افتتاح حساب ترکیه
موی صاف - مراقبت از موی مشکی

نحوه مراقبت از موی مشکی بسیار مهم و حساس است چرا که بدون مراقبت مناسب، موهای سیاه ممکن است شکننده، خشک یا آسیب دیده شوند. راه های زیادی برای حفظ سلامت و آبرسانی مو و در عین حال کاهش خطر شکستگی وجود دارد که ما در شادمگ برایتان گفته ایم.

مراقبت از موی مشکی

مشکی از رایج‌ترین رنگ‌های طبیعی مو است. موهای مشکی معمولاً به عنوان نشانه‌ای از موهای سالم و قوی دیده می‌شوند. مسائل متدوالی مانند آلودگی، گرما، اشعه‌های UV، مراقبت و نگهداری نامناسب مو می‌تواند از دلایل پیری زودرس مو باشند. هنگامی که این اتفاق بیفتد، مو رنگ طبیعی خود را از دست داد و به رنگ خاکستری یا سفید طبیعی تبدیل می‌شود.

موی مشکی زیبا - مراقبت از موی مشکی

در این مقاله ما به این مسئله می‌پردازیم که چه چیزی مو را مشکی می‌کند و چگونه مو را مشکی نگهداریم.

رنگ مو میزان ملانین موجود در موی شما نشان می‌دهد. دو نوع ملانین وجود دارد که رنگ طبیعی موهای شما را تعیین می کند: اوملانین و فوملانین. هرچه اوملانین بیشتر باشد، موهای شما نیز تیره‌تر است.

بزرگترین مشکل موی مشکی این است که موهای خاکستری خیلی در آن مشخص است. عواملی مانند پیری زودرس مو، استفاده گسترده از مواد شیمیایی، استرس، گرما و آسیب مو باعث می‌شود موها رنگدانه طبیعی خود را از دست داده و سفید شوند.

اضافه کردن مواد طبیعی به روتین مراقبت از مو می‌تواند به حفظ رنگدانه طبیعی موهای شما کمک کند. در ادامه چند مواد طبیعی وجود دارند که کمک به تیره نگهداشته شدن موها می‌کنند.

رنگ موی سال 2023 که بسیار پرطرفدار هستند را مشاهده کنید.

صفات و خصوصیات مو‌های مشکی

بعضی افراد دارای مو‌های صاف، مجعد، فرفری، موج دار با رنگ مشکی هستند.

آیا می‌دانید نگهداری مو‌های مشکی نیز همانند مو‌های رنگ شده دشوار می‌باشد، زیرا اگر شامپو یا تقویتی که استفاده می‌کنید با مو‌های شما سازگاری نداشته باشد باعث می‌شود که مو‌های شما خشک و بد حالت شود.

مو‌هایی که از ابتدا مشکی هستند دارای رنگ دانه‌های خاصی هستند که باعث شفافیت و متمایز شدن مو‌های مشکی نسبت به سایرین می‌شود، ولی بااین تفاوت که در اثر رنگ کردن، مش کردن‌های مداوم یا استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی نادرست این رنگ دانه‌ها کم کم حالت اولیه خود را از دست می‌دهند.

برخی از تفاوت های کلیدی بین موهای مشکی و انواع دیگر

پهنای کوتیکول

هر موی انسان دارای یک لایه بیرونی یا کوتیکول است که از آن محافظت می کند. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد که موهای سیاه دارای لایه کوتیکول نازک تری نسبت به سایر انواع مو هستند، به این معنی که تارها ممکن است راحت تر بشکنند.

تراکم کلی

به طور متوسط، افراد آفریقایی تبار فولیکول های مو کمتری نسبت به افراد سفیدپوست دارند، ۹۰۰۰۰ برای موهای سیاه در مقایسه با ۱۲۰۰۰۰ برای موهای سفید. در نتیجه، ریزش مو ممکن است بیشتر قابل توجه باشد و پوست سر فرد راحت تر دیده شود.

این روتین روزانه مخصوص تنبل هاست ؛ روش استفاده از ماسک ورقه ای اینه

خشکی

برای هیدراته نگه داشتن پوست و مو، پوست سر سبوم تولید می کند. این ماده روغنی از پوست سر در امتداد ساقه مو حرکت می کند و رطوبت را می پوشاند. این فرآیند زمانی که مو صاف است راحت‌تر اتفاق می‌افتد و موهای مجعد می‌توانند مستعد خشکی باشند.

موی حالت دار مشکی - مراقبت از موی مشکی

نحوه صحیح شامپو کردن و مراقبت از موی مشکی

شما باید مو‌های خود را با آب ولرم که تا حدی گرم می‌باشد شستشو دهید، زیرا آب سرد یا آبی که خیلی گرم باشد شفافیت و براق بودن مو‌های را کاهش می‌دهد.

افرادی که دارای مو‌های مشکی هستند می‌توانند یک روز در میان یا هر دو روز یک بار به حمام بروند و شامپویی که برای شستشوی مو‌های خود استفاده می‌کنید باید با توجه به جنس موی شما باشد اگر مو‌های شما خشک است نباید از شامپوی مو‌های چرب استفاده کنید، زیرا مو‌های شما را بیش از حدی که خشک است، شکننده می‌کند. چه بهتر از فرمول ساخت شامپو خانگی پرداخته و از ترکیبات شامپوی خود مطمئن باشید.

توصیه میکنیم بعد از اینکه مو‌های خود را در حمام شامپو زدید و آب کشی نمودید، یک تقویت کننده مناسب را برای مو‌های خود انتخاب کنید و در هفته، یک بار مو‌های خود را با این تقویت کننده در حمام ماساژ دهید.

مراقبت از موی مشکی کوتاه

اگر مو‌های شما کوتاه می‌باشد تقویت کننده موی را تنها به ریشه موهایتان ماساژ دهید. اما اگر مو‌هایی شما بلند است بهتر است علاوه بر اینکه تقویت کننده را به ریشه موهایتان می‌زنید به نوک و انتهای موهایتان نیز بزنید، زیرا این کار باعث می‌شود مو‌های شما از دو شاخ شدن، موخوره و … در امان بمانند.

شانه زدن - مراقبت از موی مشکی

بلافاصله بعد از اینکه از حمام خارج می‌شوید مو‌های خود را با حرارت داغ، گرم و مستقیم خشک نکنید. اجازه دهید ۲۰ دقیقه از زمانی که از حمام خارج شده اید بگذرد و در این مدت مو‌های خود را با حوله‌ای بپوشانید تا کمی از خیس بودن موهایتان کاسته شود.

هنگامی که می‌خواهید از حمام خارج شوید، آب کشی نهایی مو‌های خود را با آب سرد انجام دهید، زیرا این عمل شما باعث می‌شود که موهایتان شفاف شود.

هنگامی که موهایتان خشک است و هیچ گونه رطوبتی را حس نمی‌کنید، از کلیه مواد بهداشتی که نام استفاده جهت مو‌های خشک بر روی آن‌ها درج شده است، اجتناب کنید.

اگر مو‌های شما آسیب دیده و حساس هستند حتما از سرم‌های تقویت کننده استفاده کنید تا موهایتان بیش از این ضعیف نشوند.

هفته‌ای یک بار هنگام خروج از حمام مو‌های خود را با چند قطره سرکه سفید شستشو دهید تا از موخوره، ریزش موهایتان ممانعت کنید.

ماسک برای مراقبت از موی مشکی

جهت نگهداری از مو‌های مشکی پیشنهاد می‌کنیم هفته‌ای یک بار ماسک تقویتی به مو‌های خود بگذاریدمانند:روغن بادام، روغن زیتون، و … اجازه دهید این ماسک‌های تقویتی به مدت نیم ساعت بر روی مو‌های شما باشند. از ماسک خانگی براق شدن مو هم غافل نشوید چون زیبایی موهای مشکی شما را دو چندان میکند.

موی بلند- مراقبت از موی مشکی

برای تاثیر گزاری و جذب بیشتر بهتر است مو‌های خود را با یک حوله گرم بپوشانید و در نیم ساعتی که زمان دارید مدام موهایتان را ماساژ دهید تا کاملا تمام نقاط مو را پوشش دهید و سپس آن‌ها را با آب ولرم شستشو دهید.

با این تکنیک بعد از اصلاح به هیچ وجه جوش نمیزنید

اگر می‌خواهید مو‌های خود را رنگ کنید، ولی مو‌های مشکی و ذاتی خود را نیز دوست دارید پیشنهاد می‌کنیم از مش، هایلایت استفاده کنید، زیرا باعث می‌شود در عین اینکه مو‌های مشکی شما حفظ شده است از تکراری و یکنواختی نیز خارج شوید از دکلره کردن موهایتان در چند نوبت و با فاصله زمانی کوتاه جدا خودداری فرمایید، زیرا ریشه مو استحکام خود را به مرور از دست می‌دهد و موهایتان شکننده و ضعیف می‌شوند.

بهترین رنگ های طبیعی برای مراقبت از موی مشکی

قهوه

کافئین موجود در قهوه باعث تحریک رشد مو در بیماری آلوپسی آندروژنتیک می شود.همچنین ساقه مو را بلند تر می کند ، مدت زمان آناژن را طولانی تر می کند و باعث تقویت تکثیر کراتینوسیت ها می شود. قهوه اغلب برای رنگ کردن موهای قرمز یا سیاه
استفاده می شود. این ماده حاوی آلکالوئیدها ، فلاونوئیدها، پلیاستیلن ها ، تریپن هاو گلیکوزیدها است که این گیاه را به عنوان یک ماده مناسب برای سلامت موی مشکیمحبوب می کند. قهوه نه تنها مو را تیره می کند بلکه ریزش مو را کاهش می دهد و رشد
مو را تحریک می کند.

چای برای حفظ رنگ موی مشکی

چای سیاه قرن ها به عنوان یک رنگ مو طبیعی در آیورودا و طب چینی مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده حاوی تانن هایی است که شدت رنگ مو را افزایش می دهد.

فواید حنا در حفظ رنگ موی مشکی

حنا یکی از محبوب ترین رنگ های طبیعی مو است که شامل چربی ، ترکیب قرمز – نارنجی است که باعث تیره شدن مو می شود. حنا برای جلوگیری از پیری زودرس مو بسیار محبوب و شناخته شده است.

رنگ کردن موی مشکی - مراقبت از موی مشکی

Amla مفید برای حفظ رنگ موی مشکی

انگور فرنگی هندی به تقویت رنگ طبیعی مو کمک می کند. غالباً به عنوان یک ماده طبیعی در رنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد تا رنگ مو تیره تر شود. این میوه حاوی مقدار زیادی ویتامین C است که به کاهش ریزش مو کمک می کند.

چند روغن مفید که سلامت موی مشکی را تضمین می کنند

روغن نارگیل : روغن نارگیل می تواند به ریشه مو نفوذ کرده و آن را از درون تقویت کند.از آسیب دیدگی مو و پیری زودرس مو جلوگیری می کند.
روغن زیتون : روغن زیتون می تواند به ساقه مو نفوذ کرده و موها را از درون مرطوب کندو نهایتا باعث تقویت رنگ مو می شود و آن را سیاه نگه می دارد. همچنین باعث کاهش آسیب و ریزش مو می شود.
روغن جوجوبا : روغن جوجوبا موها را مرطوب کرده و سلامت موی مشکی را بهبود میبخشد و باعث تقویت مو و پوست سر می شود.
روغن آرگان: روغن آرگان به تحریک رشد مو کمک می کند. همچنین موها را مرطوب نگهمی دارد.

نکاتی برای مشکی نگه داشتن مو

1. با موهای خود به آرامی رفتار کنید. فرقی نمی‌کند که در حال شانه کشیدن موهای خود، ماساژ دادن آنها و یا مدل دادن به آنها باشید، تنها نکته مهم این است که با موهای خود به آرامی رفتار کنید.

2. موهای خود را مرتباً روغن بزنید. برخی روغن‌ها مانند روغن نارگیل می‌توانند موهای شما را از درون مغذی کرده و از آسیب دیدن مو جلوگیری کنند.

گرفتن وز مو و خلاصی از پف کردن مو با 11 روش خانگی

3. روغن را گرم کنید. گرم کردن برخی روغن‌ها مانند روغن زیتون می‌تواند به آنها کمک کند تا به لایه رویی مود نفوذ کرده و موها را از درون تغذیه کند.

4. موهای خود را مرتبا ًماساژ دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ پوست سر باعث تحریک گردش خون و افزایش ضخامت مو می‌شود.

5. درمان‌های مو مانند درمان کراتین ممکن است رنگ طبیعی مو را تقویت کند. هدف از این کار تقویت پروتئین مو و کاهش آسیب‌های وارد شده به مو است.

موی صاف مشکی -مراقبت از موی مشکی

6. هنگامی که موهایتان خیس است، آنها را شانه نکنید. موهای مرطوب می‌توانند تا 70 درصد کش بیاند. این مسئله ممکن است باعث خراب شدن یا آسیب دیدن مو شود.

حوله و روش مراقبت از موی مشکی

7. نکته دیگر استفاده از حوله به روش صحیح است. موهای خود را به آرامی با یک حوله نرم خشک کنید. نکته بسیار عالی این است که می‌توانید موهای خود را با ضربه‌های آرام حوله یا فشردن حوله به آنها خشک کنید.

8. از شامپوهایی دارای سولفات و پارابن استفاده نکنید. آنها پوست سر و موهای شما را با مواد شیمیایی خشنی پر می‌کنند که باعث آسیب به آنها می‌شود و باعث می‌شود تا موهای شما مستعد آسیب دیدگی و شکنندگی شوند.

9. مطمئن شوید که پوست سر و موهای شما تمیز است. حداقل هر سه روز یک بار موهای خود را بشویید. شامپو را روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید تا شامپو گرد و غبار، چربی و کثیفی انباشته شده در موها را از بین ببرید.

10. حداقل هفته‌ای یک بار موهای خود را به صورت عمیق آب رسانی کنید. مواد مغذی غلیظ مو را تغذیه کرده و آنها را سالم نگه می‌دارند.

11. از محصولات شیمیایی و یا درمان‌های زیاد برای موهای خود استفاده نکنید. همین محصولات و درمان‌ها حاوی مواد شیمیایی هستند که ممکن است به مو نفوذ کرده و به آن آسیب برساند و باعث ریزش مو شوند.

نوع بستن مو و مراقبت از موی مشکی

12. به طور روزانه از مدل‌های مویی مانند دم اسبی سفت، دو گوشی و یا گیس استفاده نکنید. استفاده از کش موی پلاستیکی برای محکم بستن موها به سمت عقب می‌تواند باعث ریزش مو شود.

13. مکمل‌های غذایی را برای برطرف کردن کمبودهای بدن که باعث ریزش مو می‌شود، در نظر داشته باشید. این مسئله می‌تواند از ریزش مو جلوگیری کرده و باعث رشد مو شود.

موی وز - مراقبت از موی مشکی

14. ورزش و یوگا به عنوان عاملی برای کاهش استرس شناخته شدند. این امر به نوبه خود، ممکن است ریزش مو را برطرف کند.

اکنون دیگر می‌دانید چگونه مراقبت از مو می‌تواند موهای شما را مشکی نگه دارد. مراقبت از موها به صورت منظم آنها را سالم نگه می‌دارد، آسیب مو را کاهش داده و میزان ملانین مو را تقویت می‌کند. نکات مربوط به مراقبت از مو که در بالا توضیح داده شد را انجام دهید تا موهای شما رنگ مشکی خود را حفظ کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

20 دی 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *