افتتاح حساب ترکیه
خرید ماهی منجمد

خرید ماهی منجمد نیازمند اطلاعاتی است تا ماهی فاسد یخ زده را اشتباه به شما قالب نکنند. پس برای دانشتن این نکات این مطلب شادمگ را خوب مطالعه کنید.

راهنمای خرید ماهی منجمد

شاید عجیب باشد ولی خرید ماهی منجمد می‌تواند بهتر از تشخیص ماهی تازه باشد. امروز با پیشرفت صنعت شیلات، ماهی موجود در برخی بازارها درست روی قایق منجمد می‌شود! پس خرید ماهی منجمد به اندازه گذشته بد نیست. حتی ممکن است بسته به شرایط نگهداری بهتر و فاصله شما تا دریا این ماهی از ماهی تازه موجود در بازار بهتر باشد.

خرید ماهی منجمد

اطمینان حاصل کنید که بسته‌بندی محکم و ایمن است. از بسته‌هایی که حاوی کریستال‌های یخ سنگین هستند اجتناب کنید این نشانه ورود هوا به داخل بسته‌بندی است. اگر ماهی را خودتان بر می‌دارید، بسته‌هایی را در پایین یا پشت فریزر انتخاب کنید، چون این بسته‌ها در معرض نوسانات دمایی کمتری هستند.

چطور ماهی را در فریزر نگهداری کنیم؟

بعد از اینکه ماهی را بررسی کرده و ماهی دلخواه خود را خریدید می توانید آن را در فریزر منجمد کنید.

برای این کار بهتر است ماهی را تکه تکه کرده و به شکلی در پلاستیک قرار دهید که روی هم نباشد تا هنگام یخ زدانی بافت ماهی آسیب نبیند. هرگز ماهی ها را روی هم انباشته نکنید. اینکه ماهی در فریز باشد برای سالم ماندن آن کافی نیست بلکه باید بسته ها را جوری در فریزر قرار دهید که کمی هوا بین آن ها در جریان باشد.

پاک کردن ماهی را از شادمگ می توانید آموزش ببینید.

چطور ماهی تازه را تشخیص بدهیم؟

بهتر است پیش از بررسی تازگی ماهی از فروشنده هم سوال بپرسید. باید متوجه شوید که آیا ماهی موجود در فروشگاه تازه است یا منجمد بوده. اگر ماهی تازه‌تری می‌خواهید، از فروشنده درخواست راهنمایی کنید.

ماهی آن است که ببوید، نه آن‌که صیاد بگوید

اگر وارد فروشگاهی شدید که بخش مواد دریایی بوی بدی می‌دهد، بچرخید و به سمت دیگر بروید. این بو نشانه آن است که یا آن ناحیه به طور کامل تمیز نشده است، و یا مواد غذایی به درستی نگهداری نشده است.

به چشم‌هایتان می‎‌توانید اعتماد کنید

به آنچه می‌خواهید بخرید نگاه کنید. فیله یا استیک ماهی خوب باید براق و روشن باشد نه خاکستری یا خشک. آبشش‌ها باید قرمز و مرطوب باشند. باله‌ها و دم باید تازه و روشن به نظر برسند.

ماهی در یخ - خرید ماهی منجمد

چگونه بفهمیم ماهی فریز شده خراب شده؟

اگر می خواهید ماهی خریده و آن را برای مدتی در فریزر منجمد کنید، در مرحله اول باید ماهی تازه بخرید. در ادامه به شما نشانه های ماهی مرغوب را معرفی می کنیم.

نشانه اول: بوی ماهی

ماهی تازه هرگز بوی شدید و نا مطبوعی ندارد. در واقع ماهی کمی بوی زحم دارد که این بو نباید خیلی شدید یا آزار دهنده باشد. اگر بوی ماهی تند و نامطبوع بود، شک نکنید که ماهی تازه نیست. البته بهترین حالت این است که ماهی را از مراکزی تهیه کنید که ماهی های زنده را به فروش می رسانند تا جلوی چشمتان آن را برایتان آماده کنند.

دلیل بوی نا مطبوع ماهی مانده، وجود آمونیاک است. بعد از مرگ ماهی، آنزیم های ماهی به دیواره معده نفوذ می کنند. هرچه ماهی بیشتر بماند میزان آمونیاک بیشتری به گوشت ماهی منتقل شده و در نتیجه بیشتر بوی تندی آن به مشام می رسد. این آمونیاک از خون به گوشت ماهی منتقل می شود. حتی اگر ماهی یخ زده بو بدهد، نشانه این است که در شرایط غیر اصولی منجمد شده است. پس هنگام خرید ماهی همیشه به بوی آن توجه کنید.

نشانه دوم: چشم های ماهی

چشم های ماهی تازه براق و شفاف است و کاملا واضح است که تازه است. اگر چشم ماهی کدر و تیره باشد و به خاکستری بزند، نشانه کهنه بودن ماهی است. واقعیت این است که چشم ماهی یکی از نشانه های بسیار واضح است و بهتر است در صورتی که متوجه شدید چشم ماهی کدر است به هیچ وجه آن را نخرید. البته در صورتی که ماهی را تکه ای خریداری کنید نمی توانید از روی چشم ماهی پی به سلامت آن ببرید.

ترفندهای رسوب زدایی سردوش حمام با روش های تضمینی خانگی ؛ آسان و تمیز

نشانه سوم: پوست ماهی

مهم نیست که ماهی شما فلس داشته باشد یا فاقد آن باشد. در هر صورت پوست ماهی، َآینه تمام نمای سلامت آن است. ماهی تازه، پوستی روشن و شفاف دارد. این به این معناست که پوست ماهی حالتی آینه ای دارد.اگر پوست ماهی شفاف نبوده و کدر باشد و حالت شل و بی رنگ داشته باشد، مطمئن باشید که تازه نیست. این نشانه را دست کم نگیرید.

نشانه چهارم: آبشش ماهی

کنار سر ماهی در دو طرف آبشش های آن قرار دارد. برای بررسی کردن آبشش ماهی، باید با دست آن را باز کنید. رنگ آبشش ماهی تازه، قرمز و خون دار است. اگر رنگ آبشش ماهی کمرنگ یا پریده رنگ باشد، نشانه کهنه بودن ماهی است.

نشانه پنجم: باله ماهی

باله ماهی را کمی بکشید. باله های ماهی تازه بسیار سفت و مقاوم باشد و با کشیدن، جدا نشود. اگر باله ماهی به راحتی جدا شود نشانه کهنه بودن آن است.

ماهی در یخچال - خرید ماهی منجمد

نشانه ششم: فلس

فلس ماهی را بررسی کنید. فلس ماهی تازه بسیار سفت است و به هیچ وجه به راحتی کنده نمی شود.

علایم فساد ماهی یخ زده

اگر خودتان ماهی تازه را خریداری کرده .و در فریزر منجمد کنید، چندان نیاز نیست تا نگران فساد آن باشید. اما چنانچه ندانید چه زمان ماهی را منجمد کرده اید و یا ماهی را به شکل منجمد خریداری کرده باشید، بهتر است قبل از هر اقدامی برای پختن یا سرخ کردن، سلامت آن را چک کنید.

رنگ پوست ماهی یخ زده

همانند ماهی تازه، پوست ماهی یخ زده نیز می تواند از سلامت آن به شما اطلاعاتی بدهد. پوست ماهی باید روشن باشد. اگر پوست ماهی کدر باشد نشانه فساد آن است. اگر ماهی منجمد شما، باله های باز و چشمان روشن داشته باشد، نشانه این است که همان طور زنده منجمد شده است و تازه است.

خرید از جای مطمئن

همیشه ماهی منجمد را از مراکز معتبر خریداری کنید و از سلامت یخچال های آن ها نیز اطمینان حاصل کنید. تاریخ انقاضای ماهی را با دقت بررسی کنید. مراکز نامعتبر فروش ماهی، گاهی پس از اینکه می بینند ماهی شروع به فساد کرده، تازه آن را منجمد کرده و به آن شکل می فروشند. فریب این مساله را نخورده و همواره از مراکز معتبر و پر فروش خریداری کنید.

ماهی مرده نخرید!

دهان باز و رنگ پوست تیره در ماهی، نشانه این است که بعد از مرگ، ماهی بیمار را منجمد کرده اند یا ماهی مرده را از دریا گرفته اند. این مورد را در خاطر داشته باشید.

خشک بودن گوشت ماهی پس از یخ زدایی، نشانه بارز فساد آن است. دخروج خونابه در زمان یخ زدایی میتواند نشانه فساد آن باشد. خروج خونابه از آبشش ماهی در هنگام یخ زدایی، نشانه بارز فساد آن است. چشم های فرو رفته و کدر، بیانگر فساد ماهی است. به این مساله همیشه توجه کنید. فیله های ماهی، باید رنگ یکدستی داشته باشد. وجود سیاهی و یا چندرنگی، نشانه خوبی نیست.

حالت ارتجاعی گوشت ماهی

پس از یخ زدایی باید گوشت ماهی حالت ارتجاعی داشته باشد و از هم نپاشد در غیر این صورت می توان پی برد که ماهی به احتمال زیاد فاسد شده است. یکی از راه های تضمینی این است که بخشی از ماهی منجمد را با آب گرم شسته و بو بکشید. با این کار بوی ماهی قوی تر می شود. بوی تند و زننده نشانه فساد ماهی و بوی ملایم نشانه سالم بودن ماهی است.

فیله ماهی - خرید ماهی منجمد

بوی نامطبوع

اگر هیچ کدام از روش های بالا را نپسندیدید باید به حس بویایی خود اتکا کنید. یک چاقو را داغ کرده و در قسمت هایی از ماهی فرو کنید. اگر بوی بد و نامطبوع از ماهی بلند شد یعنی ماهی فاسد است. امیدواریم با دانستن نکاتی که در این مقاله برایتان مطرح کردیم، بتوانید به خوبی از پس شناخت ماهی تازه برآمده و این غذای مقوی را در وعده های هفتگی خود بگنجانید.

نحوه مصرف و خرید ماهی منجمد یا منجمد

بهترین روش برای یخ زدایی ماهی منجمد، قرار دادن ماهی در یخچال حداقل 24 ساعت قبل از مصرف آن است. این کار سبب می شود که یخ آن به آرامی باز شود. یخ زدایی ماهی در یخچال، بهترین راه حل برای حفظ طعم و بافت ماهی می باشد. هر چند که مدت زمان زیادی طول می کشد تا یخ آن باز گردد.

روش شستن 9 مدل پرده با ترفندهای حرفه ای ؛ به سادگی به جنگ دوده و سیاهی پرده برو

اگر زمان زیادی برای یخ زدایی ماهی ندارید، می توانید آن را در ظرفی از آب سرد قرار دهید. در این روش باید ماهی کاملاً زیر آب سرد قرار بگیرد و هر چند دقیقه یکبار با انگشت آن را فشار دهید. اگر احساس کردید که هنوز داخل آن منجمد است اجازه دهید تا یخ آن کاملاً باز شود.

ماهی را هرگز در آب داغ یخ زدایی نکنید! این کار سبب می شود که یخ ماهی خیلی سریع باز شده و باعث تغییر در بافت و طعم ماهی گردد. همچنین سبب می شود که قسمت بیرونی ماهی آلوده به باکتری های محیطی گردد.

توجه : از یخ زدایی ماهی در دمای آشپزخانه اکیداً خودداری نمایید.

نکته: در صورتی که ماهی را به درستی یخ زدایی کرده باشید، بافت و بوی ماهی دستخوش تغییر نخواهد شد! اگر بوی بدی احساس می کنید یا بافت ماهی به حالت از هم پاشیده در آمده است، ماهی دچار فساد شده است.

9 روش مختلف برای طبخ ماهی

همه ما باید ماهی بیشتری را در رژیم غذایی خودمان بگنجانیم و به صورت منظم‌ترب ماهی را مصرف کنیم. به هر حال، مواد خوب مانند پروتئین، اسیدهای چرب امگا 3 و مواد معدنی مانند آهن، ید و پتاسیم در ماهی زیاد است و پزشکان پیشنهاد می‌کنند حتی در هر هفته 2 بار ماهی بخورید.

گریل کردن ماهی

یکی از بهترین اتفاقات تابستان، این است که دستگاه گریل را از انبار بیرون بکشید. ماهی یک انتخاب عالی و سالم برای طبخ روی باربیکیو به جای غذاهایی مثل همبرگر و هات داگ است.

با این حال، این چند نکته را قبل از گریل کردن استیک ماهی قزل آلا روی باربیکیو بخوانید. طبخ گوشت و ماهی روی حرارت بالا و شعله مستقیم، با تشدید بیماری‌های قلبی و دیابت رابطه مستقیم دارد. اما اقداماتی برای کاهش زمان پخت بجز قرار دادن مستقیم آن روی شعله هم وجود دارد.

فر یک روش پخت فوق العاده سالم است

پخت با فر، یکی از بهترین راه‌های طبخ ماهی است. این نه تنها راهی برای کمک به حفظ تمام فواید حیاتی ماهی مانند اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی ماهی است، بلکه برای زمان‌هایی که شما نمی‌خواهید از روغن استفاده کنید ایده آل است.

اگر چه زمان‌ و دما ممکن است بر اساس نوع ماهی که می‌پزید متفاوت باشد. بیشتر ماهی‌ها در کمتر از 10 دقیقه می‌پزد. این باعث می‌شود این نه تنها گزینه‌ای سالم، بلکه سریع برای گذاشتن یک غذای خوشمزه دریایی روی میز باشد.

ماهی فروشی - خرید ماهی منجمد

بخارپز کردن ماهی به سبک چینی

ماهی بخار پز به سبک چینی یکی از آن غذاهای فانتزی است که ممکن است انتظار داشته باشید در رستوران ببینید، نه روی میز شام خانه. اما درست کردن آن ساده‌تر از چیزی است که انتظار دارید.

ماهی بخارپز، یک ماهی کامل (از سر تا دم) است که بخار پز شده است. چه فایده‌ای دارد؟ طرفداران این روش پخت و پز قسم می‌خورند که برای ما دوستداران طعم ماهی خروجی این روش اصیل‌ترین طعمی است که از ماهی می‌توان دریافت کرد.

برای هر ماهی گوشت سفید می‌توان این روش را پیاده کرد. اما در اینجا یک نکته وجود دارد: از آنجایی که شما ماهی را کامل می‌پزید، برای خرید آن نیاز به رفتن به بازار ماهی یا یک فروشگاه مواد غذایی که می‌شناسید، است. این فروشگاه باید ماهی بسیار تازه و کامل برای فروش داشته باشد. این نکته کلیدی است.

طرز تهیه ماهی دودی

ماهی یکی از پروتئین‌هایی است که طبخ دودی آن بسیار محبوب است. حتی نیازی نیست که شما ماهی را دودی شده خریداری کنید. شما می‌توانید تنها با فر خودتان ماهی‌ها را دودی کنید.

همه‌ی ترفند در آماده سازی است. آماده سازی فر، و آماده‌سازی ماهی. برای این کار به زغال کبابی و یا چوب‌ خشک نیاز دارید. در ماهیتابه هم می‌توانید ماهی را دودی کنید؛ فقط نیاز به ماهیتابه‌ای دارید که کل ماهی را در خود جای دهد. سپس ماهی را همراه با زغال درون تابه قرار دهید و درب آن را روی آن قرار دهید. همین روش را برای دودی کردن ماهی در فر به کار بگیرید. از ماهی دودی لذت ببرید!

6 ترفند برای جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی و افزایش ماندگاری آن

میکروبخار کردن ماهی

وقتی صحبت از تمام ابزارها و وسایل موجود در آشپزخانه به میان می‌آید، مایکروویو ممکن است آخرین چیزی باشد که انتظار دارید در آن ماهی بپزید!

یکی از بزرگترین دلایل استفاده از مایکروویو در این لیست این است که بخارپز کردن ماهی در مایکروویو فقط پنج دقیقه طول می‌کشد، فقط کافی است ماهی خود را در بشقاب یا ظرف (با هر چاشنی و سس دلخواه خود) بریزید، سپس روی آن را بپوشانید و اجازه دهید درون مایکروفر و در بخار خودش بپزد.

ماهی شکم پر - خرید ماهی منجمد

پخت سبزیجات با ماهی در مایکروویو

یکی دیگر از مزایای استفاده از مایکروویو این است که به راحتی می‌توان در یک نگاه تشخیص داد که آیا پخت ماهی تمام شده است یا به یک یا دو دقیقه زمان دیگر نیاز دارد. شما می‌توانید نه تنها ماهی را، بلکه انبوهی از سبزیجات را به این روش در کنار آن بپزید. (فقط از سبزیجات زودپزی مانند لوبیا سبز یا کلم استفاده کنید.)

برا این کار قبل از گذاشتن ماهی در فر، سبزیجات را به بشقاب اضافه کنید، کمی چاشنی ترش لیمو به آن اضافه کنید. نتیجه نهایی یک غذای سالم و خوشمزه از ماهی و سبزیجات است.

سوخاری کردن ماهی

وقتی صحبت از طعم و بافت ماهی می‌شود سوخاری بودن ماهی می‌تواند بسیار دلچسب باشد. به خصوص اگر با چیپس سرو شود. همراه با میل کردن ماهی سوخاری از چیپس یا سیب زمینی سرخ شده نمکی برای بخشیدن طعم بهتر به ماهی در دهانتان استفاده کنید. در اروپا یکی از محبوب‌ترین فست فودها فیش اند چیپس است.

در نظر داشته باشید، چون قرار است ماهی سوخاری با روغن زیادی پخته شود این سبک از پختن ماهی زیاد پیشنهاد نمی‌شود. ممکن است فشار خون شما بالا برود یا کبد شما چرب شود. سرخ کردن ماهی اسید‌های امگا 3 را کاهش می‌دهد و دمای بالای روغن (که برای سرخ کردن ایجاد می‌شود) برای حفظ خواص ماهی مناسب نیست.

پخت ماهی در هوا پز

سرخ کن‌های هوا پز به حدی محبوب شده‌اند که امروز تعداد زیادی از افراد در خانه خود هواپز یا سرخ کن هوا پز دارند. در این روش شما دیگر هیچگونه روغنی را استفاده نمی‌کنید و از بابت کم شدن اسید امگا 3 هراسی نخواهید داشت. به راحتی می‌توانید تمامی ویتامین‌های ماهی را جذب بدن خود کنید.

آرام پز کردن ماهی

دستگاه‌های آرام‌ پز (همانند هوا پز) جزو دسته دستگاه‌هایی است که مخصوص عصر جدید آشپزی است. باید در نظر داشت که آرام پز بافتی غنی‌تر از هر روش پخت دیگری را به ما تحویل می‌دهد. جدا از ماهی هر نوع غذایی که داخل آرام‌پز پخته می‌شود دامنه‌های طعمی خیلی غنی را در خود حفظ می‌کند.

ماهی بخار پز - خرید ماهی منجمد

گرم کردن مجدد ماهی

برای گرم کردن مجدد ماهی (به طرزی که ویتامین‌های آن از بین نرود) ماهی را در فر با دمای حدود 400 درجه قرار دهید و منتظر باشید تا گرم شود.

نکات مهم خرید ماهی منجمد

در کارخانجات معتبر، به انجماد رساندن ماهی های صید شده توسط روش های نوین و به روز انجام می شود تا آبزی کاملاً سالم به دست خریدار برسد. ماهی را در دمای منفی 30 درجه سانتی گراد و در شرایط کاملاً بهداشتی و استاندارد، منجمد – بسته بندی و روانه بازار می کنند.

در هنگام خرید ماهی های منجمد به نام شرکت ، تاریخ تولید و انقضاء حتماً توجه کنید و حتی الامکان آبزیان منجمد را از مراکز و برندهای معتبر خریداری کنید. همچنین دقت کنید هنگام خرید ماهی منجمد از فروشگاه مواد غذایی، بسته بندی آن را به طور کامل بررسی نمایید. کریستال های یخ باید درون بسته دیده شوند و گوشت آن کاملاً یخ زده باشد. وجود مایعات در داخل بسته بندی ماهی نشان می دهد که محل نگهداری از دمای مناسبی برخوردار نبوده و نباید آن را خریداری کنید.

از دیگر نکات مهم در انتخاب ماهی منجمد شده ، بررسی بافت گوشتی آن درون بسته بندی است. با دست خود کمی آن را خم کنید! گوشت تازه ماهی یخ زده هرگز نباید به راحتی خم شود. اگر این اتفاق افتاد ماهی مانده یا در حال فساد است. از خرید آن اکیداً خودداری نمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *