افتتاح حساب ترکیه
فواید آغوش گرفتن

فواید آغوش گرفتن را نمی‌توان انکار کرد. اگر تا به حال احساس کرده‌اید که مانند گرسنگی نیاز به لمس و بغل کردن دارید، حرف بی ربطی نزده‌اید. این مطلب شما را با فواید عجیب این حس ارزشمند آشنا میکند.

مهمترین فواید آغوش گرفتن

بغل کردن یکی از روش های ابراز علاقه و صمیمیت به نزدیکان است که فواید روحی و جسمی زیادی به دنبال دارد. فواید بغل کردن فراتر از احساس گرما و آرامش لحظه ای است که تجربه اش می کنید، در آغوش کشیدن یکی از بهترین روش ها برای نشان دادن احساس به کسی است که دوستش دارید. در این مطلب شما را با فواید بغل کردن آشنا می کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

فواید آغوش گرفتن

قدرت در آغوش گرفتن

سوال اصلی این مورد فواید دوستی این است که چرا آغوش حس خوبی دارد؟ پاسخ در ترشح هورمون اکسی توسین نهفته است که گاهی اوقات به عنوان “هورمون عشق” شناخته می‌شود. این هورمون در دستگاه تناسلی زنان به ویژه در طول زایمان و سپس پس از تولد، شیردهی و پیوند با کودک نقش اساسی دارد.

اکسی توسین پیامدهای اجتماعی نیز به همراه دارد. مواردی مانند دلبستگی‌، اعتماد و پیوند با دیگران، از این جمله هستند. پیوند زوجی (یا اجتماعی) به عنوان تمایل به گذراندن زمان بیشتر با یک فرد شناخته می‌شود. ترشح این هورمون با فعال کردن مراکز لذت در مغز شما به تسهیل این پیوند کمک می‌کند.

علاوه براین، در آغوش گرفتن هدفی تکاملی داشته است که به ما کمک می کند تا بفهمیم در کنار چه کسی ایمن و در کنار چه کسی در امان نیستیم. داشتن افرادی مطمئن و همراه که برای بغل کردن، آسایش و مراقبت به آنها مراجعه کنید، می‌تواند ابزاری درمانی، مفید و شفابخش برای شما باشد. سیستم عصبی ما قادر نیست که استرس عاطفی را با استرس فیزیکی تعقیب شدن توسط ببر تشخیص دهد. بنابراین منطقی است که در مواقع استرس برای کاهش استرس هوس آغوش کنیم. به عبارت دیگر می‌خواهیم بدانیم که در امان هستیم.

فلسفه بغل کردن

فلسفه بغل کردن شاید به هزاران سال قبل بازگردد، زمانی که انسان های اولیه بیشتر برای بقا می جنگیدند تا پیشرفت و تعالی!

فواید آغوش گرفتن

زمانی که انسان ها در مواجه با شرایط استرس آور و ترسناک، زمانی که جان خود را در خطر می دیدند، همدیگر را در آغوش می گرفتند تا احساس امنیت بیشتری کنند

در واقع این فلسفه بغل کردن بعد هزاران سال و از اجداد غار نشین با ما بوده است، تا امروز که هنوز هم از انجام آن احساس آرامش و اطمینان به ما دست می دهد. پس از ابتدا موضوع بغل عاشقانه مطرح نبوده، بلکه هدف ایجاد آرامش قلبی در مواجهه با خطرات بوده است!

بیشتر حرکات در زبان بدن ما نشات گرفته خاطراتی است که به یاد نمی آوریم و به نوعی ثمره فرگست انسان های پیشین است!

روانشناسی بغل كردن هم بر همین موضوع تاکید دارد، این کار را به دلیل احساس خوبی که به ما منتقل می کند انجام می دهیم اما دلیلش را نمی دانیم. اما می توان در آغوش گرفتن را تحلیل کرد تا به یک اجماع برسیم.

فواید بغل کردن

بیشتر ارتباط بین انسان ها به صورت شفاهی است ولی حتی یک غریبه هم با در آغوش گرفتن می تواند طیف گسترده ای از احساسات را به طرف مقابل منتقل نماید.
مطالعه چاپ شده در مجله اموشن نشان داد که حتی غریبه ها هم می توانند فقط با تماس ساده دست احساساتی از جمله خوشبختی ، غم ، عصبانیت ، ترس ، انزجار ، قدردانی و همدردی را منتقل نمایند.

هر چه دو نفر بیشتر یکدیگر را در آغوش بگیرند انرژی بیشتری دریافت خواهند کرد و احساس بهتری را تجربه می کنند و استرسشان کاهش پیدا می کند.
بغل کردن عاشقانه می تواند ارتباط عاطفی عمیقی بین دو نفر ایجاد کند، در این حالت بهتر است حداقل 20 ثانیه همدیگر را محکم در آغوش بگیرید تا احساسات مثبت به خوبی بین شما منتقل شود.

1 . کاهش اختلافات زن و شوهری با بغل کردن

مطالعه ای که در سال 2018 انجام شد نشان داد که در آغوش گرفتن می تواند باعث کاهش دعوا بین زن و شوهر شود. محققان با مطالعه بیش از 400 بزرگسال به این نتیجه رسیدند ، زوج هایی که در همان روز دعوا یکدیگر را در آغوش می گرفتند، دعوایشان تاثیر منفی کمتری بر روحیه آنها در روز بعد می گذاشت.

فواید آغوش گرفتن
محققین دریافتند که در آغوش گرفتن می تواند اثرات منفی درگیری بین زوجین را کاهش دهد و باعث می شود زوجین با وجود اختلاف نظر رابطه ای مثبت را ادامه دهند و در حل تعارض و اختلافات بهتر عمل کنند.

تکنیک های تضمینی آرام شدن اعصاب + معرفی انواع روش‌ های کمک کننده برای آرامش اعصاب

2. تقویت سیستم ایمنی بدن با بغل کردن

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که در آغوش گرفتن کافی می تواند از سرماخوردگی پیشگیری کند. براساس مطالعه ای که سال 2014 روی 404 فرد بزرگسال سالم که در معرض یک ویروس شایع سرماخوردگی قرار گرفتند انجام شد ، مشخص شد افرادی که بیشتر دیگران را در آغوش کشیده بودند کمتر مریض شدند یا علایم آن ها کمتر بود.
به عقیده محققان ، در آغوش کشیدن کافی می تواند باعث افزایش سطح سلولهای ایمنی ، لنفوسیت ها ، ایمونوگلوبولین ها و سایر سلول های سیستم ایمنی بدن شود.

3. ایجاد پیوند قوی تر با بغل کردن

در آغوش کشیدن باعث می شود افراد احساس نزدیکی بیشتری به هم داشته باشند. تغییرات فیزیولوژیکی که هنگام لمس انسان ایجاد می شود مربوط به تبادل انرژی به شکل الکترون است. هنگام بغل کردن هورمون اکسی توسین نیا هورمون عشق در غده هیپوفیز آزاد می شود که به ما کمک می کند با نوزاد خود ارتباط برقرار کنیم و بین فرزندان و والدین و دوستان و شریک عاطفی احساس عشق و علاقه و آشنایی ایجاد شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده نوزادان تازه متولد شده به به طور مرتب در آغوش گرفته نمی شوند در مراحل بعدی رشد با مشکل روبرو خواهند شد و نوازادنی که از تماس محبت آمیز بیشتری برخوردارند ، پاسخ های مغزی بهتری دارند.
زمانی که سطح اکسی توسین در بدن انسان در هر سنی کاهش پیدا کند ، تمام روابط انسان در هر سن و موقعیتی را به صورت مخرب تحت تاثیر قرار می دهد.

4. بهبود رابطه عاشقانه با بغل کردن

هورمون اصلی آزاد شده هنگام ارگاسم ، اکسی توسین است که هنگام نوازش و در آغوش کشیده شدن هم ترشح می شود. لمس فیزیکی و در آغوش گرفتن یکی از مهم ترین عناصر ایجاد اتصال قوی در یک رابطه عاشقانه و زناشویی محسوب می شود.

لمس جسمی به خصوص در آغوش گرفتن بین زوجین باعث می شود احساس امنیت بیشتری داشته باشند و احساس رضایت بیشتری از رابطه خودشان داشته باشند و بیشتر از شریک زندگی خود حمایت کنند.

5. کاهش استرس با بغل کردن

زمانی که ناراحت هستید یا درگیر استرس شده اید در آغوش گرفته شدن به شما آرامش میدهد. به عقیده دانشمندان ، حمایت از اطرافیان با در آغوش گرفتن می تواند باعث کاهش تنش در فرد شود و فشار روانی و استرس او را به شدت کاهش دهد.
بعد از یک روز طولانی و خسته کننده ، در آغوش گرفتن عزیزان باعث کند شدن ضربان قلب و آرام شدن مغز می شود.

بغل کردن می تواند باعث ترشح اکسی توسین در بدن و افزایش احساس تعلق نسبت به طرف مقابل شود. بالا رفتن میزان این هورمون در بدن باعث افزایش احساس تعهد زوجین نسبت به یکدیگر می شود و میزان صمیمیت بین زوجین ر افزایش می دهد بنابراین اگر می خواهید احساس تعهد و تعلق شریک عاطفی خود را افزایش دهید ، او را بیشتر در آغوش بگیرید.

اگر یکی از بستگان شما دچار رنج و ناراحتی شده او را در آغوش بگیرید. پشتیبانی از شخص دیگر از طریق لمس کمک زیادی به کاهش استرس و ناراحتی او می کند.
در آغوش گرفتن ، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را بهبود داده و احساس امنیت و اعتماد به نفس را افزایش می دهد.

فواید آغوش گرفتن

6. کاهش درد و بیماری با بغل کردن

کاهش استرس در اثر بغل کردن می تواند برای حفظ سلامتی شما مفید باشد. بررسی که روی 400 بزرگسال انجام شد به محققین نشان داد که در آغوش گرفتن می تواند احتمال بیماری را کاهش دهد. بغل کردن باعث ترشح اندورفین در بدن می شود که مسیرهای انتقال درد را مسدود کرده و درد را تسکین می دهد همچنین باعث افزایش جریان خون در بافت های نرم بدن و آرام کردن دردهای مزمن می شود.

بغل کردن می توانید از بیماریهایی مثل خارش گلو یا آبریزش بینی جلوگیری کند و با کاهش فشار خون و خستگی به بیماران کمک می کند درد کمتری احساس کنند و کیفیت زندگیشان بهبود پیدا کند.

7. تاثیر ضد پیری بغل کردن

محققان پیشنهاد می کنند که در آغوش کشیدن به دلیل تاثیر هورمون های احساس خوب ، خاصیت ضد پیری دارد. افزایش ترشح هورمون های اکسی توسین و سروونین باعث خواب بهتر و انتخاب های سالم تر در زندگی می شود که علایم پیری را کاهش می دهد.

8. افزایش نشاط با بغل کردن

بغل کردن می تواند میزان ترشح سروتونین در مغز را افزایش بدهد و باعث افزایش شور و نشاط و عزت نفس در فرد شود. افراد افسرده و تنها میزان سروتونین در بدنشان کاهش پیدا می کند. بغل کردن باعث افزایش سروتونین و اندورفین در عروض شده و باعث ایجاد شادی و لذت در فرد می شود و غم و اندوهش را کاهش می دهد. جالب است بدانید که بغل کردن افرادی که به دلیل مرگ عزیزان در انزوا فرو رفته اند را از انزوا در می آورد.

10 فرمول شگفت انگیز برای موفقیت در کسب و کار خانگی | راز کارآفرینی در خانه همینه !

9.افزایش سلامت قلب با بغل کردن

در مطالعه ای که مخققان روی 200 بزرگسال انجام دادند ، یک گروه از شرکای عاطفی به مدت 10 دقیقه دست های یکدیگر را نگه داشتند و با یک آغوش 20 ثانیه ای به هم متصل شدند و گروه دیگر فقط کنار هم نشستند.
در گروه اول کاهش فشار خون و ضربان قلب به طور قابل توجهی مشاهده شد ، محققین به این نتیجه رسیدند که رابطه محبت آمیز می تواند برای سلامت قلب مفید باشد.

10. افزایش شادی با بغل کردن

هورمون اکسی توسین به عنوان هورمون در آغوش گرفتن شناخته می شود.
به گفته دانشندان هورمون اکسی توسین نقش بسیار زیادی در حفظ روحیه و سلامت به خصوص در زنان ایفا می کند. اکسی توسین باعث کاهش فشار خون و کاهش استرس و کاهش هورمون نوراپینفرین می شود.
مزایای مثبت اکسی توسین در زنان حتی به جنین آن ها هم منتقل می شود. هرچه رابطه فیزیکی بیشتری با شریک عاطفی خود داشته باشید و بیشتر یکدیگر را بغل کنید میزان ترشح اکسی توسین در بدنتان افزایش پیدا کرده و احساس شادی و ثبات عاطفی بیشتری خواهید داشت.

10. کاهش درد با بغل کردن

بغل کردن می تواند منجر به کاهش درد شود. در آغوش کشیدن و نوازش زنانی که دچار درد قاعدگی هستند،درد آن ها را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

فواید آغوش گرفتن

11. بهبود خواب

در آغوش گرفتن قبل از خواب مطمئناً می‌تواند اثرات مثبتی را در شما ایجاد کند. در حالی که اکسی توسین مستقیماً از نظر بیولوژیکی بر کیفیت خواب فرد تأثیر نمی‌گذارد، اثرات کاهش اضطراب آن مطمئناً با بهبود شرایط خواب مرتبط و بر آن موثر است.

همانطور که مشخص است، با در آغوش گرفتن به معنای واقعی کلمه می‌توانید شب‌ها بهتر بخوابید. به عبارت دیگر، وقتی که از حمایت اجتماعی برخوردار هستید، احساس آرامش به شما دست خواهد داد. احساس امنیت در روابط اجتماعی تان می‌تواند برای سلامتی روانی شما بسیار مفید و مطلوب باشد.

در آغوش گرفتن یکی از عزیزان می‌تواند منجر به کاهش کورتیزول (هورمون استرس) شود، زیرا لمس، بخشی از مغز را که به تهدیدات پاسخ می‌دهد، غیرفعال می‌کند. علاوه براین ترشح اکسی توسین اثرات آرام بخش دارد که می‌تواند خواب آرام تری را برای شما رقم بزند.

12. مهربانی بیشتر نسبت به خود

یک مطالعه نشان داد که اکسی توسین ممکن است به شما کمک کند تا نسبت به خودتان دلسوزتر باشید. در واقع، این مسئله منجر به کاهش سطح کورتیزول یا هورمون استرس می‌شود. کسانی که به در آغوش گرفته شدن پاسخ مثبت دادند، افرادی بودند که معتقد بودند از حمایت اجتماعی برخوردار هستند و اکسی توسین (حتی اگر در مطالعه به صورت شیمیایی تجویز شد!) فقط این باورها را تقویت کرد.

انواع بغل کردن

در آغوش گرفتن انواع مختلفی دارد که هر کدام به هدفی خاص و در موقعیتی مشخص انجام می شود. در ادامه به مهم ترین انواع بغل گرفتن اشاره می کنیم:

 بغل گرفتن از روبرو (بغل در بغل)

این نوع، رایج ترین نوع در آغوش گرفتن است که خود به دو نوع رسمی و عاشقانه تقسیم می شود:

بغل گرفتن رسمی از روبرو
بیشتر در مراسم های رسمی یا حتی خانوادگی با اعضای نه چندان نزدیک انجام می شود، آنها به نشانه احترام همدیگر را بغد می کنند اما اصراری به ماندن در آغوش هم ندارند.

بغل گرفتن عاشقانه از روبرو
این شیوه بغل کردن عاشقانه مخصوص افرادی است که ارتباط عاطفی عمیقی با هم دارند. مثل والدین و فرزندان، زن و شوهر یا هر کسی که برای انتقال محبت و صمیمیت همدیگر را در آغوش می گیرند.

در این حالت بهتر است حداقل برای ۲۰ ثانیه همدیگر را محکم در آغوش بگیرید تا احساسات مثبت به خوبی منتقل شود.

البته خیلی از افراد دوست ندارند این نوع بغل کردن را در جمع اجرا کنند که به فرهنگ و محیطی که در آن قرار دارند مربوط می شود!

 بغل عاشقانه از پشت رایج ترین انواع بغل عاشقانه

یکی از آنها از پشت به دیگری نزدیک می شود و با فشردن (البته نه زیاد) احساسات خود را منتقل می کند. معمولا زوجین بمنظور شروع ارتباط جنسی از بغل عاشقانه از پشت استفاده می کنند، یعنی آقایان از پشت خانم ها را در آغوش می گیرند.

فواید آغوش گرفتن

البته قانون خاصی در این مورد نیست، بلکه می توان آن را در محیط های اجتماعی هم پیاده کرد.

همانطور که گفتیم، بغل کردن از پشت برای زوج ها و افرادی که با هم رابطه بسیار صمیمی دارند کاربرد دارد. (مثلا دوست دختر و دوست پسرها) در واقع به دلیل چسبیدن اندام تناسلی دو فرد به هم، بغل از پشت فقط مخصوص زوج ها است.

راز شاد بودن در زندگی چیست | فرمول شگفت انگیز خوشحالی

به همین دلیل بسیاری از خانم ها وقتی توسط مردی غیرصمیمی از پشت بغل شوند، آن را نوعی آزار و اذیت جنسی تلقی می کنند. پس حواستان باشد چه فردی را از پشت بغل می کنید.

اما این نوع در آغوش گرفتن احساس بسیار خوبی را به زوجین منتقل میکند و مزایای بسیاری دارد. دقیقا مثل فواید بوسیدن زن و شوهر که در ویکی روان توضیح دادیم.

روانشناسی بغل کردن نشسته

شاید فکر کنید این نوع بغل گرفتن سخت است، اما اینطور نیست.

دو نفر می توانند دوش به دوش، در کنار هم بنشینند و همدیگر را در آغوش بگیرند، این شیوه هم برای انتقال صمیمیت و نزدیکی استفاده می شود. حتی آقایان یا خانم ها می توانند دوستشان را اینطور بغل بگیرند.

 بغل کردن خوابیده

این نوع از انواع بغل کردن هم به صورت از پشت هم روبرو انجام می شود و روانشناسی بغل کردن به این شیوه مربوط به زوجین و افرادی است که در تخت با هم احساس نزدیکی زیادی دارند.

هر کدام از انواع بغل کردن بسته به حال و شرایط شما می توانند احساسات و مقصودتان را به فرد مورد نظر بیان کنند.

انواع بغل خوابی از پشت بیشتر مخصوص زن و شوهرها و افرادی که ارتباط جنسی دارند انجام می شود. چون بغل کردن از پشت و خوابیده یکی از پوزیشن ها در سکس است که مفصل درباره آنها در ویکی روان صحبت کردیم.

 انواع بغل دوستانه

همانطور که از نامش پیداست بغل کردن های دوستانه مخصوص دو فردی است که ارتبا دوستانه و با احترام زیادی با هم دارند. در واقع دوست کسی است که احساس نزدیکی زیادی با او داریم و از بودن و گذراندن زمان با او لذت می بریم.

به همین خاطر بغل کردن دوست نوع نشان دادن میزان صمیمیت دو نفر به هم است، که پهلو به پهلو انجام می شود.

بغل کردن یک طرفه

این شیوه در آغوش گرفتن، هم برای دو دوست و هم دو عاشق قابل انجام است.

شیوه انجام این نوع بغل کردن مانند تصویر بالا است. یک نفر دیگری را به حالت کناری در آغوش می گیرد تا صمیمیت خود را نشان دهند.

در آغوش گرفتن با حلقه زدن دور کمر

یکی دیگر از انواع بغل عاشقانه همین مدل است.

زوج ها معمولا برای نشان دادن میزان صمیمیت خود این شیوه را انتخاب می کنند. البته در رقص یا پیش از رابطه جنسی هم برای ایجاد نزدیکی بیشتر از این بغل عاشقانه استفاده می شود.

پس حلقه زدن دور کمر هم مانند بغل کردن از پشت مخصوص زوج ها می باشد و نباید روی دیگران انجام شود. شاید عجیب باشد، اما در جلسات مشاوره زوج درمانی آنلاین، مشاورین تاکید زیادی بر استفاده از انواع بغل کردن های عاشقانه دارند تا ارتباط زوجین بیشتر شود.

فواید آغوش گرفتن

چگونه از قدرت در آغوش گرفتن (خود یا دیگران) استفاده کنیم؟

اول از همه، هر نوع آغوشی بهتر از بی آغوشی است و هیچ راه اشتباهی برای بغل کردن وجود ندارد! اما اگر می‌خواهید تمام مزایایی را که ممکن است، از آغوش دریافت کنید، می‌توانید بر اساس گفته‌های علمی عمل کنید. یک مطالعه نشان داد که در آغوش گرفتن ۵ ثانیه‌ای و ۱۰ ثانیه‌ای با درجه لذت بالاتر (نسبت به آغوش ۱ ثانیه‌ای) مرتبط است.

در شرایطی که اگر تنها زندگی می‌کنید یا با در آغوش گرفته شدن توسط دیگران راحت نیستید، هیچ جایگزینی برای اینکه بتوانید دست خود را دراز کنید و آنها را لمس کنید، وجود ندارد‌. اما هنوز راه‌هایی برای فعال کردن هورمون‌های مرتبط با احساس خوب که در اثر در آغوش گرفتن آزاد می‌شوند، وجود دارد.

خودت را در آغوش بگیر! احتمالاً احمقانه به نظر می‌رسد، اما شرایطی که در آن دستان خود را به دور خود قرار می‌دهید، می‌تواند درد را کاهش دهد. زیرا در آغوش گرفتن خود چیزی نیست که بدن شما انتظارش را دارد. این وضعیت یک احساس غیر معمول است که مغز شما را گیج می‌کند، زیرا سعی می‌کند بفهمد که این احساس از کجا می‌آید.

سپس درد مسدود می‌شود، زیرا هنگامی که دست‌هایتان را روی بدن خود می‌گذارید، سیگنال‌ها به معنای واقعی کلمه از نورون‌ها و سیستم عصبی شما عبور می‌کنند. خودت را آنطور که دوست داری در آغوش بگیر. برای ایجاد حسی که به دنبالش هستی، تا زمانی که دوست داری می‌توانی این کار را انجام دهی!

سخن آخر

در صورتی که احساس ناراحتی می‌کنید یا احساس می‌کنید که از لمس و آغوش محروم شده‌اید، از دوست، شریک زندگی یا یکی از اعضای خانواده‌تان بخواهید که شما را بغل کند تا بتوانید فواید مثبت آغوش برای سلامت روحی و جسمی را احساس کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

4 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *