تمیز کردن یخچال

تمیز کردن یخچال می‌ تواند رابطه مستقیمی با سلامت شما داشته باشد،  زیرا در صورتی که یخچال تمیز و عاری از میکروب نباشد، بهترین مکان برای تجمع و رشد میکروب‌ ها خواهد بود. پس با استفاده از ترفندهایی که در اختیار شما قرار گرفته این کار را به سرعت و راحت انجام دهید

همه چیز درباره تمیز کردن یخچال

یخچال یکی از وسایلی ست که به تمیز کردن مداوم نیاز دارد و به دلیل قرار گیری مواد غذایی مختلف مثل میوه ها و سبزیجات، نوشیدنی ها و … خیلی زود کثیف می شود. بهترین زمان برای مرتب کردن یخچال ، قبل از خرید و زمانی ست که مواد غذایی کمی درون یخچال دارید. تمیز کردن یخچال ملزم به رعایت نکات مهمی ست که در ادامه می خوانید.

تمیز کردن یخچال

مراحل ساده برای تمیز کردن یخچال

مرحله اول : خارج کردن وسایل از یخچال

برای شروع همه مواد غذایی که در قفسه ها و جعبه های پلاستیکی درون یخچال قرار دارند را خارج کنید سپس یخچال را از برق بکشید. جعبه های پلاستیکی که بیشتر در بخش پایینی یخچال قرار می گیرند و جای میوه هستند را درون سینک ظرفشویی قرار دهید سپس اسکاچ نرمی را به مایع ظرفشویی آغشته کرده و درون و بیرون جعبه ها را به طور کامل کف مال کنید و بشویید. برای راحتی بیشتر می توانید جعبه ها را به تراس برده و در آنجا بشویید.

مرحله دوم : شستشوی قفسه های یخچال

قفسه های داخل یخچال هم مثل جعبه ها کف مال کرده و با آب بشویید تا تمام لکه های ایجاد شده بر روی آن ها پاک شود. استفاده از مایع ظرفشویی برای پاک کردن درون یخچال مناسب نیست زیرا با دستمال پاک نمی شود و شما باید درون یخچال را با شلنگ آب بشویید که موجب خیس شدن کامل آشپزخانه و دردسر های دیگر می شود. توصیه ما استفاده از راهکار ساده تری مثل ترکیب سرکه و جوش شیرین است. این ترکیب یک پاک کننده قدرتمند و ایده آل برای درون یخچال است.

تمیز کردن یخچال

مرحله سوم : ترکیب سرکه و جوش شیرین

برای درست کردن این ترکیب، ۱ لیوان سرکه را با ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین درون کاسه ای ریخته و مخلوط کنید. دستکش پلاستیکی بپوشید و یک دستمال نرم و حوله ای درون ترکیب جوش شیرین و سرکه قرار دهید. دستمال را فشار دهید تا آبش گرفته شود سپس درون و دیواره های یخچال را با این دستمال تمیز کنید. بعد از تمیز کردن هر بخشی، دستمال را مجددا درون کاسه قرار داده و دوباره آبش را بگیرید سپس بخش دیگری را با آن تمیز کنید.

مرحله چهارم : پاک کردن دیواره های یخچال

بعد از تمیز کردن دیواره ها، نوبت به پاک کردن قفسه های کوچک در یخچال میرسد. قفسه هایی که خارج می شوند مثل جای تخم مرغ را بیرون آورده و با مایع ظرفشویی بشویید اما بخش هایی که جدا نمی شوند را با همان ترکیب سرکه و جوش شیرین تمیز کنید. بعد از پاک کردن فضای داخلی یخچال با سرکه و جوش شیرین، نوبت به مرحله پایانی میرسد.

برای این منظور به یک دستمال کاملا تمیز نیاز دارید. دستمال را با کمی آب نم دار کرده و بر روی تمام بخش های داخلی یخچال که قبلا با سرکه و جوش شیرین تمیز شده است، بکشید تا اثرات این ۲ ماده از یخچال پاک شده و باقی نماند.

تمیز کردن یخچال

مرحله پنجم : مرحله پایانی تمیز کردن یخچال

اجازه دهید همه قفسه ها و بخش هایی که با مایع ظرفشویی شسته بودید، کاملا خشک شده سپس آن ها را مجددا درون یخچال قرار دهید. مواد غذایی که خارج کرده بودید را مجددا درون یخچال چیده و آن را مرتب کنید. توصیه می شود هر ماه یا هر ۲ ماه یک بار یخچال خود را با این روش ساده و کاربردی تمیز کنید.

بهترین روش نگهداری از فرش سفید و روشن ؛ اصولی که خال روی فرش تون نمیدازه !

استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین موجب از بین رفتن بوی بد و ضد عفونی شدن درون یخچال می شود و دردسر های وصل کردن شلنگ آب، ایجاد مشکل برای بخش های برقی یخچال، خیس شدن کف آشپرخانه و لیز خوردن را هم ندارد.

از بین بردن بوی بد یخچال

زغال

برای از بین بردن بوی نامطبوع داخل یخچال می‌توانید مقداری از ماده‌ای به نام زغال اکتیو را که در مغازه‌های عرضه‌کننده لوازم آکواریوم موجود است، در یک جوراب کهنه قرار دهید و پس از گره زدن سر جوراب آن را در پشت یخچال قرار دهید. با استفاده از این ترفند می‌توانید پس از یک یا دو ماه (بسته به اندازه یخچال و مقدار زغال اکتیو) بوی نامطبوع یخچال خود را از بین ببرید.

اسانس وانیل یا پرتقال

برای از بین بردن سریع‌تر بوی یخچال می‌توانید مقداری اسانس وانیل یا اسانس پرتقال را روی چند تکه پنبه بپاشید و پس از آن قرار دادن آن‌ها در ظرفی که کمی گود باشد، ظرف را درون یخچال قرار دهید.

تمیز کردن یخچال

کیسه‌های کاغذی قدیمی

معمولا در بیشتر یخچال‌ها در محفظه‌‌ مختص نگه‌داری سبزیجات، بوی نامطبوعی وجود دارد که برطرف آن دشوار است. برای از بین بردن بوی این قسمت از یخچال می‌توانید یک تکه از کیسه‌های کاغذی قدیمی را جدا کنید و سپس از مچاله کردن کاغذ، آن را تا ۴۸ ساعت در قسمت مورد نظر قرار دهید.

جوش شیرین

یکی دیگر از ترفندهای دیگری که می‌تواند به از بین بردن بوهای نامطبوع یخچال کمک کند، استفاده از جوش شیرین است. برای از بین بردن بو با استفاده از این ماده، ابتدا باید مقداری از آن را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و سپس کیسه را در پایین یخچال قرار دهید.

همچنین قرار دادن یک تکه لیموترش در گوشه‌ای از یخچال نیز می‌تواند باعث جذاب بوهای نامطبوع یخچال شود. یکی دیگر از روش‌های کارآمد برای حل مشکل بوهای نامطبوع یخچال، قرار دادن مقداری دانه تازه قهوه یا پودر قهوه در آن است. دانه یا پودر قهوه می‌تواند علاوه بر بوی نامطبوع، رطوبت یخچال را نیز جذب کند.

از بین بردن لکه های مقاوم یخچال

سرکه و جوش شیرین

بهترین محلول برای تمیز کردن یخچال، ترکیب ۴ لیتر آب گرم با نصف فنجان سرکه و مقداری جوش شیرین به مقدار یک چهارم فنجان است. پس از تهیه این محلول مقداری از آن را در بطری‌های شیشه‌‌شوی ریخته و پس از اسپری کردن مقداری از آن روی محل مورد نظر، می‌توانید با استفاده از یک اسفنج به راحتی هر گونه کثیفی از جمله کپک‌ها و سفیدک‌ها را به راحتی پاک کنید. توصیه می‌کنیم برای پاک کردن قفسه‌ها و کشوهای یخچال نیز از همین ماده استفاده کنید.

تمیز کردن یخچال

خمیر دندان

برای از بردن لکه‌‌هایی که به راحتی پاک نمی‌شوند، از خمیر دندان استفاده کنید؛ زیرا این ماده دربردارنده یک ترکیب ساینده است. در ضمن می‌توانید برای خوش‌بو کردن یخچال از خمیردندان‌های خوش رایحه نیز استفاده کنید.

آب و جوش شیرین

یکی دیگر از راه‌های پاک کردن لکه‌های سفت، استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین است. پس از ترکیب آب با جوش شیرین (محلول باید کمی غلیظ باشد)، مقداری از محلول را با استفاده از یک اسفنج مرطوب روی لکه‌های سفت بمالید و در حدود یک ساعت صبر کنید. پس از گذشت این مدت می‌توانید لکه‌های سرسخت را به راحتی پاک کنید؛ زیرا محلول ذکر شده باعث شل شدن لکه‌ها می‌شود.

چگونه بیرون یخچال را تمیز کنیم

یخچال یکی از وسایلی ست که ما بیشتر از هر وسیله دیگری در آشپرخانه، درب آن را باز و بسته می کنیم، به همین خاطر بیرون یخچال به شدت در معرض آلودگی قرار گرفته و خیلی زود لک می شود. بهترین روش این است که با مشاهده لک کوچکی بر روی یخچال، دست به کار شده و آن را با یک دستمال نمدار تمیز کنید و اجازه ندهید لک قدیمی و کهنه شود.

چند دعای حل مشكل فوری برای گرفتن حاجت و اجابت دعا

تمیز کردن یخچال

اگر سطح یخچال شما به طور کلی زرد شده است، احتمالا آن را در مکانی با تابش نور مستقیم خورشید قرار داده اید، علت دیگر زرد شدن یخچال پخت و پز و نزدیکی یخچال به گاز است. تمیز کردن بیرون یخچال با مواد براق کننده و شیمیایی قوی، توصیه نمی شود و می تواند به روکش یخچال شما صدمه بزند.

برای این کار می توانید ۱ لیوان آب را با یکی دو قاشق غذاخوری سرکه مخلوط کرده و از این ترکیب برای تمیز کردن سطح بیرونی یخچال و برق انداختنش استفاده کنید. می توانید به دلخواه ۱/۴ قاشق چای خوری جوش شیرین هم به این ترکیب بیافزایید. بهتر است بعد از گذشت چند دقیقه سطح یخچال را با یک دستمال تمیز و خشک پاک کنید.

چند نکته مهم برای تمیز کردن بخچال

مواد موجود در قفسه ها مانند شیر و سایر غذاها را خالی کرده و سپس قفسه ها را بشویید گرچه کار لذت بخشی نیست، اما اگر آن را به شیوه ای مؤثر انجام دهید، در زمان صرفه جویی خواهید کرد.

تمام غذاها را از داخل فریزر دربیاورید و آن را روی میز یا کانتر آشپزخانه قرار دهید و یخچال را کاملا تخلیه کنید تا فضای کافی برای تمیز کردن یخچال داشته باشید.

بهترین زمان برای این کار وقتی است که مواد موجود در یخچال شما کم است، تا راحت تر بتوانید یخچال را تخلیه کنید. پس از تمیزی می توانید خرید هفتگی کنید اینطوری جابه جایی آن ها راحت تر است. در زمان کوتاهی غذا را بیرون از یخچال قرار دهید، بیشتر از یک ساعت طول نکشد چرا که فاسد می شود.

غذاهای تاریخ مصرف گذشته و فاسد را دور بریزید تا قارچ و کپک به باقی غذاها سرایت نکند. تمیزی یخچال نباید سالانه در صورت فراموشی صورت بگیرد، تاریخ انقضا را چک کنید و سپس به تمیزی بپردازید .

مواد مصرف نشدنی را دور بیندازید، مثلا اگر کسی در منزل از روغن زیتون خوشش نمی آید آن را کنار بگذارید تا شاید بعدا به کار بیاید پس از آن سطل آشغال را خالی کنید تا خانه بوی غذاهای فاسد را نگیرد .

تمیز کردن یخچال

نکته

قفسه ها را از یخچال جدا کنید تا کار سریع تر صورت گیرد و آن را برای شست و شو در کنار سینک ظرفشویی قرار دهید. برای تمیزی لازم نیست همه قفسه ها را دربیاورید اما درآوردن برخی قفسه های ضروری کمک بسزایی می کند.

قفسه ها، کشوها و سایر سطوح یخچال را با دست تمیز کنید (مایع ظرفشویی خوب است ولی هر چیزی را که از یخچال در می آورید، لزوما جایش در ماشین ظرفشویی نیست.) سپس با اسکاج شروع به تمیز کردن سطوح کنید هرگز قفسه لیوان جا یخی را با آب داغ نشویید، چرا که تغییر دما می تواند باعث شکست لیوان و قفسه شود به جای این کار آن را در دمای اتاق بگذارید، تا شستن راحت تر شود.

برای شستن لکه های قوی از مصرف آب گرم و آمونیاک اسید نترسید. بگذارید قفسه های شسته شده کاملا خشک شود، سپس آن را سرجای خود قرار دهید. درون یخچال را با یک پارچه یا اسفنج پاک کنید، هرگز با صابون این کار را انجام ندهید، چرا که غذا بوی آن را به خود جذب می کند.

رعایت نکات ایمنی

قبل از اینکه فرآیند تمیز کردن یخچال را آغاز کنید، حتما یخچال را از برق خارج کنید تا هیچ نوع آسیبی با موتور آن نرسد. با توجه به این موضوع، روش‌هایی مثل شستن یخچال و یا فریزر با استفاده از شلنگ‌ آب کارنادرست و عجیبی است.

تعطیلات رسمی 1402 در یک نگاه ؛ سال نو چند روز تعطیلی داره ؟

به این دلیل که ممکن است در زمان شستشوی یخچال و یا فریزر با شلنگ، آب به درون موتور نفوذ کند و یخچال را به سرعت سوازنده و از کار بیاندازد. از این رو شما باید هر یک از اجزای یخچال خود را به صورت جداگانه تمیز کنید. در این صورت هیچ آسیبی به موتور و سایر اجزای یخچال شما وارد نمی‌شود.

تمیز کردن یخچال

شستن واشرهای و لاستیک درب یخچال

اگر برای تمیز کردن یخچال خود عجله دارید، می‌توانید کلیه اجزای این وسیله را به استفاده از حوله خشک کنید و سر جای خود بگذارید.

واشرهایی که در کنار درب یخچال قرار گرفته‌اند را هم باید تمیز کنید. برای تمیز کردن لاستیک درب یخچال بهتر است یک محلول از ترکیب ½ سرکه و ½ آب درست کرده و از آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از هر نوع شوینده‌ای در این بخش از تمیز کردن واشرهای یخچال، کار اشتباهی است. به این علت که باعث بهم خوردن یکپارچگی واشرهای یخچال خواهد شد. بهترین گزینه برای تمیز کردن واشر بدون تردید سرکه است.

برای رفع بوی بد آبسردکن هم از ترفندهای شادمگ کمک بگیرید.

شستشوی موتور یخچال

این قسمت از یخچال و یا فریزر خود را باید با تمرکز بیشتری تمیز کنید. شما بایستی برای تمیز کردن موتور و همچنین سایز قسمت‌های برقی یخچال و یا فریزر، از جارو برقی و یا یک فرچه خشک استفاده کنید. این قسمت‌های یخچال شما باید به بهترین شکل تمیز شوند و هیچ لک و یا اثری از خاک بر روی آن نماند. برای تمیز کردن موتور یخچال و فریزر، به هیچ عنوان از موادهای شوینده و یا آب استفاده نکنید. وجود لکه و کثیفی بر روی موتور، تاثیری در عملکرد آن نخواهد داشت.

چرا بدنه یخچال زرد می‌شود ؟

اگر یخچال شما به رنگ سفید باشد، امکان دارد که بعد از گذشت مدتی، یک هاله‌ای از رنگ زرد بر روی آن ایجاد شده و باعث زشتی یخچال شود. این رنگ به علت تابیدن نور خورشید، بخار مواد غذایی و همچنین موادهای شیمایی که در آشپزخانه وجود دارد، ایجاد خواهد شد. از لحاظ بهداشتی، به وجود آمدن این هاله زرد رنگ هیچ مشکلی را برای مواد غذایی و یا خود یخچال به وجود نخواهد آورد و تنها باعث زشت شدن آن خواهد شد.

برای اینکه بتوانید در سریع‌ترین زمان به بهترین شکل این رنگ زرد را پاک کنید، بایستی از آب گرم و کمی جوش شیرین کمک بگیرید. شما باید مخلوط جوش شیرین و آب گرم را برای به عنوان یک محلول بر روی قسمت‌های زردشده یخچال خود بکشید و بگذارید که این مخلوط به مدت ده دقیقه بر بدنه یخچال بماند.

سپس باید محلول را با استفاده از آب گرم پاک کنید. این فرآیند را بایستی تا پاک شدن رنگ زرد ادامه دهید. به این موضوع توجه داشته باشید که ترکیب جوش شیرین و آب گرم ممکن است، آسیب‌هایی را به پوست شما وارد کند. با توجه این موضوع شما باید از دستکش برای انجام این کار استفاده کنید.

تمیز کردن یخچال

هر چند وقت یک بار باید بخچال را تمیز کرد

تمیزی یخچال و فریزر یک موضوع بسیار مهم است و بهتر است که شما این دو وسیله الکترونیکی را هر سه ماه یک مرتبه تمیز کنید.

اگر این کار برای شما سخت است، حداقل سالی دو مرتبه یخچال و یا فریزر خود را تمیز کنید. دقت داشته باشید که اگر این کار را پشت گوش بیاندازید، ممکن است در دراز مدت یخچال و یا فریزر شما دچار مشکلات اساسی شود و حتی مسمومیت‌هایی را هم برای شما به وجود بیاورد. در آخر شما باید به توجه به نکاتی که در این مطلب ذکر شد، یخچال و فریزر خود را حداقل شش ماه یک بار تمیز کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

7 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *