادت امام حسین (ع) سومین امام شیعیان در واقعه عاشورا گفته می‌شود.

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

پیاده‌روی اربعین در زمان حکومت صدام حسین ممنوع بود. این مراسم میلیونی یکی از قدرتمندترین نماد‌های همبستگی میان جهان تشیع است. در گردهمایی اربعین از جمله گروه‌های مسلمانان شیعه، مسلمانان سنی،  مسیحی،  ایزدی و دیگر آیین‌ها هم در آن حضور داشته‌اند. این رویداد بزرگترین گردهمایی سالانه مذهبی در جهان است.

توضیحات مهم در خصوص ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

متقاضیان می‌توانند با ورود به سامانه سماح و با اطلاع از  زمان اربعین 1402 سفر و مرز خروج خود را برای حضور در پیاده روی اربعین انتخاب و روند بیمه اربعین را تکمیل کنند. همچنین متقاضیان می‌توانند برای نام نویسی به دفاتر خدمات زیارتی مراجعه کنند.

زائران اربعین باید عملیات بیمه خود را انجام دهند تا ثبت‌نام آن‌ها در این سامانه قطعی شود. مبلغ بیمه زائران به ازای هر نفر ۳۵ هزار تومان است.

تاکید شده است زائرانی که قصد عزیمت به صورت گروهی دارند حتماً به صورت گروهی ثبت‌نام کنند. در این صورت باید یک نفر به عنوان سرگروه معرفی شود. ثبت‌نام گروهی در اطلاع‌رسانی هم‌گروهی‌ها و امور گمشدگان بسیار مؤثر خواهد بود.

با توجه به میزان جمعیت به زائران توصیه شده است برنامه برگشت خود را حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ اعزام تعیین و برنامه‌ریزی کنند.

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

همچنین توصیه شده است پس از پایان ثبت‌نام، کارت شناسایی چاپ شود و در طول سفر همراه زائران به خصوص افراد مسن و کودکان باشد. همچنین بارکد (QRcod) تولیدشده نیز به تعداد نیاز چاپ و به وسایل همراه چسبانده شود. کارت شناسایی همراه زائران و بارکد الصاق‌شده به وسایل، در امور گمشدگان بسیار راه‌گشا خواهد بود.

از بین بردن انواع مورچه با چند ترفند خانگی طبیعی برای همیشه

شرایط ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

داشتن گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ اعزام الزامی است؛ در صورت لزوم نسبت به دریافت گذرنامه جدید اقدام گردد.
ثبت دقیق شماره تلفن همراه هر یک از زائرین در اطلاع رسانی های مهم و ضروری، امور گمشدگان و ارتباط هم گروهی ها در پیاده روی اربعین، بسیار حائز اهمیت است لذا دقت لازم صورت پذیرد.
با عنایت به سیل مشتاقان زیارت اربعین حسینی و با توجه به محدودیت های موجود و به منظور امکان بهره مندی سایر زائرین از این فرصت ارزشمند، خواهشمند است زائرین گرامی برنامه برگشت خود را حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ اعزام تعیین و برنامه ریزی نمایند.
از شرایط و تعهدات بیمه اربعین آگاهی کامل حاصل گردد.
دستورالعمل های بهداشتی، توصیه های کنسولی و امنیتی، آموزش ها و … مطالعه و مورد توجه جدی قرار گیرد.

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲
چنانچه هرگونه محدودیتی از سوی دولت عراق برای تشرف به زیارت اربعین در نظر گرفته شود، اطلاع رسانی خواهد شد.

کسانی که از حضور در پیاده روی اربعین منع شدند

طبق نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مصوبه ستاد مرکزی اربعین و با توجه به شرایط خاص ایام اربعین بیماران ذیل از تشرف به عتبات در این ایام منع شده اند و تاکید می شود از ثبت نام خودداری نمایند:

 • بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام.
 • دیابتی که مشکل کلیوی دارند.
 •  مبتلایان به رتینوپاتی پیشرفته.
 • بیماران دارای عوارض و علایم قلبی و عروقی.
 • کسانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند.
 • بیماران مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند.
 • مبتلایان به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند.
 • پبیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده.
 •  افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیر می باشند (بالاخص بیماریهای تنفسی، گوارشی و پوستی).
 •  افرادی که دارای بیماری حاد تب دار می باشند تا حداقل ۴۸ تا ۷۲ ساعت پس از قطع تب بدون استفاده از داروهای تب بر، بالاخص بیماریهای تنفسی و گوارشی و پوستی با انجام معاینه مجدد.

افراد ذیل الذکر نیز حتی الامکان از ثبت نام و تشرف به زیارت اربعین خودداری نمایند:

 •  زنان باردار.
 •  سالمندان بالای ۶۵ سال.
 •  افراد دارای بیماری های زمینه‌ای صعب العلاج.
 •  دارای فشارخون بالای کنترل نشده.
 •  مبتلایان به دیابت کنترل نشده.
 •  افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از ۴۰.
 • کسانیکه دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی هستند.
 • افرادی که در حال طی دوران درمان شیمی درمانی می باشند.
مراحل دریافت شناسنامه المثنی + جزئیات و مدارک مورد نیاز

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

آموزش گام به گام تصویری و مراحل پیش ثبت نام در سامانه سماح

۱- ابتدا وارد سایت https://samah.haj.ir/ می شوید.

۲- سپس از طریق ورود به سامانه با رمز یکبار مصرف ابتدا شماره تلفن همراه خود را وارد نمایید و بعد کد امنیتی ۴ رقمی را به طور صحیح ثبت نمایید و در آخر گزینه مرحله بعدی را بزنید.

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

توجه داشته باشید خط سیمکارت تلفن همراه شما با کدملی باید مطابقت داشته باشد.

۳- در این مرحله یک کد شش رقمی برای شما پیامک می شود. این کد را به صورت عدد در کادر شش رقمی قرار بدهید و سپس ورود را بزنید

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

4 – توجه نمایید بعد از ورود ممکن است برای برخی افراد یک صفحه انگلیسی نمایش داده شود. در این زمان شما آن گزینه آبی رنگ پایین صفحه را بزنید و بعد گزینه allow را بزنید تا وارد صفحه اصلی ثبت نام شوید.

۵- سپس در این مرحله به وسط صفحه بیایید و گزینه اربعین را بزنید. یا می توانید از سه خط تنظیمات بالا سمت راست گزینه ثبت نام اربعین را بفشارید

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

۶- در این مرحله شما شرایط ثبت نام اربعین را مشاهده می نمایید که بعد از خواندن به انتهای آن گزینه با شرایط ثبت نام موافق هستم را تیک بزنید ( لمس کنید ) و سپس ورود را بزنید.

لطفا راهنمای ثبت نام را قبل از شروع مراحل ثبت نام بدقت مطالعه نمایید

۷- بعد از این مرحله شما ثبت اطلاعات فردی را مشاهده می نمایید. در این وضعیت به صورت خودکار اطلاعات شما نمایش داده می شود . اگر اطلاعات شما نبود می توانید خودتان نام و نام خانوادگی و کدملی و نام پدر و شماره موبایل و تاریخ تولد را وارد نمایید.

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

۸ – سپس پایین همین صفحه شما اطلاعات مرزی خود را باید وارد کنید که به ۳ صورت : زمینی، هوایی و دریایی می باشد. اگر می خواهید به صورت زمینی به عراق بروید باید اولین گزینه زمینی را انتخاب نمایید. سپس مرز رفت را از میان گزینه ها برگزینید و تاریخ رفت و تاریخ برگشت و مرز زمینی برگشت را به ترتیب مشخص نمایید.

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

۹ – نحوه عزیمت تا مرز به ترتیب اولویت را نیز مشخص کنید. خودروی شخصی، خودروی عمومی، قطار و یا سایر گزینه ها.

۱۰- بعد از مشخص کردن موارد بالا گزینه ثبت اطلاعات را بزنید تا به صفحه پرداخت حق بیمه برسید.

در این مرحله شما سه گزینه چاپ، ویرایش و پرداخت مشاهده می نمایید. با زدن گزینه چاپ می توانید تمامی اطلاعات ثبت نامی خود را پرینت نمایید یا به صورت پی دی اف ذخیره کنید.

صفر تا صد اصول نگهداری از فیکوس در آپارتمان ؛ معرفی انواع پرطرفدار فیکوس

ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

در مرحله ویرایش شما می توانید اطلاعات ثبت نامی را مجددا ویرایش کنید. مثلا قصد دارید از زمینی به هوایی تغییر دهید می توانید ویرایش کنید.

در مرحله پرداخت نیز شما باید ۳۵ هزار تومان بابت حق بیمه این سفر به صورت اینترنتی پرداخت نمایید.

نحوه ثبت نام افراد زیر ۱۸ سال در سامانه سماح

با توجه به ممنوعیت فروش سیم‌کارت به نوجوانان زیر ۱۸ سال، در روزهای اخیر امکان ثبت‌نام آن‌ها در سامانۀ سماح برای دریافت گذرنامۀ اربعین وجود نداشت.

معاون عتبات سازمان حج اعلام کرد مشکل حل شده و این نوجوانان می‌توانند به‌عنوان یکی از اعضای گروه به زیارت اربعین مشرف شوند. با این حساب امکان سفر انفرادی افراد زیر ۱۸ سال وجود ندارد.

برای اضافه کردن اعضای گروه، می توانید قسمت ویرایش را بزنید و سپس از قسمت اضافه کردن اعضای گروه ( کنارش یک آدمک به همراه یک علامت به علاوه وجود دارد ) آن را بزنید

سپسزیر کدملی هم گروه به همراه روز،ماه و سال تولد و شماره تلفن همراه و تلفن اضطراری شخص هم گروه را ثبت نمایید.

چند نکته مهم ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

با توجه به اینکه برنامه ریزی خادمین شما در ستاد مرکزی اربعین براساس اطلاعات ثبت شده متقاضیان عزیز در سامانه ثبت نام اعم از: مرز خروجی، تاریخ خروج از مرز و سایر اطلاعات ثبت شده می باشد، لذا خواهشمند است ضمن دقت در ثبت اطلاعات، براساس همان اطلاعات ثبتی برنامه ریزی و اقدام فرمایید تا با مشکلی مواجه نشوید.

کربلا - زمان اربعین 1402
ضمنا با توجه به تعیین ظرفیت روزانه برای خروج از هر یک از مرزهای زمینی، در صورت تکمیل شدن ظرفیت هر یک از روزها، متقاضیان محترم می بایست نسبت به انتخاب تاریخ و یا مرز خروجی دیگری اقدام نمایند.
تکمیل فرایند ثبت نام منوط به مشاهده عبارت “زائر گرامی، ثبت نام شما با موفقیت انجام شد.” می باشد

سخن آخر

برای ثبت نام پیاده روی اربعین ۱۴۰۲باید طبق این مقاله با مراجعه به سایت سماح مراحل را به ترتیب طی کنید. بعد از اتمام ثبت نام پیام «زائر گرامی، ثبت نام شما با موفقیت انجام شد» به منظور تائید ثبت نام به شما ارسال می شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

15 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *