افتتاح حساب ترکیه
آروغ زدن

آیا آروغ زدن نشانه ی بیماری خطرناکی است؟ علت این مشکل چیست؟ برای جلوگیری از آروغ زدن چه راهکار هایی وجود دارد؟ آیا درمان قطعی برای آروغ زدن وجود دارد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوالات تا پایان این مقاله با شادمگ همراه باشید.

آروغ زدن چیست و چه چیزی باعث آروغ می شود ؟

باد گلو یا آروغ زدن واکنشی است که دستگاه گوارش به عبور معکوس گازهای معده نشان می دهد. می دانید چرا آروغ می زنیم؟ چرا نباید جلوی آروغ زدن را بگیریم ؟و سوالات دیگری که در ادامه پاسخ خواهیم داد . تنها چیزی که بزرگتر از آروغ زدن است در واقع علت آن است ، علتش این می باشد باکتری موجود در شکم شما. و البته گاز اضافی و نوشابه های گازدار.

علت آروغ زدن

آروغ زدن

میلیاردها باکتری کوچک در روده هایتان وجود دارند تا به هضمتان کمک کنند. آن ها برخی از مواد هضم نشده را به ویتامین K و ویتامین B تبدیل می کنند. در این فرآیند، باکتری ها، گازهای بدبویی را مثل متان آزاد می کنند که آروغ را می سازد.

به علاوه، وقتی با دهان باز قدم می زنید، گازهایی نظیر اکسیژن و نیتروژن را می بلعید. تا پایان یک روز طولانی، گاز زیادی را قورت داده اید که باید بیرون بروند. کارشناسان دانشکده پزشکی دانشگاه ایندیانا برآورد می کنند که ما یک لیتر گاز را در روز آزاد می کنیم.

دی اکسید کربن در نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه و ماءالشعیر نیز می تواند موجب آروغ شود.

سیستم های گوارشی نوزادان مجهز به آروغ زدن به تنهایی نیستند، پس باید به پشت آنها زده شود تا به حباب های گاز که از بدنشان خارج می شوند، کمک کنند. کودکانی که از بطری تغذیه می کنند هوا را قورت می دهند، در حالی که آن ها از پستان شیر مادر تغذیه می کنند به کمک بیشتری برای آروغ زدن نیاز دارند.

روش های جلوگیری از آروغ زدن

برخی غذاها را حذف کنید

مجرمان شایع گاز شامل لوبیا، نخود، عدس، کلم، پیاز، گل کلم، بروکلی، غذاهای غلات کامل، قارچ، میوه های ویژه، و مالشعیر و دیگر نوشیدنی های کربناته هستند. سعی کنید یک خوراکی را در یک زمان حذف کنید تا ببینید آیا گاز شما بهبود پیدا می کند یا خیر.

برچسب ها را بخوانید

اگر به نظر می رسد که محصولات لبنی ممکن است برایتان یک مشکل محسوب شوند، ممکن است میزان حساسیت به لاکتوز را داشته باشید. به چیزی که می خورید، توجه کنید و از گونه های لاکتوز یا فروکتوز پایین استفاده کنید.

جلوگیری از آروغ زدن

یک درمان غیر تجویزی را امتحان کنید

برخی از محصولات از قبیل لاکتاید یا محصولات لبنی آسان می توانند به لاکتوز کمک کنند. ثابت شده است که محصولات حاوی سمی تیکون(گاز – X، میلانتا گاز) مفید هستند، اما بسیاری از مردم احساس می کنند که این محصولات بخ هوبی کار می کنند. محصولاتی مانند بینو ممکن است گاز تولید شده در انواع خاصی از لوبیاها را کاهش دهند.

غذاهای چرب کمتری بخورید

چربی باعث کندی هضم غذا می شود و به غذا زمان بیشتری می دهد تا تخمیر شود. کاهش موقت غذاهای با فیبر بالا. فیبر، مزایای بسیاری دارد، اما بسیاری از غذاهایی با فیبر بالا نیز تولید کنندگان گاز بسیار عالی هستند. پس از استراحت، به آرامی فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

علت های آروغ زدن

رفلاکس ممکن است باعث شود فرد بیشتر آروغ بزند

هنگامی که اسفنکتر بالای معده فرد ضعیف می شود، این می تواند به اسید معده اجازه دهد به مری فرد وارد شود که ممکن است باعث آروغ زدن بیشتر آنها شود.

گاهی اسید معده به بالا برمی گردد و وارد گلو می شود. این شرایط در برخی افراد بیشتر اتفاق می افتد، از جمله خانم های باردار، افرادی که دچار اضافه وزن هستند یا زمانی که معده آنطور که باید غذا را هضم نمی کند. زمانی که این توده را در گلوی خود حس می کنید، عمل بلعیدن را بیشتر انجام می دهید تا از این توده راحت شوید و این مسئله باعث آروغ زدن بیشتر می شود. مصرف ضد اسیدهای بدون نسخه به بهبود علائم کمک می کنند، گاهی نیز ممکن است پزشک داروی قوی تر تجویز کند. گاهی نیز جراحی موثر خواهد بود.
برخی از دانشمندان بر این باورند که یک فرد مبتلا به رفلاکس ممکن است هوا را به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه به سمت مری به عنوان راهی برای تسکین علائم خود وارد کند.

درمان علائم رفلاکس ممکن است به فرد کمک کند کمتر آروغ بزند. پزشک ممکن است به فرد مبتلا به رفلاکس توصیه کند که در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کند، مانند کاهش وزن یا ترک سیگار، یا ممکن است داروهایی مانند آنتی اسیدها را تجویز کند.

آروغ زدن بدلیل زخم معده

به گزارش سلامت نیوز به نقل از وب ام دی گاهی آروغ زدن نشانه زخم معده است. این زخم های باز در دیواره معده کاملا رایج هستند. یک عفونت باعث بروز این زخم ها می شود. اگر به زخم معده مبتلا باشید، بیشتر از حد معمول آروغ می زنید و بعد از خوردن غذا احساس سیری یا نفخ می کنید. معده شما نیز بعد از غذا خوردن ممکن است دچار درد شود. از طریق درمان، زخم معده طی دو ماه برطرف می شود.

نکات طلایی داشتن خواب عمیق و با آرامش و بدون استرس

آروغ زدن بدلیل چطور غذا خوردن شما

اگر در زمان کوتاه مقدار زیادی غذا بخورید یا خیلی تند و سریع غذا بخورید، هوای زیادی را می بلعید.اکثر این هوا وارد معده نمی شود و در مری باقی خواهد ماند. مری گلو را به معده مرتبط می سازد و زمانی که آروغ می زنید، این هوا خارج می شود. با سرعت کمتری غذا بخورید و غذای خود را به خوبی بجوید. به علاوه وعده غذایی خود را سبک تر کنید تا آروغ نزنید. رسیدن به یک وزن سالم و ایده آل نیز موثر خواهد بود. وزن اضافه فشار زیادی به معده وارد می کند.

آروغ شدید - آروغ زدن

آروغ زدن بدلیل عدم تحمل لاکتوز

بسیاری از افراد پروتئینی که لاکتوز موجود در شیر را تجزیه می کند، در بدن ندارند. اگر شما یکی از این افراد هستید، روده شما نمی تواند به طور کامل غذای دارای لبنیات را هضم کند. در عوض لاکتوز در معده تخمیر می شود. گاز اضافه ای که از این تخمیر تولید می شود باعث آروغ زدن می شود. در این شرایط شکم شما پف کرده و دردناک خواهد بود. اجتناب از مصرف لبنیات و یا استفاده از لبنیات بدون لاکتوز کمک کننده است. به علاوه می توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید که به هضم لاکتوز کمک می کند.

آروغ زدن بدلیل غذاهای ادویه دار

پیاز، گوجه فرنگی و مرکبات دارای میزان اسید بالایی هستند. برای برخی افراد خوردن این غذاها باعث بروز سوزش سر دل می شود. به علاوه خوردن غذاهای دارای ادویه باعث آروغ زدنی می شود که با سوزش پشت گلو همراه است. برای متوقف شدن این وضعیت بهتر است از خوردن این نوع غذاها اجتناب کنید.

آروغ زدن بدلیل آسم

خیلی عجیب است، اما آروغ زدن یکی از نشانه های آسم است. علت آن چیست؟ اگر مسیرهای هوایی شما ملتهب شده باشند، مجبور می شوید برای رساندن هوای کافی به ریه هایتان بیشتر تلاش کنید. این کار فشار زیادی به دیافراگم شما نیز وارد می کند. هر دوی این تغییرات باعث وارد شدن گاز به گلو و در نتیجه بروز باد گلو یا آروغ می شود.

آروغ زدن بدلیل آب نبات ها و آدامس های بدون قند

آب نبات های سفت و جویدن آدامس باعث بلعیدن هوا می شوند. اگر از نوع بدون قند این خوراکی ها استفاده کنید، میزان آروغ زدن شما بیشتر هم خواهد شد. علت این مشکل نیز این است که الکل قند که در این آدامس ها و آب نبات ها موجود است، زمانی که به روده می رسند، به سرعت پردازش نمی شوند. شکسته شدن این قندها به تعویق می افتد و این امر باعث تولید گاز می شود.

آروغ زدن بدلیل مصرف فروکتوز بیش از حد

فروکتوز که قند طبیعی موجود در میوه هاست، مشکل ساز نیست. برخی غذاها و نوشیدنی ها با شربت ذرت که حاوی مقدار زیادی فروکتوز است، شیرین شده اند. نوشیدن این آبمیوه ها و شکستن فروکتوز در معده باعث تولید گاز زیاد می شود. ممکن است این تاثیر را بعد از نوشیدن آب میوه ها نیز تجربه کنید.

آروغ زدن نشانه ی چیست

آروغ زدن بدلیل خلط ته بینی Postnasal Drip

غده های بینی و گلو هر روز مقداری خلط تولید می کنند. تولید خلط اتفاق خوبی است، این خلط هوایی که نفس می کشید را تمیز کرده و از بروز بسیاری بیماری ها پیشگیری می کند. اکثر اوقات ممکن است متوجه این خلط نشوید. اما اگر خلط زیادی در پشت گلو جمع شود، بیش از حد معمول آن را می بلعید که این مسئله باعث آروغ زدن می شود. نوشیدن آب زیاد به رفع این مشکل کمک می کند.

آروغ زدن بدلیل استرس

مشکلات گوارشی و روده در بین افراد مضطرب بیشتر مشاهده می شود. اگر عصبی و مضطرب باشید، ممکن است هوای بیشتری وارد معده و روده خود کنید. برخی افراد این کار را به عمد انجام می دهند اما از انجام آن مطلع نیستند. به هرحال این کار باعث آروغ زدن می شود.اگر دچار استرس شده اید یا احساس ترس می کنید، به پزشک اطلاع دهید. با مدیریت بهتر استرس می توانید از آروغ زدن پیشگیری کنید.

آروغ زدن بدلیل فتق هیاتال

اگر قسمت بالای معده وارد دیافراگم شود و به آن فشار وارد کند، مبتلا به وضعیتی به نام فتق هیاتال Hiatal Hernia شده اید. این عارضه باعث بازگشت اسید معده به سمت بالا و گلو می شود که باعث آروغ زدن همراه با طعم ترشی در دهان می شود. برخی افراد نیز تحت این شرایط دچار مشکل در بلع می شوند. تغییر عادت های روزانه به بهبود این شرایط کمک می کند. به عنوان مثال وزن سالم داشته باشید، سیگار را ترک کنید و در زمان خواب سر خود را به اندازه حدودا 15 سانتی متر بالاتر از تن خود قرار دهید.

آروغ زدن بدلیل باکتری بیش از حد در روده

اسید معده هر میکروبی که وارد معده شود از بین می برد. اگر معده به اندازه کافی اسید تولید نکند، باکتری های روده کوچک خیلی زیاد می شوند. روده کوچک بین معده و روده بزرگ قرار می گیرد. رشد زیاد باکتری های روده کوچک جذب غذا توسط بدن را سخت تر می کند.گاز زیادی در این شرایط تولید می شود که منجر به آروغ زدن می شود.خروج باد از معده و بوی بد دهان نیز از دیگر عوارض رشد بیش از حد باکتری ها در روده هستند. تست تنفسی می تواند وجود این بیماری را تایید کند. اگر چنین باشد، آنتی بیوتیک ها و دیگر داروها به بهبود وضعیت کمک می کنند.

ترک سیگار را از حالا شروع کن + ترفند های حیرت انگیز خانگی برای ترک ؛ فوری و مطمئن

آروغ زدن بدلیل عفونت

هلیکوباکتر پیلوری میکروبی است که دیواره داخلی شکم را دچار عفونت می کند.این امر باعث درد و تورم می شود و همچنین معده را تحریک می کند تا اسید بیشتری تولید کند. در نتیجه بیش از حد معمول آروغ می زنید. به علاوه ممکن است دچار درد خفیفی شوید که به طور کامل رفع نمی شود. اگر آزمایش ها نشان دهند که دچار این مشکل هستید، پزشک آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. دارویی که تولید اسید در معده را متوقف می کند نیز موثر خواهد بود.

نفخ شکم - آروغ زدن

آروغ زدن بدلیل مشکلات پانکراس

پانکراس یک غده بلند است که در کنار معده قرار گرفته است. این غده مایعات گوارشی تولید می کند که به هضم غذا کمک می کند.اگر این غده ملتهب شود، مبتلا به مشکلی می شوید که پانکراتیت نامیده می شود. علاوه بر آروغ زدن ممکن است دچار استفراغ شوید، احساس نفخ کنید، سکسکه کنید یا دچار تب شوید. اگر مشکوک به پانکراتیت هستید، به پزشک مراجعه کنید. پانکراتیت خفیف به خودی خود برطرف می شود. در حالت شدید لازم است فرد در بیمارستان بستری شود و روده استراحت کند و از طریق سرم مواد مغذی و مایعات دریافت می کند.

چگونه از آروغ زدن جلوگیری کنیم ؟

نوشیدنی ها را به آرامی بنوشید تا از بلعیدن هوای اضافی اجتناب کنید.

از نی برای نوشیدن نوشیدنی ها و به خصوص نوشیدنی های کربناته استفاده نکنید.به جای آن مستقیماً از لیوان نوشیدنی بنوشید.

میک زدن آب نبات سخت و یا جویدن آدامس خوب نیست.به این دلیل که جویدن و مکیدن پیوسته به شما این امکان را می دهد که بیشتر از حد عادی هوا قورت بدهید.

از صحبت کردن در حین جویدن خودداری کنید.

نکات کلیدی برای درمان آروغ زدن

اگر پروتز دندانی دارید، اطمینان حاصل کنید که به درستی نصب شده اند تا از ورود غیر عادی هوای ناخواسته جلوگیری شود.

سیگار کشیدن را ترک کنید، با سیگار هوای اضافی را وارد بدن خود می کنید و می بلعید.

سطح استرس خود را کاهش دهید، چون استرس بیش از حد می تواند بر تنفس شما تاثیر بگذارد و باعث شود که هوای بیشتری قورت بدهید.

از نوشیدنی های کربناته و مالشعیر خودداری کنید، چون گاز دی اکسید کربن را آزاد می کنند که آروغ زدن را تشدید می کند.

راه های کنترل آروغ زدن

برای سوزش سر دل ملایم، داروهای غیر نسخه ای مفید هستند.

فعالیت فیزیکی داشته باشید. به بدن خود کمک کنید تا غذای خود را با پیاده روی هضم کند.

اضطراب تاثیری بر سطح گاز بدن شما دارد. با این حال رایج ترین دلیل که اضطراب می تواند منجر به گاز اضافی شود، ناشی از نفس های کوتاه و زیاد یا “تنفس بیش از حد” است.

این اتفاق در بسیاری از موارد رخ می دهد، از جمله:

وقتی دچار یک حمله عصبی شدید می شوید، خیلی سریع نفس بکشید.

هنگامی که احساس می کنید نفس عمیقی نمی کشید، اکسیژن زیادی را دریافت می کنید.

عادت های بد اضطرابی باعث می شود که تنفس ضعیف و سطحی ایجاد شود.

نفس های کوتاه باعث می شود احساس کنیم که هوای کافی نداریم، در حالی که در واقع این طور نیست. این کار باعث ایجاد نشانه های دیگری مانند دردهای قفسه سینه، تنگی نفس و اغلب منجر به اضطراب و سپس تنفس کوتاه بیشتر می شود.

وقتی بدن بیشتر از نیازش می گیرد، گازهای سالم جدا می شوند و بدن باید مقدار زیادی از آن گازها را آزاد کند. علاوه بر این، اضطراب می تواند اثر سیستم گوارشی را به خاطر استرسی که در معده پیدا می کند، کاهش دهد.

اگر غذا به طور ضعیف هضم شود، می تواند به مقدار مشخصی از گاز منجر شود و آروغ اضافی نتیجه آن است.

علاوه بر این، برخی افراد هم چنین آروغ های کوچکی را به عنوان راهی برای تسکین استرس خود ایجاد می کنند.

نفخ معده - آروغ زدن

نسخه های گیاهی و طب سنتی برای درمان آروغ زدن

برای کاهش آروغ، باید نکات زیر را دنبال کنید:

بابونه

1 تی بگ بابونه را در یک فنجان بریزید و آب جوشیده رویش بریزید. بگذارید به مدت 5 تا 10 دقیقه بماند. تی بگ را بردارید و جرعه جرعه بنوشید. این چای را دو یا 3 بار در روز بنوشید.

دانه رازیانه

نصف قاشق چای خوری تخم رازیانه را برای کمک به هضم غذا در بعد از غذا و کمک به کاهش تولید گاز بخورید. همچنین، یک قاشق چای خوری دانه های خرد شده رازیانه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. آن را بپوشانید، بگذارید 5 دقیقه بماند و سپس صاف کنید.

این چای را دو بار در روز بنوشید.

زنجبیل

زنجبیل باید به لیست درمان های خانگی برای آروغ زدن اضافه شود. زنجبیل علایم آروغ زدن را تسکین می دهد و شما می توانید از دستورها زیر پیروی کنید:

اول از همه, یک قاشق چای خوری از ریشه زنجبیل خرد شده را بردارید.آن را در یک لیوان آب جوش بریزید. به مدت چند دقیقه بگذارید بماند و سرد و خنک شود. متناوبا, شما می توانید قبل از درخواست از پزشک, کپسول های زنجبیل را پودر کنید.

این علائم آلرژی بهاره شما را بیچاره می کند ! درمان خانگی و طبی برای درمان آلرژی

دانه ها

خوردن غذا یکی از رایج ترین روش های خانگی برای آروغ زدن است و بعضی بذرها مانند دانه کرفس, دانه های رازیانه و دانه بادنیان خیای مفید هستند.

آن ها تقریباً در سوپر مارکت ها در دسترس هستند و شما می توانید هر روز بعد از شام آن ها را بجوید تا از شر آروغ خلاص شوید. دانه ها در این سیستم نقش دارند و گاز را از سیستم گوارشی خارج می کنند. بگذارید به سرعت آروغ زدن را کاهش دهد.

درمان آروغ - آروغ زدن

چای ها

نوشیدن چای، مورد علاقه بسیاری از افراد است و سلامتی آن ها بسیار سالم است. آیا می دانید که چای, روش های خانگی موثر برای آروغ زدن است؟ آن ها می توانند آروغ زدن را کم کرده و علائم مشکلات را از بین ببرند.

نسبت به غذاهای دیگر گاز کمتری دارند و می توانید هر روز چای بابونه بنوشید. هم چنین می توانید یک قاشق چای خوری از هل را در یک لیوان آب بریزید و چند دقیقه بجوشانید و بنوشید.

چه کنیم آروغ زدنمان کمتر شود ؟

نباید زیاد آدامس بجوید.

به یاد داشته باشید که هر وقت آدامس می جوید, هوا را بیشتر از حد معمول می خورید.

شما باید مصرف غذاهای هضم نشده, یا نوشیدن نوشیدنی های گازدار و ماالشعیر را برای کاهش گاز را کاهش دهید.

باید لباس های گشاد به ویژه برای دور کمرتان بپوشید چون لباس های تنگ می توانند باعث ناراحتی شکم و نفخ شوند.

می توانید دارو بخورید. به عنوان مثال, برخی داروها می توانند به هضم لاکتوز کمک کنند, اکسی تتراسایکلین می تواند باعث کاهش برگشت اسید شود که منجر به کاهش آروغ می شود. اگرچه برخی از محصولات از جمله محصولات کشاورزی از نظر علمی مفید نیستند, اما به طور گسترده برای شکستن حباب گازی در گاز مورد استفاده قرار می گیرند.

از دانه های رازیانه, زیره, انیسون و کرفس استفاده شده است.شما باید نیمی از قاشق چای خوری از دانه ها را پس از خوردن غذا بخورید و به جلوگیری از غذا خوردن و رها کردن گاز از معده کمک کنید.

چگونگی خلاصی از آروغ زدن

به آرامی غذا بخورید

آرام غذا خوردن سیستم گوارشی و معده شما را بهبود می بخشد. هم چنین شما می توانید غذای مختصری در طول روز بخورید تا از گذاشتن زیاد بر روی معده تان جلوگیری کنید.

از غذاهای آماده اجتناب کنید

غذاهای پردازش شده، غذاهایی هستند که به چند روش پردازش می شوند. برای مثال کره از شیر گرفته می شود و یا گوشت چرخ کرده در دستگاه چرخ می شوند. در واقع، غذاهای فرآوری شده حاوی فروکتوز و قند بالایی هستند، حاوی ترکیبات مصنوعی زیادی هستند، همچنین دارای کربوهیدرات تصفیه شده می باشند.

خوردن غذاهای فرآوری شده مثل سیب زمینی سرخ شده، اسنک و غیره، خطر آروغ زدن را بیشتر می کند.در نتیجه خوردن غذاهای تازه یکی از بهترین درمان های خانگی برای آروغ زدن است.

بوی بد دهان - آروغ زدن

تنفس عمیق را تمرین کنید

تنفس عمیق، تنفس دیافراگمی یا تنفس شکمی یکی دیگر از روش های ساده اما موثر برای مقابله با آروغ زدن است.نفس های عمیق و شکمی جریان خون را به بخش گوارشی افزایش می دهد و به هضم مناسب کمک می کند و از تشکیل گاز جلوگیری می کند.

روی کمرتان دراز بکشید و یا در مکان راحتی بنشینید.

دست هایتان را روی شکم خود قرار دهید و سعی کنید آرام بگیرید.

تنفس خود را به طور عمیق از طریق بینی خود گسترش دهید، شکم خود را گسترش دهید و سپس ریه هایتان را با هوا پر کنید.

به آرامی تا 5 بشمرید.

نفس خود را حفظ کنید و تا 3 بشمارید.

اجتناب از غذاهای تولید کننده گاز

_شیر و دیگر محصولات لبنی که شامل لاکتوز هستند

_حبوبات

_میوه هایی مثل موز، هندوانه، زردآلو، هلو، گلابی، آلو و سیب خام

_تخم مرغ

_شکر و جایگزین های شکر

_گندم و سبوس گندم

_خوراکی های حاوی لاکتوز، از جمله نان و غلات

_سبزیجات مثل سیب زمینی خام، مارچوبه، بروکلی، خیار، فلفل سبز، پیاز، نخود، تربچه، کلم بروکسل، کلم، کلم و گل کلم می باشند.

تهوع صبحگاهی - آروغ زدن

فواید آروغ زدن نوزادان چیست ؟

شاید از خود بپرسید که چرا باید آروغ نوزاد را بگیرید. به شما توضیح داده‌ایم که فواید اروغ زدن نوزادان چیست. به نقل از unicef، خوبی‌های اروغ زدن نوزاد شامل موارد زیر است:

  • اگر نوزاد شما آروغ بزند، نشانه‌ی این است که به طور منظم غذا می‌خورد و سیستم گوارش او مشکلی ندارد.
  • هنگامی که نوزاد حباب‌های هوا را می‌خورد، به دل درد و دلپیچه دچار می‌شود. برای درمان و پیشگیری از ایجاد این حالت، باید اروغ نوزاد را بگیرید.
  • آروغ از بالا آوردن نوزاد پیشگیری می‌کند.

چه زمانی باید برای آروغ زدن به پزشک مراجعه کرد ؟

آروغ زدن بیش از حد، گاز رها کردن و باد کردگی ایجاد شده اغلب بر روی خود یا با تغییرات ساده حل می شود. اگر این ها تنها نشانه هایی هستند که دارید، به ندرت یک وضعیت اساسی جدی را نشان می دهند.

  • اسهال
  • درد شکم پایدار یا شدید
  • مدفوع خونی
  • تغییرات در رنگ و یا میزان مدفوع
  • کاهش وزن
  • ناراحتی در قفسه سینه
  • فقدان اشتها و یا احساس سیری کاذب

این نشانه ها و علائم می توانند سیگنال اصلی مشکلات گوارشی را نشان دهند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

12 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *