افتتاح حساب ترکیه
تلخ شدن خورش

تلخ شدن خورش یکی از رایج ترین و در عین ضدحال ترین مشکلاتی است که ممکن است هر خانم کدبانویی با آن مواجه شود. فکرش را کنید ساعت ها برای طبخ یک خورشت خوشمزه ایرانی زمان گذاشتید و زمان پایانی پخت متوجه می شوید که خورش شما تلخ شده است. شما خانم کدبانو قطعا باید از دلایل تلخ شدن خورشت اطلاعات داشته باشید تا بتوانید به راحتی این مشکل را برطرف کرده و یا حتی از ابتدا جلوی این کار را بگیرید. این مقاله شادمگ حسابی در این زمینه کمتان می کند.

چرا خورشت تلخ می شود ؟

خورش های قیمه، قرمه، خورشت مرغ و آلو خانگی، خورشت آلو اسفناج و …. همگی از محبوب‌ ترین و پرطرفدارترین انواع خورشت های ایرانی هستند که در لیست غذا برای نهار و یا لیست غذا برای شام های مهمانی‌ های رسمی و خانوادگی دیده می شوند.

خورشت بادمجون - تلخ شدن خورش

این غذاهای خوشمزه در عین داشتن طعم فوق العاده فوت و فن و رازهایی را در خود نهفته دارند که به بهتر شدن طعم آن کمک می کنند. شما برای خوب جا افتادن و خوش طعم شدن آن‌ ها باید این رازها را بدانید. چرا که برخی از این دستورالعمل ها اگر به درستی اجرا نشود منجر به تلخ شدن خورشت می شود.

برای رفع تلخی خورشت چه باید کرد ؟

برای پاسخ به این سوال باید بدانید چه عواملی باعث می شود که خورش تلخ شود. مثلا برخی از غذاها یا برخی مواد اولیه تلخ می شود و باید به جای آن از ادویه یا سبزیجات دیگری استفاده کرد. در این مقاله راه های برطرف کردن تلخی انواع خورش و مواد اولیه آن ها را به طور مفصل و جز به جز توضیح دادیم. ما را تا پایان همراهی کنید.

تلخ شدن خورشت قیمه و ترفند از بین بردن تلخی آن

یکی از رایج‌ ترین مشکلاتی که ممکن است به هنگام تهیه خورشت قیمه مخصوصا مجلسی با آن مواجه شوید، تلخ شدن این خورشت است. البته همانطور که میدانید بزرگترین دلیل تلخی خورشت قیمه لیمو عمانی است اما طعم و مزه بی نهایت فوق العاده آن اجازه نیم دهد که آن را از دستور غذا حذف کنیم.قبلا روش های گرفتن تلخی لیمو عمانی را به شما آموزش دادیم.

علت تلخی خورش قیمه

لیمو عمانی بزرگترین دلیل خوشمزه شدن قیمه و بزرگترین دلیل تلخ شدن آن نیز هست.  هرچه لیمو بیشتر در خورشت و به صورت خاص خورش قیمه بماند باعث تلخی بیشتر آن خواهد شد. شما حتما باید لیمو را در ۲۰ دقیقه پایانی طبخ خورشت به مواد اضافه کنید.

تعداد زیاد هسته لیمو هم یم تواند دلیل دیگری برای تلخ کردن خورشت است، برای این مورد شما ابتدا می توانید هسته های لیمو را جدا و سپس آن را در بیست دقیقه آخر پخت به خورشت اضافه کنید یا لیمو عمانی بدون هسته را آسیاب کرده و مانند نمک در آخر پخت اضافه و میل کنید.

قیمه سیب زمینی - تلخ شدن خورش

راهکار از بین بردن تلخی لیمو عمانی در قیمه

 استفاده از پودر لیمو عمانی

اگر در تهیه خورش به جای استفاده از لیمو عمانی از مقدار کمی لیمو عمانی پودر شده استفاده کنید خورش شما کمی طعم و ترشی لیمو عمانی را به خود می گیرد و در عین حال تلخ نمی شود. البته این روش نقص هایی هم دارد؛ اینکه لیمو عمانی قطعا طعم بهتری نسبت به پودر لیمو دارد و دوم اینکه پودر لیمو عمانی خورش شما را تیره خواهد کرد.

طرز تهیه اشپل کوکو پرطرفدار و خوشمزه گیلانی با چند روش

 استفاده از لیمو عمانی خیسانده شده

شما می توانید لیمو عمانی را با چنگال سوراخ کنید و سپس در آب ولرم قرار دهید. اینکار باعث می شود تا تلخی شان گرفته شود .  این روش هم یک نقص بزرگ دارد و ان هم این است که آب علاوه بر تلخی لیمو عمانی ، ترشی آن را هم می گیرد.

 استفاده از لیمو عمانی نصف شده

روش بعدی استفاده از لیمو عمانی نصف شده است. لیمو عمانی ها را از وسط نصف کنید. تخم های آنرا خارج کنید و در ۲۰ دقیقه پایانی پخت خورش به قیمه اضافه کنید. این روش نه تنها خورش شما را تلخ نمیکند بلکه با این روش لیمو عمانی طعم بسیار خوبی به خورش شما می دهد.  ما این راهکار را به شما پیشنهاد می دهیم.

بیخیال لیمو عمانی شدن !

البته شما می توانید بی خیال استفاده از لیمو عمانی هم شوید که البته به خاطر طعم بی نظیر آن این روش پیشنهاد نمی شود. اگر لیمو عمانی را به هر دلیلی از قبمه حذف کردید می توانید آبغوره یا تمرهندی را جایگزین کنید.

ترفندهای جالب برای از بین بردن تلخی قیمه

استفاده از سیب زمینی

اگر خورش شما طعم تلخی می دهد خیلی سریع یک سیب زمینی درشت پوست بگیرید و داخل خورش بیندازید. پس از اینکه قیمه شما آماده شد سیب زمینی را از خورش خارج کنید و دور بیندازید.  این روش در صورتی که تلخی خورش شما خیلی زیاد نباشد مشکل را حل می کند.

زعفران و شکر برای از بین بردن تلخی قیمه

اگر متوجه شدید خورش قیمه شما خیلی تلخ شده است و  سیب زمینی هم فایده ندارد ، مقداری زعفران سابیده را با کمی آب جوش دم کنید . سپس به نسبت زعفران شکر اضافه کنید و مخلوط کنید. بعد از حل شدن شکر   سپس مخلوط  را به قابلمه خورش اضافه کنید. این راهکار علاوه بر اینکه تا تلخی خورش قیمه را تا حد زیادی می گیرد، باعث می شود خوش عطر شدن خورش قیمه نیز می شود.

علت تلخی قرمه سبزی و راهکار

قرمه سیزی هم می تواند بعد از ساعت ها قل زدن و جا افتادن تلخ شود. بزرگترین دلیل برای تلخ شدن قرمه سبزی عدم تناسب سبزی هاست. پس رعایت تناسب بین انواع سبزی هایی که در قرمه استفاده می شود لازم است چون در طعم آن موثر است.

علت تلخ شدن قومه سبزی و نحوه ی جلوگیری از تلخ شدن

اگر در تهیه خورش قرمه سبزی مقدار سبزی ها را درست نریخته باشید و یکی از سبزی ها مانند ترخون را زیاد اضافه کرده باشید باعث تلخی خورشت میشود. برای از بین بردن این تلخی مقداری گشنیز اضافه کنید تا تلخی را از بین برود.

قرمه سیاه - تلخ شدن خورش

میزان شنبلیله در قورمه سبزی خیلی کم است و زیاد بودن آن سبب تلخ شدن قورمه سبزی می شود.

دلیل دیگر تلخ شدن قورمه سبزی لیموعمانی است.برای استفاده از لیمو عمانی به صورت کامل حتما از قبل آن را با چنگال سوراخ کنید و داخل ظرف آب جوش قرار بدهید. لیمو عمانی را باید حدود 1 ساعت قبل از پایان پخت قورمه به آن اضافه کنید. اگر لیمو عمانی زود اضافه شود باعث تلخ شدن قورمه سبزی می شود.

برای ترش شدن قورمه سبزی لیمو عمانی را بشویید و اجازه بدهید خشک شود . سپس آن ها را خرد کنید و هسته های آن را جدا کنید. زیرا هسته های آن سبب تلخ شدن می شود. و بعد آن ها را پودر کنید و در پایان پخت خورشت، پودر لیمو عمانی را اضافه کنید.

دلیل دیگر تلخ شدن قورمه سبزی، زیاد سرخ کردن سبزی است . سرخ کردن بیش از حد باعث تلخ شدن قرمه سبزی می شود. پس بهتر است سبزی را کمتر سرخ کنید .

فوت و فن لعاب دار شدن خورشت کرفس که فقط سرآشپزها بلدند

راه های از بین بردن تلخی قورمه سبزی

اگر قورمه سبزی شما تلخ شد، می توانید با روش های زیر تلخی آن را از بین ببرید:

یک عدد سیب زمینی را نصف و یا 4 قسمت کنید و در خورش بیندازید. سیب زمینی میزان شوری و تلخی غذا را کم می کند. یادتان نرود که در پایان پخت قورمه آن را از خورشت خارج کنید.

اگر علت تلخ شدن قورمه سبزی شنبلیله باشد مقداری سبزی خورشتی بدون شنبلیله به آن اضافه کنید تا بین سبزی خورشتی شما تناسب ایجاد شود و تلخی آن از بین برود.

به یاد داشته باشید که اضافه کردن آب نارنج یا آبغوره می تواند از میزان تلخی خورش قورمه کم کند. البته آب نارنج میتواند از میزان تندی خورش هم کم کند.

یکی دیگر از روشهای از بین بردن تلخی غذا اضافه کردن 2 حبه قند به خورش قورمه سبزی است.

اضافه کردن مقداری رب گوجه فرنگی و یا رب انار به قرمه سبزی هم از فوت وفن از بین بردن تلخی آن است. البته دقت کنید که میزان آن ها زیاد نشود.

قرمه - تلخ شدن خورش

درپایان آخرین روش برای اینکه تلخی خووورش قرمه سبزی را کاهش دهید اضافه کردن مقداری گشنیز و اسفناج  به آن است. میزان آن ها نباید زیاد شود زیرا در طعم و رنگ خورشت شما تاثیر دارد.

علت تلخی خورش فسنجان و راه های از بین بردن تلخی آن

اگر فسنجان شما تلخ شد  تنها یک علت ارد و آن هم استفاده از گردوی نامناسب است. پیشنهاد شادمگ به شما برای رفع تلخی فسنجان این است که به مدت چند دقیقه سیب قرمز، هویج یا کدو را داخل قابلمه انداخته تا تلخی برطرف شود و سپس آن ها را خارج کنید. دستور خورشت فسنجون همراه با فوت وفن هاش در شادمگ آورده شده ، از دستش ندهید.

فسنجون -تلخ شدن خورش

دلایل تلخی خورشت کرفس

درست مثل قرمه سبزی دلیل تلخ شدن کرفس می تواند سرخ کردن بیش از حد کرفس و یا سبزی به کار رفته شده در آن باشد. البته اگر میزان نعنای سبزی این غذا نسبت به جعفری تناسب نداشته باشد خورش کرفس شما تلخ می شود.

خورشت کرفس - تلخ شدن خورش

چرا خورش اسفناج تلخ می‌شود ؟

سرخ کردن بیش از حد سبزی اسفناج اصلی‌ ترین دلیل تلخ شدن اسفناج است. کمتر سرخ کردن اسفناج علاوه بر اینکه جلوی تلخ شدن را می گیرد ، باعث می شود که منایع غذایی موجود در اسفناج حفظ شود و غذای سالمتری داشته باشید.

اسفناج - تلخ شدن خورش

علت تلخی خورش بادمجان

چشم بسته می توانید حدس بزنید که علت تلخی این غذا  از چیست ؛ درست است بادمجان مهمترین علت تلخی این خورش خوشمزه است.در هنگام خرید بادمجان سعی کنید بادمجان قلمی و بدون تخم خریداری کنید. البته اگر بعد از خرید متوجه پر تخم بودن و تلخی بادمجان شدید ، نگران نشوید. بادمجان ها را شسته و نمک بزنید و در زیر آفتاب بگذارید تا تلخی آن ها برطرف شود.

راه های از بین بردن تلخی بادمجان

چنانچه بعد از طبخ و تهیه خورش بادمجان متوجه شدید خورش شما تلخ شده با اضافه کردن یکی از این مواد شامل رب گوجه فرنگی، مقداری نمک، آبغوره میتوانید تلخی را برطرف کنید.

دلیل تلخی خورشت بادمجان

بادمجان‌ های قدیمی یا خراب

برای پخت خورشت بادمجان بادمجان‌ تازه و جوان انتخاب کنید. بادمجان‌ های قدیمی و خراب ممکن است تلخ شوند.

بادمجان - تلخ شدن خورش

نشانه‌های بیماری

حواستان باشد که برخی از بیماری‌ های قارچی در بادمجان می‌توانند باعث تلخ شدن بادمجان شوند. بهتر است بادمجان‌ های سالم و بدون آسیب را انتخاب کنید.

نحوه پخت

روش پخت خورشت بادمجان نیز می‌ تواند تاثیری بسیاری بر تلخ شدن آن داشته باشد.حتما  برای جلوگیری از تلخی غذا باید آن را به مدت کافی و با حرارت متوسط پخت کنید. همچنین، پخت بادمجان با روش سرخ کردن نیز ممکن است به تلخ شدن آن منتهی شود.

فوت و فن پخت ماکارونی مجلسی چرب و چیلی خوشمزه

گرفتن تلخی بادمجان قبل از پخت

استفاده از زرده تخم‌مرغ

برای جلوگیری از تلخی خورشت بادمجان می‌توانید قبل از پخت به غذا زرده تخم‌مرغ اضافه کنید. این کار می‌تواند به دلیل حضور چربی و روغن در زرده تخم‌ مرغ باعث کاهش تلخی غذا شود.

استفاده از نمک

برای جلوگیری از تلخ شدن غذای بادمجان، قبل از پخت، بادمجان‌ را با نمک بپوشانید و برای چند دقیقه صبر کنید. سپس با آب بشویید و در غذا استفاده کنید.

حتی قبل از پختن بادمجان پوست آن‌ ها را بردارید و آن‌ ها را مدتی در آب نمک قرار دهید. سپس بادمجان‌ ها را خارج کنید.

همچنین می‌توانید بادمجان‌ ها را پس از پوست کردن به دو نیم تقسیم کنید. نمک بزنید و سپس در سینی قرار داده و آن را در آفتاب قرار دهید. پس از گذشت یک یا دو ساعت، آب از بادمجان‌ خارج شده. آن‌ها را بشویید و خشک کنید . سپس آن را سرخ کنید تا مطمئن شوید که تلخ نیستند.

استفاده از لیموی ترش

اضافه کردن یک قاشق چایخوری لیموی ترش به غذا می‌تواند به جلوگیری از تلخ شدن آن کمک کند.

استفاده از شیر یا روغن

می توان برای کاهش تلخی بادمجان یک قاشق چایخوری شیر یا روغن به غذا اضافه کرد.

اگر خورش بادمجان تلخ شد چه کنیم ؟

اگر بادمجان شما کمی تلخ است می‌توانید با اضافه کردن چاشنی‌ هایی مانند آبغوره این مشکل را کمتر کنید.

قیمه بادمجون - تلخ شدن خورش

راه دیگری که می‌توانید برای کاهش تلخی بادمجان استفاده کنید این است که یک هویج یا سیب‌زمینی را درون غذا بریزید. وقتی به طور کامل پخت آن را از قابلمه خارج کرده و دور بیندازید. این روش بتعث از بین رفتن تلخی بادمجان می شود.

گاهی تلخی غذا به پیاز زیاد سرخ شده یا مقدار زیادی زردچوبه و آب لیمو مربوط می شود. باید برای برطرف کردن تلخی خورشتی که پیاز آن سوخته یا زیاد سرخ شده آب لیمو یا رب اضافه کنید تا تلخی برطرف شود.

به سیاد داشته باشید که برای برطرف کردن تلخی ناشی از زرچوبه زیاد یا نامرغوب به غذا آب اضافه کنید یا مقدار مواد اولیه غذا را افزایش دهید.

اگر تلخی غذا مربوط به تلخی آب لیمو بود میتوانید از هویج استفاده کنید.

سئوالات متداول

علت تلخی خورش قیمه چیست ؟

لیمو عمانی بزرگترین دلیل خوشمزه شدن قیمه و بزرگترین دلیل تلخ شدن آن نیز هست.  هرچه لیمو بیشتر در خورشت و به صورت خاص قیمه بماند باعث تلخی بیشتر آن خواهد شد. تعداد زیاد هسته لیمو هم می تواند دلیل دیگری برای تلخ کردن غذا باشد.

چطور تلخی خورش بادمجان را بگیریم؟

بادمجان مهمترین علت تلخی این غذای خوشمزه است.در هنگام خرید بادمجان سعی کنید بادمجان قلمی و بدون تخم خریداری کنید.

چرا خورشت کرفس تلخ می شود ؟

دلیل تلخ شدن کرفس سرخ کردن بیش از حد کرفس و یا سبزی به کار رفته شده در آن است. البته اگر میزان نعنای سبزی این غذا نسبت به جعفری تناسب نداشته باشد هم غذای شما تلخ می شود.

نتیجه گیری

برخی از غذاها به دلیل عدم تناسب بین مواد اولیه آن و یا نامرغوب بودن مواد تلخ می شوند. برای رفع تلخی انواع خورش راهکارهای متفاوتی وجود دارد که در این مطلب به طور مفصل به آن پرداختیم. شما روش دیگری برای رفع تلخی خورش ها سراغ دارید؟ با ما در میان  بگذارید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

27 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

4 دیدگاه

 • سپیده راعی:

  لیمو عمانی پرک شده هم خیلی خوبه خورشت رو تلخ نمی کنه

  پاسخ
  • شاد مگ:

   درسته ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید

   پاسخ
 • مهسا حسین پور:

  اخ از دست این بادمجون که تو هر خورشتی بره تلخش میکنه

  پاسخ
  • شاد مگ:

   حتما این ترفندها رو برای از بین بردن تلخی بادمجون امتحان کنید. ممنون که از مطالب سایت بازدید می کنید.

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *