افتتاح حساب ترکیه
تعویض پوشال کولر آبی

تعویض پوشال کولر آبی و روش تعویض آن اهمیت بالایی دارد. بايد بدانید چگونه در مواقع ضروری خودتان پوشال را عوض کنید. ضمن اينكه تعويض پوشال اصلا كار سختي نيست و براحتی می توانيد جلوی اين خرج اضافه سالانه را بگيريد. با شادمگ همراه شويد.

روش تعویض پوشال کولر آبی

اگر می‌خواهید کولر آبی شما سالم بماند و باد خنک تولید کند، هرساله قبل از راه اندازی باید وضعیت پوشال‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز نسبت به تعویض پوشال اقدام کنید. توصیه می‌شود سالی یک بار پوشال‌ها را تعویض و بهترین نوع پوشال را خریداری کنید زیرا کیفیت، تمیزی، تازگی و جنس پوشال‌ها در تولید باد خنک و عملکرد کولر موثر است و همین موضوع می تواند علت خنک نکردن کولر آبی باشد.

یک بسته پوشال - تعویض پوشال کولر آبی

علاوه بر موضوع تولید باد خنک تعویض پوشال‌ها از نظر بهداشتی نیز اهمیت دارد. داخل پوشال‌ها شرایط مساعد رشد باکتری و تکثیر آن‌ها را دارد و این باکتری‌ها با باد کولر وارد محیط خانه شده و موجب بیماری‌ها و حساسیت می‌شوند.

کولر آبی از مرسوم ترین وسیله های سرمایشی در کشور هستند که هر سال با شروع فصل گرما باید آنها را سرویس کرد تا بتوان بهترین بهره را از آنها برد سرویس کولر آبی کار سختی نیست و با کمی اطلاعات خودتان می توانید این کار را انجام دهید . یکی از بخش های مربوط به سرویس سالیانه کولرهای آبی تعویض پوشال آنها است که در اصل مهمترین بخش تولید سرما در کولر هستند . پوشال ها طی دوره استفاده به دلیل برخورد مداوم آب با آنها و ورود گرد و خاک از بیرون بیش از سایر بخش های کولر آبی در معرض فرسایش هستند و برای کارکرد بهتر تعویض سالیانه آنها توصیه می شود. در ادامه به آموزش تعویض پوشال کولر آبی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

پوشال را بهتر بشناسیم !

پوشال ها متشکل از رشته های کوتاه و بلند فیبرهای چوبی هستند که قدرت بالایی برای جذب آب دارند و با ساختمان متخلل خود آب را به خوبی در خودشان نگه داشته و باد خنک تولید می کنند . اندازه فیبرهای چوبی بکار رفته در پوشال ها متفاوت است ولی بهتر است عرض آنها 1 تا 2 میلی متر و ضخامت آنها حداکثر 2 میلی متر باشد .

الباف پوشال کولر - تعویض پوشال کولر آبی

پوشال ها معمولا پس از یک سال استفاده خراب می شوند و جذب گرد و غبار از هوای بیرون به دلیل رطوبت دائمی کیفیت آنها را از بین می برد . به خصوص با فراگیر شدن پدیده ریز گردها در سالهای اخیر و اینکه این ریز گردها حاوی بار میکروبی بالایی هستند تعویض سالیانه پوشال کولر آبی جدا توصیه می شود.

علاوه بر مسئله فرسایش , پوشال ها به دلیل رطوبت بالا محیط مناسبی برای رشد میکروب ها , مایت ها و قارچ های بیماریزا هستند که علاوه بر تولید بوی بد ، در تابستان باعث آلرژی و سرماخوردگی می شوند . بنابراین برای حفظ سلامت خودتان و سایر اعضاء خانواده حتما تعویض سالیانه پوشال کولر آبی را در برنامه سرویس سالیانه کولرهای آبی مورد نظر قرار دهید.

برای بهره گیری بهتر از خنک سازی کولر آبی باید موقع خرید در انتخاب پوشال نیز دقت کنید و پوشال با کیفیت و کاملا تمیز و بر اساس ظرفیت کولرتان خریداری کنید تا علاوه بر حفظ سلامت اعضاء خانواده در طول فصل گرما از خروجی باد خنک کولر لذت بیشتری ببرید.

طریقه تمیز کردن دریچه کولر در نگاه اول شاید موضوعی مهمی به نظر نرسد، ولی وقتی می‌شود به سادگی و با یادگیری اصول اولیه‌ای این کار را انجام داد و کارایی و عمر دستگاه را افزایش داد، چرا این کار را نکرد؟

چای ساز رو با این تکنیک ها تمیز کن تا بفهمی چایی یعنی چی

زمان تعویض پوشال کولرآبی

پوشال کولرآبی را باید در هر دوره بازدید از کولرآبی به خوبی بازدید کرد. توصیه می‌شود که حداقل سالی یک بار این پوشال‌ها تعویض شوند و بهتر است در انتخاب پوشال نیز دقت شود تا پوشال با کیفیت، تازه و تمیز خریداری نمایید.

پوشال هرچه دیرتر تعویض شود منشا بیماری و حساسیت می‌شود.

انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها به دلیل وجود شرایط مطلوب در پوشال‌های کولر تکثیر و تجمع می‌کنند و به همراه باد کولر وارد محیط خانه می‌شوند و بسیاری از بیماری‌های ناشی از فصل گرم سال که اغلب بصورت بیماری‌های ویروسی و آلرژن‌ها خود را نشان می‌دهند به دلیل همین عدم تعویض سالیانه پوشال کولرآبی است.

علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی را در  شادمگ با شما به اشتراک گذاشتیم تا وقتی که با این نشانه ها مواجه شدید دست و پای خودتان را گم نکنید.

عدم تعویض پوشال کولر آبی = منشا حساسیت و بیماری‌های ویروسی

تعویض پوشال کولر هرچی دیرتر انجام بشه، منشا بیماری و حساسیت می‌شه. انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها به دلیل وجود شرایط مطلوب در پوشال‌های کولر تجمع می‌کنند و تکثیر می‌شن؛ بعد به همراه باد کولر وارد محیط خونه می‌شن و جالبه بدونید خیلی از بیماری‌های ناشی از فصل گرم سال که اغلب بصورت بیماری‌های ویروسی و آلرژن‌ها خودشون رو نشون می‌دن، به دلیل همین عدم تعویض پوشال کولر آبی هست.

سرویسکار در حال بررسی کولر آبی - تعویض پوشال کولر آبی

سرویس اولیه و تعویض پوشال

برای تعویض پوشال‌ها ابتدا با گرفتن دو شیار از قسمت پایین، دریچه‌ را به سمت بالا بکشید تا دریچه از محل خود خارج شود. هر سه دریچه را به همین روش از جا در بیاورید و روی زمین قرار دهید. حال که دریچه‌ها را باز کردید بهتر است قبل از شروع به تعویض پوشال، کولر را یک سرویس اولیه مهمان کنید! برای سرویس کولر آبی کارهای زیر را انجام دهید.

کف سینی کولر را تمیز بشویید، تا گرد و غبار موجود در کف کولر تبدیل به گل و لای نشده و سینی را خراب نکنند.
فن یا پروانه را با یک دستمال نخی مرطوب تمیز کنید.
روغن کاری موتور کولر، روغن کاری یاتاقان‌ها و… را انجام دهید و وضعیت پمپ آب، بلبرینگ‌ها و شناور را بررسی کنید.
در صورت نیاز تسمه را تعویض کنید.
از سالم بودن شلنگ آب کولر مطمئن شوید.

بوی بد کولر آبی خیلی می تونه آزار دهنده باشه مخصوصا وقتی که قراره براتون مهمون بیاد و با روشن کردن کولر خونه تون بوی بد مثل بوی ماهی بگیره. راه حلش تو شادمگ اومده.

مراحل تعویض پوشال کولر آبی

بعد از سرویس اولیه نوبت به تعویض پوشال می‌رسد. دریچه‌ها را طوری روی زمین بخوابانید که پوشال‌ها به سمت شما باشند. معمولا برای نگهداری پوشال‌ها یک فنر روی آنها قرار داده می‌شود که با کمی فشار فنر رها شده و پوشال آزاد می‌شود. ممکن است به جای فنر از نوع دیگری حفاظ استفاده شده باشد که معمولا با خارهایی که در آن‌ها تعبیه شده با کمی فشار دست باز می‌شوند.

۱- بازکردن پوشال کولر آبی

همانطور که در قسمت بالا توضیح داده شد برای تعویض پوشال کولر آبی ابتدا باید توری یا فنرهای محافظ روی پوشال را بردارید . شما به راحتی و با استفاده از پیچ گوشتی دو سو و انبردست می توانید این کار را انجام دهید . این حفاظ ها به صورت خاردار هستند و این خارها باعث ثابت نگه داشته شدن پوشال ها بر روی دریچه می شوند . برخی از حفاظ ها حتی به صورت کشویی یا قلابی هستند و برای برداشتن آنها حتی نیازی به پیچ گوشتی و انبردست ندارید.

کل حفاظ ها و فنرها که معمولا ۵ تا ۶ حفاظ یا دو تا سه فنر هستند را بردارید و کنار بگذارید تا پوشال ها آزاد شوند حالا به راحتی و به آرامی پوشال را بردارید.

بهترین کادو برای روز دختر چیست + لیستی از جذاب ترین هدیه های دخترانه

۲- تمیز کردن دریچه های کولر‌ آبی

در این مرحله دریچه ها را کاملا با آب و یک شوینده بشویید تا آلودگیهای آن تمیز شود در ضمن رسوبات موجود بر روی شیارهای دریچه را هم پاک کنید چون ممکن است رسوبات سال گذشته مسیرهای آبی که به پوشال می رسد را مسدود کرده باشد و همین مسئله کیفیت هوای خروجی و خنکی آنرا کاهش خواهد داد . علاوه بر این شستشو ی دریچه ها یک کار ضروری برای افزایش ورود هوا به داخل کولر است زیرا بسته بودن شیارها مانع ورود هوا شده و کیفیت و خنکی هوای خروجی را کاهش می دهد.

۳- آماده سازی پوشال های جدید

اکنون پوشال های نو را از بسته بندی خارج کرده در جایی تمیز روی زمین قرار دهید و به خوبی آنها را بشویید و خیس کنید زیرا این پوشال ها در حین ساخت و بسته بندی آلودگیها ، گرد و غبار و ریز گردهایی را به خود جذب می کنند که در صورت شسته نشدن با روشن کردن کولر پس از اتمام سرویس کاری وارد فضای خانه خواهند شد که می توانند باعث بیماریزایی شوند.

پوشال کولر روی پشت بام - تعویض پوشال کولر آبی

۴- قرار دادن پوشال جدید روی دریچه

برای قرار دادن پوشال های جدید بر روی دریچه مجددا دریچه های شسته شده را روی زمین بخوابانید و پوشال ها را داخل آنها قرار داده و حفاظ ها و فنرهای نگهداری پوشال را در جای خود قرار دهید . به اندازه پوشال دقت کنید زیرا باید بدون بیرون زدگی یا خالی ماندن بخشی از دریچه بطور کامل سطح دریچه را بپوشاند.

حفاظ ها را از قسمت بالا به پائین در جای خود قرار دهید و از محکم شدن آنها اطمینان حاصل کنید . پس از اتمام کار هر سه دریچه مجددا روی آنها آب بگیرید چون ممکن است پوشال ها رطوبت خودشان را طی روند انجام کار بر حسب شرایط آب و هوایی منطقه از دست بدهند . حالا دریچه ها را مجددا در جای خودشان قرار دهید.

۵- اقدامات احتیاطی اولیه

وقتی می خواهید برای بار اول پس از تعویض پوشال ، کولر را روشن کنید بهتر است چند دقیقه یک دستمال نم دار را جلوی خروجی های کولر قرار دهید تا آلودگیها و گرد و غبار باقی مانده در پوشال و کانال کولر جذب دستمال شده و وارد فضای منزل نشود.

نحوه شستن پوشال کولر آبی

دقت داشته باشید که هنگام سرویس و تعویض پوشال کولر در برخی موارد پوشال‌ها بعد از یک‌سال استفاده به هیچ عنوان دچار مشکل نشده‌اند، و نیازی به تعویض مجدد ندارند. ولی به دلیل وجود گرد و غبار موجود در فضا در فصل گرما و یا مدت زمانی که به دلیل تغییر فصل مورد استفاده قرار نگرفته دچار آلودگی شده باشد.

برای برطرف کردن این مورد باید دریچه‌های کولر را بعد از باز کردن بر روی زمین بخوابانید و توسط فشار آب آلودگی‌های موجود در آن را پاک کنید. و در صورت وجود حشرات موذی در آن باید از مواد ضدعفونی کننده و رفع کننده حشرات مناسب مانند سرکه استفاده کنید.

در صورتی که در زمان استفاده مجدد این مورد را رعایت نکنید، تمام این آلودگی‌ها و گردو غبار وارد محیط زندگی شما می‌شوند، و می‌توانند باعث بروز مشکلات تنفسی و حساسیستی شوند.

پد کولر سلولزی

تعویض پوشال کولر آبی با نوع جدید سلولزی چند وقتی است ، نوعی پوشال با نام سلولزی به بازار آمده که می‌تواند جایگزین پوشال معمولی در کولر باشد. این پدها از صفحات کاغذی سلولزی (Cellulose Paper Sheets) ساخته شده‌اند.

پوشال سلولوزی - تعویض پوشال کولر آبی

استفاده از پدهای سلولزی یا پوشال کولر سلولزی در سیستم کولر آبی می‌تواند میزان راندمان و ضریب عمل‌کرد آن را بالا برده و بدلیل این‌که رطوبت جذب شده.

در سیستم سلولزی در صورت بالا بودن رطوبت محیط بسیار بالاتر از پوشال‌های قدیمی است، سریت انتقال سرما در این نوع از پوشال‌ها به صورت قابل توجهی بالاتر است.

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه و سینک بدون نیاز به لوله باز کن های صنعتی

زمان تعویض پدهای سلولزی کولر

تمام سیستم‌های برودتی نیاز به سرویس سالیانه و دوره ای دارند ، تا در زمان استفاده مجدد در فصول گرم سال دچار مشکل نشوند . زیرا آلودگی می‌تواند باعث بسته شدن مجاری عبور هوا بر روی پدهای سلولزی شوند، و سبب افت عملکرد کولرهای سلولزی و بروز مشکل در خنک‌سازی آن شوند.

از طرف دیگر وجود باکتری‌ها بر اثر رطوبت موجود در پدها می‌تواند سبب بروز مشکلات تنفسی و آلرژی گردد. به صورت دوره ای نیازمند نظافت یا حتی تعویض هستند. هم چنین بعد از مدتی استفاده بوی نامطبوعی از آن ها در محیط پراکنده می گردد. که این بوی نامطبوع در پوشال‌های معمولی خیلی بیشتر از پدهای سلولزی است.

آموزش نحوه تعویض پد کولر سلولزی

نکاتی که در زمان تعویض پد کولر سلولزی باید مورد توجه قرار گیرد شامل موارد زیر می‌باشد:

مهم‌ترین نکته در زمان نظافت و تعویض پدهای سلولزی جدا کردن آن ها از دریچه‌های کولر است
قبل از اقدام از خاموش بودن برق کولر مطمئن شوید.
استفاده از آب برای پاکسازی و رسوب‌زدایی پدهای کولر سلولزی با کمک فشار آب متعادل دقت فرمایید که آب با فشار بالا می‌تواند به بافت و ساختار و زوایای پدهای سلولزی آسیب وارد کند.
بعد از شستشوی پدهای سلولزی باید صبر کنید تا کاملا خشک شود تا شکل منسجم خود را بیابد
برای پاک‌سازی پدهای سلولزی از مواد شیمیایی مانندکلرین‌ها استفاده نکنید، زیرا باعث آسیب به بافت پد می‌شود
تماس زیاد پدهای سلولزی با آب باعث نرم شدن آن‌ها و ایجاد افتادگی و پایین آمدن راندمان در آن‌ها میگردد.

مواد شیمیایی مناسب برای نظافت پدهای سلولزی

مواد شیمیایی مناسب برای نظافت و شستشوی پدهای سلولزی عبارتند از:

دترجنت‌ها (detergents)
گروه‌های شیمیایی آمونیا (ammonia)،
اسیدهای میلد (mild acids)
گلوترآلدهیدها (gluteraldehyde)

تفاوت پوشال کولر آبی با پد سلولزی

پوشال کولر آبی معمولی و سلولوزی - تعویض پوشال کولر آبی

با شروع فصل تابستان تهیه وسایل سرمایشی برای منزل و یا محل کار و سرویس و تمیز کردن کولر آبی یکی از دغدغه‌های اصلی مردم می‌شود. و این این مسئله با انتخاب مناسب وسایل سرمایشی از جمله کولر آبی محقق می‌شود. با مطالعه این مقاله شما عزیزان می‌توانید کولر آبی مناسب خود را انتخاب کنید.

دقت داشته باشید که مواد بکار رفته در ساخت پوشال در ایجاد سرمایش مناسب نقش مهمی دارد. و هم‌چنین تعویض پوشال کولر آبی و تعویض پد سلولزی کولر یکی از مهم‌ترین موارد در سرویس سالانه کولر می‌باشد.

همانطور که می‌دانید پوشال ها دو نوع هستند :

پوشال معمولی کولر آبی
پد سلولزی

سوالات متداول

آیا امکان تبدیل کولر پوشالی به سلولزی امکان پذیر است؟

در جواب این سوال پرتکرار باید بگوییم که خیر، به دلیل این که کولرهای پوشالی و سلولزی شاید در ظاهر دارای قطعات مشابه باشند. اما امکان تغییر کولر آبی به سلولزی وجود ندارد ، به دلیل تفاوت در طراحی درهای آن و هم‌چنین ابعاد متفاوت پوشال با پدهای سلولزی این کار غیرممکن می‌باشد.

معايب ژوشال معمولي كولر چيست ؟

نیاز به تعویض و تمیز کردن مرتب دارد.کم دوام است. نامناسب برای مناطق شرجی به دلیل رطوبت بالا می‌باشد . نداشتن تکنولوژی کنترل اتوماتیک دما که باعث افزایش هزینه مصرف انرژی می‌گردد. یکنواخت نبودن سطح پوشال که سبب خشک ماندن قسمت‌هایی از پوشال می‌گردد و باعث افزایش هزینه مصرف انرژی می‌شود.

اگر پوشال بعد از یکسال آسیب ندید باز هم باید آن را تعویض کرد؟

در برخی موارد پوشال‌ها بعد از یک‌سال استفاده به هیچ عنوان دچار مشکل نشده‌اند، و نیازی به تعویض مجدد ندارند.

سخن آخر

در این مطلب به شما نحوه تعویض پوشال معمولی و سلولوزی کولر را به شما آموزش دادیم. شما با توجه به این مقاله قادر خواهید بود بدون نیاز به سرویسکار این کار را انجام دهید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *